Nadzwyczajne posiedzenie Sejmu. "Dużo posłów Koalicji Obywatelskiej się wyłamie"

Źródło:
PAP
Premier: liczę na to, że dzisiejsze głosowanie będzie głosowaniem ponad podziałami politycznymi
Premier: liczę na to, że dzisiejsze głosowanie będzie głosowaniem ponad podziałami politycznymiTVN24
wideo 2/5
Premier: liczę na to, że dzisiejsze głosowanie będzie głosowaniem ponad podziałami politycznymiTVN24

Sejm na nadzwyczajnym posiedzeniu ma się zająć rządowym projektem ustawy w sprawie ratyfikacji zasobów własnych Unii Europejskiej. Premier Mateusz Morawiecki wyraził nadzieję, że głosowanie w tej sprawie odbędzie ponad podziałami politycznymi. Przełożenia posiedzenia Sejmu domaga się Koalicja Obywatelska, która chciałaby najpierw poznać ostateczną wersję Krajowego Planu Odbudowy. Posłanka Anna Maria Żukowska powiedziała, że uwagi Lewicy do Krajowego Planu Odbudowy zostały uwzględnione, dlatego będzie ona głosowała za ratyfikacją.

Pierwsze czytanie projektu ustawy w sprawie ratyfikacji decyzji Rady Europejskiej z 14 grudnia 2020 roku dotyczącej systemu zasobów własnych Unii Europejskiej zaplanowano na wtorkowe wspólne posiedzenie komisji finansów publicznych i komisji spraw zagranicznych.

Drugie czytanie posłowie przeprowadzą na posiedzeniu plenarnym Sejmu, które zgodnie z harmonogramem obrad rozpocznie się o godzinie 16. Ma się też odbyć głosowanie.

Koalicja Obywatelska złożyła wniosek o wysłuchanie publiczne. Podobny wniosek złożyła Konfederacja. Biuro Legislacyjne Sejmu przekazało, że głosowanie nad tymi wnioskami jest możliwe, ale dopiero po pierwszym czytaniu projektu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Bez ratyfikacji Funduszu Odbudowy nie będzie całego unijnego budżetu? Wyjaśniamy

Sejm na nadzwyczajnym posiedzeniu ma się zająć rządowym projektem ustawy w sprawie ratyfikacji zasobów własnych Unii EuropejskiejKancelaria Sejmu/Łukasz Błasikiewicz

Premier: liczę na to, że dzisiejsze głosowanie będzie głosowaniem ponad podziałami politycznymi

O porozumienie w sprawie ratyfikacji Funduszu Odbudowy był pytany na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. - Liczę na to, że dzisiejsze głosowanie będzie głosowaniem ponad podziałami politycznymi - oświadczył premier.

Stwierdził, że kwestia ta była przedmiotem konsultacji z Lewicą i wszystkie wspólnie uzgodnione punkty znalazły się w planie, który w poniedziałek został przesłany do Komisji Europejskiej.

Premier: liczę na to, że dzisiejsze głosowanie będzie głosowaniem ponad podziałami politycznymiTVN24

- Liczę na to, że także posłowie PSL, które przecież również było z nami w pewnym dialogu, nie tak intensywnym, ale było w dialogu, także zagłosują za tą ustawą o środkach dla polskich przedsiębiorców, rolników i przede wszystkim dla polskich pracowników - wyraził nadzieję.

Jak mówił, są to "środki na różne cele i nie powinniśmy się ich pozbawiać". - Liczę w związku z tym, że także Platforma Obywatelska, która jest przeciwna przyjęciu tych środków, koniec końców zdecyduje się za przegłosowaniem tej ustawy o środkach własnych, bo wiem, że bardzo wielu ludzi w Polsce oczekuje tego - dodał szef rządu.

Terlecki: jesteśmy spokojni o wynik głosowania

Wicemarszałek Sejmu i szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki mówił we wtorek w Sejmie, że "w tej chwili jesteśmy spokojni raczej o wynik głosowania, ponieważ wiemy już, że część klubów opozycyjnych zrozumiała jakby powagę sytuacji".

Przypomniał, że PiS prowadził rozmowy w Lewicą i porozumiał się w sprawie realizacji ich postulatów, dotyczących Krajowego Planu Odbudowy. - Mamy także sygnał, że PSL poprze ten wniosek. Wydaje nam się to oczywiste, 150 miliardów na polskie rolnictwo to także są ogromne pieniądze w ramach tego planu, a także w ramach innych funduszy, które na rolnictwo otrzymamy z Unii - powiedział.

- Jednym słowem – jesteśmy przekonani, że to głosowanie wypadnie pomyślnie. Słyszymy jeszcze, że trwają dyskusje w klubie Platformy Obywatelskiej, że PO wciąż jeszcze nie jest zdecydowana, jak będzie głosować, że są tam różnice zdań - stwierdził.

Podkreślił, iż nie wyobraża sobie, żeby "posłowie polskiego Sejmu głosowali przeciw temu planowi". - Natomiast możemy się liczyć z tym, że będą tutaj jakieś próby odwleczenia tych obrad. Platforma chce zyskać czas na to, żeby wyjść z twarzą z pułapki, w której sama się znalazła na własne życzenie. To znaczy pomysłu, żeby sprzeciwić się przyjęciu tego planu - powiedział Terlecki.

Terlecki: nie ma potrzeby głosowania projektu dot. Funduszu Odbudowy większością 2/3 głosów
Terlecki: nie ma potrzeby głosowania projektu dot. Funduszu Odbudowy większością 2/3 głosówTVN24

- Nie wyobrażam sobie, żeby PO razem z Konfederacją próbowała ten plan obalić, ale oczywiście wszystko jest możliwe - dodał wicemarszałek Sejmu.

Terlecki został zapytany na konferencji w Sejmie, czy w przypadku tego projektu brane jest pod uwagę zastosowanie głosowania większością 2/3 głosów. - Nie sądzę. Nie ma takiej możliwości ustawowej, by była potrzeba głosowania większością kwalifikowaną - odparł wicemarszałek.

Pęk: złożymy wniosek, aby Senat na najbliższym posiedzeniu zajął się ustawą ratyfikacyjną

Wicemarszałek Senatu Marek Pęk (PiS) zapowiedział złożenie wniosku o poszerzenie porządku najbliższych obrad Senatu o ustawę w sprawie ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, jeśli uchwali ją Sejm.

- Stąd mój apel do senatorów, do większości senackiej, do pana marszałka (Tomasza - red.) Grodzkiego, ażeby – jeżeli tak się zdarzy, że dzisiaj już sprawa zakończy się w Sejmie – Senat niezwłocznie przystąpił do procedowania tej ustawy - powiedział.

Marek PękTVN24

Buda: myślę, że wielu parlamentarzystów przeprowadziło analizę korzyści i strat

Wcześniej wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda mówił w Polskim Radiu, że Krajowy Plan Odbudowy został przedyskutowany z samorządami, a on sam spotkał się kilkanaście razy z ich przedstawicielami, uczestniczył również kilka razy na komisji wspólnej rządu i samorządu. - Wszystkie uwagi usłyszeliśmy, naprawdę dużą część uwzględniliśmy - dodał.

Wiceminister był pytany o to, jaka większość parlamentarna poprze ratyfikację Funduszu Odbudowy we wtorek w Sejmie.

- Myślę, że to będzie grubo ponad 300 parlamentarzystów. Mam nadzieję, że blisko 400. Ale zdecydowana większość. Nie wyobrażam sobie, żeby być przeciwko. Myślę, że wielu parlamentarzystów taką analizę korzyści i strat przeprowadziło - powiedział Buda.

Jak dodał, w głosowaniu nad ratyfikacją Funduszu Odbudowy "dyscyplina będzie i ona obowiązuje wszystkich członków klubu, czyli łącznie wszystkich członków Zjednoczonej Prawicy i Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość". - Mam nadzieję, że tych osób, które albo się wstrzymają, albo ich nie będzie, albo też będą przeciwko - będzie naprawdę niewiele - ocenił.

Zdaniem Budy, "pomimo dyscypliny, którą gdzieś zarządzi prawdopodobnie Borys Budka, dużo posłów Koalicji Obywatelskiej wyłamie się i będzie głosowało za KPO".

- Mamy jeszcze głosy Koalicji Polskiej. I jak sądzę, tam też dojdzie do jakiegoś podziału, a być może nawet i większość będzie głosowała "za" - ocenił.

Dokumenty KPO zostały przekazane do Brukseli. Relacja korespondenta TVN24 Macieja Sokołowskiego
Dokumenty KPO zostały przekazane do Brukseli. Relacja korespondenta TVN24 Macieja Sokołowskiego TVN24

Wątpliwości Koalicji Obywatelskiej

Klub Koalicji Obywatelskiej wciąż nie podjął decyzji, jak zamierza głosować - ma ona zapaść we wtorek. W poniedziałek wieczorem o kwestiach związanych z Funduszem Odbudowy dyskutował klub Koalicji Obywatelskiej. W spotkaniu, które odbyło się online, wzięli też udział samorządowcy (w tym prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i marszałkowie województw: pomorskiego Mieczysław Struk, zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, wielkopolskiego Marek Woźniak i lubuskiego Elżbieta Polak) oraz europosłowie Platformy Obywatelskiej, między innymi Radosław Sikorski, Jan Olbrycht i Andrzej Halicki.

Wątpliwości wśród polityków Koalicji Obywatelskiej i dużej części samorządowców budzi kształt przyjętego przez rząd Krajowego Planu Odbudowy, czyli dokumentu opisującego sposób wydatkowania pieniędzy z Funduszu Odbudowy, który został w poniedziałek oficjalnie przekazany Komisji Europejskiej. - Dokument na ten moment jest zamknięty, nie podlega weryfikacji - oświadczył w poniedziałek Waldemar Buda.

- Klub nie podjął jeszcze decyzji, jak będziemy głosować w sprawie ustawy ratyfikacyjnej. Jutro jeszcze raz spotka się klub i wówczas zapewne ta decyzja zapadnie - powiedział rzecznik PO Jan Grabiec. Ustalono za to treść poprawek, które mają zostać zgłoszone do projektu ustawy ratyfikacyjnej. - Poprawki dotyczą zapewnia dwóch podstawowych warunków, o których konsekwentnie mówimy od kilku miesięcy, czyli uczciwości wydatkowania środków z Krajowego Planu Odbudowy oraz efektywności tego wydatkowania - przekazał Grabiec.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Grabiec: nasza strategia w sprawie KPO jest konsekwentna
Grabiec: nasza strategia w sprawie KPO jest konsekwentnaTVN24

Według rzecznika Platformy Obywatelskiej chodzi między innymi o skład komitetu monitorującego realizację KPO. Koalicja Obywatelska, podobnie jak samorządowcy, chcą, by to nie rząd decydował o tym, kto zasiądzie w komitecie, ale by prawo delegowania swych przedstawicieli do tego gremium miały także między innymi: samorządy, związki zawodowe, organizacje zrzeszające pracodawców oraz organizacje pozarządowe. - Jest oczywiście też kwestia uprawnień tego komitetu tak, żeby on miał istotny wpływ na sposób dysponowania tymi środkami, a nie był tylko ciałem doradczym, dekoracyjnym - podkreślił.

Druga kwestia - jak tłumaczył - dotyczy zwiększenia roli samorządów w dostępie do środków z Funduszu. - Do samorządów powinny trafiać przede wszystkim środki gotówkowe, a nie pożyczkowe, bo one wykonują zadania publiczne - uzasadniał Grabiec.

ZOBACZ KRAJOWY PLAN ODBUDOWY - STAN NA 30 KWIETNIA

Na najbliższą środę zaplanowane jest kolejne spotkanie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Wiceminister Buda tłumaczył w poniedziałek, że obrady te nie mają jednak dotyczyć treści KPO, tylko sposobu jego wdrażania. - Będziemy zapewne rozmawiać jeszcze ze dwa miesiące na ten temat - dodał Buda.

KOMISJA EUROPEJSKA OTRZYMAŁA POLSKI KRAJOWY PLAN ODBUDOWY

Lewica "za" Krajowym Planem Odbudowy

Tydzień temu Lewica i PiS porozumieli się w sprawie głosowania. Liderzy Lewicy deklarowali, że wszystkie ich postulaty zyskały akceptację strony rządowej. Teraz Lewica uzależnia poparcie ratyfikacji od uwzględnienia w KPO jej postulatów. W ubiegłym tygodniu rząd zgodził się między innymi wprowadzić proponowane przez Lewicę dodatkowe środki na wsparcie szpitali powiatowych, budowę 75 tysięcy mieszkań komunalnych i przeznaczenie 30 procent środków dla samorządów.

Lider Lewicy Razem Adrian Zandberg podkreślił, że stanowisko Lewicy ws. Funduszu Odbudowy było jasne. - Europejski Fundusz Odbudowy to olbrzymie pieniądze dla Polski i wielki krok naprzód dla Europy. Nowe, wspólne inwestycje publiczne oznaczają głęboką integrację naszego kontynentu. Wspólnie poradzimy sobie lepiej z wyzwaniami takimi, jak walka ze zmianami klimatu, ochrona zdrowia czy cyfryzacja. Lewica chce silnej Unii Europejskiej. Nie mamy wątpliwości, że to krok w dobrą stronę - ocenił.

Biejat o poparciu dla KPO: Lewica nikogo nie ograła, wzięliśmy sprawy w swoje ręce
Biejat o poparciu dla KPO: Lewica nikogo nie ograła, wzięliśmy sprawy w swoje ręceTVN24

Zaznaczył przy tym, że "Lewica walczyła o to, co ważne dla zwykłych ludzi". - Dzięki Lewicy będą pieniądze na szpitale powiatowe, na budowę mieszkań i na pomoc dla branż, które szczególnie mocno dotknęła epidemia. Rząd ma przekazać minimum 30 procent środków samorządom. Domagaliśmy się także, żeby na straży uczciwego wydawania pieniędzy stał komitet monitorujący, złożony między innymi ze związków zawodowych i organizacji pozarządowych - powiedział Zandberg.

Podkreślił ponadto, że "Koalicyjny Klub Lewicy dotrzymuje słowa". - Po potwierdzeniu, że Komisja Europejska otrzymała Plan Odbudowy uwzględniający nasze postulaty, poprzemy ratyfikację - zapowiedział.

Posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska powiedziała we wtorek w Onecie, że postulaty Lewicy znalazły się w KPO. - Zostały uwzględnione nasze uwagi i ta forma została skierowana do Komisji Europejskiej, jak mówimy, jest to forma ostateczna, potwierdzona. Komisja potwierdziła, że przyjęła ten plan. Będziemy głosowali za ratyfikacją - zapowiedziała.

"My nie myślimy o tym w kontekście rozgrywek czy gierek sejmowych"

Szefowa koła Polska 2050 Hanna Gill-Piątek pytana we wtorek w radiu TOK FM o sposób głosowania posłów ugrupowania nad ratyfikacją Funduszu Odbudowy, odparła: - Mam nadzieję, że dzisiaj wygra Polska. Zapowiedziała głosowanie "za". Jak zaznaczyła posłanka, pieniądze z Funduszu Odbudowy będą wydawane na podźwignięcie polskiej gospodarki po pandemii. Dodała, że to są pieniądze na długie lata, które warunkują rozwój UE.

- My nie myślimy o tym w kontekście rozgrywek czy gierek sejmowych - oświadczyła Gill-Piątek.

Jak zagłosuje PSL?

Władysław Kosiniak-Kamysz pytany przez Polską Agencję Prasową, jak zagłosuje Koalicja Polska - PSL powiedział, że poinformuje o tym, jak będą głosować posłowie jego klubu podczas wtorkowej debaty w Sejmie. - Będę występował w debacie i wtedy będzie nasza deklaracja w sprawie głosowania - powiedział. Zaznaczył, że wcześniej we wtorek o godzinie 12 zbierze się klub Koalicji Polskiej - PSL w tej sprawie.

Autorka/Autor:asty, pp/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Kancelaria Sejmu/Łukasz Błasikiewicz

Pozostałe wiadomości

Nadchodzi załamanie pogody. W najbliższym tygodniu przez Polskę będą przetaczać się fronty atmosferyczne z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem, a także samego śniegu. Obficie będzie sypać w południowo-wschodnich regionach. Spodziewamy się też porywistego wiatru i burz.

Śnieżyce, burze i wichury. "Sytuacja będzie poważna"

Śnieżyce, burze i wichury. "Sytuacja będzie poważna"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Napływ cudzoziemców na polski rynek pracy jest niezbędny do rozwoju gospodarczego - uważa Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jego zdaniem problem najmocniej uderzy w przemysł. Za dziesięć lat do obsadzenia wszystkich stanowisk zabraknie około 400 tysięcy osób. Jednocześnie - jak stwierdził - sama imigracja czy aktywizacja zawodowa nie wystarczą, by poradzić sobie z narastającą zapaścią demograficzną.

Polsce grozi potężna luka na rynku pracy. "Zapaść"

Polsce grozi potężna luka na rynku pracy. "Zapaść"

Źródło:
PAP

Szef MSZ Radosław Sikorski zapowiedział, że jeśli zostanie prezydentem, pierwszego dnia urzędowania odbierze Antoniemu Macierewiczowi Order Orła Białego. Dodał też, że Pałac Prezydencki "nie będzie azylem dla przestępców".

Radosław Sikorski o tym, co zrobi pierwszego dnia urzędowania jako prezydent

Radosław Sikorski o tym, co zrobi pierwszego dnia urzędowania jako prezydent

Źródło:
PAP

W sobotę nad ranem na ulicy Mokotowskiej w Warszawie osoba kierująca autem potrąciła pieszego i odjechała z miejsca wypadku. Ranny 36-latek trafił do szpitala. Policja ustala, kto kierował.

Wjechał w pieszego na pasach, rannego zostawił na ulicy. Nagranie

Wjechał w pieszego na pasach, rannego zostawił na ulicy. Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nikt nie powstrzyma Putina telefonami. Atak z ostatniej nocy, jeden z największych w tej wojnie, udowodnił, że dyplomacja telefoniczna nie może zastąpić prawdziwego wsparcia całego Zachodu dla Ukrainy - podkreślił premier Donald Tusk. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział w niedzielę, że warto było porozmawiać z Putinem, aby rozwiać jego złudzenia, że Zachód ma zamiar zrezygnować ze wsparcia dla Ukrainy.

Tusk: nikt nie powstrzyma Putina telefonami. Scholz się tłumaczy

Tusk: nikt nie powstrzyma Putina telefonami. Scholz się tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Arktyczne zimno z północy dotrze do nas w dwóch falach. Jaka pogoda będzie w drugiej połowie listopada i na początku grudnia? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni, przygotowaną przez przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: zima zrobi pierwszy krok w stronę Polski

Pogoda na 16 dni: zima zrobi pierwszy krok w stronę Polski

Źródło:
tvnmeteo.pl

Najem krótkoterminowy w wielu europejskich krajach jest powodem niezadowolenia lokalnych społeczności. Uważany jest za jedną z głównych przyczyn wysokich cen na rynku najmu. Szereg krajów już zdecydowało się na wprowadzenie ograniczeń prawnych, takich jak choćby konieczność uzyskania licencji czy maksymalną liczbę dni najmu mieszkania w tym systemie. Inne dopiero pracują nad takimi rozwiązaniami.

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Źródło:
PAP

69-latek z nieznanych przyczyn zjechał z autostrady A2 na pas zieleni i uderzył w pobliską latarnię. Okoliczności zdarzenia, do którego doszło w Miejscu Obsługi Pasażerów Kozanki Wielkie (woj. łódzkie) wyjaśnia policja.

Zjechał z autostrady, uderzył w latarnię. Z auta wycinali go strażacy

Zjechał z autostrady, uderzył w latarnię. Z auta wycinali go strażacy

Źródło:
TVN24

Pekin jest teraz lepiej przygotowany na wojnę celną z USA niż w 2016 roku, kiedy Donald Trump rozpoczynał pierwszą kadencję prezydencką – ocenił brytyjski dziennik "Financial Times". W rywalizacji ze Stanami Zjednoczonymi Chiny mogą wykorzystać swoją pozycję głównego dostawcy surowców o krytycznym znaczeniu.

"Sygnały ostrzegawcze" ze strony Pekinu. "Chiny jeszcze nie dokonały prawdziwego odwetu"

"Sygnały ostrzegawcze" ze strony Pekinu. "Chiny jeszcze nie dokonały prawdziwego odwetu"

Źródło:
PAP

- To są emocje, które mogą zrozumieć tylko rodzice wcześniaków - tak o doświadczeniach opieki nad takimi dziećmi mówiła Natalia Szewczak. Dziennikarka i mama wcześniaków podzieliła się swoją osobistą historią, która zainspirowała ją do napisania reportażu. Po nim rozpoczęły się prace nad ustawą o dodatkowym urlopie, którą lada dzień zajmie się Sejm. Pomogła w tym Fundacja Koalicja dla Wcześniaka. - Od momentu, kiedy napisałam petycję po naszym spotkaniu, zaczęła się wielka, piękna akcja współdziałania - wspominała wiceprezeska instytucji Elżbieta Brzozowska.

"Który rodzic to przeżył?". Po reportażu zaczęła się "magia". Podpisały się tysiące osób

"Który rodzic to przeżył?". Po reportażu zaczęła się "magia". Podpisały się tysiące osób

Źródło:
TVN24
"W sporcie nie ma bogów. Wszyscy mamy swoje wady i zalety". One są wcześniakami 

"W sporcie nie ma bogów. Wszyscy mamy swoje wady i zalety". One są wcześniakami 

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zderzenie dwóch aut na skrzyżowaniu w centrum Żyrardowa. Jak ustaliła policja, kierujący audi prawdopodobnie nie ustąpił pierwszeństwa rodzinie podróżującej citroenem.

Uderzył w auto rodziny z dziećmi, był nietrzeźwy

Uderzył w auto rodziny z dziećmi, był nietrzeźwy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd utrzymał karę czterech i pół roku więzienia dla 30-latki, która zaatakowała ekspedientkę w sklepie w Giżycku (woj. warmińsko-mazurskie) tłuczkiem do mięsa. Uderzała nim w głowę, potem zadawała ciosy po całym ciele. Na koniec zabrała z kasy pieniądze i uciekła. Obrońca chciał łagodniejszej kary, twierdząc, że tłuczek do mięsa nie jest niebezpiecznym narzędziem. Sąd uznał jednak inaczej.

Ekspedientkę zaatakowała tłuczkiem do mięsa. Obrońca dowodził, że nie jest to niebezpieczne narzędzie

Ekspedientkę zaatakowała tłuczkiem do mięsa. Obrońca dowodził, że nie jest to niebezpieczne narzędzie

Źródło:
PAP

Toprowcy w nocy z soboty na niedzielę sprowadzili z Rysów trójkę turystów, którzy schodząc utknęli na tak zwanej Grzędzie na wysokości 2300 metrów nad poziomem morza. Ratownicy ostrzegają, że warunki w wysokich partiach Tatr są trudne, zalega warstwa świeżego śniegu i występują oblodzenia.

Nocna akcja ratunkowa na Rysach

Nocna akcja ratunkowa na Rysach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Premier Donald Tusk przeprowadził w mediach społecznościowych prawyborcze ankiety dla internautów. Choć pytanie było to samo, to wyniki różnią się w zależności od platformy, na której zostało opublikowane. "Fascynujące! Na X i na Instagramie, przy rekordowej frekwencji, identyczne proporcje, ale różni zwycięzcy" - skomentował szef rządu. "Ale to dopiero rozgrzewka. A już jutro wielki sondaż wśród ogółu wyborców" - dodał. W przyszłym tygodniu w Koalicji Obywatelskiej zapadnie decyzja, kto będzie kandydatem klubu na prezydenta - Radosław Sikorski czy Rafał Trzaskowski.

"Fascynujące!". Donald Tusk o 24-godzinnych sondach

"Fascynujące!". Donald Tusk o 24-godzinnych sondach

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Czy wiceministra klimatu Urszula Zielińska mówiła o "kapsułach napędzanych energią kosmiczną" i "szlakach dla sterowców z bambusa"? Według rozpowszechnianego w sieci nagrania proponowała takie technologie jako ekologiczne rozwiązania transportowe. Brzmi niewiarygodnie - bo film nie jest wiarygodny. To przykład, jak wykorzystano sztuczną inteligencję do stworzenia fałszywki.

"Energia księżycowa" i "fosforyzujące ślimaki". Minister ofiarą deep fake'a

"Energia księżycowa" i "fosforyzujące ślimaki". Minister ofiarą deep fake'a

Źródło:
Konkret24

Spór wokół ogrodzenia postawionego przez katolicką szkołę salezjanów w Toruniu a mieszkańcami. Zdaniem społeczników doszło do złamania prawa, ponieważ płot powstał na terenie zielonym, gdzie rosną rośliny będące pod ochroną. Potwierdziły to wyniki kontroli przeprowadzonej przez inspektorów ochrony środowiska. Prezydent Torunia powiadomił prokuraturę.

Rodzice i księża postawili płot, część mieszkańców protestuje. Sprawę bada prokuratura

Rodzice i księża postawili płot, część mieszkańców protestuje. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

Od początku października do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło ponad 100 tysięcy wniosków o świadczenie Aktywni rodzice w pracy, czyli tak zwane babciowe - wynika z danych ZUS.

Ponad sto tysięcy wniosków o nowe świadczenie

Ponad sto tysięcy wniosków o nowe świadczenie

Źródło:
PAP

Honorowym dawcom przysługują dwa dni wolne od pracy – jeden w dniu oddania krwi, a drugi w dniu kolejnym. Poseł Bartosz Romowicz (Polska 2050 - Trzecia Droga) w interpelacji skierowanej do dwóch ministerstw napisał, że pracodawcy zwracają uwagę, że "niektórzy pracownicy nadużywają uprawnień" przysługujących im z tego tytułu. Odpowiedzi w tej sprawie udzielił wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz.

Dodatkowe dwa dni wolne z zaskoczenia. Ministerstwo komentuje

Dodatkowe dwa dni wolne z zaskoczenia. Ministerstwo komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Policja ustala okoliczności pożaru wiaty stojącej obok hotelu w Parczewie (woj. lubelskie). Spaliły się znajdujące się w środku samochód oraz łodzie motorowe. Straty oszacowano wstępnie na około 600 tysięcy złotych.

Pożar koło hotelu. Ogień strawił auto i łodzie motorowe

Pożar koło hotelu. Ogień strawił auto i łodzie motorowe

Źródło:
tvn24.pl

Wojewoda dolnośląski spotka się w niedzielę z włodarzami powiatu kłodzkiego. Cel: przyspieszenie wypłat zasiłków oraz jak najpełniejsza pomoc poszkodowanym w powodzi. Jak przekazał wojewoda, do tej pory tylko 27 z ponad 130 poszkodowanych gmin "w ogóle złożyło jakieś wnioski" o pomoc. - Jestem przekonany, że ten proces musi gwałtownie przyspieszyć - zapewnił Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu do spraw odbudowy po powodzi.

Powodzianie czekają na zasiłki na odbudowę i remonty. "Proces musi gwałtownie przyspieszyć"

Powodzianie czekają na zasiłki na odbudowę i remonty. "Proces musi gwałtownie przyspieszyć"

Źródło:
TVN24, PAP

W nie najlepszej atmosferze rozpoczął się w Toruniu 32. festiwal EnergaCamerimage. Reżyserka Coralie Fargeat wycofała z swój film "Substancja", a reżyser Steve McQueen zrezygnował z przyjazdu do Torunia. To pokłosie kontrowersyjnych słów dyrektora festiwalu Marka Żydowicza na temat parytetów w branży filmowej.

Afera na znanym festiwalu. "Po odkryciu wysoce mizoginistycznych i obraźliwych słów dyrektora..."

Afera na znanym festiwalu. "Po odkryciu wysoce mizoginistycznych i obraźliwych słów dyrektora..."

Źródło:
PAP
"Jego największym wrogiem był on sam". Dziadek Leonardo DiCaprio w Gnieźnie

"Jego największym wrogiem był on sam". Dziadek Leonardo DiCaprio w Gnieźnie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Rada Miasta zgodziła się na zbycie terenu położonego przy promenadzie w Ustce. Oznacza to, że grunt, którego wartość rzeczoznawca wycenił na 114 tysięcy złotych, będzie mógł kupić przedsiębiorca, który dzierżawi nieruchomość od 1993 roku. Kontrowersje wśród części mieszkańców wzbudza fakt, że odbędzie się to bez przetargu i konkurencji. Na dodatek w głosowaniu brał udział zięć przedsiębiorcy. Był "za" sprzedażą. Uchwała przeszła jednym głosem.

Teren przy plaży za 114 tysięcy. Uchwała przeszła dzięki głosowi zięcia

Teren przy plaży za 114 tysięcy. Uchwała przeszła dzięki głosowi zięcia

Źródło:
TVN24

Mieli tu być dwa tygodnie, właśnie leci trzeci miesiąc. Mieszkańcy trzech kamienic w sercu Łodzi starają się oswoić myśl, że do domów być może nie wrócą nawet na święta Bożego Narodzenia. 25 metrów pod ich domami znajduje się maszyna drążąca tunel kolejowy. Jej praca stanowi zagrożenie, że budynki runą - tak, jak na początku września runęła oficyna przy 1 Maja 23. - Nikt z nas nie wie, kiedy to się skończy. Dawno już brakło nam cierpliwości - zaznaczają. 

Polski "Terminal". Trzy miesiące temu utknęli w hotelu

Polski "Terminal". Trzy miesiące temu utknęli w hotelu

Źródło:
tvn24.pl

17 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka. Na świecie co dziesiąte dziecko rodzi się przedwcześnie, a w Polsce w zeszłym roku było 20 tysięcy takich porodów. Lekarze podkreślają, z jak wieloma trudnościami muszą mierzyć się wcześniaki i ich rodzice. Ale jak zaznacza dr Joanna Puskarz-Gąsowska, pediatra i neonatolog ze Szpitala Karowa, "postęp w wynikach leczenia naszych wcześniaczków jest ogromny".

"Postęp w wynikach leczenia naszych wcześniaczków jest ogromny". Dziś ich święto

"Postęp w wynikach leczenia naszych wcześniaczków jest ogromny". Dziś ich święto

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy odbył się pokaz trzech reportaży z programu TVN24 "Czarno na białym". Później odbyła się dyskusja z autorami materiałów. Tematem przewodnim wieczoru było "dziennikarstwo w czasach propagandy". - Możemy usłyszeć od tych, którzy oglądają nasze reportaże, jak je odbierają, co im odpowiada, co im nie odpowiada, jak w nich to rezonuje. To jest zawsze bezcenne - mówił reporter "Czarno na białym" Marcin Gutowski.

Reportaże "Czarno na białym" na dużym ekranie i dyskusja z reporterami

Reportaże "Czarno na białym" na dużym ekranie i dyskusja z reporterami

Źródło:
TVN24
Seks z nieletnią, zabicie psa, ręce niemyte od dekady. Wszyscy ludzie prezydenta Trumpa

Seks z nieletnią, zabicie psa, ręce niemyte od dekady. Wszyscy ludzie prezydenta Trumpa

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pomaga na co dzień, a tuż przed świętami zaprasza, by się do tego pomagania przyłączyć. Fundacja TVN i program "Uwaga!" TVN organizują akcję charytatywną. W kolejnych tygodniach będzie szansa na poznanie podopiecznych i ich potrzeb.

Fundacja TVN wraz z programem "Uwaga!" rozpoczyna świąteczną akcję dla małych wojowników. Finał 17 grudnia

Fundacja TVN wraz z programem "Uwaga!" rozpoczyna świąteczną akcję dla małych wojowników. Finał 17 grudnia

Źródło:
Fakty TVN

W sobotę ruszyła 24. edycja Szlachetnej Paczki, która co roku pomaga kilku tysiącom rodzin przed świętami. - 2,5 miliona Polaków żyje w skrajnym ubóstwie, w tym pół miliona dzieci - powiedziała na antenie TVN24 Joanna Sadzik, prezeska Stowarzyszenia Wiosna. W tym roku "weekend cudów", kiedy dary powędrują do potrzebujących, zaplanowano na 14 i 15 grudnia.

Zbliża się "weekend cudów". Kilka tysięcy rodzin czeka na pomoc

Zbliża się "weekend cudów". Kilka tysięcy rodzin czeka na pomoc

Źródło:
TVN24