Losowanie w Sądzie Najwyższym. 33 nazwiska kandydatów do Izby Odpowiedzialności Zawodowej trafią do prezydenta

Autor:
mart,
ads//now
Źródło:
PAP
Losowanie kandydatów do Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN
Losowanie kandydatów do Izby Odpowiedzialności Zawodowej SNTVN24
wideo 2/4
TVN24Losowanie kandydatów do Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN

We wtorek odbyło się posiedzenie Kolegium Sądu Najwyższego, na którym wylosowane zostały 33 nazwiska sędziów SN - kandydatów do Izby Odpowiedzialności Zawodowej, która zastąpiła nieuznawaną Izbę Dyscyplinarną. Wyniki losowania mają zostać niezwłocznie przekazane prezydentowi, który wyznaczy 11 sędziów do tej Izby.

Posiedzenie Kolegium SN w tej sprawie rozpoczęło się o godzinie 13, przewodniczyła mu pierwsza prezes SN Małgorzata Manowska. Umieściła po kolei kartki z nazwiskami sędziów w kulach, które następie wrzuciła do przezroczystej urny. Następnie zamieszała je i wylosowała 33 kule z nazwiskami sędziów. Nie obyło się bez kłopotów, podczas mieszania jedna z kul otworzyła się, Manowska musiała ją zamknąć i zamieszać jeszcze raz.

Losowanie było prowadzone jawnie i transmitowane w internecie na profilu facebookowym Sądu Najwyższego. Jakość tej transmisji pozostawiła jednak wiele do życzenia, zwłaszcza jeśli chodzi o dźwięk.

Zgodnie z zapowiedzią wyniki losowania mają zostać niezwłocznie przekazane prezydentowi, który ostatecznie wyznaczy 11 sędziów do orzekania w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej.

Małgorzata Manowska wylosowała nazwiska sędziówSN

Wylosowani sędziowie to: Andrzej Siuchniński, Marek Pietruszyński, Mariusz Łodko, Paweł Wojciechowski, Marek Siwek, Kamil Zaradkiewicz, Marek Dobrowolski, Marcin Krajewski, Grzegorz Misiurek, Maria Szczepaniec, Włodzimierz Wróbel, Adam Redzik, Dariusz Świecki, Krzysztof Staryk, Bogdan Bieniek, Dariusz Dończyk, Marcin Łochowski, Wiesław Kozielewicz, Marek Motuk, Leszek Bosek, Tomasz Demendecki, Tomasz Przesławski, Jerzy Grubba, Barbara Skoczkowska, Tomasz Artymiuk, Roman Trzaskowski, Paweł Księżak, Zbigniew Korzeniowski, Rafał Malarski, Ewa Stefańska, Paweł Kołodziejski, Paweł Grzegorczyk, Jacek Grela.

Wśród wylosowanych sędziów znajdują się zarówno ci, którzy zostali powołani przez obecną KRS, jak również przez poprzednie składy Rady.

Kandydaci do obsadzenia nowej izby wylosowani zostali spośród wszystkich sędziów SN z wyjątkiem: I prezes, prezesów izb i rzeczników dyscyplinarnego oraz prasowego. Sędziowie SN nie mogą także odmówić udziału w losowaniu do Izby Odpowiedzialności Zawodowej ani orzekania w tej izbie po ewentualnym wyznaczeniu przez prezydenta.

Falkowski: pierwsza prezes jest zbyt zmęczona na rozmowę z dziennikarzami

Po posiedzeniu kolegium dziennikarze rozmawiali z Piotrem Falkowskim z Biura Prasowego SN, byłym rzecznikiem Izby Dyscyplinarnej. Zapytali go, czy również prezes Manowska będzie chętna na taką rozmowę. Falkowski stwierdził, że prezes jest "zbyt zmęczona". - Było troszeczkę pracy przy tym. Najpierw pakowanie kartek, kulki nie bardzo chciały słuchać, ale ostatecznie te kulki dały sobie radę - dodał. Procedura losowania trwała niespełna godzinę.

Falkowski był też pytany o sędziów, którzy publicznie deklarują, że nie chcą wejść w skład Izby Odpowiedzialności Zawodowej. - To, co pani prezes teraz przeprowadziła, to procedura zgodna z ustawą. Jeżeli sędzia w ten sposób przez publiczne wypowiedzi chciałby poprosić pana prezydenta, żeby go nie wyznaczał, to to uczynił. Bardzo możliwe, że prezydent go nie wyznaczy. (...) Jest jasne, że pan prezydent będzie się kierować takimi kryteriami, jakie uzna za stosowne - powiedział.

Falkowski: pierwsza prezes jest zbyt zmęczona na rozmowę z dziennikarzami
Falkowski: pierwsza prezes jest zbyt zmęczona na rozmowę z dziennikarzamiTVN24

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym

Losowanie sędziów w SN związane jest z wejściem w życie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, na mocy której m.in. zakończyła działalność nieuznawana Izba Dyscyplinarna, a w jej miejsce powstała Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Zmian oczekiwała Komisja Europejska, m.in. od nich uzależniając akceptację KPO i wypłatę Polsce pieniędzy z Funduszu Odbudowy. Wątpliwości co do tego, czy nowe przepisy spełnią tak zwane kamienie milowe w tej sprawie, wyrażali w ostatnim czasie niektórzy przedstawiciele Komisji.

Po wejściu w życie nowelizacji wyznaczono również pięcioro sędziów, którzy tymczasowo orzekają w nowej Izbie Odpowiedzialności Zawodowej i przewodniczącego dwóch wydziałów tej Izby. Jest nim - do czasu wyznaczenia przez prezydenta sędziów na stałą kadencję - sędzia Wiesław Kozielewicz. Obowiązki prezesa Izby Odpowiedzialności Zawodowej pełni zaś obecnie I prezes SN.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mart, ads//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: SN

Pozostałe wiadomości