Kto będzie w rządzie Prawa i Sprawiedliwości? Spekulacje trwają. Przedstawiciele tej partii twierdzą, że skład gabinetu poznamy najpóźniej w sobotę. Oto, jak będzie on wyglądał według dziennikarzy.
Obecnie w Polsce funkcjonuje 17 ministerstw, ale Prawo i Sprawiedliwość zaraz po wyborach zapowiedziało zmiany. Nie wiadomo, czy i jakie resorty zostaną połączone, zlikwidowane, czy pojawią się zupełnie nowe.
Dziennikarze sejmowi twierdzą jednak, że w rządzie PiS będzie dwóch wicepremierów: prof. Piotr Gliński i Jarosław Gowin. Według najnowszych nieoficjalnych doniesień, w gabinecie, którym pokieruje Beaty Szydło, nie zabraknie także Antoniego Macierewicza i Zbigniewa Ziobry.
Pierwszy z nich miałby objąć Ministerstwo Obrony Narodowej, drugi - resort sprawiedliwości.
Lider Polski Razem Jarosław Gowin w randzie wicepremiera - według medialnych przecieków - opiekowałby się resortem nauki i szkolnictwa wyższego. Dziennikarz TVN24 dopatrzył się zresztą na jego biurku pliku dokumentów zatytułowanych "Program Rozwoju Szkolnictwa Wyższego do 2020 roku".
Interesujące (sugerujące?) dokumenty na biurku w sejmowym gabinecie @Jaroslaw_Gowin. A i rozmowa ciekawa. :) pic.twitter.com/53MYqoSJhv
— Przemysław Wenerski (@PrzemWenerski) November 4, 2015
Kultura dla prof. Glińskiego, MSZ - dla Waszczykowskiego
Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak - jak wiadomo nieoficjalnie - mógłby trafić do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Z kolei sprawami zagranicznymi miałby pokierować Witold Waszczykowski, który w rozmowie z TVN24 zdradził, że w środę wieczorem spotyka się z "władzami partii i przyszłą premier". Sprawami europejskimi w MSZ z kolei miałby zająć się Konrad Szymański.
Kiedyś proponowany przez PiS na premiera technicznego prof. Gliński teraz - w randze wicepremiera - stanąłby na czele resortu kultury. Ministerstwem Zdrowia pokierowałby się z kolei lekarz i działacz samorządu lekarskiego Konstanty Radziwiłł.
Powroty z Brukseli
Eurodeputowany Dawid Jackiewicz miałby wrócić z Brukseli i pokierować Ministerstwem Skarbu Państwa, z kolei nowym ministerstwem ds. energetycznych - Piotr Naimski, który od wielu lat specjalizuje się w sprawach dotyczących bezpieczeństwa energetycznego.
Z kariery eurodeputowanego musiałby też zrezygnować Marek Gróbarczyk, który w rządzie PiS zająłby się gospodarką wodną (dziś część resortu środowiska). Sprawami gospodarki morskiej kierował już w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza.
Sprawami rolnictwa i rozwoju wsi miałby zająć się Krzysztof Jurgiel, który kierował tym ministerstwem w rządzie Marcinkiewicza, a infrastrukturą - poseł Andrzej Adamczyk.
Anna Streżyńska, w przeszłości szefowa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, w rządzie PiS miałaby zostać szefową Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.
Negocjacje w toku
Nie wszystkie stanowiska są obsadzone. Jak dowiedziała się TVN24, negocjacje w tej sprawie będą trwały jeszcze w czwartek.
I tak nadal uzgadniani są - jak twierdzą dziennikarze - szefowie ministerstw gospodarki (Mateusz Morawiecki), finansów (Henryk Kowalczyk lub Zbigniew Kuźmiuk) i edukacji narodowej (Jarosław Zieliński lub Elżbieta Witek).
Witek: skład rządu w piątek lub sobotę
Rzecznik PiS Elżbieta Witek poinformowała w środę po południu, że Beata Szydło zaprezentuje skład przyszłego rządu podczas konferencji prasowej tuż po posiedzeniu komitetu politycznego PiS, który zatwierdzi kandydatów na ministrów. Posiedzenie komitetu zostało zwołane na piątek na godz. 12.
- Chcielibyśmy, żeby komitet odbył się bez zbędnej zwłoki. W tej chwili trwają konsultacje. Rozpoczęły się wczoraj, są dzisiaj, będą jeszcze jutro. Jeżeli technicznie pójdzie to szybko, chcielibyśmy, żeby komitet odbył się w piątek, żeby wtedy zapadły decyzje - powiedziała Witek dziennikarzom w Sejmie.
Jak dodała, komitet ma zatwierdzać kandydatury na ministrów. - Będzie podjęta uchwała w sprawie rekomendacji dla składu przyszłego rządu - poinformowała.
Rzeczniczka PiS zapowiedziała, że tuż po posiedzeniu komitetu odbędzie się konferencja prasowa. - Wtedy moglibyśmy poinformować opinię publiczną, jakie są decyzje. Gdyby komitet był w piątek późnym wieczorem, wtedy zrobilibyśmy konferencję prasową w sobotę - dodała.
Skład rządu Prawa i Sprawiedliwości (według dziennikarzy):
Premier - Beata Szydło Minister Obrony Narodowej - Antoni Macierewicz Minister Sprawiedliwości - Zbigniew Ziobro Minister Gospodarki - Mateusz Morawiecki (?) Minister finansów - Zbigniew Kuźmiuk, albo Henryk Kowalczyk Minister ds. europejskich - Konrad Szymański Minister spraw zagranicznych - Witold Waszczykowski Minister rolnictwa - Krzysztof Jurgiel Minister nauki i szkolnictwa wyższego - Jarosław Gowin (wicepremier) Minister zdrowia - Konrad Radziwiłł Minister edukacji - Jarosław Zieliński, albo Elżbieta Witek Minister skarbu - Dawid Jackiewicz Minister ds. energetycznych - Piotr Naimski Minister kultury - Piotr Gliński (wicepremier) Minister spraw wewnętrznych - Mariusz Błaszczak Minister administracji i cyfryzacji - Anna Streżyńska Ministerstwo gospodarki wodnej - Marek Gróbarczyk Minister infrastruktury - Andrzej Adamczyk
Autor: pk / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 3.0) - Adrian Grycuk / TVN24, archiwum prywatne