TVN24 | Polska

Terlecki i Pęk spotkali się z Cichanouską. "Żeby zasypać ostatnie rowy między nami"

TVN24 | Polska

Autor:
mart/kab
Źródło:
PAP
Ryszard Terlecki: nie zamierzam przepraszać Swiatłany Cichanouskiej TVN24
wideo 2/10
TVN24Ryszard Terlecki: nie zamierzam przepraszać Swiatłany Cichanouskiej

Wicemarszałkowie Sejmu i Senatu Ryszard Terlecki i Marek Pęk spotkali się w poniedziałek w Wilnie z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską. Marek Pęk poinformował o spotkaniu na Twitterze.

"Dziś odbyło się spotkanie Pani Prezydent Elekt Swiatłany Cichanouskiej z wicemarszałkiem Sejmu RP Ryszardem Terleckim" – napisał na swoim profilu na Twitterze wicemarszałek Senatu Marek Pęk. "Niech żyje Wolna Białoruś!" – dodał.

"Wyjaśnił jej swoje stanowisko"

"Dzisiaj Swiatłana Cichanouska spotkała się z wicemarszałkiem Terleckim, który wyjaśnił jej swoje stanowisko" – potwierdził w rozmowie z PAP doradca liderki białoruskiej opozycji Franak Wiaczorka. "Uzgodniono, że sprawa białoruska powinna być poza wszelkimi podziałami" – dodał.

Wiaczorka podkreślił, że to było pierwsze spotkanie Cichanouskiej z wicemarszałkiem Terleckim, podczas którego "dyskutowano głównie o sprawach białoruskich i o tym, jak Polska może wesprzeć Białorusinów w ich walce o wolność".

Według Wiaczorki "Swiatłana zaproponowała kilka inicjatyw wsparcia więźniów politycznych" na Białorusi.

Terlecki skrytykował Cichanouską

Wcześniej Ryszard Terlecki podczas rozmowy w Wilnie z dziennikarzami zapowiedział, że spotka się z Swiatłaną Cichanouską. Przed tygodniem skrytykował ją za planowany udziału w Campusie Polska Przyszłości – wydarzeniu organizowanym przez Rafała Trzaskowskiego.

- Wydaje się, że (Cichanouska – red.) popełniła pewien błąd, deklarując gotowość udziału w kongresie antyrządowym, opozycyjnym. Zwróciłem na to uwagę i następnie w liście do pani prezydent elekt tłumaczyłem motywy tego działania i wydaje się, że zrozumiała – powiedział dziennikarzom wicemarszałek. Dodał: "spotkamy się, żeby zasypać jakby ostatnie rowy między nami".

Wójcik: wpis był niezręczny, ale marszałek Terlecki to postać z pięknym życiorysemTVN24

Wizyta w Wilnie

Wicemarszałkowie Sejmu i Senatu RP w poniedziałek gościli w Wilnie, gdzie wzięli udział w uroczystościach upamiętniających 80. rocznicę początku masowych wywózek na Syberię zorganizowanych przez okupacyjny reżim sowiecki.

14 czerwca jest obchodzony na Litwie jako Dzień Żałoby i Nadziei. W dniach 14-18 czerwca 1941 roku nastąpiła pierwsza fala masowych wywózek ludności litewskiej na Syberię. Szacuje się, że wywieziono wtedy blisko 20 tys. osób. Represje trwały do 1952 roku. Łącznie zesłano 132 tys. mieszkańców Litwy.

Terlecki podał datę głosowania wniosku o jego odwołanieTVN24

Autor:mart/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/Marek Pęk