Pięć zmian, które czekają uczniów w nowym roku szkolnym  

Źródło:
gov.pl, PAP
Premier: od września tego roku wszyscy uczniowie IV klas otrzymają nieodpłatnie laptopy
Premier: od września tego roku wszyscy uczniowie IV klas otrzymają nieodpłatnie laptopy TVN24
wideo 2/4
Premier: od września tego roku wszyscy uczniowie IV klas otrzymają nieodpłatnie laptopy TVN24

Możliwość nauki łaciny jako drugiego języka obcego, nowy obowiązkowy przedmiot, obligatoryjne testy z wychowania fizycznego, darmowe laptopy dla czwartoklasistów, gry wideo w podstawie programowej - to między innymi czeka uczniów w nowym roku szkolnym. Znamy szczegóły.

Łacina w szkołach od 1 września 2023 roku

Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Edukacji i Nauki (MEiN), od 1 września 2023 roku uczniowie klasy VII szkół podstawowych oraz I klasy liceów ogólnokształcących i techników będą mogli uczyć się języka łacińskiego zamiast drugiego języka obcego nowożytnego. "Znajomość języka łacińskiego, a więc umiejętność obcowania z tekstami, spuścizną naszych przodków jest naszym dobrem narodowym", podkreśla na swojej stronie MEiN.

W komunikacie podkreślono, że opcja ta będzie dostępna jedynie w szkołach, które zdecydują się na wprowadzenie języka łacińskiego do swojej oferty edukacyjnej. Ministerstwo zaznaczyło też, że w przypadku szkół ponadpodstawowych nauka łaciny "będzie opcją niezależną" od nauki przedmiotu język łaciński i kultura antyczna dostępnego już w liceach i technikach.

W związku z wprowadzeniem możliwości nauki łaciny "planowane są również zmiany w egzaminie maturalnym polegające na możliwości przystąpienia do egzaminu maturalnego z tego języka z przedmiotów obowiązkowych, w części pisemnej" - podano w oświadczeniu dodając, że "zmiany w tym zakresie przewidziane są od roku szkolnego 2026/2027". Uczniowie w dalszym ciągu będą mogli również przystępować do egzaminu dojrzałości na poziomie rozszerzonym z przedmiotu język łaciński i kultura antyczna.

ZOBACZ TEŻ: Nowy rok szkolny rozpoczęty. Najważniejsze daty

Nowy przedmiot: biznes i zarządzanie

W roku szkolnym 2023/2024 do szkół ponadpodstawowych wprowadzony został nowy przedmiot szkolny: biznes i zarządzanie. Jak wynika z informacji opublikowanych na stronie MEiN, będzie on prowadzony zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym. Zgodnie z podstawą programową, na poziomie podstawowym uczniowie zdobędą wiedzę z sześciu zakresów tematycznych: osoba przedsiębiorcza we współczesnym świecie, zarządzanie projektami, gospodarka rynkowa, finanse osobiste, osoba przedsiębiorcza na rynku pracy i przedsiębiorstwo.

Z kolei uczniowie, którzy będą realizować przedmiot biznes i zarządzanie na poziomie rozszerzonym, zmierzą się z zagadnieniami takimi, jak: zarządzanie projektami, gospodarka rynkowa, finanse osobiste i rynek finansowy, rynek pracy i zatrudnienie oraz przedsiębiorstwo. Zajęcia na obu poziomach zaawansowania mają być realizowane w oparciu o "realizację zadań metodą projektów zespołowych, wykorzystanie polskich studiów przypadków biznesowych, wykorzystanie symulacji biznesowych i inwestycyjnych, wizyty studyjne u lokalnych przedsiębiorców oraz elementy grywalizacji" - zapowiada ministerstwo.

ZOBACZ TEŻ: Wyprawka szkolna coraz droższa. Ponad połowa Polaków wyda więcej niż przed rokiem

Przedmiot ma pomóc w rozwijaniu u uczniów "kompetencji przyszłości: współpracy, komunikacji, kreatywności oraz innowacyjnego podejścia do wyzwań gospodarczych oraz społecznych" - podaje ministerstwo.

Nauka przedmiotu ma być prowadzona w klasie pierwszej i drugie. Dyrektorzy mogą zadecydować, że lekcje biznesu i zarządzania będą się odbywały tylko w pierwszej lub tylko w drugiej klasie przy zachowaniu odpowiedniej liczby godzin.

Obowiązkowe testy sprawnościowe z WF

Wraz z podpisaniem przez ministra Przemysława Czarnka dwóch rozporządzeń w sprawie podstawy programowej wychowania fizycznego uczniowie klas IV–VIII szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych zostali objęci obowiązkiem przejścia testów sprawnościowych. Testy te przeprowadzane będą raz w rok szkolnym, w okresie od marca do kwietnia. Ich wyniki, wraz z informacjami na temat wieku oraz masy ciała ucznia, wprowadzane będą do ewidencji "Sportowe Talenty". Co istotne, wyniki te nie mogą mieć wpływu na ocenę ucznia z wychowania fizycznego. Mają one jedynie pomóc we wskazaniu "mocnych i słabych stron sprawności fizycznej ucznia w celu planowania dalszego jej rozwoju" - podkreśla Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Testy sprawnościowe obejmować będą: 10 powtórzeń biegu wahadłowego na dystansie pięciu metrów, 20-metrowy wytrzymałościowy bieg wahadłowy, podpór leżąc przodem na przedramionach (deska) oraz skok w dal z miejsca.

ZOBACZ TEŻ: Nie potrafią skakać na skakance ani kozłować piłki. Co wyrośnie z naszych dzieci?

Na poświęconej ewidencji "Sportowe Talenty" stronie internetowej wyjaśniono, że dane o sprawności uczniów mają tam być wpisywane po ich uprzednim zanonimizowaniu. Zgodnie z założeniami, platforma ma pomagać dzieciom w "śledzeniu ich postępów". Dodatkowo, informacje na temat wyników szczególnie uzdolnionych uczniów mają być przekazywane klubom sportowym, które następnie będą mogły skontaktować się ze szkołą oraz z rodzicami dziecka, jeśli ci wyrażą na to zgodę.

Laptopy dla czwartoklasistów

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego 2023/2024 rusza również program darmowych laptopów dla uczniów klas IV szkół podstawowych. Sprzęt ma być wydawany do 30 września każdego roku. Wyjątkiem ma być rok 2023, kiedy to uczniowie otrzymają komputery w terminie do 31 grudnia. Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie MEiN, laptopy będą wydawane rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci za pośrednictwem szkół "na podstawie umowy przekazującej laptop na własność albo umowy użyczenia".

W przypadku przekazania laptopów na podstawie umowy przekazującej je na własność rodzicom dzieci, nie będą one mogły być przedmiotem "jakichkolwiek czynności rozporządzających" przez okres pięciu lat od ich przyjęcia. Oznacza to, że sprzętu nie będzie można w tym czasie oddać, wypożyczyć ani sprzedać. Zgodnie z opublikowanym wzorem umowy przekazania sprzętu, rodzice muszą zobowiązać się też do "nieusuwania wzorów graficznych, oznaczeń (logo), symboli, naklejek (licencji)" itd. oraz do okazania sprzętu w szkole, "jeśli zaistnieje taka potrzeba".

ZOBACZ TEŻ: Laptopy dla czwartoklasistów. Jakie modele dostaną uczniowie?

Co istotne, laptopy przyjęte na podstawie umowy przekazania własności nie podlegają zwrotowi w przypadku zmiany klasy lub szkoły przez ucznia. Inaczej jest w przypadku, gdy rodzice zdecydują się na przyjęcie sprzętu na zasadzie umowy użyczenia. Wówczas laptop pozostaje własnością szkoły, z uwagi na co w przypadku jej zmiany konieczne jest jego oddanie w terminie 30 dni od zmiany placówki.

Gry wideo w podstawie programowej języka polskiego

Rok szkolny 2023/2024 przyniesie również pewne zmiany w zakresie podstawy programowej nauczania języka polskiego w szkołach ponadpodstawowych. Jako lektury uzupełniające wpisane zostały do niej bowiem dwie gry wideo: "This War of Mine" oraz "Gra Szyfrów". Tematem pierwszej jest sytuacja cywilów podczas wojny - informuje MEiN.

"Gra szyfrów" - jak podaje na swojej stronie IPN - to projekt gamingowy przygotowany jako gra FPP (first person perspective), składająca się z trzech misji. "Opisują one przebieg wojny polsko-bolszewickiej oraz wpływ polskiej kryptologii na jej zwycięski finał. Każdy z nas może złamać bolszewickie szyfry i zniszczyć sowiecki pociąg pancerny. Dziesiątki młodych osób wciela się w autentyczne postacie żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku, uruchamia skomplikowane urządzenia komunikacyjne sprzed 100 lat i ratuje Europę przed komunistycznym zniewoleniem". 

Jak podkreśla Adrianna Całus-Polak, rzeczniczka prasowa MEiN, gry wideo "pozwalają rozwijać umiejętności psychomotoryczne oraz są przestrzenią budowania międzyludzkich relacji i źródłem artystycznej ekspresji". - Przykładem takich gier są właśnie "This War of Mine" oraz "Gra Szyfrów", które z uwagi na konteksty pedagogiczne i społeczne zostały dodane do podstawy programowej kształcenia ogólnego dla przedmiotu język polski - dodaje Całus-Polak.

Obie gry są dostępne bezpłatnie m.in. za pośrednictwem prowadzonej przez Ministra Edukacji i Nauki Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej www.zpe.gov.pl (zakładka: gry).

ZOBACZ TEŻ: Ferie, świąteczne przerwy i egzaminy. Oto kalendarz roku szkolnego 2023/2024

Autorka/Autor:jdw//az

Źródło: gov.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego:  Robert Hoetink / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

Pogrzeb Aleksieja Nawalnego odbędzie się 1 marca w Moskwie - poinformowała jego rzeczniczka Kira Jarmysz. Zorganizowana zostanie również uroczystość pożegnania opozycjonisty.

Pogrzeb Aleksieja Nawalnego. Rzeczniczka podała szczegóły

Pogrzeb Aleksieja Nawalnego. Rzeczniczka podała szczegóły

Źródło:
PAP

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego obowiązuje w wysokich partiach Tatr. Jak wyjaśnili ratownicy, wzrost zagrożenia ma związek z bardzo dużym ociepleniem, odczuwalnym także wysoko w górach. Eksperci apelują o ostrożność podczas wycieczek.

W Tatrach panują "nietypowe" warunki. Uważajcie na siebie

W Tatrach panują "nietypowe" warunki. Uważajcie na siebie

Źródło:
TPN, TOPR

Silny boczny wiatr uniemożliwił w poniedziałek lądowanie na lotnisku Heathrow w Londynie. Na nagraniu widać, jak podmuchy miotają samolotem linii British Airways, a pilot decyduje się na przerwanie próby lądowania.

Wiatr miotał samolotem, pilot przerwał lądowanie. Nagranie

Wiatr miotał samolotem, pilot przerwał lądowanie. Nagranie

Źródło:
BBC, Reuters, FlightRadar 24

Akcje Pepco Group spadają w środę przed południem o prawie 4 procent. To reakcja na informację o utracie środków o wartości około 15,5 miliona euro w wyniku ataku phishingowego na Węgrzech.

Pepco po ataku hakerskim. Silna reakcja inwestorów

Pepco po ataku hakerskim. Silna reakcja inwestorów

Źródło:
PAP

O godzinie 10 rozpoczęło się kolejne posiedzenie komisji do spraw wyborów kopertowych. Przesłuchiwana jest prokurator Ewa Wrzosek, która wszczęła śledztwo w sprawie organizacji wyborów w okresie pandemii. Zaczęło się od wniosku złożonego przez prokurator Wrzosek o wyłączenie z obrad Michała Wójcika. Po tym jak członkowie komisji przegłosowaniu ten wniosek, politycy PiS opuścili salę na znak protestu.

Ewa Wrzosek przed komisją do spraw wyborów kopertowych. Politycy PiS opuścili salę po wyłączeniu z obrad Michała Wójcika

Ewa Wrzosek przed komisją do spraw wyborów kopertowych. Politycy PiS opuścili salę po wyłączeniu z obrad Michała Wójcika

Źródło:
TVN24

W środę na posiedzeniu sejmowej komisji śledczej do spraw wyborów kopertowych zeznaje prokurator Ewa Wrzosek. Kim jest warszawska śledcza, która w kwietniu 2020 roku wszczęła dochodzenie w sprawie organizacji tych wyborów?

Ukarana za śledztwo w sprawie wyborów kopertowych. Kim jest Ewa Wrzosek

Ukarana za śledztwo w sprawie wyborów kopertowych. Kim jest Ewa Wrzosek

Źródło:
PAP, tvn24.pl, Gazeta Wyborcza

Do Sądu Rejonowego w Jaśle skierowany został akt oskarżenia w sprawie maleńkiej Nadii, która w październiku ubiegłego roku z urazem głowy i połamanymi kończynami trafiła do szpitala w Rzeszowie (woj. podkarpackie). Rodzice dziewczynki oskarżeni zostali o znęcanie się nad córką ze szczególnym okrucieństwem i spowodowanie u niej obrażeń realnie zagrażających życiu.

Czteromiesięczna Nadia miała połamane kończyny i uraz głowy. Jej rodzice staną przed sądem

Czteromiesięczna Nadia miała połamane kończyny i uraz głowy. Jej rodzice staną przed sądem

Źródło:
tvn24.pl

Marcowa waloryzacja obejmie nie tylko emerytury i renty. Zwiększone zostaną także kwoty dodatków i świadczeń pieniężnych. Przykładowo, dodatek pielęgnacyjny wzrośnie z 294,39 złotych do 330,07 złotych.

Podwyżki dla emerytów i rencistów. Tyle wyniosą świadczenia od marca

Podwyżki dla emerytów i rencistów. Tyle wyniosą świadczenia od marca

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny nałożył blisko 2,5 miliona złotych kary na Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Atex - poinformował w środę urząd. Według UOKiK przedsiębiorca narzucał swoim partnerom handlowym ceny sprzedaży węgla; w efekcie nie mogli oni sprzedawać opału taniej. Decyzja nie jest prawomocna, przysługuje od niej odwołanie do sądu.

Zmowa cenowa przy sprzedaży węgla. Prawie 2,5 miliona złotych kary

Zmowa cenowa przy sprzedaży węgla. Prawie 2,5 miliona złotych kary

Źródło:
PAP

O ocenę przyczyn rolniczych protestów i pomysły na ich rozwiązanie pytany był w "Rozmowie Piaseckiego" Marek Sawicki (PSL-Trzecia Droga). Stwierdził, że rozumie i wspiera protestujących. Winą za obecny stan obarczył zarówno Komisję Europejską, jak i rządy Prawa i Sprawiedliwości.

Protest rolników. "Drogi kolego Donaldzie, jedź do koleżanki Ursuli, załatw te pięć miliardów, razy 10, na eksport"

Protest rolników. "Drogi kolego Donaldzie, jedź do koleżanki Ursuli, załatw te pięć miliardów, razy 10, na eksport"

Źródło:
TVN24

Bitwa o Awdijiwkę, którą opuściły siły ukraińskie, była jedną z najkrwawszych w historii armii rosyjskiej - pisze niezależny rosyjskojęzyczny portal The Moscow Times. W walkach o miasto, liczące przed inwazją zbrojną ponad 30 tysięcy mieszkańców, zginęło więcej rosyjskich żołnierzy niż w ciągu 10 lat wojny ZSRR w Afganistanie - stwierdza.

Bitwa o Awdijiwkę. Straty większe niż w wojnie afgańskiej

Bitwa o Awdijiwkę. Straty większe niż w wojnie afgańskiej

Źródło:
The Moscow Times, nv.ua, tvn24.pl

Przez Warszawę przeszli rolnicy. Chcą lepszych warunków pracy i dbania przez rząd i Unię Europejską o ich interesy. Podkreślają, że nie mają nic przeciwko Ukrainie i nie chcą wyprowadzania Polski z UE. Ale ich obecność wykorzystują osoby, które podnoszą antyukraińskie i antyunijne nastroje. To między innymi mężczyzna widywany regularnie z ambasadorem Rosji. Wtopił się we wtorek w tłum i trzymał swój transparent. Już tydzień temu MSZ ostrzegło, że "skrajne ugrupowania" i "rosyjska agentura" mogą działać w trakcie protestów i próbować je przejmować.

Człowiek pojawiający się przy ambasadorze Rosji wykorzystał protest rolników w Warszawie

Człowiek pojawiający się przy ambasadorze Rosji wykorzystał protest rolników w Warszawie

Źródło:
"Fakty" TVN, tvn24.pl, PAP
Z rozpaczy tracą pamięć albo chcą zniknąć. Piszą SMS do mamy: "Niehce mi się rzyć" 

Z rozpaczy tracą pamięć albo chcą zniknąć. Piszą SMS do mamy: "Niehce mi się rzyć" 

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Czy PSL stanie na drodze do liberalizacji prawa aborcyjnego? - PSL nie staje na żadnej drodze - przekonywał w "Rozmowie Piaseckiego" Marek Sawicki, odpowiadając na to pytanie. Mówił też o tabletce "dzień po". Wskazywał, że wiele osób uważa, że jest bezpiecznym środkiem, a niektórzy twierdzili, że jest jak tic tac. - Ale tic taca żeśmy ustawą nie wprowadzali do obrotu gospodarczego - dodał.

Tabletka "dzień po". Sawicki: Mówili, że jest jak tic tac. Ale nie wprowadzaliśmy ustawą tic taca do obrotu

Tabletka "dzień po". Sawicki: Mówili, że jest jak tic tac. Ale nie wprowadzaliśmy ustawą tic taca do obrotu

Źródło:
TVN24

Tej misji lekarze długo nie zapomną. Było kilka godzin, żeby przetransportować serce z Warmińsko-Mazurskiego do Wrocławia. Do akcji ruszył policyjny śmigłowiec, wojskowy samolot i sztab ludzi. W trakcie przygotowań pacjentki do zabiegu okazało się, że przez niezgodność immunologiczną nie można przeprowadzić operacji. Lekarze błyskawicznie dotarli do innej kobiety, która czekała na przeczep. Dziś już bije jej nowe serce. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Walka o życie i wyścig z czasem

Walka o życie i wyścig z czasem

Źródło:
TVN24

Francuski rząd wprowadził zakaz stosowania nazw towarów pochodzenia zwierzęcego dla produktów roślinnych. To odpowiedź na żądania sektora produktów mięsnych. Za nieprzestrzeganie nowego prawa przewidziano kary dla producentów o maksymalnej wartości 1500 euro w przypadku osoby fizycznej i 7500 euro w przypadku firmy.

Nazwy produktów mięsnych pod ochroną. Kary mogą sięgnąć kilku tysięcy euro

Nazwy produktów mięsnych pod ochroną. Kary mogą sięgnąć kilku tysięcy euro

Źródło:
PAP

Biorąca udział w unijnej misji na Morzu Czerwonym niemiecka fregata "Hessen" odparła atak milicji Huti działającej z Jemenu. Okręt skutecznie walczył we wtorek wieczorem z dwoma dronami wroga - poinformowała Bundeswehra.

Media: pierwsze użycie broni przez niemiecką fregatę na Morzu Czerwonym zakończyło się sukcesem

Media: pierwsze użycie broni przez niemiecką fregatę na Morzu Czerwonym zakończyło się sukcesem

Źródło:
PAP

Prezydent Joe Biden zdecydowanie wygrał prawybory Partii Demokratycznej w stanie Michigan. Znacząca liczba wyborców nie wskazała jednak na żadnego kandydata za sprawą kampanii społeczności muzułmańskiej. Kolejne pewne zwycięstwo w republikańskich prawyborach odniósł Donald Trump.

Joe Biden i Donald Trump zdecydowanie wygrali prawybory w Michigan

Joe Biden i Donald Trump zdecydowanie wygrali prawybory w Michigan

Źródło:
PAP, Reuters, CNN

Prokuratura wszczęła na nowo śledztwo w sprawie zakupu Pegasusa - wynika z ustaleń reportera "Superwizjera" TVN Macieja Dudy w Prokuraturze Krajowej. Dochodzenie prowadzi zespół do spraw Funduszu Sprawiedliwości.

Prokuratura wszczęła na nowo śledztwo w sprawie zakupu Pegasusa

Prokuratura wszczęła na nowo śledztwo w sprawie zakupu Pegasusa

Źródło:
TVN24

IMGW wydał prognozę zagrożeń meteorologicznych. W części kraju kolejne godziny mogą przynieść niebezpieczne oblodzenie jezdni i chodników. Miejscami zagrożenie stanowić może również gęsta mgła.

Lód może skuć jezdnie i chodniki

Lód może skuć jezdnie i chodniki

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Północnokoreańskie fabryki amunicji działają na pełnych obrotach, aby dostarczać broń do Rosji – powiedział minister obrony Korei Południowej Shin Won-sik, cytowany we wtorek przez agencję Yonhap. Minister powiedział również, że satelita szpiegowski Pjongjangu nie wykazuje oznak funkcjonowania.

Minister obrony Korei Południowej: fabryki w Korei Północnej działają na pełnych obrotach, by dostarczyć broń Rosji

Minister obrony Korei Południowej: fabryki w Korei Północnej działają na pełnych obrotach, by dostarczyć broń Rosji

Źródło:
PAP

Portugalska marynarka wojenna zwraca uwagę na liczne rosyjskie okręty, które jej zdaniem stwarzają zagrożenie dla Portugalii i Hiszpanii. Szczególnie aktywne są jednostki szpiegowskie - poinformowało dowództwo.

Portugalska marynarka wojenna: od wybuchu wojny w Ukrainie u brzegów pojawiło się 39 rosyjskich okrętów

Portugalska marynarka wojenna: od wybuchu wojny w Ukrainie u brzegów pojawiło się 39 rosyjskich okrętów

Źródło:
PAP

Możliwe, że 500 lat temu na miastenię cierpiała Mona Lisa. Może podstawowy kłopot to ten, że choroba jest bardzo trudna do zdiagnozowania. Czasem mijają lata, zanim zacznie się właściwe leczenie. Miastenia to bardzo rzadka choroba, której oblicze w jakiś sposób znają miliardy ludzi na świecie.

Na początku wydaje się, że to zwykłe zmęczenie. Potem jest coraz gorzej. Czym jest miastenia?

Na początku wydaje się, że to zwykłe zmęczenie. Potem jest coraz gorzej. Czym jest miastenia?

Źródło:
Fakty TVN

Do tragicznego wypadku doszło na jednej z siłowni w Grudziądzu (woj. kujawsko-pomorskie). Podczas wykonywania ćwiczeń na 29-latka spadła najprawdopodobniej sztanga. Obrażenia były tak poważne, że mężczyzny nie udało się uratować. Dokładne okoliczności tej tragedii wyjaśni prokuratorskie śledztwo.

Tragedia na siłowni. Nie żyje 29-latek

Tragedia na siłowni. Nie żyje 29-latek

Źródło:
tvn24.pl

Sony ogłosiło, że zwolni 8 procent pracowników zatrudnionych w spółce odpowiedzialnej za PlayStation - informuje BBC. Przekłada się to na około 900 miejsc pracy.

Gigant szykuje zwolnienia. "Trudny dzień dla naszej firmy"

Gigant szykuje zwolnienia. "Trudny dzień dla naszej firmy"

Źródło:
tvn24.pl

Statek The World jest domem dla pływających po całym świecie multimilionerów i miliarderów. To, co dzieje się na pokładzie, długo owiane było tajemnicą. Teraz jeden z byłych pasażerów luksusowej jednostki ujawnił w rozmowie z CNN, jak wygląda życie na statku.

Pasażer o tajemnicach "najbardziej ekskluzywnego statku świata". "Zabawne, niegrzeczne, czasem skandaliczne"

Pasażer o tajemnicach "najbardziej ekskluzywnego statku świata". "Zabawne, niegrzeczne, czasem skandaliczne"

Źródło:
CNN

Pepco Group w wyniku ataku phishingowego na Węgrzech utraciło środki pieniężne o wartości około 15,5 miliona euro, nie uwzględniając potencjalnego odzyskania całości lub części tej kwoty - podała spółka w komunikacie.

Atak na wielką sieć handlową. Komunikat

Atak na wielką sieć handlową. Komunikat

Źródło:
PAP

Irlandzki sąd odrzucił roszczenia mieszkającej tam Polki, która domagała się 760 tys. euro odszkodowania za obrażenia, których miała doznać w wyniku wypadku samochodowego - informuje Independent. Według portalu sąd podjął decyzję po tym, jak wyszło na jaw zdjęcie przedstawiające udział Polki w konkursie rzucania choinką.

Media w Irlandii: Polka nie dostanie 760 tys. euro odszkodowania przez zdjęcie, na którym rzuca choinką

Media w Irlandii: Polka nie dostanie 760 tys. euro odszkodowania przez zdjęcie, na którym rzuca choinką

Źródło:
Independent

Czyta na Syberii była jedynym miastem w Rosji, którego władze zgodziły się na organizację wydarzenia poświęconego pamięci Aleksieja Nawalnego - podał niezależny rosyjskojęzyczny portal Meduza. Urzędnicy zmienili jednak zdanie, wiecu w Czycie nie będzie - poinformowano w publikacji.

Media: władze Czyty zmieniają zdanie. Wspomnienia Nawalnego nie będzie

Media: władze Czyty zmieniają zdanie. Wspomnienia Nawalnego nie będzie

Źródło:
Meduza, tvn24.pl

Prawnik zmarłego rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego został we wtorek zatrzymany w Moskwie - podały rosyjskie media. Zarzucono mu "naruszenia porządku publicznego". Chodzi o Wasilija Dubkowa, który w minionym tygodniu pomagał matce Nawalnego, gdy apelowała do władz Rosji o zwrot ciała jej syna.

Media: prawnik Aleksieja Nawalnego zatrzymany

Media: prawnik Aleksieja Nawalnego zatrzymany

Źródło:
Reuters

Siły pokojowe ONZ (UNIFIL) ostrzegły we wtorek przed eskalacją przy północnej granicy Izraela. Wcześniej izraelski minister obrony powiedział, że Iran, Hezbollah i Hamas zamierzają wykorzystać rozpoczynający się 10 marca muzułmański święty miesiąc ramadan do realizacji drugiego etapu planu, który rozpoczął się 7 października 2023 roku przeprowadzonym ze Strefy Gazy atakiem Hamasu na Izrael.

Siły pokojowe ONZ o możliwej eskalacji na północnej granicy Izraela. Wymiana ognia wzbiera na sile

Siły pokojowe ONZ o możliwej eskalacji na północnej granicy Izraela. Wymiana ognia wzbiera na sile

Źródło:
PAP

Członkini niemieckiej grupy terrorystycznej Frakcji Czerwonej Armii (RAF) Daniela Klette została aresztowana w poniedziałek w Berlinie. Kobieta przez kilkadziesiąt lat pozostawała nieuchwytna – odpowie za przeprowadzenie licznych napadów z bronią w ręku i usiłowanie morderstwa.

Terrorystka RAF aresztowana w Berlinie. Kilkadziesiąt lat od ataków

Terrorystka RAF aresztowana w Berlinie. Kilkadziesiąt lat od ataków

Źródło:
PAP

Centralne Dowództwo USA (CENTCOM) poinformowało, że 27 lutego amerykańskie samoloty i okręt koalicji zestrzeliły na Morzu Czerwonym pięć dronów szturmowych lecących z terytorium Jemenu. We wtorek dpa podała, że niemiecka fregata "Hessen", biorąca udział w unijnej misji wojskowej Aspides zestrzeliła tego dnia dwa drony Huti.

Amerykańskie samoloty i okręt koalicyjny zestrzeliły pięć dronów szturmowych Huti na Morzu Czerwonym

Amerykańskie samoloty i okręt koalicyjny zestrzeliły pięć dronów szturmowych Huti na Morzu Czerwonym

Źródło:
PAP

Meksykański wulkan Popocatepetl znów się przebudził, wyrzucając w powietrze kłęby pyłu i dymu. Z tego powodu niektóre linie lotnicze zdecydowały się na odwołanie lotów ze stołecznego lotniska. W regionie ogłoszono alert ostrzegający przed aktywnością wulkaniczną.

77 wyziewów z krateru. Alert w Meksyku

77 wyziewów z krateru. Alert w Meksyku

Źródło:
PAP, El Pais, CENAPRED

Osiąganie dodatniego wyniku finansowego nie jest celem banków centralnych, w tym Narodowego Banku Polskiego. Ze względu na utrzymujące się na świecie wyższe stopy procentowe coraz więcej banków centralnych odnotowuje ujemne wyniki finansowe - podał NBP we wtorkowym komunikacie.

NBP zabiera głos w sprawie wyniku finansowego. Pisze o "papierowej stracie"

NBP zabiera głos w sprawie wyniku finansowego. Pisze o "papierowej stracie"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Popularny amerykański raper Sean "Diddy" Combs został pozwany przez producenta muzycznego o napaść na tle seksualnym i zmuszanie do współżycia z prostytutkami. To kolejny proces, w którym muzyk jest oskarżany o napaść seksualną.

Sean "Diddy" Combs oskarżony o napaść na tle seksualnym

Sean "Diddy" Combs oskarżony o napaść na tle seksualnym

Źródło:
BBC

"Sami swoi. Początek" kolejny weekend króluje w zestawieniu box office. W ciągu dziesięciu dni od premiery koprodukcję TVN Warner Bros. Discovery w reżyserii Artura Żmijewskiego widziało już pół miliona widzów.

"Sami swoi. Początek" kinowym hitem

"Sami swoi. Początek" kinowym hitem

Źródło:
TVN, TouTube