TVN Warszawa | Ochota

"Staszic" najlepszym liceum w kraju, po raz drugi z rzędu

TVN Warszawa | Ochota

Autor:
katke/r
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie
Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie

Według rankingu miesięcznika "Perspektywy", najlepsze w kraju jest XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie. Ochocka szkoła drugi rok z rzędu znalazła się na pierwszym miejscu.

Ogólnopolski ranking szkół ponadgimnazjalnych po raz 24. przygotował miesięcznik "Perspektywy". Kapituła rankingu pod przewodnictwem rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie prof. Barbary Marcinkowskiej brała pod uwagę sukcesy szkół w olimpiadach przedmiotowych, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych i wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. W przypadku liceów uwzględniono też osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych, a w przypadku techników uwzględniono wyniki egzaminów zawodowych.

W tegorocznym rankingu wzięto pod uwagę dane 1256 liceów ogólnokształcących i 1165 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2021 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki, zdawanych obowiązkowo, były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.

Warszawski "Staszic" najlepszym liceum w kraju

Tegoroczny zwycięzca rankingu wśród liceów – XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie – od lat jest w czołówce rankingu. W ubiegłym roku było na pierwszym miejscu, dwa lata temu na miejscu drugim, w 2019 r. – na pierwszym, w 2018 r. – na trzecim, w 2017 r. i w 2016 r. – na miejscu drugim, a w 2015 r. – na pierwszym.

"Staszic" jest jedną ze starszych, ciągle istniejących szkół w Warszawie. Liceum powstało w 1906 roku. Nazywane jest królestwem matematyki, fizyki i informatyki. Od wielu lat współpracuje z Politechniką Warszawską. Uczniowie mogą na tej uczelni uczestniczyć w wykładach i zajęciach laboratoryjnych. Szkoła współpracuje też z Instytutem Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego. Pracownicy UW prowadzą część zajęć w klasach z rozszerzonym nauczaniem matematyki. Co roku uczniowie szkoły są wśród laureatów i finalistów olimpiad z przedmiotów ścisłych.

Jak wypadły w ogólnopolskim rankingu pozostałe warszawskie licea? Jeszcze w pierwszej "dziesiątce", na szóstym miejscu znalazło się XXVII LO im. Tadeusza Czackiego w Śródmieściu. Dalej, na ósmym miejscu VIII LO im. Władysława IV na Pradze Północ, a na dziesiątym V LO im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Śródmieściu.

Ranking warszawskich liceów 2022

Miesięcznik przedstawił też ranking warszawskich liceów. "Złoty" znak jakości otrzymały 43 szkoły w Warszawie. Na w sumie sto miejsc - analogicznie do ogólnopolskich wyników - pierwsze zajęło Liceum Staszica. Drugie miejsce otrzymało XXVII LO im. Tadeusza Czackiego, a podium zamknęło VIII LO im. Władysława IV.

25 liceów otrzymało "srebrny" znak jakości. Wśród nich na 44. miejscu znalazło się XII LO im. Henryka Sienkiewicza na Woli. Listę "srebrnych" zamknęło z kolei na 68. miejscu CV LO im. Zbigniewa Herberta na Białołęce.

"Brązowym" znakiem jakości wyróżniono z kolei 31 warszawskich liceów. 69. miejsce zajęło Katolickie LO im. św. Pawła z Tarsu w Wawrze. Ostatnie, 100. miejsce w rankingu przypadło Społecznemu LO nr 3 STO na Pradze Północ.

Autor:katke/r

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości