Radosław Sierpiński został odwołany z funkcji prezesa Agencji Badań Medycznych. "Po czterech latach pracy na rzecz poprawy jakości opieki zdrowotnej w Polsce (...) zostałem odwołany z funkcji prezesa ABM przez minister zdrowia" - poinformował Sierpiński w mediach społecznościowych. W czerwcu Najwyższa Izba Kontroli przekazała, że "postępowanie konkursowe na stanowisko prezesa ABM było nierzetelne".
Radosław Sierpiński poinformował w czwartek w serwisie społecznościowym LinkedIn, że został odwołany z funkcji prezesa Agencji Badań Medycznych.
"Po 4 latach pracy na rzecz poprawy jakości opieki zdrowotnej w Polsce, poprzez wspieranie badań naukowych i wdrażanie nowych technologii medycznych, zakończyła się moja misja w Agencji Badań Medycznych. Dziś zostałem odwołany z funkcji prezesa ABM przez Minister Zdrowia (pisownia oryginalna - red.), w trakcie trwania mojej kadencji. To był wyjątkowy czas, za który dziękuję wszystkim współpracownikom, partnerom, a przede wszystkim pacjentom, dzięki którym ta praca miała sens. Będę dalej działał na ich rzecz, do zobaczenia wkrótce" - napisał Sierpiński.
"Podstawą odwołania były przesłanki wynikające z ustawy o ABM"
Do czasu ogłoszenia konkursu i wyłonienia nowego prezesa agencją kieruje dotychczasowy zastępca prezesa dr Rafał Staszewski - podało Ministerstwo Zdrowia.
"Podstawą odwołania były przesłanki wynikające z ustawy o Agencji Badań Medycznych" - poinformowało ministerstwo w odpowiedzi na pytania PAP.
Minister zdrowia odwołuje prezesa ABM m.in. w przypadku: zaprzestania spełniania któregokolwiek z wymagań, rezygnacji z pełnionej funkcji, działania niezgodnego z zasadami rzetelności i gospodarności oraz niezatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego Agencji lub jego nieprzedstawienia w terminie.
Sierpiński od marca do września 2019 i od grudnia 2019 do czerwca 2021 pełnił obowiązki prezesa Agencji Badań Medycznych.. 12 czerwca 2021 został jej prezesem.
Joński: dostał pozwolenie na podjęcie dodatkowej działalności zawodowej w 10 innych podmiotach
Do odwołania prezesa ABD odniósł się Dariusz Joński (KO). "Nigdy go nie zastaliśmy w agencji podczas kontroli poselskich z Michałem Szczerbą" - napisał.
"Prezes Agencji Badań Medycznych zwolniony. To współpracownik Łukasza Szumowskiego. Zarabiał 47 tys. miesięcznie. Nigdy go nie zastaliśmy w agencji podczas kontroli poselskich z Michałem Szczerbą. Okazało się, że Radosław Sierpiński dostał zgodę ministrów zdrowia - najpierw Łukasza Szumowskiego, a następnie Adama Niedzielskiego - na podjęcie dodatkowej działalności zawodowej w 10 innych podmiotach, w tym także w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa niezwiązanych z systemem ochrony zdrowia, m.in Totalizatora Sportowego, Spółki AB Kauno tiltai (z sektora budownictwa infrastrukturalnego w krajach bałtyckich) i KGHM TFI SA" - napisał Dariusz Joński (KO).
Agencja Badań Medycznych. Czym się zajmuje?
Działalność Agencji polega m.in. na dofinansowaniu badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu oraz projektów interdyscyplinarnych. ABM wydaje też opinie i ekspertyzy na rzecz organów administracji publicznej lub innych podmiotów w wyniku realizacji zawartych umów. ABM zajmuje się także inicjowaniem i rozwijaniem współpracy międzynarodowej w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu.
Prezes agencji jest w drodze konkursu powoływany przez ministra zdrowia na sześć lat. Ta sama osoba może pełnić funkcję prezesa nie dłużej niż przez dwie następujące po sobie kadencje.
NIK: postępowanie konkursowe na stanowisko prezesa ABM było nierzetelne
Najwyższa Izba Kontroli podała w czerwcu, że przeprowadzone przez ówczesnego ministra zdrowia postępowanie konkursowe na stanowisko prezesa ABM, którym został Radosław Sierpiński, było nierzetelne.
"Wymagania ustawowe, które musieli spełniać kandydaci dotyczyły m.in. co najmniej pięcioletniego doświadczenia zawodowego, w tym trzyletniego w zarządzaniu zasobami ludzkimi. Z uzyskanych przez kontrolerów Izby informacji wynika, że pracodawcy wymienieni w przedstawionym przez Radosława Sierpińskiego dokumencie nie składali do ZUS raportów, z których wynikałoby, że płacili za niego obowiązkowe składki. Z kolei w Centralnej Ewidencji i Informacji o działalności gospodarczej nie było danych, które wskazywałyby na to, że Radosław Sierpiński prowadził taką działalność, co mogłoby potwierdzać jego doświadczenie na stanowisku kierowniczym" - wskazano.
"Od kandydatów na stanowisko prezesa Agencji wymagano także odpowiedniego wykształcenia; uzyskania co najmniej stopnia doktora habilitowanego nauk medycznych. Radosław Sierpiński uzyskał habilitację w kwietniu 2021 roku na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu, 11 dni przed ogłoszeniem konkursu na prezesa ABM" - stwierdzono.
888 milionów złotych na ABM w latach 2019-2022
Najwyższa Izba Kontroli w czerwcu po kontroli stwierdziła też, że Agencja Badań Medycznych otrzymała w latach 2019-2022 od Narodowego Funduszu Zdrowia ponad 888 milionów złotych, jednak "pożytek z jej działalności dla pacjentów był niewielki" i nie przyniosła ona "wymiernych korzyści ani systemowi ochrony zdrowia, ani budżetowi państwa".
NIK zauważyła, że ABM rozpoczęła działalność 22 marca 2019 roku, a już 10 miesięcy później premier zdecydował o przyznaniu tej instytucji statusu jednostki o szczególnym znaczeniu dla państwa.
"Tak się stało, mimo że w tym czasie nie stwierdzono jeszcze znaczących rezultatów podejmowanych przez nią działań. Nie zostały także spełnione przesłanki ustawy kominowej, które powinny być w tym wypadku uwzględnione - rodzaj świadczonych przez ABM usług, zasięg działania, obroty i liczba zatrudnionych pracowników" - wskazano.
Źródło: tvn24.pl