Organy administracji publicznej. Przykłady i zasady postępowania

Źródło:
TVN24.pl, sejm.gov.pl
Braki kadrowe w zespołach ratownictwa medycznego. Wojewoda prosi o pomoc strażaków i policję
Braki kadrowe w zespołach ratownictwa medycznego. Wojewoda prosi o pomoc strażaków i policjęTVN24
wideo 2/4
Braki kadrowe w zespołach ratownictwa medycznego. Wojewoda prosi o pomoc strażaków i policjęTVN24

Organy administracji publicznej mają kompetencje z zakresu prawa administracyjnego i dbają o interes publiczny. To na przykład ministrowie, wojewodowie czy wójtowie. Do ich zadań należy dbanie o porządek i bezpieczeństwo, zaspokajanie potrzeb społecznych czy załatwianie spraw indywidualnych. Obywatelom przysługuje prawo skargi na bezczynność organu.

O tym, jakie podmioty mogą być zaliczone do organów administracji publicznej w Polsce, mówi Kodeks administracji publicznej.W czasie postępowania administracyjnego organy muszą kierować się określonymi zasadami, między innymi praworządności, współdziałania i prawdy obiektywnej.Organy administracji działają według właściwości rzeczowych i miejscowych.

Administracja publiczna – funkcje

Słowo "administracja" pochodzi od łacińskiego ministrare – służba, służyć, ad ministro kierować, rządzić. Administracja publiczna oznacza działania, które są prowadzone w ramach prawa przez różne podmioty administracji publicznej. Ich celem jest realizacja interesu publicznego (dobra wspólnego). Administracja publiczna spełnia kilka funkcji:

– porządkowo-reglamentacyjną (ochrona bezpieczeństwa i porządku), – świadczącą (zaspokajania potrzeb społecznych, na przykład utrzymanie szpitali), – regulatora rozwoju gospodarczego (stosowanie zezwoleń), – organizatorską (działalność samodzielna, kreatywna, by na przykład pozyskać fundusze), – wykonawczą (wykonywanie przepisów), – kontrolno-nadzorczą (nadzorowanie obywateli skupionych na przykład w organizacjach), – prognostyczno-planistyczną (władza prognozuje, co może wydarzyć się w przyszłości, na przykład, jaki będzie poziom zanieczyszczenia powietrza).

Czym są organy administracji publicznej?

Organy administracji publicznej to podmioty wyodrębnione w strukturze administracji, które mogą działać w ramach przyznanych kompetencji i podejmować decyzje. O tym, co zalicza się do nich w Polsce, mówi Kodeks postępowania administracyjnego. To przede wszystkim organy naczelne (zwierzchnie nad innymi) – ministrowie i centralne organy administracji rządowej (Kancelaria Prezesa Rady Ministrów i poszczególne resorty), ale również wojewodowie.

Organy administracji publicznej – przykłady

Wśród organów administracji publicznej wyróżniamy, działające w imieniu organów naczelnych lub własnym, terenowe organy administracji rządowej– zespolone i niezespolone. Pierwsze podlegają wojewodom (to na przykład wojewódzka komenda policji, wojewódzki urząd ochrony zabytków czy kuratorium oświaty). Drugie są podporządkowane właściwemu ministrowi lub centralnemu organowi administracji rządowej (na przykład dyrektorzy okręgowych urzędów miar, statystycznych i komendanci oddziałów straży granicznej).

Do organów administracji publicznej zaliczane są też jednostki samorządu terytorialnego, czyli województw, powiatów i gmin. To na przykład burmistrz czy wójt.

Do tego dochodzą podmioty powołane z mocy prawa lub na podstawie porozumień. Ich celem jest załatwianie spraw indywidualnych. Takim przykładem jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który zajmuje się takimi przypadkami i podejmuje decyzje administracyjne. Ale już komornik, będący funkcjonariuszem publicznym, nie został uznany za organ administracji publicznej przez Wojewódzki Sąd Administracyjny, ponieważ nie ma statusu organu.

Działanie organów administracji publicznej

Organy administracji działają według ściśle określonych właściwości, o których jest mowa w KPA. Jedna to rzeczowa – odnosi się do przepisów określających konkretne typy spraw, jakimi może zajmować się na przykład minister.

Z drugiej strony to właściwość miejscowa – działanie na konkretnym terenie, na przykład jednostki samorządu terytorialnego. Jednak w sprawach dotyczących nieruchomości, która znajduje na obszarze dwóch lub więcej organów, orzeka ten, u którego znajduje się większa jej część. Z kolei w sprawach prowadzenia zakładu pracy – według miejsca, w którym jest, był lub ma być prowadzony. A w innych według miejsca zamieszkania (siedziby) w kraju, z kolei przy braku zamieszkania w kraju – według miejsca pobytu strony lub jednej ze stron. Jeżeli jednak mimo to nie udaje się ustalić miejsca, to „sprawa należy do organu właściwego dla miejsca, w którym nastąpiło zdarzenie powodujące wszczęcie postępowania, albo w razie braku ustalenia takiego miejsca – do organu właściwego dla obszaru dzielnicy Śródmieście w m.st. Warszawie”.

Ewentualne spory o właściwość organów rozstrzygają sądy administracyjne (między jednostkami samorządu terytorialnego), starosta (między kierownikami służb, inspekcji i straży administracji w powiecie), wojewoda (między organami administracji zespolonej w jednym województwie). Minister właściwy do spraw administracji robi to w przypadku sporów między organami jednostek samorządu terytorialnego w różnych województwach, a także między wojewodami oraz wojewodami i organami administracji niezespolonej. Z kolei między organami – gdy jednym z nich jest minister – Prezes Rady Ministrów.

Zasady postępowania administracyjnego

KPA wylicza też zasady postępowania administracyjnego, którymi muszą kierować się organy:

praworządności – organy działają w ramach przepisów, – prawdy obiektywnej – podejmują wszelkie czynności niezbędne do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz do załatwienia sprawy, – rozstrzygania wątpliwości prawnych na korzyść strony – jeżeli w postępowaniu pojawia się kwestia nałożenia obowiązku bądź ograniczenie lub odebranie stronie uprawnienia, ale są wątpliwości, to są one rozstrzygane na korzyść strony; tej zasady nie stosuje się jednak, gdy wymaga tego kwestia bezpieczeństwa państwa, a także w sprawach osobowych funkcjonariuszy i żołnierzy zawodowych, – współdziałania organów administracji publicznej – muszą ze sobą współpracować w zakresie niezbędnym do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego i prawnego sprawy, – zaufania do władzy publicznej – organy prowadzą postępowanie w sposób budzący zaufanie, – udzielania informacji – organy mają obowiązek wyczerpującego informowania stron o okolicznościach, które mogą mieć wpływ na ustalenie ich praw i obowiązków, – czynnego udziału stron – muszą zapewnić stronom udział na każdym etapie postępowania (mogą odejść od tej zasady, gdy załatwienie sprawy nie cierpi zwłoki), – przekonywania – organ wyjaśnia stronom, dlaczego zastosował konkretne przesłanki, – szybkości i prostoty postępowania – organy mają działać wnikliwie i szybko, a sprawy niewymagające zbierania dowodów powinny być rozstrzygane niezwłocznie, – polubownego rozstrzygania – organy powinny skłaniać strony do zawarcia ugody czy podejmują działania prowadzące do mediacji, – pisemności – sprawy załatwiane pisemnie wymagają odpowiedzi pisemnej lub w formie dokumentu elektronicznego, – oceny działania urzędów, – dwuinstancyjności – postępowanie jest dwuinstancyjne, chyba że szczegółowe przepisy stanowią inaczej, – trwałości decyzji i sądowej kontroli – decyzje, od których nie służy odwołanie w administracyjnym toku lub wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, są ostateczne (Ich uchylenie może nastąpić jedynie w przypadkach przewidzianych w kodeksie. Zakłada się, że decyzje ostateczne, których nie można zaskarżyć do sądu, są prawomocne.)

Skargi na organy administracji publicznej

W trakcie postępowania stronom przysługuje możliwość złożenia skargi na bezczynność organu administracyjnego. Dochodzi do niej, gdy w ustalonym terminie organ nie podjął żadnych czynności albo prowadził postępowanie, ale nie zakończył go decyzją lub nie przeprowadził istotnych czynności. Skargę można złożyć również na  przewlekłość postępowania administracyjnego, gdy jest ono prowadzone dłużej, niż jest to niezbędne do jego załatwienia. Przed złożeniem skargi w którymś z tych przypadków trzeba jednak wcześniej wyczerpać inne drogi zaskarżenia, czyli na przykład złożyć ponaglenie. Składa się je do organu wyższego stopnia lub prowadzącego postępowanie, jeżeli nad nim nie ma innego.

W myśl KPA sprawa w postępowaniu może zostać załatwiona milcząco. Dzieje się to, gdy po miesiącu od dnia doręczenia żądania strony właściwemu organowi administracji publicznej albo w terminie określonym w przepisie szczególnym, organ nie wyda decyzji lub końcowego postanowienia (milczące zakończenie postępowania) lub nie wniesie sprzeciwu (milcząca zgoda).

Akt prawny: Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego;

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24.pl, sejm.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szymański/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Bon energetyczny to nowe świadczenie pieniężne, które ma częściowo zrekompensować gospodarstwom domowym rosnące rachunki za prąd. Wnioski o przyznanie środków będzie można składać od 1 sierpnia. Wyjaśniamy, jakie warunki trzeba spełnić, by dostać bon energetyczny.

Można dostać nawet 1200 złotych. Są warunki

Można dostać nawet 1200 złotych. Są warunki

Źródło:
tvn24.pl

W podlaskim sejmiku doszło do nieoczekiwanego przewrotu. PiS stracił tam większość, bo dwoje radnych wybranych z list tej partii przeszło na stronę koalicji rządzącej. Jacek Sasin, szef partyjnych struktur w tym regionie, oskarżył ich o "zdradę". A to właśnie on miał "pilnować" większości w sejmiku.

Sasin "nie dowiózł" większości na Podlasiu. Przeciwnicy drwią i gratulują "dobrej roboty"

Sasin "nie dowiózł" większości na Podlasiu. Przeciwnicy drwią i gratulują "dobrej roboty"

Źródło:
tvn24.pl, Wirtualna Polska, PAP

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że w poniedziałek myśliwce z bazy w Malborku przechwyciły samolot Federacji Rosyjskiej Ił-20, który wystartował z lotniska w obwodzie królewieckim.

Dowództwo Operacyjne: myśliwce przechwyciły rosyjski samolot

Dowództwo Operacyjne: myśliwce przechwyciły rosyjski samolot

Źródło:
PAP

Hinduska oskarżyła swojego męża o wielokrotne zmuszenie jej do "nienaturalnego seksu". Choć - jak wynika z sądowych dokumentów - mąż groził jej rozwodem, jeśli komukolwiek o tym powie. Sąd uznał jednak, że gwałt w małżeństwie nie jest przestępstwem. Wyrok ten na nowo rozgrzał dyskusję na temat luki w indyjskim prawie, przez którą nie zapewnia ono należytej ochrony kobietom.

"Niewidzialne" przestępstwo w Indiach. "Zgoda żony nieistotna"

"Niewidzialne" przestępstwo w Indiach. "Zgoda żony nieistotna"

Źródło:
CNN

Portal Onet napisał, powołując się na swoje źródła, że sędzia Tomasz Szmydt, który wyjechał na Białoruś i zawnioskował o azyl, "był w ścisłym zainteresowaniu Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego co najmniej od kilku miesięcy". Rzecznik koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński zdementował te informacje.

Onet pisze, że Szmydt "był w ścisłym zainteresowaniu ABW". Rzecznik koordynatora służb komentuje

Onet pisze, że Szmydt "był w ścisłym zainteresowaniu ABW". Rzecznik koordynatora służb komentuje

Źródło:
Onet, TVN24

Książę Harry nie spotka się z królem Karolem III w czasie wizyty w Wielkiej Brytanii - przekazał rzecznik księcia Sussex. Uciął tym samym spekulacje na temat możliwości spotkania ojca z synem w czasie jednej z rzadkich w ostatnich latach wizyt księcia w Londynie. Jak wyjaśnił rzecznik, Karol ma zbyt napięty kalendarz.

Książę Harry nie spotka się z królem Karolem III

Książę Harry nie spotka się z królem Karolem III

Źródło:
PAP, Reuters

Rząd przyjął we wtorek projekty ustaw dotyczących komunikacji elektronicznej. Nowe przepisy dostosowują polskie prawo do unijnych przepisów, które przewidują między innymi ujednolicenie gniazda ładowania urządzeń elektronicznych. Sprzęt elektroniczny typu smartfon, tablet, słuchawki, zestawy słuchawkowe, czytniki czy laptopy będą miały jednolite, uniwersalne gniazdo - USB C.

Jedna ładowarka do wszystkich urządzeń. Decyzja rządu

Jedna ładowarka do wszystkich urządzeń. Decyzja rządu

Źródło:
PAP, X, tvn24

Sędzia Tomasz Szmydt na co dzień pracował w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym i związku z tym co roku do wiadomości publicznej trafiało jego oświadczenie majątkowe. Poniżej podajemy szczegóły ostatniego oświadczenia sędziego, który poprosił o azyl na Białorusi.

Oświadczenie majątkowe Tomasza Szmydta

Oświadczenie majątkowe Tomasza Szmydta

Źródło:
tvn24.pl

- Niezależność mediów na Słowacji jest zagrożona - twierdzą politycy tamtejszej opozycji, eksperci i dziennikarze. Ostatni ruch populistyczno-nacjonalistycznego rządu Roberta Fico - zapowiedź gruntownych zmian w publicznych mediach - wzbudza kontrowersje. Słowacy masowo wyszli na ulice.

Obawy o niezależność mediów na Słowacji

Obawy o niezależność mediów na Słowacji

Źródło:
Deutsche Welle, Reuters, TVN24

Lotem błyskawicy sieć obiegły zdjęcia osiedla domów jednorodzinnych w miejscowości Kręczki Kaputy koło Ożarowa Mazowieckiego. Widać na nich ponad setkę jednakowych domów, ustawianych w kilku równoległych szeregach. To inwestycja jednego z większych deweloperów działającego w Warszawie i okolicach.

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Drzewo przewróciło się we wtorek na jedną z najbardziej ruchliwych ulic w Kuala Lumpur, stolicy Malezji. Jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne, uszkodzonych zostało także kilkanaście samochodów.

Drzewo runęło w centrum miasta. Zginęła jedna osoba, ranni

Drzewo runęło w centrum miasta. Zginęła jedna osoba, ranni

Źródło:
Reuters

Marszałkiem województwa podlaskiego został Łukasz Prokorym z Koalicji Obywatelskiej. W tajnym głosowaniu otrzymał 16 z 30 głosów. Do zarządu, jako wicemarszałkowie, weszła dwójka radnych wybranych z list PiS. Przewodniczącym sejmiku został natomiast Cezary Cieślukowski z Trzeciej Drogi. To prawdziwe trzęsienie ziemi w podlaskim samorządzie, w którym dotąd nieopodzielnie rządziło Prawo i Sprawiedliwość.

Trzęsienie ziemi w podlaskim samorządzie. PiS traci sejmik i radnych. Sasin o zdradzie

Trzęsienie ziemi w podlaskim samorządzie. PiS traci sejmik i radnych. Sasin o zdradzie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Zakończył się pierwszy tegoroczny egzamin maturalny - język polski na poziomie podstawowym. Już wiadomo, z czym musieli się mierzyć maturzyści. Poniżej publikujemy arkusze z zadaniami z języka polskiego - poziom podstawowy. 

Matura 2024. Mamy arkusze z języka polskiego 

Matura 2024. Mamy arkusze z języka polskiego 

Źródło:
TVN24.pl

Nie ulega wątpliwości po tym, co odebrałem od naszych służb, że nie mamy do czynienia z jakimś jednorazowym wyczynem, tylko ze sprawą, która ma swoje źródła długi, długi czas temu - powiedział na temat sędziego Szmydta, który wystąpił o azyl na Białorusi, premier Donald Tusk na rozpoczęcie wtorkowego posiedzenie Rady Ministrów. Do sprawy odniósł się też wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

Tusk o Szmydcie: nie mamy do czynienia z jakimś jednorazowym wyczynem

Tusk o Szmydcie: nie mamy do czynienia z jakimś jednorazowym wyczynem

Źródło:
TVN24, PAP

Białoruskie władze wojskowe ogłosiły - jak to ocenił tamtejszy minister obrony - "niespodziewaną inspekcję" środków przenoszenia taktycznej broni jądrowej, w tym wyrzutni Iskander i samolotów Su-25. Są one przystosowane do przenoszenia rosyjskiej taktycznej broni jądrowej.

"Nagła inspekcja" dotycząca broni jądrowej w Białorusi. "Najwyraźniej chodzi o wymiar propagandowy"

"Nagła inspekcja" dotycząca broni jądrowej w Białorusi. "Najwyraźniej chodzi o wymiar propagandowy"

Źródło:
PAP

Trzesięnie ziemi na Podlasiu, gdzie PiS traci nie tylko władzę, ale i radnych oraz próba sił i niemal pewna zmiana w Łódzkiem. Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego nie wybrał natomiast ani marszałka, ani przewodniczącego. Obrady przerwano. To najciekawsze wtorkowe rozgrywki w nowych sejmikach wojewódzkich.

PiS traci Podlasie, próba sił przed zmianą w Łodzi. Nowe rozdania w sejmikach wojewódzkich

PiS traci Podlasie, próba sił przed zmianą w Łodzi. Nowe rozdania w sejmikach wojewódzkich

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Zeszyty należące najprawdopodobniej do pisarki Magdaleny Samozwaniec z domu Kossak znaleziono podczas remontu w stropie klatki schodowej Kossakówki - willi tej rodziny w centrum Krakowa. Choć konserwatorzy chcieliby umieścić ręczne zapiski literatki na wystawie, nie zgadza się na to spadkobierca artystki.

Podczas remontu domu Kossaków znaleźli w stropie klatki schodowej zeszyty słynnej pisarki

Podczas remontu domu Kossaków znaleźli w stropie klatki schodowej zeszyty słynnej pisarki

Źródło:
SKOZK, krakow.pl

Środek tygodnia będzie słoneczny, a później pogoda się pogorszy. Weekend zacznie się deszczowo. Do Polski dociera chłodne powietrze. W niektórych regionach termometry będą wskazywać niewiele ponad 10 stopni Celsjusza.

Płynie arktyczny chłód. Czekają nas też opady deszczu

Płynie arktyczny chłód. Czekają nas też opady deszczu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pasjonaci historii zajrzeli pod podłogę domu Goeringa na terenie Wilczego Szańca (woj. warmińsko-mazurskie) i znaleźli tam ludzkie szczątki. Zbadali je biegli, wyniki już są.

Ludzkie szczątki pod podłogą w domu Goeringa w Wilczym Szańcu

Ludzkie szczątki pod podłogą w domu Goeringa w Wilczym Szańcu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Serbia jest najważniejszym partnerem handlowym Chin w Europie Środkowej i Wschodniej - podkreślił chiński przywódca Xi Jinping w autorskim tekście opublikowanym we wtorek na łamach serbskiego dziennika "Politika". Xi uda się tego dnia do Belgradu.

Xi Jinping wskazuje najważniejszego partnera w naszej części Europy. Zaskakujący wybór

Xi Jinping wskazuje najważniejszego partnera w naszej części Europy. Zaskakujący wybór

Źródło:
PAP

11 czerwca na polskim rynku zadebiutuje platforma streamingowa Max - podano w komunikacie Warner Bros. Discovery. Widzów czekają atrakcyjne premiery - 17 czerwca ukaże się drugi sezon serialu "Ród smoka", a w sierpniu kolejna część polskiej produkcji "Odwilż". Jak podkreśla WBD, użytkownicy platformy Max jako jedyni będą mieć dostęp do relacji z każdego momentu igrzysk olimpijskich w Paryżu.

Wkrótce debiut platformy Max. "Rozpoczynamy wspólne odliczanie"

Wkrótce debiut platformy Max. "Rozpoczynamy wspólne odliczanie"

Źródło:
Warner Bros. Discovery

W wieku 88 lat zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski, polski jazzman, saksofonista, kompozytor, aranżer, publicysta, autor programów radiowych i telewizyjnych. O śmierci muzyka poinformowała jego rodzina w mediach społecznościowych.

Jan Ptaszyn Wróblewski nie żyje. Słynny jazzman miał 88 lat

Jan Ptaszyn Wróblewski nie żyje. Słynny jazzman miał 88 lat

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wspinający się w weekend po górze Yandang w Chinach przeżyli długie chwile grozy. Na trasie doszło do korku z powodu zbyt dużej liczby turystów. Część z nich utknęła na klifie, mając za plecami przepaść.

Utknęli na ponad godzinę nad przepaścią

Utknęli na ponad godzinę nad przepaścią

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

Met Gala - bal charytatywny, określany najważniejszym wydarzeniem świata mody - tradycyjnie przyciągnął tłumy gwiazd. Tegoroczny temat przewodni wieczoru "The Garden of Time" ("ogród czasu") zaczerpnięty został z jednego z opowiadań J.G. Ballarda o tym samym tytule. Na czerwonym dywanie królowały motywy roślinne w najróżniejszych odsłonach. A wszystko to w związku z wystawą "Sleeping Beauties: Reawakening Fashion".

Met Gala 2024. Elfy, księżniczki, leśne stwory i mroczne królowe. Tłum gwiazd w morzu kwiatów

Met Gala 2024. Elfy, księżniczki, leśne stwory i mroczne królowe. Tłum gwiazd w morzu kwiatów

Źródło:
tvn24.pl, CNN, Vogue

Przeprowadzenie wyborów w pełni korespondencyjnych było rozwiązaniem najlepszym, żeby nie powiedzieć najmniej złym - mówił Adam Bielan, europoseł PiS, przed komisją śledczą badającą okoliczności przygotowań do przeprowadzenia wyborów kopertowych w czasie pandemii COVID-19. Przyznał, że w tej sprawie, w jego partii, w 2020 roku był podział. Opowiadał też o swojej rozmowie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, podczas której chciał przekonać go, by "rozważyć" możliwość zorganizowania wyborów na wzór Bawarii.

Bielan: Był podział w partii. Mówiłem Kaczyńskiemu, że trzeba rozważyć wybory korespondencyjne

Bielan: Był podział w partii. Mówiłem Kaczyńskiemu, że trzeba rozważyć wybory korespondencyjne

Źródło:
TVN24

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24