Organy administracji publicznej. Przykłady i zasady postępowania

Źródło:
TVN24.pl, sejm.gov.pl
Braki kadrowe w zespołach ratownictwa medycznego. Wojewoda prosi o pomoc strażaków i policję
Braki kadrowe w zespołach ratownictwa medycznego. Wojewoda prosi o pomoc strażaków i policjęTVN24
wideo 2/4
Braki kadrowe w zespołach ratownictwa medycznego. Wojewoda prosi o pomoc strażaków i policjęTVN24

Organy administracji publicznej mają kompetencje z zakresu prawa administracyjnego i dbają o interes publiczny. To na przykład ministrowie, wojewodowie czy wójtowie. Do ich zadań należy dbanie o porządek i bezpieczeństwo, zaspokajanie potrzeb społecznych czy załatwianie spraw indywidualnych. Obywatelom przysługuje prawo skargi na bezczynność organu.

O tym, jakie podmioty mogą być zaliczone do organów administracji publicznej w Polsce, mówi Kodeks administracji publicznej.W czasie postępowania administracyjnego organy muszą kierować się określonymi zasadami, między innymi praworządności, współdziałania i prawdy obiektywnej.Organy administracji działają według właściwości rzeczowych i miejscowych.

Administracja publiczna – funkcje

Słowo "administracja" pochodzi od łacińskiego ministrare – służba, służyć, ad ministro kierować, rządzić. Administracja publiczna oznacza działania, które są prowadzone w ramach prawa przez różne podmioty administracji publicznej. Ich celem jest realizacja interesu publicznego (dobra wspólnego). Administracja publiczna spełnia kilka funkcji:

– porządkowo-reglamentacyjną (ochrona bezpieczeństwa i porządku), – świadczącą (zaspokajania potrzeb społecznych, na przykład utrzymanie szpitali), – regulatora rozwoju gospodarczego (stosowanie zezwoleń), – organizatorską (działalność samodzielna, kreatywna, by na przykład pozyskać fundusze), – wykonawczą (wykonywanie przepisów), – kontrolno-nadzorczą (nadzorowanie obywateli skupionych na przykład w organizacjach), – prognostyczno-planistyczną (władza prognozuje, co może wydarzyć się w przyszłości, na przykład, jaki będzie poziom zanieczyszczenia powietrza).

Czym są organy administracji publicznej?

Organy administracji publicznej to podmioty wyodrębnione w strukturze administracji, które mogą działać w ramach przyznanych kompetencji i podejmować decyzje. O tym, co zalicza się do nich w Polsce, mówi Kodeks postępowania administracyjnego. To przede wszystkim organy naczelne (zwierzchnie nad innymi) – ministrowie i centralne organy administracji rządowej (Kancelaria Prezesa Rady Ministrów i poszczególne resorty), ale również wojewodowie.

Organy administracji publicznej – przykłady

Wśród organów administracji publicznej wyróżniamy, działające w imieniu organów naczelnych lub własnym, terenowe organy administracji rządowej– zespolone i niezespolone. Pierwsze podlegają wojewodom (to na przykład wojewódzka komenda policji, wojewódzki urząd ochrony zabytków czy kuratorium oświaty). Drugie są podporządkowane właściwemu ministrowi lub centralnemu organowi administracji rządowej (na przykład dyrektorzy okręgowych urzędów miar, statystycznych i komendanci oddziałów straży granicznej).

Do organów administracji publicznej zaliczane są też jednostki samorządu terytorialnego, czyli województw, powiatów i gmin. To na przykład burmistrz czy wójt.

Do tego dochodzą podmioty powołane z mocy prawa lub na podstawie porozumień. Ich celem jest załatwianie spraw indywidualnych. Takim przykładem jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który zajmuje się takimi przypadkami i podejmuje decyzje administracyjne. Ale już komornik, będący funkcjonariuszem publicznym, nie został uznany za organ administracji publicznej przez Wojewódzki Sąd Administracyjny, ponieważ nie ma statusu organu.

Działanie organów administracji publicznej

Organy administracji działają według ściśle określonych właściwości, o których jest mowa w KPA. Jedna to rzeczowa – odnosi się do przepisów określających konkretne typy spraw, jakimi może zajmować się na przykład minister.

Z drugiej strony to właściwość miejscowa – działanie na konkretnym terenie, na przykład jednostki samorządu terytorialnego. Jednak w sprawach dotyczących nieruchomości, która znajduje na obszarze dwóch lub więcej organów, orzeka ten, u którego znajduje się większa jej część. Z kolei w sprawach prowadzenia zakładu pracy – według miejsca, w którym jest, był lub ma być prowadzony. A w innych według miejsca zamieszkania (siedziby) w kraju, z kolei przy braku zamieszkania w kraju – według miejsca pobytu strony lub jednej ze stron. Jeżeli jednak mimo to nie udaje się ustalić miejsca, to „sprawa należy do organu właściwego dla miejsca, w którym nastąpiło zdarzenie powodujące wszczęcie postępowania, albo w razie braku ustalenia takiego miejsca – do organu właściwego dla obszaru dzielnicy Śródmieście w m.st. Warszawie”.

Ewentualne spory o właściwość organów rozstrzygają sądy administracyjne (między jednostkami samorządu terytorialnego), starosta (między kierownikami służb, inspekcji i straży administracji w powiecie), wojewoda (między organami administracji zespolonej w jednym województwie). Minister właściwy do spraw administracji robi to w przypadku sporów między organami jednostek samorządu terytorialnego w różnych województwach, a także między wojewodami oraz wojewodami i organami administracji niezespolonej. Z kolei między organami – gdy jednym z nich jest minister – Prezes Rady Ministrów.

Zasady postępowania administracyjnego

KPA wylicza też zasady postępowania administracyjnego, którymi muszą kierować się organy:

praworządności – organy działają w ramach przepisów, – prawdy obiektywnej – podejmują wszelkie czynności niezbędne do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz do załatwienia sprawy, – rozstrzygania wątpliwości prawnych na korzyść strony – jeżeli w postępowaniu pojawia się kwestia nałożenia obowiązku bądź ograniczenie lub odebranie stronie uprawnienia, ale są wątpliwości, to są one rozstrzygane na korzyść strony; tej zasady nie stosuje się jednak, gdy wymaga tego kwestia bezpieczeństwa państwa, a także w sprawach osobowych funkcjonariuszy i żołnierzy zawodowych, – współdziałania organów administracji publicznej – muszą ze sobą współpracować w zakresie niezbędnym do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego i prawnego sprawy, – zaufania do władzy publicznej – organy prowadzą postępowanie w sposób budzący zaufanie, – udzielania informacji – organy mają obowiązek wyczerpującego informowania stron o okolicznościach, które mogą mieć wpływ na ustalenie ich praw i obowiązków, – czynnego udziału stron – muszą zapewnić stronom udział na każdym etapie postępowania (mogą odejść od tej zasady, gdy załatwienie sprawy nie cierpi zwłoki), – przekonywania – organ wyjaśnia stronom, dlaczego zastosował konkretne przesłanki, – szybkości i prostoty postępowania – organy mają działać wnikliwie i szybko, a sprawy niewymagające zbierania dowodów powinny być rozstrzygane niezwłocznie, – polubownego rozstrzygania – organy powinny skłaniać strony do zawarcia ugody czy podejmują działania prowadzące do mediacji, – pisemności – sprawy załatwiane pisemnie wymagają odpowiedzi pisemnej lub w formie dokumentu elektronicznego, – oceny działania urzędów, – dwuinstancyjności – postępowanie jest dwuinstancyjne, chyba że szczegółowe przepisy stanowią inaczej, – trwałości decyzji i sądowej kontroli – decyzje, od których nie służy odwołanie w administracyjnym toku lub wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, są ostateczne (Ich uchylenie może nastąpić jedynie w przypadkach przewidzianych w kodeksie. Zakłada się, że decyzje ostateczne, których nie można zaskarżyć do sądu, są prawomocne.)

Skargi na organy administracji publicznej

W trakcie postępowania stronom przysługuje możliwość złożenia skargi na bezczynność organu administracyjnego. Dochodzi do niej, gdy w ustalonym terminie organ nie podjął żadnych czynności albo prowadził postępowanie, ale nie zakończył go decyzją lub nie przeprowadził istotnych czynności. Skargę można złożyć również na  przewlekłość postępowania administracyjnego, gdy jest ono prowadzone dłużej, niż jest to niezbędne do jego załatwienia. Przed złożeniem skargi w którymś z tych przypadków trzeba jednak wcześniej wyczerpać inne drogi zaskarżenia, czyli na przykład złożyć ponaglenie. Składa się je do organu wyższego stopnia lub prowadzącego postępowanie, jeżeli nad nim nie ma innego.

W myśl KPA sprawa w postępowaniu może zostać załatwiona milcząco. Dzieje się to, gdy po miesiącu od dnia doręczenia żądania strony właściwemu organowi administracji publicznej albo w terminie określonym w przepisie szczególnym, organ nie wyda decyzji lub końcowego postanowienia (milczące zakończenie postępowania) lub nie wniesie sprzeciwu (milcząca zgoda).

Akt prawny: Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego;

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24.pl, sejm.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szymański/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

51-letni mężczyzna wtargnął do domu opieki dla seniorów w Daruvarze w Chorwacji i zastrzelił pięć osób - informują chorwackie media. Zamachowiec został zatrzymany przez policję. Według nieoficjalnych informacji jedną z ofiar jest jego matka.

Strzały w chorwackim domu opieki. Pięć osób nie żyje, kolejnych pięć odniosło rany

Strzały w chorwackim domu opieki. Pięć osób nie żyje, kolejnych pięć odniosło rany

Źródło:
PAP, Reuters, N1

Gdzie jest burza? W poniedziałek 22.07 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Grzmi, wieje i pada. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? "Na obu frontach kłębią się chmury, miejscami grzmi"

Gdzie jest burza? "Na obu frontach kłębią się chmury, miejscami grzmi"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Izraelskie wojsko potwierdziło w poniedziałek informację o śmierci polskiego obywatela uprowadzonego przez Hamas, Alexa Dancyga. Był "człowiekiem pokoju i przyjaźni, który wniósł ogromny wkład w dialog polsko-żydowski" - podkreśliło polskie MSZ.

Nie żyje Alex Dancyg

Nie żyje Alex Dancyg

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Za podejrzanym o potrójne zabójstwo Jackiem Jaworkiem wystawiono Europejski Nakaz Aresztowania, czerwoną notę Interpolu i list gończy, a mimo to przez trzy lata pozostawał nieuchwytny dla policji. Dziennikarz tvn24.pl Robert Zieliński mówił w poniedziałek, że Jaworek "był osobą bardzo zamkniętą", nie korzystał z nowych technologii i pozwoliło mu to na zniknięcie "z technologicznego radaru, na którym dziś opiera się funkcjonowanie wszystkich policji całego świata".

Jak Jacek Jaworek zniknął z "technologicznego radaru, na którym opiera się funkcjonowanie policji całego świata"?

Jak Jacek Jaworek zniknął z "technologicznego radaru, na którym opiera się funkcjonowanie policji całego świata"?

Źródło:
TVN24

Na tratwie ratunkowej wyrzuconej na brzeg kanadyjskiej wyspy Sable na Oceanie Atlantyckim, znaleziono ciała Brytyjki Sarah Packwood i Kanadyjczyka Bretta Clibbery. Małżeństwo było w podróży, którą nazwali "największą przygodą w ich dotychczasowym życiu".

Ciała pary żeglarzy odnalezione na "cmentarzysku Atlantyku"

Ciała pary żeglarzy odnalezione na "cmentarzysku Atlantyku"

Źródło:
The Guardian, ENEX_NEWSML.

Prokuratura Rejonowa w Łęczycy (Łódzkie) ma już wyniki sekcji zwłok 45-latka, który oddał w swoim mieszkaniu w kierunku okien kilkaset strzałów z broni palnej.

Oddał kilkaset strzałów z broni palnej i zmarł. Są wyniki sekcji

Oddał kilkaset strzałów z broni palnej i zmarł. Są wyniki sekcji

Źródło:
tvn24.pl

Memy i żartobliwe wpisy na temat drzewa kokosowego właśnie podbijają amerykańskie media społecznościowe. Nawiązują one do aktualnej wiceprezydentki USA i potencjalnej kandydatki do objęcia najwyższego urzędu w państwie - Kamali Harris. O co chodzi z memami o drzewie kokosowym i skąd ich popularność? Wyjaśniamy.  

Kamala Harris i drzewo kokosowe. O co chodzi w memach, które podbijają internet

Kamala Harris i drzewo kokosowe. O co chodzi w memach, które podbijają internet

Źródło:
The Guardian, Forbes, NPR, tvn24.pl

Śmiertelny wypadek w Jemiołowie (województwo lubuskie). Dwaj bracia w wieku 33 i 34 lat, jadąc motocyklem, uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj nie żyją.

Uderzyli motocyklem w zaparkowany samochód, zginęli dwaj bracia

Uderzyli motocyklem w zaparkowany samochód, zginęli dwaj bracia

Źródło:
PAP/tvn24.pl

Prokuratura umorzyła trzy postępowania dotyczące incydentów na placu Piłsudskiego. Chodzi o zabieranie kontrowersyjnego wieńca sprzed pomnika smoleńskiego oraz uszkodzenie znajdującej się na nim tabliczki. Policja wciąż prowadzi bliźniacze postępowanie dotyczące ostatniej uroczystości.

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Gorzowie Wielkopolskim kierowca samochodu osobowego wjechał na rondzie w busa. 33-latek nawet nie próbował hamować. Okazało się, że był pijany.

Nawet nie hamował, na rondzie z impetem wjechał  w busa. Nagranie

Nawet nie hamował, na rondzie z impetem wjechał w busa. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę w Lotto padła szóstka. Wartość głównej wygranej to dwa miliony złotych. Totalizator Sportowy poinformował, gdzie kupiono szczęśliwy los.

Szóstka w Lotto. Wiadomo, gdzie padła wygrana

Szóstka w Lotto. Wiadomo, gdzie padła wygrana

Źródło:
tvn24.pl

Kilkunastu mieszkańców terenów pod lotnisko w Baranowie zgłosiło w ostatnich dniach chęć sprzedaży swoich nieruchomości - podała spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK).

CPK: nowi chętni na sprzedaż gruntów pod lotnisko w Baranowie     

CPK: nowi chętni na sprzedaż gruntów pod lotnisko w Baranowie     

Źródło:
PAP

Nie żyje 14-latek zakażony wirusem Nipah - informują indyjskie władze. Zarządzono już izolację osób, które były w kontakcie z chłopakiem. Światowa Organizacja Zdrowia uznaje ten odzwierzęcy wirus, przenoszony głównie przez nietoperze i świnie, za szczególnie niebezpieczny.

14-latek ofiarą wirusa Nipah. 60 osób w "grupie wysokiego ryzyka"

14-latek ofiarą wirusa Nipah. 60 osób w "grupie wysokiego ryzyka"

Źródło:
Reuters, BBC, tvn24.pl

Czy Kamala Harris, która otrzymała poparcie Joe Bidena w wyścigu do fotela prezydenta USA, ma większe od niego szanse by pokonać Donalda Trumpa? Oto co mówią o tym sondaże.

Czy Kamala Harris ma szanse zamieszkać w Białym Domu? Oto co mówią sondaże

Czy Kamala Harris ma szanse zamieszkać w Białym Domu? Oto co mówią sondaże

Źródło:
Forbes, The Hill, NBC News, tvn24.pl

Joe Biden nieoczekiwanie wydał oświadczenie, w którym poinformował, że rezygnuje z wyścigu o Biały Dom. Co było bezpośrednim powodem wycofania się z kampanii? Portal Politico, powołując się na rozmowy z 22 informatorami z otoczenia prezydenta i Partii Demokratycznej, pisze o "posunięciu ratującym twarz" i "ponurych" wewnętrznych sondażach pokazanych Bidenowi w ostatnich dniach. O ich wynikach - gdyby Biden wciąż jednak chciał pozostać kandydatem - zamierzała poinformować opinię publiczną Nancy Pelosi głośno nawołująca w ostatnim czasie przywódcę do rezygnacji.

Będzie "po dobroci albo i nie". Politico: dwie kwestie zdecydowały o wycofaniu się Joe Bidena

Będzie "po dobroci albo i nie". Politico: dwie kwestie zdecydowały o wycofaniu się Joe Bidena

Źródło:
Politico

Donald Trump wspierał przed laty finansowo dwie kampanie wyborcze Kamali Harris, gdy ta starała się o urząd prokuratora generalnego Kalifornii w latach 2011 i 2013. Teraz wiceprezydentka Stanów Zjednoczonych może stanąć do walki z nim w listopadowych wyborach.

Donald Trump wpłacał pieniądze na kampanię Kamali Harris. Media przypominają kwoty

Donald Trump wpłacał pieniądze na kampanię Kamali Harris. Media przypominają kwoty

Źródło:
Washington Post, Newsweek, Business Insider, USA Today. Independent

Już papież Pius XII, który stał na czele Kościoła w latach 1939-1958, chciał ukarać założyciela zgromadzenia Legioniści Chrystusa, księdza Marciala Maciela Degollado - wynika z dokumentów Archiwów Watykańskich, opublikowanych przez dziennik "Corriere della Sera". Degollado przez lata wykorzystywał seksualnie nieletnich, choć sygnały o tym niemal od początku docierały do Watykanu.

Ujawniono nowe dokumenty w sprawie "demona w Watykanie"

Ujawniono nowe dokumenty w sprawie "demona w Watykanie"

Źródło:
PAP, TVN24

Alert RCB. W poniedziałek 22.07 do osób przebywających na terenie ośmiu województw rozesłany został SMS z ostrzeżeniami przed burzami. Towarzyszący burzom deszcz może powodować podtopienia.

Alert RCB dla ośmiu województw. Tu pogoda będzie dziś groźna

Alert RCB dla ośmiu województw. Tu pogoda będzie dziś groźna

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Prokuratura Rejonowa w Stargardzie przedstawiła dwóm mężczyznom zarzut usiłowania sprowadzenia zdarzenia zagrażającemu życiu i zdrowiu wielu osób. Podejrzani nie przyznali się do winy, złożyli wyjaśnienia. Decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące.

Podejrzana paczka w budynku mieszkalnym. Dwie osoby z zarzutami próby podłożenia ładunku

Podejrzana paczka w budynku mieszkalnym. Dwie osoby z zarzutami próby podłożenia ładunku

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Na oficjalnym profilu instagramowym księcia i księżnej Walii pokazało się nowe zdjęcia autorstwa księżnej Kate. Klimatyczną czarno-białą fotografią uczciła urodziny najstarszego syna pary - księcia George'a.

Księżna Kate pokazała kolejną fotografię. To wyjątkowy portret syna

Księżna Kate pokazała kolejną fotografię. To wyjątkowy portret syna

Źródło:
tvn24.pl

Jedyna we Francji działająca kabina telefoniczna zyskała niespodziewaną sławę, gdy w mediach społecznościowych udostępniony został jej numer. Od niedawna coraz więcej ludzi próbuje się do niej dodzwonić, by porozmawiać przez telefon tak jak dawniej. O to niełatwo, bo w niewielkiej miejscowości przy granicy ze Szwajcarią żyje zaledwie 160 osób.

Niespodziewana atrakcja turystyczna w niewielkim miasteczku

Niespodziewana atrakcja turystyczna w niewielkim miasteczku

Źródło:
PAP

Krzysztof Wacławek, były szef ABW, zapewniał w poniedziałek przed sejmową komisją śledczą do spraw afery wizowej, że na tle innych wyzwań, jak wojna na Ukrainie i operacja hybrydowa ze strony Białorusi, zakładający uproszczoną procedurę wizową program Poland.Business Harbour nie stanowił zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa.

Były szef ABW przed komisją śledczą

Były szef ABW przed komisją śledczą

Źródło:
PAP

Jednym z najlepiej opłacanych stanowisk jest specjalista pełniący funkcję chief information officera w sektorze IT. Taki pracownik może liczyć na miesięczną pensję w wysokości nawet 70 tysięcy złotych - wynika raportu płacowego firmy Antal. Na wysokie wynagrodzenia mogą liczyć również dyrektorzy finansowi, specjaliści w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI), czy kierownicy do spraw marketingu.

Zarabiają po kilkanaście tysięcy złotych na miesiąc. Nowy raport

Zarabiają po kilkanaście tysięcy złotych na miesiąc. Nowy raport

Źródło:
PAP

Europejski Trybunał Praw Człowieka zbada sprawę dziewięciu osób, które złożyły skargi dotyczące stosowania oprogramowania Pegasus przez polskie służby w latach 2015-2023 - poinformowała mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram, która reprezentuje skarżących. Trybunał sformułował w tej sprawie pytania do polskich władz.

Skargi dziewięciu osób, w tym Trzaskowskiego i Brejzów. Europejski Trybunał Praw Człowieka zbada stosowanie Pegasusa w Polsce

Skargi dziewięciu osób, w tym Trzaskowskiego i Brejzów. Europejski Trybunał Praw Człowieka zbada stosowanie Pegasusa w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Policyjny pościg pod Łomżą (Podlasie). Funkcjonariusze zatrzymali i przekazali Straży Granicznej 22 migrantów, którzy byli przewożeni dwoma samochodami. Jak informuje rzecznik podlaskiej policji, w chwili zatrzymywania część osób się rozbiegła.

Dostali sygnał o aucie z pasażerami w bagażniku. Po pościgu zatrzymali 22 migrantów i kuriera

Dostali sygnał o aucie z pasażerami w bagażniku. Po pościgu zatrzymali 22 migrantów i kuriera

Źródło:
tvn24.pl

Z redakcją Kontaktu 24 skontaktowali się turyści, którzy utknęli na lotnisku w Majorce z powodu odwołanego sobotniego lotu powrotnego do Warszawy. Jedna z kobiet przekazała, że razem z mężem i małymi dziećmi musiała nocować na lotnisku. Powiedziała, że przewoźnik nie zapewnił im noclegu. Godzinę wylotu przesuwano kilka razy, ostatecznie udało się wylecieć w niedzielę po południu.

Koszmarny powrót z Majorki

Koszmarny powrót z Majorki

Źródło:
Kontakt 24

Fragment muru Zamku Książ w Wałbrzychu runął na ścieżkę, po której poruszają się zwiedzający. Na miejsce wezwano specjalistyczną jednostkę ratowniczą, która wykluczyła obecność poszkodowanych pod gruzami.

Zamkowy mur runął na trasę turystyczną, ratownicy z psami przeszukali gruzowisko

Zamkowy mur runął na trasę turystyczną, ratownicy z psami przeszukali gruzowisko

Źródło:
tvn24.pl

Po całej serii upalnych dni temperatura coraz rzadziej będzie przekraczać 30 stopni. Jaka pogoda będzie towarzyszyła nam na przełomie lipca i sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Według polityków Konfederacji przyjęta przez Parlament Europejski rezolucja zmusza Polskę i pozostałe państwa unijne do wspierania Ukrainy w wysokości co najmniej 0,25 proc. PKB rocznie. Ale rezolucja nie ma mocy prawnej i jest jedynie "formą pewnej woli politycznej". Wyjaśniamy.

Konfederacja: europarlament zmusza Polskę "do stałego finansowania Ukrainy". Nie zmusza

Konfederacja: europarlament zmusza Polskę "do stałego finansowania Ukrainy". Nie zmusza

Źródło:
Konkret24