"Dziwne to wzmożenie pana prezydenta na ostatniej prostej jego drugiej kadencji"

Źródło:
TVN24
Schetyna: prezydent musi być arbitrem, musi być ponad politycznym sporem
Schetyna: prezydent musi być arbitrem, musi być ponad politycznym sporemTVN24
wideo 2/8
Schetyna: prezydent musi być arbitrem, musi być ponad politycznym sporemTVN24

W czwartek Andrzej Duda zapowiedział zwołanie Rady Gabinetowej tuż po tym, jak podpisał ustawy budżetową i okołobudżetową na 2024 rok i skierował je w trybie kontroli następczej do Trybunału Konstytucyjnego. W środę padła też zapowiedź podobnego traktowania kolejnych ustaw uchwalonych przez obecny Sejm. Dzień później prezydent mówi o zwołaniu wspólnego posiedzenia z rządem, aby omówić kwestie dotyczące największych inwestycji gospodarczych i modernizacji armii. Działania prezydenta komentują politycy. - Dzisiaj chce wspierać Polaków, (...) a jeszcze wczoraj chciał z prezesem Kaczyńskim kraj podpalać i robić polityczną zadymę - powiedział Krzysztof Paszyk (PSL). - Prezydent musi być arbitrem, musi być ponad politycznym sporem - mówił senator Grzegorz Schetyna (PO).

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział zwołanie Rady Gabinetowej na 13 lutego. Przekazał, że tematem rozmów na wspólnym posiedzeniu z rządem będzie realizacja inwestycji takich jak Centralny Port Komunikacyjny, kwestia energetyki jądrowej oraz modernizacja polskiej armii.

CZYTAJ WIĘCEJ: Prezydent: zwołam Radę Gabinetową 13 lutego

Prezydent zapowiedział zwołanie Rady Gabinetowej tuż po tym, jak w środę podpisał ustawę budżetową i okołobudżetową na 2024 rok, ale jednocześnie zdecydował o skierowaniu ich w trybie kontroli następczej do Trybunału Konstytucyjnego. Jak wskazano we wczorajszym komunikacie Kancelarii Prezydenta RP, wynikało to z procedury uchwalenia ustaw bez udziału w pracach Sejmu nad nimi Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Prezydent w ten sposób kontestuje fakt, że politycy PiS stracili mandaty poselskie 20 grudnia 2023 r. po tym jak zostali skazani za przekroczenie uprawnień w sprawie afery gruntowej, w czasach gdy Kamiński był szefem CBA, a Wąsik jego zastępcą. Prawnicy nie mają wątpliwości, że zgodnie z przepisami prawomocny wyrok skazujący oznacza utratę przez nich mandatów poselskich. Politycy PiS i prezydent Andrzej Duda stoją konsekwentnie na stanowisku, że ułaskawienie Kamińskiego i Wąsika z 2015 r. jest skuteczne, choć nie przeszkodziło to prezydentowi ponownie ułaskawić polityków PiS pod koniec stycznia tego roku, po tym jak Kamiński i Wąsik, po prawomocnym wyroku z 20 grudnia 2023 roku trafili do więzienia.

Paszyk o "rażącej sprzeczności" w wypowiedziach prezydenta

Krzysztof Paszyk, szef klubu PSL-TD, pytany, czy jest to znak, że prezydent jednak chce rozmawiać z rządem, odparł: - Wszystko zależy, widać, którą nogą pan prezydent wstanie.

- Dzisiaj chce wspierać Polaków, chce zajmować się kluczowymi projektami, takimi epokowymi wyzwaniami, które stoją przed naszym krajem, z myślą o naszych dzieciach, o naszych wnukach. A jeszcze wczoraj chciał z prezesem Kaczyńskim kraj podpalać i robić polityczną zadymę, więc zaczynam się martwić, bo teraz w zależności jaki dzień, taka postawa pana prezydenta - powiedział szef klubu PSL-TD.

- Boję się, że do tego 13 lutego, do posiedzenia Rady Gabinetowej, pan prezydent jeszcze kilkukrotnie taką ewolucję przejdzie od chęci budowania różnych ważnych projektów dla Polski po właśnie zajmowanie się sprawą Wąsika i Kamińskiego wespół z prezesem Kaczyńskim - mówił.

Paszyk: dzisiaj chce wspierać Polaków (...), a jeszcze wczoraj chciał z prezesem Kaczyńskim kraj podpalać
Paszyk: dzisiaj chce wspierać Polaków (...), a jeszcze wczoraj chciał z prezesem Kaczyńskim kraj podpalaćTVN24

Zaapelował do Andrzeja Dudy: - Panie prezydencie, trzeba się zdecydować, czy wspólnie z rządem dla Polaków robimy ważne przedsięwzięcia, budujemy bezpieczeństwo Polski, zajmujemy się sprawami przedsiębiorców, polskiej gospodarki, jesteśmy otwarci na rozwiązanie problemów społecznych, czy robimy polityczną grandę, jak tylko tego sobie będzie życzył pan Kaczyński.

Paszyk powiedział, że jeszcze wczoraj prezydent "straszył całą większość sejmową, że każda ustawa, która będzie uchwalona bez panów Wąsika i Kamińskiego, będzie zawetowana". Zwrócił uwagę na "rażącą sprzeczność między słowami i zachowaniem pana prezydenta".

- Jeśli tak miałoby się stać, to pan prezydent jednoosobowo weźmie odpowiedzialność za stracone szanse Polek i Polaków. Jednoosobowo weźmie odpowiedzialność za stracone szanse, jeśli chodzi o poprawę bezpieczeństwa, o rozwój Polski - mówił poseł PSL. Jego zdaniem Duda nie będzie chciał "odejść w niesławie i wziąć na siebie już na zawsze odpowiedzialności za to, że za jego ostatniego roku prezydentury Polska straciła właściwie pasmo wielu, wielu szans".

Nowacka: może noc przyniosła jakąś refleksję panu prezydentowi
Nowacka: może noc przyniosła jakąś refleksję panu prezydentowiTVN24

Nowacka: może nastąpił u pana prezydenta cień refleksji

Do zapowiedzi prezydenta o zwołaniu Rady Gabinetowej odniosła się też ministra edukacji Barbara Nowacka. - Może nastąpił u pana prezydenta cień refleksji. Zaszkodził polskim pracownikom, w tym polskim nauczycielom i nauczycielkom, nie podpisując ustawy okołobudżetowej. Może noc przyniosła jakąś refleksję panu prezydentowi. Trzymam kciuki za dalsze refleksje i za to, że może prezydent zechce współpracować realnie z rządem, który po prostu realizuje obietnice wyborcze i podnosi dobrostan Polek i Polaków - powiedziała Nowacka podczas czwartkowej konferencji. 

Biejat: mam poczucie, że pan prezydent się pogubił
Biejat: mam poczucie, że pan prezydent się pogubiłTVN24

Biejat: prezydent nie ma pomysłu, co ze sobą zrobić

- To prezydent chce w takim razie iść na wojnę i walczyć o Kamińskiego i Wąsika czy chce rozmawiać o przyszłości Polski i o inwestycjach w przyszłość? Bo jeśli chce rozmawiać o energetyce atomowej, o inwestycjach w kolej, to ja jestem jak najbardziej za tym. Rozmawiajmy o tym, skupmy się na przyszłości, idźmy do przodu - mówiła Magdalena Biejat (Lewica Razem).

- Mam poczucie, że prezydent naprawdę się pogubił. Prezydent nie ma pomysłu na to, co ze sobą zrobić. Działa od ściany do ściany i naprawdę czas najwyższy, żeby się wreszcie zdecydował, bo to, co teraz robi, to jest tylko potęgowanie poczucia chaosu, którego naprawdę dzisiaj nie potrzebujemy - dodała.

Zgorzelski: oczekujemy od pana prezydenta, żeby działał w logice państwa, a nie w logice partii
Zgorzelski: oczekujemy od pana prezydenta, żeby działał w logice państwa, a nie w logice partiiTVN24

Zgorzelski: dziwne to wzmożenie pana prezydenta na ostatniej prostej

- Widać, że pan prezydent jest przywiązany do trzynastki. Być może dla niego to jest jakaś data, która ma piętnować tych, którzy wokół tej daty się gromadzą. Dla nas to jest jedna z dat w kalendarzu i nie ma żadnego problemu - powiedział wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL).

Jak ocenił, "dziwne to wzmożenie pana prezydenta na ostatniej prostej jego drugiej kadencji, kiedy tak mocno angażuje się w sprawy państwowe". - Szkoda, że nie robił tego przez ostatnie prawie osiem lat - dodał.

Zaapelował do prezydenta o "więcej powagi". - Państwo polskie, obywatele Rzeczypospolitej chcą od pana powagi, a nie infantylnych działań. Oczekujemy, wszyscy obywatele Rzeczypospolitej, od pana prezydenta, żeby działał w logice państwa, a nie w logice partii. Dosyć mamy partyjniactwa i 15 października co do tego wypowiedzieli się obywatele - powiedział Zgorzelski.

Schetyna: prezydent musi być arbitrem, musi być ponad politycznym sporem
Schetyna: prezydent musi być arbitrem, musi być ponad politycznym sporemTVN24

Schetyna: prezydent musi być arbitrem, musi być ponad politycznym sporem

- (Andrzej Duda) nie rozumie konieczności współpracy dużego z małym pałacem i nie rozumie, że to nie jest dobry pomysł na robienie skutecznej polityki - skomentował senator KO Grzegorz Schetyna.

Podkreślił, że "prezydent musi być arbitrem, musi być ponad politycznym sporem".

Zaznaczył, że konflikt między rządzącymi a opozycją będzie się toczył, bo "to jest życie i to jest coś naturalnego". - Ale prezydent musi od takich konfliktów uciekać, żeby mieć moralne i polityczne prawo do rozsądzania ich. A taką wypowiedzią sobie to prawo zabiera - ocenił były szef MSZ.

Sośnierz: (Duda) jest prezydentem PiS-u, nie jest prezydentem wszystkich Polaków
Sośnierz: (Duda) jest prezydentem PiS-u, nie jest prezydentem wszystkich PolakówTVN24

Sośnierz: jest prezydentem PiS-u, nie jest prezydentem wszystkich Polaków

Polityk Konfederacji Dobromir Sośnierz ocenił z kolei, że prezydent "nie jest samodzielnym politykiem" i "dostaje rozkazy z Nowogrodzkiej".

- (Andrzej Duda) jest prezydentem PiS-u, nie jest prezydentem wszystkich Polaków. Po prostu dostaje takie rozkazy z Nowogrodzkiej, nie potrafi się odciąć od pępowiny pisowskiej. Nie rozumiem tego, bo kończy mu się druga kadencja i mógłby po prostu w końcu wejść trochę w rolę prezydenta po tych ośmiu latach prezydentury. Niestety chyba nie jest po prostu na to gotowy, nie jest samodzielnym politykiem - powiedział Dobromir Sośnierz.

Autorka/Autor:momo, ek//mrz

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

Izba Reprezentantów USA poparła ustawę w sprawie długo oczekiwanej pomocy dla Ukrainy. Przyjęcie pakietu pomocowego o wartości ponad 60 miliardów dolarów było od miesięcy blokowane przez antyukraińskie skrzydło Partii Republikańskiej.

Pomoc USA dla Ukrainy. Izba Reprezentantów zdecydowała

Pomoc USA dla Ukrainy. Izba Reprezentantów zdecydowała

Źródło:
PAP

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zareagował na przegłosowanie przez Izbę Reprezentantów pakietu pomocowego dla Ukrainy. "Jestem wdzięczny" - napisał na platformie X ukraiński przywódca. Premier Denys Szmyhal podziękował za solidarność wszystkim Amerykanom, prezydentowi Joe Bidenowi i przedstawicielom obu partii. Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba stwierdził z kolei, że "to zły dzień dla Władimira Putina".

"Jestem wdzięczny". Zełenski reaguje na decyzję Izby Reprezentantów

"Jestem wdzięczny". Zełenski reaguje na decyzję Izby Reprezentantów

Źródło:
tvn24.pl, TVN24, PAP

Nawet strona ukraińska nie ukrywa, że przechodzi do obrony strategicznej. Jeśli chodzi o odzyskiwanie terenów, które Ukraina utraciła, to będzie to chyba zadanie dopiero na drugą część lata, jeśli środki walki spłyną, i na tyle technologii, która na to pozwoli - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 generał Mieczysław Bieniek. Mówił także na co zostaną przeznaczone miliardy dolarów pomocy amerykańskiej dla Ukrainy.

Miliardy dla Ukrainy od USA. Gdzie trafią, wyjaśnia generał Mieczysław Bieniek

Miliardy dla Ukrainy od USA. Gdzie trafią, wyjaśnia generał Mieczysław Bieniek

Źródło:
TVN24

Polscy politycy komentują decyzję Izby Reprezentantów w sprawie pakietu pomocowego dla Ukrainy. Prezydent Andrzej Duda stwierdził, że ta pomoc będzie "bezcenna". "Lepiej późno niż za późno. I mam nadzieję, że dla Ukrainy nie jest jeszcze za późno" - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. "Ta wojna musi być i będzie wygrana" - napisał marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Na przegłosowanie ustawy w sprawie długo oczekiwanej pomocy dla Ukrainy zareagował też sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

"Bezcenna pomoc", "lepiej późno niż za późno". Reakcje na decyzję w sprawie pomocy Ukrainie

"Bezcenna pomoc", "lepiej późno niż za późno". Reakcje na decyzję w sprawie pomocy Ukrainie

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Viktor Orban kampanię przed eurowyborami promuje hasłem: żadnej migracji, żadnego gender, żadnej wojny. Jednocześnie zapowiada walkę z brukselskimi biurokratami. Jego głównym rywalem jest Peter Magyar, który jeszcze kilka miesięcy temu był mało znany.

Na Węgrzech rozpoczęła się kampania wyborcza. Viktor Orban musi się zmierzyć ze swoim rywalem

Na Węgrzech rozpoczęła się kampania wyborcza. Viktor Orban musi się zmierzyć ze swoim rywalem

Źródło:
Fakty TVN

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Stany Zjednoczone zgodziły się wycofać ponad tysiąc swoich żołnierzy z Nigru. Stało się to po ulicznych demonstracjach i naciskach ze strony nigerskiej junty - przekazało w nocy z piątku na sobotę źródło zaznajomione ze sprawą, na które powołała się amerykańska stacja CNN.

Amerykanie ulegli naciskom, wycofują żołnierzy

Amerykanie ulegli naciskom, wycofują żołnierzy

Źródło:
PAP

W amerykańskim stanie Arizona matka chłopca, który zbierał kamienie, znalazła fragment ludzkiej szczęki. 22 lata później eksperci genealogii genetycznej potwierdzili, że to szczątki kapitana korpusu piechoty morskiej Stanów Zjednoczonych, który zginął podczas ćwiczeń wojskowych w lipcu 1951 roku - podała amerykańska telewizja CNN.

Fragment ludzkiej szczęki w kolekcji kamieni. Wiadomo, czyje to szczątki

Fragment ludzkiej szczęki w kolekcji kamieni. Wiadomo, czyje to szczątki

Źródło:
CNN

Wielka Brytania odrzuciła wstępną propozycję Komisji Europejskiej w sprawie nowej umowy ułatwiającej mobilność młodzieży po brexicie. Bruksela chciała, aby osoby w wieku 18-30 lat mogły podejmować studia i pracę na Wyspach Brytyjskich na określony czas bez konieczności ubiegania się o wizę. Zarówno rząd w Londynie, jak i opozycja oświadczyły, że nie mają w planie przywracać swobody przepływu osób z UE. Zamiast tego Wielka Brytania woli zawierać umowy z wybranymi krajami.

Swobodny przepływ młodzieży. Wielka Brytania odpowiada na propozycję Brukseli

Swobodny przepływ młodzieży. Wielka Brytania odpowiada na propozycję Brukseli

Źródło:
PAP

Jedna szansa na życie ma konkretną cenę - to cztery miliony złotych. Na dodatek to oferta krótkoterminowa, bo na zebranie takiej sumy bliscy Kornela dostali zaledwie kilka dni. Nastolatek, który walczy z nowotworem, musi podjąć leczenie w Stanach Zjednoczonych właściwie od zaraz.

Kornel walczy o życie. Szansą dla niego jest kosztowna terapia w USA. "Ten kosztorys zwalił nas z nóg"

Kornel walczy o życie. Szansą dla niego jest kosztowna terapia w USA. "Ten kosztorys zwalił nas z nóg"

Źródło:
Fakty TVN

Pogoda w ciągu najbliższych dni będzie miała więcej z zimy niż z wiosny. Na początku tygodnia termometry w części kraju w najcieplejszym momencie dnia wskażą ledwie 3 stopnie Celsjusza powyżej zera. W prognozie widać opady deszczu, deszczu ze śniegiem, a nawet samego śniegu.

Pogoda będzie fatalna. Lepiej nie chowajcie zimowych kurtek

Pogoda będzie fatalna. Lepiej nie chowajcie zimowych kurtek

Źródło:
tvnmeteo.pl

- Długo czekaliśmy, byliśmy przygotowani i w końcu się udało - szef wywiadu wojskowego w Kijowie Kyryło Budanow w rozmowie z ukraińską sekcją BBC ujawnił kulisy zestrzelenia rosyjskiego bombowca dalekiego zasięgu Tu-22M3. Maszyna została strącona w piątek w Kraju Stawropolskim w Rosji. Według oficjalnej wersji Moskwy samolot spadł z powodu "niesprawności technicznej".

"Tygodniowa zasadzka". Nowe informacje o strąceniu rosyjskiego bombowca

"Tygodniowa zasadzka". Nowe informacje o strąceniu rosyjskiego bombowca

Źródło:
BBC, Liga, Radio Swoboda, tvn24.pl

Mieszkańcy wioski Iwanowka nieopodal Orenburga sami poszerzyli wał przeciwpowodziowy, który wytrzymał napływ wody - relacjonuje w niedzielnym reportażu rosyjska sekcja BBC. Opowiada o ludziach, którzy walczą ze skutkami powodzi i z władzą, która nie chce wypłacać wysokich odszkodowań za uszkodzone mienie.

Sami poradzili sobie z powodzią. Teraz muszą walczyć z władzą

Sami poradzili sobie z powodzią. Teraz muszą walczyć z władzą

Źródło:
BBC

Międzynarodowa organizacja działająca w obronie wolności mediów Reporterzy bez Granic napisała w mediach społecznościowych, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wezwała organy podatkowe do wyegzekwowania od TVN kary pieniężnej, pomimo złożenia odwołania. Organizacja wyraziła "zaniepokojenie w związku z tą niebezpieczną praktyką dla finansów mediów".

Reporterzy bez Granic o decyzji KRRiT wobec TVN. "Zaniepokojenie w związku z niebezpieczną praktyką"

Reporterzy bez Granic o decyzji KRRiT wobec TVN. "Zaniepokojenie w związku z niebezpieczną praktyką"

Źródło:
tvn24.pl

35-letnia obywatelka Brazylii, która prześladowała Harry'ego Stylesa, została skazana na 14 tygodni więzienia. Ma też zakaz uczestniczenia w wydarzeniach z udziałem brytyjskiego piosenkarza. Kobieta w niecały miesiąc wysłała gwiazdorowi osiem tysięcy kartek. 

Wysłała osiem tysięcy kartek w niecały miesiąc. Stalkerka Harry'ego Stylesa skazana

Wysłała osiem tysięcy kartek w niecały miesiąc. Stalkerka Harry'ego Stylesa skazana

Źródło:
BBC

Taylor Swift właśnie wydała nowy album "The Tortured Poets Department", który na serwisach streamingowych bije rekordy popularności. Na najnowszym albumie, który składa się z 31 utworów, piosenkarka rozprawia się z byłymi partnerami i z trudnymi emocjami po rozstaniu. - Przez ostatnie 2 lata napisałam tyle "udręczonej" poezji, że chciałam się z wami nią podzielić - pisze Swift.

Taylor Swift znów zaskoczyła fanów. "To niespotykane, żeby na jeden album przygotować 31 piosenek"

Taylor Swift znów zaskoczyła fanów. "To niespotykane, żeby na jeden album przygotować 31 piosenek"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Astronomowie z Obserwatorium Astronomicznego UW zidentyfikowali najjaśniejszą i prawdopodobnie najmłodszą cefeidę znaną w Drodze Mlecznej. Jak podkreślono, ma ona rekordowo długi okres pulsacji wśród tego typu gwiazd w naszej galaktyce, a to odkrycie pokazuje, że Droga Mleczna nie jest pod tym względem wyjątkiem.

Jest ponad 250 tysięcy razy jaśniejsza od Słońca. Astronomowie z UW odkryli nową cefeidę

Jest ponad 250 tysięcy razy jaśniejsza od Słońca. Astronomowie z UW odkryli nową cefeidę

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Te mikroskopijne zwierzęta wciąż zaskakują naukowców swoimi zdolnościami do przeżycia w ekstremalnie trudnych warunkach. Najnowsze badanie pokazuje, w jaki sposób niesporczaki są w stanie przetrwać silne promieniowanie jonizujące. - Robią coś, czego się nie spodziewaliśmy - powiedział biolog z Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill.

Odkryto kolejną supermoc niesporczaków. "To, co zobaczyliśmy, zaskoczyło nas"

Odkryto kolejną supermoc niesporczaków. "To, co zobaczyliśmy, zaskoczyło nas"

Źródło:
PAP, ScienceAlert, tvnmeteo.pl

Samica strusia z zoo w mieście Topeka w amerykańskim stanie Kansas wyrwała pracownikowi ogrodu klucze i połknęła je. Zwierzę nie przeżyło.

Struś połknął klucze, nie udało się go uratować

Struś połknął klucze, nie udało się go uratować

Źródło:
wibw.com, tvnmeteo.pl

Sceptycy pandemii COVID-19 i przeciwnicy wprowadzonych wtedy obostrzeń szerzą ostatnio narrację, jakoby "niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii". Wiele wpisów z taką informacją krąży po Facebooku i w serwisie X. Nie jest to jednak prawda.

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

Źródło:
Konkret24

Sześcioro sędziów Trybunału Stanu zwróciło się do przewodniczącej Małgorzaty Manowskiej o zwołanie posiedzenia, aby uchylić obecny regulamin trybunału i uchwalić nowy. Manowska odmówiła. Twierdzi, że inicjacja takiej zmiany jest wyłączną kompetencją przewodniczącego. - Nie może być tak, że w rękach jednej osoby skupione są tak szerokie kompetencje, które powodują, że może być sparaliżowana praca trybunału - stwierdził prezes Naczelnej Rady Adwokackiej i jeden z sędziów Trybunału Stanu Przemysław Rosati.

Małgorzata Manowska odmawia sędziom. "Musi dojść do pilnej zmiany regulaminu"

Małgorzata Manowska odmawia sędziom. "Musi dojść do pilnej zmiany regulaminu"

Źródło:
PAP

Ubiegająca się o funkcję rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska nie może kandydować, bo została ukarana karą dyscyplinarną - przekazał w piątek rektor uczelni prof. Zbigniew Gaciong. Jednocześnie poinformował, że sam wycofuje się z ubiegania o reelekcję. Cudnoch-Jędrzejewska stwierdziła, że może dalej ubiegać się o najważniejsze stanowisko na uczelni, bo decyzja o nałożonej na nią karze nie jest prawomocna.

Rektor ogłosił, że rywalka nie może startować, a sam się wycofuje. Zamieszanie na Uniwersytecie Medycznym

Rektor ogłosił, że rywalka nie może startować, a sam się wycofuje. Zamieszanie na Uniwersytecie Medycznym

Źródło:
PAP

Milczące anioły - tak się mówi na dzieci, które przestają mówić, chodzić, wodzić za rodzicami wzrokiem. Rodzice dziewczynek z zespołem Retta widzą, że cierpią. Wśród nich jest Gaja - na razie nie da się jej wyleczyć, ale rozwój choroby można spowolnić. Być może do czasu, gdy nauczymy się ją leczyć. Na tę terapię trzeba mnóstwa pieniędzy. Lena już ją stosuje i widać, że warto.

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Źródło:
Fakty TVN
Samotny jak młody mężczyzna. Aplikacje randkowe tylko pogłębiają problem

Samotny jak młody mężczyzna. Aplikacje randkowe tylko pogłębiają problem

Źródło:
tvn24.pl
Premium

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o antywojennym thrillerze "Civil War". Młodzi twórcy będą mogli powalczyć o 100 tysięcy złotych na realizację etiudy w konkursie organizowanym między innymi przez stację TVN. Powody do radości mają fani Shakiry, która zapowiedziała międzynarodowe tournée. Céline Dion z kolei przedstawi walkę z chorobą w filmie dokumentalnym.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl