Prezydent Andrzej Duda przemawiał na sesji ONZ

Źródło:
PAP TVN24
Prezydent Andrzej Duda w Nowym Jorku. Rozpoczęła się wizyta w USA
Prezydent Andrzej Duda w Nowym Jorku. Rozpoczęła się wizyta w USATVN24
wideo 2/4
Prezydent Andrzej Duda w Nowym Jorku. Rozpoczęła się wizyta w USATVN24

W Nowym Jorku rozpoczęła się 76. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w której bierze udział Andrzej Duda. Prezydent RP przemawiał podczas debaty generalnej Zgromadzenia Ogólnego. W tvn24.pl relacjonowaliśmy wystąpienie głowy naszego państwa.

Prezydent Andrzej Duda bierze udział w 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. W sesji zapowiedziało osobisty udział ponad 100 szefów państw i rządów z różnych krajów. Jest ona poświęcona głównie bezpieczeństwu, w tym sytuacji w Afganistanie, pandemii COVID-19 oraz zmianom klimatycznym, które sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres nazwał walką z egzystencjalnym zagrożeniem.

OGLĄDAJ WYSTĄPIENIE PREZYDENTA NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 1:41

    Zakończyło się wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy. Dziękujemy za uwagę.

  • 1:18

    Andrzej Duda: To świat bez dyskryminacji, bez obrażania przyrodzonej godności człowieka, świat zgodny między innymi z założeniami twórców Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Wierzę, że Polska do takiego świata będzie dążyć.

  • 1:17

    Andrzej Duda: Czy będzie światem solidarności, czy też powrócimy do prostego "business as usual" i uznamy, że te miesiące to po prostu wyrwa, po której wrócimy do dawnych błędów. Osobiście uważam, że pragnienia ludzkości są te same: to życie w bezpieczeństwie, w godnych warunkach, dobrobycie, to demokracja i prawa człowieka, to świat bez wojen, gwałtów i naruszania granic.

  • 1:15

    Prezydent na zakończenie wystąpienia zwrócił uwagę, że "solidarność wobec pandemii, która nie ustała, nieodwracanie się od praw człowieka, rozwój ONZ, odwaga w wyznaczaniu ambitnych celów powinna być naszą dewizą i wspólnym działaniem". - Przez ostatnich 20 miesięcy zdominowanych przez pandemię zadajemy sobie pytanie, jaki będzie świat postpandemiczny - przyznał.

    ​​

    Duda: zadajemy sobie pytanie, jaki będzie świat postpandemiczny

    ​​

  • 1:13

    - Wsparliśmy transformację krajowego systemu energetycznego, uwzględniającą kontekst społeczno-gospodarczy, ale zdajemy sobie sprawę, że trzeba więcej. Dlatego w lutym rząd zatwierdził politykę energetyczną do 2040 roku, która wskazuje kierunki transformacji energetycznej - powiedział prezydent. - Wierzę, że w imię solidarności będzie implementowany ten program pod rządami mojego następcy lub następczyni - dodał.

  • 1:11

    Andrzej Duda: Polska w latach 1988-2016 dokonała redukcji emisji CO2 o ponad 30 procent. Nasze rzeki i powietrze stały się czystsze, a kraj zdecydowanie bardziej zielony - mamy więcej lasów. Polska przyciąga co roku wielu miłośników natury z całej Europy. Systematycznie spada udział węgla w strukturze pozyskania w Polsce energii. Z pokorą przyznaję, że dla nas to dopiero początek długiej drogi.

  • 1:09

    - Mówię to po to, by jeszcze raz przypomnieć, że w czasie pandemii świat nie stanął w miejscu. Pandemia nie odebrała narodom ich pragnienia demokratycznego, a ludziom ich dążenia do życia w wolności. Nie odebrała też całym połaciom globu pragnienia godności i szacunku - podkreślił.

    Andrzej Duda: Pandemia usunęła walkę ze zmianami klimatycznymi. Musimy być świadomi wyzwań, jakie wiążą się z ochroną ludzi i planety przed zmianami klimatycznymi.

    Przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy w siedzibie ONZ w Nowym Jorku

  • 1:07

    - Chcemy działać na rzecz rozwiązania regionalnych i zamrożonych konfliktów. Chcemy wykorzystać OBWE do poprawy warunków osób najsłabszych. Będziemy dążyć do tego, by prawa człowieka były głównym punktem odniesienia dla działań OBWE - powiedział Andrzej Duda.

    Duda: chcemy działać na rzecz rozwiązania regionalnych i zamrożonych konfliktów

  • 1:05

    Prezydent wyjaśnił, że Polska ewakuowała ponad 1300 osób z Afganistanu. Podziękował Uzbekistanowi za wsparcie w czasie akcji ewakuacyjnej.

    Duda: Polska ewakuowała ponad 1300 osób z Afganistanu

  • 1:04

    Andrzej Duda: Nie ustąpimy w tym kryzysie, bo nie zgadzamy się na instrumentalne traktowanie migrantów, na wykorzystywanie ich trudnego położenia do działań wymierzonych w bezpieczeństwo naszych granic. Mówię to też jako przywódca państwa, które doskonale potrafi rozróżnić kryzys humanitarny od działań hybrydowych i które wraz z sojusznikami uczestniczyło zaledwie parę tygodni temu w akcji ratowania uchodźców na lotnisku w Kabulu.

  • 1:03

    Andrzej Duda: Ludzie ci koczują potem na granicy, a reżim jest głuchy na nasze oferty udzielenia im pomocy humanitarnej. Ludzie ci, imigranci, traktowani są przez reżim jak pionki w politycznej rozgrywce, obrażana jest ich godność i elementarne prawa.

  • 1:03

    Andrzej Duda: Od wielu tygodni reżim Alaksandra Łukaszenki sprowadza do swojego kraju dziesiątki tysięcy zdesperowanych mieszkańców Bliskiego Wschodu, których pod pałkami policyjnymi zmusza do przekraczania naszych granic.

  • 1:01

    Andrzej Duda przekazał, że około 150 tysięcy Białorusinów znalazło schronienie w Polsce. - Solidarnośc ma również swoją cenę, bo reżimy bronią się nie tylko przed swoimi obywatelami, ale również przed państwami demokratycznymi. Odpowiedzią autorytarnego reżimu na Białorusi był niespotykany atak hybrydowy na granice Polski, Łotwy i Litwy.

    Duda: odpowiedzią autorytarnego reżimu na Białorusi był niespotykany atak hybrydowy

  • 1:00

    Andrzej Duda stwierdził, że Białorusini pragnęli tylko wolnych wyborów. Wezwał do wypuszczenia aresztowanych aktywistów i członków pokojowych demonstracji. - Płacą cierpieniem i więzieniem - dodał.

    Prezydent Andrzej Duda przemawia na sesji ONZ

  • 0:59

    Andrzej Duda zwrócił również uwagę na sytuację na Białorusi - działania reżimu Łukaszenki wobec pokojowo demonstrujących, a także prześladowania aktywistów.

  • 0:57

    Prezydent zwrócił uwagę, że podczas szczytu Platformy Krymskiej w Kijowie był jednym z nielicznych przywódców bogatej Północy, nie znalazł przedstawicieli krajów, którzy zgodzili się na budowę Nord Stream 2.

  • 0:56

    Andrzej Duda: Ukraina została napadnięta. Jaka była reakcja bogatej północy walczącego o niepodległość narodu Ukrainy. Była nim budowa Nord Stream 2, którym rosyjski gaz popłynie do Europy zachodniej, przynosząc kolejne miliardy agresorowi i kompletna bezradność, obojętność wobec faktu, że Ukraina jest w jeszcze większym niebezpieczeństwie.

    Duda: Ukraina została napadnięta

  • 0:54

    Prezydent zwrócił uwagę na sytuację w Libii, Etiopii i Jemenie, a także problemy związane z konfliktem izraelsko-palestyńskim. - Również niedaleko polskiej granicy mają miejsce wydarzenia, o których ludzkość jakby zapomniała - powiedział odnosząc się do sytuacji na Krymie.

    Duda: COVID-19 pozwolił zapomnieć o wielu nieszczęściach, jakie trwają w różnych zakątkach naszego globu

  • 0:52

    Andrzej Duda: Każdy z naszych narodów ma prawo do obrony swoich granic, wyboru swojego systemu rządów. Mam wrażenie, że COVID-19 pozwolił nam łatwo zapomnieć o wielu nieszczęściach, jakie trwają w różnych zakątkach naszego globu. Nie zniknęły doniesienia o tragedii w Syrii.

  • 0:51

    Prezydent przyznał, że słowo "solidarność" nie odnosi się jednak tylko do pandemii, która nie sprawiła, że inne problemy świata przestały istnieć. - Dyskutujemy na tym forum o prawach narodów. A jakie jest pierwsze prawo każdego z narodów? To prawo do samostanowienia - przekazał.

  • 0:49

    Andrzej Duda: Gdy tylko mogliśmy, staraliśmy się być solidarni z krajami, które wymagały pomocy. Staraliśmy się wysyłać naszych lekarzy do Kirgistanu, Tadżykistanu, USA czy Włoszech.

    Duda: staraliśmy się być solidarni z krajami, które wymagały pomocy

  • 0:48

    Prezydent Andrzej Duda przypomniał, że z powodu COVID-19 zmarło ponad 4 miliony ludzi na całym świecie. - Chwała tym, którzy w laboratoriach wygrali bitwę o szczepionkę i tym, którzy z narażeniem zdrowia i życia zaszczepili setki milionów obywateli naszej planety - podkreślił.

  • 0:46

    Andrzej Duda: Gdy przyszło zagrożenie, w pierwszym odruchu zaczęliśmy się od siebie izolować. W Europie znów pojawiły się granice. Były to działania uzasadnione, bo nikt wtedy nie wiedział, co tak naprawdę nam grozi.

    Duda: w pierwszym odruchu zaczęliśmy się od siebie izolować

  • 0:45

    Andrzej Duda: Czy byliśmy należycie solidarni, czy ludzkość w walce z wirusem zachowała się, jak powinna? Można mieć co do tego poważne wątpliwości. Czy my, bogata północ, okazaliśmy należną solidarność z państwami biedniejszego południa?

    Prezydent Andrzej Duda przemawia w czasie sesji ONZ

  • 0:45

    Prezydent przypomniał zebranym historię Solidarności. Powiedział, że słowo "Solidarność" stało się wyznacznikiem "naszej polityki i stało się jej ideałem". - Gdy myślę o solidarności, myślę również o solidarności w kontekście COVID-19 - dodał.

  • 0:43

    Andrzej Duda: Nasza silna gospodarka w pierwszym roku pandemii po raz pierwszy od 30 lat nie odnotowała wzrostu gospodarczego. Staję przed państwem jako jeden z 200 milionów ozdrowieńców. Przeszedłem tę chorobę, która atakuje ludzi bez względu na ich funkcje, status, religie, orientację i przekonania.

  • 0:41

    Andrzej Duda: Jako uczestnik wielu debat, widzę wzrastającą świadomość, zwłaszcza wśród ludzi młodych, że podjęte dzisiaj decyzje będa miały wpływ na nasze życie.

    Duda: podjęte dzisiaj decyzje będą miały wpływ na nasze życie

  • 0:40

    Andrzej Duda na wstępie pogratulował sekretarzowi generalnemu ONZ Antonio Guterresowi opracowania raportu, który "stanowi kompleksową odpowiedź na najbardziej palące problemy współczesnego świata".

  • 0:33

    Trwa wystąpienie prezydenta Republiki Palau Surangela Whippsa. Niebawem wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy.

  • 0:15

    Andrzej Duda spotkał się również z byłą ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher i prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem podczas śniadania roboczego w siedzibie Atlantic Council w Nowym Jorku.

    Andrzej Duda podczas spotkania roboczego w siedzibie Atlantic Council w Nowym Jorku

  • 0:06

    We wtorek prezydent Andrzej Duda spotkał się również z prezydentem Brazylii Jairem Bolsonaro.

    Spotkanie Andrzeja Dudy z Jairem Bolsonaro

  • 0:03

    Wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy ma się rozpocząć o godzinie 0:15 polskiego czasu.

  • 0:00

    We wtorek prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem w siedzibie Turkish House w Nowym Jorku.

    Spotkanie Andrzeja Dudy z Recepem Tayyipem Erdoganem

  • 23:58

    - My, jako Polska, wzbogacamy je o naszą własną wrażliwość, nasze własne spojrzenie na sprawy istotne także z naszego punktu widzenia, to znaczy bezpieczeństwa regionalnego, z tym, co wiąże się z naszą częścią świata – wyjaśnił Krzysztof Szczerski.

  • 23:56

    Przed wystąpieniem prezydenta Andrzeja Dudy ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski zapowiedział, że "prezydent będzie aktywnie uczestniczył w pracach tych wszystkich dużych bloków tematycznych".

- Pan prezydent będzie aktywnie uczestniczył w pracach tych wszystkich dużych bloków tematycznych. Oczywiście my, jako Polska, wzbogacamy je o naszą własną wrażliwość, nasze własne spojrzenie na sprawy istotne także z naszego punktu widzenia, to znaczy bezpieczeństwa regionalnego, z tym, co wiąże się z naszą częścią świata - wyjaśniał wcześniej ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski. Jak dodał, prezydent Duda w swym przesłaniu wskaże między innymi na potrzebę międzynarodowej solidarności. Podkreśli także, jak ważne dla pokoju światowego jest przestrzeganie prawa.

ZOBACZ TAKŻE: PRZEMÓWIENIE PREZYDENTA BIDENA NA SESJI ONZ >>>

Spotkanie Andrzeja Dudy z prezydentem Brazylii Jairem Bolsonaro

Wcześniej polski prezydent w ramach spotkań bilateralnych rozmawiał z prezydentem Brazylii Jairem Bolsonaro i prezydentem Mongolii.

Podczas brieifingu prasowego Andrzej Duda wyraził nadzieję, że w marcu lub na początku kwietnia Bolsonaro przyjedzie do Polski.

- Brazylia to partner gospodarczy Polski, ale przede wszystkim największy kraj Ameryki Południowej o wielkim potencjale - zaznaczył. Podkreślił, że "byłoby dobrze" nasze stosunki z Brazylią, przede wszystkim gospodarcze, rozwijać. - To byłoby z pewnością korzystne dla naszej gospodarki i dla naszych przedsiębiorców - dodał prezydent. - Z góry zapowiadam, że wizyta pana prezydenta jest więcej niż prawdopodobna - powiedział.

Andrzej Duda o możliwej wizycie prezydenta Brazylii w Polsce
Andrzej Duda o możliwej wizycie prezydenta Brazylii w Polsce

Autorka/Autor:asty//now

Źródło: PAP TVN24

Pozostałe wiadomości

Jak na wiadomość o ucieczce Marcina Romanowskiego na Węgry zareagowali przedstawiciele jego obozu politycznego? Według Mai Wójcikowskiej niektórzy "trochę przecierali oczy i nie ukrywali zdziwienia". - Mam wrażenie, że Romanowski jednak trochę wystrychnął swoich kolegów na dudka - przyznał Konrad Piasecki. Według relacji Agaty Adamek politycy wcześniej związani z Funduszem Sprawiedliwości obawiali się, że gdyby Romanowski był teraz w Polsce, mógłby powiedzieć "za dużo".

Marcin Romanowski uciekł na Węgry. "Trochę wystrychnął swoich kolegów na dudka"

Marcin Romanowski uciekł na Węgry. "Trochę wystrychnął swoich kolegów na dudka"

Źródło:
TVN24

Premier Słowacji Robert Fico spotkał się na Kremlu z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Wieczorem szef słowackiego rządu przekazał w mediach społecznościowych, że odbyli "długą rozmowę", a Putin "potwierdził gotowość Moskwy do kontynuowania dostaw gazu na Zachód i Słowację". Ukraina zapowiedziała, że nie przedłuży wygasającego wraz z końcem roku kontraktu, który zezwala na tranzyt gazu przez jej terytorium.

Robert Fico "po długiej rozmowie" z Putinem na Kremlu

Robert Fico "po długiej rozmowie" z Putinem na Kremlu

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Jedna z pięciu ofiar piątkowego ataku w Magdeburgu to dziewięcioletni Andre. "Niech mój mały miś znowu lata dookoła świata" - napisała w pożegnalnym wpisie w mediach społecznościowych jego matka. Hołd zmarłemu dziewięciolatkowi oddała też lokalna straż pożarna. Chłopiec należał do jej dziecięcego oddziału.

"Był z nami tylko dziewięć lat". Matka żegna syna, który zginął na jarmarku

"Był z nami tylko dziewięć lat". Matka żegna syna, który zginął na jarmarku

Źródło:
BBC, Bild, Sky News

Nie wiem, co ulęgło się w głowie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, to rzecz niezrozumiała - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Odniósł się w ten sposób do działań sędziego Sylwestra Marciniaka, który domaga się podjęcia ponownej uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Źródło:
TVN24

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

Pod hasłem "tekstylia" kryje się wiele. Po pierwsze odzież - to oczywiste. Ale także buty, dywany, firany, pościel czy koce. Zużyte i wyrzucane, lądowały do tej pory w pojemnikach na odpady zmieszane. Od nowego roku to się zmieni.

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci czekają na przeszczep serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Warszawie. Podłączone do sztucznej komory mogą tylko czekać na organ od zmarłego dawcy - takie serce, które będzie pasowało. Przeszczepów w klinice jest coraz więcej, ale potrzeby są duże.

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Źródło:
Fakty TVN

Samolot z dziesięcioma osobami na pokładzie rozbił się i uderzył w sklep w centrum turystycznej miejscowości Gramado na południu Brazylii. Jak podały władze, nikt z pasażerów nie przeżył.

Samolot spadł na sklep

Samolot spadł na sklep

Źródło:
Reuters

Pogoda na Boże Narodzenie. Przed świętami lokalnie dosypie jeszcze trochę śniegu, czy jednak wystarczy go, by utrzymał się do Wigilii? Sprawdź najnowszą aktualizację świątecznej prognozy pogody.

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Członek Państwowej Komisji Wyborczej Ryszard Kalisz ujawnił w TVN24, że otrzymał e-mail z informacją, że przewodniczący PKW Sylwester Marciniak "zarządził tryb obiegowy podjęcia uchwał", wśród których ma się znajdować uchwała w sprawie sprawozdania finansowego komitetu wyborczego PiS. Kalisz zgodził się, że jest to próba podjęcia uchwały "tylnymi drzwiami" przez przewodniczącego PKW. Sprawę komentowali politycy PSL, KO, a także szefowa kancelarii prezydenta.

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

Źródło:
TVN24

Amerykańska aktorka Blake Lively oskarżyła Justina Baldoniego, swojego partnera z planu "It Ends with Us" i jednocześnie reżysera tego filmu, o szereg niestosownych zachowań. Aktorka twierdzi również, że mężczyzna, wspólnie ze studiem, które wyprodukowało film, zorganizował przeciwko niej kampanię oszczerstw. Prawnik studia stanowczo temu zaprzeczył, nazywając twierdzenia aktorki "całkowicie fałszywymi i oburzającymi".

Improwizowane pocałunki, "plan odwetu" i kampania oszczerstw. Blake Lively oskarża reżysera

Improwizowane pocałunki, "plan odwetu" i kampania oszczerstw. Blake Lively oskarża reżysera

Źródło:
BBC, New York Times, Variety

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W południowej Polsce noc przyniesie opady śniegu i silne podmuchy wiatru. Sprawdź, gdzie będzie szczególnie niebezpiecznie.

IMGW ostrzega. Nocą miejscami będzie niebezpiecznie

IMGW ostrzega. Nocą miejscami będzie niebezpiecznie

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Wielu zagranicznych internautów zachwyciła znajdująca się w Polsce świecąca w ciemności ścieżka rowerowa, na której w nocy jakoby widać odwzorowane gwiazdy i gwiazdozbiory. Jak się okazuje, w kraju mamy takiego rodzaju drogę dla rowerów, ale nie wygląda tak spektakularnie.

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Źródło:
Konkret24

Zaparkował na torach tramwajowych i - jak ustalili strażnicy miejscy - poszedł prawdopodobnie na pobliski bazar. Tramwaje nie mogły przejechać swoją trasą, co doprowadziło do paraliżu komunikacyjnego. Kiedy po ponad pół godzinie kierowca wrócił do auta, czekały tam już służby. Mężczyzna dostał trzy tysiące złotych mandatu, którego nie przyjął.

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Źródło:
TVN24

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Naukowcy z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opracowali innowacyjną szklarnię, a w zasadzie cieplarnię bąbelkową, która zapewni wzrost plonu i pomoże zmniejszyć ilość wykorzystanej energii. W hodowli owoców i warzyw pomóc ma piana z mydła.

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Źródło:
tvn24.pl

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Po trzech miesiącach prac konserwacyjnych turyści odwiedzający Rzym znów mogą oglądać słynną fontannę di Trevi w pełnym blasku. Wprowadzono jednak limit osób, które mogą jednocześnie przed nią przebywać. Na razie to eksperyment.

Fontanna di Trevi po nowemu

Fontanna di Trevi po nowemu

Źródło:
PAP

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski dotarł do Ukrainy medycznym kamperem, który będzie działał jak mobilny szpital. Możliwe będzie w nim między innymi przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych - poinformował w niedzielę portal Vatican News.

Papież poświęcił, kardynał zawiózł

Papież poświęcił, kardynał zawiózł

Źródło:
PAP

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24