Prezydent o stosunkach z Unią, strefach wolnych od LGBT i sytuacji na granicy z Białorusią

Źródło:
PAP
Duda: Polska jest traktowana przez Komisję Europejską ewidentnie jak chłopiec do bicia
Duda: Polska jest traktowana przez Komisję Europejską ewidentnie jak chłopiec do biciaprezydent.pl
wideo 2/5
Duda: Polska jest traktowana przez Komisję Europejską ewidentnie jak chłopiec do biciaprezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda udzielił wywiadu litewskiej telewizji LRT. Powiedział w nim, że "to Komisja Europejska i europejski Trybunał (TSUE) naruszają zasadę praworządności wobec Polski". Stwierdził też, że "nigdy w Polsce nie było żadnych 'stref wolnych od LGBT'". - To bzdura i kłamstwo - dodał. Skomentował również sytuację na granicy Polski z Białorusią.

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wrócili w środę do Polski po dwudniowej wizycie na Litwie. Duda uczestniczył między innymi w uroczystościach z okazji 230-lecia Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów i spotkał się z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą.

ZOBACZ WIĘCEJ: Andrzej Duda w Wilnie. Pytania o kryzys na granicy i spór na linii Warszawa-Bruksela

Prezydent: polexit to wymyślony przez opozycję produkt PR-owy

Podczas wizyty na Litwie Duda udzielił wywiadu litewskiej telewizji LRT. Zapis rozmowy ukazał się na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta RP. Był pytany o ostatni wyrok Trybunału Konstytucyjnego, związane z nim protesty, spór Polski z KE oraz polexit.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Duda uderzył w te same tony, co premier Morawiecki podczas ostatniego sejmowego wystąpienia. - Całe hasło "polexit" to wymyślony w Polsce przez opozycję, można powiedzieć, produkt PR-owy, by straszyć polskie społeczeństwo, by mieć jakiś temat, o którym będzie można mówić, dlatego że Trybunał Konstytucyjny Rzeczypospolitej Polskiej nie powiedział niczego nadzwyczajnego - ocenił Duda.

Mówił, że kiedyś Polacy zdecydowali, iż Polska wchodzi do UE. - Weszliśmy, związaliśmy się europejskimi traktatami i w tych traktatach jest przewidziane, że oddajemy część naszej suwerenności do decydowania w ramach Unii Europejskiej o pewnych kwestiach. I z tym całkowicie się zgadzamy, co do tego nikt nie ma wątpliwości - zapewnił.

Wywiad Andrzeja Dudy dla litewskiej telewizji Marek Borawski/KPRP

- Natomiast poza tym, co zdecydowaliśmy się oddać, poza tym, co polskie społeczeństwo potwierdziło, że oddajemy, głosując w referendum za wejściem do Unii Europejskiej, to są już tylko nasze kompetencje. I to właśnie stwierdził Trybunał Konstytucyjny: że Unia Europejska ma prawo wkraczać w polskie sprawy tylko w tym zakresie, w którym Polska przekazała jej kompetencje. W pozostałym zakresie – nie - zaznaczył Duda.

Prezydent: Komisja Europejska i TSUE naruszają zasadę praworządności wobec Polski

ZOBACZ TEŻ: Reynders: potrzebne są jednoznaczne działania zmierzające do wykonania decyzji TSUE

Ocenił, że "to Komisja Europejska i europejski Trybunał (TSUE) naruszają zasadę praworządności wobec Polski". - Mam nadzieję, że inne kraje Unii Europejskiej dostrzegą wreszcie problem, który pojawia się w Unii Europejskiej co jakiś czas: a mianowicie to, że instytucje europejskie, na przykład Komisja Europejska, próbują wywalczyć sobie – wymuszając na państwach członkowskich – więcej kompetencji, niż w rzeczywistości posiadają, czyli dokonać pewnego zawłaszczenia kompetencji - stwierdził prezydent.

Tymczasem PE szykuje się do pozwania Komisji Europejskiej. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli poinformował, że zwrócił się do służb prawnych PE o przygotowanie pozwu przeciwko Komisji Europejskiej za niestosowanie rozporządzenia w sprawie mechanizmu warunkowości w budżecie Unii Europejskiej.

Poinformował o tym na Twitterze pisząc, że "państwa UE, które naruszają praworządność, nie powinny otrzymywać środków unijnych". "Mamy na to mechanizm, ale Komisja Europejska nie używa go. Dlatego poprosiłem nasze służby o przygotowanie pozwu przeciwko Komisji w celu zapewnienia egzekwowania przepisów" - dodał. Do wpisu załączył swoje oświadczenie.

We wtorek odbyła się w europarlamencie debata o "kryzysie praworządności w Polsce i prymacie unijnego prawa" związana z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nadrzędności konstytucji nad prawem unijnym. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła na niej "zalecenie" dla Polski, którego wypełnienie umożliwiłoby wypłatę środków z Funduszu Odbudowy.

"Polska jest traktowana przez Komisję Europejską ewidentnie jak chłopiec do bicia"

Zdaniem Dudy "Polska traktowana jest przez Komisję Europejską ewidentnie jak chłopiec do bicia".

W jego ocenie, wykorzystuje się, że "obecne polskie władze w sensie ideologicznym mają odmienne stanowisko od większości polityków Komisji Europejskiej". Jak powiedział Duda, "są to politycy raczej liberalni, raczej lewicowi". - Polskie władze nie są ani liberalne, ani lewicowe – są raczej konserwatywne. Jest tu spór ideologiczny i na jego tle próbuje się atakować Polskę i polskie władze na różne sposoby – i to się dzieje permanentnie od kilku lat - stwierdził prezydent.

Duda: Polska jest traktowana przez Komisję Europejską ewidentnie jak chłopiec do bicia
Duda: Polska jest traktowana przez Komisję Europejską ewidentnie jak chłopiec do biciaprezydent.pl

Duda: Polska zawsze była krajem tolerancyjnym. U nas nigdy nie było prześladowań na żadnym tle

W rozmowie Duda poruszył kwestię historii i funkcjonowania Unii Europejskiej. Mówił, że UE powstała, aby nie było więcej takiej tragedii jak II wojna światowa.

- Po to ojcowie założyciele Unii Europejskiej stworzyli tę wspólnotę: jako Wspólnotę Węgla i Stali, jako wspólnotę gospodarczą, jako wspólnotę, w której miały się zacieśniać więzi gospodarcze, które w efekcie miały prowadzić do więzi między narodami. A nie jako twór, w którym będą narzucane nowe wzorce ideologiczne i nowe tradycje nieznane w państwach członkowskich, niebędące w istocie tradycjami poszczególnych narodów. Pod tym względem właśnie w Unii gwarantowana była niezależność państw i narodów - podkreślił prezydent.

Dopytywany, co ma na myśli mówiąc o "ideologicznych wartościach" odparł: "na przykład wartości o charakterze lewicowym, które w Polsce nigdy nie miały miejsca i nigdy nie były przejmowane". - Polska zawsze była krajem tolerancyjnym. U nas nigdy nie było prześladowań na żadnym tle. W krajach Unii Europejskiej były prześladowania na przykład ludzi o preferencjach seksualnych, natomiast nie w Polsce. W Polsce nie byli prześladowani, nigdy nie było prawa przeciwko takim osobom. U nas jest tolerancja. Zawsze była - powiedział Duda.

Ale - jak zaznaczył - jest to "na zasadzie takiej, że to prywatna sprawa człowieka, jego osobista preferencja". - Proszę bardzo, to, co on robi w swoim osobistym życiu, w czterech ścianach swojego domu czy mieszkania, to jego prywatna sprawa - powiedział prezydent.

Prezydent: nigdy w Polsce nie było żadnych stref wolnych od LGBT, to bzdura i kłamstwo

Duda na pytanie o "strefy wolne od LGBT" w Polsce odparł, że "to jest bzdura, to jest kłamstwo". - Nigdy czegoś takiego nie było. Jeden działacz LGBT bardzo radykalny i bardzo agresywny zrobił taką kampanię w internecie, fałszując rzeczywistość. To jest fake news. Nigdy nic takiego nie zostało w Polsce przyjęte. Nigdy w rzeczywistości nie było żadnej strefy wolnej od LGBT. To fake news, całkowita potwarz dla Polski. Nigdy nic takiego nie miało miejsca - podkreślił Duda.

Komisja Europejska wystosowała na początku września list do władz pięciu polskich województw, które przyjęły uchwały sprzeciwiające się "ideologii LGBT", podkreślając wagę odpowiedzi na wezwanie "do usunięcia uchybienia". KE zawiesiła jednocześnie rozmowy z regionami na temat wypłat środków z programu REACT EU.

Prezydent: nigdy w Polsce nie było żadnych stref wolnych od LGBT, to bzdura i kłamstwo
Prezydent: nigdy w Polsce nie było żadnych stref wolnych od LGBT, to bzdura i kłamstwoprezydent.pl

Zaznaczył, że owszem, samorządy przyjmowały uchwałę o ochronie rodziny, ale nie było żadnych stref.

ZOBACZ WIĘCEJ: Lubelscy, podkarpaccy i małopolscy radni rezygnują z "uchwał anty-LGBT". Poseł pisze o "smutnym dniu"

Prezydent: nie dopuszczamy do nielegalnego przekraczania granicy Polski i Unii Europejskiej. Mamy obowiązek jej strzec

Prezydent podczas rozmowy zapewnił, że "cały czas spoglądamy na kwestię uchodźstwa przez pryzmat wartości humanitarnych". Zaznaczył przy tym, że "uchodźcy to są ci, którzy nie mają warunków do życia w swoim kraju, bo są prześladowani, bo jest wojna, bo mogą stracić życie" i między innymi dlatego, nie tak dawno "ewakuowaliśmy z Afganistanu naszymi samolotami 1300 osób, z których spora część obecnie jest w Polsce i w Polsce znalazła schronienie".

Dodał, że także z tego względu Polska przyjmowała i przyjmuje "uchodźców z Białorusi prześladowanych przez reżim Łukaszenki". - Jesteśmy krajem otwartym - zapewnił prezydent.

Wskazał też, że kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej został wywołany "z premedytacją przez reżim Łukaszenki". - I my się przed tym bronimy - powiedział. Zaznaczył, że chodzi tu o granicę UE i strefę Schengen. - Mamy obowiązek strzec tej granicy i realizujemy ten obowiązek. Nie dopuszczamy do nielegalnego przekraczania granicy Polski, Unii Europejskiej i strefy Schengen - powiedział Duda.

Pytany, czy podpisze ustawę dotyczącą budowy zapory na granicy z Białorusią, prezydent zaznaczył, że "mamy obowiązek zabezpieczyć tę granicę, zrobić to tak, by to zabezpieczenie było skuteczne". "Jeżeli nie będzie tam niezgodności z konstytucją, uważam, że kwestią bezpieczeństwa jest – za które między innymi jestem odpowiedzialny – by taka skuteczna bariera powstała - powiedział.

Duda: braterstwo polsko-litewskie jest niezależne od tego, kto w danym momencie rządzi

Zapytany o stosunki polsko-litewskie Duda ocenił, że "ewidentnie widać, że przyjaźń polsko-litewska, a nawet więcej (...) braterstwo polsko-litewskie jest niezależne od tego, kto w danym momencie rządzi". - Bardzo się cieszę, że te stosunki wzajemnie się zacieśniły, że w tych relacjach jest teraz więcej serdeczności i wzajemnego zrozumienia - powiedział.

Dodał, że Polska i Litwa są w UE i NATO i tworzą razem także "dodatkowe pola współpracy międzynarodowej, które mają zacieśniać współpracę europejską, na przykład współpraca w ramach Trójmorza, która ma być dodatkowym wzmacniaczem rozwoju naszej części UE tu, w Europie Środkowej".

Soloch: bezpieczeństwo głównym tematem rozmów prezydenta na Litwie

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch po powrocie prezydenckiej delegacji z Wilna powiedział, że "wizyta odbywała się w czasie szczególnym, mamy napiętą sytuację na granicy z Białorusią".

Dodał, że choć formalnym powodem wizyty były obchody 230. rocznicy Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów związanego z Konstytucją 3 Maja, to rozmowy prezydenta dotyczyły aktualnych tematów. - Oczywiście współpraca gospodarcza, regionalna, ale przede wszystkim bezpieczeństwo – powiedział Soloch. Zwrócił uwagę na obecność w składzie delegacji ministra obrony Mariusza Błaszczaka.

Zaznaczył, że rozmowy, które dotyczyły m.in. współpracy w ramach UE i NATO, odnosiły się także do współpracy regionalnej, "która ma szerszy niż tylko polsko-litewski wymiar" - obejmuje pozostałe także inne państwa bałtyckie i Ukrainę. - Te rozmowy w szerszym, regionalnym kontekście wpisują się w plan, jaki mają władze polskie, związany z rolą, jaką chcielibyśmy, żeby państwa naszego regionu, nie tylko Polska, odgrywały w ramach UE i NATO – dodał.

Jak powiedział Soloch, bezpieczeństwo, "w związku z działaniami władz białoruskich", wysunęło się także na pierwszy plan w rozmowie prezydenta Dudy z premier Ingridą Szimonyte. - Rozmawialiśmy o współpracy regionalnej również w kontekście projektu Trójmorza – powiedział szef BBN. Zaznaczył, że rozmowa dotyczyła także współpracy energetycznej.

Pytany o współpracę Polski z UE wobec sytuacji na granicy z Białorusią szef BBN powiedział, że "na tym etapie nie potrzebujemy wsparcia zewnętrznego". - Polska dysponuje wystarczającymi środkami, żeby samodzielnie zabezpieczać naszą granicę. Oczywiście współpracujemy z Unią, w pierwszym rzędzie z naszymi sąsiadami, nie tylko z Litwą; współpracujemy na przykład z Niemcami, bo wiemy, że uchodźcy kierują się do Niemiec – powiedział.

Dodał, że Polska oczekuje wsparcia w sprawie sankcji wobec Białorusi i "jeśli chodzi o spójną politykę wobec kwestii migracyjnej, zabezpieczenia zewnętrznego granic Unii". - Oczekujemy, o tym mówił prezydent, wsparcia w pierwszym rzędzie politycznego, powiązanego z konkretnymi decyzjami wobec wrogich działań, jakie Białoruś podejmuje nie tylko przeciwko nam, Polsce, czy Litwie, ale całej Unii Europejskiej".

Autorka/Autor:pp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Marek Borawski/KPRP

Pozostałe wiadomości

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że potrzeba 25 systemów obrony powietrznej Patriot, aby całkowicie "zamknąć niebo" nad krajem i uniemożliwić rosyjskie ataki lotnicze i rakietowe. Zapewnił też, że zamierza współpracować z Donaldem Trumpem, jeśli ten wygra tegoroczne wybory prezydenckie w USA.

Zełenski o tym, ile trzeba Patriotów, żeby "zamknąć niebo"

Zełenski o tym, ile trzeba Patriotów, żeby "zamknąć niebo"

Źródło:
PAP

Muzyka płynąca przez dwie weekendowe noce z Toru Wyścigów Konnych na Służewcu oburzyła okolicznych mieszkańców. Pisali o drążących od hałasu oknach a nawet meblach. Powracały pytania, dlaczego stołeczny ratusz godzi się na tak głośne imprezy trwające do rana.

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Daniel Obajtek przekonuje, że upublicznione nagranie jego rozmowy z dziennikarzem Piotrem Nisztorem nie jest prawdziwe, bo "prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania". Według niego to właśnie jest dowód, że "nie ma żadnych nagrań". Były prezes Orlenu manipuluje. Powód decyzji prokuratury był inny. Śledczy w ogóle nie badali prawdziwości nagrań.

Taśmy Obajtka. Prokuratura potwierdziła, że "nie ma żadnych nagrań"? Wcale nie

Taśmy Obajtka. Prokuratura potwierdziła, że "nie ma żadnych nagrań"? Wcale nie 

Źródło:
Konkret24

Rada Dialogu Społecznego nie wypracowała wspólnego stanowiska w sprawie propozycji podwyżki najniższej krajowej w 2025 roku. Rząd ma czas do 15 września na podjęcie ostatecznej decyzji w sprawie wysokości płacy minimalnej.

Najniższa krajowa 2025. Spór o podwyżkę płacy minimalnej. "Apelujemy bardzo mocno"

Najniższa krajowa 2025. Spór o podwyżkę płacy minimalnej. "Apelujemy bardzo mocno"

Źródło:
PAP

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego na polecenie Prokuratury Krajowej zatrzymała byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego. Następnie polityk został wyprowadzony z mieszkania i przewieziony do prokuratury, gdzie doszło do jego przesłuchania. Jak przekazał rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak, prawdopodobnie jeszcze dziś polityk usłyszy zarzuty. Prokuratura przekazała, że immunitet Romanowskiego, wynikający z członkostwa w delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, nie wyłączał możliwości zatrzymania i przedstawienia mu zarzutów.

Marcin Romanowski zatrzymany, doszło do jego przesłuchania

Marcin Romanowski zatrzymany, doszło do jego przesłuchania

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, TVN24

Fala upałów dotrze w środę do Hiszpanii, przynosząc ze sobą temperaturę sięgającą 45 stopni Celsjusza. Gorąco utrudni pracę strażaków, którzy już w poniedziałek walczyli z ogniem w kilkudziesięciu miejscach. Najtrudniejsza sytuacja panuje na południu kraju.

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Źródło:
PAP, eltiempo.es, INFOCA

Inspekcja pracy może wkrótce otrzymać nowe uprawnienie. To nakaz zamiany umowy B2B, umowy zlecenia czy umowy o dzieło na umowę o pracę. - To priorytet. Prace nad projektem trwają - poinformował w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Tomasz Zalewski, pełniący obowiązki rzecznika prasowego Głównego Inspektora Pracy. Jak wyjaśnił, regulacja szykowana jest w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

To może być rewolucja. Nowe uprawnienia w sprawie etatów

To może być rewolucja. Nowe uprawnienia w sprawie etatów

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci poszukują mężczyzny, który w czerwcu w warszawskim Ursusie uderzył i kopnął czekającą na taksówkę kobietę. Komenda rejonowa opublikowała zdjęcia mężczyzny z psem, który może mieć związek ze sprawą. Prosi o pomoc w jego identyfikacji.

Atak na kobietę czekającą na taksówkę. Policja szuka mężczyzny ze zdjęcia

Atak na kobietę czekającą na taksówkę. Policja szuka mężczyzny ze zdjęcia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Deficyt budżetu państwa po czerwcu wyniósł prawie 70 miliardów złotych - wynika z szacunków Ministerstwa Finansów.

Kasa państwa pod kreską. Potężny deficyt

Kasa państwa pod kreską. Potężny deficyt

Źródło:
PAP

Fala upałów dotrze w środę do Hiszpanii, przynosząc ze sobą temperaturę sięgającą 45 stopni Celsjusza. Gorąco utrudni pracę strażaków, którzy już w poniedziałek walczyli z ogniem w kilkudziesięciu miejscach. Najtrudniejsza sytuacja panuje na południu kraju.

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Źródło:
PAP, eltiempo.es, INFOCA

Kenijska policja aresztowała mężczyznę, który miał się przyznać do zabójstwa 42 kobiet. - Mamy do czynienia z seryjnym zabójcą, psychopatycznym seryjnym zabójcą, który nie ma szacunku dla ludzkiego życia - mówi szef tamtejszych śledczych, cytowany przez media.

Policja: 33-latek przyznał się do zabójstwa 42 kobiet. "Psychopatyczny seryjny zabójca"

Policja: 33-latek przyznał się do zabójstwa 42 kobiet. "Psychopatyczny seryjny zabójca"

Źródło:
PAP, CNN, Reuters

- W amerykańskiej polityce głośne wydarzenia polityczne interpretuje się w kategoriach zerojedynkowych, a to sprzyja rozpowszechnianiu teorii spiskowych - uważa prof. Małgorzata Zachara-Szymańska z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ. Według profesor, te zaś powstają zwykle na zamówienie polityczne. Nie inaczej jest po zamachu na Donalda Trumpa w Pensylwanii.

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

Źródło:
Konkret24

Perseidy już w tym tygodniu pojawią się na polskim niebie. Ten popularny rój meteorów, zwany także "łzami świętego Wawrzyńca", powiązany jest z kometą Swift-Tuttle, która po raz ostatni zawitała do nas w 1992 roku. Na maksimum zjawiska przyjdzie nam jednak trochę poczekać.

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Źródło:
Time And Date, tvnmeteo.pl

Blisko miesiąc po zaginięciu dziewiętnastoletniego brytyjskiego turysty na Teneryfie, miejscowe władze poinformowały o odnalezieniu ciała młodego mężczyzny.

Poszukiwania 19-latka na Teneryfie. Służby odnalazły ciało młodego mężczyzny

Poszukiwania 19-latka na Teneryfie. Służby odnalazły ciało młodego mężczyzny

Źródło:
BBC, tvn24.pl

W 2025 roku szykują się podwyżki podatków i opłat lokalnych, takich jak podatek od nieruchomości, środków transportowych czy od psa. Zgodnie z przepisami są one korygowane o wskaźnik inflacji za pierwsze półrocze. Podał go właśnie Główny Urząd Statystyczny.

Podatek od nieruchomości w górę. Nowe stawki

Podatek od nieruchomości w górę. Nowe stawki

Źródło:
tvn24.pl

Ksiądz Mariusz W., były dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży (ŚDM), diecezjalny duszpasterz akademicki w Radomiu, usłyszał w prokuraturze w Zamościu zarzuty związane z wykorzystywaniem seksualnym młodych kobiet.

Ksiądz, który był koordynatorem Światowych Dni Młodzieży, otrzymał zarzuty

Ksiądz, który był koordynatorem Światowych Dni Młodzieży, otrzymał zarzuty

Źródło:
PAP

Zarzuty wobec byłego prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie przetrzymywania przez niego dokumentów niejawnych po zakończeniu prezydentury zostały oddalone przez sąd. Sędzia Aileen Cannon orzekła, że specjalny prokurator Jack Smith, który wniósł zarzuty przeciwko Trumpowi, został powołany niezgodnie z prawem.

Tajne dokumenty w rezydencji Donalda Trumpa. Zarzuty oddalone

Tajne dokumenty w rezydencji Donalda Trumpa. Zarzuty oddalone

Źródło:
PAP, Reuters

Książę William i księżna Kate podziękowali angielskiej drużynie za postawę na Euro 2024, publikując w mediach społecznościowych wpis i wyjątkowe zdjęcie. Widać na nim dwójkę dzieci książęcej pary w reprezentacyjnych koszulkach.

Kate i William piszą o wytrwałości i determinacji. Publikują wyjątkowe zdjęcie dzieci

Kate i William piszą o wytrwałości i determinacji. Publikują wyjątkowe zdjęcie dzieci

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Coolcation to jeden z nowych trendów w turystyce, który cieszy się coraz większą popularnością. W związku z nim szczególnie zadowoleni będą przedstawiciele branży z północnych regionów Europy. W obliczu zmian klimatu coolcation może przyciągać coraz więcej ludzi. Magazyn "Condé Nast Traveler" umieścił go wśród największych trendów turystycznych na rok 2024.

Już nie wakacje pod palmami. Nowy trend w turystyce

Już nie wakacje pod palmami. Nowy trend w turystyce

Źródło:
Euronews, Bloomberg, Visit Sweden, tvn24.pl

Trwa przebudowa drogi krajowej numer 7 pomiędzy Płońskiem a Czosnowem. Warszawski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował o kolejnych zmianach w organizacji ruchu na odcinku położonym najbliżej Warszawy, czyli pomiędzy Modlinem a Czosnowem. Utrudnień będzie nieco mniej. Z kolei policja apeluje do kierowców o ostrożność. Na przebudowywanym fragmencie trasy dochodzi do wielu kolizji.

Kolejne odcinki "siódemki" gotowe, ale są też gorsze wieści w sprawie ekspresówki nad morze

Kolejne odcinki "siódemki" gotowe, ale są też gorsze wieści w sprawie ekspresówki nad morze

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Spółka macierzysta Google'a, Alphabet, prowadzi zaawansowane rozmowy w sprawie przejęcia start-upu Wiz zajmującego się cyberbezpieczeństwem - podaje "The Wall Street Journal", powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą. Wartość przejęcia to nawet 23 miliardy dolarów, co byłoby największym przejęciem w historii spółki.

To może być największe przejęcie w historii giganta

To może być największe przejęcie w historii giganta

Źródło:
"The Wall Street Journal"

Od weekendu Łazienki Królewskie są zamknięte z powodu usuwania skutków nawałnicy. Początkowo planowano, że zostaną otwarte w poniedziałek w południe, ale ze względów bezpieczeństwa tego samego dnia zapadła decyzja o nieotwieraniu zabytkowego parku.

Łazienki Królewskie jednak zamknięte. "Niespotykana dotąd skala zniszczeń"

Łazienki Królewskie jednak zamknięte. "Niespotykana dotąd skala zniszczeń"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dogi, które pod koniec czerwca zagryzły na posesji w Barczewie (woj. warmińsko-mazurskie) siedmioletnią dziewczynkę, wróciły do gospodarstwa. Jednak, jako że zostały uznane za dowód rzeczowy, właścicielka nie może nimi dobrowolnie rozporządzać, np. sprzedać. W sprawie prowadzone jest śledztwo. Na razie nikt nie usłyszał zarzutów. 

Psy, które zagryzły siedmiolatkę, wróciły do właścicielki

Psy, które zagryzły siedmiolatkę, wróciły do właścicielki

Źródło:
PAP

Policjanci z Opoczna (woj. łódzkie) zatrzymali 13-, 14- i 19-latka w związku z podpaleniem 20-latka. Jak informuje policja, o losie małoletnich, zdecyduje sąd, z kolei 19-latek usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa. Podpalony 20-latek walczy o życie w jednym z warszawskich szpitali. Został wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej.

Podpalony 20-latek walczy o życie. "Doszło do sprzeczki"

Podpalony 20-latek walczy o życie. "Doszło do sprzeczki"

Źródło:
tvn24.pl

We Wrocławiu motocyklista pobił się z kierowcą samochodu osobowego. Awantura wywiązała się na światłach na ulicy Ślężnej. Informację i nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pobili się na skrzyżowaniu. Nagranie

Pobili się na skrzyżowaniu. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Miała być nowa wizytówka dzielnicy, jest coraz bardziej wstydliwy problem. Sześć milionów złotych kosztowało stworzenie Centrum Lokalnego Kamionek. Jego istotnym elementem są pawilony handlowe, w których handlować nikt nie chce. Sprawę postanowili skontrolować dzielnicowi radni i radne z klubu Lewica Miasto Jest Nasze.

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwóch mężczyzn zostało aresztowanych w związku z zabójstwem 39-letniej mieszkanki Chorzowa. Policja poinformowała w poniedziałek, że zwłoki kobiety uważanej za zaginioną po ponad dwóch miesiącach znaleziono w Piekarach Śląskich.

Zaginiona 39-latka znaleziona martwa. Aresztowano dwóch mężczyzn

Zaginiona 39-latka znaleziona martwa. Aresztowano dwóch mężczyzn

Źródło:
PAP

Kuwait Petroleum Corporation (KPC) przekazała w niedzielę informację o odkryciu "gigantycznego" złoża ropy naftowej na wschód od wyspy Fajlaka. Spółka szacuje, że złoża wynoszą około 3,2 miliarda baryłek, co odpowiada trzyletniej produkcji całego kraju.

Kuwejt ogłosił odkrycie ogromnego złoża ropy

Kuwejt ogłosił odkrycie ogromnego złoża ropy

Źródło:
PAP, Bloomberg

Mądry chłopak, ale nie odnajdywał się wśród innych uczniów - tak dawni znajomi ze szkoły opisują Thomasa Matthew Crooksa, sprawcę zamachu na Donalda Trumpa. FBI potwierdziło doniesienia, że Crooks działał sam, a jego motyw wciąż nie jest znany. Co o nim wiemy?

Nowe informacje z FBI. Śledczy zyskali dostęp do telefonu sprawcy zamachu

Nowe informacje z FBI. Śledczy zyskali dostęp do telefonu sprawcy zamachu

Aktualizacja:
Źródło:
BBC, CNN, PAP

Polskę można zwiedzać wzdłuż i wszerz na wiele sposobów. Jednym z nich jest podążanie szlakiem polskich zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się na niej aż 17 obiektów. Pierwszy trafił na nią w 1978 roku.

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Nowości filmowe, hitowe seriale oraz kultowe produkcje, tak najkrócej można streścić listę piętnastu najchętniej wybieranych pozycji programowych serwisu Max w ciągu pierwszego miesiąca funkcjonowania w Polsce.

Pierwszy miesiąc Max w Polsce. Oto 15 najchętniej oglądanych pozycji na platformie

Pierwszy miesiąc Max w Polsce. Oto 15 najchętniej oglądanych pozycji na platformie

Źródło:
prasa.wbdpoland.pl