Prezydent o stosunkach z Unią, strefach wolnych od LGBT i sytuacji na granicy z Białorusią

Źródło:
PAP
Duda: Polska jest traktowana przez Komisję Europejską ewidentnie jak chłopiec do bicia
Duda: Polska jest traktowana przez Komisję Europejską ewidentnie jak chłopiec do biciaprezydent.pl
wideo 2/5
Duda: Polska jest traktowana przez Komisję Europejską ewidentnie jak chłopiec do biciaprezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda udzielił wywiadu litewskiej telewizji LRT. Powiedział w nim, że "to Komisja Europejska i europejski Trybunał (TSUE) naruszają zasadę praworządności wobec Polski". Stwierdził też, że "nigdy w Polsce nie było żadnych 'stref wolnych od LGBT'". - To bzdura i kłamstwo - dodał. Skomentował również sytuację na granicy Polski z Białorusią.

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wrócili w środę do Polski po dwudniowej wizycie na Litwie. Duda uczestniczył między innymi w uroczystościach z okazji 230-lecia Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów i spotkał się z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą.

ZOBACZ WIĘCEJ: Andrzej Duda w Wilnie. Pytania o kryzys na granicy i spór na linii Warszawa-Bruksela

Prezydent: polexit to wymyślony przez opozycję produkt PR-owy

Podczas wizyty na Litwie Duda udzielił wywiadu litewskiej telewizji LRT. Zapis rozmowy ukazał się na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta RP. Był pytany o ostatni wyrok Trybunału Konstytucyjnego, związane z nim protesty, spór Polski z KE oraz polexit.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Duda uderzył w te same tony, co premier Morawiecki podczas ostatniego sejmowego wystąpienia. - Całe hasło "polexit" to wymyślony w Polsce przez opozycję, można powiedzieć, produkt PR-owy, by straszyć polskie społeczeństwo, by mieć jakiś temat, o którym będzie można mówić, dlatego że Trybunał Konstytucyjny Rzeczypospolitej Polskiej nie powiedział niczego nadzwyczajnego - ocenił Duda.

Mówił, że kiedyś Polacy zdecydowali, iż Polska wchodzi do UE. - Weszliśmy, związaliśmy się europejskimi traktatami i w tych traktatach jest przewidziane, że oddajemy część naszej suwerenności do decydowania w ramach Unii Europejskiej o pewnych kwestiach. I z tym całkowicie się zgadzamy, co do tego nikt nie ma wątpliwości - zapewnił.

Wywiad Andrzeja Dudy dla litewskiej telewizji Marek Borawski/KPRP

- Natomiast poza tym, co zdecydowaliśmy się oddać, poza tym, co polskie społeczeństwo potwierdziło, że oddajemy, głosując w referendum za wejściem do Unii Europejskiej, to są już tylko nasze kompetencje. I to właśnie stwierdził Trybunał Konstytucyjny: że Unia Europejska ma prawo wkraczać w polskie sprawy tylko w tym zakresie, w którym Polska przekazała jej kompetencje. W pozostałym zakresie – nie - zaznaczył Duda.

Prezydent: Komisja Europejska i TSUE naruszają zasadę praworządności wobec Polski

ZOBACZ TEŻ: Reynders: potrzebne są jednoznaczne działania zmierzające do wykonania decyzji TSUE

Ocenił, że "to Komisja Europejska i europejski Trybunał (TSUE) naruszają zasadę praworządności wobec Polski". - Mam nadzieję, że inne kraje Unii Europejskiej dostrzegą wreszcie problem, który pojawia się w Unii Europejskiej co jakiś czas: a mianowicie to, że instytucje europejskie, na przykład Komisja Europejska, próbują wywalczyć sobie – wymuszając na państwach członkowskich – więcej kompetencji, niż w rzeczywistości posiadają, czyli dokonać pewnego zawłaszczenia kompetencji - stwierdził prezydent.

Tymczasem PE szykuje się do pozwania Komisji Europejskiej. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli poinformował, że zwrócił się do służb prawnych PE o przygotowanie pozwu przeciwko Komisji Europejskiej za niestosowanie rozporządzenia w sprawie mechanizmu warunkowości w budżecie Unii Europejskiej.

Poinformował o tym na Twitterze pisząc, że "państwa UE, które naruszają praworządność, nie powinny otrzymywać środków unijnych". "Mamy na to mechanizm, ale Komisja Europejska nie używa go. Dlatego poprosiłem nasze służby o przygotowanie pozwu przeciwko Komisji w celu zapewnienia egzekwowania przepisów" - dodał. Do wpisu załączył swoje oświadczenie.

We wtorek odbyła się w europarlamencie debata o "kryzysie praworządności w Polsce i prymacie unijnego prawa" związana z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nadrzędności konstytucji nad prawem unijnym. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła na niej "zalecenie" dla Polski, którego wypełnienie umożliwiłoby wypłatę środków z Funduszu Odbudowy.

"Polska jest traktowana przez Komisję Europejską ewidentnie jak chłopiec do bicia"

Zdaniem Dudy "Polska traktowana jest przez Komisję Europejską ewidentnie jak chłopiec do bicia".

W jego ocenie, wykorzystuje się, że "obecne polskie władze w sensie ideologicznym mają odmienne stanowisko od większości polityków Komisji Europejskiej". Jak powiedział Duda, "są to politycy raczej liberalni, raczej lewicowi". - Polskie władze nie są ani liberalne, ani lewicowe – są raczej konserwatywne. Jest tu spór ideologiczny i na jego tle próbuje się atakować Polskę i polskie władze na różne sposoby – i to się dzieje permanentnie od kilku lat - stwierdził prezydent.

Duda: Polska jest traktowana przez Komisję Europejską ewidentnie jak chłopiec do bicia
Duda: Polska jest traktowana przez Komisję Europejską ewidentnie jak chłopiec do biciaprezydent.pl

Duda: Polska zawsze była krajem tolerancyjnym. U nas nigdy nie było prześladowań na żadnym tle

W rozmowie Duda poruszył kwestię historii i funkcjonowania Unii Europejskiej. Mówił, że UE powstała, aby nie było więcej takiej tragedii jak II wojna światowa.

- Po to ojcowie założyciele Unii Europejskiej stworzyli tę wspólnotę: jako Wspólnotę Węgla i Stali, jako wspólnotę gospodarczą, jako wspólnotę, w której miały się zacieśniać więzi gospodarcze, które w efekcie miały prowadzić do więzi między narodami. A nie jako twór, w którym będą narzucane nowe wzorce ideologiczne i nowe tradycje nieznane w państwach członkowskich, niebędące w istocie tradycjami poszczególnych narodów. Pod tym względem właśnie w Unii gwarantowana była niezależność państw i narodów - podkreślił prezydent.

Dopytywany, co ma na myśli mówiąc o "ideologicznych wartościach" odparł: "na przykład wartości o charakterze lewicowym, które w Polsce nigdy nie miały miejsca i nigdy nie były przejmowane". - Polska zawsze była krajem tolerancyjnym. U nas nigdy nie było prześladowań na żadnym tle. W krajach Unii Europejskiej były prześladowania na przykład ludzi o preferencjach seksualnych, natomiast nie w Polsce. W Polsce nie byli prześladowani, nigdy nie było prawa przeciwko takim osobom. U nas jest tolerancja. Zawsze była - powiedział Duda.

Ale - jak zaznaczył - jest to "na zasadzie takiej, że to prywatna sprawa człowieka, jego osobista preferencja". - Proszę bardzo, to, co on robi w swoim osobistym życiu, w czterech ścianach swojego domu czy mieszkania, to jego prywatna sprawa - powiedział prezydent.

Prezydent: nigdy w Polsce nie było żadnych stref wolnych od LGBT, to bzdura i kłamstwo

Duda na pytanie o "strefy wolne od LGBT" w Polsce odparł, że "to jest bzdura, to jest kłamstwo". - Nigdy czegoś takiego nie było. Jeden działacz LGBT bardzo radykalny i bardzo agresywny zrobił taką kampanię w internecie, fałszując rzeczywistość. To jest fake news. Nigdy nic takiego nie zostało w Polsce przyjęte. Nigdy w rzeczywistości nie było żadnej strefy wolnej od LGBT. To fake news, całkowita potwarz dla Polski. Nigdy nic takiego nie miało miejsca - podkreślił Duda.

Komisja Europejska wystosowała na początku września list do władz pięciu polskich województw, które przyjęły uchwały sprzeciwiające się "ideologii LGBT", podkreślając wagę odpowiedzi na wezwanie "do usunięcia uchybienia". KE zawiesiła jednocześnie rozmowy z regionami na temat wypłat środków z programu REACT EU.

Prezydent: nigdy w Polsce nie było żadnych stref wolnych od LGBT, to bzdura i kłamstwo
Prezydent: nigdy w Polsce nie było żadnych stref wolnych od LGBT, to bzdura i kłamstwoprezydent.pl

Zaznaczył, że owszem, samorządy przyjmowały uchwałę o ochronie rodziny, ale nie było żadnych stref.

ZOBACZ WIĘCEJ: Lubelscy, podkarpaccy i małopolscy radni rezygnują z "uchwał anty-LGBT". Poseł pisze o "smutnym dniu"

Prezydent: nie dopuszczamy do nielegalnego przekraczania granicy Polski i Unii Europejskiej. Mamy obowiązek jej strzec

Prezydent podczas rozmowy zapewnił, że "cały czas spoglądamy na kwestię uchodźstwa przez pryzmat wartości humanitarnych". Zaznaczył przy tym, że "uchodźcy to są ci, którzy nie mają warunków do życia w swoim kraju, bo są prześladowani, bo jest wojna, bo mogą stracić życie" i między innymi dlatego, nie tak dawno "ewakuowaliśmy z Afganistanu naszymi samolotami 1300 osób, z których spora część obecnie jest w Polsce i w Polsce znalazła schronienie".

Dodał, że także z tego względu Polska przyjmowała i przyjmuje "uchodźców z Białorusi prześladowanych przez reżim Łukaszenki". - Jesteśmy krajem otwartym - zapewnił prezydent.

Wskazał też, że kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej został wywołany "z premedytacją przez reżim Łukaszenki". - I my się przed tym bronimy - powiedział. Zaznaczył, że chodzi tu o granicę UE i strefę Schengen. - Mamy obowiązek strzec tej granicy i realizujemy ten obowiązek. Nie dopuszczamy do nielegalnego przekraczania granicy Polski, Unii Europejskiej i strefy Schengen - powiedział Duda.

Pytany, czy podpisze ustawę dotyczącą budowy zapory na granicy z Białorusią, prezydent zaznaczył, że "mamy obowiązek zabezpieczyć tę granicę, zrobić to tak, by to zabezpieczenie było skuteczne". "Jeżeli nie będzie tam niezgodności z konstytucją, uważam, że kwestią bezpieczeństwa jest – za które między innymi jestem odpowiedzialny – by taka skuteczna bariera powstała - powiedział.

Duda: braterstwo polsko-litewskie jest niezależne od tego, kto w danym momencie rządzi

Zapytany o stosunki polsko-litewskie Duda ocenił, że "ewidentnie widać, że przyjaźń polsko-litewska, a nawet więcej (...) braterstwo polsko-litewskie jest niezależne od tego, kto w danym momencie rządzi". - Bardzo się cieszę, że te stosunki wzajemnie się zacieśniły, że w tych relacjach jest teraz więcej serdeczności i wzajemnego zrozumienia - powiedział.

Dodał, że Polska i Litwa są w UE i NATO i tworzą razem także "dodatkowe pola współpracy międzynarodowej, które mają zacieśniać współpracę europejską, na przykład współpraca w ramach Trójmorza, która ma być dodatkowym wzmacniaczem rozwoju naszej części UE tu, w Europie Środkowej".

Soloch: bezpieczeństwo głównym tematem rozmów prezydenta na Litwie

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch po powrocie prezydenckiej delegacji z Wilna powiedział, że "wizyta odbywała się w czasie szczególnym, mamy napiętą sytuację na granicy z Białorusią".

Dodał, że choć formalnym powodem wizyty były obchody 230. rocznicy Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów związanego z Konstytucją 3 Maja, to rozmowy prezydenta dotyczyły aktualnych tematów. - Oczywiście współpraca gospodarcza, regionalna, ale przede wszystkim bezpieczeństwo – powiedział Soloch. Zwrócił uwagę na obecność w składzie delegacji ministra obrony Mariusza Błaszczaka.

Zaznaczył, że rozmowy, które dotyczyły m.in. współpracy w ramach UE i NATO, odnosiły się także do współpracy regionalnej, "która ma szerszy niż tylko polsko-litewski wymiar" - obejmuje pozostałe także inne państwa bałtyckie i Ukrainę. - Te rozmowy w szerszym, regionalnym kontekście wpisują się w plan, jaki mają władze polskie, związany z rolą, jaką chcielibyśmy, żeby państwa naszego regionu, nie tylko Polska, odgrywały w ramach UE i NATO – dodał.

Jak powiedział Soloch, bezpieczeństwo, "w związku z działaniami władz białoruskich", wysunęło się także na pierwszy plan w rozmowie prezydenta Dudy z premier Ingridą Szimonyte. - Rozmawialiśmy o współpracy regionalnej również w kontekście projektu Trójmorza – powiedział szef BBN. Zaznaczył, że rozmowa dotyczyła także współpracy energetycznej.

Pytany o współpracę Polski z UE wobec sytuacji na granicy z Białorusią szef BBN powiedział, że "na tym etapie nie potrzebujemy wsparcia zewnętrznego". - Polska dysponuje wystarczającymi środkami, żeby samodzielnie zabezpieczać naszą granicę. Oczywiście współpracujemy z Unią, w pierwszym rzędzie z naszymi sąsiadami, nie tylko z Litwą; współpracujemy na przykład z Niemcami, bo wiemy, że uchodźcy kierują się do Niemiec – powiedział.

Dodał, że Polska oczekuje wsparcia w sprawie sankcji wobec Białorusi i "jeśli chodzi o spójną politykę wobec kwestii migracyjnej, zabezpieczenia zewnętrznego granic Unii". - Oczekujemy, o tym mówił prezydent, wsparcia w pierwszym rzędzie politycznego, powiązanego z konkretnymi decyzjami wobec wrogich działań, jakie Białoruś podejmuje nie tylko przeciwko nam, Polsce, czy Litwie, ale całej Unii Europejskiej".

Autorka/Autor:pp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Marek Borawski/KPRP

Pozostałe wiadomości

Prezydent elekt Donald Trump stwierdził, że wcielenie Kanady do Stanów Zjednoczonych Ameryki to "świetny pomysł". "Wielu Kanadyjczyków chce, by Kanada stała się 51. stanem Ameryki" - ocenił. Przyszły prezydent USA miał zasugerować premierowi Justinowi Trudeau aneksję jego państwa podczas spotkania pod koniec listopada.

Trump wraca do tematu Kanady. "To nie ma sensu"

Trump wraca do tematu Kanady. "To nie ma sensu"

Źródło:
PAP

W Sądzie Okręgowym we Wrocławiu ruszył proces w sprawie zamordowania Mai H. we wrocławskim zakładzie karnym. Kobieta została uduszona przez jej partnera i jednocześnie ojca ich dwóch córek, które teraz, po 17 latach, pozwały Skarb Państwa. Kobiety domagają się 15 mln zł zadośćuczynienia.

Kobieta została zamordowana podczas odwiedzin w więzieniu. Jej córki pozywają państwo

Kobieta została zamordowana podczas odwiedzin w więzieniu. Jej córki pozywają państwo

Źródło:
tvn24.pl

Dwóch pracowników hali przemysłowej w Kielcach zostało ciężko rannych po tym, jak przygniotło ich zawalone rusztowanie. Mężczyźni pracowali w wykopie na głębokości około sześciu metrów, gdy nagle osunęła się nad nimi ziemia.

Rusztowanie przygniotło pracowników w wykopie. Są w ciężkim stanie

Rusztowanie przygniotło pracowników w wykopie. Są w ciężkim stanie

Źródło:
tvn24.pl

W nadchodzących dniach pogoda w Polsce kształtowana będzie przez wiry niżowe - najpierw rządy sprawować będzie Anka, a później Caroline. Po ciepłych dniach, z temperaturą sięgającą nawet 15 stopni Celsjusza, nastąpi ochłodzenie. W weekend popada deszcz ze śniegiem i mokry śnieg.

Czeka nas drastyczne ochłodzenie. W prognozie widać też śnieg

Czeka nas drastyczne ochłodzenie. W prognozie widać też śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zapadł wyrok przed Sądem Okręgowym w Opolu w sprawie Krystyny Sz., która w sierpniu 2023 roku zamordowała dwójkę swoich dzieci w wieku trzech i czterech lat. Kobieta została skazana na dożywocie. Wyrok jest nieprawomocny.

Ciała dwójki małych dzieci w domu. Matka usłyszała wyrok

Ciała dwójki małych dzieci w domu. Matka usłyszała wyrok

Źródło:
tvn24.pl

W Koszalinie we wtorek wykoleił się pociąg, nastawniczy niewłaściwie przestawił zwrotnicę. Okazało się, że miał 1,7 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna został zatrzymany. Usłyszał zarzut zagrożony karą do pięciu lat pozbawienia wolności i został objęty policyjnym dozorem.

Źle przestawił zwrotnicę, był pijany. Pociąg się wykoleił

Źle przestawił zwrotnicę, był pijany. Pociąg się wykoleił

Źródło:
tvn24.pl

W grudniu według rankingu CBOS największym zaufaniem społecznym cieszą się prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Szymon Hołownia oraz wiceprzewodniczący PO, prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Największą nieufność budzi prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Komu najbardziej ufają Polacy, komu najmniej? Nowy ranking

Komu najbardziej ufają Polacy, komu najmniej? Nowy ranking

Źródło:
PAP

Rodzice 3,5-letniej Helenki, która przebywa w ciężkim stanie w szpitalu w Zielonej Górze, usłyszeli prokuratorskie zarzuty spowodowania choroby realnie zagrażającej życiu w postaci niewydolności wielonarządowej poprzez nieodpowiednie odżywianie. W ocenie śledczych działanie rodziców nosiło znamiona przestępstwa znęcania się nad dziewczynką. Według biegłego dziecko "było wyniszczone z niedożywienia". Prokuratura twierdzi jednak, że lodówka rodziny była pełna.

3,5-latka "wyniszczona z niedożywienia". Rodzice usłyszeli zarzuty

3,5-latka "wyniszczona z niedożywienia". Rodzice usłyszeli zarzuty

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Ponad 2,3 tysiąca aut marki KIA objętych jest akcją serwisową - przekazał producent poprzez stronę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W samochodach może dojść do awarii, która może spowodować zwarcie elektryczne, mogące z kolei skutkować pożarem w komorze silnika pojazdu.

Duży producent wzywa do warsztatów. Może dojść do awarii

Duży producent wzywa do warsztatów. Może dojść do awarii

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej - przekazała w mediach społecznościowych Kancelaria Prezydenta.

Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej. Jest podpis prezydenta

Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP

To miała być zwykła transakcja sprzedaży papierosów elektronicznych. Gdy jednak umówił się z mężczyznami, ci siłą wciągnęli go do samochodu, wozili po mieście, bili i zmuszali do podawania kodów BLIK. Policjanci zatrzymali w tej sprawie dwóch obywateli Rosji w wieku 25 i 30 lat. Obaj usłyszeli już zarzuty i decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani.

Wciągnęli go do auta, wozili po mieście i bili. Musiał podawać kody do wypłacania pieniędzy

Wciągnęli go do auta, wozili po mieście i bili. Musiał podawać kody do wypłacania pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wczoraj wspólnie z Finlandią i Szwecją przechwyciliśmy rosyjskie samoloty wyposażone w pociski hipersoniczne nad Morzem Bałtyckim - poinformował w środę minister obrony Holandii Ruben Brekelmans.

Nad Bałtykiem "rosyjskie samoloty wyposażone w pociski hipersoniczne"

Nad Bałtykiem "rosyjskie samoloty wyposażone w pociski hipersoniczne"

Źródło:
PAP, Reuters

58-letni myśliwy zmarł po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź. Zwierzę zostało zastrzelone przez innego mężczyznę. Departament Zasobów Dzikiej Przyrody Wirginii "nie wnosi obecnie żadnych oskarżeń w związku z tym incydentem".

Myśliwy nie żyje po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź

Myśliwy nie żyje po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź

Źródło:
CBS News

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) opublikowała przechwycone nagranie, które ma być dowodem, że wojska Korei Północnej walczące z armią ukraińską w obwodzie kurskim ponoszą ciężkie straty. Rozmówczyni - przedstawiona przez SBU jako pielęgniarka szpitala w obwodzie moskiewskim - ujawnia, ilu wojskowych armii Kim Dzong Una zostało rannych w ciągu kilku ostatnich dni. Rosjanka narzeka także, że kontakt z nimi jest bardzo trudny.

"120 rannych Koreańczyków w pociągu". Przechwycona rozmowa

"120 rannych Koreańczyków w pociągu". Przechwycona rozmowa

Źródło:
NV, Ukraińska Prawda, tvn24.pl

Honda i Nissan prowadzą rozmowy na temat potencjalnej fuzji. Połączenie dwóch japońskich potentatów motoryzacyjnych miałoby być remedium na kryzys, w jakim znalazły się w ostatnim czasie obie firmy - informuje CNN.

Fuzja motoryzacyjnych gigantów? Trwają rozmowy

Fuzja motoryzacyjnych gigantów? Trwają rozmowy

Źródło:
CNN

Od stycznia do listopada liczba zagranicznych turystów odwiedzających Japonię sięgnęła niemal 33,38 miliona - poinformowała w środę Narodowa Organizacja Turystyki (JNTO). To więcej niż w całym 2019 roku, czyli przed pandemią COVID-19, kiedy do tego kraju przyjechało 31,88 miliona osób. Boom turystyczny jest napędzany między innymi przez niski kurs jena.

Turystyczny boom. Padł rekord

Turystyczny boom. Padł rekord

Źródło:
PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze wojewódzkiej numer 214 w Przedbojowicach (woj. kujawsko-pomorskie). Pan Mateusz nagrał wideorejestratorem kierowcę, który poruszał się niesprawnym technicznie samochodem. Kierujący jechał na samej feldze, a spod jego pojazdu wydobywały się iskry. Policja nie otrzymała jak dotąd zgłoszenia w tej sprawie.

Jechał na samej feldze, spod samochodu leciały iskry. Nagranie

Jechał na samej feldze, spod samochodu leciały iskry. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Winogrona i mleko matki - tak miała wyglądać dieta 3,5-letniej dziewczynki, która od niedzieli przebywa w szpitalu w Zielonej Górze. Lekarze od razu zauważyli, że ważące 8 kilogramów dziecko jest skrajnie niedożywione. Po kilku dniach leczenia widać poprawę w stanie zdrowia dziewczynki - dowiedziała się reporterka TVN24.

Powoli zaczyna jeść, sama pije mleko. Stan 3,5-latki "stopniowo się poprawia"

Powoli zaczyna jeść, sama pije mleko. Stan 3,5-latki "stopniowo się poprawia"

Źródło:
TVN24

Stołeczni strażnicy miejscy zauważyli przy leśnej drodze w Wawrze kraciastą torbę. W pobliżu kręcił się też kierowca. Szybko okazało się, dlaczego tak bardzo się nią interesował.

Tajemnicza torba porzucona przy leśnej drodze

Tajemnicza torba porzucona przy leśnej drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Okręgowa w Szczecinie skierowała do sądu wniosek o umorzenie postępowania i zastosowanie środka zabezpieczającego w postaci pobytu w zakładzie psychiatrycznym wobec Grzegorza Ł., sprawcy wypadku, do którego w marcu br. doszło na jednym z największych skrzyżowań w Szczecinie. W wyniku zdarzenia zginęła jedna osoba, a 21 zostało rannych.

Wjechał w grupę pieszych. Prokuratura chce umorzenia postępowania

Wjechał w grupę pieszych. Prokuratura chce umorzenia postępowania

Źródło:
PAP/TVN24
Zabił na oświetlonym przejściu dwie seniorki, nie poszedł do więzienia

Zabił na oświetlonym przejściu dwie seniorki, nie poszedł do więzienia

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez pięciu członków Państwowej Komisji Wyborczej i ministra finansów Andrzeja Domańskiego, skarga na bezczynność PKW i dialog z Komisją Wenecką - to niektóre z podjętych działań przez Prawo i Sprawiedliwość po decyzji PKW o odroczeniu posiedzenia w sprawie sprawozdania finansowego tej partii.

Zamieszanie wokół subwencji. Co robi Prawo i Sprawiedliwość

Zamieszanie wokół subwencji. Co robi Prawo i Sprawiedliwość

Źródło:
PAP

Nie dość, że trwa już spór co do legalności tej izby Sądu Najwyższego, która miałaby stwierdzić ważność wyborów prezydenckich, na horyzoncie pojawia się kolejny: czy SN w ogóle musi tę ważność potwierdzić. Wyjaśniamy, w czym rzecz.

Wybory prezydenckie. Jaka jest rola Sądu Najwyższego? Znów różne zdania

Wybory prezydenckie. Jaka jest rola Sądu Najwyższego? Znów różne zdania

Źródło:
Konkret24

Prokuratura Krajowa ma informacje uprawdopodobniające, że poseł PiS Marcin Romanowski przekroczył granicę i przebywa na terenie jednego z krajów Unii Europejskiej - przekazał w środę rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak. Do sądu skierowano wniosek o Europejski Nakaz Aresztowania (ENA) wobec niego - przekazała prokuratura. Śledczy zwrócili się też do krajowego biura Interpolu o wydanie czerwonej noty w sprawie byłego wiceministra sprawiedliwości.

Prokuratura: Romanowski prawdopodobnie przebywa na terenie jednego z krajów Unii Europejskiej

Prokuratura: Romanowski prawdopodobnie przebywa na terenie jednego z krajów Unii Europejskiej

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, tvn24.pl

Poseł PiS Janusz Kowalski i media braci Karnowskich rozpowszechniali zdjęcia przebywającego w szpitalu Marcina Romanowskiego w dniu, gdy sąd zdecydował o jego aresztowaniu. Później okazało się, że publikowane fotografie powstały kilka dni wcześniej, a poszukiwany listem gończym poseł przeszedł planowany zabieg, a nie "ciężką operację". Przebieg zdarzeń przypomina portal "Gazety Wyborczej". Zapytał on Prokuraturę Krajową, czy tamte publikacje były wprowadzaniem w błąd organów ścigania.

Manipulacja czy utrudnianie postępowania? Kowalski, prawicowe media i szpitalne zdjęcie Romanowskiego

Manipulacja czy utrudnianie postępowania? Kowalski, prawicowe media i szpitalne zdjęcie Romanowskiego

Źródło:
Wyborcza.pl

Żołnierze północnokoreańscy, których armia rosyjska wykorzystuje w wojnie z Ukrainą, zmienili taktykę ataków w obwodzie kurskim - przekazał ukraiński politolog i wojskowy Kyryło Sazonow. Według agencji AP, setki koreańskich żołnierzy walczących z siłami ukraińskimi w przygranicznym regionie zginęło lub zostało rannych.

Żołnierze Kima zmienili taktykę. I stali się "doskonałym celem"

Żołnierze Kima zmienili taktykę. I stali się "doskonałym celem"

Źródło:
Kanał 24, NV, tvn24.pl

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem, który w porywach może osiągać prędkość 80 kilometrów na godzinę. Groźna aura spodziewana jest miejscami na północy i południu kraju. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność.

Porywy do 80 km/h. Przybyło ostrzeżeń IMGW przed silnym wiatrem

Porywy do 80 km/h. Przybyło ostrzeżeń IMGW przed silnym wiatrem

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Setki tysięcy wyświetleń generuje w mediach społecznościowych nagranie, na którym widać rzekomo transport nowych samochodów osobowych z Polski, "prosto z salonu", na Ukrainę. Tylko że opis filmu jest fałszywy, bo transport tych aut jechał w stronę innej granicy.

"Nowiutkie samochody" jadą z Polski do Ukrainy? Nie tam

"Nowiutkie samochody" jadą z Polski do Ukrainy? Nie tam

Źródło:
Konkret24

Osiem samochodów osobowych spłonęło doszczętnie w pożarze parkingu podziemnego w budynku wielorodzinnym przy ulicy Dokerskiej we Wrocławiu. Z żywiołem walczyło 12 zastępów straży pożarnej. Na razie nie wiadomo, co było przyczyną pojawienia się ognia. Informację otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pożar w parkingu podziemnym. Doszczętnie spłonęło osiem samochodów

Pożar w parkingu podziemnym. Doszczętnie spłonęło osiem samochodów

Źródło:
Kontakt24, tvn24.pl

- Przyjęliśmy rozporządzenie, na mocy którego do wykazu firm podlegających ochronie dołożyliśmy takie firmy jak: Cyfrowy Polsat, TVN, P4 - operator sieci Play, T-Mobile, WB Electronics - poinformował podczas konferencji premier Donald Tusk.

Dłuższa lista firm podlegających ochronie. Decyzja rządu

Dłuższa lista firm podlegających ochronie. Decyzja rządu

Źródło:
tvn24.pl