"Jest kolejna prośba prezydenta o kontrasygnatę". Tusk: ja jej nie udzielę

Źródło:
TVN24, PAP
Spotkanie premiera, szefa MS z przedstawicielami środowisk prawniczych
Spotkanie premiera, szefa MS z przedstawicielami środowisk prawniczychTVN24
wideo 2/11
Spotkanie premiera, szefa MS z przedstawicielami środowisk prawniczychTVN24

- Jest kolejna prośba prezydenta o kontrasygnatę. Ja jej nie udzielę - powiedział Donald Tusk na początku spotkania z przedstawicielami środowiska prawniczego. Szef Ministerstwa Sprawiedliwości Adam Bodnar przekazał, że rząd jest na ostatnim etapie przyjęcia ustawy o rozdzieleniu urzędu ministra sprawiedliwości i prokuratura generalnego. Wcześniej o oczekiwaniach wobec spotkania z premierem mówili prawnicy w rozmowach z reporterami TVN24.

Premier Donald Tusk oraz minister sprawiedliwości Adam Bodnar spotkali się ze środowiskiem prawniczym w sprawie procesu przywracania praworządności w Polsce. Na początku przemówienia premier podziękował przedstawicielom środowisk prawniczych. Odniósł się też do udzielonej kontrasygnaty. - Zadaliście państwo publicznie pytanie, czy to był incydent, błąd, czy to była zmiana nastawienia i że testem będą kolejne decyzje - mówił premier.

- Chciałem to państwu powiedzieć jako pierwszym odbiorcom tego komunikatu. Bardzo mi zależy na tym, żebyśmy utrzymali maksymalny poziom wzajemnego zaufania. Możemy się różnić w różnych taktycznych ocenach, ale cel mamy naprawdę ten sam. Oczywiście tym testem jest kolejna prośba prezydenta o kontrasygnatę. Ja jej nie udzielę i to oddaje stan, nasze stanowisko. Nie będziemy w żaden sposób dawać nawet najmniejszych pretekstów, aby ktoś sądził, że z jakiegoś powodu naszym zamiarem jest legalizowanie stanu rzeczy, który uważamy za z gruntu zły - oznajmił Tusk.

Tusk: nie udzielę kolejnej kontrasygnaty, o którą prosił prezydent
Tusk: nie udzielę kolejnej kontrasygnaty, o którą prosił prezydentTVN24

Mówił też, iż "czasami błędy są na tyle spektakularne, że mogą powodować zrozumiałą i dość powszechną irytację". - Przyjmijcie państwo z najlepszą wiarą i wolą te wyjaśnienia i tę decyzję, którą podjąłem dzisiaj o nieudzielaniu kontrasygnaty w tej kolejnej próbie pana prezydenta legalizowania sytuacji z neosędziami - dodał.

Szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka poinformowała w piątek, że do premiera trafiło "postanowienie w sprawie osoby mającej wykonywać obowiązki prezesa Izby Pracy Sądu Najwyższego".

- Zobowiązaliśmy się wobec obywateli, wobec samych siebie, także wobec partnerów w UE, że będziemy przywracali praworządność w Polsce, zachowując możliwie najwyższe standardy państwa prawa - podkreślił Tusk.

Premier zapowiadał też, że zaprezentowane zostaną projekty przygotowane przez szefa MS, które dotyczą statusu sędziów, Krajowej Rady Sądownictwa, Sądu Najwyższego.

Tusk o stanie dwuwładzy prawnej

Premier Donald Tusk ocenił, że zakres rozliczeń ludzi, którzy nadużyli swojej władzy, jest największy od kilkudziesięciu lat, biorąc pod uwagę całą Europę. - Będziemy w tym bardzo konsekwentni, to będzie się dalej działo. Na pewno nie skapitulujemy - zapewnił.

Szef rządu przyznał, że chciałby, aby zmiany w obszarze wymiaru sprawiedliwości zachodziły szybciej. - Ten stan rzeczy, połowiczny, szary, przejściowy, jest niezwykle kosztowny - i reputacyjnie, i jeśli chodzi o funkcjonalność rządu, i zdolność przeprowadzania jakichś szybkich procesów i decyzji - powiedział premier.

- Na dłuższą metę nie sposób sprawnie rządzić państwem w stanie dwuwładzy prawnej i w tym szarym krajobrazie, a on do końca czarno-biały nie może być - dodał.

Bodnar: MS jest w bieżącym kontakcie z organizacjami prawniczymi, udało się wiele zrobić
Bodnar: MS jest w bieżącym kontakcie z organizacjami prawniczymi, udało się wiele zrobićTVN24

Bodnar: trzeba przywrócić praworządność na stałe

Adam Bodnar mówił, iż "ma wrażenie, że Ministerstwo Sprawiedliwości jest w bieżącym kontakcie i dialogu z organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, z organizacjami prawniczymi, z sędziami, z prokuratorami". - Myślę, że do tej pory udało się wiele zrobić. Natomiast oczywiście to, co jest najważniejsze w tym momencie, to w pewnym sensie postawienie kropki nad i, więc przeprowadzenie takich zmian ustawowych, które spowodują, że w sposób trwały przywrócimy praworządność w Polsce - powiedział szef MS. Według niego, "by sprawiedliwości stało się zadość", należy dokonać zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa, Sądzie Najwyższym i Trybunale Konstytucyjnym.

- Liczę na to, że dzisiejsze spotkanie to nie będzie tylko spowiedź z mojej strony, ale konstruktywna dyskusja i wyznaczenie planu działania, wręcz mapy drogowej na kolejne miesiące. Tak aby doprowadzić do przyjęcia tych ustaw, które będą mogły rozwiązać trudną sytuację w sądownictwie - powiedział minister sprawiedliwości.

Szef MS ujawnił, że rząd jest na ostatnim etapie przyjęcia ustawy o rozdzieleniu urzędu ministra sprawiedliwości i prokuratura generalnego.

Bodnar: rząd jest na ostatnim etapie przyjęcia ustawy o rozdzieleniu urzędu ministra sprawiedliwości i prokuratura generalnego
Bodnar: rząd jest na ostatnim etapie przyjęcia ustawy o rozdzieleniu urzędu ministra sprawiedliwości i prokuratura generalnegoTVN24

Spotkanie z Tuskiem

Przed spotkaniem reporter TVN24 Sebastian Napieraj przypomniał, że premier zapowiadał "miniraporty przedstawiane przez ministrów, w tym przypadku przez ministra sprawiedliwości Adama Bodnara". - Premier mówił o spowiedzi, środowiska prawnicze wskazują na to, że trzeba tutaj mocno sypać głowę popiołem, jeżeli chodzi o temat przywracania praworządności w Polsce - mówił Napieraj.

Czytaj więcej: Tusk zapowiada "rządową spowiedź". "Właściwie dotyczy to każdego z resortów"

Sebastian Napieraj przypomniał, że zgody w wielu kwestiach między prezydentem a premierem nie ma, a ostatnio wiele dyskusji wzbudziła informacja o podpisaniu kontrasygnaty przez Tuska. - Część środowiska prawniczego oburzyło ostatnio, (...) że w wyniku błędu Donald Tusk współdziałał z prezydentem Andrzejem Dudą, składając swój podpis pod nominacją komisarza wyborczego do Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. (...) Środowisko prawnicze cały czas wytyka to premierowi Donaldowi Tuskowi, zalecając większą ostrożność w przyszłości przy podpisywaniu dokumentów - relacjonował reporter TVN24.

Zobacz też: Postanowienie prezydenta, kontrasygnata premiera. Na co zgodził się Tusk?

Tusk: pierwsze z serii spotkań ministrów odbędzie się w piątek o godzinie 11
Tusk: pierwsze z serii spotkań ministrów odbędzie się w piątek o godzinie 11TVN24

Tusk: to będzie moja spowiedź

We wtorek na konferencji prasowej Tusk mówił, że w piątek odbędzie się "spotkanie z tymi przedstawicielami środowisk prawniczych, które w sposób bardziej dobitny skrytykowały niektóre aspekty też mojego działania". - W tym sensie to będzie moja spowiedź polityczna przed środowiskami prawniczymi, które przez lata zaangażowane były w walkę o praworządność, których wsparcie czułem od pierwszego dnia mojego powrotu do polskiej polityki - powiedział.

Czytaj więcej: Pierwsze spotkanie w ramach "publicznej spowiedzi"

- Bardzo chciałbym nie zawieść oczekiwań środowisk prawniczych, niezależnych sędziów, niezależnych prokuratorów, adwokatów, radców prawnych. I będę niezwykle uważnie słuchał szczególnie tych krytycznych uwag, dotyczących nie tylko problemu kontrasygnaty, bo ten został jakoś wyjaśniony, ale przede wszystkim będziemy proponowali ustawy, które będą starały się uporać z problemem tego bałaganu, jaki PiS zostawił - dodał.

Rosati: oczekuję impulsu ze strony premiera

Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej mecenas Przemysław Rosati mówił, że oczekuje przede wszystkim "impulsu ze strony premiera, który spowoduje rzeczywiste zmiany w wymiarze sprawiedliwości". - Dla mnie osobiście, ale też przede wszystkim dla obywateli, istotne zmiany w wymiarze sprawiedliwości to - po pierwsze - uporządkowanie spraw ustrojowych. Rozwiązanie problemu neo-Sądu Najwyższego w tej części, która została ukształtowana po 2017 roku. Z drugiej strony, też trzeba otwarcie powiedzieć, uporządkowanie sytuacji w prokuraturze - wymienił Rosati.

- Z drugiej strony oczekuję też jasnej deklaracji, co dalej z KRS-em i co będzie się działo z osobami, które zostały powołane po 2017 roku, jeżeli chodzi o sędziów sądów powszechnych. Ten drugi obszar, który dla mnie jest niezwykle istotny, bo proszę pamiętać, że adwokatura przede wszystkim stoi po stronie obywateli - dodał.

Mówił też o potrzebie uproszczenia procedur i cyfryzacji wymiaru sprawiedliwości. - Z perspektywy zwykłego człowieka istotne jest to, aby postępowania w Polsce nie trwały długo, aby wyrok był prawomocny, żeby nikt tego wyroku nigdy nie próbował podważyć, żeby wymiar sprawiedliwości zapewniał pewną stabilizację w życiu zwykłych ludzi - mówił Rosati.

- I ten trzeci obszar, niezwykle istotny - to organizacja wymiaru sprawiedliwości. Musi być pomysł i musi być jakiś impuls, który spowoduje, że postępowania w sądzie nie będą trwały latami - dodał.

Kompa: każde takie spotkanie jest na wagę złota
Kompa: każde takie spotkanie jest na wagę złotaTVN24

Kompa: każde takie spotkanie jest na wagę złota

Andrzej Kompa, przewodniczący Rady Ławników Sądu Najwyższego, który weźmie udział w spotkaniu, ocenił w rozmowie z Sebastianem Napierajem, że "najważniejsze jest teraz, jakie będą przygotowane reformy przywracające standardy i podnoszące standardy praworządności". - Czas na dyskusję jest też pod koniec kadencji prezydenta Dudy, choć nie można liczyć na jego dobrą wolę w tej sprawie. Teraz trzeba przygotowywać to, co później będzie trwałymi podwalinami poprawy standardów. Każde tego rodzaju spotkanie jest moim zdaniem na wagę złota - mówił Kompa.

- Rada Ławnicza Sądu Najwyższego apelowała od dawna w swoich uchwałach, by zarówno władza ustawodawcza, jak i prezydent - władza wykonawcza, włączyły się do działania dla natychmiastowej poprawy standardów. Cierpią obywatele. Sąd Najwyższy jest zatkany nie dlatego, że ławnicy nie chcą orzekać z neosędziami. (...) Chcemy rzeczywistego wymiaru sprawiedliwości, a więc takiego, który będzie dawał obywatelom nie ułudę rozstrzygnięcia ich spraw nielegalnymi wyrokami przed pseudoizbami. Chodzi o takie wyroki, które będą sprawiedliwie, szybko i zgodnie z prawem rozstrzygały sprawy obywateli - dodał.

Gąciarek: problemu neo-sędziów nie da się zamieść pod dywan
Gąciarek: problemu neo-sędziów nie da się zamieść pod dywanTVN24

Gąciarek: problemu neosędziów nie da się zamieść pod dywan

Sędzia Piotr Gąciarek ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" mówił w TVN24, że "coś dobrego może wyjść" z zamieszania wokół kontrasygnaty. - To jest chyba taki drugi moment, po tym zamieszaniu z wygaszonymi mandatami panów (Macieja) Wąsika i (Mariusza) Kamińskiego, gdzie rządzący zderzyli się z czymś takim, że problemu deformacji sprawiedliwości, problemu neosędziów (...) nie da się zamieść pod dywan. To narasta - opisał sędzia.

Ocenił, że w Sądzie Najwyższym "jest jedna trzecia legalnych, porządnych sędziów i ludzie, którzy poszli tam na skróty". - To trzeba raz na zawsze rozwiązać, to jest ważne dla ludzi, nie tylko dla sędziów - dodał Gąciarek.

Autorka/Autor:ek/kab

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Radek Pietruszka/PAP

Pozostałe wiadomości

Szczyt G20 w Johannesburgu zakończył bez tradycyjnego wspólnego zdjęcia. Część zachodnich dyplomatów nie chciała się do niego ustawić z powodu obecności szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa. Władze w Johannesburgu tłumaczyły sprawę "ograniczeniami logistycznymi".

Szczyt bez wspólnego zdjęcia. Nie chcieli stanąć z Ławrowem

Szczyt bez wspólnego zdjęcia. Nie chcieli stanąć z Ławrowem

Źródło:
PAP, Anadolu, tvn24.pl

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl

Jeden z dziesięciu największych producentów akumulatorów na świecie, chińska spółka China Aviation Lithium Battery (CALB), wybuduje na zachodzie Portugalii swoją fabrykę. Kierownictwo spółki wyjaśnia, że to przedsięwzięcie, które służy "długoterminowemu planowi działań na rynku europejskim".

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Źródło:
PAP

Według przedwyborczych sondaży to blok partii chadeckich CDU/CSU ma największe szanse na zwycięstwo w wyborach do Bundestagu, a lider CDU Friedrich Merz - na stanowisko kanclerza Niemiec. Polityk z wieloletnim doświadczeniem postrzegany jest jako przedstawiciel konserwatywnego społecznie i liberalnego gospodarczo skrzydła CDU. Ma też sprecyzowane poglądy na kwestie migracji, wsparcia dla Ukrainy i współpracy z Polską.

Friedrich Merz kanclerzem? Oto co mówił o Ukrainie, migracji i relacjach z Polską

Friedrich Merz kanclerzem? Oto co mówił o Ukrainie, migracji i relacjach z Polską

Źródło:
PAP, Der Spiegel, Der Tagesspiegel, Deutsche Welle, tvn24.pl

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w piątek, że zaakceptuje, jeżeli premier Izraela Benjamin Netanjahu zdecyduje się na wznowienie wojny z Hamasem w Strefie Gazy. Obecnie obowiązuje tam czasowy rozejm, jego przedłużenie jest niepewne.

Trump zaakceptuje każdą decyzję. "Zwłaszcza z powodu tego, co wydarzyło się wczoraj"

Trump zaakceptuje każdą decyzję. "Zwłaszcza z powodu tego, co wydarzyło się wczoraj"

Źródło:
PAP

W czasie piątkowego posiedzenia jeden z posłów na sali oznajmił, że według jego informacji Edward Siarka z PiS porusza się po Sejmie z bronią. Marszałek Szymon Hołownia zapowiedział, że Sejm zbada sprawę. - Ja takich informacji do tej chwili nie miałem - zaznaczył. - O tym, że chodzi z "klamką" po Sejmie, nie miałem pojęcia. Sprawdzimy to - zapowiedział.

"O tym, że chodzi z 'klamką' po Sejmie, nie miałem pojęcia". Hołownia zapowiada: sprawdzimy

"O tym, że chodzi z 'klamką' po Sejmie, nie miałem pojęcia". Hołownia zapowiada: sprawdzimy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prokuratura wciąż żąda wstrzymania budowy kontrowersyjnej kładki na Wiśle, łączącej Kazimierz z Ludwinowem. Jak dowiedział się portal tvn24.pl, do sądu trafiły skargi prokuratury na rozstrzygnięcia wojewody, który w tej sprawie stanął po stronie miasta i pozwolił kontynuować prace. Przeciwnicy uważają, że inwestycja, której budowa trwa od roku, może grozić usunięciem zabytkowego centrum Krakowa z listy UNESCO.

Prokuratura idzie do sądu w sprawie budowy kładki. Chce wstrzymania prac

Prokuratura idzie do sądu w sprawie budowy kładki. Chce wstrzymania prac

Źródło:
tvn24.pl

Lawina zeszła w amerykańskim hrabstwie Summit w stanie Kolorado. Pod śniegiem znalazł się kierowca skutera śnieżnego. Zobacz na nagraniu, jak wyglądała akcja ratunkowa.

Zeszła lawina, pod śniegiem spędził ponad godzinę. Nagranie

Zeszła lawina, pod śniegiem spędził ponad godzinę. Nagranie

Źródło:
CNN, eu.coloradoan.com

Jeśli chodzi o liczbę narodzin w Polsce, to jesteśmy na europejskim szarym końcu. Kryzys demograficzny to stan faktyczny. Współczynnik dzietności leci na łeb na szyję i jest nas coraz mniej. Według danych GUS, w zeszłym roku zgonów było w Polsce o 150 tysięcy więcej niż urodzeń. Czy ten trend jest do odwrócenia? Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Coraz mniej Polaków. Spadają statystyki

Coraz mniej Polaków. Spadają statystyki

Źródło:
TVN24

Amerykanie grozili Ukrainie odcięciem od sieci Starlink, jeśli Kijów nie zgodzi się na umowę o podziale zysków z ukraińskich zasobów naturalnych - podała agencja Reutera, powołując się na własne źródła. Jeden z jej rozmówców stwierdził, że odcięcie od sieci stanowiłoby "potężny cios" dla ukraińskiej armii.

Reuters: amerykańscy negocjatorzy grozili Ukrainie odcięciem od sieci Starlink

Reuters: amerykańscy negocjatorzy grozili Ukrainie odcięciem od sieci Starlink

Źródło:
PAP, Radio Swoboda

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski spotkał się z sekretarzem stanu USA Marco Rubio. Po nim wystąpił na konferencji prasowej. Jak przekazał, tematami rozmów były "bieżące sprawy wojny i pokoju w Europie, ale także współpraca w tak odległych krajach jak Korea Północna, Wenezuela, Kuba, Iran". Przekazał, że Rubio przyjął jego zaproszenie do Polski. Stwierdził, że "to była mocna rozmowa bliskich sojuszników".

Sikorski po spotkaniu z Rubio. "To była mocna rozmowa bliskich sojuszników"

Sikorski po spotkaniu z Rubio. "To była mocna rozmowa bliskich sojuszników"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Do tej pory z programu dobrowolnych odejść w Poczcie Polskiej skorzystało 2,4 tysiąca pracowników - przekazał w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski. Dodał, że sytuacja spółki, ze względu na generowane straty, pozostaje "bardzo zła".

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

Źródło:
PAP

Dotychczasowe próby skrócenia czasu oczekiwania na wizytę do lekarza specjalisty nic nie dały, więc jest nowa koncepcja, a w niej - tak zwany - pacjent pierwszorazowy i finansowe korzyści dla tych przychodni, w których będzie się pojawiał częściej niż teraz. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

NFZ ma nowy pomysł na skrócenie kolejek do lekarzy

NFZ ma nowy pomysł na skrócenie kolejek do lekarzy

Źródło:
TVN24

Przed wieczornymi głosowaniami w Sejmie doszło do burzliwej wymiany zdań na temat paktu migracyjnego. Podczas dyskusji posłanka PiS Anna Gembicka recytowała przerobiony wiersz Jana Brzechwy. Wystąpienie skomentował marszałek Szymon Hołownia.

Posłanka wierszem uderza w Tuska. Hołownia: szykuje nam się zespół do spraw poezji ambitnej

Posłanka wierszem uderza w Tuska. Hołownia: szykuje nam się zespół do spraw poezji ambitnej

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump po raz kolejny podniósł kwestię swojej ewentualnej trzeciej kadencji w Białym Domu. Wspomniał o tym na czwartkowym wydarzeniu w Białym Domu, pytając zebrane osoby, czy powinien ponownie kandydować na urząd prezydenta, co zostało entuzjastycznie przyjęte przez zgromadzonych. Amerykańska konstytucja nie przewiduje możliwości sprawowania urzędu po raz trzeci - napisał dziennik "Washington Post".

Trump mówi o trzeciej kadencji. Konstytucja tego nie przewiduje

Trump mówi o trzeciej kadencji. Konstytucja tego nie przewiduje

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu rozpocznie proces zwalniania pracowników - podał Departament Obrony USA. Przyjmowanie nowych zostanie wstrzymane. Z Pentagonu ma odejść 5400 osób.

Sekretarz obrony "odtłuszcza" Pentagon. Ruszają masowe zwolnienia

Sekretarz obrony "odtłuszcza" Pentagon. Ruszają masowe zwolnienia

Źródło:
PAP
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

"Bardzo przepraszam wszystkich za moje wczorajsze zachowanie. Oddaję się do dyspozycji klubu. Starałem się sumiennie wykonywać obowiązki posła, ale przegrywam z chorobą alkoholową" - napisał w oświadczeniu poseł Ryszard Wilk z Konfederacji. Dodał, że jego "kolejnym krokiem będzie terapia i podanie się leczeniu". PAP dowiedziała się później, że partia zawiesiła Wilka na czas nieokreślony.

Poseł Wilk przeprasza i pisze o chorobie alkoholowej. Został zawieszony w partii

Poseł Wilk przeprasza i pisze o chorobie alkoholowej. Został zawieszony w partii

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

W sobotę prezydent Andrzej Duda przyleci do Waszyngtonu i spotka się z prezydentem USA Donaldem Trumpem - ustaliły nieoficjalnie "Fakty" TVN.

"Fakty" TVN nieoficjalnie: Andrzej Duda poleci do USA. Spotka się z Trumpem

"Fakty" TVN nieoficjalnie: Andrzej Duda poleci do USA. Spotka się z Trumpem

Źródło:
TVN24, PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 100 milionów złotych. W Polsce odnotowano trzy wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 21 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Piosenkarka Grimes zaapelowała do Elona Muska, swojego byłego partnera, by zareagował na "kryzys medyczny" ich dziecka. W kolejnym wpisie wyjaśniła, że miliarder "nie chce odpowiedzieć na SMS-y, maile i opuścił wszystkie spotkania", zaś dziecko "będzie cierpieć na dożywotnie upośledzenie, jeśli on nie odpowie". Jej wpisy zniknęły później z platformy X, której właścicielem jest Musk. Internauci sugerowali, że zostały zablokowane. Później Grimes oświadczyła: "Usuwam je teraz, bo jeśli są objęte blokadą i nie wywołują żadnej reakcji, to jest to po prostu medialny cyrk kosztem dzieci".

"To pilne, Elon". Była partnerka Muska apeluje w sprawie ich dziecka

"To pilne, Elon". Była partnerka Muska apeluje w sprawie ich dziecka

Źródło:
tvn24.pl, New York Post

Policja w Monachium poinformowała o rozwiązaniu zagadki tajemniczych naklejek z kodami QR na miejskich cmentarzach. Według lokalnych mediów rozmieściła je firma ogrodnicza. Koszt usunięcia naklejek może wynieść nawet około 500 tysięcy euro - szacują władze.

Tajemnicze kody QR na setkach nagrobków. Policja rozwiązała zagadkę

Tajemnicze kody QR na setkach nagrobków. Policja rozwiązała zagadkę

Źródło:
The New York Times, Der Spiegel

IMGW wydał prognozę zagrożeń meteorologicznych. Wynika z niej, że w części kraju pojawią się marznące opady, które mogą spowodować powstanie gołoledzi. Sprawdź, gdzie może zrobić się ślisko.

Tu może zrobić się ślisko. Prognoza zagrożeń IMGW

Tu może zrobić się ślisko. Prognoza zagrożeń IMGW

Źródło:
IMGW

Ile węgla zużywają Chiny? Od kiedy Westerplatte należy do Polski? Jak długo trwa sojusz polsko-amerykański? Praca fact-checkera podczas kampanii wyborczej bywa wyzwaniem, bo nie zawsze fakty pomagają w rozumieniu przekazów kandydatów.

Jak Karol Nawrocki Westerplatte do Polski przywracał

Jak Karol Nawrocki Westerplatte do Polski przywracał

Źródło:
Konkret24