Prace w Sejmie nad zmianami w Sądzie Najwyższym. Zbigniew Ziobro: prowadzimy jeszcze rozmowy z PiS

Aktualizacja:
Autor:
mart,
akr/kab,
adso
Źródło:
TVN24
Zbigniew Ziobro: prowadzimy jeszcze rozmowy z PiS
Zbigniew Ziobro: prowadzimy jeszcze rozmowy z PiSTVN24
wideo 2/7
TVN24Zbigniew Ziobro: prowadzimy jeszcze rozmowy z PiS

W Sejmie trwają prace nad projektem zmian w Sądzie Najwyższym. Zbigniew Ziobro stwierdził w czwartek, że poprawki jego partii do prezydenckiego projektu zostały częściowo uwzględnione. - Ale prowadzimy jeszcze rozmowy z Prawem i Sprawiedliwością, może to nie jest jeszcze ostatnie słowo, zobaczymy - dodał. W środę PiS wyrzuciło z projektu większość poprawek Solidarnej Polski, za to we wtorek na szefową neo-KRS wybrano powiązaną ze Zbigniewem Ziobrą Dagmarę Pawełczyk-Woicką. Zdaniem opozycji to "polityczny deal".

W Sejmie rozpatrywany jest prezydencki projekt zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym zakładający między innymi likwidację nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej. W zamian miałaby powstać Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Komisja Europejska wciąż nie zaakceptowała złożonego już ponad rok temu przez rząd Krajowego Planu Odbudowy, czyli dokumentu opisującego sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy. Rzeczniczka KE Veerle Nuyts przypomniała 11 maja, że polski KPO musi zawierać zobowiązania do likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, reformy systemu dyscyplinarnego i przywrócenia do pracy sędziów zwolnionych niezgodnie z prawem.

Sejm pracuje nad zmianami w Sądzie Najwyższym
Sejm pracuje nad zmianami w Sądzie NajwyższymTVN24

Prawo i Sprawiedliwość złożyło w środę poprawki, które "idą w kierunku odejścia" od przyjętych wcześniej - w trakcie posiedzenia komisji - zmian autorstwa Solidarnej Polski, koalicjanta PiS. Wówczas wykreślono jeden z artykułów, odnoszący się do możliwości przeprowadzenia "testu bezstronności i niezawisłości" sędziów w stosunku do zapadłych już orzeczeń - poprawkę taką zgłosiła Solidarna Polska. Test niezawisłości sędziego odnoszący się do spraw niezakończonych prawomocnie - pozostał w projekcie.

We wtorek na szefową neo-KRS bis powołano zaś Dagmarę Pawełczyk-Woicką - sędzię mającą opinię osoby bliskiej Zbigniewowi Ziobrze. Pawełczyk-Woicka znana jest ze spektakularnego awansu z sędzi sądu rejonowego na prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie. Sędzia w 2018 roku w trakcie głosowania nad wyborem sędziów Sądu Najwyższego konsultowała się z Ziobrą, co zostało uwiecznione na nagraniu. 

Ziobro o zablokowanych środkach z KPO: konsekwencja politycznych zabiegów totalnej opozycji w Brukseli

Prezes Solidarnej Polski, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro ocenił w czwartek w rozmowie z dziennikarzami, że "opozycja zachowuje się w myśl powiedzenia, że złodziej najgłośniej krzyczy: łapać złodzieja". Jego zdaniem to jej przedstawiciele "odpowiadają za blokowanie pieniędzy dla Polski w Unii Europejskiej". - Dysponuję tutaj, w tej teczce, blisko 80 dokumentami, rozmaitymi rezolucjami, uchwałami podejmowanymi w Parlamencie Europejskim i komisjach Parlamentu Europejskiego, gdzie posłowie PO, PSL-u, Lewicy konsekwentnie żądają zablokowania przez Komisję Europejską pieniędzy dla Polski - mówił.

Pytany, czy jego zdaniem blokada środków dla naszego kraju nie jest skutkiem reformy wymiaru sprawiedliwości, zaprzeczył. - To jest konsekwencja politycznych zabiegów Platformy Obywatelskiej, Donalda Tuska i totalnej opozycji w Brukseli, która zdecydowała się zaangażować narzędzia polityczne, politycznego szantażu na Polskę, by zablokować coś, czego demokratycznie Platforma sama zablokować nie potrafiła - kontynuował minister. Powiedział, że "traktaty Unii Europejskiej jasno mówią, że Unia Europejska nie ma kompetencji w obszarze organizacji sądownictwa". - Ale siła polityki, pieniędzy może przynieść czasami efekt szantażu i taki szantaż jest stosowany dzisiaj wobec Polski - dodał.

Ziobro: prowadzimy jeszcze rozmowy z PiS, może to nie jest jeszcze ostatnie słowo

Przekazał też, że na wniosek jego partii "został wprowadzony do porządku obrad nieprzewidziany punkt poprzedniego Sejmu, w ostatniej chwili – wybór członków KRS-u". - A ja widziałem na własne oczy (...) ustawę zmieniającą zasady wyboru sędziów do KRS-u. Czyli miała być inna ustawa, jej nie ma, obroniliśmy KRS. To bardzo ważna sprawa - dodał Ziobro.

Ziobro: widziałem na własne oczy ustawę zmieniającą zasady wyboru sędziów do KRS-u
Ziobro: widziałem na własne oczy ustawę zmieniającą zasady wyboru sędziów do KRS-uTVN24

Mówiąc o ustawie w sprawie zmian w SN, stwierdził, że "te rozwiązania, które znajdowały się w niej pierwotnie, a które zostały uchylone naszymi poprawkami - te poprawki zostały w części, tej najistotniejszej dla nas, zachowane - mają też ogromne znaczenie praktyczne".

- Jesteśmy pewni, że gdyby na bieżąco w sprawach toczących się strony mogły składać wnioski wyłącznie sędziów i badanie ich (...), to doprowadziłoby to do całkowitego sparaliżowania polskiego sądownictwa - ocenił.

Na uwagę, że możliwość przeprowadzenia tzw. testu bezstronności powróciła do projektu w pewnej formie, wskazywał, że "dotyczy to spraw już prawomocnie zakończonych". - Nie ma tych wszystkich niebezpieczeństw, które były w toku spraw prowadzonych, więc w tym sensie nasza poprawka w tym głównym zakresie została uwzględniona. Ale prowadzimy jeszcze rozmowy z Prawem i Sprawiedliwością, może to nie jest jeszcze ostatnie słowo, zobaczymy - dodał Ziobro.

Zgorzelski: deal, handel, który jest żenujacy

Wcześniej sytuację wokół prac nad projektem zmian w Sądzie Najwyższym komentowali inni politycy.

- To wszystko był jeden polityczny deal, handel, który jest żenujący, który jest obrzydliwy, który zakończy się po wygranych przez partie demokratyczne wyborach. Tak nie może funkcjonować państwo, że handryczy się stanowiskami za synekury i wpływy - powiedział Piotr Zgorzelski, poseł PSL-Koalicji Polskiej.

- Będziemy głosować przeciw tej ustawie, bo ona nie rozwiązuje podstawowych problemów praworządności - zapowiedział Borys Budka, poseł i wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej.

- Złożyliśmy poprawki, bo tutaj chodzi o wyeliminowanie nielegalnej Krajowej Rady Sądownictwa, o wyeliminowanie z orzekania sędziów, którzy nie są sędziami zgodnie z orzeczeniem TSUE, o stworzenie nowego systemu dyscyplinarnego, w którym nie politycy będą decydować o tym, kto popełnił delikt, a będą to robić niezależni sędziowie. Przypomnę, że te deale Kaczyńskiego i Ziobry, to ciągłe przeciąganie liny, kosztowało już Polaków blisko 1,5 miliarda złotych - mówił poseł. 

Budka: będziemy głosować przeciw tej ustawie
Budka: będziemy głosować przeciw tej ustawieTVN24

Posłanka i rzeczniczka Porozumienia Magdalena Sroka pytała na konferencji prasowej w czwartek, kto odpowie za "200 milionów euro kary dla Polski". - Wczoraj późnym wieczorem odbyła się komisja sejmowa, na której debatowaliśmy na temat Izby Dyscyplinarnej, a może inaczej - mieliśmy okazję oglądać festiwal, jak podkulony ogon nie macha już żadnym psem - dodała.

"Mieliśmy okazję oglądać festiwal jak podkulony ogon nie macha już żadnym psem"
"Mieliśmy okazję oglądać festiwal jak podkulony ogon nie macha już żadnym psem"TVN24

Opozycja o projekcie ustawy

Poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek ocenił, że "ta ustawa nie załatwia niczego". - Ta ustawa wpędza setki tysięcy Polaków w gigantyczne kłopoty, dlatego że po pierwsze daje możliwość przeniesienia nielegalnych sędziów z Izby Dyscyplinarnej do innych izb Sądu Najwyższego. To jest prawdziwe zagrożenie dla interesów, dla pewności prawnej bardzo wielu Polaków, którzy właśnie idą do Sądu Najwyższego i poszukują tam i sprawiedliwości, i prawa, i ostatecznego wyroku - dodał.

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Barbara Dolniak uważa, że "likwidacja Izby Dyscyplinarnej ma tylko charakter fasadowy". - Tak naprawdę to zmiana szyldu, nic poza tym w funkcjonowaniu się nie zmienia. W zasadzie jest gorzej, można powiedzieć - zaznaczyła.

Zwróciła uwagę, że "przyznaje się w tym projekcie prezydentowi uprawnienie do wybierania jedenastu sędziów Izby Odpowiedzialności Zawodowej, a to oznacza, że przedstawiciel władzy wykonawczej, tak naprawdę polityk, będzie wybierał sędziów jednoosobowo według własnego uznania". - Może więc wybrać tych samych sędziów, którzy zasiadali dotychczas w Izbie Dyscyplinarnej. Niestety, wprowadza się kolejne delikty dyscyplinarne wobec sędziów. Sędzia nie będzie mógł już odmówić zasiadania w składzie neosędziom, czy też nie będzie mógł już zakwestionować orzeczenia wydanego przez neosędziego, a to oznacza, że wprowadzane są rozwiązania, które wprost kwestionują orzeczenia TSUE czy ETPCz - dodała.  

Opozycja o projekcie ustawy o zmianach w Sądzie Najwyższym
Opozycja o projekcie ustawy o zmianach w Sądzie NajwyższymTVN24

Kurowska: poprawki, na których nam najbardziej zależało, zostały

Reporter TVN24 Radomir Wit zwrócił poseł Marii Kurowskiej z Solidarnej Polski uwagę, że "tyle mówili jako Solidarna Polska, że się nie zgodzą na te zmiany w Sądzie Najwyższym", a w środę odpadły ich poprawki. - Nie tak zupełnie wszystkie. Te, na których nam najbardziej zależało, zostały - odpowiedziała. - Te, które zakładają utworzenie Izby Odpowiedzialności Zawodowej zamiast Izby Dyscyplinarnej - doprecyzowała. Oceniła to jako "sukces". 

Stwierdziła, że "zawsze potrzebowaliśmy" pieniędzy z Unii Europejskiej. - Pewno, że lubimy (Unię Europejską - red.), a dlaczego nie? - dodała. 

Autor:mart, akr/kab, adso

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przeprowadził krótką rozmowę z premierem Węgier Viktorem Orbanem. Doszło do niej podczas zaprzysiężenia Javiera Mileia na nowego prezydenta Argentyny - poinformowały media w Kijowie. Według agencji UNIAN rozmowa nie była wcześniej zaplanowana.

Orban i Zełenski "znaleźli się obok siebie. "Rozmowa nie była wcześniej zaplanowana"

Orban i Zełenski "znaleźli się obok siebie. "Rozmowa nie była wcześniej zaplanowana"

Autor:
tas/ft
Źródło:
PAP, UNIAN, Radio Swoboda, Reuters

Prezydent USA Joe Biden zaprosił prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do Białego Domu. Do spotkania ma dojść we wtorek 12 grudnia, ale Zełenski rozpocznie wizytę w Waszyngtonie już dzień wcześniej.

Zełenski jedzie do Waszyngtonu. Spotka się z Bidenem w Białym Domu

Zełenski jedzie do Waszyngtonu. Spotka się z Bidenem w Białym Domu

Autor:
ads/kg
Źródło:
Reuters

IMGW ostrzega przed niebezpieczeństwami pogodowymi. W części kraju obowiązują alerty meteorologiczne drugiego i pierwszego stopnia przed roztopami. W nocy oraz w poniedziałek towarzyszyć nam będą również opady marznące i silne podmuchy wiatru.

Noc pod znakiem niebezpiecznej pogody. Pomarańczowe alerty IMGW dla części kraju

Noc pod znakiem niebezpiecznej pogody. Pomarańczowe alerty IMGW dla części kraju

Aktualizacja:
Autor:
jdw,ps,anw,as
Źródło:
IMGW

320 tysięcy złotych na nagrody dla sześciu osób rozdysponowała była minister zdrowia Katarzyna Sójka pod koniec sprawowania swojej funkcji - poinformowała "Gazeta Wyborcza".

Setki tysięcy złotych dla sześciu osób. Odchodziła z resortu, przydzieliła nagrody

Setki tysięcy złotych dla sześciu osób. Odchodziła z resortu, przydzieliła nagrody

Autor:
ads/ft
Źródło:
"Gazeta Wyborcza"

Sytuacja na wschodzie naszego kraju jest trudna. Wróg naciera na całym froncie - przekazał dowódca ukraińskich sił lądowych Ołeksandr Syrski. Według zachodnich źródeł Rosja rozpoczęła skoordynowaną kampanię uderzeń na Ukrainę w okresie zimowym. Minister obrony Rustem Umierow oznajmił, że armia ukraińska "przekroczyła dwie linie obrony Rosjan i obecnie znajduje się przed trzecią". Podsumowujemy miniony tydzień walk w Ukrainie. 

Tydzień w Ukrainie. "Wróg naciera na całym froncie", początek "kampanii uderzeniowej", siły ukraińskie przed trzecią linią obrony

Tydzień w Ukrainie. "Wróg naciera na całym froncie", początek "kampanii uderzeniowej", siły ukraińskie przed trzecią linią obrony

Autor:
tas/ft
Źródło:
tvn24.pl

Mateusz Morawiecki w swoim expose "przedstawi najważniejsze wyzwania, jakie przed nami stoją" - mówił w TVN24 Waldemar Buda z PiS. Przyznał, że wynik głosowania w sprawie wotum zaufania dla Morawieckiego "jest dosyć przewidywalny". - To jutrzejsze expose to będzie taki dziki łabędzi śpiew premiera Morawieckiego - oceniła Marta Wcisło z Koalicji Obywatelskiej.

Czy Morawiecki będzie udawał? Buda: Oczywiście, że nie. To konstytucja przewiduje taką formułę

Czy Morawiecki będzie udawał? Buda: Oczywiście, że nie. To konstytucja przewiduje taką formułę

Autor:
ads/ft
Źródło:
TVN24

W poniedziałek na pewno czekają nas historyczne emocje - mówiła o nadchodzącym posiedzeniu Sejmu dziennikarka "Faktów" TVN Arleta Zalewska. Dodała, że ciekawi ją, który polityk Prawa i Sprawiedliwości zabierze głos w debacie nad wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego.

Posiedzenie, które "przejdzie do historii Sejmu". Jest jedna niewiadoma

Posiedzenie, które "przejdzie do historii Sejmu". Jest jedna niewiadoma

Autor:
ads/ft
Źródło:
TVN24

Ostatni pociąg ze stolicy Polski do Monachium przez Drezno kursował w 1993 roku. Teraz połączenie takie przywrócono za sprawą nocnego połączenia, które realizowane jest za pomocą pociągu IC Chopin. Jak twierdzi PKP Intercity niska frekwencja to wina austriackiego operatora.

Pierwsze od 30 lat połączenie z Warszawy do Monachium z problemami

Pierwsze od 30 lat połączenie z Warszawy do Monachium z problemami

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

W poznańskim Parku Wilsona odnaleziono kilka martwych kaczek i gołębi. Policja i powiatowy lekarz weterynarii badają sprawę.

Martwe ptaki w poznańskim parku. Sprawę bada policja i powiatowy lekarz weterynarii

Martwe ptaki w poznańskim parku. Sprawę bada policja i powiatowy lekarz weterynarii

Autor:
ads/ft
Źródło:
PAP

Jakiej pogody możemy się spodziewać w nowym roku? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) opublikował długoterminową eksperymentalną prognozę pogody na styczeń, luty, marzec i kwiecień 2024. Jeden z tych miesięcy zapowiada się cieplejszy, a jeden zimniejszy niż zazwyczaj.

Eksperymentalna prognoza długoterminowa IMGW. Pogoda na drugą część zimy i początek wiosny

Eksperymentalna prognoza długoterminowa IMGW. Pogoda na drugą część zimy i początek wiosny

Autor:
anw
Źródło:
IMGW

Aktorka Ali MacGraw w oświadczeniu wspominała współpracę ze zmarłym w piątek Ryanem O'Nealem przy kultowym melodramacie "Love Story". "Ryan był świetnym aktorem, czarującym i zabawnym człowiekiem. Wiem, że dużą część mojego zawodowego sukcesu zawdzięczam współpracy z nim" - napisała.

Zagrali parę w kultowym "Love Story". Ali MacGraw wspomina zmarłego Ryana O'Neala

Zagrali parę w kultowym "Love Story". Ali MacGraw wspomina zmarłego Ryana O'Neala

Autor:
ads
Źródło:
CNN, tvn24.pl

Do Polski zmierza ciepło z zachodu - będzie prawie 10 stopni. Co jeszcze czeka nas w pogodzie w ciągu kolejnych dni? Jakie będą święta Bożego Narodzenia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody.

Pogoda na 16 dni: Koniec grudniowej zimy. Czy na długo?

Pogoda na 16 dni: Koniec grudniowej zimy. Czy na długo?

Autor:
Tomasz
Wasilewski
Źródło:
tvnmeteo.pl
Argentyńska masakra piłą mechaniczną

Argentyńska masakra piłą mechaniczną

Wojciech
Skrzypek
Autor:
Wojciech
Skrzypek
Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pracownicy Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka we Wrocławiu zaalarmowali policję, że do placówki trafiło niemowlę z obrażeniami, które mogły powstać na skutek przemocy. - Zatrzymana została 20-letnia matka dziecka i jej 27-letni partner, który nie jest ojcem dziecka - przekazuje komisarz Marcin Ząbek z policji w Dzierżoniowie, gdzie mieszka rodzina. 

"Liczne złamania i uraz głowy". 11-miesięczna dziewczynka w szpitalu, matka i jej partner zatrzymani

"Liczne złamania i uraz głowy". 11-miesięczna dziewczynka w szpitalu, matka i jej partner zatrzymani

Aktualizacja:
Autor:
Źródło:
tvn24.pl, Kontakt24

Czy jutro w Sejmie czeka nas scenariusz inny niż głosowanie nad dwiema kandydaturami na premiera? O tym dyskutowali goście "Kawy na ławę" w TVN24. - Premier Morawiecki nie złoży wniosku o wotum zaufania - oceniła Urszula Pasławska (PSL). - Jutro będzie dzień wielkiej porażki, upokorzenia Morawieckiego - dodała do tego Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO). Zdaniem Tomasza Treli (Lewica) Morawiecki "wygłosi mowę pożegnalną". Przemysław Wipler z Konfederacji oświadczył, że jego ugrupowanie nie poprze żadnego z proponowanych rządów. Prezydencki minister, Andrzej Dera, potwierdził natomiast, że "wszystko wskazuje na to, że 13 grudnia dojdzie do zaprzysiężenia nowego rządu".

Premier "rozpocznie wygłaszanie mowy pożegnalnej", "nie złoży wniosku o wotum zaufania"

Premier "rozpocznie wygłaszanie mowy pożegnalnej", "nie złoży wniosku o wotum zaufania"

Autor:
akw//mrz
Źródło:
TVN24

W niedzielę rano delegacja polityków Prawa i Sprawiedliwości z prezesem Jarosławem Kaczyńskim złożyła kwiaty przed pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku w Warszawie. To ostatnia miesięcznica przed oddaniem władzy przez PiS.

Ostatnia miesięcznica przed oddaniem władzy przez PiS

Ostatnia miesięcznica przed oddaniem władzy przez PiS

Autor:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Po powrocie z urlopu mieszkaniec Gdyni odkrył, że z Zanzibaru przywiózł w bagażu miejscowego stawonoga. Skolopendra ukryła się w walizce. Ugryzienie przez takiego wija skutkuje nie tylko bólem i obrzękiem, ale czasem również miejscową martwicą skóry. Zabrana przez strażników miejskich skolopendra trafiła do fundacji, która ma doświadczenie z egzotycznymi zwierzętami.

Po powrocie z urlopu w bagażu znalazł jadowitą skolopendrę

Po powrocie z urlopu w bagażu znalazł jadowitą skolopendrę

Autor:
ng
Źródło:
UM Gdynia

Francuski sąd skazał na kary więzienia w zawieszeniu sześcioro uczniów, zamieszanych w zabójstwo Samuela Paty'ego, nauczyciela ich szkoły. Rosyjski uchodźca czeczeńskiego pochodzenia odciął mu głowę po tym, jak Paty pokazał na lekcji wolności słowa karykatury Mahometa. Nastolatkowie pokazali mordercy wizerunek nauczyciela i obserwowali go, a za współpracę dostali od islamisty pieniądze. - To trudny wyrok dla rodziny. Jest rozczarowanie, złość, niezrozumienie. To zły sygnał dla rodziny, uczniów – skomentowała wyrok prawniczka rodziny Paty’ego, Virginie Le Roy.

Pokazał na lekcji karykatury Mahometa. Uczniowie skazani po zabójstwie nauczyciela

Pokazał na lekcji karykatury Mahometa. Uczniowie skazani po zabójstwie nauczyciela

Autor:
bp//mrz
Źródło:
PAP

Zbliża się "Weekend cudów" Szlachetnej Paczki. Najbiedniejsi, samotni, potrzebujący pomocy dostaną przed świętami to, czego im najbardziej potrzeba, by choć trochę im ulżyć i po prostu pocieszyć. Każdy z nas może wywołać łzy wzruszenia. Jest wielu wolontariuszy, ale potrzeba więcej. Na darczyńców czeka jeszcze ponad tysiąc rodzin.

Pani Elżbieta potrzebuje elektronicznej lupy, pani Olga piekarnika. Podopieczni Szlachetnej Paczki wciąż czekają na darczyńców

Pani Elżbieta potrzebuje elektronicznej lupy, pani Olga piekarnika. Podopieczni Szlachetnej Paczki wciąż czekają na darczyńców

Autor:
Maria
Mikołajewska
Źródło:
Fakty TVN

Dziennikarze tvn24.pl, TVN i TVN24 są wśród nominowanych do tegorocznych nagród Grand Press. Nominacje otrzymali: Justyna Suchecka, Piotr Szostak, Wojciech Bojanowski, Filip Folczak, Olga Orzechowska, Maciej Duda, Łukasz Ruciński, Michał Fuja, Grzegorz Głuszak, Marcin Jakóbczyk, Piotr Świerczek, Robert Zieliński, Olga Mildyn, Ewa Galica, Marcin Gutowski, Edyta Krześniak, Piotr Jacoń, Adam Diehl, Piotr Karczewski, Michał Przedlacki, Łukasz Frątczak, Dariusz Kubik i Grzegorz Łakomski.

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl