Piontkowski: szkoła nie jest miejscem, gdzie od razu wszyscy się zarażą, jak tylko przyjdą

Źródło:
tvn24.pl
Minister edukacji o przygotowaniach do nowego roku szkolnego
Minister edukacji o przygotowaniach do nowego roku szkolnego
wideo 2/6
Minister edukacji o przygotowaniach do nowego roku szkolnego

We wtorek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski wyjaśniał posłom, jak resort szykuje się do otwarcia szkół 1 września. - Przewidujemy, że przytłaczająca większość szkół będzie działać normalnie - przekonywał. Posłowie opozycji nie dali się jednak przekonać i krytykowali ministra za niewystarczające, ich zdaniem, działania przed wznowieniem działalności placówek edukacyjnych.

- Nie chcemy, żeby szkoły stały się miejscem zarażeń, tylko żeby były miejscem edukacji - mówiła Krystyna Szumilas z PO tuż po rozpoczęciu obrad sejmowej komisji edukacji. Jej posiedzenie zwołano na wniosek posłów opozycji, którzy chcieli dowiedzieć się, jak resort edukacji szykuje się do 1 września.

Minister edukacji Dariusz Piontkowski powtórzył niemal to samo, co mówił dziennikarzom na ubiegłotygodniowej konferencji. - Przewidujemy, że przytłaczająca większość szkół będzie działała normalnie - mówił Piontkowski. I przypominał, że to dyrektorzy - po konsultacji ze stacją sanitarną i organem prowadzącym (gminą lub powiatem - red.) będą decydowali o ewentualnym przechodzeniu na częściową lub całościową naukę zdalną.

Piontkowski o powrocie do szkół: stwierdziliśmy, że nie należy czekać
Piontkowski o powrocie do szkół: stwierdziliśmy, że nie należy czekać (wypowiedź z 12 sierpnia)TVN24

Ministerstwo przygotowało informatory

- Przygotowaliśmy informatory, poradniki o tym, jak to kształcenie prowadzić w sposób efektywny i bezpieczny - mówił minister. Chwalił się między innymi portalem epodreczniki.pl, z którego wiele szkół korzystało wiosną w czasie nauki na odległość. - To zintegrowana platforma edukacyjna, której narzędzia umożliwiały prowadzenie zajęć. Cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, są na niej miliony kont, odnotowaliśmy setki milionów wejść i około miliona użytkowników codziennie - wymieniał. Nie wspomniał jednak o tym, że mimo wcześniejszych zapowiedzi ta platforma nie zostanie w najbliższym czasie uzupełniona o czat do wideokonferencji, na którego brak narzekało wielu nauczycieli.

Krytykowany przez część posłów za to, że przepisy regulujące prace w pandemii nie są wystarczająco szczegółowe, Piontkowski odpowiadał: - Życie zawsze będzie bogatsze niż najgrubsze i najdokładniejsze przepisy prawa.

Mury nie zarażają, ludzie mogą

Zdaniem ministra edukacji "większość pytań bierze się z tego, że ktoś nie czytał wytycznych lub czytał je z brakiem zrozumienia". - Część pytań była zadawana tylko po to, żeby siać zamęt, na przykład o to, ile maseczek zakupiło ministerstwo. Choć wielokrotnie mówiliśmy, że nie zakładamy obowiązku zasłaniania nosa i ust - przypomniał minister. I dodawał: - Szkoła nie jest miejscem, gdzie od razu wszyscy się zarażą, jak tylko przyjdą.

Do tych słów odnosiła się później między innymi Szumilas: - To prawda, mury nie zarażają, ale mogą zarażać ci, którzy w szkołach pracują lub się uczą - komentowała. - Jestem przerażona - podkreślała parokrotnie była minister edukacji.

Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej dziwiła się ministerstwu, że nie wypracowało rozwiązań dla nauczycieli po 60. roku życia, czyli znajdujących się w grupie ryzyka. I krytykowała wcześniejsze wypowiedzi wiceminister Marzeny Machałek, która na antenie TVN24 mówiła, że ci nauczyciele mają wybór i mogą iść na emeryturę. - Wiedząc, jak wielu nauczycieli brakuje, nie ryzykowałabym nawet sugerowania, żeby ci najstarsi nauczyciele odeszli na emeryturę - mówiła. I przypominała, że wiele szkół jest przepełnionych - szczególnie liceów i techników w dużych miastach, które pękają z powodu tak zwanej kumulacji roczników, do której doszło przed rokiem w skutek likwidacji gimnazjów.

MEN chce lekcji w modelu tradycyjnym
MEN chce lekcji w modelu tradycyjnym (materiał z 12 sierpnia)TVN24

A co z równymi szansami?

Posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy zwracała uwagę, że choć władze MEN twierdzą, że przyglądają się innym rozwiązaniom europejskim, to nie wykorzystuje najlepszych. Mówiła między innymi o Włoszech, gdzie zakupiono miliony pojedynczych ławek, kilkanaście milionów maseczek i przygotowano pieniądze na zatrudnienie dodatkowych nauczycieli, by ułatwić uczniom zachowanie dystansu. 

Dziemianowicz-Bąk podkreślała też, że MEN w ogóle nie zajmuje się dziećmi, które wypadły z systemu wiosną (chodzi o uczniów, z którymi nauczyciele w czasie zdalnej nauki nie mogli nawiązać kontaktu) i nie wiadomo, co się z nimi dzieje. Nie ma też mowy o wyrównywaniu szans i brakach, które wynikają ze zdalnego nauczania. - Nikt tego nawet nie monitoruje - krytykowała.

W podobnym tonie wypowiadała się Barbara Nowacka z KO. - Wiele dzieci było narażonych na stres i pozostawionych w opresyjnym środowisku. Co zrobić, żeby te dzieci mogły sprawnie wrócić do systemu nauki i przestały się bać? Chodzi nie tylko o wyrównywanie szans, ale i pomoc psychologiczną - zauważała.

Kolejni posłowie apelowali do MEN także o rozluźnienie podstawy programowej.

Wróbel: polska szkoła powinna skorzystać z doświadczeń w Szwecji
Wróbel: polska szkoła powinna skorzystać z doświadczeń w Szwecji (wypowiedź z 12 sierpnia)

Rodzice też są odpowiedzialni

Ministra edukacji bronił Kazimierz Moskal z Prawa i Sprawiedliwości, mówiąc między innymi, że rodzice też są odpowiedzialni za zdrowie dzieci. - Przecież rodzice nie puszczą chorych dzieci do szkoły - komentował.

- Same negatywne uwagi, wszystko źle - komentowała przewodnicząca komisji Mirosława Stachowiak-Różecka (PiS). I ironizowała, że tak samo reagowaliby posłowie opozycji, gdyby minister zaproponował "10 razy więcej szkół, rozdzielonych lasem, osobne pomieszczenia dla wszystkich klas, 200 procent więcej nauczycieli i totalną elastyczność rodziców w pracy". Równocześnie dziękowała posłom za dyskusję o zdalnej edukacji.

Katarzyna Lubnauer dopytywała przewodniczącą komisji, czy ta kiedykolwiek próbowała się dodzwonić do sanepidu.

- W przypadku plaż państwo nie widzą żadnego problemu, inaczej w przypadku szkół - komentował wypowiedzi posłów minister Piontkowski. I przypominał internetowy obraz z zatłoczonej plaży i dopisany do niego dialog, w którym dziecko pyta, czy pójdzie we wrześniu do szkoły, a matka odpowiada mu, że nie wiadomo, czy będzie wystarczająco bezpiecznie.

Cała rozmowa z Justyną Suchecką
Cała rozmowa z Justyną Suchecką TVN24

Autorka/Autor:Justyna Suchecka

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Rosja prowadzi działania hybrydowe. Ostatnio dotknęły one Polski, Niemiec, Litwy, Łotwy, Estonii, Czech i Wielkiej Brytanii - czytamy w oświadczeniu wydanym przez NATO w czwartek po południu. Pakt Północnoatlantycki podkreśla w nim, że sojusznicy "wspierają i wykazują solidarność" z krajami, które doświadczają działań Moskwy.

Rosja prowadzi "szkodliwe działania na terytorium Sojuszu". Oświadczenie NATO

Rosja prowadzi "szkodliwe działania na terytorium Sojuszu". Oświadczenie NATO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Na wojny domowe czas był wtedy, gdy wokół był pokój. Dziś, gdy za naszymi granicami jest wojna, przestrzeni na wzajemne wyniszczanie się wewnątrz już nie ma. Za długo próbowano dzielić Polskę na dwa obozy - powiedział w orędziu z okazji Dnia Flagi RP marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Dodał, że "bezpieczną, mądrą i stabilną będzie tylko jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków".

"Jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków". Orędzie Szymona Hołowni

"Jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków". Orędzie Szymona Hołowni

Źródło:
TVN24

Było po godzinie drugiej w nocy, gdy pijany 28-latek wjechał fiatem punto w jeden z budynków w Nakle nad Notecią (woj. kujawsko-pomorskie), uszkadzając przy tym przyłącze gazowe. W związku z rozszczelnieniem instalacji, konieczna była ewakuacja mieszkańców.  

Kierowca w nocy wjechał w budynek, uszkodził przyłącze gazowe. Ewakuowano 37 osób

Kierowca w nocy wjechał w budynek, uszkodził przyłącze gazowe. Ewakuowano 37 osób

Źródło:
tvn24.pl

W Bieszczadach, między szczytami Obnoga a Krzemień, w czwartek po południu wybuchł pożar. Trwa akcja gaśnicza, bierze w niej udział śmigłowiec Straży Granicznej.

Płoną połoniny w Bieszczadach. Śmigłowiec w akcji

Płoną połoniny w Bieszczadach. Śmigłowiec w akcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Turcja zatrzymała w czwartek wymianę handlową z Izraelem - przekazała agencja Bloomberg, powołując się na informacje z kręgów rządowych w Turcji. Podano, że zawieszony został cały eksport i import. Israel Katz, szef izraelskiej dyplomacji, odnosząc się do Recepa Tayyipa Erdogana, stwierdził, że "tak zachowuje się dyktator, lekceważący interesy narodu tureckiego".

Turcja wstrzymała wymianę handlową z Izraelem

Turcja wstrzymała wymianę handlową z Izraelem

Źródło:
PAP

Pogoda w kolejnych dniach długiego majowego weekendu może zrobić się niebezpieczna. W wielu regionach Polski należy spodziewać się burz. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił prognozę zagrożeń.

Będzie słychać grzmoty. Mieszkańcy tych miejsc powinni zachować szczególną ostrożność

Będzie słychać grzmoty. Mieszkańcy tych miejsc powinni zachować szczególną ostrożność

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Wielka Brytania nie byłaby w stanie obronić się przed potencjalnym atakiem z powietrza przy użyciu dronów i rakiet - ostrzega w czwartek Sky News. Sytuację pogarsza wzrost jakości i ilości pocisków rakietowych i dronów opracowanych przez wrogie państwa, takie jak Rosja, Chiny, Iran i Korea Północna.

Sky News: Wielka Brytania nie zdołałaby się obronić przed atakiem z powietrza

Sky News: Wielka Brytania nie zdołałaby się obronić przed atakiem z powietrza

Źródło:
PAP

13 okręgów wyborczych i wiele znanych twarzy wśród kandydatów, a także sporo kontrowersji. Tak przedstawiają się listy wyborcze do Parlamentu Europejskiego. W czwartek minął termin zgłaszania list kandydatów. Prezentujemy najciekawsze polityczne rywalizacje w każdym z okręgów.

Najciekawsze wyborcze starcia. O mandaty europosłów walczą "znane, sprawdzone nazwiska"

Najciekawsze wyborcze starcia. O mandaty europosłów walczą "znane, sprawdzone nazwiska"

Źródło:
TVN24, PAP

Pogoda na majówkę. Długi weekend na razie cieszy słoneczną i bardzo ciepłą, a nawet gorącą aurą. Niestety w piątek w pogodzie zaczną się zmiany. Będzie coraz częściej padać i pojawią się burze. Ponadto na początku następnego tygodnia się ochłodzi. Sprawdź najnowszą prognozę pogody.

Pogoda na majówkę 2024. Nadchodzi zmiana pogody. Miejscami zrobi się niebezpiecznie

Pogoda na majówkę 2024. Nadchodzi zmiana pogody. Miejscami zrobi się niebezpiecznie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Niczego nie wykluczam, bo mamy do czynienia z kimś, kto niczego nie wyklucza - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron pytany przez "The Economist" o to, czy nadal nie wyklucza wysłania wojsk na Ukrainę. Jak dodał, "Francja jest krajem, który przeprowadzał interwencje militarne, także w ostatnim czasie". - Gdyby Rosjanie przedarli się przez linię frontu, gdyby pojawiła się prośba ze strony Ukrainy, zasadne byłoby zadanie sobie tego pytania - stwierdził.

Macron o wysłaniu wojsk na Ukrainę, "gdyby Rosjanie się przedarli"

Macron o wysłaniu wojsk na Ukrainę, "gdyby Rosjanie się przedarli"

Źródło:
"The Economist", tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda skierował w czwartek do Sejmu projekt ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa - przekazało w czwartek po południu Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Prezydent proponuje ustawę na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa

Prezydent proponuje ustawę na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nie powiedział ani słowa, nie chciał zdradzić motywów działania, był kompletnie zaskoczony naszym widokiem - mówi o zatrzymaniu 16-latka w związku z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Prokuratura złożyła wniosek, by nastolatek odpowiadał jak dorosły. Może mu grozić nawet 10 lat więzienia.

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Co najmniej trzy kobiety zostały zarażone wirusem HIV podczas wykonywania zabiegu kosmetycznego twarzy nazywanego "wampirzym liftingiem" - informują amerykańskie media. Według "The New York Times" to pierwszy udokumentowany w USA przypadek przenoszenia wirusa HIV poprzez zastrzyki kosmetyczne.

Trzy kobiety zarażone HIV po "wampirzym liftingu". Pierwszy taki przypadek w USA

Trzy kobiety zarażone HIV po "wampirzym liftingu". Pierwszy taki przypadek w USA

Źródło:
"The New York Times", BBC

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało na konwencji w Kielcach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. W wydarzeniu nie wzięli udziału były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były prezes TVP Jacek Kurski.

PiS zaprezentowało "lokomotywy" do Parlamentu Europejskiego. W Kielcach zabrakło Obajtka i Kurskiego

PiS zaprezentowało "lokomotywy" do Parlamentu Europejskiego. W Kielcach zabrakło Obajtka i Kurskiego

Źródło:
TVN24, PAP

Premier Donald Tusk skrytykował Mateusza Morawieckiego, który w prorosyjskim węgierskim tygodniku "Mandiner" miał stwierdzić, że "Bruksela stanowi zagrożenie dla demokracji europejskiej". Wcześniej Morawiecki powiedział o Viktorze Orbanie, że jest jego "przyjacielem".

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Chcemy rozpocząć dyskusję na temat przyszłej konstytucji dla Europy - powiedział w czwartek kandydat Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego Robert Biedroń. Jak dodał, "nie może być tak, że Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Szefowa sztabu, ministra ds. równości Katarzyna Kotula, poinformowała, że Lewica zebrała pod swoimi listami 350 tysięcy podpisów.

"Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Lewica proponuje "konstytucję dla Europy"

"Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Lewica proponuje "konstytucję dla Europy"

Źródło:
PAP

Politycy Prawa i Sprawiedliwości przy okazji kampanii do europarlamentu co rusz wskazują, jakie niebezpieczeństwa grożą Polakom ze strony Unii Europejskiej. Nie zawsze to, co punktują, ma potwierdzenie w unijnych dokumentach. Tak jest w przypadku tezy Beaty Szydło, według której dyrektywa budynkowa nakazuje wymianę dofinansowanych z programu "Czyste powietrze" kotłów na gaz.

Beata Szydło o dyrektywie UE: kotły na gaz "będziecie musieli wyrzucić". Nieprawda

Beata Szydło o dyrektywie UE: kotły na gaz "będziecie musieli wyrzucić". Nieprawda

Źródło:
Konkret24

W oknie życia w mikołowskiej Borowej Wsi (woj. śląskie) znaleziono dziewczynkę. Lekarz ocenił jej stan jako dobry, a od porodu do przekazania mogło minąć kilkanaście godzin. Przy dziecku znaleziono poruszający list z wyjaśnieniami.

Dziewczynka w oknie życia. Matka zostawiła poruszający list

Dziewczynka w oknie życia. Matka zostawiła poruszający list

Źródło:
PAP, "Dziennik Zachodni"
W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Aleksandra Kosiorek, prawniczka, aktywistka, działaczka na rzecz praw kobiet, a ostatnio siła napędowa "turkusowej rewolucji" w mieście (określenie pochodzące od barw ugrupowania Gdyński Dialog), wygrała bój o fotel prezydenta Gdyni. Pokonała Wojciecha Szczurka, który rządził miastem 26 lat. W wywiadzie dla tvn24.pl, na kilka dni przed swoim zaprzysiężeniem, mówi o prezydenturze swojego poprzednika, o pierwszych decyzjach, jakie podejmie na nowym stanowisku, i o tym, jak chce się komunikować z mieszkańcami i jak odpoczywa po ciężkiej kampanii.

"Samodzielność mam we krwi". Aleksandra Kosiorek, prezydent elekt Gdyni, mówi nam o swoich planach

"Samodzielność mam we krwi". Aleksandra Kosiorek, prezydent elekt Gdyni, mówi nam o swoich planach

Źródło:
TVN24

2 maja jest obchodzony Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju. Z tej okazji w Warszawie odbyła się uroczystość podniesienia flagi państwowej na wieży zegarowej Zamku Królewskiego. Okolicznościowe wpisy w mediach społecznościowych opublikowało wielu polityków, w tym prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk.

Dzień Flagi RP. "Łączy wszystkie pokolenia", "symbol dumnego narodu", "niech zawsze budzi szacunek"

Dzień Flagi RP. "Łączy wszystkie pokolenia", "symbol dumnego narodu", "niech zawsze budzi szacunek"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24