Alarmy powodziowe w Lubuskiem

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24., PAP
IMGW: niepokojąca sytuacja jest w dolnych stanowiskach pomiarowych poniżej Wrocławia
IMGW: niepokojąca sytuacja jest w dolnych stanowiskach pomiarowych poniżej WrocławiaTVN24
wideo 2/35
IMGW: niepokojąca sytuacja jest w dolnych stanowiskach pomiarowych poniżej WrocławiaTVN24

Powódź w Polsce trwa. Wojewoda lubuski ogłosił wieczorem alarmy powodziowe dla kilku powiatów: zielonogórskiego, gorzowskiego, wschowskiego, nowosolskiego, krośnieńskiego oraz słubickiego. W czwartek nad ranem fala powodziowa dotarła do Wrocławia. Stan Odry w stacji pomiarowej Trestno prawie o dwa metry przekroczył stan alarmowy. Na godzinę 22.10 wynosił 640 centymetry.

W tvn24.pl przekazujemy najnowsze informacje na temat sytuacji pogodowej w kraju i za granicą:

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 5:24

    Dziękujemy za uwagę. Dalszy ciąg relacji - tutaj

  • 4:38

    Pierwsza pomoc od UNHCR dla mieszkańców Ząbkowic Śląskich obejmie składane łóżka, materace i poduszki, pościel i zestawy higieniczne. Dodatkowo zapasy awaryjne dostarczone przez UNHCR Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi na wypadek nieprzewidzianych okoliczności są również gotowe do wysłania - zaznaczyła Agencja.

    Jak poinformowała UNHCR, Agencja jest gotowa do niesienia dalszej pomocy w celu wsparcia działań rządu i pozostaje w bliskim kontakcie z krajowymi i lokalnymi zespołami zarządzania kryzysowego w celu szybkiego jej dostarczenia ofiarom.

    Koordynator ONZ ds. Uchodźców z Ukrainy i Przedstawiciel UNHCR w Polsce Kevin J. Allen podkreślił, że "kiedy uchodźcy z Ukrainy uciekali przed wojną i prześladowaniami, Polska stanęła w jednym szeregu, aby ich chronić i wspierać". - Teraz to my musimy stanąć u boku Polaków i społeczności dotkniętych powodzią, aby wesprzeć reakcję rządu - oświadczył Allen.

  • 4:02

    W Brzegu Dolnym (dolnośląskie) rozpoczęła się kulminacja fali powodziowej na Odrze. Stan wody osiągnął 933 cm, a według szacunków IMGW dotrze do 940 cm. Maksimum będzie niższe niż podczas powodzi w 1997 r., kiedy to, według danych Instytutu, osiągnęło 1070 cm.

    Odra przekracza poziomy alarmowe także poniżej Brzegu Dolnego: w Malczycach, Ścinawie, Głogowie oraz w Nowej Soli, gdzie przekroczenie tego stanu nastąpiło w czwartek wieczorem. IMGW spodziewa się, że w niedzielę stan wody w Nowej Soli przekroczy stan alarmowy o ponad 200 cm i sięgnie 660 cm.

    W Trestnie powyżej Wrocławia od czwartku rano utrzymuje się stan wody zbliżony do maksymalnego, prognozowanego przez IMGW, czyli 640 cm. Tu również kulminacja fali jest niższa niż w 1997 r., kiedy to maksymalny poziom wody sięgnął 724 cm.

  • 3:01

    O godzinie 2 w nocy rozpoczęło się posiedzenie Gminnego Sztabu Kryzysowego w Brzegu Dolnym, w którym poziom Odry nadal się podnosi i wynosi obecnie 926 cm.

    Podczas posiedzenia omówiono pojawiające się problemy oraz zaproponowano rozwiązania w miejscach, gdzie pojawiają się przesiąki. 

  • 1:33

    UNHCR - Agencja ONZ ds. Uchodźców - poinformowała, że organizuje podstawową pomoc dla poszkodowanych w powodzi w południowej Polsce, a pierwsze artykuły dla 500 rodzin trafi do mieszkańców Ząbkowic Śląskich.

  • 1:16

    Pracownicy Wód Polskich otrzymują groźby karalne. - Przekazałam tę sprawę odpowiednim służbom - poinformowała szefowa Wód Polskich Joanna Kopczyńska.

    Pracownicy Wód Polskich otrzymują groźby karalne

  • 0:46

    Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia poinformowało o zakończeniu prac nad uszczelnianiem wału Janówek-Pracze na rzece Bystrzycy.

  • 0:39

    Reporter TVN24 Wojciech Skrzypek poinformował, że w Brzegu Dolnym doszło do kilku małych przecieków. – Woda przelała się pod wałem. Na razie sytuacja wygląda, jakby służby i mieszkańcy nad nią panowali – podkreślił.

    Reporter przekazał, że był również przeciek w miejscowości Pysząca (na południowy zachód od Brzegu Dolnego), ale tam "sytuacja została opanowana". 

    Przeciek w miejscowości Pysząca został opanowany. Relacja Wojciecha Skrzypka

  • 23:50

    Wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski przekazał podczas posiedzenia sztabu kryzysowego informację o wprowadzeniu bezwzględnego zakazu poruszania się po wałach przeciwpowodziowych. Wprowadzone w środę przez RZGW w Szczecinie obostrzenie obowiązuje do odwołania.

    - Dzisiaj wzmocnione zostały patrole policji, które egzekwują te zakazy. Nie wolno jeździć ani chodzić po wałach – podkreślił wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski.

    - Mamy tutaj zapowiedź wysokiej fali w Gozdowicach i Bielinku, ale dopiero między 24 a 27 września. Są to zapowiedzi stanu około 90 cm ponad stan alarmowy, co nie powinno spowodować większych problemów, ale przygotowujemy się do ewentualności takiej, że trzeba będzie popracować przy wałach – powiedział Rudawski.

    Poinformował też o zaporach przeciwpowodziowych w Gryfinie przy ul. Czechosłowackiej, w Piasku (pow. gryfiński) oraz o planowym montażu zapór w Chlewicach (pow. myśliborski). - To są takie trzy najbardziej newralgiczne miejsca, które są pierwsze na drodze fali powodziowej – podkreślił wojewoda.

  • 23:48

    Trwa usuwanie skutków powodzi w Stroniu Śląskim. Na terenie 70 procent miasta przywrócono energię elektryczną, jest woda – wskazał reporter TVN24 Radomir Czarnecki. Podkreślił, że dużym problemem wciąż jest to, że kolektory ściekowe wciąż są zapchane. – Trwa batalia o odbudowę dróg – dodał.

    Trwa usuwanie skutków powodzi w Stroniu Śląskim. Relacja Radomira Czarneckiego

  • 23:48

    IMGW podkreślił, że fala wezbraniowa na Bystrzycy i fala wezbraniowa na Bobrze nie nałożą się na falę wezbraniową, która aktualnie przemieszcza się na Odrze.

  • 23:48

    W zlewniach dopływów górnej Odry prognozuje się na ogół stabilizację i spadki stanów wody (z możliwością wahań) w strefie wody wysokiej, odcinkami powyżej stanów ostrzegawczych.

    W zlewniach lewostronnych i prawostronnych dopływów Odry środkowej przewiduje się na ogół spadki stanów wody, na ogół w strefie wody wysokiej z przekroczeniami stanów umownych.

    W ujściowym odcinku Baryczy stany wody mają tendencję wzrostową, powyżej stanów umownych. W środkowych i ujściowych odcinkach rzek: Nysa Kłodzka, Oława, Ślęza, Bystrzyca, Kaczawa, Bóbr stany wody utrzymują się powyżej stanu alarmowego.

  • 23:47

    Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, stany wody na górnej Odrze będą miały tendencję spadkową w strefie powyżej stanów alarmowych, a w Chałupkach powyżej ostrzegawczego.

    Na Odrze poniżej Raciborza-Miedoni stany wody będą miały przebieg z tendencją spadkową. Na Odrze skanalizowanej, do Oławy prognozowane są dalsze spadki stanów wody.

    Na stacji hydrologicznej Trestno utrzymuje się kulminacja wezbrania przy stanie H=644, potrwa do około 12 godzin. Natomiast poniżej Trestna do Malczyc prognozowane są wzrosty stanów wody i kulminacja na wodowskazach Brzeg Dolny i Malczyce. Na Odrze środkowej swobodnie płynącej prognozuje się wzrosty stanów wody stanu alarmowego.

  • 23:40

    Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar poinformował, że w województwie odwołano ostatnie pogotowie przeciwpowodziowe. - Dziś zakończyliśmy akcję wypompowywania wody w ostatniej jednostce samorządu terytorialnego, w godzinach popołudniowych w gminie Brzeszcze – powiedział. Na rzekach w Małopolsce nie ma stanów alarmowych ani ostrzegawczych, choć stany rzek są nadal wysokie i średnie.

  • 23:33

    W wale na wrocławskim Janówku został zauważony przeciek – przekazał obecny na miejscu reporter TVN24 Tomasz Kanik. Natychmiast wezwano służby. Na miejsce przybyły setki żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

    W walne na wrocławskim Janówku został zauważony przeciek. Relacja Tomasza Kanika

  • 23:26

    Wał przy moście 4 czerwca w Brzegu Dolnym (województwo dolnośląskie) zaczął przeciekać – poinformował reporter TVN24 Wojciech Skrzypek. Skierowano na miejsce służby. W pracach nad umacnianiem wału pomagają również mieszkańcy Brzegu.

    Wał przy moście 4 czerwca w Brzegu Dolnym zaczął przeciekać. Relacja Wojciecha Skrzypka

  • 23:08

    Joanna Kopczyńska zapewniła, że RZGW w Szczecinie zidentyfikowało najbardziej zagrożone miejsca na terenie województwa zachodniopomorskiego. - Jeśli coś by się tam działo, służby już dziś mają mapy, które określają, które tereny są potencjalnie zagrożone - uspokajała.

    Wskazała, że miejscem "szczególnej troski" służb jest Krosno Odrzańskie. - W tej chwili nie ma wysokich stanów wody, ale wiemy, jak ta dynamika tam wygląda, więc jesteśmy obecni - dodała.

  • 23:07

    - Zbiornik Otmuchów, zmniejszono odpływ dzisiaj do 220 m3 w sekundę, czyli cały czas zmniejszamy odpływy zbiorników, nie dokładamy wody do rzek. Na terenie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu pracuje sześć polderów, wszystkie poldery pracują, nie ma żadnego zagrożenia" - wymieniała Joanna Kopczyńska.

    Szefowa Wód Polskich poinformowała również o trwającym uszczelnieniu korpusu wołu przeciwpowodziowego na Odrze w Opolu oraz korpusu przy przepompowni ścieków Czarnowąsy. Stwierdzono również przesiąki w miejscowości Niewodniki oraz nieszczelność przepustów w miejscowości Chrzczonowice. - Około godz. 6 rozpoczęto opróżnienie części sterowalnej polderu Buków, polder jest zapełniony w 41 proc. - dodała.

  • 23:05

    Szefowa Wód Polskich Joanna Kopczyńska podczas posiedzenia powodziowego sztabu kryzysowego z udziałem m.in. premiera Donalda Tuska, ministrów i przedstawicieli służb zdała relację z obecnej sytuacji powodziowej.

    Poinformowała, że zbiornik w Raciborzu "jest sterowalny i trzyma wodę". Jeśli chodzi o zbiornik Mietków, wyjaśniła, że zmniejszono odpływ wody do rzeki Bystrzyca, jednocześnie Centrum Technicznej Kontroli Zapór prowadzi tam właśnie szczegółowe oględziny zapory czołowej oraz terenu zbiornika.

    Powiedziała również o stanie zbiornika Nysa. - Dzisiaj rano zmniejszyliśmy odpływ jeszcze bardziej, także w tej chwili do Nysy trafia naprawdę niewielka ilość wody - jest to 300 m3 na sekundę - tłumaczyła.

  • 22:52

    Lewin Brzeski w województwie opolskim na skutek wylania Nysy Kłodzkiej został niemal całkowicie przykryty wodą (19.09.2024)

  • 22:15

    Lądek-Zdrój. W powodzi utopił się wózek inwalidzki

  • 22:14

    Opłaty pobierane od wpłat dokonanych w placówkach Poczty Polskiej na rzecz powodzian zostaną przekazane poszkodowanym przez żywioł - poinformowała w czwartek Poczta Polska.

  • 22:10

    Wojewoda śląski Marek Wójcik: dziś zakończyło się odpompowywanie wody w Czechowicach-Dziedzicach. Nadal trwa odpompowywanie w Goczałkowicach. Tam kilkanaście domów jest w dalszym ciągu podtopionych. 

  • 22:01

    Wojewoda lubuski: w okolicach miejscowości Krzywa w gminie Nowogród Bobrzański nastąpiło dzisiaj przelanie wód Bobru przez koronę wału. Zalało jedną nieruchomość na wysokość około 1,3 metra. Osoba z niepełnosprawnością, która przebywała w tym budynku została zabezpieczona, nic złego się nie wydarzyło. Niestety tego domu nie udało się uratować przed napierającą wodą. 

  • 21:56

    Wojewoda lubuski Marek Cebula: podjąłem decyzję o zawnioskowaniu o objęcie stanem klęski żywiołowej powiatu żagańskiego. 

  • 21:53

    Wojewoda opolska: w większości miejscowości trwa sprzątanie, usuwanie skutków powodzi. Priorytetem jest jak najszybsze uruchomienie obiektów użyteczności publicznej i przywrócenie kluczowych usług

  • 21:50

    Wojewoda opolska Monika Jurek: sytuacja hydrologiczna jest dla nas optymistyczna. Ulega poprawie. Stan wód na terenie Opolszczyzny ma tendencję spadkową. 

  • 21:46

    Kamieniecki: Tauron odbudowuje instalację energetyczną. Z uzyskanych informacji wynika, że około 2 tygodnie potrwa przywrócenie pełnej sprawności. 

  • 21:45

    Kamieniecki: docieramy do wsi poza miastami gminnymi. Nie do wszystkich udało się jeszcze dotrzeć 

  • 21:43

    Kamieniecki: został uruchomiony numer kontaktowy dla mieszkańców. Nie tylko zgłaszali swoje potrzeby, ale też zbieraliśmy propozycje, które z ich strony były zgłaszane. Żeby ten temat zrealizować, poprosiłem o sztabowe wsparcie żołnierzy WOT. 

  • 21:41

    Kamieniecki: wczoraj informowałem o problemach z łącznością. Dzisiaj powstaje tymczasowy maszt sieci komórkowej. On zostanie uruchomiony jutro. 

  • 21:39

    Nadbrygadier Michał Kamieniecki, który od środy odpowiada za zarządzanie kryzysowe w Stroniu Śląskim i w Lądku-Zdroju: od wczoraj funkcjonują sztaby w obu gminach. Największym problemem jest kanalizacja, która jest niedrożna. Systematycznie są prowadzone prace. Miejscami jest zniszczona. Ten system trzeba będzie odbudować. 

  • 21:33

    Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk: na żadnej z rzek woda nie przelewa się przez koronę wałów biorąc pod uwagę tę falę, która idzie przez Wrocław. 

  • 21:32

    Szef MSWiA Tomasz Siemoniak: energicznie ruszyła wypłata zasiłków. W województwie dolnośląskim 684 rodziny otrzymały już zasiłki na kwotę ponad 3 mln złotych, w opolskim - 49 rodzin, śląskim - 185. Na jutro zaplanowana jest wypłata kolejnych 9,5 mln złotych. 

  • 21:29

    Wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń: W Stroniu Śląskim i Lądku-Zdroju jest byt mało inspektorów, a zbyt dużo budynków do skontrolowania. Po rozmowie z Polską Izbą Inżynierów Budownictwa poinformowano mnie, że od jutra będzie do dyspozycji na Dolnym Śląsku 200 inżynierów. Chodzi o to, żeby jak najszybciej dokonać przeglądów. 

  • 21:17

    Minister infrastruktury Dariusz Klimczak o apelu burmistrza Krosna Odrzańskiego: Tranzyt, który funkcjonuje jest utrudnieniem. O 23 ruch będzie przekierowany

  • 21:15

    Tusk: każdy, kto będzie przyłapany na szabrownictwie na terenach popowodziowych, będzie ukarany surowo

  • 21:13

    Szef KGP: skierowałem 10 mobilnych posterunków

  • 21:12

    Komendant główny policji Marek Boroń: dzisiaj nie było osób ewakuowanych. Liczba ofiar śmiertelnych się nie powiększyła - mamy 7. Poszukujemy jednej osoby. 

  • 21:06

    Komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Mariusz Feltynowski: monitorujemy wały m.in. w Krośnie Odrzańskim 

  • 21:02

    Tusk: pomagajmy sobie nawzajem i szanujmy tych wszystkich, którzy pracują. Potrzeba jedności i współdziałania. 

  • 20:59

    Prezes Wód Polskich Joanny Kopczyńskiej: monitorujemy wszystko wały przeciwpowodziowe, w tym we Wrocławiu. Dokonaliśmy również przelotu śmigłowcem nad Wrocławiem. Pracują też droniarze z Wód Polskich na Mietkowie. Jesteśmy obecni tam, gdzie stany wody są wysokie. 

  • 20:53

    Szef IMGW: niepokojąca sytuacja jest poniżej Wrocławia. Próbowałem zweryfikować osobiście sytuację w Brzegu Dolnym. Na wodowskazie mamy w tej chwili 906 centymetrów, będzie 950. Około północy dojdzie do tego maksimum. Jeżeli nic się nie stanie z wałem, który jest już obciążony, to mamy jeszcze 120 centymetrów w zapasie. 

  • 20:50

    Szef IMGW: w Opolu, Brzegu i Oławie obserwujemy już spadki. Jeśli chodzi o Wrocław i rzeki okoliczne, to na wodowskazie w Trestnie od kilku godzin utrzymuje się podobny stan Odry. Prognozy nie pokazują dalszego wzrostu, ale możemy się spotkać z dodatkowymi 3 centymetrami. Jutro we Wrocławiu będą notowane pierwsze spadki. 

  • 20:48

    Tusk: za wcześnie powiedzieć, kto kieruje tymi ludźmi, ale będziemy to badać i karać oczywiście

  • 20:47

    Tusk o akcji ABW: zatrzymani używali munduru, zdaje się służby kontrwywiadu wojskowego starego wzoru

  • 20:47

    Tusk: otrzymałem informację, że nie jesteśmy sami w tym nieszczęściu. Austria bardzo masywnie została dotknięta. 

  • 20:45

    Tusk: będziemy też korzystać z funduszu solidarności w UE. Bardzo nam to ułatwi realizację programu odbudowy

  • 20:45

    Premier o spotkaniu m.in. z szefową KE we Wrocławiu: wystarczyło 45 minut, żeby ustalić, żeby te 10 mld euro przeznaczyć na odbudowę po powodzi. Połowa tej kwoty dotyczy Polski. Teoretycznie one były w naszej dyspozycji, ale nie zdołalibyśmy ich wydać z różnych powodów. Te 5 mld euro będzie uwolnione od procedur, które prawdopodobnie opóźniłyby ich wykorzystanie

  • 20:41

    Rozpoczęło sięposiedzenie sztabu kryzysowego w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu z udziałem premiera Donalda Tuska.

  • 20:29

    Od godziny 20 w województwie lubuskimzostaje wprowadzony alarmy powodziowy dla powiatów: zielonogórskiego, gorzowskiego, wschowskiego, nowosolskiego, krośnieńskiego oraz słubickiego - todecyzja wojewody Marka Cebuli. 

    - W gotowości muszą być służby, a mieszkańcy powinni zachować czujność – powiedział Sławomir Pawlak, dyrektor biura wojewody lubuskiego.

  • 20:19

    Klimczak: jeżeli chodzi o zbiorniki wodne, to według wstępnych szacunków, które przedstawiły mi Wody Polskie, naprawy wymaga bardzo wiele wałów, bardzo wiele zbiorników i to są kwoty rzędu od 120 milionów do nawet 400 milionów. W Stroniu Śląskim wstępny szacunek naprawy tego zbiornika wodnego to jest około 400 milionów złotych. Kiedy na szybko podsumowałem tylko te zbiorniki, urządzenia wodne, to jest około miliarda złotych. To są wstępne szacunki. 

  • 20:14

    Klimczak pytany, czy wiemy jakie są straty: szacunki cały czas trwają

  • 20:12

    Klimczak o apelu burmistrza Krosna Odrzańskiego, który zwracał uwagę na to, że dużym problemem w przygotowaniach do nadejścia fali wezbraniowej są korki w mieście spowodowane remontem mostu na Odrze: jak tylko się dowiedziałem, że ruch tranzytowy jest utrudnieniem, natychmiast wydałem polecenie GDDKiA, wiceministrowi, który za to odpowiada, żeby skontaktował się z panem wojewodą Cebulą, z panem burmistrzem i uzgodnili taki wariant, który będzie dla nich optymalny. Chyba teraz trwa sztab, porozumienie z policją, bo musimy zapewnić objazdy. Najważniejsze jest szybkie działanie

  • 20:03

    Minister infrastruktury Dariusz Klimczak w "Kropce nad i" w TVN24 o miejscach, które ucierpiały w powodzi: trzeba zaczynać od sprzątania, od pomocy ludziom, też psychologicznej

  • 19:53

    Owsiak mówi o pomocy dla szpitali: dostaliśmy dzisiaj listę powodziową

  • 19:52

    Powódź 2024. WOŚP przekaże 40 milionów na pomoc dla osób dotkniętych powodzią

  • 19:51

    Na stronie WOŚP można wpłacać środki. Zebrano do tej pory blisko 11 milionów złotych

  • 19:47

    Owsiak: ustaliliśmy ze sztabem we Wrocławiu, że wysyłamy pomoc do miejsc wskazanych przez sztab kryzysowy i potem zakładamy, że system będzie to dalej rozdzielał

  • 19:46

    Owsiak: ludzie chcą pomagać, wiedzą, gdzie pomoc jest potrzebna

  • 19:46

    Jerzy Owsiak, szef WOŚP w "Faktach po Faktach" w TVN24: wszyscy wolontariusze robią niesamowitą robotę

  • 19:45

    Kamieniecki: potrzebujemy agregatów, sprzętu do osuszania pomieszczeń, sprzętu jak łopaty, taczki. Ten sprzęt jest systematycznie dowożony

  • 19:44

    Kamieniecki: jest problem z łącznością komórkową, operatorzy próbują łączność przywrócić. Jest maszt tymczasowy w Lądku-Zdroju

  • 19:42

    Kamieniecki: wczoraj specjalistyczne grupy poszukiwawczo-ratownicze dokonały pierwszego, szybkiego rozpoznania. Wczoraj wskazano 102 budynki, które nie nadają się w całości, lub częściowo do zamieszkania. Dzisiaj już fachowcy, inżynierowie oceniają budynek po budynku, czy nadaje się do użytkowania, czy nie

  • 19:39

    Kamieniecki: ogromnym problemem jest sieć kanalizacyjna, problemem jest też sieć drogowa. Na bieżąco wojsko wspomaga udrożnienie szlaków. Inżynierowie rozpoznają możliwości mostów. Jeden z mostów w Lądku-Zdroju będzie odtworzony jako tymczasowy

  • 19:37

    Nadbrygadier Kamieniecki: wszyscy pracownicy gminy działają od wielu dni, byli tą sytuacją zmęczeni. Oni również w większości są poszkodowanymi mieszkańcami tych gmin, mam szacunek dla ich pracy. Moja rola wraz z zespołem polegała na wsparciu mieszkańców. Stworzyłem struktury dowodzenia poszczególnych poziomów, żeby praca szła sprawnie, była skoordynowana

  • 19:35

    Kamieniecki: przyszedł rozkaz wspomóc działania w dwóch gminach, stąd moja obecność. Wspólnie z doświadczonymi strażakami koordynujemy działanie wszystkich służb, podmiotów, osób, które trafiają do Stronia Śląskiego i Lądka-Zdroju, żeby nieść pomoc

  • 19:34

    Nadbrygadier Michał Kamieniecki, który od środy odpowiada za zarządzanie kryzysowe w Stroniu Śląskim i w Lądku-Zdroju w "Faktach po Faktach" w TVN24: te obrazy, które widać w telewizji w rzeczywistości są okropniejsze

  • 19:25

    Żagań ewakuacja. "My wszyscy to ludzie samotni, nie mamy gdzie iść. To nas tu wzięli"

  • 19:08

    Szef BBN Jacek Siewiera poinformował, że prezydent Andrzej Duda w piątek od wczesnych godzin porannych będzie przebywał na Dolnym Śląsku, a następnie również w innych częściach tych terenów, które najbardziej ucierpiały wskutek powodzi. Podkreślił, że wizyta zostanie zrealizowana tak, aby nie ingerować w prace służb i nie zaburzać działań ratowniczych.

  • 18:57

    Wiceszef MSWiA: namawiamy mieszkańców, żeby składali drugi wniosek - na 200 tysięcy złotych maksymalnie, który jest związany z odbudową, remontem domu lub mieszkaniem

  • 18:55

    Szczepański: jutro odbędzie się spotkanie zdalne ze wszystkimi burmistrzami, starostami, marszałkami terenów zalanych. Na tym spotkaniu poinformujemy, że przed chwilą podpisałem pismo razem z ministrą Dziemianowicz-Bąk informujące, że prosimy wszystkie samorządy, aby przystąpiły do jak najszybszego szacowania strat wśród mieszkańców, po drugie uprościły do minimum procedurę przyjmowania tych wniosków. 

  • 18:52

    Wiceszef MSWiA: w tej chwili główny nacisk ze strony rządu położony jest na pomoc humanitarną, ale również dla tych osób, które zostały dotknięte powodzią. Rano mieliśmy wniosków już na 3,9 mln złotych, które zostały w większości wypłacone. Na godzinę 15 mamy w tej chwili 3 tysiące 200 osób, które zgłosiły swoje potrzeby na kwotę prawie 14 mln złotych. 

  • 18:47

    Szczepański: cieszę się, że widzimy solidarność Unii Europejskiej

  • 18:46

    Wiesław Szczepański, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji w "Tak jest" w TVN24: Myślę, że Polska, jako jeden z najwiekszych krajów i ze względu na skalę zniszczeń ma szansę na największe środki z unijnej puli. Zdaję sobie sprawę, że to będzie kwota niewystarczająca. Będziemy musieli angażować własne pieniądze 

  • 18:39

    Wrocław, Opole. Wykorzystują powódź i szabrują. Domy, sklepy, stacje paliw. Kradną co popadnie

  • 18:38

    Fico: kiedy polski premier Donald Tusk zadzwonił do mnie, natychmiast zrozumiałem, że chociaż to wydarzenie będzie krótkie, to będzie chodziło o spotkanie, które jest niezwykle istotne. To, co powiedziała pani przewodnicząca, to jest bardzo istotna informacja, która podniesie zaufanie do instytucji UE

  • 18:34

    Premier Słowacji Robert Fico: Słowacja przy powodzi miała to szczęście, że nie mamy u nas ofiar śmiertelnych. 

  • 18:32

    Fiala: dziękuję za współpracę, którą mieliśmy między poszczególnymi krajami. 

  • 18:27

    Premier Czech Petr Fiala: Przede wszystkim chciałbym podziękować premierowi Donaldowi Tuskowi za zorganizowanie tego spotkania i za inicjatywę. Szkody po powodzi są ogromne. Musieliśmy ewakuować 20 tysięcy mieszkańców, mamy 5 ofiar, wiele osób straciło swoje domy, została zniszczona infrastruktura. Czeski rząd zdecydował, że znowelizujemy budżet

  • 18:25

    Kanclerz Austrii Karl Nehammer: Kto szybko pomaga, ten pomaga podwójnie. Europejska solidarność odgrywa dużą rolę, udostępnia dodatkowe środki, między innymi z funduszu spójności

  • 18:23

    Szefowa KE: w najbliższych miesiącach i latach będziemy was wpierać przy odbudowie

  • 18:23

    Von der Leyen: omawialiśmy pójście dalej, jeśli chodzi o fundusz spójności. Kraje, które nawiedziła powódź, będą mogły korzystać z 10 mld euro z funduszu spójności. Chodzi o 100-proc. finansowanie.

    Ursula von der Leyen: kraje, które nawiedziła powódź, będą mogły korzystać z 10 mld euro z Funduszu Spójności

  • 18:22

    Szefowa KE: niektóre kraje zdecydowały się na uruchomienie europejskiego mechanizmu ochrony ludności

  • 18:21

    Szefowa KE: Europa stoi przy waszym boku. Rozmawialiśmy jak najszybciej można was wspomóc.

  • 18:20

    Von der Leyen: to bardzo ważny moment. Chcę powiedzieć, że Europa stoi u boku Polski i innych krajów. Musimy połączyć siły, żeby stawić czoła żywiołowi

    Von der Leyen: Europa stoi u boku Polski

  • 18:19

    Tusk: będziemy prezentowali program odbudowy terenów popowodziowych

  • 18:17

    Rozpoczyna się konferencja z udziałem premiera Donalda Tuska, premiera Czech Petra Fiali, premiera Słowacji Roberta Ficy, kanclerza Austrii Karla Nehammera i przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen we Wrocławiu.

  • 18:15

    Burmistrz Wlenia: straty są u nas szacowane na 70 mln złotych. My tego nie damy rady udźwignąć sami. Liczę na to, że będzie pomoc i będziemy mogli odbudowywać to, co zostało zniszczone. 

  • 18:10

    Burmistrz Szprotawy, Mirosław Gąsik: Szprotawa powoli już zaczyna sprzątać te wszystkie pozostałości po tej wielkiej wodzie. Ta woda intensywnie spada, natomiast wciąż est niesłychanie wysoka, czyli dalej jest stan gotowości. Mamy zniszczoną infrastrukturę. Kilka mostów ucierpiało, drogi, chodniki, infrastruktura związana z odprowadzaniem ścieków, z kanalizacją, z odprowadzaniem wód deszczowych. 

  • 18:07

    Burmistrz Wlenia: miejscowości położone powyżej Wlenia nie posiadają wałów i zostały mocno dotknięte. Poszkodowanych osób jest około 200 w naszej gminie. Najpoważniejsze straty jeśli chodzi o infrastrukturę to jest most na rzece, który został uszkodzony, zalana jest między innymi hala gimnastyczna, uszkodzona jest kotłownia miejska. 

  • 18:04

    Artur Zych, burmistrz Wlenia w "Tak jest" w TVN24: miasto udało się w dużej cześci obronić. Wody weszło do miasta stosunkowo niewiele, ponieważ udało nam się podwyższyć wały

  • 17:59

    Stany rzek w Polsce. Gdzie są przekroczone stany alarmowe? [Mapa]

  • 17:58

    Terytorialsi z 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej nad Kotliną Kłodzką

  • 17:56

    O godz. 18 konferencja przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen. 

  • 17:38

    MEN uruchomiło telefon wsparcia psychologicznego dla uczniów i nauczycieli z terenów powodziowych

  • 17:32

    Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje:

    Rozpoczął się nabór w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) we Wrocławiu na dotacje interwencyjne dla samorządów, straży pożarnych i centrów zarządzania kryzysowego. Suma środków dla gmin z woj. dolnośląskiego, którymi dysponuje na teraz WFOŚiGW we Wrocławiu, wynosi 17 mln złotych. 

    Samorządy mogą przeznaczyć środki na refinansowanie poniesionych dotąd kosztów, jak i na bieżące wydatki m.in. na zakup agregatów prądotwórczych, osuszaczy, worków na piasek, bieżące zabezpieczenia budynków oraz likwidowanie skutków powodzi w obiektach ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

  • 17:29

    Poczta Polska w porozumieniu z władzami samorządowymi Krakowa i Warszawy deklaruje pomoc logistyczną w transporcie materiałów i najpotrzebniejszych produktów na tereny objęte stanem klęski żywiołowej - przekazano w komunikacie.

  • 17:28

    Powodzie w Polsce 2024. Donald Tusk: ABW zatrzymała osobę, która przebrana w mundur dezinformowała o rzekomym planie wysadzenia wału

  • 17:28

    Łatanie Grobli Łaniewskiej we Wrocławiu

Autorka/Autor:asty, ek, js/kab, kg, adso

Źródło: tvn24.pl, TVN24., PAP

Źródło zdjęcia głównego: Lech Muszyński/PAP

Pozostałe wiadomości

- Obrazoburcze jest to, co mówi Donald Trump, że Ukrainy już nie ma. Jak to jest nikczemne wobec narodu, który broni swojej suwerenności - stwierdził w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego Zbigniew Pisarski. Dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zaznaczyła, że "Trump przedstawia skutecznie wojnę w Ukrainie w kategoriach handlu".

"Jeżeli on tego nie rozumie, to jest to dla nas niepokojące" 

"Jeżeli on tego nie rozumie, to jest to dla nas niepokojące" 

Źródło:
TVN24

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski skraca swoją wizytę w Stanach Zjednoczonych z powodu pilnego posiedzenia Rady Ministrów dotyczącego sytuacji powodziowej. Szef MSZ miał w piątek i sobotę w Michigan spotkać się z Polonią oraz odwiedzić siedzibę koncernu produkującego czołgi Abrams.

Sikorski skraca wizytę w USA z powodu pilnego posiedzenia rządu

Sikorski skraca wizytę w USA z powodu pilnego posiedzenia rządu

Źródło:
PAP

Wołodymyr Zełenski przebywa z wizytą w Stanach Zjednoczonych, w Białym Domu rozmawiał z Joe Bidenem. - Wykorzystamy wszystkie przeznaczone przez Kongres fundusze na pomoc Ukrainie do końca mojej kadencji - zapowiedział prezydent Biden. Później ukraiński prezydent spotkał się z wiceprezydentką Kamalą Harris. - Historia pokazała nam, że jeżeli pozwolimy agresorom takim jak Putin zajmować terytorium innych krajów bezkarnie, to będą posuwać się dalej. Zaś Putin mógłby w tej chwili patrzeć już ku Polsce, krajom nadbałtyckim i innym sojusznikom NATO - powiedziała Harris.

"Putin mógłby patrzeć już ku Polsce". Deklaracja Harris

"Putin mógłby patrzeć już ku Polsce". Deklaracja Harris

Źródło:
PAP

- Oni będą ogłaszać pomoc dla powodzian, chwalić się pomysłami, jak to rozdają kasę ludziom. A my co? Wśród swoich i o swoich - mówi reporterce "Faktów" TVN Arlecie Zalewskiej jeden z polityków PiS-u, który zna kulisy decyzji Jarosława Kaczyńskiego. Inny dodaje: "Oni praca u podstaw dla Polaków, a my na partyjnej imprezie. Na to nie mogliśmy pozwolić". Jak wynika z naszych nieoficjalnych informacji, kluczowe dla PiS-u było zwołanie przez Donalda Tuska specjalnego posiedzenia rządu w najbliższą sobotę. To tego dnia miał odbyć się - dawno zapowiadany - kongres Prawa i Sprawiedliwości.

Dlaczego PiS przesunął kongres? "Tusk nas zaskoczył" 

Dlaczego PiS przesunął kongres? "Tusk nas zaskoczył" 

Źródło:
"Fakty" TVN

Na terenie powiatu kłodzkiego oraz powiatu nyskiego podczas sprzątania okolicy po powodzi ujawniono dwa ciała - poinformowała w czwartek wieczorem policja. "Okoliczności śmierci wskazują, że może to być 8. i 9. ofiara, której śmierć nastąpiła na terenach dotkniętych powodzią" - dodano.

Na terenach dotkniętych powodzią "ujawniono dwa ciała". Komunikat policji

Na terenach dotkniętych powodzią "ujawniono dwa ciała". Komunikat policji

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- To jest po prostu kontynuacja bardzo nieodpowiedzialnego i niedopuszczalnego zachowania ze strony Putina, który pokazał swoje prawdziwe oblicze, że nie boi się grać w hazard nuklearny raz po raz - powiedział rzecznik Komisji Europejskiej Peter Stano, odnosząc się do zapowiedzi zmian w doktrynie nuklearnej Rosji. W podobnym tonie wypowiedział się szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken.

Putin zapowiada zmianę doktryny nuklearnej. "Nie musimy się tego bać, zrobimy to, co słuszne"

Putin zapowiada zmianę doktryny nuklearnej. "Nie musimy się tego bać, zrobimy to, co słuszne"

Źródło:
PAP

Na farmie krokodyli położonej w północnej części Tajlandii zabito 125 zwierząt. Powodem były obawy przed tym, że gady uciekną podczas trwających w kraju powodzi i będą stanowić zagrożenie dla ludności.

Zabito 125 krokodyli. Powodem były obawy, że uciekną w czasie powodzi

Zabito 125 krokodyli. Powodem były obawy, że uciekną w czasie powodzi

Źródło:
PAP, theanimalreader.com

- Według mojej wiedzy Zbigniew Ziobro nie podjął jeszcze decyzji, czy się stawi na komisji śledczej do spraw Pegasusa - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Michał Wójcik z Suwerennej Polski. Stwierdził, że to wezwanie to "obrzydliwy atak". - Ale on nie będzie podejmował decyzji, on jest wezwany, ma obowiązek stawienia się - odpowiedział mu Tomasz Trela z Nowej Lewicy, członek tej komisji.

Ziobro "nie podjął jeszcze decyzji". Trela: ale on nie będzie podejmował decyzji, on jest wezwany

Ziobro "nie podjął jeszcze decyzji". Trela: ale on nie będzie podejmował decyzji, on jest wezwany

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda powołał w skład Rady Ministrów Marcina Kierwińskiego. Będzie pełnomocnikiem rządu do spraw odbudowy po powodzi. - Zadanie jest ogromnie trudne. Dlatego proszę, żeby pan minister brał poważnie pod uwagę pomoc także z naszej strony, jeżeli będzie taka potrzeba - powiedział prezydent. Premier Donald Tusk mówił, że jest "pod wielkim wrażeniem" słów Dudy. Według szefa rządu zabrzmiały jak bardzo doniosły apel, aby być razem w obliczu powodzi.

Marcin Kierwiński powołany na ministra. Tusk "pod wielkim wrażeniem" słów prezydenta Dudy

Marcin Kierwiński powołany na ministra. Tusk "pod wielkim wrażeniem" słów prezydenta Dudy

Źródło:
PAP, TVN24

W czwartek w Sejmie trwa debata nad projektami ustawy o pomocy powodzianom. Podczas prezentacji jednego z nich doszło do wymiany zdań pomiędzy posłem PiS Andrzejem Śliwką a marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią. - Musieliśmy czekać ponad tydzień na to, aż pan marszałek wróci z wycieczki z Turcji - stwierdził poseł. - Jeśli pan wyjazdy poselskie traktuje jak wycieczki, to współczuję - odparł Hołownia.

Wymiana zdań między posłem PiS a marszałkiem Sejmu. "Panie pośle, wstyd mi za pana"

Wymiana zdań między posłem PiS a marszałkiem Sejmu. "Panie pośle, wstyd mi za pana"

Źródło:
PAP, TVN24

Prokuratorzy oskarżyli burmistrza Nowego Jorku Erica Adamsa o przyjmowanie nielegalnych wpłat na swoją kampanię wyborczą, a także korzystanie z luksusowych podróży oferowanych przez obywateli Turcji, którzy chcieli w ten sposób na niego wpłynąć. Adams jest pierwszym burmistrzem w historii miasta, którego to spotkało w trakcie sprawowania urzędu.

Burmistrz Nowego Jorku oskarżony

Burmistrz Nowego Jorku oskarżony

Źródło:
PAP, Reuters

W Nowym Dworze Mazowieckim zderzyły się motocykl oraz dwa samochody osobowe. Kierowca jednośladu nie przeżył wypadku. Jedna osoba trafiła do szpitala. Na miejscu pracują służby. Są utrudnienia.

Zderzenie trzech pojazdów, motocyklista nie żyje

Zderzenie trzech pojazdów, motocyklista nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek po południu wyłączono z użytkowania trzy stacje pierwszej linii metra: Dworzec Gdański, Ratusz-Arsenał, Świętokrzyska. Powodem był wypadek, do którego doszło na tej pierwszej. Kobieta w ciąży przez przypadek ześlizgnęła się z peronu i spadła pod nadjeżdżający pociąg. Na szczęście maszynista wyhamował, a z pomocą poszkodowanej ruszyli świadkowie.

Kobieta w zaawansowanej ciąży ześlizgnęła się z peronu i wpadła na torowisko metra

Kobieta w zaawansowanej ciąży ześlizgnęła się z peronu i wpadła na torowisko metra

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawski Uniwersytet Medyczny ma nowego rektora. Został nim prof. Rafał Krenke. Jest ordynatorem i kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii Wydziału Lekarskiego WUM. Wcześniejsze wybory rektora zakończyły się nieporozumieniami i w efekcie fiaskiem.

Koniec zamieszania na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jest nowy rektor

Koniec zamieszania na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jest nowy rektor

Źródło:
PAP

W piątek na ulice Śródmieścia wyjdą ojcowie, którzy sprzeciwiają się izolowaniu dzieci po rozwodzie i domagają, by miały one dostęp do obojga rodziców. Uczestnicy manifestacji spotkają się przed Rotundą i przejdą w stronę Ministerstwa Sprawiedliwości. Możliwe są utrudnienia w ruchu i kursowaniu komunikacji miejskiej.

"Nie zamierzamy dłużej milczeć". Ojcowie zaprotestują w Śródmieściu

"Nie zamierzamy dłużej milczeć". Ojcowie zaprotestują w Śródmieściu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Wypowiedzenie przez JSW Koks mediacji z Rafako przed Prokuratorią Generalną pozbawiło spółkę przychodu, co doprowadziło do utraty płynności finansowej i konieczności złożenia wniosku o upadłość - wyjaśnił Maciej Stańczuk, prezes Rafako.

Rafako z wnioskiem o upadłość. Prezes tłumaczy

Rafako z wnioskiem o upadłość. Prezes tłumaczy

Źródło:
PAP

230 tysięcy euro za metr kwadratowy zapłaciła jedna z luksusowych marek za swój lokal. Transakcja pobiła wszelkie rekordy - poinformował dziennik "Ouest-France". Dodał, że to kolejny dom mody, który podbił ceny nieruchomości w Paryżu.

Padł rekord cen nieruchomości

Padł rekord cen nieruchomości

Źródło:
PAP

W weekend napłynie chłodniejsze, arktyczne powietrze znad północy Europy. Termometry pokażą miejscami maksymalnie 14 stopni Celsjusza. Nie zabraknie też przelotnych opadów deszczu.

Pogoda na weekend: napłynie arktyczny chłód

Pogoda na weekend: napłynie arktyczny chłód

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kierowca samochodu osobowego potrącił kobietę przechodzącą przez jezdnię w niedozwolonym miejscu. Jak podaje policja, piesza nie miała na sobie elementów odblaskowych.

Potrącił pieszą bez odblasków. Kobieta zginęła na miejscu

Potrącił pieszą bez odblasków. Kobieta zginęła na miejscu

Źródło:
tvn24.pl

Policja pojawiła się w domu Jennifer Aniston w Los Angeles po otrzymaniu zawiadomienia od osoby, która stwierdziła, że "martwi się o zdrowie swojej przyjaciółki" - podają media. Organy ścigania potwierdziły, że zawiadomienie było fałszywe, a amerykańska aktorka padła ofiarą tzw. swattingu. Na czym polega to zjawisko i dlaczego jest niebezpieczne?

Policja w domu Jennifer Aniston. Gwiazda padła ofiarą swattingu

Policja w domu Jennifer Aniston. Gwiazda padła ofiarą swattingu

Źródło:
ABC Audio, The Independent, CNN

Samolot z prezydentem Andrzejem Dudą wracający z Nowego Jorku nie mógł wylądować za pierwszym podejściem na Lotnisku Chopina w Warszawie. Jak udało nam się ustalić, podczas lądowania innej maszyny doszło do zderzenia na pasie z ptakiem. Konieczna była interwencja lotniskowego sokolnika, którego pojazd na krótki czas zablokował jedyną dostępną drogę startową.

Sokolnik na pasie, samolot z prezydentem nie mógł wylądować za pierwszym podejściem

Sokolnik na pasie, samolot z prezydentem nie mógł wylądować za pierwszym podejściem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Helene jest huraganem drugiej kategorii w pięciostopniowej, rosnącej skali Saffira-Simpsona. Żywioł może przynieść ze sobą bardzo obfite opady deszczu, które doprowadzą do rozległych powodzi. Władze Florydy przygotowują się na uderzenie żywiołu.

Przerwy w dostawach prądu mogą trwać wiele dni. "Prosimy, nie lekceważcie tej burzy"

Przerwy w dostawach prądu mogą trwać wiele dni. "Prosimy, nie lekceważcie tej burzy"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, CNN, Reuters, NOAA, The Weather Channel, tvnmeteo.pl

Klienci cinkciarz.pl skarżą się na znaczące opóźnienia w przelewach. Internauta, który skontaktował się z nami na Kontakt24, napisał, że od tygodnia ma w swoim portfelu zablokowane pięć tysięcy złotych, a serwis wciąż przyjmuje wpłaty mimo opóźnień w realizacji wypłat. Firma tłumaczy się problemami technicznymi, które mogą potrwać nawet do końca października.

Duże opóźnienia w wypłacie pieniędzy. "Od tygodnia mam zablokowane ponad pięć tysięcy"

Duże opóźnienia w wypłacie pieniędzy. "Od tygodnia mam zablokowane ponad pięć tysięcy"

Źródło:
tvn24.pl

Oszustwo inwestycyjne zyskało nową, powodziową szatę - ostrzega CERT Polska. Podkreśla przy tym, że cyberprzestępcy coraz odważniej wplatają tego typu wątki do swoich schematów.

"Nowa przynęta". Ostrzeżenie przed oszustami

"Nowa przynęta". Ostrzeżenie przed oszustami

Źródło:
tvn24.pl

Film z tańczącą podczas koncertu Beatą Kozidrak wywołał falę negatywnych komentarzy pod adresem wokalistki. "Dziś każda z nas powinna być jak Beata Kozidrak" - broni jej w mediach społecznościowych psychiatrka i psychoterapeutka Maja Herman.

"Dziś każda z nas powinna być jak Beata Kozidrak". Komentarze po głośnym nagraniu

"Dziś każda z nas powinna być jak Beata Kozidrak". Komentarze po głośnym nagraniu

Źródło:
tvn24.pl

Luis Albino miał sześć lat, gdy został uprowadzony z parku w Kalifornii, a następnie wywieziony na wschodnie wybrzeże USA. Po 73 latach rodzina go odnalazła. Dzięki siostrzenicy, która postanowiła "dla zabawy" wykonać internetowy test DNA.  

Miał sześć lat, gdy został porwany z parku. Rodzina odnalazła go po 73 latach  

Miał sześć lat, gdy został porwany z parku. Rodzina odnalazła go po 73 latach  

Źródło:
NPR, NBC News

Od kilku dni w sieci rozpowszechniany jest przekaz mający pokazywać, jak droga jest teraz benzyna. Zbudowany został na zestawieniu ceny baryłki ropy i cen paliw przed rokiem oraz dziś. Chętnie kolportują go politycy opozycji, w tym były prezes Orlenu Daniel Obajtek. Jednak ta narracja jest manipulacją obliczoną na to, że Polacy nie pamiętają o nagłych "awariach dystrybutorów" rok temu na stacjach Orlenu. Zatem przypominamy.

Ceny paliw rok temu i dziś. Jakie jest drugie dno popularnej narracji

Ceny paliw rok temu i dziś. Jakie jest drugie dno popularnej narracji

Źródło:
Konkret24
Luzak, ultrakatolik i adwokat prawicy. Kim jest "mecenas Kuleczka"?

Luzak, ultrakatolik i adwokat prawicy. Kim jest "mecenas Kuleczka"?

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Dlaczego ksiądz Michał O. wciąż jest w areszcie? Prokuratura: bo ustalał wspólną wersję z Urszulą D.

Dlaczego ksiądz Michał O. wciąż jest w areszcie? Prokuratura: bo ustalał wspólną wersję z Urszulą D.

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Setki tysięcy wyświetleń w mediach społecznościowych generuje przekaz, jakoby do przedsiębiorcy z Nysy weszła Inspekcja Handlowa, bo darował powodzianom towar znacznej wartości. Jak ustaliliśmy, to fałszywy przekaz. Powód kontroli był inny, choć inspektorzy wybrali "niefortunny moment".

"Facet pomaga, trzeba go dojechać"? Co robiła Inspekcja Handlowa w Nysie

"Facet pomaga, trzeba go dojechać"? Co robiła Inspekcja Handlowa w Nysie

Źródło:
Konkret24

Biegłym udało się "z wysokim prawdopodobieństwem" wyizolować ze starych zeszytów i dyplomów DNA zaginionego przed 24 laty Michała Karasia. Śledczy pozyskany materiał genetyczny porównają z DNA mężczyzn o nieustalonej tożsamości, których zwłoki znaleziono po nocy z 19 na 20 sierpnia 2000 roku, kiedy 16-latek był widziany po raz ostatni. W ten sposób chcą sprawdzić, czy Michała nie ma wśród zmarłych NN (rejestr osób zmarłych o nieustalonej tożsamości).

Od 24 lat szukają Michała. Może pomóc DNA z pamiątek

Od 24 lat szukają Michała. Może pomóc DNA z pamiątek

Źródło:
tvn24.pl

Już w najbliższy weekend poznamy laureatów kolejnej edycji Dolnośląskiego Festiwalu Filmowego "Złoty Samorodek 2024". Do grona finalistów zakwalifikowały się dwie produkcje TVN Warner Bros. Discovery. O czym opowiadają i gdzie można je obejrzeć?

Kto zdobędzie "Złoty Samorodek"? Reportaże dziennikarzy TVN24 w finale

Kto zdobędzie "Złoty Samorodek"? Reportaże dziennikarzy TVN24 w finale

Źródło:
tvn24.pl, zlotysamorodek.pl

Donald Trump uważa, że przez wsparcie USA dla Kijowa "Ukrainy już nie ma". Były prezydent USA stwierdził, że można było zawrzeć układ z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i nikt by nie zginął. Tymczasem republikanie oskarżają Kijów o ingerencję w wybory i domagają się zwolnienia ambasadorki kraju w Waszyngtonie.

Najostrzejsze do tej pory słowa Trumpa o Ukrainie

Najostrzejsze do tej pory słowa Trumpa o Ukrainie

Źródło:
PAP

Muzeum Narodowe w Warszawie zareagowało na okładkę najnowszego albumu Lady Gagi. Na odwrocie winylowej edycji płyty znalazł się bowiem "Stańczyk" pędzla Jana Matejki. "Szok" - skomentowało muzeum. Zatytułowany "Harlequin" krążek ma zawierać 13 utworów. Jego premierę zaplanowano na 27 września. 

"Stańczyk" Jana Matejki na okładce płyty Lady Gagi. Muzeum Narodowe komentuje

"Stańczyk" Jana Matejki na okładce płyty Lady Gagi. Muzeum Narodowe komentuje

Źródło:
tvn24.pl, The Guardian