Posiedzenie neo-KRS w nowym składzie. "Wasz czas w tej instytucji się kończy"

Źródło:
TVN24, PAP
"Chwilowy chaos" w sprawie zajmowania miejsc na posiedzeniu neo-KRS
"Chwilowy chaos" w sprawie zajmowania miejsc na posiedzeniu neo-KRSKrajowa Rada Sądownictwa
wideo 2/4
"Chwilowy chaos" w sprawie zajmowania miejsc na posiedzeniu neo-KRSKrajowa Rada Sądownictwa

Wzywamy państwa do absolutnego zaprzestania państwa działań, tak szkodliwych dla polskich obywateli - mówiła podczas posiedzenia neo-KRS posłanka Koalicji Obywatelskiej Kamila Gasiuk-Pihowicz, niedawno wybrana przez Sejm do tego gremium. Neo-KRS nie uwzględniła wniosków nowych członków o przerwę w posiedzeniu lub jego odroczenie, a następnie wysłuchała sędziów kandydatów, między innymi do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Posiedzenie zaczęło się od sporu o miejsca przy stole.

We wtorek odbyło się pierwsze posiedzenie neo-KRS z czwórką nowych przedstawicieli Sejmu. To Kamila Gasiuk-Pihowicz i Robert Kropiwnicki z Koalicji Obywatelskiej, Tomasz Zimoch z Polski 2050 oraz Anna Maria Żukowska z Nowej Lewicy. Miejsca w KRS dla przedstawicieli Sejmu w poprzedniej kadencji zajmowali wyłącznie posłowie PiS.

Posiedzenie rozpoczęło się od sporu, gdzie mają siedzieć poszczególne osoby. Nowi członkowie wskazywali, że przedstawiciele Sejmu powinni zasiadać na sali obok siebie. - To, że bezprawnie powołani członkowie KRS-u utrudniają nam dzisiaj zajęcie miejsc nie czyni ich prawidłowo umocowanymi – mówiła Gasiuk-Pihowicz, komentując sytuację.

Prowadząca posiedzenie, przewodnicząca neo-KRS Dagmara Pawełczyk-Woicka apelowała o zajmowanie miejsc wskazanych tabliczkami. - Podsiadanie innego członka Rady nie należy do elementów, które w naszej kulturze uważamy za właściwe - mówiła.

Gasiuk-Pihowicz o "głębokiej dewastacji ustrojowej pozycji władzy sądowniczej"

Gasiuk-Pihowicz, kierowana - jak stwierdziła - "elementarną potrzebą przywrócenia w Polsce standardów praworządności" złożyła wniosek o wstrzymanie wszelkich prac tego organu, w tym opiniowania kandydatów na stanowiska sędziowskie.

W obecnym składzie personalnym, jak uzasadniała posłanka KO, neo-KRS nie spełnia wymogów konstytucyjnych organu, który stoi na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

- Paradoksem jest to, że Krajowa Rada Sądownictwa, konstytucyjnie zobowiązana do stania na straży niezależności sądów, ignoruje wyroki, i polskich sądów, i europejskich trybunałów, skazując na bezprawność jej funkcjonowanie. Dowodzi to głębokiej dewastacji ustrojowej pozycji władzy sądowniczej, jaka dokonała się w ostatnich latach, wbrew politycznej narracji o dobrej zmianie – mówiła Gasiuk-Pihowicz. Oceniła też, że "dotychczasowa praktyka funkcjonowania KRS po zmianach wprowadzonych w 2017 roku deprecjonuje rolę tego organu, jako strażnika niezawisłości sędziowskiej".

- Wzywamy państwa do absolutnego zaprzestania państwa działań, działań tak szkodliwych dla polskich obywateli, narażających polskie państwo na olbrzymią odpowiedzialność odszkodowawczą, mogących prowadzić do utraty olbrzymich środków unijnych. Neo-KRS się kończy, wasz czas w tej instytucji też się kończy. Żadne zapieranie się rękami i nogami tego nie zmieni. Dzisiaj jest początek końca tej instytucji w takim upolitycznionym kształcie - przekonywała Gasiuk-Pihowicz.

Gasiuk-Pihowicz o "poniesieniu odpowiedzialności"

Zapowiedziała uchwały, ustawy i działania ministra sprawiedliwości. - Sprzeniewierzanie się, stanie w kontrze do tych działań, będzie musiało wiązać się także w poniesieniem odpowiedzialności – dodała posłanka.

Tomasz Zimoch wnioskował o umożliwienie pracy mediom i dopuszczenie ich do wykonywania obowiązków. - To, że dziennikarze nie zostali dzisiaj wpuszczeni do budynku, w którym ma siedzibę KRS, jest niedopuszczalne - ocenił.

Zimoch wnioskował też o przerwanie obrad Rady z powodu posiedzenia Sejmu nowej kadencji. Złożył również wniosek o odroczenie posiedzenia, dopóki Senat nie wybierze swojego przedstawiciela.

Wnioski posłów nie zyskały akceptacji większości członków neo-KRS.

Gasiuk-Pihowicz złożyła zastrzeżenie do protokołu, że "w głosowaniach brały udział osoby nieuprawnione, bezprawnie zajmujące stanowiska członków Krajowej Rady Sądownictwa, czyli sędziowie wybrani przez Sejm wbrew przepisom konstytucji".

Rada wysłuchała następnie kandydatów na sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego. Kandydaci przedstawiali swoje życiorysy i odpowiadali na pytania.

Gasiuk-Pihowicz: dzisiaj początek końca neo-KRS
Gasiuk-Pihowicz: dzisiaj początek końca neo-KRSTVN24

Kwiatkowski o przebiegu posiedzenia: od rana wyglądało to fatalnie i źle

O przebiegu posiedzenia neo-KRS rozmawiał z TVN24 senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, przedstawiciel Senatu w Radzie.

- Od rana wyglądało to fatalnie i źle, kiedy przyjechaliśmy na posiedzenie Rady i zobaczyliśmy grupę zziębniętych dziennikarzy, których nie wpuszczono do budynku nie Krajowej Rady Sądownictwa, bo nie tylko KRS tam ma swoją siedzibę, (...), a sam budynek jest własnością jednej z uczelni wyższych, jest wynajmowany przez KRS - mówił senator.

- Zachowaliśmy się tak, jakby zareagował każdy człowiek. Poprosiłem o natychmiastowe wpuszczenie dziennikarzy do budynku, żeby nie musieli stać na deszczu i śniegu. Odpowiedziano mi, że jest zakaz wpuszczania dziennikarzy. Na moje pytanie, kto tę decyzję podjął, odpowiedziano mi, że decyzję w zakresie wpuszczenia kogokolwiek może podjąć przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa, do której oczywiście natychmiast zadzwoniłem, prosząc, wnioskując o natychmiastowe wpuszczenie dziennikarzy, żeby mogli wykonywać swoje obowiązki - tłumaczył dalej senator.

Senator Kwiatkowski: chciałem, aby dziennikarze byli wpuszczeni na posiedzeniu neo-KRS
Senator Kwiatkowski: chciałem, aby dziennikarze byli wpuszczeni na posiedzeniu neo-KRSTVN24

- Dowiedziałem się, że to jest kompetencja pani rzecznik. Pani rzecznik, do której zadzwoniłem, powiedziała mi, że ona tej decyzji nie podejmie bez pani przewodniczącej, więc ponownie postarałem się zadzwonić do pani przewodniczącej, ale pani przewodnicząca telefonu już nie odebrała. A miałbym jej do przekazania to, co jest zapisane w konstytucji, która stanowi, że obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności dowolnego organu władzy publicznej czy dowolnej osoby pełniącej funkcję publiczną i że prawo to obejmuje również wstęp na posiedzenia kolegialnych organów władzy publicznej - mówił dalej Krzysztof Kwiatkowski.

Autorka/Autor:mjz//mrz

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Krajowa Rada Sądownictwa

Pozostałe wiadomości

My istniejemy. Nie zapominajcie - mówią kupcy z Marywilskiej. Dwa tygodnie temu w gigantycznym pożarze większość z nich straciła majątki życia. Dzisiaj o godzinie 9.00 zaczną losować miejsca w tymczasowych kontenerach, które na handel przygotowało miasto. Na miejscu pojawili się już w niedzielę, bo chcieli mieć pewność, że to losowanie przebiegnie spokojnie.

Termosy i koce przy Marywilskiej. Tak wyglądała noc w kolejce po kontenery 

Termosy i koce przy Marywilskiej. Tak wyglądała noc w kolejce po kontenery 

Źródło:
tvn24.pl

W Irlandii mieszka 120 tysięcy Polaków, a przez 20 lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej były ich setki tysięcy - stwierdził irlandzki minister stanu do spraw promocji handlu, regulacji cyfrowych i firm Dara Calleary. Wskazał także, Polacy pracują głównie w branżach nowych technologii i usługach cyfrowych.

Polacy zadomowili się w irlandzkiej gospodarce

Polacy zadomowili się w irlandzkiej gospodarce

Źródło:
PAP

Określałem to wendettą polityczną i nadal podtrzymuję to sformułowanie. Działania obecnego rządu, działania pana mecenasa Giertycha, dokładnie się w to wpisują - powiedział w TVN24 Michał Dworczyk z PiS. Przekonywał, że w czasie rządów PiS "nie miał wiedzy na temat funkcjonowania Ministerstwa Sprawiedliwości, bo Suwerenna Polska w sposób samodzielny kierowała resortem".

Dworczyk: Suwerenna Polska samodzielnie kierowała resortem sprawiedliwości. Ja nie miałem wiedzy

Dworczyk: Suwerenna Polska samodzielnie kierowała resortem sprawiedliwości. Ja nie miałem wiedzy

Źródło:
TVN24

Co najmniej kilkadziesiąt osób zginęło w czasie niedzielnego ataku powietrznego Izraela na Rafah w Strefie Gazy - donoszą zagraniczne agencje, powołując się na informacje palestyńskich lekarzy. Pociski miały spaść między innymi na namioty dla wysiedleńców.

Izraelskie pociski "uderzyły w namioty dla wysiedleńców". Wielu zabitych

Izraelskie pociski "uderzyły w namioty dla wysiedleńców". Wielu zabitych

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Hamas - po raz pierwszy od czterech miesięcy - wystrzelił rakiety w kierunku Tel Awiwu. Agencja Reutera opublikowała nagranie, które ma pokazywać przygotowania oraz sam moment wystrzelenia. Izraelskie wojsko przekazało, że część rakiet została przechwycona. Nie ma doniesień o ofiarach czy zniszczeniach. Tego samego dnia Izrael przeprowadził krwawy atak na miasto Rafah w Strefie Gazy. Doniesienia mówią o nawet 50 ofiarach, wśród których są dzieci.

Tak miał wyglądać atak, po którym nadeszła krwawa odpowiedź

Tak miał wyglądać atak, po którym nadeszła krwawa odpowiedź

Źródło:
Reuters, PAP

Szwedzki minister obrony Pal Jonson poinformował, że broniący się przed rosyjską inwazją Ukraińcy, "mają prawo" wykorzystywać szwedzką broń do rażenia celów na terenie Rosji. "O ile jest to zgodne z prawem wojennym" - podkreślił na łamach gazety "Hallandsposten".

Zielone światło dla Ukrainy od szwedzkiego ministra

Zielone światło dla Ukrainy od szwedzkiego ministra

Źródło:
PAP

IMGW ostrzega przed kolejnym, burzowym dniem w części kraju. W dziewięciu województwach spodziewane są wyładowania atmosferyczne. Wraz z nimi pojawią się silne opady deszczu, porywisty wiatr i grad. Sprawdź, co przyniesie pogoda w poniedziałek.

Groźne zjawiska w ponad połowie województw. Tu ostrzega IMGW

Groźne zjawiska w ponad połowie województw. Tu ostrzega IMGW

Źródło:
IMGW
Przychodzi Matecki do Romanowskiego. "To wygląda bardzo słabo, panowie"

Przychodzi Matecki do Romanowskiego. "To wygląda bardzo słabo, panowie"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ze sklepu jubilerskiego przy Pięknej w Warszawie skradziono pięć pierścionków z brylantami o łącznej wartości 200 tysięcy złotych. Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali w Wyszkowie podejrzanego o kradzież. 46-letni Gruzin najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie.

Uciekł z pierścionkami wartymi 200 tysięcy złotych

Uciekł z pierścionkami wartymi 200 tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeżeli zostanę prawidłowo, zgodnie z prawem poinformowany i zostanie mi to (wezwanie) doręczone, to stawię się na komisji śledczej - powiedział były prezes Orlenu Daniel Obajtek, obecnie kandydat PiS do europarlamentu. Przekonywał, że ma "bardzo dużo do powiedzenia w wielu kwestiach", a szef komisji do spraw afery wizowej Michał Szczerba "będzie żałował" zaproszenia go na przesłuchanie. - Ale w swoim czasie, bo teraz jestem zajęty wyborami - dodał.

Obajtek zabrał głos w sprawie wezwania przed komisję śledczą

Obajtek zabrał głos w sprawie wezwania przed komisję śledczą

Źródło:
PAP

Szef ukraińskiego resortu obrony Rustem Umierow przekazał, że od początku roku rosyjskie wojsko zrzuciło na Ukrainę prawie 10 tysięcy bomb kierowanych. Poniedziałek 27 maja mer Charkowa Ihor Terechow ogłosił dniem żałoby poświęconym uczczeniu pamięci ofiar rosyjskiego ataku z soboty 25 maja - poinformował portal Ukrainska Pravda. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatnich godzin.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Amerykańska raperka Nicki Minaj nie dotarła w sobotę na swój koncert w Manchesterze po tym, jak została zatrzymana przez policję na lotnisku Schiphol w Amsterdamie za próbę wywiezienia miękkich narkotyków. Minaj zamieściła w mediach społecznościowych film, na którym jest informowana, że policja zamierza przeszukać jej bagaż.

Nicki Minaj nie dotarła na swój koncert w Manchesterze. Amsterdam opuściła z grzywną

Nicki Minaj nie dotarła na swój koncert w Manchesterze. Amsterdam opuściła z grzywną

Źródło:
Reuters

406 kilogramów kokainy przejęto na jachcie płynącym po Zatoce Biskajskiej pod polską banderą - przekazała w niedzielę francuska prefektura morska na Atlantyku. By uniemożliwić skonfiskowanie ładunku, załoga podpaliła jednostkę, chcąc zatopić łódź. Ten plan się jednak nie powiódł.

Kilkaset kilogramów kokainy na jachcie pod polską banderą

Kilkaset kilogramów kokainy na jachcie pod polską banderą

Źródło:
PAP

Nazywają siebie Peaky Blinders. Gdy wybuchła wojna, wyszli na ulice w cywilnych ubraniach, ale z bronią w dłoniach, by strzec swoich domów. Ołeksandr, ich dowódca, mówi, że wyglądali jak bohaterowie słynnego serialu o gangsterach z Birmingham. To oni, wykorzystując drony, odpierają ofensywę rosyjskich wojsk w Charkowie.

Są postrachem rosyjskich wojsk. Oto ukraińscy Peaky Blinders

Są postrachem rosyjskich wojsk. Oto ukraińscy Peaky Blinders

Źródło:
BBC, PAP

Meksykańskie miasto Puebla nawiedziła potężna burza gradowa. Ulice zasypała miejscami półtorametrowa warstwa lodu. Do zjawiska doszło nagle, podczas trwającej w kraju fali upałów.

Takie widoki na ulicach w trakcie fali upałów

Takie widoki na ulicach w trakcie fali upałów

Źródło:
Reuters, El Pais

"Smocza lilia" zakwitła w Łańcucie. Kwiaty tego gatunku charakteryzują się niezbyt przyjemnym dla ludzkiego nosa zapachem zgniłego mięsa. Pełni on jednak bardzo ważną rolę w rozmnażaniu się rośliny.

Jest piękna, ale śmierdzi jak zepsute mięso. "Smocza lilia" zakwitła w Łańcucie

Jest piękna, ale śmierdzi jak zepsute mięso. "Smocza lilia" zakwitła w Łańcucie

Źródło:
PAP, rhs.org.uk

Od ponad 300 lat leży na dnie morza wraz ze skarbem, którego wartość szacowana jest nawet na 16 miliardów funtów (80 miliardów złotych). Teraz kolumbijski rząd rozpoczyna badania nad "świętym Graalem wśród wraków". W ramach projektu archeologicznego w głębiny wysłane zostaną sondy, które ocenią, jaki materiał archeologiczny znajduje się na dnie Morza Karaibskiego.

"Święty Graal wśród wraków" i imponujący skarb. Ruszają badania

"Święty Graal wśród wraków" i imponujący skarb. Ruszają badania

Źródło:
BBC

W wyniku turbulencji podczas lotu liniami Qatar Airways dwanaście osób odniosło obrażenia - podało lotnisko w Dublinie, gdzie samolot wylądował. Na płycie pojawiły się służby ratunkowe, by pomóc poszkodowanym.

Turbulencje podczas lotu. Dwanaście osób poszkodowanych

Turbulencje podczas lotu. Dwanaście osób poszkodowanych

Źródło:
tvn24.pl

Igor Ostrowski odszedł w wieku 53 lat. Prawnik, ekspert rynku telekomunikacji i nowych technologii. Był wiceministrem w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, pełniącym tę funkcję w rządzie Donalda Tuska w latach 2011-2012.

Nie żyje Igor Ostrowski, były wiceminister w rządzie Donalda Tuska

Nie żyje Igor Ostrowski, były wiceminister w rządzie Donalda Tuska

Źródło:
tvn24.pl

Zaufana prokuratura Zbigniewa Ziobry w trzy tygodnie umorzyła sprawę dotyczącą sprzedaży nagrań z afery taśmowej Rosjanom - napisał "Newsweek". Umorzenie - jak podaje tygodnik - odbyło się "po cichu", a sprawa "toczyła się poza kontrwywiadem i prokuratorami wyspecjalizowanymi do walki ze szpiegostwem".

Zaufana prokuratura Ziobry i "umorzenie po cichu" w trzy tygodnie. Chodzi o sprzedaż nagrań z afery podsłuchowej

Zaufana prokuratura Ziobry i "umorzenie po cichu" w trzy tygodnie. Chodzi o sprzedaż nagrań z afery podsłuchowej

Źródło:
"Newsweek", TVN24

Jeszcze w maju na termometrach zobaczymy prawie 30 stopni. A jakie wartości przyniesie nam pierwszy miesiąc meteorologicznego lata? Sprawdź autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni. Tomasz Wasilewski o tym, jak zacznie się czerwiec

Pogoda na 16 dni. Tomasz Wasilewski o tym, jak zacznie się czerwiec

Źródło:
tvnmeteo.pl
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

"Zwracamy się do Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz jej Członków z wnioskiem o niezwłoczne podjęcie działań zmierzających do wydania decyzji o przedłużeniu koncesji na rozpowszechnianie programu TVN Style" - apeluje Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji. Z kolei Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej dodaje, że "ze względu na poruszaną w ramach treści dostępnych w programie TVN Style tematykę oraz jego popularność, dostępność tego programu jest pożądana przez abonamentów i stanowi o ich atrakcyjności".

Brak koncesji dla kanału TVN Style. Organizacje medialne apelują do KRRiT

Brak koncesji dla kanału TVN Style. Organizacje medialne apelują do KRRiT

Źródło:
tvn24.pl

Zarząd TVN SA wydał w czwartek oświadczenie w sprawie działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Źródło:
tvn24.pl

Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce, odniósł się do działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która ciągle nie podjęła decyzji o przedłużeniu koncesji kanału TVN Style. Napisał, że "oświadczenie KRRiT, kwestionujące zasadność prowadzenia działalności w Polsce przez amerykańską firmę, podważa nasze wspólne wartości, dwustronne interesy i praworządność".

Brzezinski: oświadczenie KRRiT podważa nasze wspólne wartości

Brzezinski: oświadczenie KRRiT podważa nasze wspólne wartości

Źródło:
tvn24.pl

Nie da się policzyć, ile kobiet zbadało w sobotę swoje piersi, ile z nich dowiedziało się, że potrzebna jest pilna wizyta u lekarza. Na pewno wiele, bo aż w 90 miejscowościach polskie Amazonki uczyły chętne osoby, jak robić badania profilaktycznie w kierunku raka piersi. W niedzielę Dzień Matki. Akcja odbyła pod hasłem "Badamy nie tylko Mamy".

Dlaczego warto badać piersi? "Gdybym nie poszła wtedy na USG, dziś mogłoby mnie tutaj nie być"

Dlaczego warto badać piersi? "Gdybym nie poszła wtedy na USG, dziś mogłoby mnie tutaj nie być"

Źródło:
Fakty TVN