Polskie logo w Brukseli. "Symbolizuje odrodzenie polskiej demokracji"

Emblemat polskiej prezydencji w Radzie UE
Szłapka: polska prezydencja w Radzie UE to bardzo duża odpowiedzialność
Źródło: TVN24

W Brukseli odsłonięto logo polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Polski emblemat zastąpił logo Węgier i został zawieszony na budynku Justus Lipsius w centrum dzielnicy europejskiej.

Logo przedstawia flagę Polski przenikającą litery EU (European Union, czyli Unia Europejska). Przygotował je artysta Jerzy Janiszewski, który w 1980 r. stworzył symbol "Solidarności".

Emblemat polskiej prezydencji w Radzie UE
Emblemat polskiej prezydencji w Radzie UE
Źródło: Rada Unii Europejskiej

Na stronie rządu czytamy, że emblemat polskiej prezydencji został zainspirowany "najnowszą historią Polski". "Symbolizuje odrodzenie polskiej demokracji i społeczeństwa obywatelskiego, odnosi się do najlepszych tradycji 'Solidarności' oraz wpisuje się w szerszy kontekst powrotu Polski do głównego nurtu debaty europejskiej" - napisano.

CZYTAJ TAKŻE: "Bezpieczeństwo, Europo". Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej

Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. "Będzie poświęcona w dużej mierze naszemu bezpieczeństwu"
Źródło: Arleta Zalewska/Fakty TVN

Druga prezydencja Polski

Polska formalnie objęła przewodnictwo w Radzie UE 1 stycznia. Sprawuje je po raz drugi - pierwszy raz nasz kraj przewodził pracom krajów członkowskich w drugiej połowie 2011 r. Logo tamtej prezydencji - sześć kolorowych strzałek z polską flagą - również stworzył Janiszewski. Graficzny symbol drugiej polskiej prezydencji przez najbliższe pół roku będzie wisieć na budynku, w którym mieści się Rada UE - przy rondzie Schumana, gdzie zlokalizowane są inne kluczowe unijne instytucje, w tym Komisja i Rada Europejska. W czerwcu siedziba zostanie udekorowana emblematem Danii, która będzie sprawować prezydencję do końca 2025 r. Kraje przewodniczące Radzie UE współpracują w tzw. trójkach. Razem z Polską trio tworzą Dania i Cypr. Ten drugi kraj przejmie prezydencję za rok.

Emblemat polskiej prezydencji w Radzie UE
Emblemat polskiej prezydencji w Radzie UE
Źródło: Rada Unii Europejskiej
Emblemat polskiej prezydencji w Radzie UE
Emblemat polskiej prezydencji w Radzie UE
Źródło: Rada Unii Europejskiej

Polska grafika zastąpiła logo prezydencji Węgier, które sprawowały przewodnictwo w Radzie UE w drugiej połowie 2024 r. Węgry postawiły na integrację europejską krajów znajdujących się w ich sąsiedztwie, w tym na wspieranie krajów Bałkanów Zachodnich w procesach akcesyjnych. W okresie węgierskiej prezydencji Rumunia i Bułgaria dostały zgodę na pełne uczestnictwo w strefie Schengen (od 1 stycznia zniesiono kontrole także na ich granicach lądowych z innymi krajami UE). Kontrowersje wywołały niekonsultowane z UE wizyty premiera Węgier Viktora Orbana w Moskwie i Pekinie. Mogły one budzić skojarzenia z węgierską prezydencją, mimo że Budapeszt nie miał mandatu do prowadzenia rozmów w imieniu UE.

"Bezpieczeństwo, Europo!"

Polska prezydencja pod hasłem "Bezpieczeństwo, Europo!" będzie skupiać się na wzmacnianiu bezpieczeństwa UE w wielu aspektach. Polska chce zwiększyć unijne finansowanie dla wspólnych projektów obronnych - jednym z nich jest Tarcza Wschód, mająca wzmocnić ochronę zewnętrznych granic UE z Białorusią i Rosją. W czwartek minister ds. europejskich Adam Szłapka wyraził przekonanie, że projekt ten będzie współfinansowany ze środków europejskich.

Uroczystość inaugurująca przewodnictwo Polski w Radzie UE odbędzie się w piątek wieczorem w Warszawie. Wezmą w niej udział premier Donald Tusk oraz przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa.

Donald Tusk i Antonio Costa
Donald Tusk i Antonio Costa
Źródło: Paweł Supernak/PAP
TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: