Chcemy już w 2023 roku osiągnąć 6 procent PKB na służbę zdrowia. To będzie na pewno przeszło 150, a może nawet przeszło 160 miliardów złotych – mówił w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Na konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości szef partii i wicepremier prezentował między innymi zagadnienia Polskiego Ładu poświęcone służbie zdrowia.
O godzinie 10 w sobotę rozpoczęła się konwencja programowa, na której prezes PiS Jarosław Kaczyński - jako jeden z mówców - prezentował niektóre kwestie zapisane w Polskim Ładzie, czyli nowym społeczno-gospodarczym programie rządu na okres pocovidowy.
"Chcemy więcej"
Kaczyński mówił między innymi o planach dotyczących ochrony zdrowia. - Na służbę zdrowia pieniędzy jest zawsze za mało. Myśmy w ciągu tych lat, które za nami, wydatki bardzo zwiększyli. Bardzo szybko zostały zwiększone także wydatki w trakcie kryzysu covidowego, w trakcie pandemii, ale to ciągle za mało. Chcemy więcej – powiedział.
- Chcemy już w 2023 roku osiągnąć 6 procent PKB [na służbę zdrowia - przyp. red.]. To będzie na pewno przeszło 150, a może nawet przeszło 160 miliardów złotych. Chcemy w 2027 roku osiągnąć 7 procent. To już będzie pewnie, jeżeli wszystko będzie szło zgodnie z planem, około 200 miliardów, a więc potężna suma – wyjaśniał prezes Prawa i Sprawiedliwości.
Wymieniał, że pieniądze te mają zostać przeznaczone między innymi na kształcenie i sprowadzanie z zewnątrz lekarzy i innych pracowników służby zdrowia, procesy inwestycyjne oraz naprawy, a także instrumenty "do tego, aby można było to uczynić".
- Fundusz Modernizacji Szpitali, Fundusz Medyczny i Agencja Rozwoju Szpitali to będą właśnie te nowe instytucje, które mają przeprowadzać modernizacje, przeprowadzać badania, koncentrując się szczególnie na onkologii, które mają także - mówię o tej ostatniej instytucji - porządkować sprawy w szpitalach, bo nie zawsze się tam dobrze dzieje, przeprowadzać odpowiednie restrukturalizacje, jeśli będą potrzebne – wyjaśniał wicepremier.
Ustawa o jakości świadczeń, zmiany w pierwszej pomocy
Zapowiedział również ustawę o jakości świadczeń. - Będzie możliwość kontroli, będzie fundusz odszkodowawczy dla tych, którzy padli ofiarą różnego rodzaju lekarskich błędów. To dzisiaj naprawdę duży problem – powiedział Kaczyński.
- Będą 24-godzinne dyżury w każdym powiecie, które będą udzielały pierwszej pomocy. Będzie reorganizacja służby zdrowia tak, żeby działała w tych nagłych wypadkach na trzech poziomach – najpierw teleporada, później bezpośrednia interwencja lekarza albo wizyta u lekarza, a następnie - jeśli jest taka potrzeba albo jeżeli od razu mamy do czynienia z bardzo trudną sytuacją - karetka pogotowia i odpowiedni oddział w szpitalu. Dzisiaj z tym są często kłopoty – mówił prezes PiS.
Wspomniał również o planowanym mechanizmie koordynacji leczenia najcięższych chorób. - Sieć onkologiczna, która - jeżeli chodzi o pilotaż - już ruszyła, z dobrym wynikiem, podobna sieć kardiologiczna. To chodzi o to, żeby leczyć w sposób skoordynowany, sprawny, żeby była pełna wiedza o tym, co się dzieje – zapowiadał Kaczyński.
- Wreszcie ośrodek obsługi pacjentów. Kto będzie chciał, będzie mógł tam przekazać swoje medyczne dane, ale oczywiście bez żadnego przymusu, każdy będzie mógł skorzystać albo z internetu, albo z infolinii, żeby zapisać się do lekarza, żeby sprawdzić, jaka jest jego sytuacja. Będą przesyłane nawet SMS-y przypominające o wizytach – powiedział.
"Efektem tej zmiany będzie skrócenie kolejek"
Część poświęconą polityce zdrowotnej w Polskim Ładzie ujęto w części "Plan na zdrowie".
Podkreślono w niej między innymi, że "nowe środki będą przeznaczone na inwestycje, cyfryzację, nowe kadry i nowoczesne terapie". Przyjęcie tego rozwiązania zaplanowano na wrzesień 2021 roku.
Obok wzrostu wydatków na zdrowie istotną zmianą ma być uruchomienie programu badań profilaktycznych dla osób 40 plus, finansowanego ze środków publicznych. Połączone mają być z okresowymi badaniami w zakresie medycyny pracy, tak aby wzięło w nich udział jak najwięcej Polaków.
Kolejna zmiana to zniesienie limitów u specjalistów – rozszerzenie opieki ambulatoryjnej i zniesienie limitów przyjęć pacjentów w wieku poniżej 18 lat. "W dalszej kolejności planujemy zniesienie limitu dla wszystkich Polaków. Efektem tej zmiany będzie skrócenie kolejek" – zapewniono. Ponadto "Plan na zdrowie" zakłada podwyższenie minimalnych wynagrodzeń pracowników medycznych. "Przy wzroście nakładów na zdrowie kluczowe będzie także odpowiednie opłacanie specjalistów" – podkreślono.
W kontekście kadr medycznych zaplanowano wprowadzenie szybkiej ścieżki wejścia do zawodu dla pielęgniarek, które mają kwalifikacje, a nie pracują w zawodzie, jak również "atrakcyjnych kredytów na start dla medyków po egzaminie specjalizacyjnym lub powrocie z zagranicy".
"Dodatkowo będziemy sukcesywnie zwiększać liczbę lekarzy specjalistów. Planowane jest także dalsze zwiększanie wynagrodzeń młodych lekarzy, w szczególności w dziedzinach priorytetowych, a także wprowadzenie kredytów na studia niestacjonarne oraz stypendiów na studia medyczne i specjalizacje (bezzwrotnych po odpracowaniu w publicznym systemie ochrony zdrowia)" – wynika z dokumentu.
Finansowanie onkologii, badania nad nowymi terapiami
Wskazano też, że stworzenie Funduszu Modernizacji Szpitali ma zapewnić placówkom środki na inwestycje w podstawową infrastrukturę.
"Program unowocześniania i modernizacji infrastruktury będzie się opierać na przekazywaniu samorządom środków na realizację inwestycji w placówkach opieki zdrowotnej funkcjonujących na ich terenie. Taki mechanizm pozwoli na sprawne przeprowadzanie remontów i dostosowywanie infrastruktury w przychodniach lekarzy rodzinnych i poradniach specjalistycznych" – wyjaśniono.
Z kolei uruchomienie Funduszu Medycznego ma według rządowych planów umożliwić dodatkowe finansowanie onkologii czy prowadzenie badań nad nowymi terapiami.
Ponadto w Polskim Ładzie zapowiedziano kontynuację reformy sieci szpitali i dążenie do uporządkowania ich struktury właścicielskiej, "aby poprawić sytuację w służbie zdrowia, zwiększyć dostępność usług i skrócić kolejki".
Powstanie Agencja Rozwoju Szpitali, która ma być odpowiedzialna "za opracowanie programów optymalizacyjnych i modernizacyjnych". "Agencja będzie również odpowiadać za monitorowanie wdrażanych programów, ewentualne zmiany w procesach rozwoju, modernizacji i restrukturyzacji, a także analizę ich efektów. Zakładamy także stworzenie korpusu menedżerów i zmianę struktury właścicielskiej szpitali" – podkreślono.
Przeprowadzony ma być też drugi etap reformy sieci szpitali, a głównym jego elementem ma być wprowadzenie obowiązkowego monitorowania jakości klinicznej obsługi pacjenta i efektywności zarządzania. "Zmienione zostaną kryteria przypisania do sieci szpitali, analiza porównawcza będzie obowiązkowa, a na jej podstawie wyłonieni zostaną liderzy szpitalnictwa" – czytamy w dokumencie.
"Udało się nie tylko przyspieszyć dostęp do lekarza i niezbędnych badań"
W "Planie na zdrowie" zapowiedziano także wprowadzenie ustawy o jakości, aby "na każdym poziomie systemu ochrony zdrowia zaimplementować mechanizmy akredytacji i monitorowania jakości". Pozwoli ona także zbudować między innymi krajowy system monitorowania zdarzeń niepożądanych. "System ten w wielu krajach, przy zapewnieniu ochrony i bezpieczeństwa osobom zgłaszającym takie zdarzenia, w istotny sposób wpłynął na poprawę rozwiązań dotyczących działalności medycznej i organizacji pracy" – przypomniano.
Poruszono też w dokumencie kwestię Krajowej Sieci Onkologicznej i Kadriologicznej. Ta pierwsza ma być rozbudowywana, bo przyniosła dobre efekty. Podkreślono, że dzięki niej "udało się nie tylko przyspieszyć dostęp do lekarza i niezbędnych badań, ale także odnotowano kilkakrotne zwiększenie poprawnych i pełnych pakietów badań, co jest kluczowe we właściwej diagnostyce onkologicznej".
Celem Krajowej Sieci Kardiologicznej jest umożliwienie nielimitowanego dostępu pacjentów kardiologicznych do diagnostyki i terapii, koordynację leczenia, wdrożenie programów prewencji pierwotnej i wtórnej, a przez to obniżenie śmiertelności z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego, pozostających wciąż głównymi przyczynami zgonów Polaków.
Z dokumentu wynika także, że przełomem w kontaktach pacjentów z ochroną zdrowia będzie Centrum Obsługi Pacjenta (pacjent.gov.pl), które "stanowić będzie kompleksowe narzędzie obsługi oraz polepszy komunikację z pacjentem, co przełoży się również na poprawę jakości i dostępu świadczeń". Ponadto System Informacji Medycznej (SIM) będzie umożliwiał przekazywanie lekarzowi - za zgodą pacjenta - informacji o związanych z pacjentem zdarzeniach medycznych, a także jego elektronicznej dokumentacji dotyczącej zdrowia.
"Kolejnym modułem będą zapisy na wizytę u lekarza przez telefon i internet, co umożliwi łatwiejszą rejestrację do specjalistów, a także pozwoli na przesyłanie SMS-owych przypomnień o wizytach, ułatwiających życie milionom pacjentów" – napisano we fragmencie poświęconym nowoczesnym technologiom w ochronie zdrowia.
"Plan na zdrowie" to 13,6 miliarda złotych rocznie
Usprawniona ma być także nocna pomoc lekarska. Pokreślono, że szpitale od tej pory będą działać na zasadzie trzech etapów kontaktu z pacjentem w ramach nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. Pierwszy poziom to wstępna diagnostyka i e-rejestracja pacjenta, drugi to sieć powiatowych ambulatoriów całodobowych, trzeci – interwencja karetki ratownictwa medycznego i transport do szpitalnego oddziału ratunkowego.
Powstanie również program badawczy nad COVID-19. Zapewniono, że zespoły badawcze z najlepszych polskich uniwersytetów i szpitali otrzymają wsparcie finansowe dla prac nad lekami i szczepionkami chroniącymi przed kolejnymi mutacjami wirusa. Dla chorych, którzy wymagają pomocy w rekonwalescencji postcovidowej, realizowany będzie program rehabilitacji.
"Plan na zdrowie" zakłada rocznie nakłady w wysokości 13,6 miliarda złotych. W latach 2021-2030 kwota ta ma wynieść 122,4 mld zł z 651,6 mld zł maksymalnych kosztów projektów założonych w dokumencie Polski Ład do 2030 r.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: konkret24