Radosław Sikorski: odczuwam zapotrzebowanie na polskie przywództwo w Unii Europejskiej

Źródło:
TVN24
Sikorski: odczuwam zapotrzebowanie na polskie przywództwo w Unii Europejskiej
Sikorski: odczuwam zapotrzebowanie na polskie przywództwo w Unii EuropejskiejTVN24
wideo 2/5
Sikorski: odczuwam zapotrzebowanie na polskie przywództwo w Unii EuropejskiejTVN24

Polska nie tylko wraca do grupy decyzyjnej w Unii Europejskiej, ale wręcz odczuwam zapotrzebowanie na polskie przywództwo - mówił w "Faktach po Faktach" minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Dodał, że ma wrażenie, iż Unia "jest trochę zmęczona sama sobą, tymi wszystkimi kryzysami, które ją targały". - Widzę naprawdę taką chęć słuchania polskich rozwiązań - powiedział.

Szef polskiej dyplomacji mówił w piątek w "Faktach po Faktach" o pozycji Polski w Unii Europejskiej po ośmiu latach rządów PiS i o tym, jak ona może się teraz zmienić. - Polska nie tylko wraca do grupy decyzyjnej w Unii Europejskiej, ale wręcz odczuwam zapotrzebowanie na polskie przywództwo - powiedział Radosław Sikorski.

Jak mówił, ma wrażenie, że Unia "jest trochę zmęczona sama sobą, tymi wszystkimi kryzysami, które ją targały - kryzysem finansowym, pandemią, wojną i kilkoma innymi". - Widzę naprawdę taką chęć słuchania polskich rozwiązań. Polska ma w tej chwili wielką szansę znowu być źródłem pomysłów, rozwiązań i przywództwa w Unii Europejskiej - dodał.

Minister ocenił, że "niestety marnowaliśmy to przez osiem lat".

- Unia Europejska to nie tylko pieniądze europejskie, to bezpieczeństwo, to jednolity rynek, to też większe wpływy. Ale to wszystko też oznacza większą odpowiedzialność - zaznaczył szef MSZ.

Jak powiedział, "musimy zacząć od tego, żeby media publiczne w Polsce przestały szczuć na Unię Europejską, przestały naszych obywateli okłamywać na temat Unii Europejskiej". 

- Wracamy do stanu przestrzegania traktatów dobrowolnie zawartych i wtedy Unia Europejska może być elementem zwielokrotniania polskiej siły, polskiego oddziaływania przynajmniej na obszar postsowiecki, ale nie tylko - mówił Sikorski. 

Radosław Sikorski w "Faktach po Faktach" TVN24

Sikorski: nie jest łatwo wejść do resortu, który zapadł się w marazm

Sikorski powiedział, że ma wrażenie, iż polityka zagraniczna za rządów Zjednoczonej Prawicy w ogóle nie była prowadzona. - Była prowadzona wewnętrzna propaganda szczucia na naszych sąsiadów i sojuszników celem utwardzania spójności obozu rządzącego w kraju - dodał. 

W jego ocenie "polityka zagraniczna była ofiarą publicystyki wewnętrznej". - A teraz będziemy prowadzić politykę zagraniczną - zadeklarował.

Pytany, w jakim stanie jest polska dyplomacja po ośmiu latach rządów poprzedników, odpowiedział, że "nie jest łatwo wejść do resortu, który świeci pustkami, który zapadł się w jakiś marazm".

- Mówią mi urzędnicy, że przez ostatnie cztery miesiące podczas kampanii wyborczej i po kampanii wyborczej w resorcie już dosłownie nic się nie działo. Mam subiektywne wrażenie, że odbudowywuję resort - dodał. 

Szef MSZ: będziemy przywracać apolityczność służby zagranicznej

Szef polskiej dyplomacji został także zapytany, czy szykuje się wielka wymiana ambasadorów.

- Mam wrażenie nici porozumienia z panem prezydentem, który powiedział - i prywatnie, i publicznie potwierdził, co doceniamy - że rząd, premier Donald Tusk ma prawo pracować z takim przedstawicielem przy Unii Europejskiej, któremu ufa, który wedle niego wypełni zadania i wypełnił, bo już płyną w naszym kierunku pieniądze z Unii Europejskiej - powiedział.

Dodał, iż "poprzedni rząd nie krył się z tym, że upolitycznia służbę zagraniczną, to znaczy, że uważa, że ambasadorowie są przedstawicielami rządu konkretnego, a nie całego państwa polskiego". - Z tego musimy wyciągnąć wnioski, ale przede wszystkim trzeba przywrócić profesjonalizm - podkreślił Sikorski.

Przypomniał, że "jedną z pierwszych decyzji PiS-u po dojściu do władzy w 2015 roku było zlikwidowanie konkursów w służbie cywilnej po to, żeby zatrudniać pociotków”. - W służbie dyplomatycznej zrobiono to samo. Obniżono standardy i upolityczniono tę służbę - dodał. 

- Będziemy przywracać konkursowe zasady, przywracać profesjonalizm i apolityczność służby zagranicznej - zadeklarował. 

Sikorski: Tusk odegrał kluczową rolę w sprawie rozmów UE z Ukrainą

Sikorski przebywał w piątek z wizytą w Kijowie. To jego pierwsza zagraniczna wizyta po objęciu stanowiska szefa polskiej dyplomacji.

CZYTAJ: Sikorski i Kułeba rozmawiali o odblokowaniu przejść granicznych. Chęć rozwiązania "jest po obu stronach"

W "Faktach po Faktach" mówił, że "chciał wyrazić solidarność narodu polskiego, władz Rzeczpospolitej, prezydenta, nowego rządu z Ukrainą, jej obroną swojego prawa do samostanowienia, ale też całej Europy przed agresją (Władimira - red.) Putina, przed próbą obudowy rosyjskiego imperium".

- To, że zostałem zaproszony na spotkanie kierownictwa ukraińskiego MSZ i spotkałem się właściwie z całym kierownictwem państwa ukraińskiego świadczy (o tym - red.), że rola Polski jest doceniana - dodał szef polskiej dyplomacji.  

Pytany był, co Polska może teraz zrobić na arenie międzynarodowej, żeby pomóc Ukrainie wygrać z Rosją. - Już robi. Pierwszego dnia urzędowania, dosłownie parę godzin po zaprzysiężeniu, premier Donald Tusk podróżował do Brukseli, gdzie odegrał kluczową rolę w podjęciu decyzji, co do której dosłownie poprzedniego dnia byli wszyscy przekonani, że nie zapadnie. Mianowicie rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Ukrainą. Ukraińcy to podkreślali, że Donald Tusk był jedną z tych osób, która pomogła dokonać przełomu - powiedział Sikorski.

Podkreślił, że "jeśli Putin miałby wygrać tę wojnę, to wszystkie nasze problemy czy spory stałyby się marginalne w porównaniu z taką katastrofą".

Nowy szef dyplomacji udał się w pierwszą oficjalną podróż. Radosław Sikorski odwiedził Kijów
Nowy szef dyplomacji udał się w pierwszą oficjalną podróż. Radosław Sikorski odwiedził KijówAnna Czerwińska/Fakty TVN

Sikorski: Polskie spółki sektora zbrojeniowego mają rolę do odegrania. Zdziwiło mnie, że nie ma współpracy z Ukrainą

- To czego Ukraina potrzebuje to sprzętu i amunicji. Jako Zachód, czyli Unia Europejska plus Stany Zjednoczone jesteśmy 20 razy bogatsi od Rosji, ale Rosja swój przemysł przestawiła na tryby wojenne i produkuje więcej sprzętu. A wojen nie wygrywa się taktycznymi bitwami, takimi jak o Bachmut czy w tej chwili o Awdijiwkę, tylko produkcją właśnie - powiedział Sikorski.

- To co trzeba zrobić, to skoordynować wysiłki przemysłów narodowych, ale też w ramach Unii Europejskiej i dalej, aby wyprodukować więcej sprzętu i amunicji dla naszych potrzeb i dla Ukrainy - zaznaczył.

Sikorski zapowiedział, że po powrocie z Ukrainy zamierza wznowić rozmowy z ministrą przemysłu Marzeną Czarnecką.

- Tutaj spółki sektora zbrojeniowego też mają rolę do odegrania i też mają wielką korzyść do powzięcia, bo przecież Ukraina w tej chwili już w czasie wojny wyprodukowała drony, których my nie mamy, czy drony morskie, których my nie mamy, ma technologie rakietowe, a my jesteśmy bezpieczną bazą produkcyjną. Tu jest wielkie pole do współpracy i to, co mnie bardzo zdziwiło w rozmowach z moimi rozmówcami tu w Kijowie, to to, że takiej współpracy przemysłowej z Polską praktycznie w tej chwili nie ma, a powinna być - mówił.

"Problemem nie są pieniądze, problemem są moce wytwórcze"

Szef MSZ pytany był także o dalszy scenariusz wojny w Ukrainie, biorąc pod uwagę problemy z wojskową i finansową pomocą Zachodu dla Ukrainy.

- Byłem do niedawna szefem delegacji Unia Europejska - Stany Zjednoczone i dosłownie na początku tego miesiąca byłem w Waszyngtonie, jeszcze w tej roli, odbywając spotkania i w Departamencie Stanu, i w Kongresie. Mam wrażenie, że te pieniądze dla Ukrainy będą. To jest kwestia ich wewnętrznych negocjacji związanych także z finansowaniem zabezpieczeń na południowej granicy Stanów Zjednoczonych. Będą trochę opóźnione, ale będą. W Unii Europejskiej tak samo - powiedział.

Dodał, że "jeśli jeden kraj członkowski będzie nadal blokował, to my zawsze możemy zawrzeć porozumienie międzyrządowe i te pieniądze Ukrainie przekazać".

- Ale chcę to powtórzyć, bo być może niektórzy nie wierzą, że tak naprawdę nie są problemem pieniądze, chociaż też są bardzo ważne. Problemem są moce wytwórcze. Europa się nie tylko rozbroiła, Europa też się zdeindustrializowała, jeśli chodzi o przemysły obronne i to trzeba jak najszybciej nadrobić - podkreślił.

Sikorski: Polskie spółki sektora zbrojeniowego mają rolę do odegrania. Zdziwiło mnie, że nie ma współpracy z Ukrainą
Sikorski: Polskie spółki sektora zbrojeniowego mają rolę do odegrania. Zdziwiło mnie, że nie ma współpracy z UkrainąTVN24

Sikorski o kwestii protestu na granicy polsko-ukraińskiej

Odniósł się także do kwestii protestu przewoźników na granicy polsko-ukraińskiej. Powiedział, że przed wyjazdem do Kijowa odbył rozmowy na ten temat z szefami resortów rolnictwa i infrastruktury.

- Panowie wiceministrowie mi towarzyszyli i odbyli spotkania ze swoimi ukraińskimi odpowiednikami. Mówią mi, że sprawy poszły naprzód, ale nie chcę zapeszyć i uważam, że to ministrowie rolnictwa i infrastruktury powinni ogłosić ewentualne dobre informacje - przekazał. 

Autorka/Autor:js/adso

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzewane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - oznajmił w czasie piątkowej konferencji prasowej prezydent Litwy Gitanas Nauseda. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca.

Prezydent Litwy: podejrzani o atak na współpracownika Nawalnego zatrzymani w Polsce

Prezydent Litwy: podejrzani o atak na współpracownika Nawalnego zatrzymani w Polsce

Źródło:
LRT, PAP

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku.

Tragedia na przystanku. 15-latka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami

Tragedia na przystanku. 15-latka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami

Źródło:
tvn24.pl

Dowódca ukraińskich sił lądowych potwierdził, że po raz pierwszy udało się im zestrzelić rosyjski bombowiec dalekiego zasięgu Tu-22M3. Wcześniej w piątek resort obrony w Moskwie przekazał, że maszyna rozbiła się na opuszczonym terenie po wykonaniu misji bojowej.

Ukraińcy: zestrzeliliśmy rosyjski bombowiec dalekiego zasięgu

Ukraińcy: zestrzeliliśmy rosyjski bombowiec dalekiego zasięgu

Źródło:
Meduza, Ukraińska Prawda, tvn24.pl

Europa powinna płacić więcej na wsparcie Ukrainy - stwierdził były prezydent USA Donald Trump. Jak ocenił, choć przetrwanie Ukrainy jest ważne dla Stanów Zjednoczonych, to powinno być ważniejsze dla Europy.

Trump: niech Europa płaci więcej na wsparcie Ukrainy, bo jest ważniejsza dla niej niż dla USA

Trump: niech Europa płaci więcej na wsparcie Ukrainy, bo jest ważniejsza dla niej niż dla USA

Źródło:
PAP

Wrocław to nasz sukces. Głęboko wierzymy, że Izabela Bodnar zostanie prezydentką - mówiła w TVN24 Aleksandra Leo, posłanka Polski 2050. Oskarżała też kontrkandydata Izabeli Bodnar Jacka Sutryka o prowadzenie "bardzo brudnej kampanii" wyborczej. Leo odpowiadała na krytykę, która spadła na nią w czwartek po tym, jak opublikowała zdjęcie z pokładu samolotu, którym udała się z Warszawy do Wrocławia.

Leo: niestety we Wrocławiu jest bardzo brudna kampania

Leo: niestety we Wrocławiu jest bardzo brudna kampania

Źródło:
TVN24

Izrael wykonał atak na cel w Iranie - potwierdzają trzy źródła cytowane przez agencję Reutera. O przeprowadzeniu przez Izrael uderzenia na bliżej niesprecyzowany irański obiekt informowały wcześniej amerykańskie stacje ABC News i CNN. Irańskie media podają, że w pobliżu lotniska w mieście Isfahan były słyszane eksplozje i uruchomiono systemy obrony powietrznej.

Media: Izrael uderzył na cel w Iranie, eksplozje słyszane w pobliżu miasta Isfahan

Media: Izrael uderzył na cel w Iranie, eksplozje słyszane w pobliżu miasta Isfahan

Źródło:
Reuters, ABC News, CNN, PAP

Co najmniej osiem osób zginęło, a 29 zostało rannych w wyniku ataku rakietowego Rosjan na obwód dniepropietrowski. Alarm powietrzny obowiązywał w całej Ukrainie. Armia rosyjska wykorzystała do ostrzałów 22 pociski i 14 dronów.  

Atak rakietowy na Dniepr i Krzywy Róg, wiele ofiar, wśród nich dzieci

Atak rakietowy na Dniepr i Krzywy Róg, wiele ofiar, wśród nich dzieci

Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda, Suspilne

Inne europejskie kraje już takie ograniczenia wprowadziły. Teraz także polska ministra zdrowia Izabela Leszczyna jest za zakazem sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych - będzie do tego namawiać rząd. Pomysł popierają też eksperci zajmujący się uzależnieniami. Materiał programu "Polska i Świat".

"Ja jeden płaciłem za paliwo, trzy osoby kupowały gorzałę". Nowy zakaz pod lupą rządu

"Ja jeden płaciłem za paliwo, trzy osoby kupowały gorzałę". Nowy zakaz pod lupą rządu

Źródło:
TVN24
Majchrowski oddaje Kraków. Po najdłuższych rządach w historii miasta

Majchrowski oddaje Kraków. Po najdłuższych rządach w historii miasta

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Główne lotnisko w Dubaju zaczyna powoli wracać do pracy po zakłóceniach związanych z powodziami. Utrudnień doświadczyło i wciąż doświadcza wielu pasażerów. - Po dwudziestu siedmiu godzinach czekania na lotnisku linie proponują nam lot powrotny dopiero 23 kwietnia - przekazała w czwartek Polka znajdująca się na lotnisku.

"Chaos nie do opisania". Sytuacja na lotnisku w Dubaju

"Chaos nie do opisania". Sytuacja na lotnisku w Dubaju

Źródło:
Reuters, PAP

Pojawiają się pytania o weekendowe wydarzenia przed KPRM i działania służb. Mężczyzna podjechał przed budynek kancelarii szefa rządu i wylał śmierdzącą substancję. Został zatrzymany, usłyszał dwa zarzuty i wyszedł na wolność. Wygląda na to, że nieprzypadkowo ten incydent był transmitowany przez kanał, który od dłuższego czasu jest na celowniku osób zajmujących się dezinformacją. Łukasz Łubian.

Incydent przed Kancelarią Premiera. Pytania o możliwy związek z działalnością obcych służb

Incydent przed Kancelarią Premiera. Pytania o możliwy związek z działalnością obcych służb

Źródło:
TVN24

W chwili wybuchu granatnika w gabinecie ówczesnego komendanta policji generała Jarosława Szymczyka nie było innych osób. To nowe ustalenia śledczych po incydencie z grudnia 2022 roku. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna w Warszawie.

Nowe fakty w sprawie wybuchu granatnika w Komendzie Głównej Policji

Nowe fakty w sprawie wybuchu granatnika w Komendzie Głównej Policji

Źródło:
RMF RM, tvnwarszawa.pl

Sytuacja na ukraińskim froncie jest krytyczna, a najbliższe tygodnie mogą rozstrzygnąć o losach wojny - powiedział po nieformalnym szczycie Rady Europejskiej premier Donald Tusk. Dodał, że w konkluzjach szczytu pojawił się zapis zobowiązujący UE do podjęcia działań na rzecz bezpieczeństwa ukraińskiego nieba.

Premier: sytuacja na froncie jest krytyczna, najbliższe tygodnie mogą rozstrzygnąć o losach wojny

Premier: sytuacja na froncie jest krytyczna, najbliższe tygodnie mogą rozstrzygnąć o losach wojny

Źródło:
TVN24, PAP

Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podtrzymuje plany produkcji polskiej wersji koreańskiego czołgu K2 w Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych w Poznaniu. Jak dodał, MON chciałby, by w poznańskich zakładach H. Cegielskiego produkowano także korpusy do BWP Borsuk i AHS Krab.

MON: chcemy, by polska wersja czołgów K2 była produkowana w Poznaniu

MON: chcemy, by polska wersja czołgów K2 była produkowana w Poznaniu

Źródło:
PAP

We Włocławku zanieczyszczona została rzeka Zgłowiączka. W wodzie pojawiła się nieznana substancja. Część przedostała się również do Wisły. Strażacy rozstawili na rzece zapory i próbują zbierać unoszącą się na wodzie substancję.

Nieznana substancja w wodzie, część dostała się do Wisły

Nieznana substancja w wodzie, część dostała się do Wisły

Źródło:
tvn24.pl

Anna Maria Żukowska w nowym odcinku podcastu "Wybory kobiet" mówiła między innymi o spotkaniu posłanek Lewicy z Andrzejem Dudą. Jak stwierdziła, prezydent powiedział wówczas, że jest za zakazem aborcji w przypadku ciąży z gwałtu. - I to mnie wbiło w fotel, mówiąc szczerze - dodała. Żukowska została zapytana też, kto będzie kandydatem Lewicy w wyborach prezydenckich w 2025 roku.

Czy Magdalena Biejat będzie kandydatką Lewicy w wyborach prezydenckich? Żukowska odpowiada

Czy Magdalena Biejat będzie kandydatką Lewicy w wyborach prezydenckich? Żukowska odpowiada

Źródło:
tvn24.pl
"Nie byłam gotowa umierać, żeby mieć 'piękną śmierć'. Po co?"

"Nie byłam gotowa umierać, żeby mieć 'piękną śmierć'. Po co?"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

19 kwietnia przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. W piątek w stolicy oprócz oficjalnych uroczystości przed Pomnikiem Bohaterów Getta, odbędzie się szereg wydarzeń towarzyszących. Wystawy, pokazy filmy, czy tradycyjna już akcja "Żonkile". W południe zawyją także syreny.

"Byłem świadkiem wspaniałej heroicznej walki bojowców żydowskich"

"Byłem świadkiem wspaniałej heroicznej walki bojowców żydowskich"

Źródło:
PAP
Tajemnica skrzyni numer cztery

Tajemnica skrzyni numer cztery

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Tym razem Izraelczycy byli za tym, żeby armia odpowiedziała Iranowi. Tym, co hamowało Izrael, była międzynarodowa opinia publiczna, ale też naciski ze strony najważniejszych sojuszników - powiedziała w TVN24 dr hab. Joanna Dyduch z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Jeżeli to będzie wszystko, co Izrael zrobi, to nie spodziewam się odpowiedzi irańskiej - ocenił natomiast dr hab. Jarosław Jarząbek z Instytutu Studiów Międzynarodowych i Bezpieczeństwa Uniwersytetu Wrocławskiego.

"Dla Izraela zagrożeniem niemal egzystencjalnym jest irański program nuklearny"

"Dla Izraela zagrożeniem niemal egzystencjalnym jest irański program nuklearny"

Źródło:
TVN24, Reuters, CNN

Katecheta jednej ze szkół podstawowych w Sanoku (Podkarpacie) miał uderzyć ucznia, bo ten ruszał jego gitarę. Prokuratura prowadzi w tej sprawie dochodzenie pod kątem "naruszenia nietykalności" cielesnej. Statut pokrzywdzonych w tej sprawie ma pięcioro uczniów. Nikt nie usłyszał zarzutów, ale nauczyciel został zawieszony.

Zawieszony katecheta, pięcioro uczniów i dochodzenie w sprawie "naruszenia nietykalności"

Zawieszony katecheta, pięcioro uczniów i dochodzenie w sprawie "naruszenia nietykalności"

Źródło:
tvn24.pl

Rzecznik Praw Pacjenta wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie naruszenia prawa pacjenta do świadczeń zdrowotnych. Postępowanie ma związek ze śmiercią noworodka w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie. Śledztwo wszczęła wcześniej prokuratura.

Śmierć noworodka w szpitalu w Kościerzynie. Rzecznik Praw Pacjenta wszczął postępowanie

Śmierć noworodka w szpitalu w Kościerzynie. Rzecznik Praw Pacjenta wszczął postępowanie

Źródło:
PAP

Służby ratunkowe poinformowały w czwartek, że runęła jedna z zewnętrznych ścian zniszczonego przez pożar gmachu Starej Giełdy Papierów Wartościowych w Kopenhadze. Moment jej zawalenia się został zarejestrowany podczas relacji na żywo duńskiego dziennikarza, Jensa Ehlersa.

Fasada gmachu giełdy w Kopenhadze runęła podczas transmisji na żywo. Nagranie

Fasada gmachu giełdy w Kopenhadze runęła podczas transmisji na żywo. Nagranie

Źródło:
ENEX, PAP, nyheder.tv2.dk

Brazylijska policja zatrzymała kobietę, która przywiozła do banku zwłoki 68-latka na wózku inwalidzkim. Z nagrania monitoringu wynika, że kobieta chciała wziąć pożyczkę w imieniu zmarłego wiele godzin wcześniej mężczyzny.

Policja: weszła do banku ze zmarłym na wózku. Chciała, by dali mu pożyczkę

Policja: weszła do banku ze zmarłym na wózku. Chciała, by dali mu pożyczkę

Źródło:
Reuters, Correio Braziliense

Jest coraz więcej bankrutów i firm będących w restrukturyzacji – alarmuje w piątkowym artykule "Puls Biznesu". Kłopoty dotyczą w szczególności jednej branży.

Upadłości wciąż przybywa. Wyróżnia się jedna branża

Upadłości wciąż przybywa. Wyróżnia się jedna branża

Źródło:
PAP

Zatrzymano dwie osoby podejrzane o wyłudzenie milionów poprzez spoofing. Pokrzywdzone są firmy niemal z całego świata w tym z Francji, Belgii, Armenii, Korei Południowej, Indonezji, Szwajcarii, Turcji, Wielka Brytanii, Holandii, Włoch, Czech, Słowacji, Rumunii, Niemiec, USA, Chile, Hongkongu, Hiszpanii, Szwecji, Algierii, Portugalii i Filipin. Zatrzymanym grozi nawet 20 lat więzienia.

Zmieniali numery rachunków bankowych, firmy z całego świata traciły miliony

Zmieniali numery rachunków bankowych, firmy z całego świata traciły miliony

Źródło:
PAP

Fentanyl to śmierć i to trzeba zapamiętać. Bo młodzi myślą, że to fajny "odlot". Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu, tylko od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób. Wiadomo, kim są dilerzy. Policja prowadzi śledztwo, ale nic się nie zmienia. Materiał Dariusza Łapińskiego w "Faktach" TVN.

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Źródło:
Fakty TVN, Uwaga!
Cory miał 48 lat, David 18, Nicholas rok. "Fetty" mógłby zabić wszystkich Amerykanów

Cory miał 48 lat, David 18, Nicholas rok. "Fetty" mógłby zabić wszystkich Amerykanów

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nikt nie spodziewał się, że ta dwójka zmierzy się w II turze wyborów na prezydenta Gdyni. A jednak to właśnie Aleksandra Kosiorek i Tadeusz Szemiot zdołali przekonać do siebie większą rzeszę mieszkańców, niż zrobił to rządzący przez ponad 26 lat prezydent Wojciech Szczurek. W niedzielę przekonamy się kto zajmie jego miejsce.

Gdynia przed wielką zmianą. Kandydaci deklarowali powyborczą współpracę

Gdynia przed wielką zmianą. Kandydaci deklarowali powyborczą współpracę

Źródło:
TVN24, PAP

Główny doradca polityczny premiera Węgier Viktora Orbana uważa, że jego kraj nie jest w stanie, wzorem Wielkiej Brytanii, wyjść z Unii Europejskiej. Polityk w wywiadzie dla węgierskiej agencji MTI wezwał także "siły konserwatywne" do zjednoczenia się przed zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Doradca premiera Węgier: jesteśmy zbyt małym krajem, aby móc opuścić UE

Doradca premiera Węgier: jesteśmy zbyt małym krajem, aby móc opuścić UE

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone ogłosiły w czwartek nowe sankcje nałożone na Iran po jego ataku na Izrael, wymierzone w produkcję bezzałogowych statków powietrznych. Prezydent USA Joe Biden przekazał, że przywódcy krajów G7 są zdecydowani współpracować w celu zwiększenia presji gospodarczej na Teheran.

Joe Biden ogłosił nowe sankcje, "by ograniczyć destabilizacyjne programy wojskowe Iranu"

Joe Biden ogłosił nowe sankcje, "by ograniczyć destabilizacyjne programy wojskowe Iranu"

Źródło:
PAP

Bon energetyczny przyznawany gospodarstwom domowym w drugiej połowie bieżącego roku będzie miał wartość od 300 do nawet 1200 złotych. Wsparcie ma trafić do rodzin spełniających określone kryteria dochodowe.

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Źródło:
PAP

To nie jest przejaw fiskalizmu państwa, które szuka pieniędzy w kieszeniach kolejnej grupy osób, ale gra o uzdrowienie rynku pracy - tak plan pełnego oskładkowania zleceń i umów o dzieło komentuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak ocenił, pod względem obowiązujących rozwiązań Polska jest "absolutnym ewenementem" w Europie.

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Największy i najbardziej zaawansowany polski satelita zostanie w tym roku wyniesiony na orbitę okołoziemską. Technologia wykorzystana do jego budowy w przyszłości może zostać użyta także podczas misji w stronę Srebrnego Globu. Reporter TVN24 BiS Hubert Kijek był jedną z pierwszych osób, która miała okazję zobaczyć ten wyjątkowy sprzęt na żywo i porozmawiać z jego twórcami.

To najbardziej zaawansowany polski satelita. Zobacz go z bliska

To najbardziej zaawansowany polski satelita. Zobacz go z bliska

Źródło:
TVN24, PAP

IMGW wydał prognozę zagrożeń na kolejne dni. Wynika z niej, że pogoda w weekend będzie bliższa zimowej niż wiosennej. Miejscami spadnie śnieg, poza tym w wielu regionach kraju dokuczą przymrozki. W poniedziałek obejmą już one cały kraj.

Pogoda w weekend będzie bliższa zimowej. Spodziewamy się alertów przed śniegiem

Pogoda w weekend będzie bliższa zimowej. Spodziewamy się alertów przed śniegiem

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Ogłoszono tegorocznego laureata nagrody World Press Photo. Zwycięzcą został Mohammed Salem za zdjęcie dokumentujące konflikt w Strefie Gazy. Fotografia przedstawia kobietę obejmującą ciało pięcioletniej siostrzenicy, która zginęła wraz z matką i siostrą, gdy izraelska rakieta uderzyła w ich dom w Khan Younis.

"Z troską i szacunkiem" przedstawia "niewyobrażalną stratę". Oto zdjęcie, które zwyciężyło w World Press Photo 2024

"Z troską i szacunkiem" przedstawia "niewyobrażalną stratę". Oto zdjęcie, które zwyciężyło w World Press Photo 2024

Źródło:
tvn24.pl, Reuters, worldpressphoto.org