Co dała nam obecność we Wspólnocie? "Debata TVN24: Polska w Unii Europejskiej"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24
Waszczykowski o wystąpieniu premiera w Parlamencie Europejskim: doskonale przygotowany, z bardzo rzeczowym wystąpieniem
Waszczykowski o wystąpieniu premiera w Parlamencie Europejskim: doskonale przygotowany, z bardzo rzeczowym wystąpieniemTVN24
wideo 2/7
Waszczykowski o wystąpieniu premiera w Parlamencie Europejskim: doskonale przygotowany, z bardzo rzeczowym wystąpieniemTVN24

Unia Europejska to wspólnota wartości, ale czy polski rząd je podziela? Co dała nam obecność we Wspólnocie i czy nasz kraj poradziłby sobie bez jej wsparcia? Między innymi na te pytania starali się odpowiedzieć goście "Debaty TVN24: Polska w Unii Europejskiej", którą prowadził Piotr Marciniak. Relacjonowaliśmy ją w tvn24.pl.

Oglądaj program "Debata TVN24: Polska w Unii Europejskiej" w TVN24 GO >>>

Gośćmi pierwszej części debaty byli: były minister spraw zagranicznych i europoseł Prawa i Sprawiedliwości Witold Waszczykowski, senator Koalicji Obywatelskiej i były marszałek Sejmu Marek Borowski oraz eurodeputowany Platformy Obywatelskiej i były unijny komisarz Janusz Lewandowski.

W drugiej części programu wystąpili: była ambasador Polski w Federacji Rosyjskiej oraz dyrektor Instytutu Strategie 2050 dr Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, europeistka, prezes Ośrodka THINKTANK i Centrum Stosunków Międzynarodowych dr Małgorzata Bonikowska, były prezes Fundacji im. Stefana Batorego Aleksander Smolar, doradca prezydenta prof. Andrzej Zybertowicz i działacz opozycji antykomunistycznej dr Czesław Bielecki.

W trakcie debaty ze studiem połączyli się prof. Robert Grzeszczak z Katedry Prawa Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego, prezes oddziału czeskiej telewizji w Ostrawie Miroslav Karas, a także korespondenci TVN24 - Maciej Woroch oraz Maciej Sokołowski.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 21:38

  Zakończyła się "Debata TVN24: Polska w Unii Europejskiej". Dziękujemy za uwagę i kończymy relację.

 • 21:38

  Dr Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz: Jest w Unii wiele dróg, na wiele rzeczy powinniśmy się zgadzać, na wiele nie.

 • 21:37

  Dr Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz: Polexit się dzisiaj nie zdarzy. Ale w ogóle powstało takie słowo. Polexit to jest dzisiaj główne skojarzenie z Polską.

 • 21:36

  Dr Czesław Bielecki: Uważam, że w Polsce jest wolność słowa. Obejrzałem "Wesele", z którym się nie zgadzam. Ale ten film powstał.

 • 21:33

  Ojciec Dostatni o tzw. strefach wolnych od LGBT: Kwestia LGBT, to jest kwestia tolerancji, żeby nie było dyskryminacji. Jeśli w szkołach nie będzie tolerancji, to proszę nie powoływać się na Kościół katolicki.

 • 21:32

  Dominikanin, ojciec Tomasz Dostatni mówił o perspektywie Watykanu. Przypomniał, że Kościół katolicki włączył się w debatę o integracji europejskiej.

 • 21:30

  Zybertowicz: Polexit to nie jest fake, to jest rozpaczliwa próba znalezienia lewara mobilizującego wyborców, przez opozycję, która nie ma żadnego pomysłu na Polskę. Nie możemy być ani ulegli, ani bezmyślnie krnąbrni.

 • 21:29

  Smolar: Polexit to faje w tym sensie, że nikt w Polsce nie będzie chciał wyprowadzić formalnie Polski z UE. Natomiast jako pewien proces izolowania i marginalizowania Polski to nie jest fake.

 • 21:27

  Europeistka wskazywała na różnice pomiędzy sytuacją Polski i Wielkiej Brytanii, która dokonała brexitu. Oceniła też, że w naszym interesie nie jest wychodzenie do UE.

 • 21:26

  Bonikowska: Polska absolutnie nie ma interesu, żeby Unię osłabiać.

 • 21:23

  Maciej Woroch, korespondent "Faktów" TVN w Londynie, połączył się ze studiem i relacjonował, co na Wyspach mówi się o sporze Polski z Unią Europejską.

 • 21:22

  Bonikowska: Mi się wydaje, że nie potrafimy spojrzeć na sprawy z punktu widzenia globalnego, tylko jesteśmy zatopieni w lokalny grach, co nas osłabia zbiorowo.

 • 21:20

  Zybertowicz: Kilka razy uczestniczyłem w dyskusjach, dyskutowano ścieżki reformy Unii, czy te prace były kontynuowane, tego nie wiem.

 • 21:19

  Zybertowicz: Jeśli prawo ma być równe dla wszystkich, to każdy, kto łamie reguły, powinien być tam samo piętnowany. A tak nie jest.

 • 21:18

  Smolar: Zarzuty formułowane wobec władz polskich nie dotyczą drobiazgów, one dotyczą fundamentów.

 • 21:17

  Jego zdaniem jest to próba ucieczki od zarzutów które Polsce są stawiane, ku problemom dotyczącym modelu Unii przyszłości.

 • 21:16

  Były prezes Fundacji im. Stefana Batorego Aleksander Smolar: Jak była istota wystąpienia premiera? W niewielu interpretacjach się to pojawiło. Główne zarzuty pod adresem Polski dotyczyły problemów respektowania zasad państwa prawa. Ale najważniejsze wątki w wystąpieniu premiera stołowały się gdzieś indziej.

  Fragment wypowiedzi Aleksandra Smolara podczas debaty TVN24 "Polska w Unii Europejskiej"

 • 21:13

  Pełczyńska-Nałęcz: Nasze członkostwo w Unii i korzyści, jakie czerpiemy, naprawdę wkraczają poza pieniądze.

 • 21:12

  Pełczyńska-Nałęcz: Jest koniec tygodnia, jest zdjęcie naszego premiera nie z Merkel, nie z Macronem, ale obiega internet zdjęcie z Le Pen, która nie ma takich wypływów, nie jest osobą rządząca w UE, budująca naszą pozycję.

 • 21:11

  Wskazywała, że to, iż w PE odbyła się debata na temat Polski, nie jest sukcesem. Wskazywała też, że podczas szczytu Rady Europejskiej odbyła się dyskusja o Polsce w kategoriach problemu.

 • 21:09

  Była ambasador Polski w Federacji Rosyjskiej oraz dyrektor Instytutu Strategie 2050 dr Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz o "owocach tego tygodnia": Nie da się tego ocenić pozytywnie.

  Była ambasador RP w Moskwie o efektywności działań polskiego rządu na arenie międzynarodowej: nie da się ocenić pozytywnie

 • 21:08

  Ze strony rządzących płyną opinie, że TSUE i inne organy UE przekraczają swoje kompetencje. Grzeszczak skomentował to w słowach: To jest zwyczajna tyrada polityczna. Z punktu widzenia prawa zupełnie tak tonie wygląda.

 • 21:07

  Prof. Grzeszczak w kontekście wyroku TK w sprawie prawa unijnego i konstytucji: Sytuacja jest bardzo poważna, stoimy na (...) kryzysie w relacjach z UE i jej systemem prawnym. Jeżeli sytuacja ta będzie miała moc rozwojową, to może dojść do przechylenia masy krytycznej. Uchwała komitetu nauk prawnych mówi: ta wypowiedź nie jest orzeczeniem.

 • 21:04

  W trakcie debaty ze studiem połączył się prof. Robert Grzeszczak z Katedry Prawa Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Odniósł się do wniosku Zbigniewa Ziobry do TK o zbadanie niektórych zapisów Konwencji praw człowieka. - Jeżeli dojdzie do wypowiedzi kolejnej Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zgodności wybranych przepisów Konwencji o ochronie praw człowieka (..) to będziemy mieć testowanie wytrzymałości, cierpliwości dwóch podstawowych organizacji międzynarodowych, które układają porządek w Europie – Unii Europejskiej i Rady Europy - powiedział.

  Grzeszczak: nie jest w niczyim interesie, by nas wykluczać z organizacji europejskich

 • 21:00

  Dr Bielecki: Bardzo głęboko trzeba to teatrum sądownictwa zmienić. Ziobro nie zrozumiał, że w tym teatrze nie można wyrzucić wszystkich aktorów, scenografów i reżyserów i to był jego błąd.

 • 20:58

  Bielecki: Gdyby Ziobro kochał nasz kraj tak, jak to deklaruje, powinien powrócić do pozycji zwykłego posła i podać się do dymisji.

 • 20:58

  Działacz opozycji antykomunistycznej dr Czesław Bielecki: Polityka zagraniczna naszego państwa jest w ogromnym stopniu zakładnikiem polityki wewnętrznej. Spór, który ma miejsce w UE, toczy się na dwóch zupełnie różnych płaszczyznach, Jedna to płaszczyzna wartości.

 • 20:55

  Bonikowska: Większość Polaków zastanawia się, czy będzie ten polexit czy nie.

 • 20:54

  Bonikowska: My powinniśmy skorzysta z tego faktu, ze jesteśmy wewnątrz tych 27 państw i zajmować się rzeczami, które z punktu widzenia Europy i świata mają kluczowe znaczenie dla nas.

 • 20:53

  Europeistka, prezes Ośrodka THINKTANK i Centrum Stosunków Międzynarodowych dr Małgorzata Bonikowska: Po tych 17 latach podejście trzeba było zmienić w tym sensie, że jako członek UE mamy inne możliwości, szersze.

 • 20:50

  Zybertowicz: Premier zainicjował dyskusję wokół pewnych kwestii, które nie są publicznie dyskutowane w Unii.

 • 20:49

  Zybertowicz: PE pokazał swoją brzydką, polityczną twarz.

 • 20:49

  Goście drugiej części podsumowują wydarzenia minionego tygodnia. Doradca prezydenta prof. Andrzej Zybertowicz: Wystąpienie premiera było doskonałe retorycznie i merytorycznie, zawierało szereg poważnych argumentów. Tymczasem w debacie po prosu była klasyczna polityczna nawalanka.

 • 20:44

  Przechodzimy do drugiej części programu. Pojawią się w niej dodatkowe tematy, między innymi dotyczące korzyści finansowych dla Polski w związku z członkostwem we Wspólnocie.

 • 20:43

  Senator Borowski: Polska zawaliła ten Turów. Już ponad rok temu Czesi zwracali na to uwagę, nikt z nimi nie chciał rozmawiać.

 • 20:43

  Borowski: Unia Europejka to jest takie stowarzyszenie, w którym poza decyzjami podejmowanymi jednomyślnie, są decyzje podejmowane większością głosów. Do tego trzeba szukać sojuszników. Rząd polski ma szereg postulatów dotyczących zielonej rewolucji. Nie da się tego przeprowadzić, jeśli nie zdobędzie się do tego sojuszników. Jeśli się jest na marginesie, w rogu pokoju, to takich spraw się nie załatwi

 • 20:41

  Lewandowski: Polska miała Trójkąt Weimarski, znakomite zaproszenie, żeby współdecydować o losach Europy. W tej chwili nic z tego wszystkiego nie zostało. To jest właśnie dorobek tej dobrej zmiany. To wszystko dzieje się bez jakiegoś historycznego fatum. Nie ma zaborców, nie ma okupantów, to jest robione własnymi rękami. Ja cały czas pytam, jaki jest skutek tego awanturnictwa dla Polski i Polaka. Nie widzę żadnych korzyści, są same straty.

 • 20:39

  Lewandowski: Polska jest całkowicie zmarginalizowana w Unii Europejskiej.

 • 20:39

  Waszczykowski o spotkaniu Morawieckiego i Le Pen: Mamy prawo spotykać się ze wszystkimi politykami w Europie, w Unii Europejskiej, którzy są demokratycznie akceptowani.

 • 20:38

  Kto w UE jest przyjacielem Polski? Waszczykowski: To zależy w jakim interesie. Na przykład w rolnictwa możemy liczyć na współpracę z Francuzami.

 • 20:36

  Waszczykowski: Twarda walka o interes czeskie - zarówno w relacjach bilateralnych, jak i europejskich - była.

 • 20:35

  Waszczykowski: To jest opinia dziennikarzy, ja mam inną opinię. Rozmawiałem z politykami czeskimi.

 • 20:34

  Karas: To w Polsce mówiono bardziej o Turowie, że Czesi chcą zamknięcia, choć ze strony czeskiej nigdy nie padły takie słowa.

 • 20:34

  Prezes oddziału czeskiej telewizji w Ostrawie Miroslav Karas: Totalna polityzacja jest po stronie Polski.

  Wskazywał, że – wbrew tego, co twierdzi polski rząd – kwestia Turowa nie była rozgrywana przez Czechy w twardy sposób ze względu na odbywające się tam wybory.

 • 20:32

  W programie pojawił się temat kopalni w Turowie i kar naliczanych na Polskę ze względu na niezastosowanie się do decyzji TSUE i brak wstrzymania działalności kopalni.

 • 20:30

  Europoseł Janusz Lewandowski również ocenił, że nie ma podstaw do naliczania odsetek.

 • 20:30

  Senator KO i były marszałek Sejmu Marek Borowski: Jeżeli ja słyszę, że Zbigniew Ziobro przygotowuje jakąś reformę, to już nabieram podejrzeń. Izbę Dyscyplinarną (SN) się zlikwiduje, ale system działania sędziów będzie ten sam.

 • 20:28

  Borowski: Nie ma żądnych podstaw do naliczania odsetek. KPO nie został jak na razie przyjęty. Jedna z wytycznych KE do tego planu dotyczyła praworządności, żeby rząd polski opisał, w jaki sposób przepisy prawa i stosunek do praworządności wpływa na inwestycje. Odpowiedź polskiego rządu była taka, że w ogóle nie pływa. Choćby z tego powodu KE ma prawo domagać się wyjaśnień.

 • 20:26

  Waszczykowski: Jeśli posłowie niemieccy w tej debacie mówią, że PiS chce Polskę wrócić do Średniowiecza, i założyć kobietom pasy, to to jest mądry człowiek, który zarzuca PiS takie rzeczy?

 • 20:24

  Europoseł zapewnił przy tym, że Polska chce jednak dialogu i dlatego premier wystąpił w Parlamencie Europejskim.

 • 20:23

  Co, jeśli będą unijne kary dla Polski? Waszczykowski: Jeśli nie będą wypłacane zaliczki z KPO, trzeba będzie zasądzić odsetki od KE za to, że te zaliczki nie są wypłacane.

 • 20:22

  Waszczykowski: W każdym z 27 krajów (UE) wymiar sprawiedliwości jest inny i w każdym politycy wybierają sędziów.

 • 20:20

  Waszczykowski: Nikt tak nie zrujnował wizerunku polskiego jak przez ostatni dwa lata totalna opozycja.

 • 20:19

  Lewandowski: Mnie zdumiało przemówienie Morawieckiego, bo myślałem, że w nim będzie oferta kompromisy.

 • 20:19

  Janusz Lewandowski o orzeczeniu TK: Ono tak naprawdę wyprowadza Polskę z przestrzeni prawnej UE po to, żeby Kaczyński miał wolną rękę w dożynaniu resztek polskiej demokracji i polskiej praworządności.

 • 20:15

  Borowski: Premier powiedział, że Polska jest i będzie w UE. Dla premiera to jest i będzie, to jest w części bankomatowej. Natomiast premier wyraźnie wycofuje się z Unii wartości.

  Borowski: Unia nie jest tylko bankomatem, jest także unią wartości

 • 20:14

  Senator Koalicji Obywatelskiej i były marszałek Sejmu Marek Borowski skomentował zaś słowa Waszczykowskiego: Ja tu nie widzę żadnej ideologii.

 • 20:14

  Lewandowski: To jest pytanie do Kaczyńskiego - jakie korzyści mają Polki i Polacy z tego awanturnictwa w Europie?

 • 20:13

  Lewandowski: Nikt w historii UE nie zrujnował wizerunku i pozycji swojego kraju tak szybko i tak dotkliwie, jak rząd PiS-u. Tylko, że za to będziemy płacli my wszyscy.

 • 20:12

  Eurodeputowany Platformy Obywatelskiej i były unijny komisarz Janusz Lewandowski: Polska Kaczyńskiego i Ziobry nie została by przyjęta do Unii Europejskiej. Tak rządzona, jak dzisiaj, dzieliłaby los Ukrainy i Mołdawii.

  Lewandowski: Polska Kaczyńskiego i Ziobry nie zostałaby przyjęta do Unii Europejskiej

 • 20:11

  Co z pieniędzmi z funduszu odbudowy, które są wstrzymywane przez KE ze względu kwestie dotyczące praworządności w Polsce? Waszczykowski: Te pieniądze będą przyznane, bo nie ma żądnych podstaw traktatowych, żeby je zatrzymać.

 • 20:11

  Waszczykowski o konflikcie na linii Polska-UE: To spór ideologiczny.

 • 20:09

  Waszczykowski: Gdzie traktaty nie obejmują życia społeczno-politycznego, kierować się będziemy postanowieniami naszej konstytucji .

 • 20:08

  Były minister spraw zagranicznych i europoseł Prawa i Sprawiedliwości Witold Waszczykowski: Premier Morawiecki przyjechał doskonale przygotowany, z bardzo rzeczowym wystąpieniem, pokazywał bardzo dokładnie, że respektujemy traktaty.

  Waszczykowski o wystąpieniu premiera w Parlamencie Europejskim: doskonale przygotowany, z bardzo rzeczowym wystąpieniem

 • 20:06

  - Komisja Europejska ma działa dalej, pilnować traktatów, polskiej praworządności, ale bez gwałtownych ruchów. To ma wrócić na dawane koleiny procedur, które długo mogą trwać w KE – powiedział Sokołowski.

  Reporter Maciej Sokołowski podczas debaty TVN24: Polska w Unii Europejskiej

 • 20:06

  Jak mówił, podczas szczytu Rady Europejskiej w czwartek i piątek "ostudzono" emocje.

 • 20:04

  Korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski połączył się zdalnie ze studiem i podsumowuje ostatni tydzień w kontekście relacji Polska – UE.

 • 20:03

  Przypomniano debatę w Parlamencie Europejskim dotyczącą praworządności w Polsce i prymatu prawa unijnego. Premier Mateusz Morawiecki bronił tam wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego wyższości konstytucji nad prawem UE, a szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i wielu eurodeputowanych negatywnie się o nim wyrazili.

 • 20:01

  Program prowadzi Piotr Marciniak.

 • 20:00

  Rozpoczyna się program "Debata TVN24: Polska w Unii Europejskiej". Zapraszamy do śledzenia naszej relacji.

 • 19:59

  Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 1 maja 2004. Co dała nam obecność we Wspólnocie? Między innymi to pytanie pojawi się w niedzielnej debacie. Już za chwilę relacja z programu na żywo. Zapraszamy!

 • 19:57

  Tu przeczytasz o konkluzjach unijnych liderów dotyczących migracji >>>

 • 19:56

  W tym tygodniu w Brukseli odbył się szczyt Rady Europejskiej. Unijni liderzy dyskutowali między innymi o kwestiach związanych z migracją oraz praworządnością w Polsce.

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

To jest absolutnie wspaniała wiadomość. To jest początek, ponieważ tych działań dotyczących zwiększenia obecności sojuszników w polskiej przestrzeni powietrznej, ale nie tylko polskiej, będzie więcej w nadchodzącym czasie - mówił w "Kropce nad i" szef BBN Jacek Siewiera, komentując zapowiedź brytyjskiego premiera o wysłaniu do Polski myśliwców Tajfun.

Brytyjskie Tajfuny nad Polską. Siewiera: to początek, tych działań będzie więcej w najbliższym czasie

Brytyjskie Tajfuny nad Polską. Siewiera: to początek, tych działań będzie więcej w najbliższym czasie

Źródło:
TVN24

Amerykański Senat obraduje nad pakietem pomocowym dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu. Senatorowie zagłosowali za ograniczeniem debaty nad pakietem, co oznacza, że jego uchwalenie nastąpi najpóźniej w środę, choć końcowe głosowanie możliwe jest jeszcze we wtorek w nocy. - Musimy powstrzymać Władimira Putina natychmiast - podkreśliła w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną senator Jeanne Shaheen.

Kluczowy krok w kierunku przyjęcia pakietu dla Ukrainy

Kluczowy krok w kierunku przyjęcia pakietu dla Ukrainy

Źródło:
PAP

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Myśliwce Tajfun będą patrolować polską przestrzeń powietrzną - przekazał we wtorek brytyjski premier Rishi Sunak w Warszawie.

Sunak: myśliwce Tajfun będą patrolować polskie niebo

Sunak: myśliwce Tajfun będą patrolować polskie niebo

Źródło:
TVN24, PAP

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił zażalenie prokuratury na brak zastosowania aresztu dla biznesmena Leszka Czarneckiego - poinformował w mediach społecznościowych jego pełnomocnik, mecenas Roman Giertych. Chodzi o sprawę dotyczącą GetBacku. Drugi z pełnomocników Czarneckiego, mecenas Jacek Dubois, w rozmowie z tvn24.pl przekazał, że wtorkowa decyzja sądu nie podlega już dalszym zaskarżeniom i że w tej sprawie nie ma podstaw do zatrzymania biznesmena.

Sąd zdecydował w sprawie aresztu dla Leszka Czarneckiego

Sąd zdecydował w sprawie aresztu dla Leszka Czarneckiego

Źródło:
tvn24.pl

Po wypadku, w którym zginęły dwie kobiety, łódzki adwokat Paweł Kozanecki mówił, że to była "konfrontacja bezpiecznego samochodu z trumną na kółkach". Jak wynika z treści ekspertyzy ujawnionej przez Sąd Rejonowy w Olsztynie, to prawnik w ostatniej chwili zajechał ofiarom wypadku drogę i nie dał im szans na uniknięcie tragedii. Co jeszcze znalazło się w kluczowym dla sprawy dokumencie i dlaczego ustalenia eksperta są oceniane przez obronę za "nierzetelne"?

Na reakcję nie było nawet sekundy. Sąd ujawnił opinię w sprawie "trumien na kółkach" 

Na reakcję nie było nawet sekundy. Sąd ujawnił opinię w sprawie "trumien na kółkach" 

Źródło:
tvn24.pl

Pył znad Sahary napłynął nad południową Grecję. Sprawił, że we wtorek niebo "zapłonęło" nad Koryntem. Na Krecie termometry pokazały miejscami ponad 30 stopni Celsjusza.

Pył znad Sahary dotarł do Grecji. Niebo "zapłonęło" nad Koryntem 

Pył znad Sahary dotarł do Grecji. Niebo "zapłonęło" nad Koryntem 

Źródło:
ENEX, apnews.com

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Państwowy Instytut Geologiczny podał w poniedziałek informację, że wpływ człowieka na klimat jest "przeszacowany", a w następnym stuleciu planeta zacznie się ochładzać. Po krytyce instytucja przeprosiła za podanie "sprzecznych z ustaleniami nauki" informacji, będących "spekulacją naukową autora tekstu". - Przez ten tekst podważanie wyników badań o zmianach klimatu pogłębi się - grzmi popularyzator nauki Tomasz Rożek.

Państwowy instytut podważył wpływ człowieka na globalne ocieplenie. Teraz przeprasza

Państwowy instytut podważył wpływ człowieka na globalne ocieplenie. Teraz przeprasza

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Tylko w dziewięciu spośród 100 największych polskich miast wybory na prezydenta lub burmistrza wygrał kandydat związany z PiS. Największym takim ośrodkiem jest Jastrzębie-Zdrój, numer 43 na liście. W połowie największych ośrodków będzie rządzić samorządowiec związany w jakiś sposób z Koalicją Obywatelską.

100 największych miast po wyborach. Widać porażkę jednej partii

100 największych miast po wyborach. Widać porażkę jednej partii

Źródło:
tvn24.pl

Tesla planuje zwolnić około 400 osób zatrudnionych w gigafabryce w Gruenheide w okolicach Berlina. To około 3 procent wszystkich pracowników tego zakładu. Tesla, której prezesem jest miliarder Elon Musk, ma nadzieję, że cięcia zostaną zrealizowane w ramach programu dobrowolnych odejść.

Gigant ogłasza zwolnienia w fabryce pod Berlinem. "Bardzo żałuję"

Gigant ogłasza zwolnienia w fabryce pod Berlinem. "Bardzo żałuję"

Źródło:
Reuters

Zimowa aura powróciła do Finlandii. We wtorek na południu kraju spadło miejscami prawie 30 centymetrów śniegu. Pod Helsinkami dziecko wracające ze szkoły zginęło pod kołami traktora z pługiem śnieżnym - przekazała lokalna policja.

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Źródło:
PAP, Reuters, ENEX

Na Kontakt 24 dostaliśmy film, na którym widać samochód osobowy jadący pod prąd zakopianką. Jak przekazuje autor filmu, do zdarzenia doszło w miejscowości Chabówka na dwujezdniowym odcinku trasy.

Pod prąd na zakopiance. "Inne auta musiały uciekać". Nagranie

Pod prąd na zakopiance. "Inne auta musiały uciekać". Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Do 77-latka najpierw zadzwonił "lekarz". Powiedział, że jego syn trafił do szpitala z wirusem COVID-19 i trzeba mu podać bardzo kosztowny lek. Wysłał do mężczyzny "notariuszkę". Już miała w ręce reklamówkę z 70 tysiącami złotych, ale 77-latek poprosił ją o wylegitymowanie się. Doszło do szarpaniny, kobieta uciekła bez pieniędzy. Złapały ją kamery monitoringu w innym mieście. Policja publikuje nagranie.

Udaje notariuszkę i odbiera pieniądze seniorów. Nagrały ją kamery

Udaje notariuszkę i odbiera pieniądze seniorów. Nagrały ją kamery

Źródło:
tvn24.pl

Które z tych państw ma od 1941 r. marynarkę handlową: Watykan, Liechtenstein, Szwajcaria czy Andora? Na to pytanie za 125 tysięcy złotych w programie "Milionerzy" odpowiadał pan Krzysztof Marczak z Dąbrowy Górniczej.

Pytanie o marynarkę handlową w "Milionerach". Było warte 125 tysięcy złotych

Źródło:
Milionerzy TVN

Od piątku w Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie będzie można oglądać "Wiejskie chaty pośród drzew". Pod tą nazwa kryje się jedyny obraz Vincenta van Gogha znajdujący się w polskich zasobach. Jego autentyczność potwierdzili m.in. eksperci Muzeum van Gogha w Amsterdamie.

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Źródło:
PAP

Mariusz Kamiński zeznawał we wtorek przed komisją śledczą do sprawy wyborów kopertowych. Początek przesłuchania miał burzliwy przebieg. Po jednym z pytań ze strony przewodniczącego wstał i opuścił salę. Po kilku minutach wrócił. W swoich zeznaniach Kamiński odpowiadał między innymi na pytania o jego decyzje związane z przygotowaniem wyborów i o niepodpisanie umowy z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych.

Dlaczego nie podpisał umowy na przygotowanie wyborów? Kamiński: wystawiłem coś, co można określić jako promesę

Dlaczego nie podpisał umowy na przygotowanie wyborów? Kamiński: wystawiłem coś, co można określić jako promesę

Źródło:
TVN24

38-letnia kierująca fordem zderzyła się z jeepem. Zginęła razem z 11-letnią córką, a dwójka jej młodszych dzieci trafiła do szpitala. Dlaczego zjechała na przeciwny pas ruchu? - W trakcie oględzin policjanci zauważyli na jezdni ślady substancji ropopochodnej na długości kilkudziesięciu metrów, tam, gdzie doszło do zderzenia - mówi policjant. Szukają sprawcy zanieczyszczenia drogi.

Na jezdni była plama. Zginęły matka i córka

Na jezdni była plama. Zginęły matka i córka

Źródło:
tvn24.pl

Od jakiego wieku zaczyna się starość? Z opublikowanego w poniedziałek badania wynika, że odpowiedź na to pytanie znacząco się zmieniła. - Siedemdziesiąt to nowe sześćdziesiąt - skomentował John Rowe, profesor polityki zdrowotnej i starzenia się na Uniwersytecie Columbia.

Kiedy zaczyna się starość? Nowe "obiecujące" wyniki badań

Kiedy zaczyna się starość? Nowe "obiecujące" wyniki badań

Źródło:
NBC News

Władze Mediolanu, chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom lokalnych mieszkańców, którzy są zmęczeni nocnym życiem miasta, zaproponowały przepisy przewidujące między innymi zakaz sprzedaży lodów po północy. Ich zdaniem doprowadzi to do ograniczenia hałasu. Pomysł budzi kontrowersje.

Chcą zakazu sprzedaży lodów w określonych godzinach. "Czy urzędnicy zdają sobie sprawę, co robią?"

Chcą zakazu sprzedaży lodów w określonych godzinach. "Czy urzędnicy zdają sobie sprawę, co robią?"

Źródło:
Guardian, tvn24.pl

Fala upałów nawiedziła Bangladesz. Temperatura wzrosła miejscami do 43 stopni Celsjusza. Władze wydały ostrzeżenia przed spiekotą, tymczasowo zamknięto szkoły.

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Źródło:
Reuters

W poniedziałek, 15 kwietnia, w Australii doszło do ataku nożownika w jednym z chrześcijańskich kościołów. Policja określiła to zdarzenie jako "akt terroru". Msza była transmitowana przez internet i nagrania ukazujące drastyczne zajście zostały opublikowane na portalu X (dawniej Twitter), należącym do Elona Muska. Gdy władze wezwały go do usunięcia filmów, Musk odmówił, co skrytykował premier Australii.

"Arogancki miliarder". Premier Australii o Elonie Musku

"Arogancki miliarder". Premier Australii o Elonie Musku

Źródło:
BBC

"Ukraińcy mają większe prawa w Polsce niż Polacy" - stwierdził jeden z internautów, który rozsyłał przekaz o przyjęciu przez Senat uchwały "o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi". Posty te zawierają szereg nieprawdziwych informacji.

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Kapitan Polskich Linii Lotniczych LOT oświadczył się stewardesie pracującej na pokładzie tej samej maszyny. Przewoźnik opublikował w mediach społecznościowych nagranie niecodziennych zaręczyn.

Nagranie z pokładu samolotu LOT do Krakowa. Kapitanowi wyraźnie łamie się głos

Nagranie z pokładu samolotu LOT do Krakowa. Kapitanowi wyraźnie łamie się głos

Źródło:
PLL LOT

"Coś się szykuje" - przekazują zaniepokojeni internauci, rozsyłając zdjęcie zawiadomienia o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie samochodu jako świadczenia na rzecz jednostki wojskowej. Uspokajamy: dokument wygląda groźnie, lecz nie jest ani niczym nowym, ani wyjątkowym.

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Źródło:
Konkret24

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond we Francji oferują na sprzedaż dom za jedno euro. Szczęśliwy nabywca musi jednak spełnić dwa warunki, przede wszystkim zamieszkać w nim na co najmniej dziesięć lat. Właśnie ruszył nabór wniosków.

Dostaniesz ten dom za grosze, jeśli spełnisz dwa warunki. Można już składać wnioski

Dostaniesz ten dom za grosze, jeśli spełnisz dwa warunki. Można już składać wnioski

Źródło:
PAP, Ouest France

17-latek zuważył na chodniku w Lesznie (Wielkopolska) stojącego w samej piżamie i kapciach starszego mężczyznę. Oddał mu swoje buty i kurtkę i zaprowadził go do komisariatu policji. Okazało się, że senior był ofiarą domowej przemocy - został pobity przez syna i wyrzucony z domu.

Na ulicy zauważył starszego mężczyznę w samej piżamie. Nastolatek oddał mu swoje buty i kurtkę

Na ulicy zauważył starszego mężczyznę w samej piżamie. Nastolatek oddał mu swoje buty i kurtkę

Źródło:
tvn24.pl
Inne służby płaciły CBA za używanie Pegasusa. System blokował podsłuchy rosyjskich telefonów

Inne służby płaciły CBA za używanie Pegasusa. System blokował podsłuchy rosyjskich telefonów

Źródło:
tvn24.pl
Premium

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot padły dwie główne wygrane, każda w wysokości 60 milionów euro. Zwycięskie kupony wysłano w Niemczech i Słowenii. W Polsce padły dwie wygrane drugiego stopnia - po blisko 15,4 miliona złotych każda.

Wielka kumulacja w Eurojackpot rozbita. Wysokie wygrane w Polsce

Wielka kumulacja w Eurojackpot rozbita. Wysokie wygrane w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Były prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych Maciej Biernat zeznawał przed komisją do spraw wyborów kopertowych. Powiedział, że nie wypiera się maila wysłanego do byłego wiceszefa Ministerstwa Aktywów Państwowych z projektem karty do głosowania. Widniała tam nieprawidłowa data wyborów prezydenckich - 17 maja 2020 roku. - Jaka była data, tego nie potrafię sobie przypomnieć i powiedzieć, dlaczego była ta. Ja nie ustalałem tej daty - stwierdził Biernat.

Były prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych przed komisją do spraw wyborów kopertowych

Były prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych przed komisją do spraw wyborów kopertowych

Źródło:
PAP

Podczas pięciogodzinnego przesłuchania byłego posła i byłego szefa MSWiA padło kilka dat. Mariusz Kamiński zeznał, że w lipcu 2022 roku dostał pierwsze sygnały o "korupcyjnych propozycjach dotarcia do MSZ". Trzy miesiące później na TikToku zamieszanego w aferę wizową wiceministra Piotra Wawrzyka pojawiło się nagranie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Wawrzyk zdymisjonowany został ponad rok po sygnałach, które miał otrzymać Kamiński. Zatrzymano go natomiast w styczniu tego roku, czyli już po zmianie władzy.

Od pierwszych sygnałów do zatrzymania Wawrzyka. Kalendarium

Od pierwszych sygnałów do zatrzymania Wawrzyka. Kalendarium

Źródło:
"Fakty" TVN

Kto pojawi się na listach kandydatów posłów do Parlamentu Europejskiego? Wśród prawdopodobnych kandydatów z ramienia PiS są byli posłowie Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik, a także były szef TVP Jacek Kurski i były prezes Orlenu Daniel Obajtek. W tej sprawie wypowiedział się poseł PiS Paweł Szrot. - Wąsik i Kamiński są bardzo doświadczonymi osobami z wielkimi zasługami dla polskiej praworządności - mówił Szrot. O swoich planach mówią też politycy Lewicy, Trzeciej Drogi i Koalicji Obywatelskiej.

Prace nad listami do europarlamentu. Szrot: Kamiński i Wąsik z wielkimi zasługami

Prace nad listami do europarlamentu. Szrot: Kamiński i Wąsik z wielkimi zasługami

Źródło:
TVN24, PAP

Małgorzata Sadurska straciła kolejne stanowisko - pisze portal Onet. Tym razem umowę o pracę z byłą członkinią zarządu PZU zerwał Miejski Urząd Pracy w Lublinie, gdzie obejmowała stanowisko kierowniczki działu prawnego. W praktyce jednak od ponad 20 lat nie pracowała tam, bo przebywała na bezpłatnym urlopie.

Milionerka "dobrej zmiany" traci kolejną pracę. Przez ponad 20 lat była pracownikiem na urlopie

Milionerka "dobrej zmiany" traci kolejną pracę. Przez ponad 20 lat była pracownikiem na urlopie

Źródło:
Onet

Dwie z czterech sióstr, które przyszły na świat w lutym w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, zostały właśnie wypisane do domu. Za tydzień do Anieli i Agnieszki dołączą Hanna i Klementyna.

Aniela i Agnieszka są już w domu z rodzicami, niebawem dołączą do nich Hanna i Klementyna

Aniela i Agnieszka są już w domu z rodzicami, niebawem dołączą do nich Hanna i Klementyna

Źródło:
PAP

Nowe zapisy w regulaminie parkingów Parkuj i Jedź zaczną obowiązywać w niedzielę, 28 kwietnia. Kierowcy będą mogli pozostawić samochody przez cały weekend, również w nocy. Zmienią się stawki za parkowanie bez biletu komunikacji miejskiej. Wiele zmian dotyczy także posiadaczy samochodów elektrycznych i hybrydowych.

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Zbigniewa Derdziuka na stanowisko prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - przekazał we wtorek przewodniczący rady Liwiusz Laska.

Coraz bliżej powrotu dawnego prezesa ZUS na stanowisko

Coraz bliżej powrotu dawnego prezesa ZUS na stanowisko

Źródło:
PAP

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o stworzenie ram prawnych dla działalności kantorów internetowych. W odpowiedzi Ministerstwo Finansów zapowiada przekazanie do Sejmu projektu w tej sprawie w czwartym kwartale tego roku.

"Problem pozostaje nierozwiązany od ponad dekady". Jest odpowiedź ministerstwa

"Problem pozostaje nierozwiązany od ponad dekady". Jest odpowiedź ministerstwa

Źródło:
PAP

O ponad 50 milionów złotych przekroczyła zakładany budżet najtańsza oferta na budowę nowego gmachu Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczelnia musi znaleźć dodatkowe środki albo powtórzyć przetarg.

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Bezzałogowa sonda kosmiczna Voyager 1 zaczęła ponownie wysyłać na Ziemię poprawne sygnały radiowe. Inżynierom z NASA udało się naprawić usterkę komputera, która spowodowała awarię statku kosmicznego w listopadzie.

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Źródło:
livescience.com

Dziewięć złotych i pięć srebrnych nagród trafiło do dziennikarzy oraz tytułów TVN Warner Bros. Discovery na World Media Festivals w Hamburgu. Wśród laureatów znalazły się między innymi reportaże dziennikarzy "Czarno na białym" i "Superwizjera" TVN.

TVN Warner Bros. Discovery z 14 nagrodami na World Media Festivals 2024

TVN Warner Bros. Discovery z 14 nagrodami na World Media Festivals 2024

Źródło:
tvn24.pl