TVN24 | Polska

Zamiast obszaru objętego stanem wyjątkowym - obszar objęty zakazem przebywania. Tablice informacyjne do wymiany

TVN24 | Polska

Autor:
tm/
tam
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Podlaskie. Strażacy zaangażowali się w wymianę tablic  rozmieszczonych wzdłuż pasa granicznego
Podlaskie. Strażacy zaangażowali się w wymianę tablic rozmieszczonych wzdłuż pasa granicznegoKW PSP w Białymstoku
wideo 2/4
KW PSP w BiałymstokuPodlaskie. Strażacy zaangażowali się w wymianę tablic rozmieszczonych wzdłuż pasa granicznego

Podlascy strażacy zaangażowali się w wymianę tablic przytwierdzonych do słupów z nazwami miejscowości zlokalizowanych wzdłuż pasa granicznego. To efekt nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej i opublikowania - wydanego na mocy nowelizacji - rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego.

"W związku z wejściem w życie ustawy o ochronie granicy państwowej rozpoczął się proces wymiany tablic informacyjnych rozmieszczonych wzdłuż pasa granicznego. W województwie podlaskim działania te są realizowane z udziałem strażaków OSP i PSP" – taki wpis na Twitterze zamieściła Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku.

Wymiana tablic jest pokłosiem nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej i opublikowanego we wtorek (30 listopada) wieczorem rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji, które wprowadziło trzymiesięczny zakaz przebywania przy granicy z Białorusią.

Zakaz przebywania obowiązuje do 1 marca

Zakaz obowiązuje od środy (1 grudnia) do 1 marca 2022 roku. Z załącznika do rozporządzenia wynika, że obejmie on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego. Czyli taki sam obszar, na którym 2 września wprowadzono stan wyjątkowy.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Z zakazu wyłączeni są m.in. mieszkańcy, czy osoby prowadzące tam działalność gospodarczą, załatwiające sprawy urzędowe lub biorące udział w kulcie religijnym. Zakaz nie dotyczy też załóg karetek pogotowia i innych służb interwencyjnych, a także funkcjonariuszy i żołnierzy na służbie.

Na czas określony i na określonych zasadach komendant placówki Straży Granicznej może zezwolić na przebywanie tam również innych osób, w szczególności dziennikarzy.

Tablice wymieniane były przez strażaków PSP i OSP KW PSP w Białymstoku

Autor:tm/ tam

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: KW PSP w Białymstoku

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości