Po publikacji taśm. Będzie "trzęsienie ziemi" w rządzie Tuska?

TVN24

Fakty TVNJaki jest polityczny scenariusz na najbliższe dni, tygodnie i miesiące?

Dymisja ministra Sienkiewicza - to na początek. Dymisja całego rządu, nadzwyczajne posiedzenie Sejmu, wniosek o jego rozwiązanie i przedterminowe wybory - to najdalej idące żądania opozycji. Jest też propozycja powołania komisji śledczej, która zajęłaby się aferą podsłuchową. "Fakty" TVN przedstawiły niektóre ze scenariuszy politycznej przyszłości Donalda Tuska i jego rządu po ujawnieniu taśm. Materiał Katarzyny Kolendy-Zaleskiej.

Premier Donald Tusk w poniedziałek o godz. 15 odniesie się do sprawy upublicznionych nagrań. Od godz. 14.00 na antenie TVN24 będzie trwał program specjalny w sprawie afery taśmowej.

Wszystko zależy od tego, co w poniedziałek powie Donald Tusk, który o godzinie 15.00 po raz pierwszy zabierze głos w tej sprawie

- To będzie najważniejsze wystąpienie premiera od siedmiu lat - ocenia doradca prezydenta, prof. Tomasz Nałęcz.

"Premier jest ofiarą i celem"?

Są pytania, które polityków opozycji interesują bardziej, niż "kto nagrał?". - Kto był zleceniodawcą Sienkiewicza? - zastanawia się Krzysztof Gawkowski (SLD). - Został tam bez wątpienia wysłany. Pytanie przez kogo? - wtóruje mu Andrzej Duda (PiS).

Platforma przekonuje, że do czasu wyjaśnienia sprawy przez premiera, należy wstrzymać się ze wskazywaniem winnych.

- To nie jest tak, że my oczekujemy na komentarz od premiera. My czekamy na informacje - stwierdza Julia Pitera (PO). Jej partyjny kolega Adam Szejnfeld przekonuje, że to "premier jest ofiarą i celem".

Dymisja rządu?

Pewne jest, że nagrania zachwiały wiarygodnością rządu i rządzącej Platformy. Opozycja sugeruje przynajmniej dymisję ministra Sienkiewicza i Marka Belki. Wielu polityków idzie dalej.

- Dymisja całego rządu i może przedterminowe wybory - sugeruje Krzysztof Gawkowski (SLD). Taką samą opinię zdecydowanie wyraża Zbigniew Ziobro. - Jak najszybsza dymisja tego rządu i ewentualne powołanie komisji śledczej, która obnaży wszystkie patologie i afery - to propozycja szefa Solidarnej Polski.

Mariusz Błaszczak (PiS) oczekuje dymisji rządu i powołania komisji śledczej.

- To potężny kryzys. Ja bym oczekiwał ekstra posiedzenia Sejmu - mówi Janusz Palikot (TR).

Nowe wybory? Konstruktywne wotum nieufności?

Nawet jeśli politycy PO nie znają odpowiedzi na pytanie, co zrobi premier, to zdają sobie sprawę, że sytuacja jest poważna.

Dlatego nikt nie wyklucza, że premier może zdecydować się na ucieczkę do przodu. Nowe wybory? Konstruktywne wotum nieufności? Na odpowiedź trzeba poczekać do poniedziałku do godziny 15.

WIĘCEJ NA STRONIE "FAKTÓW" TVN

Sąd postanowił, że Marek Falenta ma odbyć karę 2,5 roku więzieniatvn24
wideo 2/35

Autor: jl//rzw/zp / Źródło: TVN

Raporty: