Platforma Obywatelska chce by święto Trzech Króli było dniem wolnym od pracy. Ugrupowanie składa w Sejmie projekt w tej sprawie - poinformował szef klubu PO Grzegorz Schetyna. Nie liczmy jednak na jeszcze jeden dzień bez pracy w ciągu roku - wolnego nam raczej ubędzie.
Nie chcemy straty czasu pracy, wiemy, że Polska jest krajem na dorobku. Chcemy uszanować najstarsze święto chrześcijańskie, ale tez chcemy dać możliwość pracy Polakom. Więc - wolny dzień 6 stycznia, ale inne święta wypadające w sobotę nie będą oddawanymi dniami wolnymi Grzegorz Schetyna
Święto Trzech Króli i Zaduszki powinny powrócić. Pamiętam jak te święta likwidowano Jarosław Kaczyński
Ten projekt ładnie wpisuje się w kampanię wyborczą Platformy Obywatelskiej. Przypominam, że parę miesięcy temu taki sam projekt został odrzucony, argumentowano to wtedy względami gospodarczymi Wacław Martyniuk
- Nie chcemy straty czasu pracy, wiemy, że Polska jest krajem na dorobku. Chcemy uszanować najstarsze święto chrześcijańskie, ale te chcemy dać możliwość pracy Polakom. Więc - wolny dzień 6 stycznia, ale inne święta wypadające w sobotę nie będą oddawanymi dniami wolnymi - powiedział w środę dziennikarzom szef klubu PO Grzegorz Schetyna. Były minister zaapelował jednocześnie do klubów poselskich by poparły ten projekt.
Jak wcześniej wyliczali dziennikarze, przyjęcie propozycji PO w praktyce będzie oznaczać mniej wolnych dni niż dotąd: w ciągu roku zdarzają się jedna lub dwie soboty, w których przypada takie święto, za które należy nam się wolne. Te okazje stracimy, zyskamy zaś tylko jeden na stałe wolny dzień.
Kluby popierają
Na odpowiedź na wezwanie Schetyny nie trzeba było długo czekać. Przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych zadeklarowali gotowość poparcia pomysły Platformy.
- To jest pewien kompromis między postulatem, żeby przywrócić w polskiej tradycji święto, które zostało w poprzednim systemie z przyczyn ideologicznych zlikwidowane, tak aby wyznawcy Chrześcijaństwa mogli jedno z ważniejszych wydarzeń upamiętnić. A z drugiej strony to rozwiązanie powoduje, że nie mamy dodatkowych obciążeń dla gospodarki i wydaje się, że w ramach szerokiego konsensusu, nie tylko politycznego, warto to rozwiązanie poprzeć - oświadczył w rozmowie z PAP poseł koalicyjnego PSL Janusz Piechociński.
PiS popiera
Aby Trzech Króli było dniem ustawowo wolnym od pracy opowiedział się też w środę prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. - Święto Trzech Króli i Zaduszki powinny powrócić. Pamiętam jak te święta likwidowano - mówił były premier na konferencji prasowej.
- Przypomnę, że to nie jest projekt Platformy Obywatelskiej, nawet jeżeli się w tej chwili pod nim podpisuje, tylko inicjatywa społeczna, w której zasadniczą rolę odegrał nasz prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki - dodał szef PiS. Jako "rzecz rozsądną" J. Kaczyński uznał przy tym postulat, by nowe dni wolne nie były odbierane kosztem innych.
Lewica nie mówi "nie"
Lewica nie jest przeciwna projektowi. Jednak sekretarz tego klubu Wacław Martyniuk ocenił, że projekt jest elementem kampanii wyborczej premiera Donalda Tuska.
- Ten projekt ładnie wpisuje się w kampanię wyborczą Platformy Obywatelskiej - podkreślił. I dodał: - Przypominam, że parę miesięcy temu taki sam projekt został odrzucony, argumentowano to wtedy względami gospodarczymi.
Problemowe święto
W październiku 2008 roku izba odrzuciła obywatelski projekt w tej sprawie, który pilotował prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki. Wówczas pod projektem podpisało się 700 tys. osób. Kropiwnicki argumentował, że wolny dzień 6 stycznia obowiązywał w Polsce do 1960 r., a obecnie obowiązuje w dziewięciu krajach UE: w Niemczech, Grecji, Hiszpanii, Włoszech, Austrii, a także w Szwecji i Finlandii. Kropiwnicki ponownie złożył projekt w Sejmie, tym razem poparty przez ponad 1 mln obywateli. Ale i ten projekt przepadł w głosowaniu w lipcu tego roku, podobnie jak projekt Prawa i Sprawiedliwości w tej samej sprawie.
Za każdym razem przeciwko ustanowieniu święta Trzech Króli dniem wolnym od pracy opowiadała się Platforma Obywatelska argumentując, że Polski nie stać na kolejny dzień wolny od pracy.
Źródło: PAP