Materska-Sosnowska: w moim przekonaniu PiS żałuje, że Glapiński został po raz drugi prezesem NBP

Źródło:
TVN24
Materska-Sosnowska: w moim przekonaniu PiS żałuje, że Glapiński został po raz drugi prezesem NBP
Materska-Sosnowska: w moim przekonaniu PiS żałuje, że Glapiński został po raz drugi prezesem NBPTVN24
wideo 2/8
Materska-Sosnowska: w moim przekonaniu PiS żałuje, że Glapiński został po raz drugi prezesem NBPTVN24

Jeżeli PiS może przegrać wybory, to przegra je przez problemy ekonomiczne. Nie tylko przez inflację, ale przez to wszystko, co nas spotyka, co na nas spada - oceniła w "Faktach po Faktach" politolog dr Anna Materska-Sosnowska z Uniwersytetu Warszawskiego. Jej zdaniem PiS żałuje, że Adam Glapiński został wybrany na drugą kadencję prezesa NBP. Zdaniem dr Barbary Brodzińskiej-Mirowskiej "staje się on obciążeniem, oczywiście wizerunkowym, bo będzie to rzeczywiście taki kozioł ofiarny".

W piątek po południu odbyła się konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego. W czwartek RPP zdecydowała o dziesiątej podwyżce stóp procentowych z rzędu.Wzrost stóp procentowych ma związek z szybko rosnącą inflacją. 

Politolożki dr Anna Materska-Sosnowska z Uniwersytetu Warszawskiego i Barbara Brodzińska-Mirowska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zostały zapytane w "Faktach po Faktach", czy "PiS już żałuje, że Glapiński został po raz drugi prezesem NBP".

- W moim przekonaniu żałuje, dlatego że wszystko to, co prezes zapowiadał, nie spełniło się. Jeżeli PiS może przegrać wybory, to przegra je przez problemy ekonomiczne. Nie tylko przez inflację, ale przez to wszystko, co nas spotyka, co na nas spada - oceniła Materska-Sosnowska.

Dodała, że "bardzo precyzyjnie w Radomiu przewodniczący PO (Donald) Tusk wskazał wroga i nazwał tego wroga". - Bardzo wyraźnie powiedział - to jest Glapiński, jeżeli mamy kogoś odpowiedzialnego za to. Nadał imię i nazwisko osobie odpowiedzialnej za ten kryzys, stąd też dzisiejsza reakcja, nieodpowiednia, prezesa (NBP - red.) - dodała. 

- Żeby próbować wyjść z takiej sytuacji, faktycznie PiS powinien mieć bardzo twardego zawodnika, którego słowo znaczy słowo. Tutaj nie ma wagi tego słowa. Dzisiaj można powiedzieć jedno, jutro okazuje się zupełnie co innego. To nie jest osoba wiarygodna - mówiła. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Prezes NBP zapowiedział kroki prawne wobec Siemoniaka

Brodzińska-Mirowska: Glapiński staje się wizerunkowym obciążeniem dla PiS

Dr Barbara Brodzińska-Mirowska powiedziała, że "ma wrażenie, że prezes Glapiński nigdy nie mówi nic, żeby uspokoić wyborców, a nawet jeżeli mówi, to potem się okazuje, że nic z tego specjalnie konstruktywnego nie wychodzi". 

- Natomiast myślę sobie, że w tym momencie, mimo że założenia były takie, że jednak pan prezes ma zapewnić pewne wsparcie dla działań rządu, staje się on obciążeniem, oczywiście wizerunkowym, bo będzie to rzeczywiście taki kozioł ofiarny i on się pojawia jako ten chłopiec do bicia teraz - oceniła.

Powiedziała jednak, że "nawet gdyby, pomimo krótkiej ławki w PiS-ie, udało się kogoś innego na to stanowisko zaproponować, to i tak sytuacja gospodarczo-ekonomiczna jest na ten moment trudna i (...) będzie taka w najbliższych latach". 

Brodzińska-Mirowska: Glapiński staje się wizerunkowym obciążeniem dla PiS
Brodzińska-Mirowska: Glapiński staje się wizerunkowym obciążeniem dla PiSTVN24

Jak mówiła Brodzińska-Mirowska, chociaż "należy Zjednoczoną Prawicę docenić za jej dużą skuteczność, jeżeli chodzi o przeprowadzanie partii przez najróżniejsze kryzysy, wydawałoby się zupełnie nie do odwrócenia, to te kwestie gospodarcze nie służą, dlatego też, że widać zmianę społeczną".

- Sytuacja gospodarcza, do której doprowadził Glapiński i Zjednoczona Prawica, będzie się odbijać czkawką. Słowem, są ofiarą własnego populizmu - oceniła. 

Autorka/Autor:js/kab

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

Iran przeprowadził w nocy atak na Izrael przy użyciu setek rakiet i dronów. Przywódcy grupy G7 wydali wspólną deklarację po niedzielnym spotkaniu. Napisali, że "stanowczo potępiającą atak Iranu przy użyciu dronów i pocisków" oraz "wyrazili pełną solidarność i wsparcie dla Izraela".

Grupa G7 "stanowczo potępia" irański atak. Deklaracja po spotkaniu przywódców

Grupa G7 "stanowczo potępia" irański atak. Deklaracja po spotkaniu przywódców

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, tvn24.pl

To moment wielkiego ryzyka, w którym wciąż nie ma odpowiedzi na kluczowe pytania - tak cytowani przez "New York Times" analitycy opisują sytuację po ataku Iranu na Izrael. Wskazują, że wśród tych pytań znajduje się między innymi to, czy Teheran uzna, że musi uderzyć ponownie i czy Izrael zdecyduje się na dalszą eskalację.

Starzy wrogowie, "nowy niebezpieczny rozdział". Co dalej z "wojną cieni" po ataku Iranu na Izrael?

Starzy wrogowie, "nowy niebezpieczny rozdział". Co dalej z "wojną cieni" po ataku Iranu na Izrael?

Źródło:
New York Times

38-letnia Ashlee Good, która przed śmiercią uratowała swoje niespełna roczne dziecko, 30-letni Faraz Tahir, ochroniarz, który starał się pomagać zaatakowanym i udzielał im pierwszej pomocy, 25-letnia Dawn Singleton, pracowniczka sklepu odzieżowego, która "miała przed sobą całe życie". To niektóre z ofiar ataku nożownika, do którego doszło w sobotę w centrum handlowym w Sydney. Napastnik zabił w sumie sześć osób.

Ocaliła swoje dziecko, sama zginęła od ciosów nożownika

Ocaliła swoje dziecko, sama zginęła od ciosów nożownika

Źródło:
BBC

W rosyjskim Kurganie sytuacja powodziowa jest bardzo trudna - rośnie poziom wody w rzece Toboł. Gubernator wezwał mieszkańców do ewakuacji. Agencja informacyjna TASS podała, że w całej Rosji w wyniku powodzi zalanych zostało ponad 14 tysięcy domów.

"Zabierzcie swoje rodziny, dokumenty, kosztowności i wyjedźcie"

"Zabierzcie swoje rodziny, dokumenty, kosztowności i wyjedźcie"

Źródło:
Reuters

Żmije zygzakowate są coraz bardziej aktywne. W przypadku ukąszenia należy zachować spokój i natychmiast wezwać pomoc. Nie wszystkie ataki kończą się zatruciem, ale warto zachować czujność nawet wtedy, gdy czujemy się dobrze.

Ostrożnie na spacerach! "Wstrząs może wystąpić nawet 16 godzin po zdarzeniu"

Ostrożnie na spacerach! "Wstrząs może wystąpić nawet 16 godzin po zdarzeniu"

Źródło:
PAP

Siły rosyjskie nasiliły ataki na ukraińską infrastrukturę energetyczną. W ich wyniku została całkowicie zniszczona elektrociepłownia Trypilska, największy zakład energetyczny w środkowej Ukrainie. Zdaniem analityków do spraw wojskowości w Kijowie nasilenie ataków świadczy o zbliżającej się rosyjskiej ofensywie, a kierunki ekspansji zostały "wytypowane".

Sytuacja na froncie "znacznie się pogorszyła". "Kierunki ekspansji są już wytypowane"

Sytuacja na froncie "znacznie się pogorszyła". "Kierunki ekspansji są już wytypowane"

Źródło:
tvn24.pl
Terroryzm znów zapuka do bram Europy? O tym regionie niemal się nie mówi

Terroryzm znów zapuka do bram Europy? O tym regionie niemal się nie mówi

Źródło:
tvn24.pl
Premium

20-letni motocyklista zginął w wypadku na Lubelszczyźnie. Mężczyzna uderzył w tył samochodu osobowego. Kilka godzin wcześniej zatrzymano go do kontroli drogowej. Za nieprawidłowe wyprzedzanie i przekroczenie prędkości został ukarany mandatem.

Nie żyje 20-letni motocyklista. Kilka godzin przed wypadkiem został ukarany mandatem

Nie żyje 20-letni motocyklista. Kilka godzin przed wypadkiem został ukarany mandatem

Źródło:
tvn24.pl

Ochłodzenie odczujemy zaraz po weekendzie, ale najzimniej będzie nieco później. Czy w najbliższym czasie możemy liczyć na powrót ciepła? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielę w nocy strażacy wyciągnęli z Jeziora Ostrowickiego w miejscowości Bieślin (woj. wielkopolskie) ciało 23-letniego mężczyzny. Wcześniej otrzymali zgłoszenie o łódce z trzema osobami, która wywróciła się na jeziorze. Wszyscy brali udział w wieczorze kawalerskim.

Tragedia podczas wieczoru kawalerskiego. Nie żyje jeden z uczestników

Tragedia podczas wieczoru kawalerskiego. Nie żyje jeden z uczestników

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvn24.pl

Tragiczny wypadek w kompleksie leśnym Oława Wójcice. W niedzielę zginął tam 25-letni mężczyzna jeżdżący na quadzie.

Uderzył quadem w drzewo, zginął na miejscu

Uderzył quadem w drzewo, zginął na miejscu

To przełomowe na skalę świata wyniki badań międzynarodowej grupy naukowców, w tym specjalistów Zamku Królewskiego na Wawelu, Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni Państwowej Akademii Nauk, a także Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wyjaśnili oni przyczyny powstawania charakterystycznych spękań na bezcennych obrazach. Badania dają nowe narzędzia do zwiększenia ochrony zbiorów w muzeach, ale i też do oceny oryginalności obrazów.

Przełomowe badania nad siatkami spękań obrazów. Wielki sukces międzynarodowego zespołu naukowców

Przełomowe badania nad siatkami spękań obrazów. Wielki sukces międzynarodowego zespołu naukowców

Źródło:
Fakty TVN

Rada Unii Europejskiej zaakceptowała rozporządzenie zaostrzające normy środowiskowe pojazdów. Norma Euro 7 zaostrzy limity cząstek stałych dla samochodów osobowych i dostawczych oraz spalin dla autobusów i ciężarówek. Rozporządzenie wprowadzi też paszport środowiskowy dla każdego pojazdu.

Zmiana dla kierowców. Nowa norma spalin i paszporty dla każdego pojazdu

Zmiana dla kierowców. Nowa norma spalin i paszporty dla każdego pojazdu

Źródło:
PAP

Dzicy lokatorzy przejęli pub w Londynie dzierżawiony przez Gordona Ramsaya - podał "The Guardian". W budynku, który wynajmuje popularny kucharz, zamknęła się grupa co najmniej sześciu osób. "Jeśli chcesz się nas pozbyć, będziesz musiał złożyć wniosek o posiadanie w sądzie okręgowym lub w sądzie wyższej instancji - napisali na kartce, którą wywiesili na drzwiach.

Dzicy lokatorzy przejęli lokal znanego restauratora

Dzicy lokatorzy przejęli lokal znanego restauratora

Źródło:
"The Guardian"

Według popularnego wpisu uczniowie rzekomo są uczeni, że Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku. Dowodem ma być zdjęcie mapy ze szkolnego atlasu. Z tej mapy to nie wynika, co wyjaśnia wydawnictwo i eksperci.

"Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku"? Sprawdzamy, co wynika z mapy w szkolnym atlasie

"Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku"? Sprawdzamy, co wynika z mapy w szkolnym atlasie

Źródło:
Konkret24

Narodowy Marsz Życia pod hasłem "Niech Żyje Polska!" wyruszył w niedzielę po południu z placu Zamkowego w Warszawie. Jak twierdzą organizatorzy, to manifestacja sprzeciwu wobec "ataków wymierzonych w małżeństwo, rodzinę i w poczęte dzieci zagrożone aborcją".

"Narodowy Marsz Życia" przeszedł ulicami Warszawy

"Narodowy Marsz Życia" przeszedł ulicami Warszawy

Źródło:
PAP

Żółte korowody przeszły w niedzielę ulicami Gdańska oraz innych pomorskich miejscowości. 14 kwietnia to bowiem finał Pól Nadziei - corocznej kwesty, której celem jest wsparcie hospicjów na Pomorzu.

Żonkile zakwitły dla hospicjów, finał akcji Pola Nadziei

Żonkile zakwitły dla hospicjów, finał akcji Pola Nadziei

Źródło:
TVN24

33,8 procent badanych oddałoby głos na Koalicję Obywatelską, gdyby wybory do parlamentu odbyły się w najbliższą niedzielę - wynika z comiesięcznego sondażu przeprowadzonego przez pracownię Opinia24. 26,4 procent respondentów wskazało na Prawo i Sprawiedliwość. Na podium z wynikiem 11,8 procent utrzymała się Trzecia Droga.

Nowy sondaż partyjny

Nowy sondaż partyjny

Źródło:
tvn24.pl

Do rad gmin i sejmików wojewódzkich weszło nieco więcej kobiet, niż w 2018 r. O kilka procent więcej będzie też wójtek, burmistrzyń i prezydentek. - Jest poprawa, ale nie ma rewolucji - komentuje Weronika Jóźwiak, inicjatorka kampanii "Dziewczyny do polityki". - Potrzebujemy nowoczesnej edukacji obywatelskiej - uważa ekspertka. Niepokojąca jest także niska frekwencja wśród najmłodszych wyborców.

W samorządach będzie więcej kobiet. "Jest poprawa, ale nie ma rewolucji"

W samorządach będzie więcej kobiet. "Jest poprawa, ale nie ma rewolucji"

Źródło:
tvn24.pl

Od poniedziałku będzie można oglądać serial "Sympatyk" na HBO Max. Na jesień tego roku zaplanowano premierę filmu "Joker: Folie à Deux", jest już oficjalny zwiastun. W "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała, co jeszcze warto wiedzieć ze świata filmów i muzyki.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl