Zapłonął olimpijski znicz w Paryżu. Przeprowadzono ataki na infrastrukturę kolejową we Francji. Na warszawskim basenie doszło do zatrucia chlorem. Uruchomiono procedurę nadmiernego deficytu wobec Polski. Sejm odwołał dwie członkinie komisji do spraw pedofilii. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 27 lipca.
1. Ceremonia otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu
Zapłonął olimpijski znicz w Paryżu. Zaszczytu zapalenia go w trakcie uroczystej ceremonii otwarcia dostąpili lekkoatletka Marie-Jose Perec i judoka Teddy Riner, francuscy mistrzowie olimpijscy. Oprawa piątkowej uroczystości otwierającej imprezę była inna niż dotąd znane. Wydarzenie nie odbyło się na głównym stadionie, lecz nad Sekwaną. Na sześciokilometrowym odcinku rzeki płynęły łodzie ze sportowcami. W ten sposób defiladę i przeplatające się w jej trakcie pokazy artystyczne mogły oglądać na żywo setki tysięcy osób.
2. "Akty sabotażu" we Francji
Na kilkanaście godzin przed ceremonią otwarcia letnich igrzysk olimpijskich w Paryżu francuski operator kolejowy SNCF ogłosił, że padł ofiarą "masowego ataku mającego na celu sparaliżowanie sieci (pociągów dużych prędkości) TGV". Paryska prokuratura poinformowała, że wszczęła śledztwo. Minister transportu Francji Patrice Vergriete powiedział po południu, że ruch pociągów TGV zaczyna być stopniowo przywracany na dworcach w Paryżu.
3. Zatrucie chlorem na warszawskim basenie
Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są 23 osoby - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.
4. Uruchomiono procedurę nadmiernego deficytu wobec Polski
Państwa członkowskie w Radzie Unii Europejskiej zdecydowały w piątek o uruchomieniu procedury nadmiernego deficytu wobec Polski i sześciu innych państw członkowskich. Objęte postępowaniem kraje będą miały cztery do siedmiu lat na realizację działań naprawczych. Procedura nadmiernego deficytu jest uruchamiana, gdy w danym kraju UE deficyt sektora finansów publicznych przekroczy 3 proc. PKB lub gdy dług publiczny jest wyższy niż 60 proc. PKB.
5. Sejm odwołał dwie członkinie komisji do spraw pedofilii
Sejm odwołał dwie członkinie państwowej komisji do spraw pedofilii: Barbarę Chrobak i Hannę Elżanowską. Przyczyną były pojawiające się informacje o niegospodarności i stosowaniu mobbingu. Za odwołaniem Barbary Chrobak głosowało 414 posłów, przeciw było czterech, od głosu wstrzymało się dwóch. Za odwołaniem Hanny Elżanowskiej głosowało 418 posłów, przeciw było dwóch, od głosu wstrzymało się sześciu.
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: AP/EPA/TERESA SUAREZ