Tomasz Szmydt, który zwrócił się do Białorusi o azyl, nie jest już sędzią. Wpłynął wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu szefa KRRiT Macieja Świrskiego. Z kolei grupa kilkunastu rolników protestuje w Sejmie. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 10 maja.
1. Tomasz Szmydt nie jest już sędzią
Na stronie internetowej Naczelnego Sądu Administracyjnego opublikowano w czwartek wieczorem komunikat, w którym przekazano, że prezes NSA przyjął "oświadczenie sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Tomasza Szmydta o zrzeczeniu się ze skutkiem natychmiastowym urzędu".
W poniedziałek na konferencji prasowej w Mińsku Tomasz Szmydt poinformował, że zwraca się do białoruskich władz o azyl. Przekonywał, że rezygnacja ze stanowiska to wyraz "protestu przeciwko polityce prowadzonej przez władze polskie wobec Białorusi i Rosji". Dotychczas pracował jako sędzia w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Tomasz Szmydt nie jest już sędzią
2. Rolnicy wracają protestować do Warszawy, okupują Sejm
W piątek na placu Zamkowym ma się odbyć demonstracja rolników sprzeciwiających się zapisom Zielonego Ładu. Organizatorzy zapowiadają, że na ulice Warszawy może wyjść kilkadziesiąt tysięcy osób. Protest ma zakończyć się przed gmachem Sejmu. Policja oraz służby miejskie ostrzegają przed możliwymi utrudnieniami w ruchu.
Grupa kilkunastu rolników ze Związku Rolniczego "Orka" protestuje w Sejmie, weszli do niego dzięki przepustkom Konfederacji i PiS. Marszałek Szymon Hołownia przyznał, że to organizacja, która "nie jest szczególnie znana".
3. Wpłynął wniosek o Trybunał Stanu dla Świrskiego
Do parlamentu wpłynął wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu Macieja Świrskiego, szefa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - poinformował minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz. Argumentował, że decyzja związana jest m.in. z "polityką pana Świrskiego wobec mediów prywatnych, które były traktowane przez PiS jako wrogie".
Świrski ocenił, że to "próba zastraszania organu konstytucyjnego w celu uzyskania pożądanych przez władzę wykonawczą działań organu".
4. Odrzucony wniosek o wotum nieufności wobec Hennig-Kloski
W głosowaniu w Sejmie przepadł wniosek posłów Prawa i Sprawiedliwości o odwołanie Pauliny Hennig-Kloski. Za wnioskiem o odwołanie ministry klimatu zagłosowało 191 posłów, 240 było przeciwko, nikt się nie wstrzymał.
Premier Donald Tusk, występując przed głosowaniem stwierdził, że wniosek o odwołanie ministry klimatu to oznaka "kompletnej bezradności". Ocenił, że jest "w swojej istocie podobny jak poprzednie wota nieufności".
5. Gwizdy, buczenie i krzyki podczas izraelskiej piosenki na Eurowizji
Znamy pełną listę tegorocznych finalistów Eurowizji 2024. W czwartek na scenie w Malmö Arena wystąpiło 16 reprezentacji, walczących o 10 miejsc w finale oraz trzy z państw "Wielkiej Piątki": Francji, Hiszpanii i Włoch, które mają zagwarantowany udział w sobotnim koncercie. Podobnie jak we wtorek, tak i tym razem faworyci nie zawiedli. W sobotnim koncercie wystąpią między innymi: Szwajcaria, Holandia, Austria, Grecja i Izrael.
Sporo uwagi i kontrowersji wzbudził udział Izraela w tegorocznej edycji Eurowizji, która odbywa się w cieniu protestów i apeli o wykluczenie reprezentacji tego państwa w związku z wojną w Strefie Gazy, będącą odpowiedzią rządu Izraela na atak Hamasu 7 października ubiegłego roku. Podczas występu reprezentantki tego państwa - Eden Golan - słychać było gwizdy, buczenie i okrzyki.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Eurowizja 2024. Faworyci w finale. Gwizdy i okrzyki w trakcie izraelskiej piosenki
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Kalbar/PAP