W piątek na placu Zamkowym ma się odbyć demonstracja rolników sprzeciwiających się zapisom Zielonego Ładu. Organizatorzy zapowiadają, że na ulice Warszawy może wyjść kilkadziesiąt tysięcy osób. Protest ma zakończyć się przed gmachem Sejmu. Policja oraz służby miejskie ostrzegają przed możliwymi utrudnieniami w ruchu.
Demonstrację pod hasłem "Precz z Zielonym Ładem" w centrum stolicy zapowiedział Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych "Solidarność". W mediach społecznościowych związkowcy zapowiedzieli, że manifestacja rozpocznie się o godzinie 12.
Uczestnicy demonstracji w południe mają się zebrać na placu Zamkowym. Stamtąd planują przejść przed Sejm na ulicę Wiejską ulicami: Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Świętokrzyską, Marszałkowską, przez rondo Dmowskiego, Alejami Jerozolimskimi, przez rondo de Gaulle’a, Nowy Świat, plac Trzech Krzyży do Wiejskiej.
Podpisy pod wnioskiem o referendum
Barbara Michałowska z biura komunikacji NSZZ "Solidarność" przyznała, że związek nie spodziewa się, aby jedna manifestacja przyniosła oczekiwany efekt, dlatego planuje dalsze kroki. - Jednym z nich jest zbieranie podpisów pod wnioskiem o rozpisanie ogólnokrajowego referendum w sprawie Zielonego Ładu – poinformowała przedstawicielka Solidarności. Jak powiedziała, Solidarności zależy, aby "obywatele dowiedzieli się o wszystkich okolicznościach wprowadzonych rozwiązań i sami zdecydowali, czy im odpowiadają".
Początek zbierania podpisów zaplanowano na piątek, podczas manifestacji - poinformowała.
Michałowska zapewniła, że związek jest zdeterminowany, żeby doprowadzić do wycofania się Polski ze złych rozwiązań, niezależnie od tego, jak długo będzie musiał o to walczyć.
Mają nadzieję na spokojny przebieg protestu
- Już przerabialiśmy takie rzeczy – powiedziała Michałowska i przypomniała, że kiedy w 2012 roku Solidarność protestowała, domagając się obniżenia wieku emerytalnego, a rząd Donalda Tuska nie zgodził się na to żądanie, mało kto spodziewał się, że za kilka lat wiek emerytalny jednak zostanie obniżony. - Także w kwestii Zielonego Ładu Solidarność spodziewa się, że jej żądania zostaną spełnione – powiedziała Michałowska. Jak jednak dodała, związek przygotowuje się "na dłuższą walkę".
Zapytana o spodziewaną liczbę osób na manifestacji, odparła, że trudno jej odpowiedzieć precyzyjnie, gdyż oprócz członków Solidarności na marsz wybiera się wiele środowisk. - Tak naprawdę może być kilkadziesiąt, jak i kilkaset tysięcy - powiedziała.
Podkreśliła, że "S" ma nadzieję na spokojny przebieg protestu, choć zdarzenia podczas protestu rolników 6 marca wskazują na ryzyko, iż tak się nie stanie. - Mamy bardzo sprawną służbę porządkową, która nas nigdy nie zawiodła - dodała Michałowska.
Policja apeluje o rezygnację z podróży samochodami
Nad przebiegiem wydarzenia będzie czuwała policja. Funkcjonariusze zdecydują również o zamknięciu ulic na trasie marszu.
"Apelujemy o zwracanie uwagi na obowiązujące na terenie miasta st. Warszawy znaki drogowe i stosowanie się do poleceń wydawanych przez policjantów. Trzeba mieć także na uwadze możliwość czasowego zamknięcia niektórych ulic na trasie marszu. W przypadku złamania przepisów, dotyczących ruchu drogowego, należy spodziewać się zdecydowanej reakcji policjantów i wynikających z tego konsekwencji prawnych. Na bieżąco będziemy informowali o utrudnieniach na ulicach Warszawy i ewentualnych objazdach" - poinformowała w komunikacie Komenda Stołeczna Policji.
"Warto już teraz pomyśleć o alternatywnych trasach przemieszczania się oraz pozostawieniu swoich samochodów i korzystania z warszawskiego transportu publicznego" - apelują funkcjonariusze.
Utrudnienia w rejonie placu Zamkowego
Zarząd Transportu Miejskiego zapowiedział, że pierwsze zmiany w ruchu mogą być wprowadzone, gdy uczestnicy będą docierali na plac Zamkowy. "Jeśli trzeba będzie zamknąć ruch w al. Solidarności w okolicach placu Zamkowego, to tramwaje linii 4 i 20 pojadą przez most Gdański. Trasy pozostałych linii tramwajowych zostaną podzielone na dwie części" - przekazali.
Linia 13 po stronie Woli pojedzie swoją trasą do al. Solidarności i dalej: Okopowa – Towarowa – Grójecka – pl. Narutowicza, a na Pradze do Targowej i Ratuszowej. Tramwaje 23 na Woli pojadą do al. Solidarności i al. Jana Pawła II oraz Popiełuszki do Metra-Marymont, natomiast po stronie Pragi Płn. pojadą: 11 Listopada – Targowa – Kijowska – Dw. Wschodni. Składy linii 26 na Woli będą kursować do al. Solidarności i dalej: al. Jana Pawła II – ks. J. Popiełuszki – Metro-Marymont, a po stronie Pragi Płn. objazd zaplanowano: Targowa – Ratuszowa – Ratuszowa-Zoo.
"Podobnie będzie w przypadku autobusów: 160 zawrócą na wysokości Dworca Wileńskiego, a 190 dojadą z jednej strony do placu Bankowego, a od strony Marek tylko do skrzyżowania al. Solidarności z Targową i zawrócą na wysokości ulicy Ząbkowskiej" - dodał ZTM.
Gdy na placu Zamkowym zbiorą się demonstranci, zablokowany może być przejazd ulicą Miodową i Krakowskim Przedmieściem, a autobusy linii: 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503 i 518 zostaną skierowane na objazdy.
Przemarsz przed budynek Sejmu
Gdy demonstranci ruszą z placu Zamkowego na Wiejską, najpierw zamknięty zostanie fragment Traktu Królewskiego i skrzyżowanie z ulicą Świętokrzyską, a objazdami będą jeździć dodatkowo linie 106, 111 i E-2. Gdy demonstracja skręci w Świętokrzyską, zostanie zamknięta cała trasa przemarszu – m.in. wyłączony zostanie ruch tramwajowy i autobusowy w Al. Jerozolimskich oraz na Marszałkowskiej. Trasy tramwajów linii 7, 9, 15, 18, 22, 24, 25 zostaną podzielone na dwie części, a 4 i 35 będą kursowały objazdami.
Linia 4 w obu kierunkach pojedzie ze swojej trasy przez: most Śląsko-Dąbrowski – al. Solidarności – al. Jana Pawła II – Chałubińskiego – al. Niepodległości – Nowowiejska – pl. Zbawiciela na Wyścigi. Jeśli jednak zablokowane zostanie torowisko w al. Solidarności, będzie kursować: 11 Listopada – Targowa – Ratuszowa – Jagiellońska – Starzyńskiego – most Gdański – Słomińskiego – al. Jana Pawła II – Chałubińskiego – al. Niepodległości – Nowowiejska – pl. Zbawiciela i dalej na Wyścigi.
Składy linii 35 w obu kierunkach pojadą: rondo Zgrupowania AK "Radosław" – Okopowa – Towarowa – Grójecka – Banacha.
"Na objazdach znajdą się także autobusy kursujące w tamtym rejonie: 106, 107, 108, 111, 116, 117, 118, 127, 128, 131, 158, 159, 166, 171, 175, 178, 180, 222, 503, 501, 507, 517, 518, 519, 520, 521, 522, 525. Kiedy uczestnicy dotrą pod Sejm – na objazdach będą dodatkowo linie 108 i 162" - podał ZTM.
Dodał, że w piątek na ulicach będą informatorzy WTP, którzy będą kierować do najlepszego dostępnego środka transportu. "Na warszawskich ulicach będą pracowali także instruktorzy nadzoru ruchu. Zachęcamy do korzystania z obu linii metra oraz pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich" - przekazano.
Protest rolników i starcia z policją
Ostatni duży protest rolników w Warszawie odbył się 6 marca. Uczestniczyli w nim też m.in. przedstawiciele Solidarności i leśnicy. Rozpoczął się przed południem przed siedzibą premiera, następnie manifestujący przeszli przed Sejm. W trakcie protestu doszło do starć manifestantów z policją. W policjantów rzucano kostką brukową. Służby odpowiedziały gazem łzawiącym. W związku z zajściami policja zatrzymała 26 osób.
Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl