Nowe ustalenia w sprawie Witolda K., przełom w sprawie ekshumacji, Trump skazany

Witold K. - repo CNB kucharze Łukaszenki
Paweł Kowal rozmawia z Dariuszem Kubikiem po spotkaniu z Witoldem K.
Źródło: TVN24

Dziennikarze "Czarno na Białym" TVN24 dotarli do dokumentów, które rzucają nowe światło na sprawę Witolda K. Premier Donald Tusk poinformował o przełomie w sprawie ekshumacji polskich ofiar UPA. Prezydent elekt USA Donald Trump usłyszał wyrok. Wiceministra Aleksandra Gajewska zapowiedziała, że program 800 plus będzie kontynuowany w kolejnych latach. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 11 stycznia.

1. Nowe ustalenia w sprawie Witolda K.

Witold K., który ma korupcyjne zarzuty i bliskie powiązania z białoruskim oligarchą, co najmniej 50 razy przyjmowany był przez wysokich urzędników, w tym ministrów obecnego i poprzedniego rządu - wynika z dokumentów, do których dotarli reporterzy "Czarno na białym" TVN24. Według naszych informacji w działania na rzecz realizacji wielomilionowej umowy z Kenią, o którą walczy Witold K., zaangażowali się zarówno były premier Mateusz Morawiecki, jak i szef MSZ Radosław Sikorski.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Służby wsadziły polityków na minę", a "cała sprawa powinna być objęta tarczą antykorupcyjną"

Witold K.
Witold K.
Źródło: TVN24

2. Przełom w sprawie ekshumacji polskich ofiar UPA

Premier Donald Tusk poinformował, że "jest decyzja o pierwszych ekshumacjach polskich ofiar" UPA. "Dziękuję ministrom kultury Polski i Ukrainy za dobrą współpracę. Czekamy na kolejne decyzje" - dodał. Szef MSZ Ukrainy Andrij Sybiha oświadczył z kolei, że każde porozumienie w relacjach pomiędzy Ukrainą i Polską jest "ciosem" w Rosję.

CZYTAJ WIĘCEJ: Tusk: wreszcie przełom. Szef MSZ Ukrainy o "ciosie w Moskwę"

Zdjęcie z 28 lipca 2011 roku
Archeolodzy pracują w zbiorowej mogile na tzw. trupim polu w rejonie wsi Ostrówki na Ukrainie
Źródło: Darek Delmanowicz/PAP

3. Donald Trump skazany

Prezydent elekt Donald Trump został skazany za popełnienie 34 przestępstw w sprawie dotyczącej zapłaty za milczenie aktorki porno Stormy Daniels. Sędzia Juan Merchan jednocześnie nakazał jednak bezwarunkowe zwolnienie skazanego od kary. Ogłaszając wyrok przyznał, że decyzja była jedną z najtrudniejszych, z jaką mógł się mierzyć jakikolwiek sędzia i stwierdził, że wydany przez niego wyrok jest podyktowany "nadzwyczajną ochroną prawną urzędu prezydenta".

W rezultacie Trump został oficjalnie skazany w pierwszej instancji, lecz nie otrzymał kary pozbawienia wolności, kary w zawieszeniu czy grzywny.

Donald Trump w sądzie
Donald Trump w sądzie
Źródło: PAP/EPA/JUSTIN LANE

4. Co dalej z wypłatami 800 plus. Jest zapowiedź

Sejm przeprowadził w piątek debatę nad sprawozdaniem Rady Ministrów z realizacji ustawy o 500 plus (obecnie 800 plus) w 2023 roku. Wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska poinformowała, że w 2023 roku wydatki budżetu państwa na program 500 plus wyniosły ponad 41,7 mld zł. - Program 800 plus jest już stałym elementem budżetów polskich rodzin. Będzie kontynuowany w kolejnych latach na takich samych zasadach jak obecnie - zapowiedziała Gajewska.

Wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej Aleksandra Gajewska na sali obrad Sejmu
Wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej Aleksandra Gajewska na sali obrad Sejmu
Źródło: PAP/Leszek Szymański

5. Centrum Psychiatrii i Onkologii dla Dzieci i Młodzieży otwarte

W piątek oficjalnie zostało otwarte Centrum Psychiatrii i Onkologii dla Dzieci i Młodzieży przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. To najnowocześniejszy budynek tego typu w Europie, a pierwsi pacjenci zostaną przyjęci już w lutym. Na sześciu tysiącach metrów kwadratowych znajdą się oddziały stacjonarne, detoksykacji, poradnie dzienne i gabinety terapii. Nowy budynek będzie też służył leczeniu dzieci chorych na raka. Placówka powstała z inicjatywy Fundacji TVN oraz Centrum Zdrowia Dziecka przy wsparciu Ministerstwa Zdrowia.

Centrum Psychiatrii i Onkologii dla Dzieci i Młodzieży otwarte
Źródło: TVN24
TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: