Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące w Toruniu oraz Technikum Mechatroniczne nr 1 w Warszawie to zwycięzcy tegorocznego Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2020.
Miesięcznik "Perspektywy" swój ranking szkół średnich opracował po raz 22. Najbardziej wyczekiwany jest przez uczniów i rodziców, którzy często właśnie z uwzględnieniem jego wyników podejmują decyzje o wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej. Krytycy rankingu uważają, że nie oddaje spraw niemierzalnych, takich jak klimat szkoły.
Co się liczy w rankingu?
Sposób oceniania szkół przez lata zmieniał się. Początkowo najważniejsza była liczba olimpijczyków, dziś algorytm uwzględnia już kilka czynników, choć istnieje też osobny ranking szkół olimpijskich.
W zestawieniu liceów najważniejsze są: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30 proc. punków), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45 proc. punktów), sukcesy w olimpiadach (25 proc. punktów).
W przypadku techników liczą się: sukcesy szkoły w olimpiadach (20 proc. punktów), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20 proc. punktów), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30 proc. punktów), wyniki egzaminu zawodowego (30 proc. punktów).
Toruńskie liceum olimpijczyków
Toruńskie Liceum Uniwersyteckie, które do ubiegłego roku szkolnego działało w zespole ze zlikwidowanym wskutek reformy gimnazjum, ma wielkie sukcesy. Na maturze jego uczniowie na poziomie podstawowym w części pisemnej uzyskali średnio ponad 90 procent punktów, a w części rozszerzonej 86 procent.
Uczniowie Grzegorz Procyk, Mikołaj Skiba i Jakub Kwiatkowski reprezentowali Polskę na Międzynarodowej Olimpiadzie Biologicznej na Węgrzech, wszyscy zdobyli srebrne medale. Grzegorz Procyk zdobył także srebrny medal na Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej we Francji.
W ubiegłym roku szkolnym liceum miało rekordową liczbą olimpijczyków krajowych konkursów - ponad 50 laureatów i finalistów.
Szkoła zaczęła działalność w 1998 roku jako tzw. eksperyment pedagogiczny dla wybitnie zdolnej młodzieży. Wsparcia udzielili jej naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. We wrześniu szkoła zmieniła nazwę na Liceum Uniwersyteckie, wcześniej przez lata działała jako Gimnazjum i Liceum Akademickie.
Toruńskie liceum awansowało z piątego miejsca, pokonując zwycięzców z poprzednich edycji: warszawskie XIV LO ("Staszic" zajął w tym roku drugą pozycję) oraz XIII LO w Szczecinie (w tym roku szkoła jest piąta).
W najlepszej dziesiątce liceów znalazły się trzy szkoły z Warszawy: XIV LO im. Stanisława Staszica (2. miejsce), XXVII LO im. Tadeusza Czackiego (8. miejsce), IX LO im. Klementyny Hoffmanowej (10. miejsce). Stawkę uzupełniają dwa licea wrocławskie oraz po jednej szkole z Krakowa, Gdyni, Szczecina i Kielc.
"Mechatronik" nadal liderem
Warszawski "Mechatronik" w rankingu techników utrzymał pozycję lidera – szkoła była najlepsza w Polsce również w poprzedniej edycji.
Technikum Mechatroniczne nr 1 przy ul. Wiśniowej to jedna z najbardziej obleganych szkół w stolicy. Aby dostać się do szkoły, trzeba pokonać progi równie wysokie, jak w prestiżowych liceach. W klasach technicznych kształcą się informatycy i mechatronicy.
Szkoła zasłynęła m.in. organizacją praktyk dla najlepszych uczniów na Wyspach Kanaryjskich. Pomaga też w zdobyciu międzynarodowych certyfikatów, które potwierdzają zawodowe umiejętności.
W tym roku o technikum zrobiło się głośno także dzięki trójce jej uczniów. Zespół "KTO" - Kacper Orłowski, Kamil Kośnik i Jakub Twardowski - opracował nowoczesną opaskę, która ma ratować życie kierowców i pasażerów, chroniąc przed zaśnięciem w czasie jazdy. Ich projekt otrzymał nagrodę ministra inwestycji i rozwoju. Teraz uczniowie szukają inwestorów. Opiekun przedsięwzięcia Andrzej Wrona, nauczyciel mechatroniki, przy Wiśniowej uczy od 1981 r. i jest legendą wśród stołecznych pedagogów.
"Mechatronik" wyprzedził Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie (to jedna z najbogatszych gmin w Polsce; szkoła była zwyciężczynią rankingu w roku 2018) oraz Technikum Łączności nr 14 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku (lider w roku 2017).
Najlepsze licea i technika
W tegorocznym rankingu wzięto pod uwagę 2085 liceów ogólnokształcących i 1728 techników.
Najlepsze licea ogólnokształcące:
1. Uniwersyteckie LO w Toruniu 2. XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie 3. V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie 4. III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni 5. XIII LO w Szczecinie 6. LO im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach 7. LO nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu 8. XXVII LO im. Tadeusza Czackiego w Warszawie 9. LO nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu 10. IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie
Najlepsze technika w Polsce:
1. Technikum Mechatroniczne nr 1 w Warszawie 2. Technikum nr 7 w Nowym Sączu 3. Technikum Łączności nr 14 w Krakowie 4. Technikum Nowoczesnych Technologii im. J. Pawła II w Kleszczowie 5. Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939 r. w Lublinie 6. Technikum Elektroniczne nr 7 w Bydgoszczy 7. Technikum nr 1 w Zielonej Górze 8. Technikum Gastronomiczno-Hotelarskie w Lublinie 9. Technikum Komunikacji w Poznaniu 10. Technikum Organizacji i Zarządzania w Szczecinie
Autor: Justyna Suchecka//rzw / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock