Ranking "Perspektyw". Najlepsze polskie liceum jest w Toruniu, technikum w Warszawie

[object Object]
Podwójny rocznik w szkołach średnich (materiał "Faktów" TVN z 2 września)Fakty TVN
wideo 2/3

Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące w Toruniu oraz Technikum Mechatroniczne nr 1 w Warszawie to zwycięzcy tegorocznego Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2020.

Miesięcznik "Perspektywy" swój ranking szkół średnich opracował po raz 22. Najbardziej wyczekiwany jest przez uczniów i rodziców, którzy często właśnie z uwzględnieniem jego wyników podejmują decyzje o wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej. Krytycy rankingu uważają, że nie oddaje spraw niemierzalnych, takich jak klimat szkoły.

Co się liczy w rankingu?

Sposób oceniania szkół przez lata zmieniał się. Początkowo najważniejsza była liczba olimpijczyków, dziś algorytm uwzględnia już kilka czynników, choć istnieje też osobny ranking szkół olimpijskich.

W zestawieniu liceów najważniejsze są: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30 proc. punków), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45 proc. punktów), sukcesy w olimpiadach (25 proc. punktów).

W przypadku techników liczą się: sukcesy szkoły w olimpiadach (20 proc. punktów), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20 proc. punktów), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30 proc. punktów), wyniki egzaminu zawodowego (30 proc. punktów).

Toruńskie liceum olimpijczyków

Toruńskie Liceum Uniwersyteckie, które do ubiegłego roku szkolnego działało w zespole ze zlikwidowanym wskutek reformy gimnazjum, ma wielkie sukcesy. Na maturze jego uczniowie na poziomie podstawowym w części pisemnej uzyskali średnio ponad 90 procent punktów, a w części rozszerzonej 86 procent.

Uczniowie Grzegorz Procyk, Mikołaj Skiba i Jakub Kwiatkowski reprezentowali Polskę na Międzynarodowej Olimpiadzie Biologicznej na Węgrzech, wszyscy zdobyli srebrne medale. Grzegorz Procyk zdobył także srebrny medal na Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej we Francji.

W ubiegłym roku szkolnym liceum miało rekordową liczbą olimpijczyków krajowych konkursów - ponad 50 laureatów i finalistów.

Szkoła zaczęła działalność w 1998 roku jako tzw. eksperyment pedagogiczny dla wybitnie zdolnej młodzieży. Wsparcia udzielili jej naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. We wrześniu szkoła zmieniła nazwę na Liceum Uniwersyteckie, wcześniej przez lata działała jako Gimnazjum i Liceum Akademickie.

Toruńskie liceum awansowało z piątego miejsca, pokonując zwycięzców z poprzednich edycji: warszawskie XIV LO ("Staszic" zajął w tym roku drugą pozycję) oraz XIII LO w Szczecinie (w tym roku szkoła jest piąta).

W najlepszej dziesiątce liceów znalazły się trzy szkoły z Warszawy: XIV LO im. Stanisława Staszica (2. miejsce), XXVII LO im. Tadeusza Czackiego (8. miejsce), IX LO im. Klementyny Hoffmanowej (10. miejsce). Stawkę uzupełniają dwa licea wrocławskie oraz po jednej szkole z Krakowa, Gdyni, Szczecina i Kielc.

"Mechatronik" nadal liderem

Warszawski "Mechatronik" w rankingu techników utrzymał pozycję lidera – szkoła była najlepsza w Polsce również w poprzedniej edycji.

Technikum Mechatroniczne nr 1 przy ul. Wiśniowej to jedna z najbardziej obleganych szkół w stolicy. Aby dostać się do szkoły, trzeba pokonać progi równie wysokie, jak w prestiżowych liceach. W klasach technicznych kształcą się informatycy i mechatronicy.

Szkoła zasłynęła m.in. organizacją praktyk dla najlepszych uczniów na Wyspach Kanaryjskich. Pomaga też w zdobyciu międzynarodowych certyfikatów, które potwierdzają zawodowe umiejętności.

W tym roku o technikum zrobiło się głośno także dzięki trójce jej uczniów. Zespół "KTO" - Kacper Orłowski, Kamil Kośnik i Jakub Twardowski - opracował nowoczesną opaskę, która ma ratować życie kierowców i pasażerów, chroniąc przed zaśnięciem w czasie jazdy. Ich projekt otrzymał nagrodę ministra inwestycji i rozwoju. Teraz uczniowie szukają inwestorów. Opiekun przedsięwzięcia Andrzej Wrona, nauczyciel mechatroniki, przy Wiśniowej uczy od 1981 r. i jest legendą wśród stołecznych pedagogów.

"Mechatronik" wyprzedził Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie (to jedna z najbogatszych gmin w Polsce; szkoła była zwyciężczynią rankingu w roku 2018) oraz Technikum Łączności nr 14 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku (lider w roku 2017).

Najlepsze licea i technika

W tegorocznym rankingu wzięto pod uwagę 2085 liceów ogólnokształcących i 1728 techników.

Najlepsze licea ogólnokształcące:

1. Uniwersyteckie LO w Toruniu 2. XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie 3. V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie 4. III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni 5. XIII LO w Szczecinie 6. LO im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach 7. LO nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu 8. XXVII LO im. Tadeusza Czackiego w Warszawie 9. LO nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu 10. IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie

Najlepsze technika w Polsce:

1. Technikum Mechatroniczne nr 1 w Warszawie 2. Technikum nr 7 w Nowym Sączu 3. Technikum Łączności nr 14 w Krakowie 4. Technikum Nowoczesnych Technologii im. J. Pawła II w Kleszczowie 5. Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939 r. w Lublinie 6. Technikum Elektroniczne nr 7 w Bydgoszczy 7. Technikum nr 1 w Zielonej Górze 8. Technikum Gastronomiczno-Hotelarskie w Lublinie 9. Technikum Komunikacji w Poznaniu 10. Technikum Organizacji i Zarządzania w Szczecinie

Autor: Justyna Suchecka//rzw / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W czołowym zderzeniu samochodów na obwodnicy Kłodzka zginęły dwie osoby. Droga w czwartkowy wieczór była całkowicie zablokowana.

Kłodzko. Tragiczny wypadek na obwodnicy, nie żyją dwie osoby

Kłodzko. Tragiczny wypadek na obwodnicy, nie żyją dwie osoby

Źródło:
Telewizja Kłodzka, TVN24

Dziesiątki tysięcy ludzi ponownie protestowały w Tbilisi przeciwko forsowanej przez rząd ustawie o zagranicznych agentach, której projekt poprzedniego dnia przeszedł drugie czytanie w parlamencie. Policja użyła gazu i zatrzymała kilka osób - podała agencja AFP.

W Gruzji trwają protesty przeciw ustawie o "obcych wpływach"

W Gruzji trwają protesty przeciw ustawie o "obcych wpływach"

Źródło:
PAP

Dziś obchodzimy 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało na konwencji w Kielcach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Szef MSZ Radosław Sikorski leci na trzydniową wizytę do Waszyngtonu. Oto siedem rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 3 maja.

Siedem rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 3 maja

Siedem rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 3 maja

Źródło:
PAP, TVN24, Eurosport

Zdzisław Krasnodębski, od 10 lat europoseł PiS, tym razem nie znalazł się na listach kandydatów tej partii w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Obecnie rozwiązujemy kontrakt" - napisał. Dodał, że w takiej sytuacji będzie mógł "swobodnie formułować swoje opinie o grze zespołu", w którym znajdował się przez dekadę i "o dobrych i złych decyzjach".

"Rozwiązujemy kontrakt". Zdzisław Krasnodębski nie wystartuje z list PiS-u w eurowyborach

"Rozwiązujemy kontrakt". Zdzisław Krasnodębski nie wystartuje z list PiS-u w eurowyborach

Źródło:
tvn24.pl, "Gazeta Wyborcza"

Rosja prowadzi działania hybrydowe. Ostatnio dotknęły one Polski, Niemiec, Litwy, Łotwy, Estonii, Czech i Wielkiej Brytanii - czytamy w oświadczeniu wydanym przez NATO w czwartek po południu. Pakt Północnoatlantycki podkreśla w nim, że sojusznicy "wspierają i wykazują solidarność" z krajami, które doświadczają działań Moskwy.

Rosja prowadzi "szkodliwe działania na terytorium Sojuszu". Oświadczenie NATO

Rosja prowadzi "szkodliwe działania na terytorium Sojuszu". Oświadczenie NATO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Viktor Orban jest koniem trojańskim Władimira Putina w Unii Europejskiej. A Mateusz Morawiecki - przepraszam, że to mówię - ale zachowuje się jak "pożyteczny idiota" - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Robert Biedroń, współprzewodniczący Nowej Lewicy i europoseł. Odniósł się ten sposób do relacji byłego polskiego premiera i szefa węgierskiego rządu. Polityk mówił też, że Andrzej Duda nie wybierze polskiego komisarza w Unii Europejskiej po wyborach 9 czerwca, bo te kompetencje ma rząd.

Biedroń: Ileż można sprzyjać Putinowi w tej retoryce?

Biedroń: Ileż można sprzyjać Putinowi w tej retoryce?

Źródło:
TVN24

Pogoda w kolejnych dniach długiego majowego weekendu może zrobić się niebezpieczna. W wielu regionach Polski należy spodziewać się burz. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił prognozę zagrożeń.

Będzie słychać grzmoty. Mieszkańcy tych miejsc powinni zachować szczególną ostrożność

Będzie słychać grzmoty. Mieszkańcy tych miejsc powinni zachować szczególną ostrożność

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Niczego nie wykluczam, bo mamy do czynienia z kimś, kto niczego nie wyklucza - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron pytany przez "The Economist" o to, czy nadal nie wyklucza wysłania wojsk na Ukrainę. Jak dodał, "Francja jest krajem, który przeprowadzał interwencje militarne, także w ostatnim czasie". - Gdyby Rosjanie przedarli się przez linię frontu, gdyby pojawiła się prośba ze strony Ukrainy, zasadne byłoby zadanie sobie tego pytania - stwierdził.

Macron o wysłaniu wojsk na Ukrainę, "gdyby Rosjanie się przedarli"

Macron o wysłaniu wojsk na Ukrainę, "gdyby Rosjanie się przedarli"

Źródło:
"The Economist", tvn24.pl

Turcja zatrzymała w czwartek wymianę handlową z Izraelem - przekazała agencja Bloomberg, powołując się na informacje z kręgów rządowych w Turcji. Podano, że zawieszony został cały eksport i import. Israel Katz, szef izraelskiej dyplomacji, odnosząc się do Recepa Tayyipa Erdogana, stwierdził, że "tak zachowuje się dyktator, lekceważący interesy narodu tureckiego".

Turcja wstrzymała wymianę handlową z Izraelem

Turcja wstrzymała wymianę handlową z Izraelem

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk skrytykował Mateusza Morawieckiego, który w prorosyjskim węgierskim tygodniku "Mandiner" miał stwierdzić, że "Bruksela stanowi zagrożenie dla demokracji europejskiej". Wcześniej Morawiecki powiedział o Viktorze Orbanie, że jest jego "przyjacielem". Były premier na wpis obecnego szefa rządu zareagował w czwartek wieczorem.

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska i odpowiedź byłego premiera

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska i odpowiedź byłego premiera

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Na wojny domowe czas był wtedy, gdy wokół był pokój. Dziś, gdy za naszymi granicami jest wojna, przestrzeni na wzajemne wyniszczanie się wewnątrz już nie ma. Za długo próbowano dzielić Polskę na dwa obozy - powiedział w orędziu z okazji Dnia Flagi RP marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Dodał, że "bezpieczną, mądrą i stabilną będzie tylko jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków".

"Jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków". Orędzie Szymona Hołowni

"Jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków". Orędzie Szymona Hołowni

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Było po godzinie drugiej w nocy, gdy pijany 28-latek wjechał fiatem punto w jeden z budynków w Nakle nad Notecią (woj. kujawsko-pomorskie), uszkadzając przy tym przyłącze gazowe. W związku z rozszczelnieniem instalacji, konieczna była ewakuacja mieszkańców.  

Kierowca w nocy wjechał w budynek, uszkodził przyłącze gazowe. Ewakuowano 37 osób

Kierowca w nocy wjechał w budynek, uszkodził przyłącze gazowe. Ewakuowano 37 osób

Źródło:
tvn24.pl

W Bieszczadach, między szczytami Obnoga a Krzemień, w czwartek wybuchł pożar. Z ogniem walczyło prawie 100 osób, zarówno z ziemi, jak i z powietrza. W akcji brał udział śmigłowiec Straży Granicznej.

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Sześć firm chce się podjąć przebudowy i zazielenienia 2,5 hektara ulic i placów w rejonie Złotej i Zgody. Miasto analizuje oferty, które wpłynęły. - Najkorzystniejszą złożyła firma Skanska - podał ratusz.

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

13 okręgów wyborczych i wiele znanych twarzy wśród kandydatów, a także sporo kontrowersji. Tak przedstawiają się listy wyborcze do Parlamentu Europejskiego. W czwartek minął termin zgłaszania list kandydatów. Prezentujemy najciekawsze polityczne rywalizacje w każdym z okręgów.

Najciekawsze wyborcze starcia. O mandaty europosłów walczą "znane, sprawdzone nazwiska"

Najciekawsze wyborcze starcia. O mandaty europosłów walczą "znane, sprawdzone nazwiska"

Źródło:
TVN24, PAP

Chcemy rozpocząć dyskusję na temat przyszłej konstytucji dla Europy - powiedział w czwartek kandydat Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego Robert Biedroń. Jak dodał, "nie może być tak, że Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Szefowa sztabu, ministra ds. równości Katarzyna Kotula, poinformowała, że Lewica zebrała pod swoimi listami 350 tysięcy podpisów.

"Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Lewica proponuje "konstytucję dla Europy"

"Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Lewica proponuje "konstytucję dla Europy"

Źródło:
PAP

Nie powiedział ani słowa, nie chciał zdradzić motywów działania, był kompletnie zaskoczony naszym widokiem - mówi o zatrzymaniu 16-latka w związku z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Prokuratura złożyła wniosek, by nastolatek odpowiadał jak dorosły. Może mu grozić nawet 10 lat więzienia.

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało na konwencji w Kielcach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. W wydarzeniu nie wzięli udziału były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były prezes TVP Jacek Kurski.

PiS zaprezentowało "lokomotywy" do Parlamentu Europejskiego. W Kielcach zabrakło Obajtka i Kurskiego

PiS zaprezentowało "lokomotywy" do Parlamentu Europejskiego. W Kielcach zabrakło Obajtka i Kurskiego

Źródło:
TVN24, PAP
W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24