Suski mówił o inwigilowanych "kilkuset osobach". "Jego szczerość przybliża nas do prawdy o aferze Pegasusa"

Źródło:
TVN24
Kwiatkowski: nie tylko komisja senacka, ale wkrótce prokurator chętnie z Markiem Suskim porozmawia
Kwiatkowski: nie tylko komisja senacka, ale wkrótce prokurator chętnie z Markiem Suskim porozmawia TVN24
wideo 2/21
Kwiatkowski: nie tylko komisja senacka, ale wkrótce prokurator chętnie z Markiem Suskim porozmawia TVN24

Pytany o Pegasusa, Marek Suski powiedział, że liczba inwigilowanych to "kilkaset osób w ciągu roku" i określił to jako "niewielkie ilości". Senator Marek Martynowski (PiS) stwierdził, że "nie widzi w tym nic złego", jeżeli były zgody sądu. Senator Marcin Bosacki (KO) ocenił, że "szczerość" Suskiego "przybliża nas do prawdy o aferze Pegasusa". Marszałek izby wyższej parlamentu Tomasz Grodzki uznał zaś, że poseł PiS "trochę ukierunkował badania" nadzwyczajnej senackiej komisji.

Na temat inwigilacji Pegasusem wypowiedział się w czwartek członek sejmowej komisji do spraw służb specjalnych, poseł PiS Marek Suski. - Mówienie o jakiejś masowej inwigilacji to jest w ogóle jakiś wymysł z Księżyca. Bo to były niewielkie ilości, nieprzekraczające kilkuset osób w ciągu roku - powiedział. Pytany, czy to oznacza, że kilkaset osób było inwigilowanych, Suski odpowiedział: - W różnych latach bardzo różnie, nie mogę podać ilości.

"CZARNO NA BIAŁYM": KTO KUPOWAŁ PEGASUSA I JAK GO WYKORZYSTYWAŁ? >>>

Pegasus. Marek Suski: Mówienie o masowej inwigilacji to wymysł. To były niewielkie ilości, nieprzekraczające kilkuset osób w ciągu roku
Pegasus. Marek Suski: Mówienie o masowej inwigilacji to wymysł. To były niewielkie ilości, nieprzekraczające kilkuset osób w ciągu rokuTVN24

Martynowski: jeżeli były zgody sądu i prokuratury na wszystko, to ja nie widzę w tym nic złego 

Te słowa polityka partii rządzącej komentowali w czwartek wieczorem senatorowie. Marek Martynowski z PiS mówił, że nie słyszał wypowiedzi Suskiego. - Skąd się wzięła taka liczba - kilkaset, nie mam pojęcia - powiedział.

Reporterka TVN24 Maja Wójcikowska przytaczała słowa posła PiS i zapytała Martynowskiego, czy go to nie oburza. - Jeżeli były zgody na wszystko sądu i prokuratury, to ja nie widzę w tym nic złego - odpowiedział.

- Jeżeli to by byli sami politycy, to ja rozumiem, że by było oburzenie. Natomiast wśród ogółu społeczeństwa, 38 milionów, być może były jakieś przestępstwa, które trzeba było w ten sposób - mówił.

Martynowski: jeżeli były zgody sądu i prokuratury na wszystko, to ja nie widzę w tym nic złego
Martynowski: jeżeli były zgody sądu i prokuratury na wszystko, to ja nie widzę w tym nic złego TVN24

Morawska-Stanecka: Prawie sześć tysięcy inwigilowanych. I to dla niego jest znikoma ilość 

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z Polskiej Partii Socjalistycznej wskazywała zaś: - Kilkaset rocznie, na przykład 900 rocznie przez sześć lat rządów PiS. To ile to daje? Prawie sześć tysięcy. I to dla niego jest znikoma ilość.

Odniosła się także do słów Suskiego, że na senackiej nadzwyczajnej komisji w sprawie Pegasusa pojawiają się fake newsy.

- Niech mi pokaże te fake newsy - mówiła. Zaznaczyła. że "nie ma żadnych fake newsów, my jesteśmy rzetelną komisją, która wyjaśnia tę sprawę".

- Przecież to jest normalne, że trzeba kogoś podsłuchiwać, w ich ocenie - ironizowała. - Oni próbują się teraz bronić. Próbowali się z nas wyśmiewać, próbowali nas deprecjonować. Dzisiaj już mówią, że oczywiście (inwigilacja była - przyp. red.), ale przecież nie na taką skalę. My to chcemy sprawdzić - dodała senator.

Morawska-Stanecka o słowach Suskiego o Pegasusie: Prawie sześć tysięcy inwigilowanych. I to dla niego jest znikoma ilość
Morawska-Stanecka o słowach Suskiego o Pegasusie: Prawie sześć tysięcy inwigilowanych. I to dla niego jest znikoma ilość TVN24

Bosacki: szczerość Suskiego przybliża nas do prawdy o aferze Pegasusa

Marcin Bosacki z Koalicji Obywatelskiej, który przewodniczy senackiej komisji, powiedział, że "pan poseł Suski ma niewątpliwie wiele wad, ale ma jedną zaletę - że jest często szczery". - I w tym wypadku jego szczerość przybliża nas do prawdy o aferze Pegasusa, która - od początku to mówimy i każdy dzień przynosi potwierdzenie tej tezy - jest jedną z największych afer w historii III Rzeczypospolitej - powiedział senator.

- Jeśli chociażby 10 procent z tego to była inwigilacja przeciwników tej władzy - niekoniecznie polityków, ale prawników, może dziennikarzy, może przedstawicieli organizacji pozarządowych - to widzimy, do czego służyła władzy ta broń cybernetyczna, jaką jest Pegasusa - dodał.

Bosacki: szczerość Suskiego przybliża nas do prawdy o aferze Pegasusa
Bosacki: szczerość Suskiego przybliża nas do prawdy o aferze PegasusaTVN24

Kwiatkowski: nie tylko komisja senacka, ale wkrótce prokurator chętnie z Markiem Suskim porozmawia 

Senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, w przeszłości szef Najwyższej Izby Kontroli, ocenił, iż "dowiadujemy się całkiem czegoś nowego".  Jak mówił, do tej pory wiedzieliśmy na podstawie oficjalnych danych, że "liczba podsłuchów w Polsce to było ponad 6,5 tysiąca - tyle wniosków skierowano". - Sąd odmówił tylko w 35 przypadkach. Od dłuższego czasu zastanawialiśmy się, ile w tej liczbie jest broni ofensywnej, bo tak ją trzeba nazywać, do inwigilacji obywateli - Pegasusa. Wydaje się, że Marek Suski szczerze nam powiedział, co wiedział, czyli że kilkaset - mówił dalej.

- Pytanie tylko, skąd ma tę wiedzę, bo nie jest szefem żadnej ze służb. Myślę, że pan Marek Suski powinien pilnie zostać zaproszony na senacką komisję do spraw inwigilacji systemem Pegasus i zeznać, skąd te informacje posiada - kontynuował.

Na uwagę reporterki, że Suski jest członkiem sejmowej komisji do spraw służb specjalnych, Kwiatkowski odparł, że jeżeli jest w jej strukturach i takową wiedzę posiada, to jest to wiedza oklauzulowana. - Więc jeżeli ujawnił te informacje, to na pewno nie tylko komisja senacka, ale wkrótce prokurator chętnie z Markiem Suskim porozmawia - dodał senator.

Kwiatkowski: nie tylko komisja senacka, ale wkrótce prokurator chętnie z Markiem Suskim porozmawia
Kwiatkowski: nie tylko komisja senacka, ale wkrótce prokurator chętnie z Markiem Suskim porozmawia TVN24

Grodzki: Komisja senacka dojdzie, kto, ilu i kiedy było inwigilowanych. Natomiast Suski trochę ukierunkował te badania 

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki z KO mówił, że "jest taka ludzka przypadłość, że czasami człowiek, zanim pomyśli, to powie".

- Jeżeli to jest skala kilkuset obywateli podsłuchiwanych czy inwigilowanych - bo słowo podsłuchiwanych nie jest tu właściwe, bo to jest wkraczanie w całe życie, łącznie z przysłowiową alkową - to jest to wiadomość porażająca - ocenił.

Grodzki powiedział, że jest przekonany, iż członkowie nadzwyczajnej senackiej komisji "dojdą prawdy, kto, ilu i kiedy było inwigilowanych". - Natomiast pan poseł Suski jakby trochę ukierunkował te badania - dodał marszałek Senatu.

Grodzki: Komisja senacka dojdzie kto, ilu i kiedy było inwigilowanych. Natomiast Suski trochę ukierunkował te badania
Grodzki:TVN24

Autorka/Autor:akr

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

W niedzielę weszły w życie zmiany w Regulaminie ogólnym żołnierza Wojska Polskiego. Polscy żołnierze mogą od teraz nosić zarost do długości trzech centymetrów, a także odsłonić tatuaże na ramionach i przedramionach.

Polscy żołnierze mogą zapuścić brody i odsłonić tatuaże. "Dla wielu stanowiło to problem"

Polscy żołnierze mogą zapuścić brody i odsłonić tatuaże. "Dla wielu stanowiło to problem"

Źródło:
PAP

W 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej oficjalne obchody z udziałem najważniejszych władz państwowych odbywają się równocześnie na gdańskim Westerplatte i w Wieluniu. - Dzisiaj nie powiemy "Nigdy więcej wojny". Dzisiaj musimy powiedzieć: "Nigdy więcej samotności". Nie może już tak więcej być w historii, że Polska będzie samotnie stawiała czoła agresji - mówił premier Donald Tusk.

"Nigdy więcej samotności"

"Nigdy więcej samotności"

Źródło:
TVN24

Nie wolno ustępować imperializmowi, druga wojna światowa jest tego wielką lekcją - podkreślił w niedzielę w Wieluniu prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, "wybaczenie i uznanie winy to jedno, a zadośćuczynienie za szkody to drugie". - I ta sprawa cały czas jeszcze nie jest załatwiona i nigdy nie była załatwiona od 80 lat - powiedział.

Prezydent w Wieluniu. "Zadośćuczynienie za straty poniesione w drugiej wojnie światowej należy się Polakom"

Prezydent w Wieluniu. "Zadośćuczynienie za straty poniesione w drugiej wojnie światowej należy się Polakom"

Źródło:
PAP
"Do jednego kliknięcia skróciliśmy dystans pomiędzy pragnieniem a jego realizacją"

"Do jednego kliknięcia skróciliśmy dystans pomiędzy pragnieniem a jego realizacją"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W sobotę w amerykańskim stanie Missisipi doszło do wypadku autobusu. Zginęło co najmniej siedem osób, w tym sześcioletni chłopiec i jego 16-letnia siostra, a 37 osób trafiło do szpitali z obrażeniami - podały amerykańskie media, powołując się miejscowe władze.

Wypadek autobusu w USA. Siedem ofiar, w tym rodzeństwo, wiele osób rannych

Wypadek autobusu w USA. Siedem ofiar, w tym rodzeństwo, wiele osób rannych

Źródło:
PAP

Śledztwo, które prowadzimy, ma kilka wątków. Generalnie rzecz ujmując, badamy, czy w latach 2006-2009 mogło dochodzić do popełniania przestępstw przez funkcjonariuszy CBA, w tym przez szefa i jego zastępców - powiedział rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania po emisji materiału "Superwizjera" "Seksmisja CBA. Kulisy operacji wiedeńskiej".

Działania CBA za czasów Kamińskiego i Wąsika. Prokuratura prowadzi śledztwo z "kilkoma wątkami"

Działania CBA za czasów Kamińskiego i Wąsika. Prokuratura prowadzi śledztwo z "kilkoma wątkami"

Źródło:
TVN24

Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował o śmierci Ewy Bialik, prokurator i rzeczniczki Prokuratury Krajowej. Bialik zmarła w wieku 58 lat. "Była wzorem profesjonalizmu zawodowego, zawsze rzetelna i życzliwa" - napisał na platformie X.

Nie żyje prokurator Ewa Bialik

Nie żyje prokurator Ewa Bialik

Źródło:
PAP

Pasażer samolotu tuż przed lądowaniem na katowickim lotnisku zaczął się kłócić się z innymi, nie słuchał też poleceń załogi. Później tłumaczył się "atakiem paniki". Został ukarany mandatem.

Pod koniec lotu zaczął się kłócić z pasażerami i nie słuchał poleceń załogi

Pod koniec lotu zaczął się kłócić z pasażerami i nie słuchał poleceń załogi

Źródło:
tvn24.pl

Proboszcz parafii w Garwolinie (Mazowsze) rozebrał zabytkowe ogrodzenie przy kościele. Użyta została do tego koparka, co oburzyło miłośników historii. Duchowny miał pozwolenie od służb konserwatorskich, w tym na użycie koparki. Miała jednak posłużyć tylko do "wzruszenia muru". Konserwator zabytków zlecił kontrolę.

Zabytkowe ogrodzenie przy kościele rozebrane koparką. Konserwator zlecił kontrolę

Zabytkowe ogrodzenie przy kościele rozebrane koparką. Konserwator zlecił kontrolę

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę w Turyngii i Saksonii odbywają się wybory do parlamentów regionalnych tych krajów związkowych. Jak piszą media, skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD) "zmierza po bezprecedensowe wyniki". W Turyngii prawdopodobnie wygra, a w Saksonii idzie łeb w łeb z chadekami - wskazują ostatnie sondaże. Na ulice Erfurtu w Turyngii wyszły w sobotę tysiące osób - zarówno zwolenników, jak i przeciwników tej partii. "Niemcy Wschodnie!", "Naziści precz!", było słychać głosy z dwóch stron. Wybory w Niemczech śledzi dzisiaj cały świat.

AfD zdobędzie Turyngię i Saksonię? Ruszły wybory, na które patrzą nie tylko Niemcy

AfD zdobędzie Turyngię i Saksonię? Ruszły wybory, na które patrzą nie tylko Niemcy

Źródło:
PAP

Po rządzie Olafa Scholza do końca kadencji nie należy spodziewać się niczego istotnego w polityce Niemiec wobec Ukrainy - twierdzi politolog Carlo Masala, naukowiec wykładający w Uniwersytecie Bundeswehry w Monachium. Jego zdaniem siły przeciwne pomocy, przede wszystkim w SPD, będą zyskiwały na znaczeniu.

Siły przeciwne pomocy Ukrainie zyskują. "Nie istnieje żadna poważna strategia"

Siły przeciwne pomocy Ukrainie zyskują. "Nie istnieje żadna poważna strategia"

Źródło:
PAP

921 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Rosjanie ostrzelali wieś Czerkaska Łozowa w obwodzie charkowskim, zabijając 10 osób. Zaatakowali też miasto Czasiw Jar, gdzie zginęło pięć osób. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Najważniejsze wydarzenia ostatniej doby w Ukrainie

Najważniejsze wydarzenia ostatniej doby w Ukrainie

Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

W państwach Azji Środkowej władza zazwyczaj jest przekazywana przez satrapów komuś w rodzinie. Tak zapewne stanie się też w Uzbekistanie, gdzie prezydent Szawkat Mirzijojew udziela córce większych pełnomocnictw i deleguje na odpowiedzialne stanowiska. Może to stanowić wstęp do przekazania jej władzy nad całym państwem - analizuje portal Radia Swoboda.

Saida "jest jak meteoryt". Wkrótce przejmie państwo? 

Saida "jest jak meteoryt". Wkrótce przejmie państwo? 

Źródło:
PAP, Radio Swoboda

Kolejna akcja szczepienia lisów na Mazowszu odbędzie się w dniach 5-18 września. Szczepionka będzie wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. Nie wolno jej dotykać. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt domowych.

Będą zrzucać i rozkładać szczepionki dla lisów. Zalecana "ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt"

Będą zrzucać i rozkładać szczepionki dla lisów. Zalecana "ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Izraelskie wojska kontynuują szeroko zakrojoną operację na Zachodnim Brzegu. Poinformowano o ciężkich walkach z palestyńskimi bojownikami w obozie dla uchodźców w Dżeninie. W nocy doszło do dwóch prób zamachów bombowych w innych częściach Zachodniego Brzegu, sprawców zastrzelono.

Izrael kontynuuje ofensywę. Jedna z największych tego typu operacji od prawie 20 lat

Izrael kontynuuje ofensywę. Jedna z największych tego typu operacji od prawie 20 lat

Źródło:
PAP

Według oficjalnych danych, w Meksyku od 1950 roku zaginęło bez wieści 116 386 osób, których nigdy nie odnaleziono - ogłosiły w piątek tamtejsze stowarzyszenia obrońców praw człowieka.

Ponad 100 tysięcy osób, których nigdy nie odnaleziono

Ponad 100 tysięcy osób, których nigdy nie odnaleziono

Źródło:
PAP

Władze Chin i Filipin po raz kolejny wzajemnie oskarżyły się o celowe doprowadzenie do zderzenia okrętów straży przybrzeżnej na Morzu Południowochińskim. To kolejny z serii incydentów, do których doszło w ostatnim czasie na spornych wodach.

"Bezpośrednio i celowo staranował okręt". Konfrontacja na spornych wodach

"Bezpośrednio i celowo staranował okręt". Konfrontacja na spornych wodach

Źródło:
Reuters, PAP

Na początku lipca kot o imieniu Finn zaginął w Middle River w stanie Minnesota. Jego właścicielka szukała go każdej nocy. Mruczka znaleziono dwa miesiące później w Monroe w stanie Waszyngton, które oddalone jest od jego domu o ponad 2400 kilometrów.

"Szukałam go każdej nocy". Zaginiony kot znaleziony ponad 2400 kilometrów od domu

"Szukałam go każdej nocy". Zaginiony kot znaleziony ponad 2400 kilometrów od domu

Źródło:
ENEX, KIRO7, yahoo.com

Iga Świątek wywalczyła awans do kolejnej rundy US Open. Premier Donald Tusk zapowiedział "wielką rządową spowiedź powszechną". Zmarła była rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 1 września

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 1 września

Źródło:
tvn24.pl

IMGW opublikował prognozę zagrożeń meteorologicznych na kolejne dni. Wynika z nich, że wrzesień przywita nas upalną aurą. W większości województw mogą zostać wydane ostrzeżenia drugiego stopnia.

Skwar nie powiedział ostatniego słowa. Prognoza ostrzeżeń IMGW

Skwar nie powiedział ostatniego słowa. Prognoza ostrzeżeń IMGW

Źródło:
IMGW

W Rzeszowie, na osiedlu Biała, doszło do pożaru budynków mieszkalnych w zabudowie szeregowej. W jednym z nich doszło do wybuchu butli z gazem. Służby informują, że nie ma rannych. Przed przyjazdem strażaków z budynków ewakuowało się 20 osób.

Pożar w szeregówkach w Rzeszowie. Wybuchła butla z gazem, osiem domów zniszczonych     

Pożar w szeregówkach w Rzeszowie. Wybuchła butla z gazem, osiem domów zniszczonych     

Źródło:
TVN24, PAP

Zmiana zasad opłat za parkowanie w miastach może być dla niektórych dramatyczna w skutkach. Trudno inaczej nazwać wezwanie do zapłacenia 18 tysięcy złotych dla kobiety z niepełnosprawnością. Są też inne przykłady z innych miast. 

Zmiana zasad opłat za parkowanie może być źródłem ludzkich dramatów. Za błędy płaci się naprawdę dużo

Zmiana zasad opłat za parkowanie może być źródłem ludzkich dramatów. Za błędy płaci się naprawdę dużo

Źródło:
Fakty TVN

238 nałożonych mandatów, 46 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych, 13 odebranych praw jazdy. To efekt kontroli, które w ostatnich dniach prowadzili stołeczni policjanci, głównie w centrum Warszawy. Akcja była wymierzona w kierowców, którzy uprzykrzają życie mieszkańcom rykiem silników swoich aut i motocykli.

Posypały się mandaty dla kierowców za ryczące silniki

Posypały się mandaty dla kierowców za ryczące silniki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Magazyn śledczy reporterów "Superwizjer" wraca na antenę z nowymi odcinkami. Autorzy programu od lat ukazują nadużycia władzy, korupcję, błędy wymiaru sprawiedliwości, skandale w policji i afery gospodarcze. Program będzie można oglądać na antenie TVN, TVN24 oraz w TVN24 GO i na platformie Player. Oto czego widzowie mogą spodziewać się w nowym sezonie.

"Superwizjer" powraca. Gdzie i kiedy oglądać nowe odcinki

"Superwizjer" powraca. Gdzie i kiedy oglądać nowe odcinki

Źródło:
tvn24.pl
"Jak robiłem to zdjęcie, czułem, że będą z tego kłopoty". Fotograf prezydenta Dudy o kulisach pracy w Pałacu

"Jak robiłem to zdjęcie, czułem, że będą z tego kłopoty". Fotograf prezydenta Dudy o kulisach pracy w Pałacu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Rada Polskich Mediów wystosowała apel o podjęcie śledztwa w sprawie zabójstwa dziennikarza Jarosława Ziętary. "W państwie prawa nie może być zgody na brak kary za zbrodnię. Szczególnie za zbrodnię, która w swojej istocie jest zamachem na podstawy demokratycznego państwa" - napisano.

"W państwie prawa nie może być zgody na brak kary za zbrodnię"

"W państwie prawa nie może być zgody na brak kary za zbrodnię"

Źródło:
Rada Polskich Mediów, tvn24.pl

Po raz czwarty wręczono Medale Wolności Słowa. W czasie gali wyróżniono laureatów w trzech kategoriach: Media, Instytucja i Obywatel/Obywatelka. W pierwszej z nich medal otrzymała Karolina Lewicka z Tok FM, w drugiej odznaczono stowarzyszenie Pro Loquela Silesiana, zaś w trzeciej - Anja Rubik.

Medale Wolności Słowa przyznane

Medale Wolności Słowa przyznane

Aktualizacja:
Źródło:
Fundacja Grand Press

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najgłośniejszych filmowych premierach tego tygodnia. Już za tydzień do kin trafi film Jorgosa Lantimosa "Rodzaje życzliwości" z Emmą Stonę, Jesse Plemonsem i Willem Dafoe w rolach głównych. Prowadząca program podzieliła się także dobrą wiadomością z miłośnikami polskiego kina.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl