W środę odbyło się kolejne posiedzenie senackiej komisji nadzwyczajnej w sprawie nielegalnej inwigilacji oprogramowaniem Pegasus. Tym razem senatorowie wysłuchali Krzysztofa Brejzy z Koalicji Obywatelskiej. Przed komisją wypowiedzieli się również eksperci prawni. Przebieg posiedzenia relacjonowaliśmy w tvn24.pl.
OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO
Na pytania senatorów odpowiadał senator KO Krzysztof Brejza. Przed komisją głos zabrali również eksperci prawni: prof. dr hab. Dobrosława Szumiło-Kulczycka (Uniwersytet Jagielloński), dr Adam Behan (Uniwersytet Jagielloński) oraz dr Maciej Fingas (Uniwersytet Gdański).
We wtorek senacka komisja nadzwyczajna wysłuchała byłego szefa Najwyższej Izby Kontroli senatora Krzysztofa Kwiatkowskiego, a także obecnego prezesa NIK Mariana Banasia oraz doradcy w Departamencie Administracji Publicznej Najwyższej Izby Kontroli gen. Marka Bieńkowskiego.
W trakcie pierwszego posiedzenia komisji, które odbyło się w poniedziałek, senatorowie wysłuchali ekspertów z Citizen Lab - Johna Scotta-Railtona oraz Billa Marczaka.
W pracach komisji nie uczestniczy żaden senator PiS. Ugrupowanie nie zgłosiło swoich kandydatów.
Bosacki: zacząłem organizować niejawne posiedzenie senackiej komisji
Przewodniczący komisji senator Marcin Bosacki (KO) przekazał w środę w Polsat News, że zaczął organizować niejawne posiedzenie senackiej komisji. - Na przykład wczoraj były szef, czy nadzorca kontrolerów w tej sprawie generał Marek Bieńkowski, i zresztą szef Policji za czasów pierwszych rządów PiS-u, w latach 2005-2007, oraz były ówczesny szef NIK Krzysztof Kwiatkowski powiedzieli nam, że część informacji, które posiadają, jest objęta klauzulą tajności, i że mogą nam przekazać te dokumenty dotyczące CBA - mówił senator. Zaznaczył, że tajne dokumenty mogą być omawiane tylko na posiedzeniu niejawnym.
- Myślę, że w ciągu dwóch, trzech tygodni takie niejawne posiedzenie komisji zorganizujemy, i będziemy mieli wiedzę - dodał.
Zapowiedział przygotowanie raportu w dwóch częściach, z których jedna będzie niejawna i ma być przekazana marszałkowi Senatu.
Czy taka senacka komisja ma jakieś nadzwyczajne uprawnienia? Sprawdziliśmy
Sprawa inwigilacji Pegasusem
Grupa badaczy z Citizen Lab, działająca przy Uniwersytecie w Toronto, w ekspertyzie wykazała, że w Polsce inwigilowani oprogramowaniem Pegasus byli mecenas Roman Giertych, prokurator Ewa Wrzosek oraz senator Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Brejza. Fakt, że Brejza był inwigilowany, potwierdziła też niezależnie Amnesty International. Według Citizen Lab senator Krzysztof Brejza był 33 razy inwigilowany przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku, kiedy był szefem sztabu wyborczego KO. Przeciwko politykowi nie toczy się żadne postępowanie.
W wywiadzie dla tygodnika "Sieci" wicepremier ds. bezpieczeństwa i prezes PiS Jarosław Kaczyński potwierdził, że rząd kupił Pegasusa, jednak ocenił, że kwestia inwigilacji tym systemem to "afera z niczego". Kaczyński bagatelizował też wątpliwości związane zakupem Pegasusa ze środków Funduszu Sprawiedliwości.
Autorka/Autor: js/kab
Źródło: PAP, tvn24.pl