Modlitwy w intencji ofiar wykorzystania seksualnego. "Kościół zawsze będzie się zmagał z grzechem"

Arcybiskup Ryś
Arcybiskup Ryś odprawił mszę w intencji "skrzywdzonych, zranionych" przez księży
Źródło: Archidiecezja Łódzka

Kościół zawsze będzie się zmagał z grzechem, bo nigdy nie jest wolny od zła i grzechu swoich członków, także osób duchownych – powiedział w czasie drogi krzyżowej metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc. W piątek przypada dzień modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich, ustanowiony przez papieża Franciszka. Podczas piątkowych nabożeństw o przypadkach pedofilii w Kościele mówili też inni hierarchowie.

Metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś odprawił w piątek mszę świętą "w intencji wszystkich pokrzywdzonych, zranionych, szczególnie w kościele łódzkim, przez naszych łódzkich księży". - Ta modlitwa jest też uczciwą deklaracją solidarności, otwartości, gotowości do każdej pomocy – powiedział.

Modlił się też "za sprawców, w jakiejś mierze za nas wszystkich". - Prosimy Pana Boga o dar uznania przez nas naszej winy, prawdziwego za nią żalu, nawrócenia, czyli podjęcia konsekwencji własnych grzechów – mówił arcybiskup Ryś.

W kazaniu komentował psalm 51. Podkreślał, że "Bóg uczy nas, aby nieustannie mieć swój grzech przed oczyma i na nowo prosić o oczyszczenie".

Arcybiskup Grzegorz Ryś
Arcybiskup Grzegorz Ryś
Źródło: Archidiecezja łódzka

Kościół "nigdy nie jest wolny od zła i grzechu swoich członków, także osób duchownych"

Metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc przewodniczył wieczorem w katowickiej katedrze nabożeństwu drogi krzyżowej.

Jak mówił hierarcha na początku nabożeństwa, wierni przystępują do rozważania drogi krzyżowej "ufni w uzdrawiającą i przemieniającą moc tej modlitwy".

- Stawia nas ona w obliczu tajemnicy zła i grzechu, którym każdy z nas jest indywidualnie poddany, ale też nasze wspólnoty są naznaczone i w którym mają swój udział. Zło i grzech są głęboko zakorzenione w ludzkim sercu, każdy człowiek zmaga się z nim do końca życia – powiedział arcybiskup.

skworc
Droga krzyżowa w katowickiej katedrze
Źródło: TVN24

- Każdy człowiek zmaga się ze złem, także przynależąc do Kościoła. Kościół zawsze będzie się zmagał z grzechem, bo nigdy nie jest wolny od zła i grzechu swoich członków, także osób duchownych. Jednak na drodze krzyżowej stajemy jednocześnie przed obliczem tajemnicy miłości, która wie, jak pokonać zło, jak pozbawić grzech jego mocy, przezwyciężyć śmierć i ukazać światło życia – zaznaczył.

Uczestnicy drogi krzyżowej modlili się w intencji cierpiących – ofiar, ale także za wszystkich innych, by mieli odwagę "podnosić tych, których przytłacza krzyż bolesnych doświadczeń".

- Jesteśmy świadomi, że nasze pokutne akty nie uczynią niebyłą wyrządzoną krzywdę ani nie uśmierzą bólu zranionych zgorszeniem sumień – powiedział arcybiskup Skworc.

Abp Wiktor Skworc:Zło jest wszędzie, zło jest w kościele
Abp Skworc: zło jest wszędzie, zło jest w kościele
Źródło: TVN24

"Wołamy i prosimy o przebaczenie świadomi tego, że to wielka rana na ich życiu"

Drodze krzyżowej w białostockiej katedrze przewodził metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda.

Mówił, że piątkowa modlitwa "jest skierowana przede wszystkim do tych wszystkich, którzy zostali skrzywdzeni, doświadczyli wielkiej krzywdy moralnej".

- W tej modlitwie chcemy prosić ich, by wybaczyli grzechy, bo chrześcijanin nie może nie wybaczyć. Wołamy i prosimy o to przebaczenie świadomi tego, że to wielka rana na ich życiu – powiedział arcybiskup.

Dodał, że "jest to również rana zadana Kościołowi, tym wszystkim kapłanom, którzy stoją na straży miłości chrystusowej" i zadana "przede wszystkim samemu Jezusowi Chrystusowi".

- W sposób szczególny chcemy pamiętać i modlić się za wszystkie ofiary przemocy seksualnej i powiedzieć Chrystusowi, że jego Kościół jest zawsze otwarty, jest jak matka kochająca, która chce wszystkim pomóc. To nie Kościół skrzywdził, ale ludzie Kościoła skrzywdzili – powiedział Wojda.

abp wojda
Abp Wojda: wołamy i prosimy przebaczenie
Źródło: TVN24

Dzień modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich

Papież Franciszek 30 czerwca 2015 roku zwrócił się z apelem do krajowych konferencji biskupich o zorganizowanie w poszczególnych krajach Dni Modlitwy i Pokuty za Grzech Wykorzystywania Seksualnego Małoletnich. Pierwszy raz obchodzono go w Polsce 3 marca 2017 roku.

Zgodnie z decyzją podjętą na 380. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Płocku jesienią 2018 roku każdy pierwszy piątek wielkiego postu jest w polskim Kościele dniem modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich.

Czytaj także: