Oświadczenie organizacji żydowskich w związku z "wykorzystywaniem najtragiczniejszych kart historii w walce politycznej"

Autor:
tas/dap
Źródło:
tvn24.pl
Spot PiS z wykorzystywaniem ujęć z obozu koncentracyjnego Auschwitz
Spot PiS z wykorzystywaniem ujęć z obozu koncentracyjnego Auschwitz TVN24
wideo 2/6
TVN24Spot PiS z wykorzystywaniem ujęć z obozu koncentracyjnego Auschwitz

Zwracamy się z apelem do wszystkich polityków, by unikali instrumentalnego wykorzystywania historii - napisały w środowym oświadczeniu działające w Polsce organizacje żydowskie. Jak dodano, "walka polityczna nie może być pretekstem do szargania pamięci o milionach ofiar drugiej wojny światowej".

"My – przedstawiciele organizacji żydowskich przeciwstawiamy się wykorzystywaniu najtragiczniejszych kart europejskiej historii, a w szczególności Zagłady Żydów, w bieżącej walce politycznej" - napisano w środowym oświadczeniu.

Sygnatariusze - działające w Polsce organizacje żydowskie - zaapelowały "do wszystkich ugrupowań parlamentarnych o publiczne potępienie takich zachowań."

"Do wszystkich polityków zwracamy się z apelem, by unikali instrumentalnego wykorzystywania historii. Do służb państwowych zwracamy się zaś z prośbą o skuteczne położenie tam wszelkim podobnym zachowaniom, które bazują na jawnym bądź ukrytym antysemityzmie, a ostatecznie prowadzą do przemocy i cierpienia" - podkreślono w oświadczeniu.

CZYTAJ TAKŻE: Radni Oświęcimia skrytykowali użycie symbolu Auschwitz w spocie PiS

CZYTAJ TAKŻE: Spot PiS-u z ujęciami obozu koncentracyjnego. Muzeum Auschwitz reaguje

"Walka polityczna nie może być pretekstem"

"W ostatnich dniach jesteśmy świadkami bezprecedensowego wykorzystywania śmierci milionów Żydów do bieżącej walki politycznej przez różne strony politycznej sceny. Przyjmuje ono różne formy: od 'niewinnych' tweet’ów, przez artykuły prasowe, spoty polityczne, aż po słowne i fizyczne ataki ze strony posłów Sejmu RP na profesorów zajmujących się tematem Zagłady" - napisano w oświadczeniu.

Zdaniem sygnatariuszy zachowanie przedstawicieli polskiej sceny politycznej "przywodzi na myśl najczarniejsze lata dwudziestolecia międzywojennego, gdy skrajnie prawicowi politycy otwarcie budowali swój kapitał polityczny na nietolerancji, szowinizmie i antysemityzmie".

"Wszystkie te zachowania stanowią kolejny dowód na to, że wiedza na temat Zagłady w Polsce jest niewystarczająca, a wręcz znikoma. Stoimy na stanowisku, że niezależne badania nad Zagładą powinny być rozwijane w Polsce tak, aby stworzyć solidne podstawy do dyskusji i polemiki. Nie ma nic złego w sporze, pod warunkiem, że jest prowadzony z szacunkiem dla drugiej strony i w oparciu o fakty, a nie o emocje" - czytamy w dokumencie, w którym podkreślono również, że "walka polityczna nie może być pretekstem do szargania pamięci o milionach ofiar drugiej wojny światowej".

Oświadczenie organizacji żydowskich

Spot Prawa i Sprawiedliwości

Wcześniej w środę w mediach społecznościowych Prawa i Sprawiedliwości opublikowano spot, w którym wykorzystano ujęcia z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau oraz wpis dziennikarza Tomasza Lisa, zamieszczony na Twitterze.

Materiał PiS został opublikowany w kontekście marszu opozycji, który 4 czerwca przejdzie przez Warszawę.

Krytykę wobec klipu wyraziło Muzeum Auschwitz. Do sprawy odniósł się też prezydent Andrzej Duda. "Pamięć o Ofiarach niemieckich zbrodni w Auschwitz jest święta i nietykalna. Tragedia milionów Ofiar nie może być wykorzystywana w walce politycznej. To działanie niegodne i nie ma dla niego usprawiedliwienia" - napisał na Twitterze.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas/dap

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości