Zaostrzono kontrolę recept na opioidy. "Każdego dnia dostaję raport"

Źródło:
PAP
Leszczyna: odpowiedzialność kontrolna była w zasadzie rozmyta na różne instytucje
Leszczyna: odpowiedzialność kontrolna była w zasadzie rozmyta na różne instytucjeTVN24
wideo 2/3
Leszczyna: odpowiedzialność kontrolna była w zasadzie rozmyta na różne instytucjeTVN24

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że od poniedziałku działa dokładniejszy system monitorowania przepisywania leków psychotropowych i narkotycznych. - Każdego dnia dostaję raport jako minister zdrowia - oświadczyła. Dodała, że w przypadku niepokojących wniosków taki raport będzie trafiał do Komendy Głównej Policji. Leszczyna zapowiedziała też między innymi, że na liście refundacyjnej pojawi się 31 nowych terapii.

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna w poniedziałek na konferencji prasowej pytana była o zapowiedziane przez nią wprowadzenie codziennego system monitorowania wystawiania i realizacji recept na opioidy, w tym fentanylu.

Przypomniała, że kiedy w czasie pandemii wprowadzono do systemu prawnego teleporady, to razem z nimi weszły w życie tzw. receptomaty. Jednocześnie wskazała, że nie wprowadzono wystarczających ograniczeń prawnych i nie uszczelniono wystarczająco tego systemu.

Jak mówiła, w Centrum e-zdrowia istniał i istnieje system monitorowania, ale "nie było żadnej procedury, żadnego regulaminu, żadnego zarządzenia ministra zdrowia, które by mówiło na przykład, w jakich okresach ma być raportowanie". - Nie było też w zasadzie współpracy z policją, a odpowiedzialność kontrolna była w zasadzie rozmyta na różne instytucje i nie do końca wiadomo było, kto za co odpowiada - dodała. Oświadczyła przy tym, że "dzisiaj będzie gotowe takie zarządzenie ministra zdrowia".

Leszczyna: odpowiedzialność kontrolna była w zasadzie rozmyta na różne instytucje
Leszczyna: odpowiedzialność kontrolna była w zasadzie rozmyta na różne instytucjeTVN24

"Centrum e-zdrowia monitoruje preskrypcję leków opioidowych"

- Już od dzisiaj Centrum e-zdrowia monitoruje preskrypcję leków opioidowych, i w ogóle leków psychotropowych i narkotycznych, i każdego dnia dostaję raport jako minister zdrowia. Analizujemy ten raport - mówiła dalej Leszczyna.

Zapewniła, że jeśli zostaną zauważone "jakieś niepokojące zjawiska, jakieś niepokojące trendy, (...) to należy się temu przyjrzeć". Jako przykład wskazała sytuację, gdy od jednego lekarza recepty są realizowane w różnych miejscach w Polsce w ciągu jednego dnia, co jak mówiła, oznacza, że jest to "receptomat".

Szefowa resortu zdrowia poinformowała, że jest już po rozmowie z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Tomaszem Siemoniakiem. - Po naszej stronie (jest) monitoring, raportowanie codzienne. Po stronie służb, po stronie organów ścigania, współpraca z nami w tym zakresie - wyjaśniła.

Pytana, co w sytuacji, gdy z analizy raportu wynikną niepokojące wnioski - odpowiedziała, że raport trafi do Komendy Głównej Policji.

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wzmocnienie monitoringu recept na leki opioidowe
Ministerstwo Zdrowia zapowiada wzmocnienie monitoringu recept na leki opioidoweTVN24

Już w sobotę Leszczyna zapowiadała wprowadzenie monitoringu. Poinformowała wtedy, że poleciła dyrektorowi Centrum e-zdrowia wdrożenie stałego monitoringu wystawiania i realizacji recept na opioidy. Mówiła, że obserwując trendy i nieprawidłowości, będzie można natychmiast reagować poprzez Głównego Inspektora Farmaceutycznego i zawiadamiać organy ścigania.

- Chcę wyraźnie podkreślić, że ten monitoring będziemy prowadzić na poziomie lekarzy i podmiotów medycznych, natomiast dane pacjenta nie będą absolutnie nigdzie przekazywane - podkreśliła w sobotę ministra, dodając, że dane pacjenta są danymi wrażliwymi i są całkowicie bezpieczne.

Policja podała również w sobotę, że od stycznia 2022 r. do połowy kwietnia 2024 r. policjanci zabezpieczyli dokładnie 252,2 g fentanylu i jego pochodnych w Polsce. Ilość ta jest niewielka, biorąc pod uwagę ok. 21 ton środków odurzających zabezpieczonych przez policję w ubiegłym roku - poinformowano.

W Polsce najczęściej do nielegalnego obrotu fentanylem dochodzi poprzez fałszywe recepty lub kradzież leku, który te substancje zawiera, choć policja wskazuje też na to, że proszek lub tabletka mogą również pochodzić z przemytu. Przez ostatnie kilkanaście miesięcy policja prowadziła 20 postępowań przygotowawczych związanych z fentanylem, w ich toku ustalono 22 podejrzanych. Policjanci zaznaczyli, że liczba prowadzonych w tych sprawach postępowań stanowi marginalny udział w całości rynku narkotykowego w Polsce. Tylko w 2023 roku policja wszczęła 37 728 postępowań w sprawie narkotyków.

Ministra zdrowia zapowiedziała rozporządzenie w sprawie monitoringu recept na leki opioidowe
Ministra zdrowia zapowiedziała rozporządzenie w sprawie monitoringu recept na leki opioidoweTVN24

Nowe terapie na liście refundacyjnej

Na poniedziałkowej konferencji szefowa MZ poinformowała również o tym, że na najnowszej liście refundacyjnej pojawi się 31 nowych terapii.

Wyjaśniała, że to, jakie leki znajdują się na takiej liście, "to jest wypadkowa decyzji Ministerstwa Zdrowia i decyzji firm farmaceutycznych, które muszą wystąpić z wnioskiem do ministra zdrowia o to, żeby ich lek znalazł się na takiej liście". - Od umiejętności naszych świetnych negocjatorów sporo zależy i zapewniam, że zawsze starają się wynegocjować jak najlepsze warunki dla pacjentów - powiedziała.

Jak mówiła, na nowej liście będzie 31 nowych terapii dla pacjentów, w tym 8 terapii onkologicznych i 23 terapie nieonkologiczne, z czego 6 dla pacjentów z chorobami rzadkimi.

Aktualizowanie listy refundacyjnej umożliwia wprowadzanie na nią nowych produktów o udowodnionej skuteczności i leków generycznych - odpowiedników leków oryginalnych zawierających tę samą substancję czynną. Dzięki refundacji pacjenci mogą kupić taniej leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne.

MZ: nie zawsze dostawcy systemów gabinetowych nadążają

Leszczyna została też zapytana o poniedziałkową publikację "Dziennika Gazety Prawnej", w której zwrócono uwagę, że dane ok. 10 milionów pacjentów przez lata były narażone na kradzież z aplikacji używanych przez apteki i lekarzy. "Z programów, których lekarze używają do obsługi wizyt, można było wydobyć dostęp do dokumentacji medycznej pacjentów i ich danych osobowych (w tym adresowych i kontaktowych), a także uzyskać dostęp do systemu eWUŚ NFZ. Za jego pomocą przestępca mógłby wystawiać refundowane recepty, skierowania czy zwolnienia lekarskie" - podała "DGP".

"DGP" podała, że skala ujawnionych nieprawidłowości jest ogromna, dotyczy kilkunastu tysięcy przychodni, gabinetów lekarskich, stomatologicznych i aptek. "Błąd popełnili przede wszystkim producenci oprogramowania gabinetowego. Dostęp do bazy danych pacjentów odbywał się w ich aplikacjach przy użyciu zakodowanego na stałe hasła, które było zaszyte w kodzie oprogramowania" - napisała redakcja. Zaznaczyła, że "dzięki zgłoszeniu sygnalisty udało się załatać luki. Nie ma jednak gwarancji, że informacje nie wyciekły".

CZYTAJ WIĘCEJ: O krok od katastrofy. Zagrożone były dane milionów osób

Jak mówiła ministra zdrowia, "mamy systemy gabinetowe, mamy w Polsce bardzo wiele podmiotów leczniczych, lekarzy prywatnych, którzy mają dostęp do systemu eWUŚ i mieć muszą, to jest oczywiste".

Zauważyła, że w Polsce fukcjonuje P1, czyli Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych. - Widzimy pacjenta, widzimy te leki, choćby po to, żeby monitorować różne zdarzenia, które są niebezpieczne - wyjaśniła. Dodała, że "dostawców gabinetowych systemów mamy około 60 i nie zawsze dostawcy nadążają z uszczelnianiem i z tym, by systemy były wystarczająco bezpieczne, ale Centrum e-zdrowia jest w stałym kontakcie z dostawcami".

W opinii szefowej resortu świadomość, że cyberbezpieczeństwo jest niezwykle istotne, szczególnie jeśli chodzi o dane wrażliwe, jest coraz większa wśród dostawców. - Lekarze, jeśli chcą być całkowicie bezpieczni, zawsze mogą pobrać system gabinet.gov.pl, tam to bezpieczeństwo zapewniamy - dodała.

Leszczyna zaznaczyła, że "najsłabszym ogniwem każdego systemu informatycznego jest człowiek". Przypomniała, że nie należy udostępniać loginu i hasła, zapisywać ich na stałe, a higiena związana z użytkowaniem systemów informatycznych jest niezwykle ważna. - O tym też rozmawiamy z naszymi lekarzami, podmiotami leczniczymi - podkreśliła.

Szpitale czekają na zapłatę za nadwykonania

NFZ przekazał w ubiegłym tygodniu, że szpitale z pięciu województw czekają na zapłatę przez NFZ za nadwykonania nielimitowanych świadczeń z pierwszego kwartału. Problem, jak informował prezes Ogólnopolskiego Związku Szpitali Powiatowych Waldemar Malinowski, mają szpitale w woj. śląskim, małopolskim, mazowieckim, podlaskim i lubelskim.

Szpitale czekają na pieniądze z NFZ za świadczenia wykonane poza kwotę określoną w ich kontraktach z Funduszem, na które nie ma limitów. Należą do nich porody, leczenie zawałów serca, dializy, porady specjalistyczne, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny i rehabilitacja. Już w poprzednich latach środki przekazywane na ten cel przez Fundusz były niewystarczające, co przyczyniło się do wzrostu zadłużenia szpitali. Na koniec ub. roku wynosiło ono 22 mld zł.

Izabela Leszczyna poinformowała, że "11 oddziałów wojewódzkich (NFZ - red.) wypłaciło nadwykonania za pierwszy kwartał". b- Pięć nie wypłaciło, ale - z tego, co pamiętam - w tym tygodniu, jeszcze w czerwcu, środki mają popłynąć do tych pięciu województw, które miały nadwykonania jeszcze niezapłacone. Czyli do końca czerwca, absolutnie, pierwszy kwartał będziemy mieli z głowy - powiedziała Leszczyna.

Do Narodowego Funduszu Zdrowia - jak przekazała - "poszło już 9 mld zł więcej niż było w planie NFZ ubiegłorocznym". Szefowa MZ była też pytana o przyszłoroczne nakłady na zdrowie i przesunięcia finansowania niektórych obszarów z budżetu do NFZ. - Na razie mamy założenia wstępne do budżetu, tylko parametry makroekonomiczne. Jesteśmy przed tymi pracami, ale rzeczywiście one się rozpoczynają - powiedziała szefowa MZ.

Autorka/Autor:akr//mm

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Piotr Nowak

Pozostałe wiadomości

Płonie XIX-wieczny pałac znajdujący się przy ulicy Kukułczej w Jelczu-Laskowicach (woj. dolnośląskie). Strażacy otrzymali wezwanie o godz. 11:37, pożar zdążył objąć sporą część poddasza.

Ogromny pożar ponadstuletniego pałacu. Na miejscu 17 zastępów strażaków

Ogromny pożar ponadstuletniego pałacu. Na miejscu 17 zastępów strażaków

Źródło:
tvn24.pl

W naszym projekcie koleje nie będą budowane od nowa, by się łączyć w Baranowie - przekazał premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej dotyczącej Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Szef rządu wskazał, że koleje dużych prędkości mają połączyć wszystkie wielkie miasta w Polsce. Dodał, że "powstanie lotnisko w Baranowie" i "będzie to najnowocześniejsze lotnisko w Europie". 

Co dalej z CPK? Rząd podjął decyzję

Co dalej z CPK? Rząd podjął decyzję

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Zamiast baraniny inne gatunki mięsa, do tego pszenica, kukurydza czy soja. Co znajduje się w kebabach? Badania zlecone przez twórców programu "Uwaga!" TVN wykazały, że deklaracje sprzedawców dotyczące składu potrawy często rozmijają się z rzeczywistością.

Co znajduje się w kebabie? Nieprawidłowości w 80 proc. punktów gastronomicznych

Co znajduje się w kebabie? Nieprawidłowości w 80 proc. punktów gastronomicznych

Źródło:
Uwaga! TVN

Śledczy podejrzewają 38-latka o zabicie własnych rodziców w jednym z bloków na Olszy w Krakowie. Według prokuratury mężczyzna popełnił zbrodnię ze szczególnym okrucieństwem i z motywacji zasługującej na szczególne potępienie. Sekcja zwłok wykazała, że ofiary próbowały bronić się przed ciosami wymierzonymi nożem.

Miał ze szczególnym okrucieństwem zadźgać rodziców. Prokuratura o motywacji

Miał ze szczególnym okrucieństwem zadźgać rodziców. Prokuratura o motywacji

Źródło:
PAP, Onet, "SE"

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku poinformowało o planowanych i wprowadzonych już zmianach w wystawie głównej. Ma wrócić do formy z 2017 roku. Zdaniem wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza działanie obecnych władz jest "niedopuszczalne". "Usuwanie z niej tych, którzy dawali świadectwo patriotyzmu i niezłomnej walki o dobro Ojczyzny jest niedopuszczalne" - napisał na platformie X. Posłowie PiS zapowiedzieli wniosek o zwołanie specjalnego posiedzenia komisji kultury. Głos zabrał też premier Donald Tusk.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zmienia wystawę główną. Burza w sieci po słowach Kosiniaka-Kamysza. Tusk zabrał głos

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zmienia wystawę główną. Burza w sieci po słowach Kosiniaka-Kamysza. Tusk zabrał głos

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Na oddziale pediatrycznym Mazowieckiego Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Jak wynika z naszych ustaleń, gdy po nocy spędzonej w szpitalu stan dziecka się pogorszył i doszło do nagłego zatrzymania krążenia, do placówki wezwano zespół ratownictwa medycznego. W dokumentacji po interwencji jako powód zadysponowania karetki wpisano "brak sprzętu do resuscytacji". Jak to możliwe, że w szpitalu zajmującym się leczeniem dróg oddechowych nie było takich urządzeń?

W szpitalu nie było sprzętu, na pomoc wezwano karetkę. Nie żyje 11-miesięczne dziecko

W szpitalu nie było sprzętu, na pomoc wezwano karetkę. Nie żyje 11-miesięczne dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z budżetu Rzecznika Praw Dziecka Mikołaj Pawlak zgromadził luksusowe auta, w tym sprowadzonego z USA za 425 tysięcy złotych SUV-a zwanego "bestią" - podaje OKO.press. Portal ujawnił także zwyczaj fakturowania jednoosobowych posiłków. Jak czytamy, "było normą, że rzecznik zamawiał sobie, co lubił, a następnie sekretarka opisywała fakturę jako 'usługa gastronomiczna na spotkanie RPD'".

"Bestia" i "dolce vita" Mikołaja Pawlaka. Wszystko na koszt podatnika

"Bestia" i "dolce vita" Mikołaja Pawlaka. Wszystko na koszt podatnika

Źródło:
OKO.press, tvn24.pl

Gdzie jest burza? W środę 26.06 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Zjawiskom towarzyszą opady deszczu oraz porywisty wiatr. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmoty słychać nad częścią kraju

Gdzie jest burza? Grzmoty słychać nad częścią kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Janina Goss i Wojciech Jasiński nie otrzymali absolutorium od zwyczajnego walnego zgromadzenia Orlenu. Łącznie absolutorium nie uzyskało dziesięciu członków rady nadzorczej. Jak poinformował sekcję biznesową portal tvn24.pl Orlen, "nieudzielenie absolutorium przez walne zgromadzenie akcjonariuszy otwiera drogę do dochodzenia odszkodowań od byłych członków rady nadzorczej Orlen".

Goss i Jasiński bez absolutorium od Orlenu. "Droga do dochodzenia odszkodowań"

Goss i Jasiński bez absolutorium od Orlenu. "Droga do dochodzenia odszkodowań"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Prokuratura Rejonowa Olsztyn-Północ wszczęła śledztwo w sprawie śmierci dziewczynki, do której doszło we wtorek na jednej z posesji w Barczewie (woj. warmińsko-mazurskie). Siedmiolatka została dotkliwie pogryziona przez psy należące do swojej rodziny. Na razie nikomu nie przedstawiono zarzutów. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku narażenia dziecka na bezpośrednią utratę zdrowia lub życia.

Siedmiolatka nie przeżyła ataku psów. Jest śledztwo prokuratury

Siedmiolatka nie przeżyła ataku psów. Jest śledztwo prokuratury

Źródło:
PAP, TVN24

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński poinformował w środę, że agenci CBA zatrzymali kolejnych czterech pracowników niepublicznych uczelni wyższych, tym razem z Katowic, Krakowa i Łodzi. - Dzisiejsze zatrzymania są kontynuacją dużej sprawy. Ta afera zatacza coraz szersze kręgi - powiedział na konferencji prasowej.

Kolejne zatrzymania na uczelniach. "Ta afera zatacza coraz szersze kręgi"

Kolejne zatrzymania na uczelniach. "Ta afera zatacza coraz szersze kręgi"

Źródło:
PAP, TVN24

Zielonogórscy policjanci od początku czerwca poszukiwali kierowcy, który potrącił trzyletnie dziecko i odjechał. Mężczyzna przyszedł na komendę z adwokatem i złożył wyjaśnienia. 24-latek usłyszał kilka zarzutów, ale nie odpowie za ucieczkę z miejsca zdarzenia, do której zdaniem policji nie doszło. Sprawa trafi do sądu.

Kierowca, który potrącił trzyletnie dziecko i odjechał, przyszedł na komendę z adwokatem

Kierowca, który potrącił trzyletnie dziecko i odjechał, przyszedł na komendę z adwokatem

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Infrastruktury stanowczo dementuje pojawiające się w mediach informacje odnośnie wzrostu stawki za badanie techniczne pojazdów od 1 lipca 2024 roku - podał resort w mediach społecznościowych. "Informacje nie są prawdziwe" - czytamy.

Wzrost stawki za badanie pojazdu? Jest jasne stanowisko resortu

Wzrost stawki za badanie pojazdu? Jest jasne stanowisko resortu

Źródło:
tvn24.pl

15-latek został poważnie pobity przez swojego 19-letniego kolegę, któremu był winny pieniądze. Chłopca znalazł przypadkowy przechodzień, który wezwał pogotowie. Poszkodowany przebywa w poważnym stanie w szpitalu. 19-latek został zatrzymany i tymczasowo aresztowany na trzy miesiące pod zarzutem usiłowania zabójstwa 15-letniego kolegi.

15-latek nie oddał pożyczonych pieniędzy, został poważnie pobity. 19-latek usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

15-latek nie oddał pożyczonych pieniędzy, został poważnie pobity. 19-latek usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

Źródło:
TVN24, PAP, tvn24.pl

Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro nie odbiera wezwania na poniedziałkowe przesłuchanie przed komisją śledczą do spraw Pegasusa. Szefowa komisji Magdalena Sroka zwróciła się do prokuratury, by za pomocą policji ustalić miejsce jego pobytu i wręczyć wezwanie. - Z tego, co wiem, szuka go policja, żeby to wezwanie dostarczyć - powiedział wiceprzewodniczący komisji Marcin Bosacki z KO. - Zbigniew Ziobro ma zwolnienie lekarskie co najmniej do 7 lipca - oświadczył polityk Suwerennej Polski, europoseł Jacek Ozdoba.

Ziobro nie odbiera wezwania na komisję. "Stąd też moja decyzja"

Ziobro nie odbiera wezwania na komisję. "Stąd też moja decyzja"

Źródło:
PAP, Onet

Massachusetts Institute of Technology (MIT) jest najlepszą uczelnią świata - wynika z rankingu QS World University Rankings. Spośród polskich szkół wyższych najlepiej oceniony został Uniwersytet Warszawski, który awansował z 262. na 258. miejsce.

Najlepsze uczelnie świata. Awans polskiego uniwersytetu w prestiżowym rankingu

Najlepsze uczelnie świata. Awans polskiego uniwersytetu w prestiżowym rankingu

Źródło:
topuniversities.com, tvn24.pl

IMGW ostrzega przed skwarem w prawie całym kraju. Na upały powinni przygotować się mieszkańcy wszystkich województw. Spodziewane są także burze.

Prawie cała Polska z pomarańczowymi alarmami. Ostrzeżenia IMGW przed upałem i burzami

Prawie cała Polska z pomarańczowymi alarmami. Ostrzeżenia IMGW przed upałem i burzami

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Skoro dowództwo operacyjne nie wiedziało o tym, że rakieta przekroczyła granicę Rzeczypospolitej Polskiej, to siłą rzeczy nie mogło mnie poinformować - powiedział w środę były szef MON Mariusz Błaszczak, komentując wniosek o uchylenie jego immunitetu. Dodał, że czeka na przeprosiny od wszystkich, którzy zarzucali mu kłamstwo.

Błaszczak zabrał głos. Oczekuje przeprosin, Tomczykowi radzi "połknąć język"

Błaszczak zabrał głos. Oczekuje przeprosin, Tomczykowi radzi "połknąć język"

Źródło:
TVN24
Rosyjski pocisk pod Bydgoszczą. Ujawniamy, co i kiedy naprawdę wiedział Błaszczak

Rosyjski pocisk pod Bydgoszczą. Ujawniamy, co i kiedy naprawdę wiedział Błaszczak

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Paweł Skowroński z Białegostoku, kajakarz i radny Trzeciej Drogi, opublikował w mediach społecznościowych film, na którym mówi, że włączył telewizję, a tu "oranie łba". W tym czasie z ekranu zniknęła minister Barbara Nowacka i pojawiły się nagrania z warszawskiego marszu równości. Komentując burzę, jaką wywołał filmik, twierdzi, że nie chciał obrazić osób LBGT+, a mówiąc, że nie ogląda tego "śmiecia", chodziło mu o telewizor.

Mówił, że nie chce oglądać tego śmiecia. Na ekranie był marsz równości. Twierdzi, że śmieciem nazwał telewizor

Źródło:
tvn24.pl

To jedno z największych wydarzeń na brytyjskim dworze w tym roku. Pałac Buckingham odwiedził cesarz Japonii Naruhito z małżonką Masako. Przyjął go król Karol III, królowa Kamila i książę William. Media zwracają uwagę na brak księżnej Kate, która z powodu choroby nowotworowej ograniczyła publiczne aktywności.

Król Karol gości cesarza Japonii. Oficjalne uroczystości bez księżnej Kate

Król Karol gości cesarza Japonii. Oficjalne uroczystości bez księżnej Kate

Źródło:
Reuters, People, BBC

Południowokoreańska agencja Yonhap opublikowała nagranie z kamery monitoringu, ukazujące moment wybuchu pożaru w fabryce produkującej baterie litowe pod Seulem. "Pokazuje ono wstrząsającą chronologię: gęsty dym pochłonął zakład w ciągu zaledwie 42 sekund od początkowej eksplozji baterii" - podała Yonhap.

Tak zaczął się pożar, w którym zginęły 23 osoby

Tak zaczął się pożar, w którym zginęły 23 osoby

Źródło:
Yonhap, BBC, Reuters

Satelita, zakupiony za datki wpłacane na fundację znanego aktywisty i wolontariusza Serhija Prytuły, w ciągu prawie dwóch lat użytkowania pomógł zidentyfikować i zniszczyć tysiące obiektów wroga - przekazał wywiad wojskowy w Kijowie.

"Narodowy satelita" ma "kosmiczne" wyniki. Wywiad pokazał dane

"Narodowy satelita" ma "kosmiczne" wyniki. Wywiad pokazał dane

Źródło:
Ukraińska Prawda, tvn24.pl

Premier Holandii Mark Rutte został nowym sekretarzem generalnym NATO. Wybór był formalnością, od kiedy z wyścigu wycofał się jego główny rywal, prezydent Rumunii Klaus Iohannis. Ze względu na umiejętność wychodzenia z politycznych kryzysów w kraju Rutte zyskał przydomek "Teflonowy Mark".

Jest nowy sekretarz generalny NATO

Jest nowy sekretarz generalny NATO

Źródło:
Reuters, PAP, CNN, tvn24.pl

Mark Rutte został wybrany nowym szefem najsilniejszego sojuszu wojskowego świata. Podkreślił, że to dla niego "ogromny zaszczyt" i "odpowiedzialność, której nie lekceważy". Premier Holandii to postać nietuzinkowa. Co warto o nim wiedzieć?

Na rowerze jeździ nawet do króla. Kim jest nowy szef NATO?

Na rowerze jeździ nawet do króla. Kim jest nowy szef NATO?

Aktualizacja:
Źródło:
Politico, Guardian, Reuters, tvn24.pl

Trzydziestosiedmioletni ochroniarz Gavin Plumb, który planował porwanie Holly Willoughby, zgromadził ponad dziesięć tysięcy fotografii znanej brytyjskiej prezenterki telewizyjnej - ustalili śledczy. O swoich zamierzeniach pisał w internecie, zakupił też odpowiedni ekwipunek.

Ochroniarz planował porwanie prezenterki telewizyjnej. Miał 10 tysięcy jej zdjęć

Ochroniarz planował porwanie prezenterki telewizyjnej. Miał 10 tysięcy jej zdjęć

Źródło:
The Independent, Sky News, tvn24.pl

Ze średniej z sondaży wyciągniętej przez "New York Times" wynika, że prezydent USA Joe Biden i były prezydent Donald Trump mają po 46 procent poparcia.

Biden kontra Trump. Co mówią sondaże

Biden kontra Trump. Co mówią sondaże

Źródło:
PAP

- To jest tak naprawdę bardzo niedobra wiadomość dla Joe Bidena - tak Jerzy Marek Nowakowski, były ambasador RP w Łotwie i Armenii, komentował w "Faktach po Faktach" wizytę Andrzeja Dudy w Pekinie. Przekonywał, że prezydent USA chce mieć wsparcie ze strony sojuszników z NATO, jeśli chodzi o relacje z Chinami. Politolożka, profesor Katarzyna Pisarska wskazywała, że w Polsce nie dyskutuje się o tym, czy Chiny są "naszym przyjacielem", czy "przyszłym poważnym konkurentem".

"Dwie interpretacje" wizyty Dudy. Jedna to "naprawdę niedobra wiadomość" dla Bidena

"Dwie interpretacje" wizyty Dudy. Jedna to "naprawdę niedobra wiadomość" dla Bidena

Źródło:
TVN24

Na przełomie sierpnia i września Polska zamierza składać wnioski o płatności z drugiej i trzeciej transzy KPO. By dostać niemal 50 mld zł, Polska musi między innymi zobowiązać się do kupowania ekologicznych autobusów, zmienić Regulamin Sejmu, produkować w kraju więcej leków czy energii ze źródeł odnawialnych. Sprawdzamy, co zapisano w kamieniach milowych.

Kupno ekologicznych autobusów, zmiany Regulaminu Sejmu, produkcja leków. Co musi robić Polska, by dostać kolejne środki z KPO?

Kupno ekologicznych autobusów, zmiany Regulaminu Sejmu, produkcja leków. Co musi robić Polska, by dostać kolejne środki z KPO?

Źródło:
Konkret24

- Urzędnicy unijni teraz będą się przyglądać, czytać gazety, analizować, co tam obiecują - powiedział w programie "Rozmowa Piaseckiego" w TVN24 ekonomista, prezes i założyciel Instytutu Finansów Publicznych Sławomir Dudek, odnosząc się do procedury nadmiernego deficytu wobec Polski. Stwierdził jednak, że "paradoksalnie jest to bardzo dobra informacja, bo politycy nie będą mogli tak łatwo puścić nas z torbami".

"Politycy nie będą mogli tak łatwo puścić nas z torbami"

"Politycy nie będą mogli tak łatwo puścić nas z torbami"

Źródło:
TVN24

W środę 98. urodziny obchodzi Marian Turski, były więzień obozu Auschwitz, historyk i dziennikarz, współtwórca Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, człowiek instytucja.

"Bez pana Polska byłaby innym krajem". Marian Turski obchodzi 98. urodziny

"Bez pana Polska byłaby innym krajem". Marian Turski obchodzi 98. urodziny

Źródło:
PAP
"Kupa ludzi poginęła". Poszedłem z drwalami do lasu

"Kupa ludzi poginęła". Poszedłem z drwalami do lasu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

- Zacząłem się bać schodzić po kawę. Unikałem rozmów z ludźmi, bo nie chciałem, żeby to pytanie padło. Uświadomiłem sobie, że muszę powiedzieć na głos, jak jest - mówi Piotr Jacoń, dziennikarz TVN24, ojciec transpłciowej córki. Właśnie ukazała się jego druga książka "Wiktoria. Transpłciowość to nie wszystko". Z Piotrem Jaconiem rozmawia Natalia Szostak.

Piotr Jacoń: Myśleliśmy, że nasze życie się skończyło. Dziś ledwie ten dzień pamiętamy

Piotr Jacoń: Myśleliśmy, że nasze życie się skończyło. Dziś ledwie ten dzień pamiętamy

Źródło:
tvn24.pl

Dwie siostry z Genui znalazły w piwnicy domu swojego zmarłego dziadka ogromną sumę pieniędzy - donosi agencja Adnkronos. Mają jednak teraz problem, gdyż znalezione oszczędności są we włoskich lirach. Od 2002 roku we Włoszech obowiązuje euro, a rodzimej waluty nie można już od lat wymieniać. Jednak walczą. - Wielu dziadków i rodziców oszczędzało pieniądze przez całe życie, a w ten sposób ich wysiłki idą na marne - podkreślają.

Znalazły w piwnicy miliony po dziadku. Mają teraz duży problem

Znalazły w piwnicy miliony po dziadku. Mają teraz duży problem

Źródło:
PAP