O 6-latkach w Sejmie: W szkołach brakuje stołówek, dzieci są głodne, toalety to pomnik zapaści

Elbanowski: Gdzie jest premier?
Elbanowski: Gdzie jest premier?
tvn24
Posłowie rozstrzygną, czy dojdzie do referndum ws. sześciolatków tvn24

W Sejmie rozpoczęła się debata nad wnioskiem o przeprowadzenie referendum ws. sześciolatków. - Gdzie jest premier, posłowie, marszałek? - pytał Tomasz Elbanowski, prezes stowarzyszenia "Rzecznik Praw Rodzica" i inicjator akcji "Ratuj Maluchy!" - Rozglądając się na sali możemy zobaczyć, dla kogo ważny jest głos miliona obywateli, a dla kogo nie - dodał.

16:00

Debata dobiegła końca.

15:58

Posłowie zabierają głos w trybie sprostowania.

15:56

Tomasz Elbanowski zakończył przemówienie.

15:52

Elbanowski pyta polityków, dlaczego boją się obywateli i nie chcą im dać zdecydować w tak ważnej sprawie. - Dlaczego nie chcą państwo dać wolnego wyboru rodzicom - mówi. Apeluje o zniesienie partyjnej dyscypliny we wszystkich klubach na głosowanie ws. referendum.

15:26

- Język, którego używa pani minister jest językiem statystyk - ocenia. Zachęca Szumilas do odwiedzenia szkół w Polsce.

15:22

- Trzeba dużo złej woli, żeby nas rodziców posądzić o to, że chcemy dla naszych dzieci rewolucji. Chcemy spokoju - przekonuje Elbanowski.

15:20

- Dziecko nie zna partii, zna mamę i tatę - mówi Elbanowski. Zapewnia, że inicjatorów referendum nie interesuje polityka.

15:19

Krystyna Szumilas zakończyła przemówienie. Na mównicę wchodzi ponownie Tomasz Elbanowski ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców, które zainicjowało akcję referendalną.

15:16

15:11

Dla mnie najważniejsze jet chronienie tych, którzy są najsłabsi. To jest odpowiedzialność przed wyborcami, ja tej odpowiedzialności się nie boję - podkreśliła minister.

15:10

Przyjęcie wniosku referendalnego spowoduje niepokój w polskiej szkole - oceniła minister Szumilas.

15:08

Minister edukacji zapewnia, że klasy z 6-latkami nie będą przepełnione. Takie argumenty pojawiały się w ustach przeciwników reformy.

15:05

Głosowanie nad wnioskiem o przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum odbędzie się za dwa tygodnie, na następnym posiedzeniu Sejmu.

15:00

Krystyna Szumilas odnosi się do niektórych pytań posłów.

14:53

Minister wylicza, ile pieniędzy popłynęło do samorządów od 2009 roku na przystosowanie placówek do obniżenia wieku szkolnego.

14:50

Szumilas odniosła się do raportu NIK na temat przygotowania szkół. Zapewniła, że istniejące jeszcze niedociągnięcia zostaną naprawione.

14:47

Krystyna Szumilas apeluje, aby dyskusja o przyszłości dzieci była oparta na faktach, a nie emocjach. Prosi o wskazania konkretnych szkół, które nie są przygotowane na przyjęcie 6-latków. - Skupmy naszą energię na tym, żeby zostały przygotowane - mówi pani minister.

14:44

Posłowie skończyli przemawiać, wszyscy chętni zabrali głos. Na mównicy ponownie minister Szumilas.

13:50

Debata na wnioskiem cały czas trwa. Przemawia Stanisław Wziątek z SLD.

13:44

Podczas debaty zarysowały się podziały ws. referendum. PiS zapowiedział, że poprze wniosek. PSL wstrzymuje się z jednoznaczną deklaracją, zamierzając najbliższe dwa tygodnie przeznaczyć na konsultacje społeczne i samorządowe ws. wniosku. Trzech posłów PSL, w tym Eugeniusz Kłopotek, zobowiązało się na piśmie, że poprze dalsze prace nad wnioskiem o referendum ws. sześciolatków. PO popiera plany rządu. Twój Ruch, jak mówił Piotr Bauć cały czas popierał objęcie sześciolatków edukacją szkolną., jednak dla tej partii kluczową i rozstrzygającą kwestią powinno być przygotowanie szkół i nauczycieli. SLD uważa, że sześciolatki są gotowe do nauki, ale ma wątpliwości, czy gotowe są szkoły. - Niech odbędzie się ogólnopolska debata ws. edukacji, niech to referendum się odbędzie, bo chodzi o przyszłość Polski - mówił Artur Ostrowski z SLD. Solidarna Polska podkreśla, że referendum jest potrzebne.

11:40

- Niebezpieczne eksperymenty na naszych dzieciach, które są przeprowadzane bez znieczulenia - zarzuciła rządowi Donalda Tuska, posłanka SP Marzena Wróbel, odnosząc się do reformy edukacji.

11:38

Marzena Wróbel z SP ostro skrytykowała nowy program nauczania towarzyszący reformie edukacji. Określiła go jako dramatyczny. - Zniszczono podstawę programową w klasach 1-3. (...) Podstawa programowa nie daje niektórym dzieciom najmniejszych szans - przekonywała, dodając, że zniszczono też podstawę programową w szkołach ponadpodstawowych.

Wróbel do Szumilas: zniszyczyła pani znakomitą podstawę programową
Wróbel do Szumilas: zniszyczyła pani znakomitą podstawę programowątvn24
11:33

Marzena Wróbel z SP stwierdziła, że referendum jest potrzebne, bo obecnie rodzice wyręczają resort edukacji. - Dziecko, by się rozwijało, musi mieć poczucie bezpieczeństwa, a nie ma go w polskiej szkole - przekonywała. Zarzuciła minister edukacji propagandę, i to że nie odniosła się do argumentów stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców. - Pani minister nie czyta raportów niezależnych, a tylko przygotowane przez podwładnych. Proszę to zmienić - stwierdziła Wróbel.

11:29

- Niech odbędzie się ogólnopolska debata ws. edukacji, niech to referendum się odbędzie, bo chodzi o przyszłość Polski - zakończył swoje wystąpienie Artur Ostrowski z SLD.

11:18

Głos w debacie zabrał Artur Ostrowski z SLD. - Sześciolatek jest gotowy do nauki w szkole, pytanie, czy gotowe są polskie szkoły - mówił, dodając, że nie są.

- Zachowanie rządu daje nam podstawy do tego, że szkoły nie są gotowe - powiedział.

Zarzucił rządowi, że w edukacji panuje chaos, który zaczął się już - za rządu Jerzego Buzka - zwalniani się nauczyciele, szkoły są likwidowane.

W imieniu SLD głos zabrał Artur Ostrowski
W imieniu SLD głos zabrał Artur Ostrowskitvn24
11:17

TVN24: Trzech posłów PSL, w tym Eugeniusz Kłopotek, zobowiązało się na piśmie, że poprze dalsze prace nad wnioskiem o referendum ws. sześciolatków.

Elbanowska dziękuje Kłopotkowi: Jest pan bohaterem
Elbanowska dziękuje Kłopotkowi: Jest pan bohateremtvn24
11:10

Zbigniew Włodkowski z PSL stwierdził, że szkoły to nie obozy karne, dzieci chcą iść do szkoły, a boją się rodzice straszeni w ramach akcji "Ratujmy Maluchy!" - Za chwilę będziemy mieli fobie szkolne wywołane przez dorosłych - powiedział.

11:05

Zbigniew Włodkowski z PSL stwierdził, że wniosek o referendum ws. sześciolatków, pod którym podpisało się prawie milion osób zobowiązuje posłów do refleksji nad stanem edukacji. - Trzeba jednak oddzielić polityczny populizm od rzeczywistych argumentów Polaków - powiedział polityk Stronnictwa. Włodkowski zwrócił uwagę, że wniosek o referendum obejmuje pytanie nie tylko o obowiązek szkolny sześciolatków, ale całą reformę edukacji. - Pytanie, czy osoby podpisujące się pod wnioskiem, wiedziały co podpisują - stwierdził.

Włodkowski: oddzielić populizm od rzeczywistych argumentów
Włodkowski: oddzielić populizm od rzeczywistych argumentówtvn24
10:56

- Spór toczy się o to, czy system zapewniający sprawną szkołę jest dobrze przygotowany - stwierdził Piotr Bauć, Twój Ruch.

Poinformował, że jego partia jest za tym, aby sześciolatki były objęte obowiązkiem szkolnym. - Pytanie, jak to sprawie przeprowadzić - mówił Bauć.

Chwalił też gimnazja. - Z badań wynika, że w małych miejscowościach gimnazja stały się bardzo pozytywnym elementem.

Jednocześnie zapewnił, że Twój Ruch szanuje instytucję referendum. - Dyskusja o systemie szkolonym powinna się toczyć. (...) Obywatele mają prawo zapytać innych czy podobnie myślą - dodał.

Bauć: Dyskusja o systemie szkolonym powinna się toczyć
Bauć: Dyskusja o systemie szkolonym powinna się toczyćtvn24
10:54

- Odrzucenie wniosku o referendum będzie dowodem na arogancję rządu Donalda Tuska i koalicji PO-PSL - stwierdził Sławomir Kłosowski z PiS, dodając, że PO "będzie jak PZPR, że wszystko wie lepiej od obywateli".

Kłosowski: Platforma niczym PZPR
Kłosowski: Platforma niczym PZPRtvn24
10:43

Głos w debacie zabrał Sławomir Kłosowski z PiS. Zarzucił minister edukacji Krystynie Szumilas, że nie zna realiów edukacyjnych w Polsce. A wystąpienie Urszuli Augustyn z PO nazwał aroganckim w stosunku do miliona osób, które podpisały się pod wnioskiem o referendum ws. sześciolatków.

Kłosowski: pani minister żyje we własnym świecie
Kłosowski: pani minister żyje we własnym świecietvn24
10:33

Urszula Augustyn z PO, która zabrała głos w debacie zwróciła na początku do Tomasza Elbanowskiego, prezesa stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodzica.

- Pana przemówienia wysłuchałam z prawdziwym przerażeniem. Udało się panu naprawdę wystraszyć tym, co pan naopowiada - stwierdziła.

I szybko dodała: - Chcę w imieniu polskich nauczycieli zaprotestować przeciwko tym, jak pan ich przedstawił, jako osoby niekompetentne, potworów.

Odnosząc się do akcji referendalnej stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodzica, Augustyn stwierdziła, że dzieci nie trzeba ratować przed szkołą, trzeba im pomagać i wspierać.

- Przed czym mamy ratować dzieci? Przed rozwojem - pytała.

Augustyn do Elbanowskiego: Udało się panu naprawdę wystraszyć tym, co pan naopowiada
Augustyn do Elbanowskiego: Udało się panu naprawdę wystraszyć tym, co pan naopowiadatvn24
10:30

- Dziś najważniejsze jest to , abyśmy szkołom i przedszkolom w spokoju dali przygotować się do obniżenia wieku szkolnego - stwierdziła na koniec swojego wystąpienia minister edukacji Krystyna Szumilas.

10:20

- Dajmy szansę naszym dzieciom na rozwój, nie powinniśmy ich ratować przed edukacją - zaapelowała minister edukacji Krystyna Szumilas.

Posłowie PO klaskali, opozycja na słowa minister zareagowała buczeniem.

Minister edukacji przypomniała, że 75 proc. małych Europejczyków idzie do szkoły, albo rozpoczyna kolejny rok nauki w wieku 6 lat.

- Dlaczego nasze dzieci, polskie dzieci, nie mogą z tego przywileju i z tej dobrej praktyki skorzystać? - pytała Szumilas.

- Wszystkie badania pokazują, że dziecko wcześniej rozpocznie edukację, tym większe szanse na to, aby osiągnęło sukces w szkole i w dorosłym życiu - przekonywała minister.

10:15

- Ponad połowa dzieci z 2007 r., to dzieci, które nie miały szans na przedszkole. Dziś jest inaczej - mówiła minister edukacji Krystyna Szumilas.

Zaznaczyła, że pytanie z wniosku o referendum dotyczące zniesienia obowiązku przedszkolnego pięciolatków oznacza, że część dzieci, która dziś korzysta z przedszkoli, nie będzie do nich chodzić.

10:05

Głos w debacie zabrała minister edukacji Krystyna Szumilas. - Polakom należy się informacja, jakie są skutki zmian w systemie edukacji - mówiła.

- Warto też sobie uświadomić, z jakiego pułapu startowaliśmy i co osiągnęliśmy - dodawała.

I zwróciła się do posłów: - Ściągnijcie okulary polityczne i obiektywnie spójrzcie na to, co zdarzyło się w systemie edukacji.

Szumilas stwierdziła też, że Polska jest pokazywana jako kraj sukcesu edukacji w Europie, m.in. ze względu na edukację gimnazjalistów.

- Czy powrót do 8-klasowej szkoły pozwoli osiągnąć takie wyniki, jak obecnie - pytała minister.

Polakom należy się informacja, jakie są skutki zmian w systemie edukacji
Polakom należy się informacja, jakie są skutki zmian w systemie edukacjitvn24
10:00

Tomasz Elbanowski, prezes stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodzica i inicjator akcji "Ratuj Maluchy!" przypomniał, że wniosek o referendum obejmuje też m.in. pytanie o stopniowy powrót do systemu: 8 lat szkoły podstawowej plus 4 lata szkoły średniej.

- Nie da się dziś obronić gimnazjów. Trzeba postawić pytanie o ich likwidację, nie ma żadnego powodu, aby obywatele nie mogli się wypowiedzieć w referendum - przekonywał.

09:55

Tomasz Elbanowski ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców skrytykował towarzyszący reformie nowy program nauczania, którego wprowadzenie do polskich szkół wywołało - jak mówił - ogromne kontrowersje.

- Podstawa programowa jest fatalna. To opinia nie tylko nas, rodziców, ale przede wszystkim ekspertów, którzy znają tę podstawę programową, a także poprzednią, do której chcielibyśmy wrócić, co jest postulatem z naszego wniosku o referendum - stwierdził.

Jak ocenił, nowy program nauczania powoduje, że dzieci w pierwszej klasie muszą się uczyć rzeczy, które przerastają ich możliwości.

Przypomniał też, że obecne spory dotyczące polskiej edukacji dotyczą jakości edukacji w szkołach ponadgimnazjalnych.

- Licea przestają być ogólnokształcące. Najgłośniejszy problem dotyczył ograniczenia kursu historii i dlatego ten problem też został ujęty w naszym wniosku o referendum. Ale dotyczy to również innych przedmiotów. Nasze dzieci będą analfabetami, bo nie mają już możliwości mieć normalnego kursu fizyki, geografii, biologii - powiedział Elbanowski.

09:48

- Jeśli referendum ws. sześciolatków się nie odbędzie, opór społeczny będzie narastał, a podpisów (pod wnioskiem o referendum - red.)będzie jeszcze więcej - ostrzegł z sejmowej mównicy Tomasz Elbanowski, prezes stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodzica i inicjator akcji "Ratuj Maluchy!.

09:35

- Klasy w szkołach są przepełnione. Są ogromne zaniedbania w zapewnieniu dzieciom bezpieczeństwa w drodze do szkoły. W gminach, gdzie nie ma chodników i autobusów szkolnych. Dzieci idą poboczem, mijane przez ciężarówki - wyliczał Tomasz Elbanowski, prezes stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodzica i inicjator akcji "Ratuj Maluchy!.

Mówił, że szkoły albo nie dowożą dzieci z powodu oszczędności, albo są wożone z kim popadnie. Jako przykład podał szkołę na Podlasiu, gdzie samorządowcy zadecydowali, że uczniowie będą dojeżdżać do szkoły razem z więźniami.

Elbanowski stwierdził też, że problemem jest liczba podręczników, jakie muszą nosić do szkoły dzieci. - Noszą plecaki jak mali niewolnicy - przekonywał Elbanowski.

Jak mówił, nie ma nikogo, poza rządem, kto chciałby wysłać sześciolatki do szkół.

09:27

- W polskich szkołach nie ma wydzielonego miejsca dla młodszych dzieci, są te same ciągi komunikacyjne dla młodszych i starszych uczniów - wyliczał Tomasz Elbanowski, prezes stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodzica i inicjator akcji "Ratuj Maluchy!, argumentując nieprzygotowanie placówek do obniżenia wieku szkolnego.

- Brakuje stołówek, dzieci są głodne. To wstyd również dla państwa - zwrócił się do posłów, Elbanowski.

Na sali sejmowej słychać pomruk niezadowolenia, wicemarszałek Eugeniusz Grzeszczak poprosił posłów o ciszę.

Elbanowski, niezrażony, dalej wytykał braki w polskich szkołach. - Toalety to pomnik zapaści infrastrukturalnej w szkołach. Dzieci nie mają dostępu do papieru toaletowego, muszą go fundować rodzice - stwierdził.

Jego zdaniem, już brak świetlic w szkołach to wystarczający powód, aby przełożyć reformę edukacyjną.

09:18

Tomasz Elbanowski, prezes stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodzica i inicjator akcji "Ratuj Maluchy!" przekonywał podczas sejmowej debaty, że szkoły nie są przygotowane do obniżenia wieku szkolnego, ponieważ brakuje chociażby opiekunów, którzy zajmą się dziećmi np. na placu zabaw.

- Dzieci nie bawią się na placach zabaw przy szkołach, bo nie ma kto z nimi tam wychodzić - stwierdził, zaznaczając, że dzieje się tak, mimo, że place zabaw rzeczywiście powstały, tak jak zapowiadało MEN.

- Bzdury opowiadasz człowieku - zareagowali posłowie.

W reakcji na to, Elbanowski przypomniał, że kiedyś dzieci musiały odbyć obowiązkową diagnozę w poradni psychologiczno-pedagogicznej ws. tego, czy wykazują gotowość szkolną, także emocjonalną do tego, żeby siedzieć przez 45 minut, słuchać, nie zabierać głosu bez podnoszenia ręki.

Tymczasem - jak zaznaczył - patrząc na niektórych posłów, ma wrażenie, że "gotowość szkolna, to coś, czego niektórzy nie mogą osiągnąć do końca życia".

"Gotowość szkolna to coś, czego niektórzy nie mogą osiągnąć przez całe życie"
"Gotowość szkolna to coś, czego niektórzy nie mogą osiągnąć przez całe życie"tvn24
09:14

- Czujemy się jako rodzice oszukiwani. Reforma jest robiona bez głowy. Minister edukacji żyje w świecie fikcji i nie wie z jakimi problemami borykają się szkoły rejonowe, gdzie brakuje np. szatni - mówił Tomasz Elbanowski, prezes stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodzica i inicjator akcji "Ratuj Maluchy!.

09:02

Tomasz Elbanowski, prezes stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodzica i inicjator akcji "Ratuj Maluchy!" pytał na początku debaty, gdzie jest premier Donald Tusk, posłowie i marszałek Sejmu, których nie ma na sali obrad.

- Rozglądając się po sali możemy zobaczyć dla kogo ważny jest głos miliona obywateli, a dla kogo nie - stwierdził.

Wytknął Kopacz, że nadwyrężyła zaufanie inicjatorów referendum. - Dlaczego ta debata została pozbawiona możliwości głosowania, nie usłyszeliśmy przekonującego argumentu, posłowie zostali pozbawieni możliwości wyboru - powiedział.

09:00

Minister edukacji Krystyna Szumilas powiedziała na antenie TVN24, że samorządy przygotowują szkoły do tego, aby naukę rozpoczęły w nich sześciolatki. - W 2012 r. przekazaliśmy na ten cel 2 mld zł - przypomniała.

Zapewniła, że większość szkół jest przygotowana. A tam, gdzie są uchybienia dyrektorzy palcówek i samorządy mają obowiązek je usunąć.

- Nie zależy nam na wstrzymaniu reformy, tylko na tym, aby szkoły były przygotowane do obniżenia wieku szkolnego - powiedziała minister. - 1 września 2014 r. to ostateczny termin, to mobilizuje szkoły - dodała.

Podkreśliła, że bierze odpowiedzialność za przygotowanie szkół. - Uczynię wszystko, aby były gotowe, robię to dla dobra dzieci - powiedziała.

Szumilas: Większość szkół jest przygotowana
Szumilas: Większość szkół jest przygotowanatvn24
08:35

6-latki w szkołach? - To będzie katastrofa - powiedział w TVN24 Tomasz Elbanowski, jeden z inicjatorów akcji "Ratuj Maluchy!".

07:30

Poseł PSL Eugeniusz zapowiedział w "Jeden na jeden" w TVN24, że zagłosuje za referendum ws. sześciolatków. - Trzeba uszanować głos milionów obywateli - podkreślił. Jego zdaniem, PSL nie może ciągle żyrować pomysłów PO. - Niekiedy trzeba w sposób jednoznaczny postawić się koalicjantowi - ocenił poseł Stronnictwa.

Pod obywatelskim wnioskiem o przeprowadzenie referendum ws. obowiązku szkolnego dla sześciolatków, którym zajmuje się dziś Sejm, podpisało się niemal milion osób.

Organizatorzy akcji (stowarzyszenie "Rzecznik Praw Rodziców") chcą, by w referendum obywatele odpowiedzieli, czy są za zniesieniem obowiązku szkolnego sześciolatków, czy są za zniesieniem obowiązku przedszkolnego pięciolatków, czy są za przywróceniem w liceach ogólnokształcących pełnego kursu historii oraz innych przedmiotów, czy są za stopniowym powrotem do systemu: 8 lat szkoły podstawowej plus 4 lata szkoły średniej oraz czy są za ustawowym powstrzymaniem procesu likwidacji publicznych szkół i przedszkoli.

Obowiązek szkolny dla dzieci sześcioletnich wprowadziła do polskiego systemu edukacji ustawa z 2009 r. Początkowo wszystkie sześciolatki miały pójść do pierwszej klasy od 1 września 2012 r., w latach 2009-2011 o podjęciu nauki mogli decydować rodzice.

Rząd, chcąc dać samorządom dodatkowy czas na przygotowanie szkół, przesunął ten termin o dwa lata - do 1 września 2014 r. Poparcie dla inicjatywy referendum zapowiedziała cała opozycja.

Autor: MAC / Źródło: tvn24.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Prezydent Andrzej Duda ocenił w wywiadzie dla szwajcarskiego dziennika "Neue Zuercher Zeitung", że prezydent elekt USA Donald Trump nie zostawi Ukrainy "na lodzie". Powołując się na spotkania z Trumpem, mówił, że jego sposób myślenia "jest jak na polityka nietypowy, ale jego oceny są bardzo klarowne".

Duda opowiada o "sposobie myślenia Trumpa"

Duda opowiada o "sposobie myślenia Trumpa"

Źródło:
PAP

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Śmigłowiec pogotowania ratunkowego uderzył w szpital i roztrzaskał się o ziemię. Zginęły cztery osoby. Do tragedii doszło w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji.

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

W Kraju Zabajkalskim w Rosji w niedzielę zderzyły się dwa pociągi towarowe. Wykoleiły się 42 wagony z węglem - podała Prokuratura do spraw Transportu Wschodniosyberyjskiego. Przyczyny zdarzenia są wyjaśniane.

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Źródło:
Interfax, tvn24.pl

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Rosnące temperatury sprawiają, że liczba dni, w których możemy cieszyć się opadami śniegu, zmniejszają się z roku na rok. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy taki dzień nadchodzi, cieszymy się z każdego płatka śniegu. Można wtedy lepić bałwana, pójść na sanki czy na narty. A wy lubicie gdy otacza nas biała pokrywa śniegu czy raczej preferujecie jesienną aurę? Pokażcie nam wasze zimowe dni! Czekamy na wasze filmy i zdjęcia.

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Źródło:
Kontakt24

Podczas świątecznego dnia przeciętny Polak zje sześć tysięcy kalorii, a niektórzy nawet 10 tysięcy – wskazuje profesor Danuta Figurska–Ciura z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zapotrzebowanie dla zdrowego, dorosłego człowieka o masie 60-70 kilogramów to około dwa tysiące kalorii dziennie.

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Źródło:
PAP

Sztuczne światło może powodować wyraźne zmiany w nocnym działaniu ekosystemu raf koralowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Brystolskiego. Jak przekazał jeden z autorów publikacji, sztuczne naświetlanie naraża morskie organizmy na "niespodziewane niebezpieczeństwo".

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

Źródło:
PAP, Uniwersytet Brystolski
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl