O 6-latkach w Sejmie: W szkołach brakuje stołówek, dzieci są głodne, toalety to pomnik zapaści

Elbanowski: Gdzie jest premier?
Elbanowski: Gdzie jest premier?
tvn24
Posłowie rozstrzygną, czy dojdzie do referndum ws. sześciolatków tvn24

W Sejmie rozpoczęła się debata nad wnioskiem o przeprowadzenie referendum ws. sześciolatków. - Gdzie jest premier, posłowie, marszałek? - pytał Tomasz Elbanowski, prezes stowarzyszenia "Rzecznik Praw Rodzica" i inicjator akcji "Ratuj Maluchy!" - Rozglądając się na sali możemy zobaczyć, dla kogo ważny jest głos miliona obywateli, a dla kogo nie - dodał.

16:00

Debata dobiegła końca.

15:58

Posłowie zabierają głos w trybie sprostowania.

15:56

Tomasz Elbanowski zakończył przemówienie.

15:52

Elbanowski pyta polityków, dlaczego boją się obywateli i nie chcą im dać zdecydować w tak ważnej sprawie. - Dlaczego nie chcą państwo dać wolnego wyboru rodzicom - mówi. Apeluje o zniesienie partyjnej dyscypliny we wszystkich klubach na głosowanie ws. referendum.

15:26

- Język, którego używa pani minister jest językiem statystyk - ocenia. Zachęca Szumilas do odwiedzenia szkół w Polsce.

15:22

- Trzeba dużo złej woli, żeby nas rodziców posądzić o to, że chcemy dla naszych dzieci rewolucji. Chcemy spokoju - przekonuje Elbanowski.

15:20

- Dziecko nie zna partii, zna mamę i tatę - mówi Elbanowski. Zapewnia, że inicjatorów referendum nie interesuje polityka.

15:19

Krystyna Szumilas zakończyła przemówienie. Na mównicę wchodzi ponownie Tomasz Elbanowski ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców, które zainicjowało akcję referendalną.

15:16

15:11

Dla mnie najważniejsze jet chronienie tych, którzy są najsłabsi. To jest odpowiedzialność przed wyborcami, ja tej odpowiedzialności się nie boję - podkreśliła minister.

15:10

Przyjęcie wniosku referendalnego spowoduje niepokój w polskiej szkole - oceniła minister Szumilas.

15:08

Minister edukacji zapewnia, że klasy z 6-latkami nie będą przepełnione. Takie argumenty pojawiały się w ustach przeciwników reformy.

15:05

Głosowanie nad wnioskiem o przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum odbędzie się za dwa tygodnie, na następnym posiedzeniu Sejmu.

15:00

Krystyna Szumilas odnosi się do niektórych pytań posłów.

14:53

Minister wylicza, ile pieniędzy popłynęło do samorządów od 2009 roku na przystosowanie placówek do obniżenia wieku szkolnego.

14:50

Szumilas odniosła się do raportu NIK na temat przygotowania szkół. Zapewniła, że istniejące jeszcze niedociągnięcia zostaną naprawione.

14:47

Krystyna Szumilas apeluje, aby dyskusja o przyszłości dzieci była oparta na faktach, a nie emocjach. Prosi o wskazania konkretnych szkół, które nie są przygotowane na przyjęcie 6-latków. - Skupmy naszą energię na tym, żeby zostały przygotowane - mówi pani minister.

14:44

Posłowie skończyli przemawiać, wszyscy chętni zabrali głos. Na mównicy ponownie minister Szumilas.

13:50

Debata na wnioskiem cały czas trwa. Przemawia Stanisław Wziątek z SLD.

13:44

Podczas debaty zarysowały się podziały ws. referendum. PiS zapowiedział, że poprze wniosek. PSL wstrzymuje się z jednoznaczną deklaracją, zamierzając najbliższe dwa tygodnie przeznaczyć na konsultacje społeczne i samorządowe ws. wniosku. Trzech posłów PSL, w tym Eugeniusz Kłopotek, zobowiązało się na piśmie, że poprze dalsze prace nad wnioskiem o referendum ws. sześciolatków. PO popiera plany rządu. Twój Ruch, jak mówił Piotr Bauć cały czas popierał objęcie sześciolatków edukacją szkolną., jednak dla tej partii kluczową i rozstrzygającą kwestią powinno być przygotowanie szkół i nauczycieli. SLD uważa, że sześciolatki są gotowe do nauki, ale ma wątpliwości, czy gotowe są szkoły. - Niech odbędzie się ogólnopolska debata ws. edukacji, niech to referendum się odbędzie, bo chodzi o przyszłość Polski - mówił Artur Ostrowski z SLD. Solidarna Polska podkreśla, że referendum jest potrzebne.

11:40

- Niebezpieczne eksperymenty na naszych dzieciach, które są przeprowadzane bez znieczulenia - zarzuciła rządowi Donalda Tuska, posłanka SP Marzena Wróbel, odnosząc się do reformy edukacji.

11:38

Marzena Wróbel z SP ostro skrytykowała nowy program nauczania towarzyszący reformie edukacji. Określiła go jako dramatyczny. - Zniszczono podstawę programową w klasach 1-3. (...) Podstawa programowa nie daje niektórym dzieciom najmniejszych szans - przekonywała, dodając, że zniszczono też podstawę programową w szkołach ponadpodstawowych.

Wróbel do Szumilas: zniszyczyła pani znakomitą podstawę programową
Wróbel do Szumilas: zniszyczyła pani znakomitą podstawę programowątvn24
11:33

Marzena Wróbel z SP stwierdziła, że referendum jest potrzebne, bo obecnie rodzice wyręczają resort edukacji. - Dziecko, by się rozwijało, musi mieć poczucie bezpieczeństwa, a nie ma go w polskiej szkole - przekonywała. Zarzuciła minister edukacji propagandę, i to że nie odniosła się do argumentów stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców. - Pani minister nie czyta raportów niezależnych, a tylko przygotowane przez podwładnych. Proszę to zmienić - stwierdziła Wróbel.

11:29

- Niech odbędzie się ogólnopolska debata ws. edukacji, niech to referendum się odbędzie, bo chodzi o przyszłość Polski - zakończył swoje wystąpienie Artur Ostrowski z SLD.

11:18

Głos w debacie zabrał Artur Ostrowski z SLD. - Sześciolatek jest gotowy do nauki w szkole, pytanie, czy gotowe są polskie szkoły - mówił, dodając, że nie są.

- Zachowanie rządu daje nam podstawy do tego, że szkoły nie są gotowe - powiedział.

Zarzucił rządowi, że w edukacji panuje chaos, który zaczął się już - za rządu Jerzego Buzka - zwalniani się nauczyciele, szkoły są likwidowane.

W imieniu SLD głos zabrał Artur Ostrowski
W imieniu SLD głos zabrał Artur Ostrowskitvn24
11:17

TVN24: Trzech posłów PSL, w tym Eugeniusz Kłopotek, zobowiązało się na piśmie, że poprze dalsze prace nad wnioskiem o referendum ws. sześciolatków.

Elbanowska dziękuje Kłopotkowi: Jest pan bohaterem
Elbanowska dziękuje Kłopotkowi: Jest pan bohateremtvn24
11:10

Zbigniew Włodkowski z PSL stwierdził, że szkoły to nie obozy karne, dzieci chcą iść do szkoły, a boją się rodzice straszeni w ramach akcji "Ratujmy Maluchy!" - Za chwilę będziemy mieli fobie szkolne wywołane przez dorosłych - powiedział.

11:05

Zbigniew Włodkowski z PSL stwierdził, że wniosek o referendum ws. sześciolatków, pod którym podpisało się prawie milion osób zobowiązuje posłów do refleksji nad stanem edukacji. - Trzeba jednak oddzielić polityczny populizm od rzeczywistych argumentów Polaków - powiedział polityk Stronnictwa. Włodkowski zwrócił uwagę, że wniosek o referendum obejmuje pytanie nie tylko o obowiązek szkolny sześciolatków, ale całą reformę edukacji. - Pytanie, czy osoby podpisujące się pod wnioskiem, wiedziały co podpisują - stwierdził.

Włodkowski: oddzielić populizm od rzeczywistych argumentów
Włodkowski: oddzielić populizm od rzeczywistych argumentówtvn24
10:56

- Spór toczy się o to, czy system zapewniający sprawną szkołę jest dobrze przygotowany - stwierdził Piotr Bauć, Twój Ruch.

Poinformował, że jego partia jest za tym, aby sześciolatki były objęte obowiązkiem szkolnym. - Pytanie, jak to sprawie przeprowadzić - mówił Bauć.

Chwalił też gimnazja. - Z badań wynika, że w małych miejscowościach gimnazja stały się bardzo pozytywnym elementem.

Jednocześnie zapewnił, że Twój Ruch szanuje instytucję referendum. - Dyskusja o systemie szkolonym powinna się toczyć. (...) Obywatele mają prawo zapytać innych czy podobnie myślą - dodał.

Bauć: Dyskusja o systemie szkolonym powinna się toczyć
Bauć: Dyskusja o systemie szkolonym powinna się toczyćtvn24
10:54

- Odrzucenie wniosku o referendum będzie dowodem na arogancję rządu Donalda Tuska i koalicji PO-PSL - stwierdził Sławomir Kłosowski z PiS, dodając, że PO "będzie jak PZPR, że wszystko wie lepiej od obywateli".

Kłosowski: Platforma niczym PZPR
Kłosowski: Platforma niczym PZPRtvn24
10:43

Głos w debacie zabrał Sławomir Kłosowski z PiS. Zarzucił minister edukacji Krystynie Szumilas, że nie zna realiów edukacyjnych w Polsce. A wystąpienie Urszuli Augustyn z PO nazwał aroganckim w stosunku do miliona osób, które podpisały się pod wnioskiem o referendum ws. sześciolatków.

Kłosowski: pani minister żyje we własnym świecie
Kłosowski: pani minister żyje we własnym świecietvn24
10:33

Urszula Augustyn z PO, która zabrała głos w debacie zwróciła na początku do Tomasza Elbanowskiego, prezesa stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodzica.

- Pana przemówienia wysłuchałam z prawdziwym przerażeniem. Udało się panu naprawdę wystraszyć tym, co pan naopowiada - stwierdziła.

I szybko dodała: - Chcę w imieniu polskich nauczycieli zaprotestować przeciwko tym, jak pan ich przedstawił, jako osoby niekompetentne, potworów.

Odnosząc się do akcji referendalnej stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodzica, Augustyn stwierdziła, że dzieci nie trzeba ratować przed szkołą, trzeba im pomagać i wspierać.

- Przed czym mamy ratować dzieci? Przed rozwojem - pytała.

Augustyn do Elbanowskiego: Udało się panu naprawdę wystraszyć tym, co pan naopowiada
Augustyn do Elbanowskiego: Udało się panu naprawdę wystraszyć tym, co pan naopowiadatvn24
10:30

- Dziś najważniejsze jest to , abyśmy szkołom i przedszkolom w spokoju dali przygotować się do obniżenia wieku szkolnego - stwierdziła na koniec swojego wystąpienia minister edukacji Krystyna Szumilas.

10:20

- Dajmy szansę naszym dzieciom na rozwój, nie powinniśmy ich ratować przed edukacją - zaapelowała minister edukacji Krystyna Szumilas.

Posłowie PO klaskali, opozycja na słowa minister zareagowała buczeniem.

Minister edukacji przypomniała, że 75 proc. małych Europejczyków idzie do szkoły, albo rozpoczyna kolejny rok nauki w wieku 6 lat.

- Dlaczego nasze dzieci, polskie dzieci, nie mogą z tego przywileju i z tej dobrej praktyki skorzystać? - pytała Szumilas.

- Wszystkie badania pokazują, że dziecko wcześniej rozpocznie edukację, tym większe szanse na to, aby osiągnęło sukces w szkole i w dorosłym życiu - przekonywała minister.

10:15

- Ponad połowa dzieci z 2007 r., to dzieci, które nie miały szans na przedszkole. Dziś jest inaczej - mówiła minister edukacji Krystyna Szumilas.

Zaznaczyła, że pytanie z wniosku o referendum dotyczące zniesienia obowiązku przedszkolnego pięciolatków oznacza, że część dzieci, która dziś korzysta z przedszkoli, nie będzie do nich chodzić.

10:05

Głos w debacie zabrała minister edukacji Krystyna Szumilas. - Polakom należy się informacja, jakie są skutki zmian w systemie edukacji - mówiła.

- Warto też sobie uświadomić, z jakiego pułapu startowaliśmy i co osiągnęliśmy - dodawała.

I zwróciła się do posłów: - Ściągnijcie okulary polityczne i obiektywnie spójrzcie na to, co zdarzyło się w systemie edukacji.

Szumilas stwierdziła też, że Polska jest pokazywana jako kraj sukcesu edukacji w Europie, m.in. ze względu na edukację gimnazjalistów.

- Czy powrót do 8-klasowej szkoły pozwoli osiągnąć takie wyniki, jak obecnie - pytała minister.

Polakom należy się informacja, jakie są skutki zmian w systemie edukacji
Polakom należy się informacja, jakie są skutki zmian w systemie edukacjitvn24
10:00

Tomasz Elbanowski, prezes stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodzica i inicjator akcji "Ratuj Maluchy!" przypomniał, że wniosek o referendum obejmuje też m.in. pytanie o stopniowy powrót do systemu: 8 lat szkoły podstawowej plus 4 lata szkoły średniej.

- Nie da się dziś obronić gimnazjów. Trzeba postawić pytanie o ich likwidację, nie ma żadnego powodu, aby obywatele nie mogli się wypowiedzieć w referendum - przekonywał.

09:55

Tomasz Elbanowski ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców skrytykował towarzyszący reformie nowy program nauczania, którego wprowadzenie do polskich szkół wywołało - jak mówił - ogromne kontrowersje.

- Podstawa programowa jest fatalna. To opinia nie tylko nas, rodziców, ale przede wszystkim ekspertów, którzy znają tę podstawę programową, a także poprzednią, do której chcielibyśmy wrócić, co jest postulatem z naszego wniosku o referendum - stwierdził.

Jak ocenił, nowy program nauczania powoduje, że dzieci w pierwszej klasie muszą się uczyć rzeczy, które przerastają ich możliwości.

Przypomniał też, że obecne spory dotyczące polskiej edukacji dotyczą jakości edukacji w szkołach ponadgimnazjalnych.

- Licea przestają być ogólnokształcące. Najgłośniejszy problem dotyczył ograniczenia kursu historii i dlatego ten problem też został ujęty w naszym wniosku o referendum. Ale dotyczy to również innych przedmiotów. Nasze dzieci będą analfabetami, bo nie mają już możliwości mieć normalnego kursu fizyki, geografii, biologii - powiedział Elbanowski.

09:48

- Jeśli referendum ws. sześciolatków się nie odbędzie, opór społeczny będzie narastał, a podpisów (pod wnioskiem o referendum - red.)będzie jeszcze więcej - ostrzegł z sejmowej mównicy Tomasz Elbanowski, prezes stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodzica i inicjator akcji "Ratuj Maluchy!.

09:35

- Klasy w szkołach są przepełnione. Są ogromne zaniedbania w zapewnieniu dzieciom bezpieczeństwa w drodze do szkoły. W gminach, gdzie nie ma chodników i autobusów szkolnych. Dzieci idą poboczem, mijane przez ciężarówki - wyliczał Tomasz Elbanowski, prezes stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodzica i inicjator akcji "Ratuj Maluchy!.

Mówił, że szkoły albo nie dowożą dzieci z powodu oszczędności, albo są wożone z kim popadnie. Jako przykład podał szkołę na Podlasiu, gdzie samorządowcy zadecydowali, że uczniowie będą dojeżdżać do szkoły razem z więźniami.

Elbanowski stwierdził też, że problemem jest liczba podręczników, jakie muszą nosić do szkoły dzieci. - Noszą plecaki jak mali niewolnicy - przekonywał Elbanowski.

Jak mówił, nie ma nikogo, poza rządem, kto chciałby wysłać sześciolatki do szkół.

09:27

- W polskich szkołach nie ma wydzielonego miejsca dla młodszych dzieci, są te same ciągi komunikacyjne dla młodszych i starszych uczniów - wyliczał Tomasz Elbanowski, prezes stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodzica i inicjator akcji "Ratuj Maluchy!, argumentując nieprzygotowanie placówek do obniżenia wieku szkolnego.

- Brakuje stołówek, dzieci są głodne. To wstyd również dla państwa - zwrócił się do posłów, Elbanowski.

Na sali sejmowej słychać pomruk niezadowolenia, wicemarszałek Eugeniusz Grzeszczak poprosił posłów o ciszę.

Elbanowski, niezrażony, dalej wytykał braki w polskich szkołach. - Toalety to pomnik zapaści infrastrukturalnej w szkołach. Dzieci nie mają dostępu do papieru toaletowego, muszą go fundować rodzice - stwierdził.

Jego zdaniem, już brak świetlic w szkołach to wystarczający powód, aby przełożyć reformę edukacyjną.

09:18

Tomasz Elbanowski, prezes stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodzica i inicjator akcji "Ratuj Maluchy!" przekonywał podczas sejmowej debaty, że szkoły nie są przygotowane do obniżenia wieku szkolnego, ponieważ brakuje chociażby opiekunów, którzy zajmą się dziećmi np. na placu zabaw.

- Dzieci nie bawią się na placach zabaw przy szkołach, bo nie ma kto z nimi tam wychodzić - stwierdził, zaznaczając, że dzieje się tak, mimo, że place zabaw rzeczywiście powstały, tak jak zapowiadało MEN.

- Bzdury opowiadasz człowieku - zareagowali posłowie.

W reakcji na to, Elbanowski przypomniał, że kiedyś dzieci musiały odbyć obowiązkową diagnozę w poradni psychologiczno-pedagogicznej ws. tego, czy wykazują gotowość szkolną, także emocjonalną do tego, żeby siedzieć przez 45 minut, słuchać, nie zabierać głosu bez podnoszenia ręki.

Tymczasem - jak zaznaczył - patrząc na niektórych posłów, ma wrażenie, że "gotowość szkolna, to coś, czego niektórzy nie mogą osiągnąć do końca życia".

"Gotowość szkolna to coś, czego niektórzy nie mogą osiągnąć przez całe życie"
"Gotowość szkolna to coś, czego niektórzy nie mogą osiągnąć przez całe życie"tvn24
09:14

- Czujemy się jako rodzice oszukiwani. Reforma jest robiona bez głowy. Minister edukacji żyje w świecie fikcji i nie wie z jakimi problemami borykają się szkoły rejonowe, gdzie brakuje np. szatni - mówił Tomasz Elbanowski, prezes stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodzica i inicjator akcji "Ratuj Maluchy!.

09:02

Tomasz Elbanowski, prezes stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodzica i inicjator akcji "Ratuj Maluchy!" pytał na początku debaty, gdzie jest premier Donald Tusk, posłowie i marszałek Sejmu, których nie ma na sali obrad.

- Rozglądając się po sali możemy zobaczyć dla kogo ważny jest głos miliona obywateli, a dla kogo nie - stwierdził.

Wytknął Kopacz, że nadwyrężyła zaufanie inicjatorów referendum. - Dlaczego ta debata została pozbawiona możliwości głosowania, nie usłyszeliśmy przekonującego argumentu, posłowie zostali pozbawieni możliwości wyboru - powiedział.

09:00

Minister edukacji Krystyna Szumilas powiedziała na antenie TVN24, że samorządy przygotowują szkoły do tego, aby naukę rozpoczęły w nich sześciolatki. - W 2012 r. przekazaliśmy na ten cel 2 mld zł - przypomniała.

Zapewniła, że większość szkół jest przygotowana. A tam, gdzie są uchybienia dyrektorzy palcówek i samorządy mają obowiązek je usunąć.

- Nie zależy nam na wstrzymaniu reformy, tylko na tym, aby szkoły były przygotowane do obniżenia wieku szkolnego - powiedziała minister. - 1 września 2014 r. to ostateczny termin, to mobilizuje szkoły - dodała.

Podkreśliła, że bierze odpowiedzialność za przygotowanie szkół. - Uczynię wszystko, aby były gotowe, robię to dla dobra dzieci - powiedziała.

Szumilas: Większość szkół jest przygotowana
Szumilas: Większość szkół jest przygotowanatvn24
08:35

6-latki w szkołach? - To będzie katastrofa - powiedział w TVN24 Tomasz Elbanowski, jeden z inicjatorów akcji "Ratuj Maluchy!".

07:30

Poseł PSL Eugeniusz zapowiedział w "Jeden na jeden" w TVN24, że zagłosuje za referendum ws. sześciolatków. - Trzeba uszanować głos milionów obywateli - podkreślił. Jego zdaniem, PSL nie może ciągle żyrować pomysłów PO. - Niekiedy trzeba w sposób jednoznaczny postawić się koalicjantowi - ocenił poseł Stronnictwa.

Pod obywatelskim wnioskiem o przeprowadzenie referendum ws. obowiązku szkolnego dla sześciolatków, którym zajmuje się dziś Sejm, podpisało się niemal milion osób.

Organizatorzy akcji (stowarzyszenie "Rzecznik Praw Rodziców") chcą, by w referendum obywatele odpowiedzieli, czy są za zniesieniem obowiązku szkolnego sześciolatków, czy są za zniesieniem obowiązku przedszkolnego pięciolatków, czy są za przywróceniem w liceach ogólnokształcących pełnego kursu historii oraz innych przedmiotów, czy są za stopniowym powrotem do systemu: 8 lat szkoły podstawowej plus 4 lata szkoły średniej oraz czy są za ustawowym powstrzymaniem procesu likwidacji publicznych szkół i przedszkoli.

Obowiązek szkolny dla dzieci sześcioletnich wprowadziła do polskiego systemu edukacji ustawa z 2009 r. Początkowo wszystkie sześciolatki miały pójść do pierwszej klasy od 1 września 2012 r., w latach 2009-2011 o podjęciu nauki mogli decydować rodzice.

Rząd, chcąc dać samorządom dodatkowy czas na przygotowanie szkół, przesunął ten termin o dwa lata - do 1 września 2014 r. Poparcie dla inicjatywy referendum zapowiedziała cała opozycja.

Autor: MAC / Źródło: tvn24.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości
Zbrodnia VAT-owska w PKOl? Skarbówka zawiadamia prokuraturę

Zbrodnia VAT-owska w PKOl? Skarbówka zawiadamia prokuraturę

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Muzyk disco polo Łukasz Obszyński, znany jako DJ Yogas, miał 39 lat. Zginął w wypadku w Werbkowicach (Lubelskie), gdzie zderzył się czołowo z wojskową ciężarówką. Muzyka żegna zespół Energy Girls, z którym grał w latach 2017-22.

Nie żyje znany muzyk disco polo. Zginął w wypadku

Nie żyje znany muzyk disco polo. Zginął w wypadku

Źródło:
tvn24.pl

Podatnicy mają możliwość skorzystania z ulgi w PIT, jeśli sprzedali mieszkanie przed upływem pięciu lat od nabycia, a otrzymane środki przeznaczyli na zakup, remont i wyposażenie nowego. Krajowa Administracja Skarbowa poinformowała w indywidualnej interpretacji o sprzęcie AGD, który może być zaliczony do wydatków objętych odliczeniem.

Ulga w PIT. Ten sprzęt domowy można odliczyć

Ulga w PIT. Ten sprzęt domowy można odliczyć

Źródło:
tvn24.pl

Po raz kolejny można było usłyszeć i zobaczyć, dlaczego z taką determinacją walczyłem wspólnie z innymi demokratami w Polsce, żeby tych ludzi odsunąć od władzy - mówił premier Donald Tusk, odpowiadając z mównicy Parlamentu Europejskiego krytykującym go w czasie debaty politykom polskiej opozycji. Wcześniej w środę szef rządu przedstawiał priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE. Po nim głos zabrał między innymi europoseł PiS Patryk Jaki, który utrzymywał, że Tusk "dla konkurencji politycznej ogłosił Norymbergę". - Ursula von der Leyen namaściła pana na polskiego premiera i od tego czasu zachowuje się pan jak niemiecki namiestnik - mówiła Anna Bryłka z Konfederacji.

"Ktoś mógłby pomyśleć, że czułem się lekko zawstydzony". Tusk odpowiada europosłom PiS i Konfederacji

"Ktoś mógłby pomyśleć, że czułem się lekko zawstydzony". Tusk odpowiada europosłom PiS i Konfederacji

Źródło:
TVN24, PAP

Po największej w historii kraju katastrofie samolotu, południowokoreańskie ministerstwo transportu zapowiedziało przebudowę obiektów w okolicach pasów startowych na lotniskach, które stanowią potencjalne zagrożenie w przypadku awaryjnego lądowania. Do katastrofy Boeinga 737-800 linii Jeju Air doszło w grudniu zeszłego roku. Maszyna lądowała bez wysuniętego podwozia, uderzyła w betonową konstrukcję na końcu pasa startowego, gdzie zainstalowano lokalizatory. Zginęło 179 osób.

Po katastrofie samolotu będą przebudowywać lotniska

Po katastrofie samolotu będą przebudowywać lotniska

Źródło:
PAP

Przed południem w środę, 22 stycznia, euro spadło poniżej poziomu 4,24 złotego. Oznacza to, że kurs euro znalazł się na najniższym poziomie od pięciu lat. Jak wskazali analitycy, została przełamana pewna symboliczna bariera.

Euro najtańsze od pięciu lat

Euro najtańsze od pięciu lat

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Czołgi, które dotarły do Polski w styczniu, rzekomo są stare i mają pochodzić z amerykańskiego demobilu - twierdzą użytkownicy mediów społecznościowych. Wyjaśniamy, jakie abramsy trafiły do Wojska Polskiego.

Abramsy dostarczone do Polski "są z demobilu, mają po 35 lat". Wyjaśniamy

Abramsy dostarczone do Polski "są z demobilu, mają po 35 lat". Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

KIA, Opel i Honda poinformowały, że właściciele niektórych aut tych marek powinni zgłaszać się do autoryzowanych stacji obsługi w celu naprawy usterek. W pewnych modelach stwierdzono awarię poduszek powietrznych, a w innych - wyciek płynu hamulcowego. Naprawy mają dotyczyć ponad 33 tysięcy samochodów.

Wielka akcja serwisowa. Kilkadziesiąt tysięcy aut do warsztatów

Wielka akcja serwisowa. Kilkadziesiąt tysięcy aut do warsztatów

Źródło:
PAP

Włoska policja zatrzymała kobietę i mężczyznę, którzy porwali ze szpitala urodzoną kilka dni wcześniej dziewczynkę. W domu pary funkcjonariusze zastali ich krewnych. Zebrali się, by świętować narodziny dziecka.

Przebrała się za pielęgniarkę i porwała dziecko ze szpitala

Przebrała się za pielęgniarkę i porwała dziecko ze szpitala

Źródło:
ENEX, Rai News, tvn24.pl

Premier Donald Tusk przedstawił w środę w Parlamencie Europejskim priorytety polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. - Dzisiaj być może najważniejsze słowa, jakie powinny paść tu, w Parlamencie Europejskim, to słowa skierowane wprost do Europejek i Europejczyków: podnieście wysoko swoje głowy. Europa była, jest i będzie wielka - powiedział. Mówił, że jeśli prezydent USA Donald Trump mówi o konieczności wzięcia większej odpowiedzialności przez Europę za własne bezpieczeństwo, "traktujmy to jako pozytywne wyzwanie".

Tusk: Europa nie ma żadnych powodów do kompleksów

Tusk: Europa nie ma żadnych powodów do kompleksów

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Doradca prezydenta Łukasz Rzepecki stwierdził, że prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał specjalną deklarację, która oznacza limity zakupu nowych ubrań, zakaz poruszania się autami spalinowymi czy zakazuje jedzenia nabiału i wędlin. Prezydencki urzędnik nie ma racji i powtarza znane od lat fałszywe przekazy.

Rzepecki i fałszywe tezy o limicie ubrań, zakazie wędlin, nabiału i aut. Tłumaczymy

Rzepecki i fałszywe tezy o limicie ubrań, zakazie wędlin, nabiału i aut. Tłumaczymy

Źródło:
Konkret24

Kierowca samochodu osobowego potrącił przechodząca przez jezdnię 78-latkę i odjechał, nie zatrzymując się. Kobieta zmarła w szpitalu, a kierowcę udało się odnaleźć dzięki pozostawionym na miejscu śladom.

Śmiertelnie potrącił 78-latkę. Znaleźli go dzięki kawałkom karoserii

Śmiertelnie potrącił 78-latkę. Znaleźli go dzięki kawałkom karoserii

Źródło:
tvn24.pl

Donald Trump ułaskawił Rossa Ulbrichta, twórcę serwisu Silk Road (Jedwabny Szlak), którego użytkownicy mogli anonimowo handlować nielegalnymi produktami, w tym narkotykami czy pirackim oprogramowaniem. Skazanie Ulbrichta przez amerykański sąd na dożywocie prezydent USA nazwał "niedorzecznością".

Trump ułaskawia skazanego na dożywocie. Pisze o "szumowinach"

Trump ułaskawia skazanego na dożywocie. Pisze o "szumowinach"

Źródło:
CNN, "Guardian", CBS News TVN24

Sąd w Kijowie podjął decyzję w sprawie aresztowania trzech ukraińskich dowódców zatrzymanych przez służby i oskarżonych o "podejmowanie niewłaściwych decyzji", które miały doprowadzić do zajęcia części obwodu charkowskiego przez rosyjską armię w maju 2024 roku. Żołnierze i eksperci apelują o sprawiedliwy proces. Według znanego analityka Jurija Butusowa, wydarzenia wokół tej sprawy, to "popis" i chęć "upokorzenia" wojskowych.

"Poniżanie jest hańbą". Gorąco w Kijowie, generałowie i pułkownik w areszcie

"Poniżanie jest hańbą". Gorąco w Kijowie, generałowie i pułkownik w areszcie

Źródło:
RBK-Ukraina, NV, Glavred, PAP, tvn24.pl

Zdjęcie "Czas Apokalipsy" Chrisa Niedenthala zapisało się w historii Polski i Europy, ale nigdy - aż do teraz - nie trafiło na sprzedaż. Legendarny fotoreporter wspólnie z czteroletnimi bliźniętami Leną i Filipem Sosnowskimi przekazali odbitkę numer 9 "Czasu Apokalipsy" na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Niedenthal w rozmowie z rodzicami małych darczyńców - Natalią Szewczak (Business Insider Polska) i Mateuszem Sosnowskim (TVN24) - opowiedział o niesamowitej historii tej fotografii i o tym, jak niemal cudem, dzięki pomocy nieznajomego, udało się ją wywieźć z Polski i pokazać światu.

Strach, adrenalina i siarczysty mróz. Legendarne zdjęcie po raz pierwszy na wyciągnięcie ręki

Strach, adrenalina i siarczysty mróz. Legendarne zdjęcie po raz pierwszy na wyciągnięcie ręki

Źródło:
tvn24.pl

Turystka doznała poważnych obrażeń w wyniku potrącenia przez pociąg na Tajwanie. Kobieta stanęła zbyt blisko torów, pozując do zdjęcia, i uderzył w nią nadjeżdżający skład. Kobieta cudem przeżyła, a teraz za swoje zachowanie może także spodziewać się grzywny.

Cudem przeżyła uderzenie pociągu, teraz ma dostać grzywnę. Dramatyczne nagranie

Cudem przeżyła uderzenie pociągu, teraz ma dostać grzywnę. Dramatyczne nagranie

Źródło:
Straits Times

Donald Trump odpowiedział na pytanie, czy dalej - tak jak Joe Biden - zamierza wysyłać broń Ukrainie walczącej z rosyjską agresją. Stwierdził, że to "Unia Europejska powinna płacić znacznie więcej niż dotychczas". W tym kontekście wspomniał o Polsce. Powiedział, że była ona wśród kilku państw, które w czasie jego pierwszej prezydentury wydawały na obronność odpowiednią ilość pieniędzy.

Donald Trump pytany o Ukrainę. Mówi o Polsce, Unii Europejskiej i wydatkach na obronność

Donald Trump pytany o Ukrainę. Mówi o Polsce, Unii Europejskiej i wydatkach na obronność

Źródło:
Reuters, TVN24, tvn24.pl

W środę strażacy z Konina w Wielkopolsce otrzymali zgłoszenie o osobie przymarzniętej do tafli wody w miejscowości Drążno-Holendry. Zdaniem strażaków kobieta musiała już tam leżeć od dłuższego czasu. Stwierdzono zgon. Śledztwo w tej sprawie prowadzi prokuratura.

Znaleźli kobietę przymarzniętą do tafli wody. Nie żyje

Znaleźli kobietę przymarzniętą do tafli wody. Nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

Książę Harry zawarł ugodę z gazetami należącymi do potentata medialnego Ruperta Murdocha. Porozumienie dotyczy nielegalnego gromadzenia informacji przez należące do Murdocha tytuły prasowe. Te w ramach umowy wystosowały już oficjalne przeprosiny, Harry ma też otrzymać od nich ogromne odszkodowanie. "Monumentalne zwycięstwo, kłamstwa zostały obnażone", stwierdził książę w wydanym oświadczeniu.

"Monumentalne zwycięstwo" księcia Harry'ego z mediami Ruperta Murdocha

"Monumentalne zwycięstwo" księcia Harry'ego z mediami Ruperta Murdocha

Źródło:
Reuters, NBC News, tvn24.pl

Włoski Sąd Najwyższy przyznał rację zdradzonemu mężczyźnie, który zażądał zwrotu luksusowego mieszkania, jakie podarował swojej ówczesnej narzeczonej. To była nie tylko zdrada, ale także niewdzięczność osoby obdarowanej - orzekł sąd w uzasadnieniu.

Zdradziła i nie okazała wdzięczności. Musi oddać mieszkanie

Zdradziła i nie okazała wdzięczności. Musi oddać mieszkanie

Źródło:
PAP

Wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Śródmieście Piotr Salach postanowił zaprosić Elona Muska do wspólnego zwiedzania centrum Warszawy. To reakcja na informacje o tym, że amerykański miliarder może stać się właścicielem apartamentu w Warszawie.

Śródmiejski radny zaprasza Elona Muska do Warszawy, ma  nietypową propozycję

Śródmiejski radny zaprasza Elona Muska do Warszawy, ma nietypową propozycję

Źródło:
tvnwarszawa.pl / Wyborcza.biz

1063 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Prezydent USA Donald Trump, pytany, czy nałoży nowe sankcje na Rosję, jeśli Putin odmówi negocjacji, odparł w dwóch słowach, że to "brzmi prawdopodobnie". O rosyjskiej inwazji, na co zwracały uwagę ukraińskie media, nie wspomniał jednak ani razu podczas inaugurującego przemówienia. Reporter "Faktów" TVN Andrzej Zaucha relacjonował z Kijowa, że Ukraińcy nadal nie wiedzą, co się będzie działo w ciągu najbliższych tygodni i miesięcy. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Czy będą nowe sankcje na Rosję? Krótka odpowiedź Trumpa

Czy będą nowe sankcje na Rosję? Krótka odpowiedź Trumpa

Źródło:
PAP

Rosyjskie media poinformowały o nagłej śmierci 59-letniego dziennikarza propagandowej agencji RIA Nowosti Leonida Swiridowa. Przyczyn zgonu nie podano. Swiridow był korespondentem w Polsce, z której został wydalony w 2015 roku pod zarzutem szpiegostwa. Kondolencje rodzinie zmarłego złożyła rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa.

Wyrzucony przed laty z Polski dziennikarz propagandowej rosyjskiej agencji nie żyje

Wyrzucony przed laty z Polski dziennikarz propagandowej rosyjskiej agencji nie żyje

Źródło:
RBK, RIA Nowosti, tvn24.pl

Jednoczesne utrzymanie prawidłowego obwodu talii i regularne ćwiczenia są bardziej skuteczne w zmniejszaniu ryzyka zachorowania na raka niż każdy z tych czynników z osobna - wynika z badania opublikowanego w "British Journal of Sports Medicine". Udział wzięło w nim ponad 300 tys. osób. Badacze są "podekscytowani" ustaleniami.

To zmniejsza ryzyko zachorowania na raka. Dwa połączone czynniki

To zmniejsza ryzyko zachorowania na raka. Dwa połączone czynniki

Źródło:
World Cancer Research Fund, The Independent, tvn24.pl

W środę rano w kopalni Szczygłowice doszło do zapalenia metanu. W rejonie zagrożenia było 44 górników. Nie ma ofiar śmiertelnych, 16 osób jest rannych, mają rozległe poparzenia oraz urazy nóg i rąk. Stan siedmiu z nich jest bardzo ciężki.

Pożar w kopalni. Górnicy w stanie bardzo ciężkim

Pożar w kopalni. Górnicy w stanie bardzo ciężkim

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Donald Trump odnalazł w poniedziałek na oczach dziennikarzy list w swoim prezydenckim biurku. Nadawcą był były prezydent Joe Biden. We wtorek nowy prezydent USA ujawnił nieco szczegółów dotyczących tej korespondencji.

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Źródło:
Reuters

Dwukrotnie odbyłem 10-dniową kwarantannę w jednym z pokoi i przez moment w apartamencie. Nie naraziłem Skarbu Państwa ani Muzeum II Wojny Światowej na żadne koszty - mówił w środę Karol Nawrocki, kandydat PiS na prezydenta. Dodał też, że prowadził "bardzo dynamiczną politykę międzynarodową" i apartamenty były do tego przez niego wykorzystywane. Odniósł się w ten sposób do ustaleń "Gazety Wyborczej", która napisała, że jako dyrektor Muzeum II Wojny Światowej przez ponad pół roku miał zarezerwowany luksusowy apartament w muzealnym kompleksie hotelowym.

Karol Nawrocki o luksusowym apartamencie: wykorzystywałem go do prowadzenia dynamicznej polityki międzynarodowej

Karol Nawrocki o luksusowym apartamencie: wykorzystywałem go do prowadzenia dynamicznej polityki międzynarodowej

Źródło:
TVN24, Gazeta Wyborcza

Biskup Kościoła episkopalnego Mariann Edgar Budde w czasie nabożeństwa w Katedrze Narodowej w Waszyngtonie zwróciła się do prezydenta Donalda Trumpa o miłosierdzie dla imigrantów i mniejszości seksualnych. Apelowała także, by "znalazł współczucie" dla uchodźców uciekających z krajów objętych wojnami i przekonywała go, że większość imigrantów nie jest przestępcami. - Nie sądzę, że to było dobre nabożeństwo - stwierdził Trump tuż po nim, a w środę nad ranem w mediach społecznościowych ocenił biskup jako "lewicową", "nudną" i zawyrokował, że powinna przeprosić Amerykanów za to, że "nie jest zbyt dobra w swojej pracy".

Duchowna poprosiła go o miłosierdzie. Trump: Msza nudna, biskup słaba. Powinna przeprosić

Duchowna poprosiła go o miłosierdzie. Trump: Msza nudna, biskup słaba. Powinna przeprosić

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Czy polskie babcie korzystają z "babciowego"? Według danych na dodatek dla opiekunek i opiekunów małych dzieci, zostających z nimi w domu, wydano z budżetu już ponad 200 mln zł. Ale eksperci ostrzegają, że nie jest to rozwiązanie dla wszystkich. Nie każda babcia będzie chciała zostać z wnukiem. - Kobieta ma prawo do swojej aktywności, wolnego czasu, że już nie wspomnę, jak takie wcześniejsze przejście na emeryturę wpłynie na wysokość świadczeń - podkreśla psycholożka Aleksandra Piotrowska. O ocenę programu pytamy też wiceministrę Aleksandrę Gajewską.

Babcie na umowie. "Przekonało ją dopiero, że to pieniądze od państwa"

Babcie na umowie. "Przekonało ją dopiero, że to pieniądze od państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Podmorskie kable łączące Tajwan z należącymi do niego Wyspami Matsu, które zamieszkuje około 14 tysięcy ludzi, zostały rozłączone - poinformowały władze Tajwanu. Została uruchomiona komunikacja zastępcza.

Kable uszkodzone, wyspy odcięte od świata

Kable uszkodzone, wyspy odcięte od świata

Źródło:
PAP, Reuters

Śmiertelny wypadek na Pomorzu. Kierowca uderzył w drzewo, zginął na miejscu. Mężczyzna miał dwa dożywotnie zakazy prowadzenia pojazdów.

37-latek zginął po uderzeniu w drzewo. Miał dwa dożywotnie zakazy prowadzenia pojazdów

37-latek zginął po uderzeniu w drzewo. Miał dwa dożywotnie zakazy prowadzenia pojazdów

Źródło:
tvn24.pl
MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Rozporządzenie Donalda Trumpa dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Kapsztad zajął pierwsze miejsce w przygotowanym przez magazyn Time Out zestawieniu 50 najlepszych miast na 2025 rok. W rankingu znalazły się metropolie z różnych kontynentów, ale najwięcej wyróżnień trafiło do Europy. Jedno także do Polski.  

Polska metropolia wśród najlepszych miast 2025 roku

Polska metropolia wśród najlepszych miast 2025 roku

Źródło:
tvn24.pl
Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Tegoroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 26 stycznia. Zgromadzone podczas niego środki wesprą onkologię i hematologię dziecięcą. Do udziału w akcji włączyli się dziennikarze i dziennikarki TVN i TVN24. Monika Olejnik oferuje ręcznie malowaną chustę góralską i śniadanie.

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

Źródło:
TVN24

W 2024 roku artykuły codziennego użytku podrożały średnio o 4,3 procent rok do roku - wynika z raportu UCE Research i Uniwersytetu WSB Merito. Najbardziej wzrosły ceny słodyczy i deserów, napojów bezalkoholowych i warzyw.

Te produkty zdrożały najbardziej

Te produkty zdrożały najbardziej

Źródło:
PAP