Połowa pacjentów "umiera w ciągu pięciu lat". Nowotwory głowy i szyi dają nietypowe objawy

Źródło:
tvn24.pl
Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi
Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i SzyiTVN24
wideo 2/6
Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i SzyiTVN24

Słysząc hasło "rak głowy i szyi", pacjenci często myślą o guzie mózgu. Ale to nie to samo. Nowotwory w rejonie od obojczyka w górę często dają nietypowe objawy, a jednocześnie są bardzo niebezpieczne. Kluczowa jest wczesna diagnostyka. - Około 50 procent pacjentów, u których rak wejdzie w trzeci lub czwarty stopnień zaawansowania, umiera w ciągu pięciu lat - podkreśla prof. Wojciech Golusiński.

Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi - Make Sense Campaign. Jednym z lekarzy zaangażowanych w propagowanie tej inicjatywy w Polsce jest prof. dr hab. n. med. Wojciech Golusiński, prezes Polskiego Towarzystwa Nowotworów Głowy i Szyi, Kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej.

- Zapytani o nowotwory głowy i szyi, pacjenci zwykle myślą o raku mózgu. To nie to samo - zaznacza prof. Golusiński. - Nowotwory głowy i szyi to wszystkie te, które pojawiają się w rejonie od obojczyka w górę. Jest ich wiele: rak wargi, rak dna jamy ustnej, rak języka, rak podniebienia, rak błony śluzowej jamy ustnej, rak gardła, rak migdałka, rak krtani, rak węzłów chłonnych, rak zatok przynosowych, rak podstawy czaszki, rak tarczycy oraz rak skóry w obszarze głowy i szyi - tłumaczy lekarz.

Poproszony o wymienienie tych występujących najczęściej, profesor wskazuje cztery nowotwory: języka, dna jamy ustnej, gardła i krtani.

ZOBACZ TEŻ: Jest szansa na nowe metody leczenia choroby Alzheimera. Naukowcy odkryli, jak się rozwija

Nowotwory szyi i głowy a wirus HPV

Ekspert podkreśla, że głównymi czynnikami ryzyka w rozwoju guza krtani czy jamy ustnej są papierosy, alkohol oraz brak odpowiedniej higieny jamy ustnej. Z kolei za nowotwory gardła czy migdałków najczęściej odpowiedzialny jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV).

- Jest to nowy czynnik rozwoju raka głowy i szyi. Z danych amerykańskich wynika, że w Stanach Zjednoczonych wirus ten odpowiada obecnie za około 70 procent nowotworów w tym rejonie. W Polsce na razie za około 20-30 procent wszystkich przypadków. U nas wciąż dominują czynniki tradycyjne, jak alkohol czy papierosy - mówi prof. Golusiński, podkreślając, że do powstawania nowotworów doprowadzić mogą tylko niektóre odmiany wirusa HPV.

Wirus ten szczególnie często odpowiada za raka u młodych ludzi. - Jest to związane z czynnikiem określanym jako "ryzykowne zachowania seksualne". Zaliczają się do nich m.in. duża liczba partnerów czy seks oralny. Wirus wywołuje nowotwory nie tylko w obszarze głowy i szyi. U kobiet jest często przyczyną raka szyjki macicy - dodaje profesor.

- Ministerstwo Zdrowia wprowadziło powszechny program szczepień, zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek. My, w ramach kampanii, do zaszczepienia się zachęcamy również dorosłych, niezależnie od wieku - mówi nasz rozmówca.

ZOBACZ TEŻ: Szczepienia przeciw HPV skutecznie chronią przed rakiem. W jakim wieku najlepiej je podać?

Rak głowy i szyi - objawy, diagnostyka

Wracając do samego raka: jakie objawy powinny nas zaniepokoić? - Nowotwory głowy i szyi często dają o sobie znać w sposób, którego generalnie nie łączymy z rakiem. Eksperci wyselekcjonowali sześć podstawowych objawów: przewlekła chrypka, guz na szyi, niegojące się owrzodzenie lub białe czy czerwone naloty w obrębie jamy ustnej, ból gardła i problemy z połykaniem, jednostronna niedrożność nosa - wylicza ekspert.

Wyjaśnia, że diagnostyka zazwyczaj odbywa się w gabinecie laryngologa. - Ścieżka pacjenta z podejrzeniem nowotworu w tym rejonie ciała jest następująca: zgłasza się on do lekarza rodzinnego, ten powinien przejawiać tzw. czujność onkologiczną. Jeśli zauważa u chorego któryś z niepokojących objawów, kieruje go na specjalistyczne badanie onkologiczne. Musi być ono uzupełnione o badanie endoskopowe. Końcowy etap to pobranie fragmentu guza i przesłanie go do analizy histopatologicznej, a także skierowanie chorego na tomograf komputerowy lub rezonans magnetyczny - mówi prof. Golusiński.

ZOBACZ TEŻ: Naukowcy o nietypowym długotrwałym objawie COVID-19. Widać go na nogach

Leczenie nowotworów głowy i szyi

Są trzy podstawowe metody leczenia nowotworów głowy i szyi: chirurgia, radioterapia oraz onkologia kliniczna, czyli leczenie systemowe. - W pierwszym etapie rozwoju choroby istnieje możliwość zastosowania chirurgii małoinwazyjnej, czyli np. zabiegów endoskopowych, robotowych, przy użyciu neuronawigacji, z wykorzystaniem lasera. Jeśli rak jest w zaawansowanym stadium, potrzebne są duże, wielogodzinne operacje, zwykle wymagające rekonstrukcji tkanek - tłumaczy prezes Polskiego Towarzystwa Nowotworów Głowy i Szyi. - Ważna jest indywidualizacja leczenia. Nie możemy kierować się wyłącznie schematami. Metoda leczenia powinna być uzależniona od wielu czynników: wieku chorego, jego ogólnej kondycji czy stopnia zaawansowania nowotworu - dodaje.

Profesor Golusiński zauważa, że rejon głowy i szyi jest wyjątkowo wrażliwą częścią ludzkiego ciała. - To obszar doskonale unaczyniony i unerwiony, co sprawia, że nowotwory rozwijają się wyjątkowo szybko, a w zaawansowanej fazie choroby dają silne dolegliwości bólowe. Dodatkowo w obrębie głowy i szyi znajdują się cztery podstawowe narządy zmysłów: słuchu, węchu, smaku i wzroku. Rozwój nowotworów powoduje więc znaczne obniżenie komfortu życia. Chory zaczyna mieć problemy z odczuwaniem bodźców i komunikowaniem się - mówi ekspert.

Apeluje do pacjentów, by po zauważeniu niepokojących objawów niezwłocznie zgłaszali się do gabinetów lekarskich. - Wtedy jesteśmy w stanie zapewnić powodzenie leczenia. Nawet 90 procent pacjentów, u których nowotwór wykryto w pierwszej czy drugiej fazie rozwoju, czyli krótko po wystąpieniu pierwszych objawów, wraca do pełni zdrowia i normalnego życia. Wśród tych, u których rak znajduje się w trzecim lub czwartym stopniu zaawansowania, statystyki są przerażające. Około 50 procent tych pacjentów umiera w ciągu pięciu lat - mówi prof. Golusiński.

Podkreśla jednocześnie, że rozwój nowotworu jest kwestią indywidualną i trudno określić konkretne ramy czasowe dla poszczególnych etapów. - Zauważyliśmy za to, że guzy w tym obszarze ciała szybciej rozwijają się u mężczyzn niż u kobiet - tłumaczy profesor.

Jak wynika z posiadanych przez niego danych, w Polsce rocznie odnotowujemy ok. 12-14 tysięcy nowych zachorowań na nowotwory głowy i szyi.

Prezes Polskiego Towarzystwa Nowotworów Głowy i Szyi zwraca uwagę na pozytywny aspekt kampanii profilaktycznej. - Kiedy zaczynaliśmy naszą kampanię, zaledwie 20 procent Europejczyków wiedziało, czym są nowotwory głowy i szyi. Dzisiaj odsetek ten wzrósł do 60 procent. W Polsce ta świadomość też rośnie, choć podobnych statystyk nie mamy - podsumowuje.

ZOBACZ TEŻ: Po 18 latach od udaru i utraty mowy, kobieta odzyskała swój głos dzięki nowej technologii

Autorka/Autor:kgo//az

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Szczegółowa analiza sprawy skłoniła mnie do tego, żeby tego ułaskawienia udzielić - powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda. Odniósł się do decyzji w sprawie samotnej matki czwórki dzieci, skazanej na trzy lata więzienia za ugodzenie nożem sąsiada. - To był czyn specyficzny, to była obrona przez nią miru domowego, to była obrona jej rodziny - mówił Duda.

Ułaskawił matkę czwórki dzieci. Prezydent Andrzej Duda o swojej decyzji

Ułaskawił matkę czwórki dzieci. Prezydent Andrzej Duda o swojej decyzji

Źródło:
PAP, TVN24

Utrudnienia na autostradzie A4 w kierunku Katowic. Doszło tam do pożaru autobusu. Jak informują służby, pasażerowie zdążyli bezpiecznie opuścić pojazd.

Pożar autobusu na autostradzie pod Krakowem

Pożar autobusu na autostradzie pod Krakowem

Źródło:
tvn24.pl

Podjęliśmy decyzję, aby zainwestować w nasze bezpieczeństwo, a przede wszystkim w bezpieczną wschodnią granicę 10 miliardów złotych. Rozpoczynamy wielki projekt budowy bezpiecznej granicy, w tym systemu fortyfikacji - poinformował w sobotę premier Donald Tusk.

Tusk: zainwestujemy w bezpieczną wschodnią granicę 10 miliardów złotych

Tusk: zainwestujemy w bezpieczną wschodnią granicę 10 miliardów złotych

Źródło:
TVN24, PAP

W nocy z piątku na sobotę Rosjanie zaatakowali dronami obiekty infrastruktury energetycznej znajdujące się w regionach wschodniej i środkowej części Ukrainy - przekazała agencja Ukrinform. Na prośbę Kijowa prąd awaryjnie dostarczają trzy kraje sojusznicze, w tym Polska.

Polska rozpoczęła awaryjne dostawy prądu

Polska rozpoczęła awaryjne dostawy prądu

Źródło:
PAP

Dziesięć par jednopłciowych zostało pobłogosławionych w parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie. - Nasze błogosławieństwo jest sposobem na powiedzeniem tym parom, że ich miłość nie jest gorsza od miłości osób heteroseksualnych, że również ich miłość podoba się Bogu - mówi proboszcz parafii ewangelicko-reformowanej ks. Michał Jabłoński.

Duchowni pobłogosławili pary jednopłciowe. "Pierwszy taki gest w Polsce"

Duchowni pobłogosławili pary jednopłciowe. "Pierwszy taki gest w Polsce"

Źródło:
PAP

Polacy pokochali wyjazdy do krajów basenu Morza Śródziemnego. W tym sezonie mogą liczyć na tańsze wycieczki z biurami podróży do krajów takich jak Turcja, Egipt czy Hiszpania - wskazują eksperci rynku turystycznego. A to w dużej mierze za sprawą zagoszczenia na naszym rynku dwóch nowych touroperatorów. Umocnienie się polskiej waluty i spadki cen paliwa również miały wpływ na tegoroczne przeceny.

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Źródło:
tvn24.pl

Do Sądu Okręgowego w Krośnie (Podkarpackie) trafiły akty oskarżenia przeciwko Krzysztofowi W. i Oleksijowi M., którym prokuratura zarzuciła rozbój na właścicielu kantoru, do którego doszło w 2000 roku w Krośnie. Ten sam biznesmen dziewięć lat później został zamodowany. Ta sprawa nie została jeszcze zamknięta, policja opublikowała teraz portret pomięciowy poszukiwanego.

O rozbój na biznesmenie oskarżyli dwie osoby. Wciąż szukają tego, kto zabił go dziewięć lat później

O rozbój na biznesmenie oskarżyli dwie osoby. Wciąż szukają tego, kto zabił go dziewięć lat później

Źródło:
tvn24.pl

Proboszcz parafii w Potoku Wielkim (woj. lubelskie) ks. Artur Dyjak miał przepraszać wiernych za zgorszenie, które - jak twierdził - wywołała posłanka KO Marta Wcisło przez swoją obecność tuż przy ołtarzu podczas mszy w kościele. Posłanka jest oburzona, że w świątyni użyty został język nienawiści.

Ksiądz w kazaniu miał mówić o posłance KO i "skandalu". Ta nazywa to językiem nienawiści

Ksiądz w kazaniu miał mówić o posłance KO i "skandalu". Ta nazywa to językiem nienawiści

Źródło:
tvn24.pl

W wyniku spożycia zatrutego piwa w kilku miejscowościach w południowej Zambii zmarło co najmniej 10 osób, a wiele trafiło do szpitala - poinformowała w piątek zambijska policja. Do produkcji piwa wykorzystano alkohol metylowy i pastę do butów.

Pasta do butów w piwie. Nie żyje co najmniej 10 osób

Pasta do butów w piwie. Nie żyje co najmniej 10 osób

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wstrzymaniu w obrocie leku Viglita, stosowanego przy leczeniu cukrzycy. Powodem jest stwierdzenie wady jakościowej. 

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

W piątek przyznano nagrody imienia Janusza Korczaka 2024. Wśród laureatów znalazła się między innymi Justyna Suchecka z redakcji tvn24.pl. "Jestem bardzo dumna i wzruszona, że mogę się znaleźć w takiej drużynie" - napisała dziennikarka.

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Źródło:
tvn24.pl, Głos Nauczycielski

W sobotę przed południem podejrzany o przeprowadzenie zamachu na Roberta Ficę Juraj C. pojawił się w specjalnym sądzie w Pezinku w pobliżu Bratysławy. Ma on podjąć decyzję w sprawie tymczasowego aresztowania mężczyzny, o co wnioskowała słowacka prokuratura. Przesłuchanie Juraja C. jest zaplanowane na 18 maja. Grozi mu nawet dożywocie.

Sąd zdecyduje o aresztowaniu podejrzanego o zamach na premiera Słowacji. Jest też data jego przesłuchania

Sąd zdecyduje o aresztowaniu podejrzanego o zamach na premiera Słowacji. Jest też data jego przesłuchania

Źródło:
PAP, TVN24, Dennik N

W piątek pasażerowie metra w Buenos Aires zapłacili za bilet o 360 procent więcej w porównaniu do stawki z dnia poprzedniego. Tak drastyczna podwyżka to efekt polityki zaciskania pasa, realizowanej przez prezydenta Javiera Mileia. Jak zapowiadają władze, w najbliższych miesiącach podnoszenie cen będzie kontynuowane.

Bilety podrożały o 360 procent. A to nie koniec

Bilety podrożały o 360 procent. A to nie koniec

Źródło:
PAP

Osiem osób zostało rannych i przetransportowanych do szpitala po zderzeniu karetki i osobowej toyoty, do którego doszło na jednym ze skrzyżowań w Lublinie. Jak poinformowała policja, pięć osób po badaniach opuściło szpital. Trzy, w tym 17-latka, nadal są pod obserwacją lekarzy.

Wypadek z udziałem karetki, osiem osób przewieziono do szpitala

Wypadek z udziałem karetki, osiem osób przewieziono do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

11-letni chłopiec trafił do szpitala w Lublinie po tym, jak zaatakowały go szczeniaki. Chłopiec bawił się z koleżankami z psami. W pewnym momencie dzieci wypuściły z budynku kilka szczeniaków, które miały "skakać" po 11-latku i go drapać, a kiedy próbował je odgonić, pogryźć chłopca.

Szczeniaki pogryzły 11-latka, chłopiec trafił do szpitala

Szczeniaki pogryzły 11-latka, chłopiec trafił do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Myślę, że do Polski mogło przyjechać kilkadziesiąt tysięcy osób, które chciały teoretycznie studiować, ale chodziło tylko o to, żeby mieć wizę - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek (Lewica). Jego zdaniem "wiele prywatnych uczelni powstawało tylko po to, żeby ten proceder prowadzić". Przekazał, że jest przygotowana w tym zakresie biała księga.

Wieczorek: to mógł być jeden z elementów afery wizowej

Wieczorek: to mógł być jeden z elementów afery wizowej

Źródło:
TVN24

Podaż pomidorów krajowych na rynku hurtowym w Broniszach stale rośnie, natomiast cena tych warzyw spada. Drogie pozostają natomiast pęczki "zieleniny", czyli pietruszka, szczypiorek oraz koperek - przekazał ekspert rynku Maciej Kmera.

"Taka cena to jest w lipcu, a nie w maju"

"Taka cena to jest w lipcu, a nie w maju"

Źródło:
PAP

Policjanci z radomskiej drogówki na sygnałach eskortowali do szpitala samochód z mężczyzną poparzonym po wybuchu butli gazowej. Dotarli na czas.

"Będziemy pilotować pojazd, mamy poparzoną osobę". Nagranie

"Będziemy pilotować pojazd, mamy poparzoną osobę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Woli zatrzymali mężczyznę, który miał szantażować znanego influencera. Według ustaleń śledczych podejrzany zmuszał pokrzywdzonego do zapłaty pieniędzy pod groźbą "rozpowszechnienia filmu w Internecie, który miał go zniesławić".

Groził znanemu influencerowi, że udostępni film, który go zniesławi. Ten zgłosił sprawę policji

Groził znanemu influencerowi, że udostępni film, który go zniesławi. Ten zgłosił sprawę policji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne przed burzami. Gwałtowna aura spodziewana jest w większości województw, a miejscami porywy wiatru mogą sięgnąć 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie może być groźnie.

Zagrzmi, może spaść grad. Ostrzeżenia IMGW

Zagrzmi, może spaść grad. Ostrzeżenia IMGW

Źródło:
IMGW

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie działalności Mikołaja Pawlaka nie zostało jeszcze złożone, natomiast różne rzeczy mogą się wydarzyć - przyznała Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak, mówiąc o działalności swojego poprzednika. W "#BezKitu" przekazała też, że prawdziwe są informacje na temat zakupu bardzo drogich samochodów przez biuro RPD za czasów Pawlaka. Mówiła też o rzeczach koniecznych do zrobienia w zakresie walki z kryzysem zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Będzie zawiadomienie do prokuratury na byłego Rzecznika Praw Dziecka? "Analizuję materiał. Nie wykluczam"

Będzie zawiadomienie do prokuratury na byłego Rzecznika Praw Dziecka? "Analizuję materiał. Nie wykluczam"

Źródło:
TVN24

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 320 milionów złotych. Odnotowano cztery wygrane drugiego stopnia - w Niemczech i Danii. W Polsce padła wygrana trzeciego stopnia.

Wyniki Eurojackpot z 17 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 17 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Polska gospodarka nie jest przygotowana na przyjęcie wspólnej waluty. W Ministerstwie Finansów nie toczą się prace nad przyjęciem euro – powiedział minister finansów Andrzej Domański w piątek podczas wystąpienia w mediach społecznościowych Koalicji Obywatelskiej. Przekazał też, że od stycznia mniejszy będzie tak zwany podatek Belki.

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Źródło:
PAP

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez przewodniczącą nowej Krajowej Rady Sądownictwa Dagmarę Pawełczyk-Woicką - dowiedziała się TVN24. Zawiadomienie w tej sprawie złożył gliwicki sędzia Paweł Strumiński.

Jest śledztwo w sprawie szefowej neoKRS

Jest śledztwo w sprawie szefowej neoKRS

Źródło:
TVN24, OKO.press

W polskich lasach panują ekstremalnie niebezpieczne warunki pożarowe. W piątek strażacy walczyli z trzema rozległymi pożarami lasu i wieloma mniejszymi, a prognozy wskazują, że sobota również może być niebezpieczna. W części kraju nadal obowiązuje także alert RCB.

Lepiej zrezygnować z leśnych wycieczek. Ekstremalne zagrożenie pożarowe

Lepiej zrezygnować z leśnych wycieczek. Ekstremalne zagrożenie pożarowe

Źródło:
IBL, IMGW, tvnmeteo.pl, PAP, KG PSP

Europejczycy sobie budowali i budują całkiem nowy system polityczny. System integracji, który nie jest imperium i nie jest państwem narodowym, a który służy obywatelom i funkcjonuje bardzo dobrze - mówił o Unii Europejskiej prof. Timothy Snyder z Uniwersytetu Yale. Podkreślał też, że "my jesteśmy dłużnikami (Ukraińców - red.), nie odwrotnie". - Rosja stoi na przeszkodzie lepszej ukraińskiej przeszłości - mówił historyk w rozmowie z dziennikarzem TVN24 BiS Janem Niedziałkiem.

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Źródło:
TVN24 BiS

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl