Naukowcy o nietypowym długotrwałym objawie COVID-19. Widać go na nogach

Źródło:
"The Lancet", tvn24.pl
Długotrwałe skutki COVID-19
Długotrwałe skutki COVID-19TVN24
wideo 2/4
Długotrwałe skutki COVID-19TVN24

Zmiana barwy nóg na ciemniejszą, przypominającą fiolet, może być długotrwałym objawem przejścia COVID-19 - uważają brytyjscy naukowcy. Zjawisko to nazywa się akrocyjanozą, czyli sinicą kończyn. Towarzyszyć mu może uczucie ciężkości w nogach, swędzenie, czasem również wysypka.

O nowym objawie tzw. long COVID poinformowali naukowcy z University of Leeds. W badaniu, którego wyniki opublikowali na łamach sierpniowego wydania czasopisma medycznego "The Lancet", przyjrzeli się przypadkowi 33-latka, który zgłosił się do ich szpitala. Jak wyjaśniono, mężczyzna od sześciu miesięcy zauważał u siebie coś, co naukowcy określili jako "błyskawiczne fioletowe przebarwienie". Gdy wstawał, jego nogi sprawiały wrażenie cięższych, swędziały i zmieniały barwę na ciemniejszą, przechodzącą w fiolet. Czasami pojawiała się wysypka. Objawy znikały, gdy ponownie się kładł.

ZOBACZ TEŻ: Dane dla MEiN o szczepieniach przeciw COVID-19 na uczelniach. Urząd Ochrony Danych Osobowych wszczął postępowanie

Akrocyjanoza - długotrwały objaw COVID-19

Naukowcy tłumaczą, że zjawisko, które zaobserwowano u 33-latka, znane jest jako akrocyjanoza, czyli intensywne przebarwienie skóry. Zwykle występuje na dłoniach i stopach, ale może również pojawić się na nosie i uszach. Często jest efektem wystawienia organizmu na zimno. - Opisana historia to uderzający przypadek akrocyjanozy u pacjenta, który przed zakażeniem COVID-19 jej nie miał - komentuje na łamach "The Lancet" dr Manoj Sivan, jeden z autorów badania. - Pacjenci, którzy jej doświadczają, bywają nieświadomi, że może to być długotrwały objaw przejścia COVID-19, i niepokoją się tym, co widzą, podobnie jak lekarze (…). Musimy podnieść świadomość w zakresie nieprawidłowego funkcjonowania układu nerwowego związanego z długotrwałym COVID-19, aby lekarze wiedzieli, jak należy postępować z takimi pacjentami - dodał dr Sivan. Naukowcy nie wiedzą jeszcze, dlaczego akrocyjanoza obserwowana jest u osób, które przeszły infekcję COVID-19.

Jak wynika z innego artykułu, opublikowanego na łamach "The Lancet" w ubiegłym roku, przechorowanie COVID-19 zwiększa też ryzyko pojawienia objawów neurologicznych w dłuższym czasie, nawet dwa lata po diagnozie. U dorosłych to może być tzw. mgła mózgowa, demencja, zaburzenia lękowe, padaczka i drgawki. U dzieci - poza mgłą mózgową, też bezsenność i drgawki.

Eris - nowy wariant koronawirusa

Kilka dni temu pisaliśmy w tvn24.pl o Eris, nowym wariancie koronawirusa SARS-CoV-2, który jest obecny już w 45 krajach w Europie, Azji oraz Ameryce Północnej. Od połowy czerwca do połowy lipca liczba jego przypadków wzrosła globalnie niemal dwukrotnie. Eksperci zwracają uwagę na bardzo wysoką zaraźliwość nowego wariantu, przy ogólnie podobnych wywoływanych objawach jak w przypadku omikrona. Eris, inaczej EG.5, to wariant, który wywodzi się od omikrona, a swoją nazwę wziął od imienia greckiej bogini walki i niezgody.

ZOBACZ TEŻ: WHO: covid nie jest już globalnym zagrożeniem dla zdrowia

Autorka/Autor:kgo//am

Źródło: "The Lancet", tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock