Jest szansa na nowe metody leczenia choroby Alzheimera. Naukowcy odkryli, jak się rozwija

Źródło:
PAP, "Science"
Choroba Alzheimera prowadzi do śmierci
Choroba Alzheimera prowadzi do śmierciShutterstock, tvnmeteo.pl
wideo 2/5
Choroba Alzheimera

Nekroptoza, czyli śmierć samobójcza komórek mózgu, prowadzi do rozwoju choroby Alzheimera - wynika z nowego badania brytyjskich i belgijskich naukowców. Badacze twierdzą, że ich odkrycie stwarza szansę na opracowanie nowej metody leczenia tego schorzenia.

Do śmierci samobójczej komórek dochodzi, gdy są one nieprawidłowe, zużyte i nie można ich naprawić. Uruchamiany jest wtedy mechanizm genetyczny powodujący śmierć komórki. Powodem tego mogą być bodźce wewnętrzne, jak i zewnętrzne. W przypadku rozwoju choroby Alzheimera podejrzewa się, że komórki mózgu giną na skutek odkładania się między neuronami nieprawidłowych białek beta amyloid oraz tau. Dotąd nie było jednak wiadomo, jaki jest tego mechanizm. Swoje nowe ustalenia dotyczące tej kwestii przedstawili właśnie specjaliści z Dementia Research Institute w University College London oraz KU Leuven w Belgii. W opisie badania, opublikowanego w połowie września na łamach czasopisma naukowego "Science", twierdzą oni, że pod wpływem tych patologicznych białek powstaje stan zapalny, którego "nie lubią" neurony. Na skutek tego uruchamiana jest "nekroptoza" (necroptosis) - śmierć samobójcza neuronów.

Eksperymenty przeprowadzono na zmodyfikowanych genetycznie myszach, którym wstrzyknięto ludzkie komórki mózgu. Prof. Bart De Strooper z Dementia Research Institute zaznacza, że dzięki temu odkryciu pojawia się szansa opracowania nowej metody leczenia choroby Alzheimera. Jak dotąd nie udało się opracować zadowalającej metody terapii tego schorzenia. Dostępne leki mogą jedynie łagodzić pogorszenie pamięci, pod warunkiem jednak, że zostaną podane we wczesnej fazie jej rozwoju.

ZOBACZ TEŻ: Internet ćwiczy mózg. Regularne korzystanie może zmniejszać ryzyko demencji

Alzheimer - objawy, przebieg choroby

Choroba Alzheimera jest chorobą neurodegeneracyjną, która prowadzi do otępienia. Cierpią na nią głównie osoby po 65. roku życia, ale pierwsze patologiczne zmiany w mózgu, a wraz z tym wczesne objawy, pojawiają się nawet ok. 50. roku życia. Choroba trwa od 8 do 20 lat, powoli pozbawiając chorego zdolności do samodzielnego życia. Jak podkreślają autorzy opublikowanego w marcu 2022 roku raportu "Choroba Alzheimera - wyzwanie zdrowotne oraz ekonomiczne obciążenie w starzejącym się społeczeństwie", w Polsce liczba osób zmagających się z tym schorzeniem sięga 580 tysięcy.

Chorzy na alzheimera mają problem z koncentracją, zapamiętaniem nawet najprostszych informacji, nie nadążają za przebiegiem rozmowy, mylą fakty, nie potrafią trafić do miejsc, do których drogę dobrze znali.

ZOBACZ TEŻ: Sześć nawyków, które obniżają ryzyko demencji. "Utrata pamięci może być potencjalnie modyfikowalna"

Autorka/Autor:kgo//am

Źródło: PAP, "Science"

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock