Jako 14-latka, w oglądanych z rodzicami "Rozmowach w toku", po raz pierwszy usłyszała o problemie krzywdzenia dzieci przez bliskich. Wtedy postanowiła zająć się ochroną praw najmłodszych. Jako prawniczka robi to już od ponad dekady. Kim jest Monika Horna-Cieślak, nowa Rzeczniczka Praw Dziecka?
Mecenas Monika Horna-Cieślak była kandydatką na Rzecznika Praw Dziecka zgłoszoną przez nową sejmową demokratyczną większość. "Wiedza, przygotowanie zawodowe i kilkunastoletnie doświadczenie wsparte rekomendacjami organizacji pozarządowych dają gwarancje, że to najlepszy wybór. Trzymam kciuki!" - pisał 20 listopada, wówczas jeszcze o kandydatce, w mediach społecznościowych przewodniczący klubu KO Borys Budka.
Tydzień później minął termin na zgłaszanie przez kluby kandydatów. Politycy PiS przekazali, że z ramienia ich partii nie będzie nominowany żaden. To sprawiło, że Horna-Cieślak została jedyną kandydatką. We wtorek jej kandydaturę po debacie przegłosował Sejm bezwzględną liczbą głosów. "Za" głosowało 246 posłów, "przeciw" było 196, wstrzymało się 3.
20 grudnia Monika Horna-Cieślak złożyła w Sejmie ślubowanie, oficjalnie objęła urząd.
Kim jest Monika-Horna Cieślak
Monika Horna-Cieślak ma 34 lata i pochodzi z Grudziądza. Ma wykształcenie prawnicze. Jest adwokatką, aktywistką, działaczką społeczną. Współpracuje z kilkoma organizacjami młodzieżowymi: Nastoletnim Azylem, fundacjami Autism Team oraz Przyszłość dla Młodych. Jest członkiem Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej i Komisji ds. Współpracy z Sądami przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Pełni też funkcję przewodniczącej Sekcji Praw Dziecka drugiej z tych organizacji. Przez ponad 10 lat pracowała dla Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Wybrana przez Sejm na urząd RPD jest współautorką nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, która ma wzmacniać ochronę dzieci przed przemocą. To nowela nazywana "ustawą Kamilka", ponieważ jej projekt został złożony w Sejmie kilka dni po śmierci 8-letniego Kamila z Częstochowy. Chłopiec zmarł na początku maja po wielu dniach walki życie, o zabójstwo chłopca podejrzany jest jego ojczym. Sejm przyjął nowe przepisy w połowie lipca, a na początku sierpnia ustawę podpisał prezydent.
"Rozmowy w toku" i "nastoletni bunt"
W rozmowie, która w połowie listopada ukazała się w portalu prawniczym PrawieOPrawie.pl, Horna-Cieślak opowiadała, że tematem ochrony praw dziecka zainteresowała się już jako nastolatka. - Kiedy miałam 14 lat, oglądałam w moim Grudziądzu wraz z rodzicami popularne wtedy "Rozmowy w toku". Ewa Drzyzga przedstawiała problem krzywdzenia dzieci. Wtedy po raz pierwszy usłyszałam o tym, że dzieci mogą doświadczać przemocy ze strony osób im bliskich - rodziców, trenerów, etc. - mówiła w wywiadzie. Jak dodała, pamięta jaka była zszokowana tym, że ktoś może krzywdzić jej ówczesnych rówieśników. - Poczułam wtedy taki nastoletni bunt, a to były początki mówienia o problematyce krzywdzenia dzieci w Polsce - wspominała w wywiadzie.
Czym dla niej jest stanowisko Rzecznika Praw Dziecka? Podczas poniedziałkowego posiedzenia Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Horna-Cieślak podkreślała, że urząd nie powinien być "urzędem partii politycznych czy światopoglądu jednego człowieka". Zapowiedziała m.in. kampanię na rzecz edukacji w zakresie bezpiecznego korzystania z internetu i promowanie edukacji seksualnej w szkołach. - Zajmuję się sprawami o wykorzystywanie seksualne dzieci. Dzieci mówią do mnie w wieku 14 lat: pani Moniko, ale ja nie wiedziałam, kiedy miałam 6 lat, że zły dotyk jest zły, bo mi nikt o tym nie powiedział - argumentowała swoje stanowisko działaczka.
Odnosząc się do pytań o podejście do wychowania dziecka, zaznaczyła, że "jest przeciwniczką jakiejkolwiek formy przemocy psychicznej, fizycznej i seksualnej". - Bicie dzieci jest złe, klapsy są złe, stosowanie jakiejkolwiek przemocy wobec dzieci jest złe - ucięła temat Horna-Cieślak. Dodała, że jeśli zostanie wybrana nowym RPD, jednym z jej pierwszych ruchów będzie wybranie młodej osoby na swojego zastępcę.
ZOBACZ TEŻ: Od rockowej sceny do "prawej ręki Tuska". Monika Wielichowska nową wicemarszałkinią Sejmu
Rzecznik Praw Dziecka - czym się zajmuje?
Rzecznik Praw Dziecka stoi na straży określonych praw dziecka, w szczególności: prawa do życia i ochrony zdrowia, prawa do wychowania w rodzinie, prawa do godziwych warunków socjalnych, prawa do nauki. Rzecznik podejmuje działania na rzecz zapewnienia dziecku pełnego i harmonijnego rozwoju, z poszanowaniem jego godności i podmiotowości. Wypełnienie tych zadań wymaga ochrony dziecka przed wszelkimi przejawami przemocy, okrucieństwa, wyzysku, a także przed demoralizacją, zaniedbaniem i innymi formami niewłaściwego traktowania. Rzecznik powoływany jest uchwałą Sejmu, którą zatwierdza Senat.
Mecenas Horna-Cieślak zastąpi ustępującego rzecznika Mikołaja Pawlaka, który został wybrany przez Sejm RP na urząd 23 listopada 2018 roku.
ZOBACZ TEŻ: Mówił o tabletkach na zmianę płci i że klaps nie zostawia wielkiego śladu. "Przeciwnik praw dziecka"
Źródło: PrawieOPrawie.pl, tvn24.pl