Minister zdrowia Adam Niedzielski zainaugurował prace zespołu do spraw opracowania procedur związanych z przerwaniem ciąży. Na konferencji zapewnił, że "przerywanie ciąży w warunkach określonych prawnie jest dopuszczalne". - Chcę wyraźnie powiedzieć, że klauzula sumienia nie obowiązuje w sytuacji zagrożenia życia - dodał.
Adam Niedzielski przekazał na konferencji w Warszawie, że w piątek po raz pierwszy zebrał się, powołany przez niego w poniedziałek, zespół do spraw opracowania procedur związanych z przerwaniem ciąży. Zapowiedział, że nowe, rozwinięte wytyczne w obszarze medycznym i organizacyjnym mają pojawić się do końca sierpnia lub na początku września.
Niedzielski: w nowotarskim szpitalu popełniono błędy
Niedzielski na konferencji oświadczył, że w przypadku śmierci ciężarnej w nowotarskim szpitalu popełniono błędy. - Próby manipulacji i kłamstw, które pojawiają się przy politycznej narracji, uznaję za skandaliczne. Ilość nieprawdy, która się pojawiła z ust nie-ekspertów przy okazji wyjaśniana sprawy jest porażająca - oceniał.
- Buduje się narrację, że jest zakaz przerywania ciąży. Oczywiście, że przerywanie ciąży w warunkach określonych prawnie jest dopuszczalne. Błędy medyczne traktuje się jako wypadki wynikające z takich, a nie innych regulacji - stwierdził.
CZYTAJ WIĘCEJ: Pełnomocniczka rodziny zmarłej pani Doroty: pozbawiono ją prawa decyzji, czy chce ryzykować swoim życiem
Niedzielski uznał, że jednym z największych kłamstw jest kwestia klauzuli sumienia. - Chcę wyraźnie powiedzieć, że klauzula sumienia nie obowiązuje w sytuacji zagrożenia życia - powiedział minister zdrowia.
Podczas konferencji prasowej w poniedziałek Niedzielski zapewniał, że "każda kobieta w tym kraju ma prawo, w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia, do przerwania ciąży, czyli do aborcji. Te dwa warunki powinny być traktowane rozłącznie".
Klauzula sumienia, zawarta w artykule 39 ustawy z 5 grudnia 1996 roku o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, stanowi, że "lekarz może powstrzymać się od wykonania świadczeń zdrowotnych niezgodnych z jego sumieniem, z zastrzeżeniem art. 30, z tym że ma obowiązek odnotować ten fakt w dokumentacji medycznej".
W artykule 30. ustawy wskazano, że "lekarz ma obowiązek udzielać pomocy lekarskiej w każdym przypadku, gdy zwłoka w jej udzieleniu mogłaby spowodować niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia".
Kiedy efekty pracy zespołu?
Niedzielski na konferencji był pytany, kiedy można spodziewać się prac powołanego zespołu eksperckiego. - Rozmawialiśmy dzisiaj, definiując sobie pewnego rodzaju harmonogram prac, że będziemy starali się, żeby te nowe, rozwinięte wytyczne zarówno w obszarze medycznym jak i w obszarze organizacyjnym pojawiły się do końca sierpnia czy na początku września - odpowiedział.
Dodał, że "dyskusja pokazywała, że być może do zadań zespołu zostaną również dopisane standardy opieki, których ostatnia wersja pochodzi z 2018 roku".
Zadania zespołu
Do zadań zespołu - jak zapisano w zarządzeniu resortu zdrowia - należy opracowanie wytycznych dla podmiotów leczniczych w zakresie procedur związanych z przerywaniem ciąży.
Chodzi w szczególności o sposób oceny i potwierdzania przesłanek dopuszczalności przerwania ciąży, o przesłanki konieczności zlecenia dodatkowych konsultacji medycznych, mających na celu określenie stanu zdrowia ciężarnej, o sposób postępowania z ciężarną w przypadku stwierdzenia stanu zagrożenia jej życia lub zdrowia, o materiały szkoleniowe dla pracowników medycznych oddziałów ginekologiczno-położniczych.
Skład zespołu
Zgodnie z zarządzeniem w składzie zespołu znaleźli się między innymi konsultant krajowy w dziedzinie położnictwa i ginekologii, konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii, konsultant krajowy w dziedzinie perinatologii, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii, kierownik Oddziału Klinicznego Położnictwa i Perinatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oraz kierownik Kliniki Położnictwa i Perinatologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierownik Zakładu Szkolenia Biegłych Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, zastępca dyrektora Departamentu Postępowań Wyjaśniających Biura Rzecznika Praw Pacjenta i zastępca dyrektora Departamentu Prawnego w Ministerstwie Zdrowia.
Przewodniczący ma przedłożyć ministrowi zdrowia projekt wytycznych, co ma nastąpić nie później niż do 12 września 2023 roku.
Źródło: PAP, TVN24