Matura 2023 z języka obcego. Większość zdających przystąpi do egzaminu z angielskiego

Matura 2023 z języka obcego. Większość zdających przystąpi do egzaminu z angielskiego
Źródło: TVN24

Dziś rano prawie 97 procent maturzystów przystąpiło do pisemnego egzaminu z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Po południu rozpoczną się pisemne egzaminy z innych języków obcych nowożytnych zdawanych na poziomie podstawowym.

Egzamin pisemny na poziomie podstawowym z wybranego języka obcego nowożytnego jest obowiązkowy. Od lat język angielski jest najczęściej wybieranym przez maturzystów językiem obcym – w tym roku chęć zdawania go zadeklarowało niemal 97 proc. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia. Wraz z nimi egzamin będą zdawać też abiturienci z wcześniejszych roczników.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: terminy i harmonogram egzaminów maturalnych

Po południu rozpoczną się pisemne egzaminy z innych języków obcych nowożytnych zdawanych na poziomie podstawowym: niemieckiego, rosyjskiego, hiszpańskiego, francuskiego i z włoskiego.

Obowiązkowe egzaminy maturalne

Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego. Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mają jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym.

ZOBACZ TEŻ: Maturze 2023 będą towarzyszyć szczególne środki ostrożności

Maturzyści muszą też przystąpić do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie do sześciu egzaminów na poziomie rozszerzonym.

Wszyscy tegoroczni abiturienci muszą przystępować do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego. Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych muszą przystąpić jeszcze do egzaminu ustnego z języka ojczystego. To powrót do obowiązkowych egzaminów ustnych po przerwie spowodowanych pandemią COVID-19.

Egzaminy w dwóch formułach

W tym roku egzaminy przeprowadzane są w dwóch formułach. Tegoroczni absolwenci liceów ogólnokształcących, to pierwszy rocznik, który uczył się w czteroletnim liceum i zdaje egzaminy w nowej formule.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: 10 rzeczy, które trzeba wiedzieć przed maturą 2023

Tegoroczni absolwenci techników to ostatni rocznik, który kończy czteroletni cykl nauki. Zdają maturę w starej formule. Wraz z nimi w tej formule zdają też tegoroczni absolwenci szkół branżowych II stopnia.

Egzamin maturalny – podobnie jak w roku ubiegłym i dwa lata temu – przeprowadzony jest na podstawie wymagań egzaminacyjnych. Stanowią one zawężony katalog wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: