TVN24 | Polska

Czy prezydent i premier wezmą udział w Marszu Niepodległości?

TVN24 | Polska

Autor:
js
Źródło:
PAP
"Marsz Niepodległości będzie miał charakter państwowy"
"Marsz Niepodległości będzie miał charakter państwowy"TVN24
wideo 2/7
TVN24"Marsz Niepodległości będzie miał charakter państwowy"

Marsz Niepodległości ma mieć charakter państwowy. W warszawskim marszu nie weźmie udziału premier Mateusz Morawiecki. - Premier bierze udział w innych uroczystościach związanych ze Świętem Niepodległości, w tym w uroczystościach odbywających się w Krakowie - przekazał rzecznik rządu Piotr Mueller. Natomiast, jak przekazał szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot, prezydent Andrzej Duda na razie nie ma w swoim planie udziału w pochodzie.

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk poinformował we wtorkowym komunikacie, że zdecydował, aby nadać Marszowi Niepodległości status formalny na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy Prawo o zgromadzeniach, który mówi, że przepisów tej ustawy nie stosuje się m.in. do zgromadzeń organizowanych przez organy władzy publicznej.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie rzeczniczka PiS była pytana o wezwania ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry do "obywatelskiego nieposłuszeństwa" organizatorów Marszu Niepodległości. Odparła, że "marsz będzie miał charakter państwowy".

Rzecznik rządu Piotr Mueller pytany, czy w związku z państwowym charakterem marszu weźmie w nim udział premier Mateusz Morawiecki, odparł, że szef rządu bierze udział w innych uroczystościach. - Premier bierze udział w innych uroczystościach związanych ze Świętem Niepodległości, w tym w uroczystościach odbywających się w Krakowie. W związku z tym nie weźmie udziału w warszawskim marszu - przekazał.

Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot powiedział, że na tę chwilę plan prezydenta nie przewidywał udziału w marszu. - Nie chcę tutaj dywagować w tym momencie, na razie prezydent nie ma tego w swoim planie - mówił szef gabinetu prezydenta.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Sądy nie zgodziły się na rejestrację marszu narodowców jako zgromadzenia cyklicznego

Od kilku tygodni sądy zajmują się sprawą rejestracji Marszu Niepodległości jako zgromadzenia cyklicznego. Zgodnie z obowiązującym rozstrzygnięciem sądu apelacyjnego marsz ten nie został zarejestrowany jako takie zgromadzenie. Warszawski sąd apelacyjny 29 października utrzymał w mocy uchylenie decyzji wojewody mazowieckiego o rejestracji Marszu Niepodległości. Dwa dni wcześniej Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił decyzję wojewody mazowieckiego o rejestracji tego cyklicznego wydarzenia. Tym samym SO uwzględnił odwołanie warszawskiego ratusza w tej sprawie.

W sprawie tej interweniował też prokurator generalny Zbigniew Ziobro, który złożył do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną. Domagał się w niej uchylenia decyzji zakazującej rejestracji Marszu Niepodległości jako zgromadzenia cyklicznego. Prokurator generalny zawnioskował przy tym do sądu apelacyjnego o wstrzymanie tej decyzji.

W poniedziałek przed południem poinformowano, że Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji sądu. Jeszcze tego samego dnia wieczorem Sąd Najwyższy poinformował, że skarga nadzwyczajna została z powodów formalnych zwrócona do sądu apelacyjnego.

Mimo negatywnej decyzji władz stolicy oraz sądu organizatorzy Marszu Niepodległości zapowiedzieli, że to wydarzenie się odbędzie. - Wciąż szukamy legalnych rozwiązań, a jednym z nich może być zmiana trasy - mówił prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz.

Sąd Apelacyjny odrzucił wniosek Zbigniewa Ziobry ws. marszu narodowców
Sąd Apelacyjny odrzucił wniosek Zbigniewa Ziobry ws. marszu narodowcówTVN24

Marsz Niepodległości ma rozpocząć się na rondzie Dmowskiego

"W obliczu niezrozumiałej decyzji Prezydenta Stolicy Rafała Trzaskowskiego odmawiającej legalności Marszowi Niepodległości, a także krzywdzących organizatorów Marszu Niepodległości decyzji sądów, w poczuciu odpowiedzialności za to społeczne wydarzenie i bezpieczeństwo wszystkich, którzy 11 listopada chcą obchodzić w tej formule Święto Niepodległości, podjąłem decyzję, aby nadać uroczystości status formalny, na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy Prawo o zgromadzeniach. Uroczystość rozpocznie się zgodnie z pierwotną wolą społecznych organizatorów wydarzenia o godz. 13:00 na rondzie Romana Dmowskiego" - poinformował w komunikacie szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Zgodnie z komunikatem uczestnicy Marszu Niepodległości przejdą "tradycyjną trasą", a następnie złożą kwiaty pod popiersiem Ignacego Jana Paderewskiego

Kasprzyk poinformował, że bezpieczeństwo uczestnikom obchodów zapewni Policja i Żandarmeria Wojskowa.

Autor:js

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości