Premier Donald Tusk odwołał z funkcji szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Mariusza Kamińskiego. Jego miejsce zajmie Paweł Wojtunik, do tej pory dyrektor Centralnego Biura Śledczego.
Donald Tusk miał podjąć decyzję o odwołaniu Mariusza Kamińskiego jeszcze w poniedziałek. Tak się jednak nie stało. Decyzja zapadła we wtorek.
Miejsce Kamińskiego zajmie Paweł Wojtunik. Nazwisko to przewijało się wcześniej w medialnych spekulacjach dotyczących nowego szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
Wydział Komunikacji CBA przesłał w tej sprawie lakoniczne oświadczenie: "13 października Premier Donald Tusk powierzył obowiązki Szefa CBA Pawłowi Wojtunikowi. Pełniący obowiązki Szefa CBA spotkał się już z szefostwem Biura oraz z dyrektorami jednostek organizacyjnych CBA" - napisano w komunikacie.
Tusk nie czekał na prezydenta
W ubiegłym tygodniu premier Donald Tusk poinformował o wszczęciu procedury odwołania Mariusza Kamińskiego. Tusk zarzuca Kamińskiemu wykorzystywanie Biura do celów politycznych, w kontekście tzw. afery hazardowej.
Zgodnie z ustawą o CBA premier powinien zgłosić się do prezydenta, sejmowej komisji ds. służb specjalnych oraz kolegium ds. służb. Komisja i kolegium wydały pozytywne opinie. Prezydent swojej nie wydał. Jednak tuż po ogłoszeniu wszczęcia procedury odwołania Kamińskiego przez Tuska, powiedział dziennikarzom: - Mamy do czynienia z poważną aferą, a okazuje się, że winni są ci, którzy ją wykryli - ocenił prezydent. Jak dodał, to niepokoi. Ustawa o CBA nie precyzuje, czy premier musi brać pod uwagę prezydencką opinię i czy musi na nią czekać.
Trudna procedura odwołania
Warunki odwołania szefa CBA są dość twarde. Może się to stać gdy on sam zrezygnuje ze stanowiska, zrzecze się obywatelstwa polskiego lub nabędzie obywatelstwo innego państwa oraz w momencie niewykonywania obowiązków z powodu choroby trwającej nieprzerwanie ponad trzy miesiące.
Inne powody to: skazanie prawomocnym wyrokiem sądu za popełnione umyślnie przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe oraz utrata z mocy wyroku sądowego praw publicznych. Szefa CBA można też odwołać, gdy jego postępowanie jest sprzeczne z prawem lub rażąco narusza on obowiązki zawodowe.
Kiedy Tusk ogłaszał wszczęcie procedury odwołania Kamińskiego, oświadczył, że nie ma wątpliwości co do złych intencji szefa CBA Mariusza Kamińskiego w sprawie afery hazardowej. Zdaniem premiera, "wykorzystał CBA przeciw konkurentom politycznym".
Nieco później Tusk argumentował, że Kamiński powinien zostać usunięty, gdyż nie ma pewności co do jego nieskazitelności etycznej i moralnej, a taki jest wymóg wobec szefa CBA.
Kim jest nowy szef CBA?
Paweł Wojtunik urodził się 26 czerwca 1972 r. w Białobrzegach. Ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
Od 1992 roku Wojtunik pracuje w policji. Od 1996 r. w pionie zwalczania przestępczości zorganizowanej Komendy Głównej Policji.
Po utworzeniu Centralnego Biura Śledczego w 1996 r., pełnił tam ważne funkcje: był naczelnikiem Wydziału, później pełnił funkcję naczelnika zarządu operacji specjalnych, zastępcy dyrektora CBŚ, dyrektora biura kryminalnego.
W grudniu 2007 r. został szefem Centralnego Biura Śledczego.
W 2007 r. został oddelegowany na pół roku do Wielkiej Brytanii jako kandydat na oficera łącznikowego polskiej policji przy Ambasadzie RP w Londynie. Odbył służbę w Scotland Yardzie.
Źródło: TVN24, PAP