Należy im założyć czipy tak, jak się pieskom zakłada, a tańsze jest oczywiście numery na lewej ręce wytatuować - mówił na antenie Telewizji Republika Marek Król, który wypowiadał się o migrantach. Telewizja oświadczyła, że "głęboko nie zgadza się" z wypowiedzią publicysty. To kolejna w ostatnim czasie wypowiedź tego typu na temat migrantów na antenie tej stacji. Niedawno o "barakach dla imigrantów w Auschwitz" mówił Jan Pietrzak.
W środę gośćmi Telewizji Republika byli publicysta, były sekretarz Komitetu Centralnego PZPR i były redaktor naczelny tygodnika "Wprost" Marek Król oraz dziennikarz i publicysta tygodnika "Przegląd" Jakub Dymek, którzy dyskutowali o relokacji migrantów w ramach unijnego paktu migracyjnego.
- Pomysł z relokacją jest typowo nazistowskim pomysłem. Naziści mają doświadczenie z przywożeniem w bydlęcych wagonach ludzi do Auschwitz i niestety powtarzają to - stwierdził między innymi Król.
Dymek w odpowiedzi oświadczył, że chciałby zaprotestować "przeciwko nadużywaniu skojarzeń z nazizmem i wykorzystywania pamięci zagłady do tej debaty". - Bo w moim przekonaniu to nadużycie. Ja się pod tymi wypowiedziami z całą pewnością nie podpisuję i uważam, że nie powinno się sięgać po tego rodzaju skojarzenia - powiedział.
Prowadzący rozmowę Łukasz Jankowski nie odniósł się do tego i pytał dalej, "co z tymi ludźmi robić".
Król ocenił, że "najprostszy sposób, to należy im założyć czipy tak, jak się pieskom zakłada". - A tańsze jest oczywiście numery na lewej ręce wytatuować i wtedy łatwo się ich znajdzie - stwierdził.
Dymek zaprotestował także wobec tej wypowiedzi. Jankowski pozostawił wypowiedź bez komentarza i zakończył rozmowę.
Pietrzak w Telewizji Republika o "barakach dla imigrantów w Auschwitz, w Majdanku, w Treblince, w Stutthofie"
To kolejna taka wypowiedź na antenie Telewizji Republika w ostatnim czasie. W niedzielę prawicowy satyryk i publicysta Jan Pietrzak powiedział:
Mam okrutny żart z tymi imigrantami, że oni liczą na to, że Polacy są przygotowani, bo mamy baraki. Mamy baraki dla imigrantów: w Auschwitz, w Majdanku, w Treblince, w Stutthofie. Mamy dużo baraków zbudowanych tu przez Niemców. I tam będziemy zatrzy... (tutaj zająknął się - red.) tych imigrantów, wpychanych nam nielegalnie przez Niemców, ponieważ nielegalni nie są ci ludzie, którzy uciekają do lepszego świata. Nielegalne są te władze, które ich wpuszczają, czyli nielegalni są Niemcy. Ich hasło witające przybyszów było nielegalne, pozatraktatowe, niezgodne z jakimikolwiek prawami. To jest nielegalna działalność niemiecka. Powinniśmy na to się uczulić w nadchodzącym roku, bo zdaje się, że na głowę zaczynają nam bardzo wchodzić.
Postępowanie w sprawie audycji rozpoczęła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Postępowanie wszczęła też wcześniej prokuratura.
Reakcja telewizji
Telewizja Republika oświadczyła, że "głęboko nie zgadza się" z wypowiedzią Króla.
Udostępniła także wpis Michała Rachonia, dyrektora programowego stacji, który napisał, że "europejska polityka imigracyjna jest groźna dla Polski i dla samej Europy", "jednak nie uzasadnia to dehumanizacji ludzi nielegalnie przekraczających granice UE". Powtórzył także stanowisko o "głębokiej niezgodzie" na wypowiedź Króla.
Będzie zawiadomienie do prokuatury
Zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa z artykułu 256 Kodeksu karnego przez Marka Króla zapowiedziała posłanka KO Klaudia Jachira. "Auschwitz nie spadło z nieba" - przypomniała.
§ 1. Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. (...)
Muzeum Auschwitz reaguje
Do sprawy nawiązali przedstawiciele Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.
"Auschwitz był jedynym niemieckim obozem, w którym więźniom tatuowano numery. Jesienią 1941 r. znakowano w ten sposób sowieckich jeńców, od marca 1942 r. Żydów oraz Polaków przenoszonych z Auschwitz do Birkenau, a od początku 1943 r. pozostałych więźniów" - przypomniano.
Źródło: tvn24.pl, Telewizja Republika