Marcin Romanowski nie trafił do aresztu. Wnioskowała o to prokuratura, ale nie zgodził się sąd. Mamy całe uzasadnienie tej decyzji. Prokuratura ma czas do wtorku na ewentualne zażalenie.
Prokuratura sformułowała wobec byłego wiceministra sprawiedliwości, polityka Suwerennej Polski Marcina Romanowskiego 11 zarzutów, w tym między innymi udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. W poniedziałek doszło do jego zatrzymania, we wtorek prokuratura złożyła do sądu wniosek o areszt. Do aresztu Romanowski jednak nie trafił. - Sąd nie uwzględnił wniosku prokuratury o moje tymczasowe aresztowanie w związku z faktem, że jako członkowi Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy przysługuje mi immunitet - przekazał Romanowski.
Mamy całe uzasadnienie decyzji sądu
W czwartek do Prokuratury Krajowej wpłynęło uzasadnienie dotyczące braku zgody na areszt. W piątek rzecznik PK Przemysław Nowak przekazał je redakcji TVN24.
Publikujemy je w całości:
"Prokurator Prokuratury Krajowej złożył wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy wobec podejrzanego Marcina Romanowskiego. Sąd pragnie zauważyć, że w sprawie występuje negatywna przesłanka procesowa określona w art. 17 § 1 pkt 10 kpk, tj. brak wymaganego zezwolenia na ściganie. Podejrzany Marcin Romanowski jest członkiem (zastępcą) Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy od 22 stycznia 2024 r. Jak wynika z opublikowanego pisma Przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Theodorosa Rosopoulosa z dnia 16.07.2024 r., opublikowanego w mediach w dniu dzisiejszym w godzinach wieczornych, oraz złożonego do akt w dniu dzisiejszym skierowanego do Marszałka Sejmu RP Szymona Hołowni, podejrzany Marcin Romanowski objęty jest immunitetem wynikającym z art. 15 Układu Ogólnego w sprawie przywilejów i immunitetów Rady Europy. Z treści pisma Przewodniczącego ZPRE wynika wprost, iż jeżeli władze krajowe zostaną poinformowane o tym, że członek korzysta z immunitetu powinny one zawiesić postępowanie sądowe do czasu zniesienia immunitetu przez Zgromadzenie Parlamentarne. Nadto w piśmie tym wskazano, że każdy organ krajowy składający wniosek o uchylenie immunitetu członka Zgromadzenia Parlamentarnego w odniesieniu do swojego własnego parlamentu krajowego musi również złożyć wniosek do Zgromadzenia o uchylenie immunitetu. Opinie prawne załączone do akt przez prokuratora w swej treści wskazują że ostateczna decyzja o tym czy czyn podlega ochronie immunitetowej wynikającej z przepisów prawa Rady Europy należy do sądu rozpatrującego sprawę. Sąd stoi na stanowisku, że w zaistniałej sytuacji zasadnym jest respektowanie stanowiska wyrażonego przez Przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy a niewątpliwe rozbieżności prawne dotyczące kwestii ochrony immunitetowej należy rozstrzygnąć na korzyść podejrzanego. Z tych względów uznać należy, iż wniosek prokuratora dotknięty jest wskazaną negatywną przesłanką procesową określoną w art. 17 § 1 pkt 10 kpk. W tej sytuacji bezprzedmiotowym jest odnoszenie się do pozostałych kwestii wskazanych we wniosku dotyczących zasadności stosowania bądź nie wnioskowanego środka zapobiegawczego."
Prokuratura może w ciągu siedmiu dni (do wtorku) złożyć zażalenie na decyzję sądu. Jak na razie - poinformował rzecznik - taka decyzja nie zapadła.
Romanowski chce zwołania komisji, "by Bodnar wytłumaczył się z ostatnich działań"
Marcin Romanowski, wraz z innymi posłami PiS, poinformował w piątek na konferencji prasowej w Sejmie, że klub PiS złoży wniosek o "niezwłoczne" zwołanie posiedzenia sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. - Aby pan minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar wytłumaczył się z ostatnich działań Ministerstwa Sprawiedliwości i prokuratury - mówił.
Ocenił, że doszło do "bezprecedensowej kompromitacji Polski na arenie międzynarodowej i jawnego, oczywistego z premedytacją złamania prawa międzynarodowego". - Wszystko to działo się w ramach zorganizowanej grupy mającej na celu popełnienie przestępstwa - mówił.
Jak precyzował Romanowski, wniosek o zwołanie komisji to "działanie o charakterze odpowiedzialności politycznej przed Sejmem". - To w żaden sposób nie tamuje działań o charakterze prawnym, które będą podejmowane i - jesteśmy o tym przekonani - doprowadzą prędzej czy później do pociągnięcia do odpowiedzialności karnej - powiedział.
- Prędzej czy później ta odpowiedzialność Donalda Tuska, Adama Bodnara, Arkadiusza Myrchy, Dariusza Korneluka, prokuratorów z zespołu śledczego, a także Romana Giertycha i "ekspertów", którzy pomagali w tym nielegalnym procederze, zostanie zrealizowana i sprawiedliwości stanie się zadość - mówił Romanowski.
Kancelaria Sejmu: Marcin Romanowski uczestniczył w sesjach Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy
W piątek po południu Kancelaria Sejmu wydała komunikat w sprawie procedury nominacji członków stałej delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.
Kancelaria przypomniała, że 19 grudnia 2023 roku Prezydium Sejmu jednogłośnie pozytywnie zaakceptowało parytety dla klubów parlamentarnych w składach stałych delegacji międzynarodowych. Ustalono wówczas, że w skład delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy ma wejść trzech przedstawicieli i trzech zastępców przedstawicieli z PiS oraz trzech przedstawicieli i trzech zastępców z KO. Polsce 2050 przypadło miejsce dla jednego przedstawiciela i jednego zastępcy. Kluby PSL-TD i Lewicy mają po jednym przedstawicielu. Zgodnie z ówczesnymi ustaleniami Konfederacja miała obsadzić stanowiska dwóch zastępców przedstawicieli.
Kancelaria Sejmu przypomniała, że na dalszym etapie w wyniku porozumienia między klubami parytet został zmieniony i Klub PiS obsadził cztery stanowiska zastępców przedstawiciela, a klub Konfederacji jedno takie stanowisko. Kacper Płażyński (PiS) zastąpił tym samym proponowanego przez Konfederację Grzegorza Płaczka.
Ostateczne składy stałych delegacji do organizacji parlamentarnych Prezydium Sejmu zatwierdziło jednogłośnie 18 stycznia tego roku. Wśród zastępców członka delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy wskazanych przez PiS znalazł się Marcin Romanowski. Po akceptacji przez Prezydium Sejmu, Marszałek Sejmu podpisał pełnomocnictwa dla członków delegacji.
Jak podaje Kancelara, poseł Marcin Romanowski, jako zastępca przedstawiciela w delegacji, uczestniczył w pierwszej części sesji zwyczajnej Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w dniach 21-24 stycznia tego roku, w drugiej części sesji (15-19 kwietnia tego roku). Nie brał udziału w trzeciej części sesji (24-28 czerwca), a podczas styczniowej sesji zastępował Pawła Jabłońskiego, pełniącego funkcję przedstawiciela.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24