Piotrowicz, Krasnodębski, Ziobro, Jasiński. Ujawniamy listy pasażerów lotów marszałka

[object Object]
Niekompletny wykaz lotów marszałka Marka Kuchcińskiego (materiał "Polska i Świat" z 6 sierpnia)tvn24
wideo 2/24

Stanisław i Maria Piotrowiczowie, Zdzisław Krasnodębski i Anna Krasnodębska wśród pasażerów rządowych lotów o statusie HEAD z Markiem Kuchcińskim - ustalił portal tvn24.pl. Na listach, które były nieraz zmieniane w ostatniej chwili, jest wiele nazwisk polityków PiS. Do Krakowa w dniu 70. urodzin prezydenta Lecha Kaczyńskiego z marszałkiem Sejmu zabrali się Wojciech Jasiński, Maciej Łopiński i szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska, a w drodze powrotnej Zbigniew Ziobro.

Listy pasażerów lotów Marka Kuchcińskiego rządowymi samolotami były pilnie strzeżoną tajemnicą od momentu, gdy Radio ZET ujawniło kilka takich dokumentów z nazwiskami członków rodziny marszałka. Znacznie więcej takich list znajduje się w decyzjach o zarządzeniu lotu z 2019 roku, do których dotarł tvn24.pl.

Na tej podstawie odtworzyliśmy, kogo marszałek Kuchciński zabierał na pokład odrzutowego Gulfstreama, śmigłowca W-3 Sokół i samolotu CASA.

Radny dzielnicy Włochy i minister infrastruktury

20 stycznia 2019 roku, lot z Jasionki na Okęcie samolotem G550. Z Markiem Kuchcińskim i oficerem ochrony (jeden z nich zawsze towarzyszy marszałkowi Sejmu) na pokładzie jest także Christian Młynarek, doradca marszałka i radny PiS w stołecznej dzielnicy Włochy.

16 lutego 2019 roku z marszałkiem Sejmu z Warszawy do Rzeszowa leci minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Samolot: C-295M.

To nie jest pierwszy wspólny lot Kuchcińskiego i Adamczyka. Jak już pisaliśmy, 3 lipca marszałek i minister polecieli z Warszawy do Rzeszowa i z powrotem. Kuchciński tego dnia otworzył obrady Sejmu, następnie wyruszyli na forum regionów Trójmorza w stolicy Podkarpacia. Wieczorem Kuchciński znów był w parlamencie i prowadził obrady.

W sobotę, 23 lutego 2019 roku na liście pasażerów samolotu CASA poza marszałkiem Sejmu są posłowie PiS z Podkarpacia: Krystyna Wróblewska, Bogdan Rzońca (od niedawna w europarlamencie), Jerzy Paul i Wojciech Buczak. Trasa: Warszawa - Rzeszów.

W zapotrzebowaniu na lot, wysłanym dzień wcześniej, jest określenie "sytuacja nagła", co pozwala na skrócenie procedur. Lista pasażerów dołączona początkowo do zapotrzebowania obejmowała tylko trzy osoby: małżeństwo Kuchcińskich oraz oficera ochrony. Kancelaria Sejmu zamawiała dla marszałka odrzutowego Gulfstreama.

Pasażerowie dopisani byli w ostatniej chwili.

9 marca 2019 roku Kuchciński leci z Rzeszowa do Warszawy tym samym samolotem. W zgłoszeniu lotu początkowo mowa o dwóch osobach (marszałek i oficer ochrony), jednak to się zmienia. Dzień przed wylotem Kancelaria Sejmu wysyła do wojska listę pasażerów, na której są także posłanki PiS: Józefa Hrynkiewicz i Anna Schmidt-Rodziewicz (obie uzyskały mandaty na Podkarpaciu) oraz Andrzej Klarkowski, doradca szefa Kancelarii Sejmu, a w przeszłości doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Start był zaplanowany na godz. 18.30. Jednak przed godz. 18 do 1 Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie przychodzi mail ze zmienioną listą pasażerów. Według niej Kuchcińskiemu towarzyszą europosłowie PiS Karol Karski i Zdzisław Krasnodębski, posłanka Hrynkiewicz, doradca Klarkowski oraz asystentka marszałka oraz wicedyrektorka gabinetu, która zresztą jest autorką maila z nową listą pasażerów. Z listy wypada natomiast posłanka Schmidt-Rodziewicz.

Te same urzędniczki z marszałkiem poleciały także ze stolicy do Rzeszowa 13 kwietnia 2019 roku na pokładzie śmigłowca W-3 Sokół. Początkowo w zapotrzebowaniu mowa była tylko o dwóch pasażerach.

Stanisław i Maria Piotrowiczowie

Lot z 15 marca 2019 roku Gulfstreamem G550. Trasa Warszawa - Rzeszów. Z marszałkiem na pokład wchodzi posłanka Wróblewska oraz poseł Stanisław Piotrowicz (również z Podkarpacia), a także Maria Piotrowicz, jego żona.

Piotrowicz pytany przez nas o sprawę przyznaje, że leciał tego dnia z żoną. Poseł wyjaśnia, że był to "wypadek losowy", bo jego chora żona w przeddzień lotu była w Instytucie Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie, gdzie otrzymała leki, które mogą być przechowywane w stanie zamrożonym. Na potwierdzenie tych faktów – jak zaznacza poseł – są dokumenty.

- 15 postanowiliśmy wrócić do domu z Warszawy po posiedzeniu Sejmu i innych obowiązkach. Nie było biletów na samolot, a tylko ten transport wchodzi w grę. Żona otrzymała lekarstwa, które mogą być tylko w stanie zamrożonym. Gdy okazało się, że pan marszałek będzie leciał tego dnia do Rzeszowa, polecieliśmy z nim – tłumaczy Piotrowicz.

Lecieć miał też poseł Rzońca, ale jego nazwisko zostało wykreślone z listy pasażerów.

Stanisław Piotrowicz o locie z marszałkiem Kuchcińskim
Stanisław Piotrowicz o locie z marszałkiem Kuchcińskimtvn24
Pasażerowie z 15.03.20191. Baza Lotnictwa Transportowego

18 marca 2019 roku Kuchciński wraca tym samym samolotem do Warszawy. Na liście pasażerów są również poseł Rzońca oraz marszałek województwa podkarpackiego, były senator PiS Władysław Ortyl.

Marszałek województwa potwierdził, że leciał z marszałkiem Kuchcińskim

W środę marszałek Władysław Ortyl przekazał mediom oświadczenie.

"W związku z pojawiającymi się informacjami o mojej podróży rządowym samolotem z marszałkiem Markiem Kuchcińskim, chciałem potwierdzić, że istotnie taki lot się odbył" - oświadczył Ortyl. Wyjaśnił, że z marszałkiem Sejmu spotykał się wielokrotnie w sprawach służbowych i wówczas również był umówiony na taką rozmowę.

"Ponieważ wiedział, że mam w planach służbową podróż do Warszawy, zaprosił mnie na pokład rządowego samolotu. Była to jedyna podróż, jaką odbyłem z marszałkiem Markiem Kuchcińskim rządowym samolotem. Tego dnia w Warszawie zgodnie z ustalonym wcześniej kalendarzem miałem kilka spotkań w Kancelarii Prezydenta, spotkałem się m.in. z ministrem Pawłem Muchą" - zaznaczył marszałek województwa podkarpackiego.

Zauważył, że "praktyka rozmów o istotnych kwestiach Podkarpacia podczas podróży nie jest niczym nowym". Przyznał, że "z racji napiętego kalendarza" zdarzało mu się także podróżować w celach służbowych z marszałkiem Kuchcińskim samochodem służbowym.

Janusz Niedziela dopisany na kwadrans przed lotem

20 marca 2019 roku marszałek Sejmu leci Gulfstreamem z Warszawy do Gdańska i z powrotem. Lot do stolicy jest planowany na godz. 14. Kwadrans wcześniej urzędniczka Kancelarii Sejmu wysyła do wojska maila, w którym prosi o dopisanie do listy pasażerów Janusza Niedzieli.

Tak nazywa się obecny przewodniczący rady nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej, który był też prezesem Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz wiceministrem sprawiedliwości w okresie, gdy resortem kierował Lech Kaczyński.

Krasnodębski: Zdzisław i Anna

1 czerwca 2019 roku z Kuchcińskim z Warszawy do Rzeszowa śmigłowcem Sokół leci krytyk literacki prof. Krzysztof Dybciak. Dzień później obaj uczestniczą w obchodach 30. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 roku. Po uroczystości obaj wracają do Warszawy tym samym śmigłowcem. Na pokładzie jest także europoseł PiS Zdzisław Krasnodębski oraz Anna Krasnodębska. Chcieliśmy zapytać europosła o panią Annę, jednak był dla nas nieuchwytny. Nie odbierał telefonu i nie odpisał na SMS z prośbą o kontakt.

Pasażerowie z 02.06.20191. Baza Lotnictwa Transportowego

17 czerwca 2019 roku Marek Kuchciński leci śmigłowcem z Warszawy do Rzeszowa i z powrotem. Towarzyszą mu wspomniani już wcześniej Klarkowski i Młynarek, a także Grzegorz Nieradka, asystent marszałka i były radny PiS w Iwoniczu-Zdroju.

Zbigniew Ziobro leci z Krakowa

Wieczorem 18 czerwca 2019 roku marszałek Sejmu leci ze stolicy do Krakowa i z powrotem śmigłowcem W-3. Tego dnia na Wawelu została odprawiona msza św. w 70. rocznicę urodzin Lecha Kaczyńskiego.

Na liście pasażerów prócz Kuchcińskiego są Agnieszka Kaczmarska, szefowa Kancelarii Sejmu, a także Maciej Łopiński, były poseł i szef gabinetu prezydenta Kaczyńskiego, obecnie przewodniczący rad nadzorczych TVP i PZU, oraz Wojciech Jasiński, były poseł i minister w pierwszym rządzie PiS, w latach 2015-18 prezes PKN Orlen.

W drodze powrotnej na pokład wsiada także minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wraz z oficerem SOP.

Pasażerowie z 18.06.20191. Baza Lotnictwa Transportowego

11 lipca 2019 roku Kuchciński leci śmigłowcem z Warszawy do Rzeszowa. Na pokładzie jest także Bogdan Romaniuk, radny podkarpackiego sejmiku, a także córka marszałka, Julia, której nie było w zapotrzebowaniu na lot wysłanym z Kancelarii Sejmu do sił powietrznych.

ZOBACZ ROZMOWĘ Z GRZEGORZEM ŁAKOMSKIM:

Cała rozmowa z Grzegorzem Łakomskim o ujawnionych listach pasażerów podczas lotów marszałka
Cała rozmowa z Grzegorzem Łakomskim o ujawnionych listach pasażerów podczas lotów marszałkatvn24

Autor: Grzegorz Łakomski, Rafał Lesiecki / Źródło: tvn24.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości

W jednej ze spółek Orlenu każdy członek zarządu zarabiał nawet dwa miliony złotych rocznie - powiedział podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk. Poinformował także o dokumentach, które wskazują, że prezes Orlenu Daniel Obajtek wynajął detektywa do śledzenia posłów opozycji.

Dwa miliony złotych rocznie i detektyw Obajtka. Premier o  "sprzątaniu po poprzednikach"

Dwa miliony złotych rocznie i detektyw Obajtka. Premier o "sprzątaniu po poprzednikach"

Źródło:
tvn24.pl

Wakacje kredytowe coraz bliżej. - Podjęliśmy decyzję, to chyba najważniejsza informacja dnia dla sporej grupy naszych rodaków, o przedłużeniu tak zwanych wakacji kredytowych - powiedział Donald Tusk. Zgodnie z projektem z wakacji kredytowych będzie można skorzystać, jeśli rata przekroczy 30 procent dochodu gospodarstwa domowego. Wsparcie będzie dostępne bez ograniczeń dla osób, które mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci. Teraz projekt ustawy trafi do prac w Sejmie.

Wakacje kredytowe. Jest decyzja rządu

Wakacje kredytowe. Jest decyzja rządu

Źródło:
tvn24.pl

Jimmi Cherizier, znany jako "Barbecue" przywódca koalicji gangów na Haiti, rozpoczął brutalne walki w stolicy i zapowiedział obalenie rządu. Choć znany jest głównie ze swojej bezwzględności, ma się za rewolucjonistę, który chce poprawić los ludzi żyjących w slumsach. Kim jest "Barbecue", gangster, który próbuje przejąć władzę na Haiti?

Budzi strach, choć ma się za Robin Hooda. Kim jest "Barbecue", który próbuje przejąć władzę?

Budzi strach, choć ma się za Robin Hooda. Kim jest "Barbecue", który próbuje przejąć władzę?

Źródło:
Reuters, Sky News, Independent, BBC, tvn24.pl

Trzyletni chłopiec, dwumiesięczna dziewczynka i ich 63-letnia babcia zostali poszkodowani w wypadku, do którego doszło we wtorek około godziny 13 w Krościnie Wielkiej (woj. dolnośląskie). - Kierowca podczas manewru wymijania innego pojazdu zjechał na chodnik, a auto przewróciło się na bok i przygniotło trzy przechodzące osoby - przekazuje starsza aspirant Daria Szydłowska z policji w Trzebnicy.

Auto przewróciło się na bok, przygniotło babcię i jej dwoje wnucząt

Auto przewróciło się na bok, przygniotło babcię i jej dwoje wnucząt

Źródło:
tvn24.pl

Na dworcu kolejowym w Zakopanem (Małopolska) zapadł się fragment peronu. Budynek został oddany do użytku zaledwie trzy miesiące wcześniej. PKP zapewnia, że nawierzchnia zostanie naprawiona w ciągu kilku dni.

Zapadł się peron na wyremontowanym dworcu

Zapadł się peron na wyremontowanym dworcu

Źródło:
PAP

Sąd Najwyższy uchylił uniewinnienie mężczyzny, który miał nakłaniać do zabójstwa prokuratora Dariusza Barskiego. Mężczyzna, jak podawała wcześniej prokuratura, "uznał, że został oszukany przez Barskiego" i "kierowany nienawiścią do prokuratora poprzysiągł sobie, że po wyjściu z więzienia w ramach zemsty zabije go w jego własnym domu".

"Kierowany nienawiścią do prokuratora poprzysiągł sobie", że zabije Barskiego. Sąd Najwyższy uchylił uniewinnienie

"Kierowany nienawiścią do prokuratora poprzysiągł sobie", że zabije Barskiego. Sąd Najwyższy uchylił uniewinnienie

Źródło:
PAP

Śnieżyce i ulewy nawiedziły Pakistan. Jak przekazały władze prowincji Chajber Pasztunchwa, zjawiska pogodowe przyczyniły się do śmierci co najmniej 35 osób, w tym 25 dzieci. Tak gwałtowna aura jest nietypowa dla marca, który w tym kraju jest przeważnie ciepły i łagodny.

Pakistan. Takiej pogody w marcu się nie spodziewali. Nie żyje 35 osób

Pakistan. Takiej pogody w marcu się nie spodziewali. Nie żyje 35 osób

Źródło:
BBC, The Independent

Pojawiające się na zdjęciach czy filmach polskie pojazdy wojskowe, na których widać flagi czy proporce w kolorach żółtym i niebieskim, są intensywnie wykorzystywane w antyukraińskiej narracji. Przestrzegamy: takie przekazy są w interesie prokremlowskiej dezinformacji. Ludzie się dziwią, pytają, insynuują. - To wraca do nas jak bumerang - mówi Konkret24 rzecznik wojskowej jednostki, o której powstał kolejny fake news.

"Obca flaga na polskim sprzęcie wojskowym?" To coś innego

"Obca flaga na polskim sprzęcie wojskowym?" To coś innego

Źródło:
Konkret24

Policja zatrzymała siedem osób podejrzanych o wyłudzanie dotacji, między innymi w ramach tarcz antycovidowych. Grupa miała działać od 2018 do 2021 roku.

Blisko cztery miliony z tarcz antycovidowych i 40 zarzutów

Blisko cztery miliony z tarcz antycovidowych i 40 zarzutów

Źródło:
PAP

We wtorek na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim doszło do wypadku z udziałem dwóch żołnierzy. - Najechał na nich pojazd gąsienicowy. Niestety, w wyniku wypadku jeden z poszkodowanych zmarł. Drugi był reanimowany i śmigłowcem został przetransportowany do szpitala - przekazuje major Tomasz Zygmunt z Żandarmerii Wojskowej w Szczecinie.  Do tragedii na poligonie odniósł się szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Zaznaczył, że "wszystkie siły i środki kierowane są do wsparcia najbliższych poszkodowanych żołnierzy”. 

Wypadek na poligonie w Drawsku. Jeden żołnierz nie żyje, drugi w "stanie bezpośredniego zagrożenia życia"

Wypadek na poligonie w Drawsku. Jeden żołnierz nie żyje, drugi w "stanie bezpośredniego zagrożenia życia"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl/PAP

Trwające od niemal pięciu miesięcy ataki powietrzne i naziemne doprowadziły w Strefie Gazy do poważnego kryzysu żywieniowego. Najsilniej uderza on w dzieci - podkreśla Organizacja Narodów Zjednoczonych. W niedzielę dziennikarz agencji Reutera rozmawiał z matką 12-letniego Yazana Al-Kafarny, hospitalizowanego w placówce w Rafah z powodu ciężkiego niedożywienia. Dzień po rozmowie Yazan zmarł na szpitalnym łóżku.  

Przed wojną "jadł, pił, śmiał się i bawił", w poniedziałek 12-latek zmarł z powodu niedożywienia

Przed wojną "jadł, pił, śmiał się i bawił", w poniedziałek 12-latek zmarł z powodu niedożywienia

Źródło:
Reuters, TVN24.pl

Fabryka Tesli w Gruenheide pod Berlinem wstrzymała produkcję po tym, jak została ewakuowana we wtorkowy poranek po wystąpieniu awarii zasilania. Wcześniej w jej okolicach doszło do pożaru słupa wysokiego napięcia. Policja bada sprawę, wstępnie podejrzewając, że doszło do podpalenia. Lokalne media opublikowały list mający pochodzić od skrajnie lewicowej organizacji aktywistycznej, która przyznała się do odpowiedzialności za zdarzenie. Śledczy sprawdzają jego autentyczność.

Wstrzymana produkcja, ewakuacja fabryki Tesli i tajemniczy list

Wstrzymana produkcja, ewakuacja fabryki Tesli i tajemniczy list

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, "Spiegel", "Bild", "Maerkische Zeitung", Reuters

Najnowocześniejszy rosyjski czołg T-14 Armata wszedł do służby, ale nie jest używany w Ukrainie. Rosja obawia się potencjalnego utracenia go w walce - informuje brytyjskie ministerstwo obrony. T-14 to pierwszy od dekad całkowicie nowy rosyjski czołg, który miał być przyszłością rosyjskich wojsk pancernych.

Postrach defilad, na front nie trafi. Raport: Rosja boi się użyć w walce czołgu T-14 Armata

Postrach defilad, na front nie trafi. Raport: Rosja boi się użyć w walce czołgu T-14 Armata

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w wyborach na prezydenta RP mógłby liczyć na 30,8 procent głosów, były premier Mateusz Morawiecki na 25,9 procent, a na marszałka Sejmu Szymona Hołownię zagłosowałoby 23,1 procent ankietowanych - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu dla Wirtualnej Polski przeprowadzonego przez United Surveys.

Zmiana na stanowisku lidera w wyścigu o fotel prezydencki. Sondaż

Zmiana na stanowisku lidera w wyścigu o fotel prezydencki. Sondaż

Źródło:
PAP

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przekazał, że mimo prób mediacji między klubami, najprawdopodobniej nie dojdzie do powołania komisji nadzwyczajnej, która miałaby pracować nad wszystkimi projektami dotyczącymi aborcji. Oznacza to, że Sejm rozpatrzy cztery projekty osobno.

Hołownia o projektach w sprawie aborcji: wygląda na to, że nie będzie komisji nadzwyczajnej

Hołownia o projektach w sprawie aborcji: wygląda na to, że nie będzie komisji nadzwyczajnej

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk zaprosił rolników na spotkanie w sobotę w Warszawie. Poinformował także, że we wtorek skieruje projekt uchwały, w którym polski Sejm "wzywa Komisję Europejską do przedłożenia propozycji nałożenia sankcji na import rosyjskiej i białoruskiej żywności, produktów rolnych do Unii Europejskiej".

"Będę do dyspozycji". Tusk zaprasza rolników

"Będę do dyspozycji". Tusk zaprasza rolników

Źródło:
TVN24

Na środę 6 marca organizacje zrzeszające rolników zapowiedziały protest w centrum Warszawy, między innymi przed Sejmem i kancelarią premiera. Pierwotnie rolnicy planowali wjechać ciągnikami do miasta, ale na to zgody nie wydał najpierw stołeczny ratusz, a następnie sąd. Jak podaje rzeczniczka magistratu, demonstracja jest zapowiedziana na 150 tysięcy osób.

Na protest do Warszawy ma przyjechać o wiele więcej rolników niż ostatnio. Nie mają zgody na wjazd ciągnikami

Na protest do Warszawy ma przyjechać o wiele więcej rolników niż ostatnio. Nie mają zgody na wjazd ciągnikami

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Troje pasażerów samolotu Alaska Airlines, od którego oderwał się fragment kadłuba podczas lotu, pozywają przewoźnika i firmę, która wyprodukowała maszynę, w związku z "zaniedbaniami" i domagają się odszkodowania w wysokości miliarda dolarów.

Samolot leciał z wyrwą w kadłubie. Trójka pasażerów domaga się miliardowego odszkodowania

Samolot leciał z wyrwą w kadłubie. Trójka pasażerów domaga się miliardowego odszkodowania

Źródło:
CBS News, CNBC, CNN, tvn24.pl

W ciągu dwóch dni na polach w województwie warmińsko-mazurskim znaleziono trzy nieznane obiekty. Spadły w okolicach Miłakowa, jeziora Kierwik i - o czym służby nie informowały wcześniej - we wsi Harsz. Do sprawy odniósł się już wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Znaleźli trzy nieznane obiekty. Szef MON: sprawą zajmują się odpowiednie służby

Znaleźli trzy nieznane obiekty. Szef MON: sprawą zajmują się odpowiednie służby

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl/PAP

Przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji złożyli do prokuratury zawiadomienie dotyczące eksplozji granatnika w Komendzie Głównej Policji. Trwają czynności sprawdzające w tej sprawie.

Wybuch granatnika w Komendzie Głównej Policji. Ministerstwo zawiadomiło prokuraturę

Wybuch granatnika w Komendzie Głównej Policji. Ministerstwo zawiadomiło prokuraturę

Źródło:
PAP

Pozew TVP dotyczący zapłaty 1,3 miliona złotych przez Michała Adamczyka, Samuela Pereirę oraz Marcina Tulickiego trafił do Sądu Okręgowego w Warszawie. Chodzi o blokowane studia telewizyjne po zmianie władz w mediach publicznych.

TVP idzie do sądu. Domaga się 1,3 miliona złotych od Adamczyka, Pereiry i Tulickiego

TVP idzie do sądu. Domaga się 1,3 miliona złotych od Adamczyka, Pereiry i Tulickiego

Źródło:
PAP

Przed wizytą w Stanach Zjednoczonych zwołam Radę Bezpieczeństwa Narodowego, żeby pokazać jedność polskiej sceny politycznej w sprawach bezpieczeństwa - zapowiedział we wtorek Andrzej Duda. 12 marca prezydent wraz z premierem Donaldem Tuskiem spotka się w Białym Domu z Joe Bidenem.

Prezydent: zwołam Radę Bezpieczeństwa Narodowego przed wylotem do USA

Prezydent: zwołam Radę Bezpieczeństwa Narodowego przed wylotem do USA

Źródło:
TVN24, PAP

Prokurator skierował do Sądu Apelacyjnego w Krakowie wniosek o przedłużenie do 17 maja aresztu dla Tadeusza P. Były funkcjonariusz milicji, a później policji, podejrzany jest o zabójstwo swojego podwładnego milicjanta Krzysztofa Pyki i dziennikarza z Sanoka Marka Pomykały oraz usiłowanie zabójstwa swojej byłej żony, Ewy P. Grozi mu dożywocie.

Policjant podejrzany o zabójstwo podwładnego i dziennikarza. Śledztwo na ostatniej prostej

Policjant podejrzany o zabójstwo podwładnego i dziennikarza. Śledztwo na ostatniej prostej

Źródło:
tvn24.pl

Rząd w najbliższych dniach ma rozstrzygnąć, jakie zmiany wprowadzić w składce zdrowotnej, by utrzymać poziom wydatków i ulżyć przedsiębiorcom. Najbardziej prawdopodobny scenariusz to wprowadzenie składki ryczałtowej, ale z kilkoma progami - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Szykują się zmiany w składce zdrowotnej. "Najbardziej prawdopodobny wariant"

Szykują się zmiany w składce zdrowotnej. "Najbardziej prawdopodobny wariant"

Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna"

W katalońskich aptekach pojawiły się bezpłatne produkty menstruacyjne wielokrotnego użytku. To efekt starań władz, które chcą zmniejszyć ubóstwo menstruacyjne. Rząd Katalonii podał, że kobiety w ciągu swojego życia wydają równowartość ponad 10 tys. zł na produkty higieniczne.

Produkty menstruacyjne dostępne bezpłatnie w aptekach

Produkty menstruacyjne dostępne bezpłatnie w aptekach

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Centrum prasowe stołecznego pogotowia ratunkowego opublikowało film promocyjny z udziałem specjalistycznej karetki ze Śródmieścia. Z naszych ustaleń wynika, że w czasie realizacji nagrania dyspozytorzy medyczni nie mogli skontaktować się z załogą karetki, choć pacjenci czekali na pomoc. Rzecznik pogotowia najpierw zaprzeczał, że takie nagranie powstało, a teraz przekonuje, że wykonano je, zanim karetka trafiła do systemu ratownictwa. Tylko, że wtedy musiałyby zostać wykonane zimą, a na nagraniu pogoda jest letnia.

Tajemnica zdjęć "zaginionej" przez blisko godzinę karetki "Air Force One"

Tajemnica zdjęć "zaginionej" przez blisko godzinę karetki "Air Force One"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Gdzie jest burza? We wtorek po południu nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne, którym towarzyszą opady deszczu. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową w Polsce na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Kłębią się ciemne chmury

Gdzie jest burza? Kłębią się ciemne chmury

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Marzec w tym roku może okazać się zdecydowanie mniej wiosenny niż luty. Modele meteorologiczne wskazują, że nad Europę zawitają zatoki chłodu, jednak wciąż nie są zgodne co do tego, z jak dramatycznym spadkiem temperatury będziemy mieli do czynienia. Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdziła, jak rysują się prognozy na kolejne tygodnie.

Powtórki z lutego nie będzie. W marcu jeszcze liźnie nas jęzor zimna

Powtórki z lutego nie będzie. W marcu jeszcze liźnie nas jęzor zimna

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pracownicy jednej z sortowni odpadów w Lublinie znaleźli martwego noworodka. Prokuratura Okręgowa w Lublinie wszczęła śledztwo w kierunku art. 149 Kodeksu karnego, czyli dzieciobójstwa.

"Śledztwo w kierunku dzieciobójstwa"

"Śledztwo w kierunku dzieciobójstwa"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl/PAP
"Ziemia przemówiła". Wyrzuciła z siebie dowody hitlerowskich zbrodni. Odnajdujemy je w leśnej ściółce

"Ziemia przemówiła". Wyrzuciła z siebie dowody hitlerowskich zbrodni. Odnajdujemy je w leśnej ściółce

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Po analizie pierwszych dokumentów widać rozrzutność w wydatkowaniu środków publicznych. Zarząd Centralnego Portu Komunikacyjnego otrzymał 11 milionów złotych od początku działalności - informuje CPK. Jak dodano, trwa audyt wewnętrzny prowadzony siłami spółki oraz biura pełnomocnika do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Miliony na pensje zarządu w państwowej spółce. "Widać rozrzutność"

Miliony na pensje zarządu w państwowej spółce. "Widać rozrzutność"

Źródło:
PAP

Konsul w Mumbaju poinformował mnie o naciskach w sprawie wydawania wiz, że coś takiego miało miejsce - powiedział przed komisją śledczą do spraw afery wizowej Adam Burakowski, ambasador Polski w Indiach w latach 2017-2023. Dodał, że w tej sprawie "wykonał pewien ruch", ale "nie może o tym opowiedzieć na posiedzeniu jawnym". Szef komisji Michał Szczerba poinformował, że zostaną wezwani kolejni świadkowie, w tym "czołowy polityk PiS".

Zeznawał były ambasador w Indiach. Wśród kolejnych świadków ma być "jeden z czołowych polityków PiS"

Zeznawał były ambasador w Indiach. Wśród kolejnych świadków ma być "jeden z czołowych polityków PiS"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Burzliwą dyskusję w mediach społecznościowych wywołał ostatnio Janusz Piechociński, publikując zdjęcie dwóch kawałków drewna z komentarzem, że tak "zmieniło się drewno przez ostatnie 100 lat". Jeden z internautów zasugerował, że to się nadaje na biologiczną bzdurę roku. Ekspert tłumaczy, dlaczego zdjęcie nie potwierdza tezy Piechocińskiego.

Piechociński pokazuje, dlaczego "nowe domy szybciej gniją". Manipuluje

Piechociński pokazuje, dlaczego "nowe domy szybciej gniją". Manipuluje

Źródło:
Konkret24

Trudno było nam znaleźć siedziby stowarzyszeń, które dostawały milionowe dotacje z Funduszu Sprawiedliwości - mówiła w TVN24 Agata Listoś-Kostrzewa, współautorka reportażu "Fundusz partyjny". Artur Warcholiński podawał z kolei przykład stowarzyszenia z Kutna, naprzeciwko którego "przypadkiem, a może nie przypadkiem, jest biuro poselskie posła Suwerennej Polski". Reportaż "Fundusz partyjny" we wtorek w "Czarno na białym" w TVN24 o 20.30.

Dotacje z Funduszu Sprawiedliwości. "Naprzeciwko przypadkiem, a może nie przypadkiem, jest biuro poselskie posła Suwerennej Polski"

Dotacje z Funduszu Sprawiedliwości. "Naprzeciwko przypadkiem, a może nie przypadkiem, jest biuro poselskie posła Suwerennej Polski"

Źródło:
TVN24

26. gala wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły za nami. W kategorii najlepszy film zwyciężyła 20. fabuła Agnieszki Holland "Zielona granica". To pierwsza nagroda w dorobku legendarnej filmowczyni. Holland uhonorowana została także Orłem za osiągniecia życia.

Orły 2024. "Zielona granica" najlepszym filmem

Orły 2024. "Zielona granica" najlepszym filmem

Źródło:
tvn24.pl

"Diuna: Część druga" zbiera entuzjastyczne opinie zarówno krytyków, jak i widzów, tymczasem reżyser filmu Denis Villeneuve nie kryje, że stworzenie kolejnej części cyklu byłoby dla niego "spełnieniem marzenia". Na podstawie jakiej książki miałaby zostać nakręcona kolejna "Diuna"?

Powstanie trzecia część "Diuny"? Oto co wiadomo do tej pory

Powstanie trzecia część "Diuny"? Oto co wiadomo do tej pory

Źródło:
Time, Vanity Fair, tvn24.pl

Siedem miesięcy zajęło prokuraturze wszczęcie śledztwa w sprawie willi plus - mówił w TVN24 Piotr Szostak, jeden z współautorów cyklu o ministerialnych dotacjach. - Najwidoczniej prokuratura za czasów Zbigniewa Ziobry nie mogła tej sprawy wyjaśnić i dopiero teraz stało się to możliwe - powiedział.

Sprawa, której "najwyraźniej za czasów Ziobry prokuratura nie mogła wyjaśnić"

Sprawa, której "najwyraźniej za czasów Ziobry prokuratura nie mogła wyjaśnić"

Źródło:
TVN24

Decyzja Kaczyńskiego o dalszym kierowaniu PiS jest dobra dla obecnie rządzącej koalicji, bo nikt nie powie prawdy, żeby nie narażać się prezesowi - mówił w TVN24 Grzegorz Schetyna z KO. Ocenił, że "PiS nie jest w stanie postawić dobrej diagnozy" po porażce w wyborach parlamentarnych. Schetyna mówił też między innymi o aborcji i planowanych zmianach w Trybunale Konstytucyjnym.

Kaczyński chce dalej kierować PiS. "Nikt nie powie prawdy, żeby nie narażać się prezesowi"

Kaczyński chce dalej kierować PiS. "Nikt nie powie prawdy, żeby nie narażać się prezesowi"

Źródło:
TVN24

Szefowie mediów i agencji prasowych na całym świecie apelują do władz Izraela o zapewnienie bezpieczeństwa dziennikarzom w Strefie Gazy. "Dziennikarze są cywilami i władze izraelskie muszą ich chronić jako osoby niewalczące, zgodnie z prawem międzynarodowym. Osoby odpowiedzialne za wszelkie naruszenia powinny zostać pociągnięte do odpowiedzialności. Ataki na dziennikarzy są także atakami na prawdę" - czytamy w liście.

Apel w sprawie dziennikarzy w Strefie Gazy. "Ataki na dziennikarzy są także atakami na prawdę"

Apel w sprawie dziennikarzy w Strefie Gazy. "Ataki na dziennikarzy są także atakami na prawdę"

Źródło:
Press, Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ)

Internet jest pełen mitów dotyczących klimatu. Niektórzy powielają je, nie mając zupełnie świadomości. Inni zaś, także politycy, świadomie kłamią. W "Rozmowach o końcu świata" w TVN24 GO i w TVN24 co miesiąc będziemy obalać te największe manipulacje. W pierwszym odcinku tego minicyklu sprawdzamy, jak ludzkość wpływa na obecną zmianę klimatu.

Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mity

Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mity

Źródło:
TVN24 GO, "Rozmowy o końcu świata"

Oscary 2024. Doroczna ceremonia wręczenia Nagród Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej coraz bliżej. Po raz czwarty w swojej karierze i drugi rok z rzędu galę poprowadzi Jimmy Kimmel. Kto znalazł się w gronie nominowanych? Kto ma największe szanse na wygraną? Kiedy i gdzie odbędzie się 96. gala wręczenia Oscarów? Prezentujemy wszystko, co warto wiedzieć przed hollywoodzkim świętem kina.

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Źródło:
tvn24.pl

Joanna Kuciel-Frydryszak, Agnieszka Żądło, Jacek Gądek i Inicjatywa Wschód zostali nagrodzeni w X edycji Nagrody im. Teresy Torańskiej. Postacią dziesięciolecia został wybrany Andrzej Poczobut.

Ogłoszono laureatów X edycji Nagrody im. Teresy Torańskiej

Ogłoszono laureatów X edycji Nagrody im. Teresy Torańskiej

Źródło:
TVN24

Średnio 877 tysięcy widzów przyciągnął do TVN pierwszy odcinek "The Traitors. Zdrajcy". Program zadebiutował w środę o godzinie 21.35. Branżowy portal Press pisze o "dobrym starcie". Holenderski format, który spodobał się widzom na całym świecie, jest zainspirowany grą "Mafia". Wygrać można nawet pół miliona złotych.

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

Źródło:
tvn24.pl