Biedroń i Czarzasty powiedzieli, że to koniec? "Rosną nam nowe liderki"

Źródło:
TVN24
Kotula: około 250 tys. młodych wyborców nie poszło na wybory
Kotula: około 250 tys. młodych wyborców nie poszło na wybory
wideo 2/9
Kotula o wynikach wyborów samorządowych

Zrobiliśmy analizę i wiemy już na pewno, że około 200 tysięcy młodych wyborców, 250 tysięcy młodych wyborców nam zabrakło, bo oni po prostu nie poszli na wybory. To w ogóle była bardzo, bardzo niska frekwencja. Coś nie zagrało - powiedziała w "Rozmowie Piaseckiego" ministra Katarzyna Kotula. Mówiła także, że według niej są "nowe twarze Lewicy, na które warto postawić".

Katarzyna Kotula, posłanka Lewicy i ministra do spraw równości była gościnią TVN24 w "Rozmowie Piaseckiego". Będzie ona także szefową sztabu Lewicy w wyborach do europarlamentu. Powiedziała, że zdecydowała się przyjąć tę propozycję, bo jej "po prostu zależy na Lewicy". - Zrobiliśmy taką analizę i wiemy już na pewno, że około 200 tysięcy młodych wyborców, 250 nawet tysięcy młodych wyborców nam zabrakło, bo oni po prostu nie poszli na wybory. To w ogóle była bardzo, bardzo niska frekwencja. Coś nie zagrało - mówiła Kotula w odniesieniu do niskiego poparcia Lewicy w wyborach samorządowych.

- Myślę, że część wyborców koalicji 15 października po prostu zostało w domu. Pomogli nam wygrać te wybory (parlamentarne - red.), nie czuli tych wyborów samorządowych, nie czuli, że powinni brać w nich udział. Bardzo się cieszę z tej decyzji, że będzie edukacja obywatelska, to jest decyzja rządu koalicji 15 października, bo jej chyba zabrakło. Młodzi nie rozumieją samorządu, nie rozumieją, dlaczego to tak ważne, kto rządzi - dodała.

Czytaj też: Lewica ma już szefową sztabu w wyborach do europarlamentu

Na pytanie, czy podczas zebrania zarządu Lewicy padły sugestie, że Robert Biedroń i Włodzimierz Czarzasty powinni ustąpić z funkcji liderów, Kotula powiedziała, że "rosną nam nowe liderki". - Świetny wynik Magdaleny Dropek w Krakowie. Świnoujście - Joanna Agatowska, która zostaje prezydentką Świnoujścia - wymieniała ministra.

Kotula: rosną nam nowe liderki
Kotula: rosną nam nowe liderkiTVN24

- Warto zwrócić uwagę, dlaczego ja o tym mówię, dlaczego mówię o tych liderkach, dlaczego mówię o kobietach, które są dla mnie ważne. Bo uważam, że są nowe twarze Lewicy, na które warto postawić. Są województwa, które mają już liderki, na które warto postawić, które warto promować - dodała.

Kotula zapowiedziała, że Lewica "27 kwietnia będzie ogłaszać liderów" do wyborów europarlamentarnych. - Nie ukrywam, że mi zależy na tym, żeby startowały w tych wyborach kobiety - przyznała. Dodała jednak, że sama nie będzie startować w tych wyborach, bo "premier Donald Tusk wyznaczył misję", którą ma kontynuować w rządzie.

- Mogę pomóc jako szefowa sztabu do wyborów europejskich. Zgodziłam się na tę rolę. To nie jest łatwa rola, ale uważam, że trzeba dzisiaj zrobić wszystko, żeby pracować nad tym, żeby Lewica mogła odbudować dobry wynik i żeby była po prostu silna. Jest przede wszystkim potrzebna zmiana komunikacji. Ale mam nadzieję, że pojawią się też silne kobiece nazwiska, ale także te liderki, które w swoich okręgach od lat robią świetną robotę - mówiła.

Powiedziała także, że ma nadzieję, że kandydatką w wyborach prezydenckich będzie kobieta. Zaznaczyła jednak, że "zanim to się wydarzy, najważniejsza jest praca nad tym, kto jest dzisiaj naszym wyborcą". - Musimy sobie odpowiedzieć na to pytanie, kto na nas głosuje, dlaczego nasi wyborcy mieliby na nas zagłosować, dla kogo my dzisiaj tak naprawdę jesteśmy - dodała.

Kotula: chciałabym, żeby pan marszałek Sawicki przestał lansować się na moim nazwisku
Kotula: chciałabym, żeby pan marszałek Sawicki przestał lansować się na moim nazwiskuTVN24

Kotula: chciałabym, żeby Sawicki przestał się lansować na moim nazwisku

Katarzyna Kotula zamieściła w swoich mediach społecznościowych informacje, dotyczące przeprowadzenia aborcji farmakologicznej. Poseł PSL Marek Sawicki ocenił to surowo, a na antenie Radia Plus mówił nawet, że powinna zostać odwołana.

Ministra stwierdziła, że Sawicki "jest przestraszony". - Marek Sawicki w polityce jest od 1993 roku, czyli od czasu uchwalania tej słynnej ustawy (tzw. kompromis aborcyjny - red.). Bardzo bym chciała, żeby marszałek Sawicki przestał się lansować na moim nazwisku. Te czasy, w których panowie, którzy od zawsze są w polityce, będą decydować o życiu, zdrowiu i ciałach kobiet już dawno odeszły w zapomnienie - powiedziała.

Zobacz też: Aborcyjny dług Polski. Kotula o tym, ile państwo "zaoszczędziło"

- Bardzo bym prosiła, żeby nie traktował mnie jak starszy kolega, który trochę gdzieś tam mnie karci. Bo gdyby sprawdził zapisy prawne, to wiedziałby, że nie złamałam prawa. Światowa Organizacja Zdrowia mówi otwarcie, ale wyrok Justyny Wydrzyńskiej, gdzie orzekała sędzia z nadania ministra Ziobry, który jeszcze tego dnia ją awansował, mówi jasno - informowanie o tym, jak się przerywa ciążę, nie jest przestępstwem i nie jest łamaniem prawa - mówiła.

Dodała także w odniesieniu do zamieszczonych wpisów o aborcji farmakologicznej, że jest w stanie "udowodnić, że to nie jest łamanie prawa". - Oddaję się do dyspozycji. Jestem przygotowana, jest pełnomocnik, jestem w stanie udowodnić nie tylko, że to nie jest łamanie prawa, ale jestem przekonana, że moją rolą jako ministry do spraw równości, która zajmuje się także prawami kobiet, jest właśnie pokazywanie, po której stronie leży hipokryzja - powiedziała.

- Do tego dążyliśmy jako Lewica. Wiem, że to jest trudny temat. Wiem, że on budzi emocje, ale porozmawiajmy merytorycznie o tym, jak dziś kobiety przerywają ciążę - dodała.

Co ze związkami partnerskimi?

Ministra Kotula odpowiedziała także na pytanie na temat prac nad zapowiadaną ustawą o związkach partnerskich. - Jak się zobaczymy w przyszłym tygodniu, to mam nadzieję, że będę mogła panu przekazać dobre informacje, bo to jest kwestia kilku dni, kiedy zapadnie końcowa decyzja - odpowiedziała ministra.

- To nie jest kwestia gotowości bądź niegotowości ustawy. To jest kwestia ostatnich rozmów z Polskim Stronnictwem Ludowym - mówiła.

Jak powiedziała, nieuzgodniona jest kwestia przysposobienia dzieci. - Jeśli ktokolwiek w ramach tego związku ma dziecko, jest rodzicem biologicznym, to jest tylko kwestia tego, żeby ta druga osoba w rodzinie miała prawa, ale też przede wszystkim miała obowiązki wobec dziecka, a dziecko, żeby miało prawo do rodziny i prawo do bezpieczeństwa. To jest ustawa o godności, o bezpieczeństwie, o prawach człowieka - mówiła Kotula.

Jak przyznała, politycy PSL i Polski 2050 "mówią otwarcie, że obawiają się własnego elektoratu i tego, że będą musieli tłumaczyć, że to jest jakieś otwarcie drogi do adopcji".

Kotula o ustawie o związkach partnerskich: projekt wkrótce na stronach rządowych
Kotula o ustawie o związkach partnerskichTVN24

"To będzie ustawa o szczęściu"

Kotula powiedziała, że związki partnerskie będą mogły być zawierane w urzędzie stanu cywilnego. Przyznała, że "to budziło emocje na samym początku", sama ceremonia ma mieć uroczysty charakter na podobieństwo zawarcia małżeństwa. - Kiedy rozpoczynały się rozmowy o tym, PSL powiedział otwarcie - nie mamy związków partnerskich w umowie koalicyjnej. Rozpoczęto pracę nad (ustawą o - red.) mową nienawiści, a my w tym czasie spotykaliśmy się z organizacjami, konsultowaliśmy, mówiliśmy o tym, co my chcielibyśmy, a co chcieliby oni - tłumaczyła.

Zobacz także: Związki partnerskie. Ministra do spraw równości: ustawa będzie za chwilę

Ministra powiedziała, że stanęło "na tym, że dzisiaj toczą się rozmowy już tylko co do jednego zapisu i ustawa zostanie wkrótce złożona". - To będzie ustawa o szczęściu. Pierwsza ustawa o szczęściu to była ustawa in vitro. Nasza pierwsza, symboliczna, którą udało nam się wspólnie uchwalić. Druga ustawa o szczęściu to będzie ustawa o związkach partnerskich - dodała.

- Nie chcemy mówić o szczegółach tego projektu. On się wkrótce pojawi na stronach rządowych, kiedy zostanie przyjęty do prac - dodała.

Ustawa o uzgodnieniu płci "też jest na stole"

Piasecki dopytywał także o kolejne plany z zakresu prac Kotuli. - Jest kilka spraw, które trzeba uporządkować - powiedziała.

- W moich kompetencjach będzie nadzór nad rządowym programem przeciwdziałania przemocy. Dzisiaj z Fundacją Feminoteka będziemy mówić o przemocy seksualnej - powiedziała.

- Będziemy mówić o rzeczach trudnych, o rzeczach delikatnych, czyli przemoc seksualna i gwałt. Mamy jakąś koncepcję tego, jak to wsparcie dla osób po gwałcie powinno w Polsce wyglądać. Odwiedzałam kilka takich różnych ośrodków w Europie, m.in. w Brukseli, które dają wsparcie przy szpitalu, (...) ma czas na zgłoszenie tego faktu na policję, dowody są tam przytrzymywane przez pół roku, o tym będziemy rozmawiać - zapowiedziała.

Jak dodała, ustawa o uzgodnieniu płci "też jest na stole" - Kilka grup różnych pracuje nad taką ustawą - mówię o stronie społecznej w tej chwili. My jesteśmy otwarci i gotowi na rozmowy, jestem przekonana, że o tym trzeba rozmawiać - zapowiedziała Kotula.

Autorka/Autor:ek

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Wstępne doniesienia wskazują, że śmigłowiec z prezydentem Iranu Ebrahimem Raisim na pokładzie miał twarde lądowanie – podała irańska telewizja państwowa, dodając, że ekipy ratownicze są w drodze na miejsce. Doniesienia potwierdził minister spraw wewnętrznych Iranu.

Media: twarde lądowanie śmigłowca, na pokładzie prezydent Iranu

Media: twarde lądowanie śmigłowca, na pokładzie prezydent Iranu

Źródło:
Reuters

Gdzie jest burza? W niedzielę 19.05 w Polsce raz po raz grzmi. Zjawiska mogą być gwałtowne. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Chmury połączyły się w większe struktury

Gdzie jest burza? Chmury połączyły się w większe struktury

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Po weekendzie na termometrach zobaczymy prawie 30 stopni. Co jeszcze czeka nas w pogodzie? Sprawdź autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: gorący początek tygodnia. Co dalej?

Pogoda na 16 dni: gorący początek tygodnia. Co dalej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do ostrego starcia między posłem PiS Przemysławem Czarnkiem a liderem Lewicy Robertem Biedroniem doszło w niedzielę w programie "Śniadanie Rymanowskiego". Były minister edukacji nazwał Biedronia "zdegenerowanym człowiekiem". W odpowiedzi poseł Lewicy zarzucił Czarnkowi, że stoi za nim "ideologia nienawiści". Wiceszef MON Paweł Zalewski z Trzeciej Drogi zażądał, by Czarnek przeprosił Biedronia, a następnie w proteście opuścił studio. Tę sytuację, a także inną - z czwartku - skomentował premier Donald Tusk. "To wojna cywilizacji" - napisał.

Awantura między Biedroniem i Czarnkiem. Wiceminister w proteście opuścił studio, Donald Tusk komentuje

Awantura między Biedroniem i Czarnkiem. Wiceminister w proteście opuścił studio, Donald Tusk komentuje

Źródło:
PAP, Polsat News, tvn24.pl

"Jestem przeciwko robalom" - oświadczyła podczas wywiadu w radiu Beata Kempa. I utrzymywała, że w europarlamencie głosowała przeciwko unijnej strategii białkowej, czyli przeciwko "dodawaniu robaków do produktów spożywczych". Sprawdziliśmy. To nieprawda.

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Źródło:
Konkret24

Politycy w "Kawie na ławę" w TVN24 rozmawiali o gorącej politycznej atmosferze i polaryzacji między rywalizującymi partiami. - Potrzebny jest spokój, rzeczowa dyskusja, a najbardziej potrzebna jest zgoda narodowa w obliczu zagrożenia - podkreślał Piotr Zgorzelski z Trzeciej Drogi. Anna Maria Żukowska z Lewicy wskazywała, że "w gąszczu wzajemnych oskarżeń umykają nam prawdziwi szpiedzy, tacy jak były sędzia S.". Marcin Horała z PiS przyznał, że podgrzewanie atmosfery w czasie rządów PiS "z perspektywy czasu pewnie nie było potrzebne".

Czy osiem lat podgrzewania atmosfery było potrzebne? Horała: nie, z perspektywy czasu pewnie nie

Czy osiem lat podgrzewania atmosfery było potrzebne? Horała: nie, z perspektywy czasu pewnie nie

Źródło:
TVN24

Premier Słowacji Robert Fico pozostaje w szpitalu w Bańskiej Bystrzycy. Przedstawiciel tej placówki, Milan Urbani, przekazał dziennikarzom, że "na podstawie porannej konsultacji lekarskiej można stwierdzić, że obecnie stan szefa rządu nie jest już zagrażający życiu". - Jego stan jest w dalszym ciągu bardzo poważny - dodał Ubrani.

Nowe doniesienia o stanie zdrowia premiera Słowacji

Nowe doniesienia o stanie zdrowia premiera Słowacji

Źródło:
Reuters, PAP, TASR

Pięć osób zginęło, a 16 zostało rannych w wyniku ataku rosyjskich sił zbrojnych na miejscowość Mała Danyliwka w obwodzie charkowskim - poinformowały tamtejsze władze. Wśród ofiar jest kobieta w siódmym miesiącu ciąży.

Pocisk trafił w kawiarnię. Wśród ofiar kobieta w ciąży

Pocisk trafił w kawiarnię. Wśród ofiar kobieta w ciąży

Źródło:
PAP, NV, tvn24.pl

Dwie osoby nie żyją, a pięć uznano za zaginione w wyniku, prawdopodobnie, zderzenia łodzi na Dunaju nieopodal Budapesztu - podały zachodnie agencje.

Media: zderzenie łodzi na Dunaju, nie żyją dwie osoby, pięć zaginęło

Media: zderzenie łodzi na Dunaju, nie żyją dwie osoby, pięć zaginęło

Źródło:
Reuters, ABC News

Francuska policja usunęła dziesiątki barykad blokujących główną drogę łączącą lotnisko ze stolicą Nowej Kaledonii, Numeą - podała Agencja Reutera. Zamieszki w terytorium zamorskim Francji na Pacyfiku trwają. Numea "jest w stanie oblężenia" - oznajmiła burmistrzyni Sonia Lagarde.

Barykady wzdłuż drogi usunięte, ale główne miasto nadal "oblężone". Francja ma coraz większy problem na Pacyfiku

Barykady wzdłuż drogi usunięte, ale główne miasto nadal "oblężone". Francja ma coraz większy problem na Pacyfiku

Źródło:
Reuters, PAP, BBC

Chorwacja jest pierwszym krajem Unii Europejskiej, który zdecydował się na powołanie ministerstwa do spraw demografii. - To pokazuje jak pilny jest problem, z którym mierzy się Chorwacja, i który znacząco wpływa na gospodarkę kraju i całe społeczeństwo - mówi profesor Ivan Czipin z Uniwersytetu w Zagrzebiu.

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

Źródło:
PAP

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie śmierci młodego brygadzisty w sortowni odpadów. Na ławie oskarżonych zasiądzie osoba, która w dniu tragicznego wypadku pełniła obowiązki prezesa spółki.

W sortowni śmieci zginął brygadzista, akt oskarżenia wobec "osoby pełniącej obowiązki prezesa spółki"

W sortowni śmieci zginął brygadzista, akt oskarżenia wobec "osoby pełniącej obowiązki prezesa spółki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do groźnie wyglądającej kolizji doszło w sobotę wieczorem pod Wołominem. Jedno z aut po kolizji wjechało w dom. Na miejscu pojawiły się służby.

Najpierw uderzył w inne auto, później w dom

Najpierw uderzył w inne auto, później w dom

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest atrakcyjną dziewczyną o szerokich zainteresowaniach - śpiewa, tańczy i projektuje ubrania. Na Instagramie śledzi ją ponad 2,5 miliona osób. Nic dziwnego, że zainteresowali się nią reklamodawcy. Cenią ją za pracowitość, nigdy nie ma gorszego dnia, nie narzeka i nie domaga się podwyżki. To dlatego, że... nie istnieje. Influencerzy stworzeni przez AI? - Widzę potencjał takich rozwiązań w Polsce, ale branża nie wie, jak się za to zabrać - mówi ekspert. Choć zdarzają się wyjątki. 

Mogą sprzedać ci prawie wszystko, choć nie istnieją

Mogą sprzedać ci prawie wszystko, choć nie istnieją

Źródło:
tvn24.pl

Podczas prowadzonego przez wspólnotę mieszkaniową remontu kamienicy przy Kłopotowskiego 38 na warszawskiej Pradze Północ, w przejeździe bramnym zostały odkryte drzwi. - Niezwykłe znalezisko jest bardzo cenne - ocenia stołeczny konserwator zabytków.

Remontowali zabytkową kamienicę. Odkryli zamurowane drzwi

Remontowali zabytkową kamienicę. Odkryli zamurowane drzwi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W prawie wszystkich województwach niedzielne popołudnie przyniesie burzową aurę. Spodziewane są opady gradu i porywy wiatru sięgające 75 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie może być niebezpiecznie.

IMGW ostrzega. Burze w 15 województwach

IMGW ostrzega. Burze w 15 województwach

Źródło:
IMGW

Cztery rosyjskie myśliwce Su-25 zostały zestrzelone w ciągu ostatnich dwóch tygodni nad obwodem donieckim - podał portal Ukraińska Prawda, powołując się na doniesienia 110. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej. Dodatkowo w wyniku ataku na lotnisko Belbek, na zaanektowanym Krymie, Rosjanie mieli stracić w weekend dwa samoloty MiG-31 i myśliwiec Su-27. Z niedzielnego raportu sztabu generalnego ukraińskich sił zbrojnych wynika, że od początku agresji zbrojnej armia rosyjska straciła w Ukrainie 354 samolotów i 326 śmigłowców.

Rosja traci kolejne myśliwce. Ukraińcy "nakładają surowe kary"

Rosja traci kolejne myśliwce. Ukraińcy "nakładają surowe kary"

Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda, Espreso
"Zdziwiła mnie ostatnia wypowiedź Donalda Tuska. Rozbudził strach"

"Zdziwiła mnie ostatnia wypowiedź Donalda Tuska. Rozbudził strach"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Mikroplastik został znaleziony w ludzkich i psich jądrach. Badanie amerykańskich naukowców wskazało, że w tkankach męskiego układu rozrodczego mogą gromadzić się spore ilości tworzyw sztucznych. Ich obecność może powodować problemy z płodnością.

Składnik toreb i butelek przenika do jąder

Składnik toreb i butelek przenika do jąder

Źródło:
PAP, UNM

W piątek przyznano nagrody imienia Janusza Korczaka 2024. Wśród laureatów znalazła się między innymi Justyna Suchecka z redakcji tvn24.pl. "Jestem bardzo dumna i wzruszona, że mogę się znaleźć w takiej drużynie" - napisała dziennikarka.

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Źródło:
tvn24.pl, Głos Nauczycielski

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o filmie "Monster" nagrodzonym w Cannes, który trafił właśnie do kin. Wspomniała o serialu "Diuna: Proroctwo", który zadebiutuje jesienią na platformie MAX. Fragment programu poświęcono także amerykańskiej piosenkarce Billie Eilish i jej nowemu albumowi.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl