TVN24 | Polska

O Turowie i Białorusi. Tak relacjonowaliśmy konferencję premiera Morawieckiego

TVN24 | Polska

Aktualizacja:
Autor:
akr//now
Źródło:
PAP
Dworczyk: UE powinna podjąć zdecydowane działania
Dworczyk: UE powinna podjąć zdecydowane działaniaTVN24
wideo 2/20
TVN24Dworczyk: UE powinna podjąć zdecydowane działania

Premier Mateusz Morawiecki zabrał głos na temat awaryjnego lądowania samolotu pasażerskiego w Mińsku i zatrzymania białoruskiego opozycjonisty. Był to jeden z tematów konferencji szefa rządu, którą relacjonowaliśmy na żywo w tvn24.pl. Premier rozpoczął jednak spotkanie z dziennikarzami od sytuacji związanej z kopalnią Turów. Dziś jeszcze Morawiecki udaje się na szczyt Rady Europejskiej, gdzie ma odbyć się dyskusja o ewentualnych kolejnych sankcjach na reżim Alaksandra Łukaszenki.

W poniedziałek na posiedzeniu Rady Europejskiej ma zostać poruszony temat ewentualnych kolejnych sankcji wobec Białorusi w związku z przymuszeniem w niedzielę samolotu Ryanair do lądowania w Mińsku i zatrzymaniem znajdującego się na pokładzie białoruskiego opozycjonisty Ramana Pratasiewicza przez białoruskie służby.

Na szczyt Rady Europejskiej poleci premier Mateusz Morawiecki.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Tak w tvn24.pl relacjonowaliśmy konferencję.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 14:15

  Kończymy relację, dziękujemy za uwagę.

 • 14:14

  Pytanie o ulgi w Nowym Ładzie. Premier: Trzeba mówić z otwartą przyłbicą o niezwykle ważnym aspekcie naszego życia społeczno-gospodarczego, jakim jest progresywność systemu podatkowego.

 • 14:12

  Premier Morawiecki: Co do samej decyzji, ponieważ pojawiły się nowe okoliczności, to będziemy je do TSUE przedstawiać. W najbliższym tygodniu lub dwóch.

 • 14:11

  Czy można było zapobiec sytuacji związanej z decyzją TSUE? Premier: Nie chcielibyśmy, żeby te znakomite do niedawna relacje polsko-czeskie, ten dorobek polityczny, dyplomatyczny został zakwestionowany poprzez ten lokalny, ale bardzo ważny spór. Dlatego siadamy do stołu negocjacyjnego. Będziemy jednak kontynuować produkcję.

 • 14:10

  Premier: A co do samego spotkani w październiku czy listopadzie, to przypomnijmy sobie, jaki to był czas. To normalne, że polscy negocjatorzy nie chcieli zwiększać zagrożenia epidemicznego.

 • 14:10

  Premier o nieobecności w przeszłości członków rządu w Brukseli podczas negocjacji z Czechami: My, strona polska, proponowaliśmy wiele rozwiązań, idących czasami daleko, czyli takich, które mogłyby kosztować stronę polską. Strona czeska niestety w swoim kalendarzu wyborczym usztywniała swoje stanowisko i nie zachowywała się odpowiednio po partnersku, elastycznie.

 • 14:08

  Rozpoczyna się seria pytań od dziennikarzy.

 • 14:08

  Premier Morawiecki: Będę wnioskował o daleko idące sankcje wobec Białorusi, żeby skończyły się te bezprawne akcje.

 • 14:07

  Premier: Aby jednoznacznie odpowiedzieć na taki akt, dzisiaj na Radzie Europejskiej zaproponuję, żeby wszystkie loty z Białorusi do UE i w drugą stronę zostały wstrzymane.

 • 14:06

  Morawiecki: Zrobiono tak, żeby aresztować opozycjonistę.

 • 14:05

  Premier: Wczoraj doszło do aktu rządowego terroryzmu ze strony Białorusi. Samolot linii lotniczych Ryanair został przechwycony pod pozorem, jak się wydaje, fałszywego alarmu i doszło do przymusowego lądowania na terytorium Białorusi.

 • 14:05

  Premier: Na koniec tego tematu jedna refleksja. To ciekawe, że naszym sąsiadom czeskim, a czasami niemieckim przeszkadza ta kopalnia i elektrownia na węgiel brunatny. Trzeba wziąć pod uwagę, że w Czechach i Niemczech istnieją kopalnie i elektrownie, które funkcjonują, mają się dobrze i nikomu nie przeszkadzają.

 • 14:03

  Premier: Niestety doszło do sporu, zagonienia sytuacji między Polską a Czechami, jakiego dawno nie było. Będę rozmawiał o tym z premierem Babiszem.

 • 14:03

  Morawiecki: Nie możemy sobie pozwolić na takie ryzyko dla polskich rodzin, polskich instytucji, na ryzyko utraty dostaw energii elektrycznej.

 • 14:02

  Premier Morawiecki: Nowe okoliczności są co najmniej 3 zasadnicze. Pierwsza to budowa tzw. ekranu, który ma zabezpieczyć wodę naszych czeskich sąsiadów. Po drugie, nawet w sytuacji hipotetycznego zamknięcia kopalni, czego my nie przewidujemy, oznaczałoby to konieczność i tak dalszego pompowania wody. Ten element i tak nadal by nie został wyeliminowany. Trzecia nowa okoliczność to wydanie nowej docelowej koncesji, którą można zaskarżyć.

 • 14:00

  Premier o decyzji TSUE w sprawie kopalni w Turowie: Jest bardzo niebezpieczna.

 • 13:59

  Rozpoczyna się konferencja premiera Mateusza Morawieckiego.

 • 13:55

  Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego zaplanowana była na 13.50. Briefing jednak nieco się opóźnia.

 • 13:53

 • 13:44

  Rektor suwalskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej doktor Marta Wiszniewska razem z trzema pracownicami uczelni była na pokładzie samolotu, który został w niedzielę zmuszony do lądowania w Mińsku.

  Na antenie TVN24 opowiadła o chwilach grozy, które przeżyła.

 • 13:38

  Prokurator generalny polecił wszcząć śledztwo w sprawie zmuszenia do lądowania samolotu linii Ryanair w Mińsku - poinformowała Prokuratura Krajowa. Rzecznik PK w rozmowie z TVN24 wyjaśnił, że czyny, jakiego dotyczą postępowanie, są zagrożone karą od trzech do 15 lat pozbawienia wolności". Dodał, że śledztwo będzie prowadzone w sprawie. - To jest początkowy etap czynności - powiedział prokurator Łukasz Łapczyński.

 • 13:32

 • 13:29

  W poniedziałek rzecznik białoruskiego MSZ Anatol Hłaz, komentując zmuszenie samolotu pasażerskiego linii Ryanair do lądowania w Mińsku, powiedział, że "nie ma żadnych wątpliwości, że działania naszych kompetentnych struktur były całkowicie zgodne z ustalonymi normami międzynarodowymi".

  Zapewnił, że "strona białoruska zawsze odpowiedzialnie podchodzi do ich przestrzegania", co jego zdaniem potwierdzają regulatorzy w sferze lotnictwa.

  - Jestem przekonany, że w tej sytuacji jesteśmy w stanie zagwarantować pełną przejrzystość, jeśli to będzie konieczne – przyjąć ekspertów i przedstawić wszystkie materiały, aby wykluczyć insynuacje – oświadczył Hłaz.

 • 13:25

  Tworzył opozycyjny kanał, przed represjami uciekł do Polski. Kim jest zatrzymany na lotnisku aktywista >>>

 • 13:21

  Poruszeni ostatnimi wydarzeniami są także białoruscy aktywiści.

  Po wczorajszym wydarzeniu dostałem ponad tysiąc pogróżek, że będę kolejną osobą, którą reżim sprowadzi na Białoruś – mówił w czasie konferencji prasowej przez ambasadą Białorusi współzałożyciel portalu Nexta Sciapan Puciła. - Społeczeństwo jest na tyle zastraszone, że boi się zmienić zdjęcie na Facebooku. Boi się rozmawiać ze swoimi rodzinami o tym, co się dzieje – mówiła polsko-białoruska aktywistka Jana Shostak.

 • 13:16

  Wydarzenia na Białorusi wywołały także komentarze po stronie polskiej opozycji i rządzących. Dzisiaj jest czas i pora na to, aby odbudowywać polską dyplomację - ocenił w poniedziałek na konferencji prasowej lider Koalicji Obywatelskiej Borys Budka. Głos zabrali także inni politycy opozycji.

  Wcześniej w tym kontekście wypowiedzieli się również premier Mateusz Morawiecki i prezydent Andrzej Duda.

 • 13:09

  O tym, co wiemy do tej pory o zajściu związanym z awaryjnym lądowaniem samolotu Ryanair w Mińsku i aresztowaniem białoruskiego opozycjonisty, można przeczytać w tvn24.pl >>>

 • 13:02

  Jak do niedzielnych wydarzeń odnosi się strona białoruska? Do polskiego resortu dyplomacji wezwany został charge d'affaires aambasady Republiki Białorusi.

  Jednak – jak przekazał wiceminister Jabłoński - jego "tłumaczenia nie były w żaden sposób konkretne". - Było to unikanie jakichkolwiek jednoznacznych deklaracji, w zasadzie niczego konkretnego nie usłyszeliśmy - przyznał. - Chcieliśmy po prostu dowiedzieć się, jakiego rodzaju powody za tym stały. Białoruś nie była w stanie przedstawić tego w żaden wiarygodny sposób – dodał.

 • 13:00

  W kontekście ewentualnych sankcji wobec Białorusi wypowiedział się w poniedziałek rano wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

  – Jest dużo opcji rozważnych, nie chcę w tej chwili uprzedzać faktów. Myślę, że decyzje w tej sprawie zostaną podjęte jeszcze dzisiaj, dlatego że to, co wczoraj miało miejsce, to jest po prostu akt państwowego terroryzmu – mówił, pytany przez dziennikarzy o szczegóły.

 • 12:54

"Unia Europejska powinna podjąć zdecydowane działania"

Wcześniej szef kancelarii premiera Michał Dworczyk mówił w Wałbrzychu, że "bez wątpienia Unia Europejska powinna podjąć zdecydowane działania" wobec niedzielnego incydentu.

CZYTAJ TAKŻE: Kim jest Raman Pratasiewicz, zatrzymany opozycjonista? >>>

- Dziś zresztą pan premier Morawiecki przedstawi nasze propozycje, które w tej sprawie będziemy przedstawiać na forum Unii Europejskiej - powiedział.

CZYTAJ WIĘCEJ O POLSKICH REAKCJACH: Prokuratura wszczyna śledztwo >>>

Wiceszef MSZ o "rozważanych opcjach" w sprawie Białorusi: decyzje mogą zapaść jeszcze dziś >>>

Została zatrzymana razem z białoruskim opozycjonistą. Uczelnia apeluje o pomoc i uwolnienie Sofii Sapiegi >>>

Dworczyk zapewnił, że gdy doszło do sytuacji związanej z cywilnym lotem, szef rządu odbył rozmowy na poziomie Komisji Europejskiej i ze wszystkimi służbami zaangażowanymi w ten proces. Dodał, że również w poniedziałek od rana ta sprawa jest opracowywana.

Reakcja Unii Europejskiej, korekta planów. "Omówione zostaną konsekwencje i możliwe sankcje" >>>

Jabłoński o rozmowie z charge d'affaires Białorusi: tłumaczenia nie były w żaden sposób konkretne
Jabłoński o rozmowie z charge d'affaires Białorusi: tłumaczenia nie były w żaden sposób konkretneTVN24

Autor:akr//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości