O Turowie i Białorusi. Tak relacjonowaliśmy konferencję premiera Morawieckiego
Premier Mateusz Morawiecki zabrał głos na temat awaryjnego lądowania samolotu pasażerskiego w Mińsku i zatrzymania białoruskiego opozycjonisty. Był to jeden z tematów konferencji szefa rządu, którą relacjonowaliśmy na żywo w tvn24.pl. Premier rozpoczął jednak spotkanie z dziennikarzami od sytuacji związanej z kopalnią Turów. Dziś jeszcze Morawiecki udaje się na szczyt Rady Europejskiej, gdzie ma odbyć się dyskusja o ewentualnych kolejnych sankcjach na reżim Alaksandra Łukaszenki.
W poniedziałek na posiedzeniu Rady Europejskiej ma zostać poruszony temat ewentualnych kolejnych sankcji wobec Białorusi w związku z przymuszeniem w niedzielę samolotu Ryanair do lądowania w Mińsku i zatrzymaniem znajdującego się na pokładzie białoruskiego opozycjonisty Ramana Pratasiewicza przez białoruskie służby.
Na szczyt Rady Europejskiej poleci premier Mateusz Morawiecki.
Tak w tvn24.pl relacjonowaliśmy konferencję.
Relacja odświeża się automatycznie
- 14:15
Kończymy relację, dziękujemy za uwagę.
- 14:14
Pytanie o ulgi w Nowym Ładzie. Premier: Trzeba mówić z otwartą przyłbicą o niezwykle ważnym aspekcie naszego życia społeczno-gospodarczego, jakim jest progresywność systemu podatkowego.
- 14:12
Premier Morawiecki: Co do samej decyzji, ponieważ pojawiły się nowe okoliczności, to będziemy je do TSUE przedstawiać. W najbliższym tygodniu lub dwóch.
- 14:11
Czy można było zapobiec sytuacji związanej z decyzją TSUE? Premier: Nie chcielibyśmy, żeby te znakomite do niedawna relacje polsko-czeskie, ten dorobek polityczny, dyplomatyczny został zakwestionowany poprzez ten lokalny, ale bardzo ważny spór. Dlatego siadamy do stołu negocjacyjnego. Będziemy jednak kontynuować produkcję.
- 14:10
Premier: A co do samego spotkani w październiku czy listopadzie, to przypomnijmy sobie, jaki to był czas. To normalne, że polscy negocjatorzy nie chcieli zwiększać zagrożenia epidemicznego.
- 14:10
Premier o nieobecności w przeszłości członków rządu w Brukseli podczas negocjacji z Czechami: My, strona polska, proponowaliśmy wiele rozwiązań, idących czasami daleko, czyli takich, które mogłyby kosztować stronę polską. Strona czeska niestety w swoim kalendarzu wyborczym usztywniała swoje stanowisko i nie zachowywała się odpowiednio po partnersku, elastycznie.
- 14:08
Rozpoczyna się seria pytań od dziennikarzy.
- 14:08
Premier Morawiecki: Będę wnioskował o daleko idące sankcje wobec Białorusi, żeby skończyły się te bezprawne akcje.
- 14:07
Premier: Aby jednoznacznie odpowiedzieć na taki akt, dzisiaj na Radzie Europejskiej zaproponuję, żeby wszystkie loty z Białorusi do UE i w drugą stronę zostały wstrzymane.
- 14:06
Morawiecki: Zrobiono tak, żeby aresztować opozycjonistę.
- 14:05
Premier: Wczoraj doszło do aktu rządowego terroryzmu ze strony Białorusi. Samolot linii lotniczych Ryanair został przechwycony pod pozorem, jak się wydaje, fałszywego alarmu i doszło do przymusowego lądowania na terytorium Białorusi.
- 14:05
Premier: Na koniec tego tematu jedna refleksja. To ciekawe, że naszym sąsiadom czeskim, a czasami niemieckim przeszkadza ta kopalnia i elektrownia na węgiel brunatny. Trzeba wziąć pod uwagę, że w Czechach i Niemczech istnieją kopalnie i elektrownie, które funkcjonują, mają się dobrze i nikomu nie przeszkadzają.
- 14:03
Premier: Niestety doszło do sporu, zagonienia sytuacji między Polską a Czechami, jakiego dawno nie było. Będę rozmawiał o tym z premierem Babiszem.
- 14:03
Morawiecki: Nie możemy sobie pozwolić na takie ryzyko dla polskich rodzin, polskich instytucji, na ryzyko utraty dostaw energii elektrycznej.
- 14:02
Premier Morawiecki: Nowe okoliczności są co najmniej 3 zasadnicze. Pierwsza to budowa tzw. ekranu, który ma zabezpieczyć wodę naszych czeskich sąsiadów. Po drugie, nawet w sytuacji hipotetycznego zamknięcia kopalni, czego my nie przewidujemy, oznaczałoby to konieczność i tak dalszego pompowania wody. Ten element i tak nadal by nie został wyeliminowany. Trzecia nowa okoliczność to wydanie nowej docelowej koncesji, którą można zaskarżyć.
- 14:00
Premier o decyzji TSUE w sprawie kopalni w Turowie: Jest bardzo niebezpieczna.
- 13:59
Rozpoczyna się konferencja premiera Mateusza Morawieckiego.
- 13:55
Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego zaplanowana była na 13.50. Briefing jednak nieco się opóźnia.
- 13:53
- 13:44
Rektor suwalskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej doktor Marta Wiszniewska razem z trzema pracownicami uczelni była na pokładzie samolotu, który został w niedzielę zmuszony do lądowania w Mińsku.
Na antenie TVN24 opowiadła o chwilach grozy, które przeżyła.
- 13:38
Prokurator generalny polecił wszcząć śledztwo w sprawie zmuszenia do lądowania samolotu linii Ryanair w Mińsku - poinformowała Prokuratura Krajowa. Rzecznik PK w rozmowie z TVN24 wyjaśnił, że czyny, jakiego dotyczą postępowanie, są zagrożone karą od trzech do 15 lat pozbawienia wolności". Dodał, że śledztwo będzie prowadzone w sprawie. - To jest początkowy etap czynności - powiedział prokurator Łukasz Łapczyński.
- 13:32
- 13:29
W poniedziałek rzecznik białoruskiego MSZ Anatol Hłaz, komentując zmuszenie samolotu pasażerskiego linii Ryanair do lądowania w Mińsku, powiedział, że "nie ma żadnych wątpliwości, że działania naszych kompetentnych struktur były całkowicie zgodne z ustalonymi normami międzynarodowymi".
Zapewnił, że "strona białoruska zawsze odpowiedzialnie podchodzi do ich przestrzegania", co jego zdaniem potwierdzają regulatorzy w sferze lotnictwa.
- Jestem przekonany, że w tej sytuacji jesteśmy w stanie zagwarantować pełną przejrzystość, jeśli to będzie konieczne – przyjąć ekspertów i przedstawić wszystkie materiały, aby wykluczyć insynuacje – oświadczył Hłaz.
- 13:25
- 13:21
Poruszeni ostatnimi wydarzeniami są także białoruscy aktywiści.
Po wczorajszym wydarzeniu dostałem ponad tysiąc pogróżek, że będę kolejną osobą, którą reżim sprowadzi na Białoruś – mówił w czasie konferencji prasowej przez ambasadą Białorusi współzałożyciel portalu Nexta Sciapan Puciła. - Społeczeństwo jest na tyle zastraszone, że boi się zmienić zdjęcie na Facebooku. Boi się rozmawiać ze swoimi rodzinami o tym, co się dzieje – mówiła polsko-białoruska aktywistka Jana Shostak.
- 13:16
Wydarzenia na Białorusi wywołały także komentarze po stronie polskiej opozycji i rządzących. Dzisiaj jest czas i pora na to, aby odbudowywać polską dyplomację - ocenił w poniedziałek na konferencji prasowej lider Koalicji Obywatelskiej Borys Budka. Głos zabrali także inni politycy opozycji.
Wcześniej w tym kontekście wypowiedzieli się również premier Mateusz Morawiecki i prezydent Andrzej Duda.
- 13:09
O tym, co wiemy do tej pory o zajściu związanym z awaryjnym lądowaniem samolotu Ryanair w Mińsku i aresztowaniem białoruskiego opozycjonisty, można przeczytać w tvn24.pl >>>
- 13:02
Jak do niedzielnych wydarzeń odnosi się strona białoruska? Do polskiego resortu dyplomacji wezwany został charge d'affaires aambasady Republiki Białorusi.
Jednak – jak przekazał wiceminister Jabłoński - jego "tłumaczenia nie były w żaden sposób konkretne". - Było to unikanie jakichkolwiek jednoznacznych deklaracji, w zasadzie niczego konkretnego nie usłyszeliśmy - przyznał. - Chcieliśmy po prostu dowiedzieć się, jakiego rodzaju powody za tym stały. Białoruś nie była w stanie przedstawić tego w żaden wiarygodny sposób – dodał.
- 13:00
W kontekście ewentualnych sankcji wobec Białorusi wypowiedział się w poniedziałek rano wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.
– Jest dużo opcji rozważnych, nie chcę w tej chwili uprzedzać faktów. Myślę, że decyzje w tej sprawie zostaną podjęte jeszcze dzisiaj, dlatego że to, co wczoraj miało miejsce, to jest po prostu akt państwowego terroryzmu – mówił, pytany przez dziennikarzy o szczegóły.
- 12:54
"Unia Europejska powinna podjąć zdecydowane działania"
Wcześniej szef kancelarii premiera Michał Dworczyk mówił w Wałbrzychu, że "bez wątpienia Unia Europejska powinna podjąć zdecydowane działania" wobec niedzielnego incydentu.
- Dziś zresztą pan premier Morawiecki przedstawi nasze propozycje, które w tej sprawie będziemy przedstawiać na forum Unii Europejskiej - powiedział.
Dworczyk zapewnił, że gdy doszło do sytuacji związanej z cywilnym lotem, szef rządu odbył rozmowy na poziomie Komisji Europejskiej i ze wszystkimi służbami zaangażowanymi w ten proces. Dodał, że również w poniedziałek od rana ta sprawa jest opracowywana.
Autorka/Autor:akr//now
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do jej przyjęcia do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.
"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego
Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.
"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie
Papież Franciszek w oświadczeniu, przygotowanym wcześniej i opublikowanym w niedzielę przez służby prasowe Watykanu, przekazał, że z "ufnością kontynuuje kurację". W najnowszym komunikacie o jego stanie zdrowia poinformowano, że miał "spokojną noc" i odpoczął". Dzień wcześniej doszło do pogorszenia stanu 88-letniego Franciszka.
Papież z "ufnością kontynuuje kurację"
Choć temperatura jest dodatnia i trwa odwilż, wiele osób postanowiło spacerować w niedzielę po zamarzniętej tafli Jeziorka Kamionkowskiego w Parku Skaryszewskim. Do równie niebezpiecznych sytuacji dochodzi na Jeziorku Czerniakowskim. Na lód wchodzą dorośli z dziećmi.
Trwa odwilż, lód szybko topnieje, a na zamarzniętych jeziorach całe rodziny
- Źródło:
- Kontakt24
W Drelowie (woj. lubelskie) wciąż trwają poszukiwanie pozostałości kosmicznej skały, która we wtorek przemknęła przez niebo. W niedzielę udało się odnaleźć najcięższy jak do tej pory odłamek meteorytu. Obiekt waży nieco ponad pół kilograma.
Meteoryt z Drelowa. Znaleziono jego masę główną
Nie wszystkim obywatelom USA podoba się polityka prowadzona przez Donalda Trumpa. W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, które ma pokazywać masowy protest na ulicach Filadelfii przeciwko decyzjom prezydenta. Miasto się zgadza - ale tego dnia ludzie wyszli tam na ulice z innego powodu.
Protest w Filadelfii przeciwko Trumpowi? Co się tu nie zgadza
W przededniu trzeciej rocznicy inwazji zbrojnej, w nocy z soboty na niedzielę, armia rosyjska użyła do ataku na Ukrainę 267 dronów - poinformowały ukraińskie siły powietrzne. Takiej liczby wrogich bezzałogowców wojsko ukraińskie nie odnotowało od początku agresji.
Największy atak od początku agresji. Rosja wysłała ponad 250 dronów
Niemcy w niedzielę wybierają nowy parlament. Wyborcy, którzy pytani byli o swoje polityczne decyzje na ulicach, wspominają między innymi o skrajnie prawicowej partii AfD. Niektórzy uważają ją za "ostatnią nadzieję" dla Niemiec, inni za zagrożenie i ugrupowanie z faszystowską retoryką. Uprawnionych do głosowania jest 59,2 mln Niemców, w sondażach prowadzi blok partii chadeckich CDU/CSU.
Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.
Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku
Psychiatra, profesor Tadeusz Pietras powiedział w TVN24, że co piąty senior w Polsce "cierpi na zaburzenia nastroju o charakterze depresji". To - jak wskazał - dużo większy odsetek niż w państwach zachodnich. - Na depresję składa się pewien komplet objawów. Nigdy wszystkie objawy nie występują u wszystkich osób. Czasami depresja może mieć charakter maskowany - wyjaśnił.
Choruje co piąty senior. "Nigdy wszystkie objawy nie występują u wszystkich osób"
Doradca prezydenta Andrzeja Dudy prof. Andrzej Zybertowicz ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24, że format spotkania głowy polskiego państwa z Donaldem Trumpem był rozczarowujący. Europoseł KO Bartosz Arłukowicz powiedział, że odczuwał "dość spory dyskomfort" śledząc wczorajszą relację ze spotkania prezydentów. Zdaniem posłanki Lewicy Anny Marii Żukowskiej obwiniać za to, że spotkanie trwało około dziesięciu minut, należy amerykańskiego prezydenta. Wiceministra edukacji z Polski 2050 Joanna Mucha oceniła natomiast, iż "iluzja o przyjaźni" Dudy z Trumpem upadła.
Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".
To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"
- Źródło:
- tvn24.pl
Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.
Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego
- Źródło:
- PAP
Hunter Schafer, transpłciowa gwiazda popularnego serialu młodzieżowego HBO "Euforia", oznajmiła, że w jej nowym paszporcie amerykańskim widnieje informacja o niej jako o mężczyźnie. Schafer przekazała, że przy wypełnianiu dokumentów zaznaczyła płeć żeńską - podała BBC.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz oddał głos w wyborach do Bundestagu. "Decydujący dzień dla swojej kariery politycznej" - informują niemieckie media - rozpoczął od joggingu. Lokal wyborczy w rodzinnym mieście odwiedził już także jego polityczny rywal, Friedrich Merz, kandydat CDU na kanclerza. Przedterminowe wybory parlamentarne są konsekwencją rozpadu koalicji rządowej SPD, Zielonych i liberałów (FDP) w listopadzie 2024 roku. Lokale wyborcze są czynne od godziny 8 do 18.
Tak Scholz "rozpoczął decydujący dzień dla swojej kariery politycznej"
Pomimo zaangażowania wielu osób i prowadzonej ponad półtorej godziny resuscytacji, nie udało się uratować życia turysty w Beskidach. Mężczyzna został znaleziony przez postronne osoby około 100 metrów od szczytu Klimczoka (Śląskie).
100 metrów od szczytu znaleźli nieprzytomnego turystę. Nie udało się go uratować
Mieszkaniec Rzyków w powiecie andrychowskim stracił przytomność. Natychmiast zareagowali pozostali mieszkańcy budynku, którzy pod nadzorem strażaka po służbie prowadzili resuscytację krążeniowo-oddechową, tworząc "łańcuch przeżycia".
36-latek zasłabł, reanimowali go na zmianę sąsiedzi
W mieście Trujillo na północy Peru zawalił się dach w części restauracyjnej tamtejszego centrum handlowego. Lokalne media przekazały, że co najmniej sześć osób zginęło, a 82 zostały ranne. W całym regionie La Libertad ogłoszono dwa dni żałoby.
Zawalił się dach centrum handlowego. Dwa dni żałoby
Rozmowa prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem trwała zaledwie dziesięć minut, choć oczekiwano, że może potrwać godzinę. - Powinniśmy się cieszyć, że na omówienie spraw fundamentalnie ważnych dla Polski, państwa, nie tylko frontowego, ale także państwa sąsiadującego z Ukrainą, Donald Trump znalazł "pięć minut" - komentowała w TVN24 dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
W sobotę wieczorem pracownicy rządu federalnego USA otrzymali e-maile z działu kadr Biura Zarządzania Personelem Stanów Zjednoczonych (OPM), z prośbą o przesłanie informacji co udało się im zrobić w pracy w minionym tygodniu - donosi Reuters. Brak odpowiedzi ma być podstawą do zwolnienia z pracy. Chwilę wcześniej Musk zapowiedział takie działanie w serwisie X.
"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami
- Źródło:
- Reuters, X, PAP, tvn24.pl
Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?
Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?
- Źródło:
- PAP
- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.
Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"
- Źródło:
- tvn24.pl
Spotkanie z Donaldem Trumpem traktuję jako dopełnienie procesu po tym, jak wcześniej rozmawiałem z sekretarzem obrony USA i generałem Keithem Kelloggiem - powiedział prezydent Andrzej Duda w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN w Waszyngtonie Marcinem Wroną. Mówił także o "sprytnym planie" dotyczącym amerykańskiego zaangażowania w rozmowy o zakończeniu wojny między Ukrainą a Rosją, który jednocześnie byłby "swoistą gwarancją bezpieczeństwa dla Ukrainy".
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?
W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o remake'u klasycznego horroru "Nosferatu", wyczekiwanym powrocie serialu "Biały Lotos", nowej roli Cezarego Pazury i planowanym występie AC/DC tego lata w Polsce.
"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce
- Źródło:
- tvn24.pl