TVN24 | Polska

Kurator Nowak mówi o organizacjach łamiących prawo rodziców. Ministerstwo twierdzi, że nie gromadzi danych

TVN24 | Polska

Autor:
Justyna
Suchecka
Źródło:
tvn24.pl
Barbara Nowak o zmianach wynikających z tzw. lex Czarnek
Barbara Nowak o zmianach wynikających z tzw. lex Czarnek
wideo 2/7
Barbara Nowak o zmianach wynikających z tzw. lex Czarnek

Zapytaliśmy Ministerstwo Edukacji i Nauki o dane, na które powoływała się kurator Barbara Nowak, wyjaśniając, dlaczego potrzebne są zmiany w prawie nazywane lex Czarnek. Nowak mówiła o kilkuset "przypadkach", gdy zajęcia dodatkowe odbywały się bez zgody rodziców. MEiN odpowiedziało tvn24.pl, że nie zbiera danych dotyczących organizacji pozarządowych działających w szkołach w poszczególnych województwach. Kuratorium wciąż milczy.

7 stycznia Barbara Nowak była gościem Radia Zet. To w tej audycji nazwała szczepionki "eksperymentem", za co następnie została skrytykowana zarówno przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, jak i szefa resortu edukacji Przemysława Czarnka. Politycy opozycji, a nawet część polityków PiS - m.in. była rzeczniczka partii, dziś europosłanka, Beata Mazurek - domagali się dymisji Nowak.

Spotkanie wojewody i kuratorki oświaty
Spotkanie wojewody i kuratorki oświaty12.01 | Barbara Nowak, małopolska kuratorka oświaty, krytykowała w mediach program szczepień i nazywała szczepionki przeciwko COVID-19 "eksperymentem". W środę wojewoda małopolski Łukasz Kmita spotkał się z Nowak i przedstawił jej oczekiwania, dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa uczniom i nauczycielom. TVN24

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN 24 GO

Kurator chce "chronić dzieci"

Głównym tematem ubiegłotygodniowej rozmowy kurator były nie szczepienia, a zmiany przepisów oświatowych nazywane lex Czarnek. Chodzi m.in. o wzmocnienie roli kuratora. Nowak uważa, że to zmiany niezbędne dla dobra dzieci.

Jej zdaniem "do tej pory dziecko nie było do końca chronione". - A kto był w tym momencie najważniejszy? Samorządy, które nie mając kompetencji, chodziły z różnymi programami do szkół. Ewidentne przykłady: w Warszawie, Słupsku, Gdańsku - oceniała kurator w Radiu Zet. A następnie zapytana, czy po wejściu w życie tzw. ustawy lex Czarnek kurator będzie nadrodzicem, odpowiedziała: - Myli się ogromna rzesza ludzi, która w ten sposób to pojmuje. Do tej pory obowiązywało prawo, że dyrektor wpuszczał do szkoły organizację i powinien pytać o zgodę rodziców. Tymczasem na 800 zgłoszonych spraw w 400 przypadkach okazało się, że rodzice nie byli w ogóle pytani - stwierdziła.

My pytamy

Tuż po zakończeniu audycji z 7 stycznia właśnie w sprawie tych danych zwróciliśmy się z pytaniami zarówno do kuratorium, jak i ministerstwa edukacji. Chcieliśmy wiedzieć m.in., w jakim okresie zostały zgłoszone te sprawy. Czy ustalenia były wynikiem standardowej kontroli, czy efektem skarg rodziców? Czy to "800 przypadków" zajęć, czy 800 uczniów, których problem miałby dotyczyć?

Poprosiliśmy też o wymienienie wszystkich organizacji, które prowadziły zajęcia bez wiedzy rodziców oraz samorządów, w których doszło do opisanej sytuacji. Chcieliśmy też wiedzieć, czy MEiN miało wiedzę o powyższych ustaleniach kurator Nowak.

Do chwili publikacji tego tekstu 12 stycznia po południu nie otrzymaliśmy odpowiedzi z kuratorium. Odpowiedziało nam za to MEiN, które nie potrafiło się jednak odnieść do danych przywoływanych przez zależną od resortu kuratorkę. MEiN nie wie nawet - choć o to dokładnie nie pytaliśmy - ile organizacji współpracuje ze szkołami w poszczególnych regionach.

"Uprzejmie informuję, że Ministerstwo Edukacji i Nauki nie gromadzi danych dotyczących liczby organizacji pozarządowych, z którymi współpracują szkoły i placówki w poszczególnych województwach" - poinformowała rzeczniczka resortu Anna Ostrowska.

Lex Czarnek w Sejmie

W odpowiedzi na nasze pytania Ostrowska zaznaczyła następnie: "Warto dodać, że ministerstwo wprowadzając przepis art. 86 ustawy - Prawo oświatowe określiło, że w szkole i placówce mogą działać, z wyjątkiem partii i organizacji politycznych, stowarzyszenia i inne organizacje, a w szczególności organizacje harcerskie, których celem statutowym jest działalność wychowawcza albo rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i innowacyjnej szkoły lub placówki".

Przypomniała też, że: "Podjęcie działalności w szkole lub placówce przez stowarzyszenie lub inną organizację wymaga zgody dyrektora szkoły/placówki, wyrażonej po uprzednim uzgodnieniu warunków tej działalności oraz po uzyskaniu pozytywnej opinii rady szkoły lub placówki i rady rodziców".

Minister Czarnek atakuje opozycję za krytykę tzw. lex Czarnek
Minister Czarnek atakuje opozycję za krytykę tzw. lex Czarnek

Odpowiedzi przesłała do naszej redakcji kilkanaście minut po zakończeniu sejmowej debaty na temat lex Czarnek. Do tej pory - również w czasie sejmowej dyskusji w Sejmie - głównym argumentem ministra Czarnka oraz polityków PiS za wprowadzeniem nowych przepisów były enigmatyczne informacje o rodzicach, którzy skarżyli się, że ich prawa są łamane. W szkołach miało dochodzić do sytuacji, w których dzieci zmuszane są do uczestnictwa w zajęciach bez wiedzy tychże rodziców. Minister Czarnek i wiceminister Dariusz Piontkowski w czasie dyskusji - dziś i w przeszłości - podawali przykłady miast: Poznań, Gdańsk i Warszawa, nie wskazywali jednak konkretnych przykładów zajęć ani organizacji, które miałyby prowadzić niezgodną z prawem praktykę.

W środę projekt zmian został skierowany ponownie na posiedzenie połączonych komisji edukacji oraz obrony. Zaplanowano je na czwartek, 13 stycznia na godz. 10.

JAK ZMIENIAŁA SIĘ PRZEZ LATA WŁADZA KURATORÓW?

#bezprzerwy

W tvn24.pl przyglądamy się pomysłom ministra Przemysława Czarnka i jego doradców. Urzędniczy język ustaw i rozporządzeń przekładamy dla Was na język szkolnej praktyki. Z ekspertami oceniamy, czy to, co się za tymi pomysłami i postulowanymi rozwiązaniami kryje, będzie korzystne dla uczniów i nauczycieli. Sprawdzamy, czy autonomia szkół jest zagrożona i czy rodzice rzeczywiście będą mieli wpływ na edukację i wychowanie swoich dzieci. Wszystko to - artykuły, wywiady, materiały wideo, interaktywne infografiki, omówienia badań - możecie znaleźć w naszym serwisie pod hasłem #bezprzerwy.

Autor:Justyna Suchecka

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: MAREK LASYK/East News

Pozostałe wiadomości