Kryzys grecki wzmocni strefę euro. "Europa boi się Grexitu, ale nie drży"


1 lipca 1990 r., dokładnie ćwierć wieku temu, marka zachodnioniemiecka świętowała prawdopodobnie swój największy sukces: w tym dniu pieniądz Niemiec Zachodnich stał się oficjalną walutą Niemiec Wschodnich. Wprowadzenie Deutschmarki w dawnym NRD było przesądzone w wyniku kompletnego bankructwa enerdowskiego państwa. Marka zachodnioniemiecka, teraz już niemiecka, stała się najsilniejszym pieniądzem Europy. Dlatego w obawie przed marką, równolegle ze zjednoczeniem Niemiec zdecydowano, że marka musi zostać zastąpiona jednolitą walutą europejską.

Na kilkadziesiąt godzin przed wejściem w życie unii walutowej między RFN a NRD na terytorium wschodnioniemieckiego państwa doszło do gigantycznej wymiany pieniądza. W miejsce ok. 185 miliardów marek NRD, jakie funkcjonowały w systemie finansowym Niemiec Wschodnich, wprowadzono do obiegu ponad 122 miliardy marek zachodnioniemieckich. Wymiana przebiegła praktycznie bez problemu.

Mieszkańcy NRD domagali się jak najszybszego wycofania komunistycznego pieniądza z obiegu i wprowadzenia twardej, zachodniej waluty. Nie zdawali sobie sprawy, że pełne zrównanie poziomu życia z obywatelami Niemiec Zachodnich, zajmie dziesiątki lat. Na wiecach krzyczano "Niech Deutchmarka przyjedzie do nas, ponieważ inaczej my do niej pojedziemy" (tzn. do reszty wyludnimy NRD i uciekniemy do RFN).

Poczucie wolności

W specjalnym orędziu do mieszkańców obu państw niemieckich ówczesny kanclerz zachodnioniemiecki Helmut Kohl apelował o poparcie dla unii walutowej. Obiecywał Niemcom na Zachodzie, że nie stracą na zjednoczeniu i prosił ich o solidarność z obywatelami NRD. Z kolei Niemcom na Wschodzie obiecał "kwitnące krajobrazy". Obietnica ta będzie go prześladować przez kolejną dekadę.

Poczucie szybkiego zrastania się dwóch organizmów państwowych RFN i NRD wzmacniało dodatkowo zniesienie, także 1 lipca 1990 r. wszelkich kontroli granicznych między państwami niemieckimi. Szczególnie obywatele Niemiec Wschodnich, którzy w latach komunistycznego reżimu byli szczelnie zamknięci za murem i zasiekami, poczuli autentyczną wolność. Triumf zachodnioniemieckiego modelu gospodarczego i zachodnioniemieckiej marki był właściwie absolutny.

Euro narzędziem

Jednakże ten triumf stał się prawdziwym powodem stosunkowo szybkiego odejścia od Deutschmarki, choć dokonano tego ponad głowami samych Niemców, którym nie podobało się tworzenie nowej waluty (euro).

Marka niemiecka była najsilniejszą walutą Europy Zachodniej już od lat 70-tych, dlatego dla takich krajów, jak Francja czy Włochy perspektywa zjednoczenia Niemiec i pełnej ich dominacji finansowo-gospodarczej sprawiła, że wprowadzenie eurowaluty uznano za jedyny sposób zakotwiczenia nowego zjednoczonego państwa niemieckiego we Wspólnocie Europejskiej. Dziś nie można zapominać, że euro było w założeniu narzędziem ograniczenia wpływów Niemiec, a nie narzędziem zwiększenia wpływów Berlina.

Europieniądz bez eurorządu

Polityka zadecydowała o kształcie eurowaluty. Z jednej strony Niemcy w zamian za zgodę na odejście od marki zażądali od partnerów europejskich wprowadzenia takich warunków funkcjonowania euro, które dawałyby rękojmię stabilności finansowej na wzór Deutchmarki. Z kolei Paryż zażądał od Niemiec, aby obok rezygnacji z marki, zgodził się na taki rodzaj unii walutowej, która nadal pozostawiałaby w rękach państw prawo do prowadzenia suwerennej polityki gospodarczej. Tym samym powstał europieniądz bez eurorządu.

Pieniądz euro miał się stać milowym krokiem do wprowadzenia jednolitego państwa europejskiego, które znosi bariery gospodarcze na Starym Kontynencie, a jednocześnie coraz silniej występuje, jako jeden blok handlowy na zewnątrz, szczególnie wobec Ameryki Północnej, Chin i Japonii. Sukces zjednoczenia Niemiec wydawał się nadawać całej Europie kierunek, którym warto podążać: unia gospodarcza i walutowa, i znoszenie granic. Dokładnie tak, jak uczyniły dwa państwa niemieckie ćwierć wieku temu.

Ale kryzys grecki oraz potem kryzysy finansowe i gospodarcze na Południu Europy i w Irlandii zablokowały na kilka lat integrację państw strefy euro. Skupiły się one na budowie takich zabezpieczeń prawnych, które uchroniłyby je przed rozprzestrzenieniem się kryzysu greckiego lub podobnych na rdzeń obszaru europieniądza: Niemiec, Francji, Beneluksu oraz Austrii i Finlandii.

Strach przed Grexitem

W miarę spokojna reakcja Europy na wysoce prawdopodobne bankructwo Grecji jako państwa pokazuje, że kraje unii walutowej są gotowe zderzyć się z możliwym wyjściem Aten ze strefy euro. Europa nie drży przed załamaniem Grecji tak, jak jeszcze w 2010 r., gdy rozprawiano o rozpadzie strefy euro i Unii Europejskiej jako takiej. Choć i dzisiaj wyczuwać można strach przed Grexitem, ale raczej dlatego, że nikt tego nie praktykował wcześniej.

Niewykluczone, że za chwilę Grecja stanie się państwem, które otwarcie, bądź mniej otwarcie przyzna się do niewypłacalności. Możliwe, że za kilka miesięcy pieniądz euro nie będzie obowiązywał w Grecji, a kraj ten będzie zmuszony opuścić strefę euro i na nowo przemyśleć zasady uczestnictwa w Unii Europejskiej w ogóle. Ale jedno jest pewne: kryzys grecki dla strefy euro może oznaczać wzmocnienie euro. To dlatego, że Niemcy i Francja, oraz reszta strefy, chcą bronić waluty europejskiej jako podstawowego narzędzia budującego jedność europejską.

Umowa zobowiązuje

W 2010 r. upadek euro wydawał się możliwy, a nawet przez wielu Niemców czy Holendrów wręcz pożądany. Dzisiaj nie. Dzisiaj euro bronią wspólnie Merkel i Hollande oraz reszta krajów eurostrefy, a państwa Europy Wschodniej, jak Litwa, Łotwa czy Estonia widzą w euro ochronę przed Rosją.

Umowa francusko-niemiecka o powstaniu euro, zapoczątkowana ćwierć wieku temu, obowiązuje bardziej niż kiedykolwiek. I dzieje się to pomimo faktu, iż w Unii Europejskiej na sile przybierają procesy odzyskiwania znaczenia przez państwa narodowe, a procesy integracyjne uległy albo zahamowaniu, albo wręcz odwróceniu.

Autor: Jacek Stawiski / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Pozostałe wiadomości

Amerykański żołnierz, zatrzymany we Władywostoku, pojechał do Rosji bez zezwolenia przełożonych - poinformowała rzeczniczka amerykańskiej armii. Sierżant sztabowy Gordon Black miał wrócić ze służby w Korei Południowej do Teksasu, ale tak się nie stało. Według mediów chciał odwiedzić dziewczynę, Rosjankę, z którą spotykał się podczas służby w Korei.

Amerykański żołnierz zatrzymany we Władywostoku. Nowe informacje

Amerykański żołnierz zatrzymany we Władywostoku. Nowe informacje

Źródło:
PAP, NBC News

Tragiczny wypadek w miejscowości Wara (Podkarpacie). Samochód osobowy, którym podróżowali 16-latek i 18-latek, uderzył w barierę energochłonną, a następnie w drzewo. Siła uderzenia była tak duża, że pojazd przełamał się na pół. 18-latek zginął na miejscu, 16-latek z poważnymi obrażeniami trafił do szpitala.

Uderzyli w barierę i drzewo, auto przełamało się na pół. 18-latek nie żyje, 16-latek walczy o życie

Uderzyli w barierę i drzewo, auto przełamało się na pół. 18-latek nie żyje, 16-latek walczy o życie

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Rozwoju i Technologii uchyliło decyzję wojewody mazowieckiego z 2018 roku o ustaleniu lokalizacji pomnika smoleńskiego na placu Piłsudskiego. O sprawie poinformowała "Gazeta Stołeczna".

Decyzja lokalizacyjna dla pomnika smoleńskiego uchylona po sześciu latach

Decyzja lokalizacyjna dla pomnika smoleńskiego uchylona po sześciu latach

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", tvnwarszawa.pl

41-letni rosyjski żołnierz został zatrzymany w Polsce na terenie województwa podlaskiego. Nielegalnie przekroczył granicę z Białorusią - poinformowała Straż Graniczna. Mjr Katarzyna Zdanowicz, rzeczniczka podlaskiego oddziału SG, przekazała, że zatrzymany walczył na froncie w Ukrainie, a teraz "jest w dyspozycji Straży Granicznej i prowadzone są wobec niego czynności administracyjne".

Rosyjski żołnierz zatrzymany w Polsce

Rosyjski żołnierz zatrzymany w Polsce

Źródło:
RMF FM, tvn24.pl, PAP

Luna nie awansowała do finału 68. Konkursu Piosenki Eurowizji. Zakwalifikowali się reprezentanci Serbii, Portugalii, Słowenii, Ukrainy, Litwy, Finlandii, Cypru, Chorwacji, Irlandii i Luksemburga. Takie rozstrzygnięcie wtorkowego półfinału nie przeszło bez echa.  

Luna bez awansu do finału Eurowizji. W sieci gorące komentarze

Luna bez awansu do finału Eurowizji. W sieci gorące komentarze

Źródło:
TVN24.pl

Policjanci z Głogowa zauważyli osobę, na której paliła się odzież. Podbiegli do mężczyzny, gasząc ogień i jednocześnie wzywając na miejsce będący w pobliżu zespół medyczny. Musieli też interweniować w budynku, ewakuując około 50 osób. Wszystko nagrała policyjna kamera na mundurze.

Zauważyli płonącego człowieka, ewakuowali cały budynek. Nagranie z akcji

Zauważyli płonącego człowieka, ewakuowali cały budynek. Nagranie z akcji

Źródło:
tvn24.pl

Zbigniew Ziobro nie znał tego sędziego. Rozmawiałem z nim na ten temat - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 poseł klubu PiS Michał Wójcik. Odniósł się do sprawy sędziego Tomasza Szmydta, który wystąpił w poniedziałek o azyl na Białorusi. Wójcik powiedział, że minister koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak oraz premier Donald Tusk "powinni sobie zadać pytanie, jak to się dzieje, że służby wypuszczają takiego człowieka z Polski".

Michał Wójcik: Ziobro nie znał sędziego Tomasza Szmydta

Michał Wójcik: Ziobro nie znał sędziego Tomasza Szmydta

Źródło:
TVN24

Polskie i sojusznicze myśliwce zostały poderwane nad ranem - poinformowało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Minionej nocy Rosja przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę z użyciem rakiet i dronów. Zaatakowała między innymi Kijów i Lwów. - Nie odnotowaliśmy żadnego przekroczenia naszej przestrzeni powietrznej - mówiła na antenie TVN24 mjr Ewa Złotnicka.

Poderwane polskie i sojusznicze samoloty

Poderwane polskie i sojusznicze samoloty

Źródło:
TVN24, PAP

Na warszawskim Lotnisku Chopina zatrzymano Łotyszkę, która próbowała przemycić ponad kilogram kokainy - przekazała Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa. Większość narkotyków kobieta przewoziła w 78 kapsułkach umieszczonych w żołądku.

W żołądku miała prawie kilogram kokainy. Wpadła na lotnisku

W żołądku miała prawie kilogram kokainy. Wpadła na lotnisku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na odcinku Bydgoszcz - Toruń powstaje alternatywa dla krajowej "10", nazywanej "drogą śmierci". Nowa trasa S10 przejmie ruch tranzytowy ze "starej dziesiątki", która - jak mówią policjanci - jest drogą wąską i krętą, bez szerokiego pobocza czy pasa awaryjnego.

Bywa nazywana "drogą śmierci". Powstaje bezpieczna alternatywa

Bywa nazywana "drogą śmierci". Powstaje bezpieczna alternatywa

Źródło:
tvn24.pl

805 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Rosja przeprowadziła ataki na Kijów i Lwów, w Ukrainie rozległy się alarmy, a polskie wojsko poderwało myśliwce. W wyniku ukraińskiego ataku rakietowego na bazę paliwowa w Ługańsku w płomieniach stanęły zbiorniki z paliwem. Uszkodzone zostały okoliczne domy, są ranni - donoszą media. Podsumowujemy, co wydarzyło się w ostatnich godzinach w Ukrainie i wokół niej.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

"Decydujące znaczenie dla bezpieczeństwa Europy ma sytuacja w Ukrainie" - przekonuje w komentarzu na łamach "Sueddeutsche Zeitung" dziennikarz Daniel Broessler. Wymienia także "dwa sygnały", które w tym tygodniu Niemcy wysłały w kierunku Moskwy.

Dwa sygnały Niemiec w kierunku Moskwy

Dwa sygnały Niemiec w kierunku Moskwy

Źródło:
PAP

Lotem błyskawicy sieć obiegły zdjęcia osiedla domów jednorodzinnych w miejscowości Kręczki Kaputy koło Ożarowa Mazowieckiego. Widać na nich ponad setkę jednakowych domów, ustawianych w kilku równoległych szeregach. To inwestycja jednego z większych deweloperów działającego w Warszawie i okolicach.

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Policjanci z grupy "Orzeł" rozbili grupę zajmującą się kradzieżami samochodów i paserstwem. Szajka działała w Warszawie i okolicach, ale też w Belgii czy Holandii. 10 mężczyzn usłyszało łącznie 108 zarzutów.

Milionowe straty i 108 zarzutów. Policja rozbiła szajkę złodziei samochodów

Milionowe straty i 108 zarzutów. Policja rozbiła szajkę złodziei samochodów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sprzed Domu Studenckiego nr 1 w Koszalinie skradziono defibrylator automatyczny AED. Policja poszukuje sprawcy. To kolejna tego typu kradzież na terenie miasta w tym roku. Urządzenie zostało zamontowane w ramach społecznego projektu "Budka życia".

Dostał powiadomienie, że kapsuła została otwarta. Ktoś ukradł defibrylator

Dostał powiadomienie, że kapsuła została otwarta. Ktoś ukradł defibrylator

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

Dziś maturzyści przystąpią do pisemnego egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym. To jeden z trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym. Po południu przeprowadzone zostaną egzaminy pisemne z języka kaszubskiego, z języka łemkowkiego oraz z języka łacińskiego i kultury antycznej.

Dziś matura z matematyki

Dziś matura z matematyki

Źródło:
PAP

Nie żyje Kim Ki Nam, były szef północnokoreańskiego aparatu propagandowego. Swoją działalnością wspierał trzech rządzących Koreą Północną dyktatorów, w tym obecnego przywódcę reżimu, Kim Dzong Una. Miał 94 lata.

Odpowiadał za północnokoreańską propagandę. Nie żyje Kim Ki Nam

Odpowiadał za północnokoreańską propagandę. Nie żyje Kim Ki Nam

Źródło:
Reuters, BBC

Premier Węgier Viktor Orban zablokował plany wypchnięcia Rosjan z projektu rozbudowy elektrowni jądrowej w Paksu - podał portal śledczy Direkt36. Dodał, że takie pomysły pojawiły się w zeszłym roku w węgierskich kręgach rządowych.

Media: Viktor Orban zablokował uniezależnienie się od Rosji w sektorze jądrowym

Media: Viktor Orban zablokował uniezależnienie się od Rosji w sektorze jądrowym

Źródło:
PAP

Władimir Putin z kolejną kadencją prezydenta Rosji to żadne zaskoczenie. Nie jest też zaskoczeniem, że Zachód zbojkotował jego inaugurację, ale pytania budzi wyłamanie się Francji. Ambasador tego kraju pojawił się na uroczystościach, z całą pewnością za zgodą swojego prezydenta. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Francuski ambasador na inauguracji Władimira Putina. Komentarze polityków i ekspertów

Francuski ambasador na inauguracji Władimira Putina. Komentarze polityków i ekspertów

Źródło:
TVN24

- Jeśli mamy mieć kandydata na to stanowisko z Polski, to uważam, że Radosław Sikorski jest wyjątkowo dobrym - powiedziała w "Faktach po Faktach" europosłanka Ewa Kopacz (PO) o funkcji unijnego komisarza do spraw obronności. Chęć powołania takiego stanowiska ogłosiła szefowa Komisji Europejskiej.

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Źródło:
TVN24

- Myślę, że Tomasza Szmydta czeka na Białorusi dobre, dostatnie życie. Życzę mu, żeby nigdy nie wrócił do Polski - tak o sprawie polskiego sędziego mówił w "Tak jest" w TVN24 Witold Jurasz, były chargé d'affaires RP na Białorusi. - Szmydt jest teraz gumą do żucia, która ma na początku jakiś smak, a później się ją wypluwa - komentował opozycjonista Paweł Łatuszka, wskazując na potencjalną użyteczność Polaka dla białoruskich służb.

"Guma do żucia", która może stracić smak. Jaki los czeka Szmydta na Białorusi?

"Guma do żucia", która może stracić smak. Jaki los czeka Szmydta na Białorusi?

Źródło:
TVN24

We wtorek w Lotto nie padła główna wygrana. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać sześć milionów złotych. Główna wygrana padła natomiast w Lotto Plus. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 7 maja 2024 roku.

Wyniki Lotto z 7 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 7 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Serbia jest najważniejszym partnerem handlowym Chin w Europie Środkowej i Wschodniej - podkreślił chiński przywódca Xi Jinping w autorskim tekście opublikowanym we wtorek na łamach serbskiego dziennika "Politika". Xi uda się tego dnia do Belgradu.

Xi Jinping wskazuje najważniejszego partnera w naszej części Europy. Zaskakujący wybór

Xi Jinping wskazuje najważniejszego partnera w naszej części Europy. Zaskakujący wybór

Źródło:
PAP

We wtorek na gali w Warszawie zostały rozdane nagrody Press Club Polska. Laureatami zostali między innymi autorzy reportaży o Ukrainie, publikacji o systemie odroczonych płatności i serii tekstów o redakcji Andrzeja Skworza.

Nagrody Press Club Polska rozdane

Nagrody Press Club Polska rozdane

Źródło:
PAP

Nowe Europejskie Prawo o Wolności Mediów, które weszło w życie we wtorek, ma między innymi zapewnić dziennikarzom i mediom ochronę przed inwigilacją i naciskami ze strony władz.

Przepisy mające chronić wolność mediów w Unii Europejskiej weszły w życie

Przepisy mające chronić wolność mediów w Unii Europejskiej weszły w życie

Źródło:
PAP

11 czerwca na polskim rynku zadebiutuje platforma streamingowa Max - podano w komunikacie Warner Bros. Discovery. Widzów czekają atrakcyjne premiery - 17 czerwca ukaże się drugi sezon serialu "Ród smoka", a w sierpniu kolejna część polskiej produkcji "Odwilż". Jak podkreśla WBD, użytkownicy platformy Max jako jedyni będą mieć dostęp do relacji z każdego momentu igrzysk olimpijskich w Paryżu.

Wkrótce debiut platformy Max. "Rozpoczynamy wspólne odliczanie"

Wkrótce debiut platformy Max. "Rozpoczynamy wspólne odliczanie"

Źródło:
Warner Bros. Discovery

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24